Pakistan wil scholen christelijke nationaliseren Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Ruimtevaart moet oorlog verdringen NIEUWE SPELLING OP ZIJSPOOR Witboeken zetter Rome te kijk Een woord voor vandaag Moeten alle westerse docenten verdwijnen Uw probleem is het onze... WAT IS HET NUT? ft De Duitse theoloog dr. Günter Schulze (37) is benoemd tot Afri- jajuno "JP Soojoaqj asjma oa X ka-secretaris van de zendingsafdeling van de Lutherse Wereldfederatie. ft De Evangelische Kerk in Duitsland telt volgens een dezer da gen gepubliceerde statistiek 13.700 predikanten, onder wie 370 vrouwen. Van de laatsten verrichten 270 bij zondere werkzaamheden en zijn 100 gewoon gemeentepredikant. Structuuranalyse Oude Testament Dorp stemt over lot bisschop BEROEPËVGSWERK Vier ton voor Dode-Zeerol Russische oorlogsbodems voor Djakarta? Kampeerders bo< over sluiting Larense campin Revolutionaire dimensie Bijbel Redacteuren achte ontslag H. Lammei Schandalen bi politie Rome WOENSDAG 16 JULI 1969 We leven temidden van een ontaard en verkeerd geslacht, maar u bent de hoop van de wereld schrijft Paulus aan de gemeente van Philippi. Hij zegt het niet precies in die woor den, maar daar komt het wel op neer. Hij schrijft immers: „waaronder gij schijnt als lichtende sterren in de wereld." Zo eindigt Philippi 2 15. Wanhoopt u soms niet, als u een dergelijke tekst leest? Wordt daar niet veel te hoog van ons mensen gesproken? Roept zo'n tekst ons niet op tot een intense krachtsinspanning om wer kelijk te worden wat we zouden moeten zijn? En dan zakken we aan het eind vermoeid als een pudding in elkaar en we ten we, dat met al onze goede bedoelingen we er niets van terecht gebracht hebben. Dit is weer zo'n tekst in de bijbel die we alleen goed kunnen begrijpen als we de grondtaal kennen. In het Grieks staat hier namelijk, dat wij in deze wereld zijn als „lichtweerkaat sende hemellichamen". Paulus bedoelt helemaal niet, dat wij zonnen zijn, die ons licht doen schijnen in de donkerste hoeken Hij zegt dat wij manen zijn, die het licht van de zon moeten opvangen en weerkaatsen. De maan neemt de nacht niet weg. Het is ook niet onze taak om de nacht weg te nemen, waarin dit zoals Paulus het noemt ontaarde en verkeerde geslacht leeft. Wij zijn niet in staat de wereld te herscheppen, zodat de nieuwe dag aan breekt. Er wordt veel gesproken over de noodzaak van nieu we structuren. Maar laten we nooit denken dat wij door de structuren te veranderen een nieuwe wereld waar kunnen maken. Ook in die wereld met zijn veranderde structuren zal het niettemin nog altijd nacht zijn. Maar wij zijn als een maan die laat weten dat de zon van de nieuwe dag al schijnt. We lezen vandaag: Romeinen 5 1-11. (Van onze kerkredactie) KARACHI De militaire regering van Pakistan wil alle zen- dings- en christelijke scholen overnemen. Bovendien zal de Engelse taal als officiële taal worden afgeschaft. Als deze plannen doorgaan zullen van de zeven gereformeerde zendingswerkers en de zes diakonale krachten er in totaal zes naar Nederland moeten terug keren. Niet meegeteld zjjn de vrouwen van de zendingsarbeiders die geen officiële functie in het werk bekleden. Dezer dagen meldde de Pakistan Times dat de regering een geheel nieuw onderwijsplan ontworpen heeft. Alle buitenlandse elementen moeten uit het onderwijs verdwijnen. Evenals in andere islamitische landen heeft de zending ook in dit land vooral zijn kracht gezocht in het on derwijs om in contact te komen met de bevolking. Regeringsautoriteiten klagen nu dat deze zendingsscholen en hoge scholen „een westerse stand in het leven geroepen hebben, die een in vloed uitoefent die in geen verhou ding staat tot zijn aantal." Kennelijk zit het