Sfeer van drie eeuwen geleden op Toorenvelt in Oegstgeest Commentaar Rijnsburg heeft 100-jarige Oud boerderijtje werd n sieraad A. A. de Monyé ,,ere-burgemeester van Columbus FEEST IN HUIZE ..AVONDZON" Vingertje pijn. Grote meid. Mama heeft jodium. Zonder bijt. Wereldomroep Communicatie Vragen raadslid over Waardgracht UNIEK VOOR LEIDEN Zeventiende-eeuwse rust weerstaat de nervositeit van onze dagen Bezoek (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG Rijnsburg heeft over twee dagen een honderdjarige: de heer A. A. de Monyé. Geboren in Katwijk-B innen, beschouwt hij zichzelf toch als een Rijnsburger. En niet ten onrechte. ..Op 10-jarige leeftijd kwam ik hier al wonen", aldus de man die vrijdag een eeuw vol maakt. Sinds vier jaar woont hij in bejaardencentrum huize Avond zon" en dat bevalt hem prima. „Ze zijn hier geweldig goed voor mij' zo vertelde de heer De Monyé ons dezer dagen. Vanzelfsprekend zal z'n verjaardag niet. ongemerkt voorbijgaan. Het feest zal samen met de overige bewoners van ..Avondzon" i^rijdag in intieme kring worden gevierd. kaarsen in kleine of grote kande laars, bloemen in tere vaasjes of fleurige potten, tafeltjes, snuiste rijen. kastjes, wandkleden en nog veel meer. En dan, terug in de eigen eeuw met de felle zon op de klinkers, springen we geschrokken opzij voor zo'n blikken duivel op wielen, zo'n automobiel betadine jodium v LEIDEN Gisteravond is bij het bakken van een carbonade in een keuken aan het J. P. Coenhof de vlam in de pan geslagen. De kok was even weggegaan om boodschap pen te doen. Bij zijn thuiskomst kon hij er niet meer in. omdat de deur in het slot was gevallen. De inmiddels gealarmeerde bran- weer forceerde in één moeite de deur en bluste het opkomende brandje. mimu •iiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiimiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiii De ruime woonkamer, mei op de voorgrond het podium. Links de zithoek, rechts het Vlaamse kunstkabinet met tientallen ge heime landjes en met schilder stukjes uit de school van Ru bens. Tegen de wand links de Zaandlandse klok vit 1690 Coulante wisselkoersen AMSTERDAM 15 ju!i Londen 8.69%— 8 70'v New York 3-53R—3.64ft, Montreal 3 36,1,3.36,Parijs 3.16—3.21, Brussel 7.23Vj —7.23'U, Frankfort 91.14—91.19. Stockholm 70.341 j70.39',?. Zürich 84.57":—84.62"/:, Mi laan 57-97's—58.021/0, Kopenhagen 48.30L. —48.35"/!, Oslo 50.93'/!50.981,4, Wenen 14.09*/* 14.10'11Lissabon 12.81—Vsl2,83. A. A. DE MONYé 100 jaar (foto Kruyt) De 100-jarige Rijnsburger ziet er nog vitaal uit. Er ontgaat hem niets en wat zijn gezondheid betreft is ook alles best in orde. De heer De Monyé heeft alle reden een bijzonder te vreden mens te zijn en dat steekt hij niet onder stoelen of banken. Hij heeft vijf zonen, van wie er vier zijn geëmigreerd naar Canada en Amerika. Drie van hen zijn ter ere van het feest naar Rijnsburg geko men. Een andere zoon woont vlak bij. in Oegstgeest. De heer De Monyé (de naam ge tuigt van een Franse afkomst: ..In Frankrijk staat nog een kasteel dat zo heet") bewaart een prachtige her innering: „In 1947 ben ik voor vier maanden naar Amerika geweest. Zij hebben mij in Rotterdam op de boot gezet en in New York hebben ze mij er afgehaald. De overtocht heb ik alleen gemaakt. Ik was toen al 78 jaar". Toen hij terugkwam in eigen stée was hij ..ereburgemeester" van de stad Columbus (Ohio). Een groot bord dat aan de wand in zijn gerieflijke kamer in „Avondzon" hangt, ge tuigt ervan. „The great seal of the state Ohio" staat er ondermeer op te lezen. Dat „ereburgemeesterschap" kreeg hij, nadat hij voor een bezoek uitge nodigd was door de burgemeester van Columbus. Het is niet de eerste keer dat de heer De Monyé nu in de plaatselijke belangstelling komt te staan. Zea jaar geleden (hij was toen 94 jaar), mocht hij de eerste steen leggen voor het winkelcentrum in R\jnsburg. Ook dat beschouwde hy als een eer. Ter gelegenheid van z'n honderd ste verjaardag kreeg de oudste in woner van Avondzon vorige week bezoek van de Wereldomroep. Hii werd geïnterviewd en het gesprek werd op de band opgenomen en zal vrijdag, op de dag van zijn verjaar dag. 's-avonds zowel in Amerika als in Canada worden uitgezonden. Op deze manier groet de hoogbejaarde Rijnsburger zijn achtergebleven zoon kleinkinderen en andere familieleden in deze landen. Jammer is het dat die ene zoon door omstandigheden niet naar Rijnsburg kan komen, maar dank zij de wereldomroep zal hij toch de stem van zijn vader kunnen horen. Vrijdag is het feest in Avondzon. Daar zullen direktrice en perso neelsleden wel voor zorgen. „Ik ben geboren tussen 12 en 1 uur", zegt de heer De Monyé, die met groot ver langen naar de voor hem zo belang rijke dag uitziet. „Wij zijn er ook best trots op. Per slot van rekening is het in ons be jaardencentrum de eerste maal dal er een honderdjarige is", aldus de direktrice. Dc heer Dc Monyé zal vrydag liccl wat felicitaties in ontvangst hebben te nemen. Al is het alleen maar van dc byna zeventig medebe woners van Avondzon. Iedereen mag hem even graag. Bij het personeel staat de byna 100-jarige bekend als een uitermate dankbare bewoner. ISOSE COURANT - WOENSDAG W WW 1 Het bezoek van de burgemeester heeft vooral 'n menselijke kant. En dié zal bij het bepleiten in Den Haag van meer faciliteiten ten bate van de krotopruiming in Leiden wel de gelijk moeten meespreken. Het mag de bewoners van de Waardgracht dan ook enige hoop op uitzicht ge in de diepte zie je twee oude huizen, Toorenvelt (linksonder) en Schoutenburg. Daarachter zet de twintigste eeuw zich voort met. zijn garageboxen bedrogen uit. Met de uitdrukking „zaal" gaan zijn gedachten een juis ter kant op: de huiskamer van me vrouw Wittop Koning is twaalf bij zes meter. Die ruimte heeft zij ook wel nodig voor haar meubilair, in het midden gegroepeerd als een zit je om de open haard, langs de wan den harmonieus opgesteld onder schilderstukken en fraaie wandkle den. Alles onder een zoldering van lindegroene balken. Podium Achterin de kamer is een soort podium (met daarop een Italiaanse Renaissance kist. zestiende eeuw, de tijd waarin men nog geen kasten gebruikte), vanwaar een sierlijke trap zichtbaar wordt. Vandaar komt men via een peuterig niskamertje op de vroegere bietenzolder. Thans wordt dit deel van het huis, ook de werelden bijeen op het netvlies; bruikt als slaap-, logeer- en stu- deerverdieping. Een toevallige blik uit een raam brengt hier even twee contrasteren de werelden bijeeli op het ntvlies: de zeventiende-eeuwse kamer en de twintigste-eeuwse torenflat buiten. Sfeer We blijven nog even in die oude, onwerkelijke en toch heel reëel in huis en tuin aanwezige wereld. Lo pen op zeldzame tapijten, zien een rijkgesneden Italiaans bureau uit de zestiende en een Zaanlandse klok uit de zeventiende eeuw, een Meis- ner koffie- en theeservies (1763) in twee nissen uitgestald en overal C*R IS een klinker gegooid in de rustige vijver van de Voorhout- se samenleving door de aanneming in de gemeenteraad van het bestem mingsplan Dorpsplein. Het ver trouwde beeld kerk-pastorie-vijver zou er ernstig door