vele moslims dwars dat door hun goede onderwijs zoveel christe nen opgeklommen zijn tot leidingge vende posities. Volgens het plan moet er een einde komen aan het naast elkaar bestaan van klassieke moslemscholen, een Brieven die niet zijn voorzien vin naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge heimhouding ls verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Is het bestuur van een kleine gemeente gemachtigd om bin nen de bebouwde kom dier gemeen te zonder enige voorkennis van de eigenaar één perceel bouwrijpe grond als bestemmingsplan aan te duiden zonder dat dit plan officieel als bestemmingsplan in één vergade ring is aangenomen? Antwoord: Een bestemmingsplan moet door burgemeester en wethou ders zijn goedgekeurd en door de raad aangenomen. Is hier misschien sprake van een voorlopig bestem mingsplan? Is dit niet het geval, dan is de gegeven beschikking o.i. niet rechtsgeldig. Vraag: Wij hebben acht jaar in een woonark gewoond, die door mij gehuurd was. Vorig jaar heb ik een nieuwe woning gekregen. De ark is gesloopt en was ook niet meer waard. Hebben wij nu recht op uit kering van gemeentewege in ver band met krotopruiming? Antwoord: Doorstromings- en krotopruimingsfondsen zijn gemeen telijke aangelegenheden, die niet in details door ministeriële beschikking geregeld worden. Vermoedelijk zijn in uw gemeente niet veel van derge lijke zaken aanhangig gemaakt, zo dat er ook geen van tevoren vast gestelde regeling voor bestaat. Toch is mogelijkheid van premie niet uit gesloten. Informeer eens bij de ge meente. Hulp van lezers: Naar aanleiding van uw vraag inzake vertalingen van Sint-Nicolaas-liedjes in het En gels, kan ik u mededelen, dat me vrouw dr. Elisabeth Kempkes, Be thany Home, 3322 Broadway, Ever ett. Washington USA alle oud-Hol landse liedjes in het Engels vertaald heeft. Deze zijn uitgegeven door een uitgever in Iowa. Het boek zelf heb ik eens uitgeleend en nooit terugge kregen, maar mevrouw Kempkes zal zekér wel inlichtingen willen geven. Vraag: Bestaat er in Duitsland een christelijk nieuws-, dag- of weekblad? Antwoord: Het redactie-adres van Das Evangelische Sonntagsblatt is Verlag Hausisch Drück - Verlag- haus, 2 Hamburg 13, Mittelweg 111. Het blad geeft ruim informatie over het Duits protestants kerkelijk le ven. (Advertentie) Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. (Vervolg van pag. 1) Naar aanleiding van veelvuldige klachten, vooral van het onderwijs, dat met de Woordenlijst van 1954 niet te werken viel, kreeg een Bel gisch-Nederlandse commissie in mei 1963 de opdracht „te adviseren, op welke wijze, in afwijking van de Woordenlijst, een spelling van bastaardwoorden zonder keuzemoge lijkheid kan worden bereikt, waarbij een zo consequent mogelijke opzet in fonologische zin en een zo ver moge lijk gaande vernederlandsing wordt nagestreefd". Veel kritiek In juni 1966 kwam de commissie met een -advies waarin zij een sterk radicalisme afwees; toch werden een aantal vereenvoudigingen voorgesteld die het woordbeeld sterk zouden ver anderen (bebie, etwie, keek, odeklon- je, sent enz.) Ook werden enige ande re spellingsproblemen behandeld, zo als de tussenletters in samenstelling dagelang, meisjeschool) Dit rapport ontmoette naast instemming- veel kritiek. Op verzoek van de Nederlandse minister van O. en W. en de Belgische minister voor de Nederlandse cultuur heeft de commissie-Pée-Wesselings zich op die kritiek beraden en ook de spel ling ei/ij en au/ou het achtervoegsel eau de cologne in plaats van ode- woordsvormen onder ogen gezien. Dit leidde tot eindvoorstellen, waarin en kele concessies werden gedaan (b.v. eau de cologne in plaats van ode- klonje en marxist in plaats van marksist). Het achtervoegsel -lijk zou -lik worden en bij de werkwoorden werden vormen voorgesteld als: hij KAAP KENNEDY Terwijl de komende maanlanding van de Ameri kaanse astronauten het meest bespro ken onderwerp van deze week is, vragen velen zich af wat de waarde ls van de ruimtevluchten en waar ze toe leiden. Dr. Gcorg Mtillcr, sinds zes jaar assistent-leider van het bureau voor lucht- en ruimtevaart in Houston, ge looft dat de ruimtevaart op den duur een uitdaging en bron van wedijver tussen verschillende landen zal wor den, die de plaats van oorlogsconflic ten op deze wereld zal innemen. „Als de ruimtevluchten net zo ac tief worden nagestreefd als de oorlo gen tussen de naties, zullen we het probleem van de tot oorlog leidende oerdrift kunnen oplossen. In de zucht naar verovering van het heelal zullen de oorlogsconflicten worden vergeten. Als gevolg daarvan kunnen we te zijner tijd wellicht van zonnestelsels naar andere sterrestélsels reizen", al dus Müller in een interview met As sociated Press. AMERIKA Als voorbeeld noemde hij Amerika, dat tijdelijk zijn energie verspilde aan de verkenning van het Wilde Westen. Men deed dit liever dan con flicten uitvechten met andere volke ren van Europa. Volgens Müller denken nog weini gen als voorheen over conflicten op deze kleine aarde in een oceaan van ruimte na de vluchten van de Apol- lo-8 en -10. De mensheid komt lang zaam maar zeker tot de overtuiging „van de Britse overheersers geërfd opvoedingssysteem dat nu geheel achterhaald is" en de christelijke scholen die door de zending gesticht zijn. BREUK Het gevolg van het huidige school systeem is dat er „een breuk is ontstaan tussen het nationale zelfbe wustzijn van de westers opgevoede Pakistanen en de anderen." Beide systemen, zo wordt geklaagd, hebben de natuurwetenschappelijke en tech nische opleiding achtergesteld bij het godsdienstonderricht, de oude talen en de literatuur. De nieuwe mammoetwet is op gesteld, omdat de grote politieke on rust van de laatste jaren vooral in de studentenwereld is begonnen. Deze onrust heeft uiteindelijk geleid tot het aftreden van Ayoeb Khan. Het plan is aangekondigd als een tien-ja ren-plan voor het onderwijs. SOMBER wordt, hij antwoorde, ik ruste, jij prate. Verdeeldheid Deze voorstellen bleven meer dan een jaar op het departement liggen; pas in mei van dit jaar ging men over tot publikatie. De eerste reacties waren weer zeer gemengd: terwijl sommige critici vinden dat de com missie veel te ver is gegaan, zeggen andere opponenten dat men juist verder had moeten doorstoten. Bij die verdeeldheid voelt Veringa zich niet erg aangespoord om de nieuwe spelling die financieel ook nog onge legen komt, nu door te zetten. Gesprek baptisten- pinkstergemeenten ARNHEM Eind augustus zal een tweede gesprek plaatsvinden tussen vertegenwoordigers van de uitvoe rende raad van de Broederschap van Pinkstergemeenten en van de com missie der Unie van Baptistenge meenten. Het eerste gesprek was in juni. Van beide zijden werd toen gezegd, dat het gesprek positief was en dat er voldoende aanleiding was om het voort te zetten. Naar wij van zendingszijde verne men zijn de zendelingen dr. P. Bom die doceert aan het Murray College in Sialkot en drs. H. Thomas, die doceert aan het Forman Christian College te Lahore tamelijk somber gestemd over de mogelijkheden van de zending om in de toekomst dit land op onderwijsgebied te blijven dienen. Zij menen dat dit plan een punt zal zetten achter hun werk en dat alle buitenlanders het land zullen moeten verlaten. De heer C. H. Steenwinkel van het zendingsbureau in Baarn, wil hun pessimisme voorlopig nog niet delen. Hij vertelde ons, dat wel eer der dergelijke plannen door jonge staten zijn