verstoord wor den. De rustige sfeer zou verdwij nen. Vrijdag en zaterdag is een handtekeningenactie gehouden met maar liefst duizend namen als resul taat. Zij worden opgestuurd naar het provinciale bestuur met een solirijven van de partij Gemeente belangen, die tegenstemde. Dit geval toont aan. dat er kort sluiting kan ontstaan tussen de bur gerij en haar vertegenwoordigers in het plaatselijke bestuur. Men kan zich afvragen of de voorstemmers wel voldoende op de hoogte zijn ge weest van de gevoelens in de bur gerij met betrekking tot dit voor het centrum van Voorhout zo in grijpende plan. Zo ja. hebben zij daarmee bij het bepalen van hun stem dan wel genoeg rekening ge houden? Anderzijds kan de vraag worden gesteld hoe het komt dat de actie vanuit de bevolking zo laai is be gonnen. Men kan hebben geweten dat de raad dit besluit zou kunnen nemen. De zaak blijkt zelfs zo te leven dat mensen geld beschikbaar LEIDEN Het raadslid Herman Amptmeijer heeft het college van B. en W. een aantal vragen gesteld. Hii informeert of het college kennis heeft genomen van de zes eisen, die het wijkcomité „De Waard" maan dagavond aan de burgemeester heeft overhandigd. Verder vraagt hij of het college deze eisen gerechtvaar digd vindt en of men ze wil inwilli gen en zo ja. binnen welke termijn? hebben gesteld om de vijver te laten opknappen. Het is natuurlijk niet té laat, want elk raadsbesluit moet in Den Haag worden goedgekeurd en kan zelfs bij de Kroon belanden, maar het is tocli wel duidelijk dat er hier aan de relatie tussen de burgerij en haar vertegenwoordigers in de ge meenteraad iets schort. De les hiervan is dat de burgerij meer politieke belangstelling zal moeten gaan tonen en dat de frac ties in de raad zeker in gevallen als deze meer de meningen van hun kiezers moeten peilen. Want het is nogal wal: duizend protesten en dan nog voornamelijk uit de kom van het dorp. Verbetering van de communicatie tussen kiezers en gekozenen moet toch vooral in een kleine gemeente mogelijk zijn. Aan de eigen verant woordelijkheid van de raad willen wij niet tornen maar zijn besluit vorming moet als het kan wel een afspiegeling zijn van wat in de burgerij leeft. DE KASTEN-SPECIALIST Hooglandse Kerkgracb'. 47-49 hoek Nieuwstraat, LEEDBff :el. 01710 - 33078 600 mode,,cn ün'ek de kasteavj«reM Haarlem Den Haag Mém (Van een medewerkster) IEGSTGEEST Vanaf Oegstgeests enige torenflat, een twintigste- h ms -bouwwerk in twaalf woonlagen, zie je in de diepte het enige 'Merstraatje („kinderhoofdjes") met gaslantaarns, dat het dorp nog j zit. Twee oude huizen liggen daar schuin tegenover elkaar: „Schouten- )z#rg" en „Toorenvelt". In zeventiende-eeuwse rust weerstaan zij de last en nervositeit van onze dagen: zij zien kans de voorbijganger in nirok of hippe jas even zolang het straatje duurt in hun eigen er te trekken. Een sfeer van geheimzinnige nisjes en verborgen trap achter hun gevels. (burgemeester Van der Willigen gaat de Waardgracht bezoeken. Hij heeft de uitnodiging van het co mité aanvaard. De burgemeester kon moeilijk anders. Maar men mag bij hem oprecht medeleven vooron derstellen. De woontoestanden aan de Waardgracht zullen hem onge twijfeld bekend zijn maar dit di recte contact met de bewoners is toch niet zonder waarde. Ofschoon de betekenis daarvan niet moet wor den overschat. De burgemeester zal, als hij alles heeft gezien, de bewoners niet kun nen beloven dat de sanering van dit gebied in versneld tempo zal wor den doorgezet. Dat hangt van vele factoren af, ook van factoren waar op de gemeente