ontworpen, die aan alles een einde leken te maken, maar die uiteindelijk nieuwe deuren openden. Sommige landen lieten alle buiten landse zendingsarbeiders ontslaan, maar namen ze daarna weer in over heidsdienst, omdat zij hen beslist nog niet konden missen. Het is niet on mogelijk dat iets dergelijks ook in Pakistan zal gebeuren als al het on- AMSTERDAM De heer G. H. Cohn te Jeruzalem is aan de universi teit van Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de letteren op een proefschrift, getiteld „Das Buch Jona im Lichte der biblischen Erzahlkunst". Promotor was prof. dr. M. A. Beek. Het proefschrift (uitgegeven bij Van Gorcum te Assen) heeft ten doel aan te tonen, dat nieuwe wegen van literaire analyse (structuuranalyse) tot een dieper inzicht kunnen leiden in de verhalende literatuur van het Oude Testament. FILETTO De bevolking van het Italiaanse dorp Filetto is van plan een volksstemming te houden om te bepa len welke straf moet worden geëist tegen de Duitse bisschop Matthias Defregger, die 25 jaar geleden als Na zi-commandant zeventien Italiaanse mannen heeft laten doodschieten. Zaterdag komen nabestaanden van de gefusilleerden en andere autoritei ten bijeen om over de volksstemming te spreken. I dat we op deze planeet wegen moe ten zoeken tot samenwerking. Georg Müller gelooft niet dat de 24 I miljard dollar die voor ruimtevluch- ten worden uitgegeven, beter kunnen worden besteed voor de oplossing van sociale problemen. De bevorde ring van de produktiviteit en de vooruitgang van de technologie zul len volgens hem het nationaal ver mogen vergroten, waardoor geld vrij komt voor bijvoorbeeld de bestrij ding van kanker. „Onze basis-econo mie moet het hebben van creaties van nieuwe technologieën. Anders zullen we de wedijver met andere landen verliezen". Voor Müller staat het vast dat de uitgaven voor ruimtevaart geen na delige Invloed hebben op de omvang van de sociale zorg in Amerika. Hij noemt het verontrustend dat er voor research en ontwikkeling van de ruimtevaartwetenschap de laatste vier jaar beduidend minder ls uitge geven. In zijn laatste State of the Union zei president Johnson dat er onder zijn bewind 69 miljard dollar voor sociale zorg was uitgegeven, tegeno ver 30 miljard in de voorgaande vier jaar. Ongeveer tegelijkertijd werd bekend dat de uitgaven van de NASA van 5,9 tot 3,9 miljard zouden worden verlaagd. 1 2 3 t. 5 6 7 Vul horizontaal in: 1. altijd, 2. slot, 3. oorzaak, 4. ku bieke meter, 5. eenmaal, 6. bedelaar, 7. enkele. Bij de juiste oplossing vor men de begin- en eindletters, beide van boven naar beneden gelezen twee namen van plaatsen in Zeeland. Oplossing vorige puzzel: Hor. 1 Vert. 1 kortelas, 2 2 opeens, 3 3 Reest. 4 4 test, 5 5 ent, 6 6 L.S., 7 7 strateeg. 8 12 sr. 9 11 kea, 10 halt, 11 9 kadee, 12 I 8 Selene. derwijs inderdaad zal worden genatio naliseerd. WIJZIGEN Bovendien gaat het om een tien ja ren-plan, dat nu nog maar als ont werp officieel door de regering is ge publiceerd. Eer het in werking zal treden zal er ongetwijfeld nog wel uitvoerig aan geschaafd en gedokterd worden. Behalve de heren Born en Thomas zijn ook de volgende gereformeerde zendings- en diakonale werkers bij het onderwijs in Pakistan betrokken: dr. ir. L. W. Hessel, docent aan het Murray College in Sialkot: mejuf frouw drs. A. H. Mulder, docente aan het Kinnaird College te Lahore; me vrouw E. A. Bos-Kunst, docente aan de school voor maatschappelijk werk te Karachi en B. Kuyvenhoven, do cent aan de christelijke technische school te Guji'anwala. Wondere» Een artikel van Dick Ringlever in het zondagsblad vestigt de aandacht op het in het Nederlands verschenen boek van de Zwitser Erich von Dani- ken: „Waren de Goden Kosmonau ten?" Gods Woord biedt ons echter alle zekerheid omtrent de wonderen van de schepping, ook van de mensen, zoals dat alles in Gen. 1 is beschreven. Wij zijn wel vervuld met diep ontzag voor de wonderen van de twintigste eeuw. Maar de bijbel ontsluit voor ons van de eerste tot de laatste bladzijde de wereld van het wonder. Wij zouden de wonderen Gods in de Heilige Schrift niet gaarne willen mis sen. 't Eenvoudigste is alle wonderver halen te schrappen en de rest aan de wereld als een gezuiverde bijbel aan te bieden. Maar wat zou men overhou den, indien men daarmee begint? Het wonder der schepping, ook van de eerste mensen, het grootste wonder dat denkbaar is, moet al dadelijk geschrapt worden. Wie al de bladzijden van de Heilige Schrift, die de wonderen Gods verha len wil schrappen, zal er mee eindigen het potlood ontmoedigd uit de hand te laten vallen. Want er zijn niet hier en daar wonderen in de Heilige Schrift, maar zij is van 't begin tot 't einde één wonder. De grote vorsers der wetenschap zullen nog steeds met de stervende Newton belijden: „Al de arbeid mijns levens was slechts een spel met de schelpen aan het strand der zee, ter wijl de oceaan der waarheid zich ge heimzinnig en ondoorgrondelijk voor mijn ogen uitbreidde." Met ons beperkt verstand moeten wij tot de erkenning komen, dat God alléén wonderen doet. De mens van de twintigste eeuw maakt slechts een dankbaar gebruik van de wonderen Gods. De mens kan niets scheppen, maar maakt alleen gebruik van de aanwezige, tot dusver onbekende na tuurkrachten of door een nieuwe, ons onbekende combinatie van natuur krachten. Het wonder wordt wel eens het liefste kind des geloofs genoemd. Christus' kerk houde dus vast aan de belijdenis: „Gij zijt die God, die won deren doet!" Ooltgensplaat P. BOM. Niemve pogingen YS einde te maken aan oorlog in Nigeria WASHINGTON De VS onderne men opnieuw pogingen om een einde te maken aan de burgeroorlog in Ni geria. Dit heeft gisteren de Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken, Richardson, de Se naatssubcommissie voor vluchtelin gen meegedeeld. Nadere bijzonderheden weigerde hij te vertellen. Hij is echter pessi mistisch over de resultaten. Richard son legde zijn verklaring af in ant woord op het verwijt van o.a. senator Edward Kennedy dat de regering zich weinig vindingrijk toont om een ein de te maken aan de strijd. NED. HERV. KERK Beroepen te Meteren: JP. Vroeginde- weij, kandidaat te Delft. Aangenomen naar Polsbroek en Vlist: G. C. Kunz, kandidaat te Delft, die bedankte voor Aalburg, Andel, Eem- nes-buiten, Haaften, Kamerik, Masten broek, Neer langbroek, Nieuw-Beijer- land, Oud-Alblas, Schoonrewoerd, Tholen en Zegveld. Bedankt voor Nieuw-Vennep (vac. J. C. J. Bronsgeet)N. Kooreman te Rhenen; voor Musselkanaal: R. Dyk- meyer te Kollum. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Delft (studenten predi kant) J. van Drie te Leiderdorp; te Drachten: P. J. Westerneng te Barne- veld; te Baarland-'s-Gravenpolder en te Zaandijk: J. G. J. can Echten te Estrum; te Vrijhoeve-Kapelle: A. Vreugdenhil te Zwartewaal. GEREF. KERKEN (Vrljgem.) Beroepen te Nykerk: B. van Riet te Bolnes-Slikkerveer. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Stadskanaal: A. Bakker, kandidaat te Broek op Langedyk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuw-Beijerland: H. Ligtenberg te Genemuiden. EVANG. LUTHERSE KERK Aangenomen naar de streekgemeen- ten Zeeland-West-Brabant (Middel burg, Vlissingen, Zierikzee, Bergen op Zoom), nadere beslissing: A. Nierop, vlootpredikant te Den Helder. (Van een onzer medewerkers) JERUZALEM Het Nieuw Israël Museum heeft een nieuwe Dode-Zee rol verworven. Het is de langste die tot nu toe gevonden is (8,6 meter). De