geen vat heeft. Bo vendien moet zo'n bezoek altijd op pervlakkig zijn. Elke dag daar te moeten leven is nog iets anders dan er met bewogen belangstelling even kennis van te nemen. )e klopper laat zijn „bom" horen de deur van „Toorenvelt", Wijt- I bachweg 6. De bewoonster, me- uw M. Wittop Koning .doet open. Ut t enige gerechtvaardige spanning e< :ht zij de reacties af van de be ker. voor wie zich met het open- iu D van de zware groene voordeur verrassend doorkijkje onthult, r smaakvol ingerichte vertrek- i achter elkaar leiden de blik tot ter in het huis. waar een lande- e tweedelige deur (de bovenkant de onderdeur gesloten) toe- g tot de tuin verschaft. Cn- u U bent in de stal", vertelt de tvrouw. Zij vangt een verbaasde t op en wijst op het schuin •3 ipende dak, dat alle vier vertrek- i bedekt. „Dit was vroeger één s, mte, maar onze architect (de heer xi van der Sterre uit Leiderdorp) i :ft er vier van gemaakt. Achter ■U .ar heb ik nu deze hal, de eet- -j ner. m'n keuken en een rommel- n( nertje. Hiernaaset, over de hele gte van deze vroegere stal, is woonkamer". Antiek lehalve de indeling van het huis t echter ook de inrichting direct er is uitgezonderd in de keu en dan nog zoveel mogelijk ewerkt geen enkel modern rwerp in huis. Alles is antiek, ding heeft zijn eigen, vaak e geschiedenis. Toch is de sfeer rminst saai of angstig-kostbaar. gendeel. Elk voorwerp schijnt te len zeggen: „hier ben ik en ik me hier best thuis". Van de htglanzende plavuizen in de eet- er (groene) en de keuken (brui- af tot de Delftse kan of het amse kunstkabinet in de woon- er toe, alles ligt of staat er zo- het moet zonder enige kunslma- eid. Jong evrouw Wittop Koning is altijd een liefhebster van antiek ge- "t. Al heel jong kocht zij haar ste „stuk", een beddebankje r twaalf gulden), dat nog steeds itlllllUIUIIIUli haar dagelijkse omgeving siert. Die „dagelijkse omgeving" is trou wens ook niet van vandaag of gis teren. Haar huis is al afgebeeld op een gravure van omstreeks 1600, ver vaardigd door een zekere A. Rade maker. De gravure hangt in de hal, boven een Spaanse met ivoor inge legde tafel, en laat zien dat „Toor renvelt" in de zeventiende eeuw een hofstede moet zijn geweest niet (natuurlijk, vanwaar anders de naam?) een toren, een achtkantige nog wel. Een jaar of tien geleden stond „Toorenvelt" op de nominatie om te verdwijnen het was een ver waarloosde. onbewoonbare boerde rij geworden. Doch tegelijkertijd een ideale gelegenheid om de antiekver zameling van de huidige eigenares op verantwoorde en tevens kunst zinnige manier „op te bergen". Mits er aan het pand flink wat werd opgeknapt, hetgeen onder leiding van de Leiderdorse architect ge beurde. De gemeente vervolmaakte het geheel met de aanleg van het klinkerstraatje. Mok Wanneer de voormalige stal ge ruime lijd is bewonderd de hal met zijn bronzen klok, die in 1678 landvolk en tuinders aan tafel riep, de eetkamer met zijn handbeschil derd Empire servies en uitzicht op de ruime tuin in zeventiende-eeuw- se stijl, de keuken met zijn Engelse pub-krukken en metalen ring waar aan vroeger worsten werden gerookt en nu wat bosjes uien hangen, en tenslotte de rommelkamer met ver borgen centrale-verwarmingsketel en stenen trapje naar de wijnkelder is het tijd voor een kopje koffie in de woonkamer. Wie bij het woord „woonkamer" aan een vertrek van enkele vierkan te meters denkt, komt in dit geval Toorenvelt was omstreeks 1600 een leengoed. Twee huizen, een achtkantige toren en een soort kapel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3