voorlopige naam is de „Tcmpelrol". De rol werd voor ruim vierhonderd duizend gulden gekocht van Khalil Iskander Sjahin, een antiquair in Bethlehem na twee jaar onderhande len. Deze antiquair heeft al eerder vla illegale kanalen en naar wordt aangenomen met instemming van de Jordaanse regering Dode-Zeerollen aan Israël verkocht. Het bestaan van de rol was al ze ven jaar bekend. Voor Israël is wat in de rol beschreven wordt wel ui terst actueel. De rol, die uit de tweede eeuw voor Christus dateert, behan delt de mobilisatie van Israël als vij andelijke troepen naar Jeruzalem op dringen. In het vroegere Jordaanse deel van Jeruzalem zijn verder overblijfselen gevonden van een fort, dat waarschijnlijk gebouwd is door ko ning Josia (omstreeks 600 voor Christus). Men deed deze ontdekking op de „Franse heuvel". Op deze plaats is een park geprojecteerd. DEN HAAG Het Tweede-Kamt: lid P. Jongeling (gpv) heeft de mini ter voor ontwikkelingshulp inlichtii gen gevraagd over de levering v; Russische oorlogsschepen aan Indont sië, gezien tegen achtergrond van aanzienlijke betalingsbalanshulp d Indonesië van Nederland ontvan, en de voor Indonesië zeer gunstl: regeling die is getroffen voor schulden aan Nederland. Volgens het Westduitse blad Sold und Technik zou de Sowjetunie, Ind nesië vorig jaar 82 oorlogsschep hebben geleverd. De heer Jongel wenst te weten welk bedrag met ze leveranties is gemoeid, op we betalingsvoorwaarden de schei zijn geleverd, en of beide lant reeds een regeling hebben getrof voor aflossing van de schulden van voor het einde van het Soek no- bewind dateren. AMSTERDAM De vaste ka peerders van de Larense camping Heidebloem zijn verbolgen over besluit van de stichting Gooisch N tuurreservaat, de camping eind sq tember te sluiten. Volgens een act comité worden honderden Amst dammers gedupeerd. Het campingterrein zou moe verdwijnen omdat er nieuwe weg moeten worden aangelegd. Dit dut volgens het actiecomité nog twee drie jaar. Een deel van de vaste kampeerd wordt voor volgend jaar een pla aangeboden op het kampeerterr* De Fransche kamp in Bussum. V( gens het actiecomité staan er al gegadigden op de wachtlijst. (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Rooms-katho- lieke theologen en journalisten hebben een nieuw wapen in de strijd tegen de Romeinse curie geworpen. Ze zijn overgegaan tot het publiceren van witboeken of dossiers die een bepaalde affaire op de voet volgen en ieder open baar en geheim stuk publiceren. Zo wordt Rome te kijk gezet. Het eerste dossier dat verscheen handelde over de Nieuwe Kate- chismus. Het is een uitgave van Bru- na en Zoon in Utrecht en geredigeerd door dr. Leo Alting von Geusau. Oorspronkelijk werd dit boek in Ita lië uitgegeven door Aldo Chiaruttini. Het was al gauw een bestseller, voor al toen het Vaticaan priesters en se minaristen afraadde het dossier te le zen. Uit de reacties blijkt, dat het Vati caan allesbehalve dankbaar is voor dergelijke uitgaven, vooral niet om dat er zo weinig tegen te doen is. Zo'n dossier komt met feiten. IHet is lang niet altijd gezellige lectuur, soms zelfs langdradig, maar je kunt van stap tot stap de geschiedenis van een curieuze curiale aanval op een theoloog of geschrift volgen, com pleet met alle kerkpolitieke wegen die het Vaticaan bewandelt. Dr. Leo Alting von Geusau publi ceerde dit „Dossier van de Neder landse Katechismus" niet uit rancune tegen de curie maar om een brok communicatiestoornis openbaar te maken. Witboek Het „Witboek over de Nieuwe Ka techismus". dat deze maand van de pers kwam. gaat een stap verder. Daarin wordt gezegd dat de bisschop pen zich uiteindelijk om de lieve vre de met Rome bij de wijzigingen heb ben neergelegd. Dit witboek maakt duidelijk dat de auteurs dat niet doen. Het witboek is geschreven in op dracht van het Hoger Katechetisch Instituut in Nijmegen door dr. W. Bless. Het antwoord van de auteurs van de Katechismus aan Rome is, dat „de voorstellen als zodanig en in hun geheel dienen te worden afgewezen." STUTTGART Nog juist voor de Kerkedag, die vandaag is begonnen, heeft het Württembergs Bijbelge nootschap een pocket op de markt gebracht onder de titel „Bijbel pro- vokatief". De samenstellers, Helmut Haug en Jürgen Rump,, vinden, dat de Bijbel al te lang is beschouwd als een troostboek voor persoonlijk gebruik. Doel van de uitgave is daarom de „revolutionaire dimensie van de Bij bel te laten zien. „Bijbel provokatief" bevat „revolu tionaire" teksten uit Oude en Nieuwe Testament en verder uitspraken uit deze tijd, die wijzen op de verant woordelijkheid van de christenen vooral voor de derde wereld. Daaron der zijn uitspraken van pausen, theo logen, politici, het Vaticaans concilie en Uppsala. Het weer in Enropa weer max.t. gist. n.sl. Amsterdam l.bew. 28 0 Brussel l.bew. 28 0 Frankfort onbew. 27 0 Genève onbew. 27 0 Innsbruck onbew. 26 0 Kopenhagen onbew. 23 0 Locarno zw.bew. 26 0 Londen onbew. 29 0 Luxemburg onbew. 26 0 Madrid onbew. 36 0 Malorca onbew. 0 MUnchen onbew. 23 0 Nice onbew. 25 0 Parija onbew. 29 0 Rome onbew. 27 0 Wenen onbew. 23 0 Zürlcb onbew. 25 0 Verderop wordt gezegd, dat thans gemaakte correcties sterk druisen tegen de hele opzet van boek, waardoor het zwaar gescho den wordt en éen duidel twee-slachtig karakter krijgt. Evi als het „Dossier" geeft ook dit „V boek" uitvoerig de gang van za weer. Dossier Deze week ontvingen we ook „Dossier Schillebeeckx". Dit boek geschreven door Richard Auwen de bekwame kerkredacteur van Volkskrant. Het bestaat minder j „'brieven, acta en publicaties" wat meer journalistiek van opz maar het brengt zoveel mogelijk acties bijeen over het proces dat I gen Schillebeeckx begonnen omdat hij van de kerkelijke leer 2 afwijken. Verder dan een onderzoek is congregatie voor de geloofsleer no gekomen. Schillebeeckx zelf he nimmer meer iets van zijn kerkell rechtbank gehoord. Auwerda's clusie is dat hij daarmede is vi gesnroken. Ergens in dit boek zegt Schil beeckx zelf: „Ik geloof dat de spa ningen tegen dit systeem en deze n thodes zo sterk worden dat op i duur Rome gedwongen zal zijn veranderen." Een wapen om die v< andering te bewerkstelligen zijn getwijfeld deze dossiers en with en. Ze laten van Romes luister veel heel. Het dossier van de Nederlandse I techismus, door Aldo Chiaruti en met aantekeningen van Leo Alting von Geusau en Fernando Vittorino Joannes. gegeven door A. W. Bruna Zoon te Utrecht. Witboek over de Nieuwe Ka chismus, in opdracht van het I ger Katechetisch Instituut mengesteld door dr. W. Bl< l Uitgegeven door Ambo, Utree Dossier Schillebeeckx, door Richi Auwerda. Uitgegeven door Neuten te Bilthoven. AMSTERDAM De redacteui van het links-georiënteerde weekb De Groene Amsterdammer zijn eens met het ontslag, dat de direc' per 1 oktober a.s. verleend heeft de hoofdredacteur Han Lammers. Uit een verklaring in De Groi van deze week blijkt dat de i overige redacteuren „onoverkomeli moeilijkheden" zien in de combin; van Lammers' journalistieke fum met- diens „geëxponeerde positie' de Partij van de Arbeid. ROME De politie te Rome dn in een nieuw schandaal te word verwikkeld. In verband met intri i van een internationale bende au i dieven is een van de belangrijk I functionarissen van de Romeinse I litie, dr. Angelo Rainone, gescho! Het Italiaanse persbureau Ai meldde gisteren, dat hem een klacht wegens corruptie boven hoofd hangt. De Romeinse politie is ook nog een ander schandaal betrokken. 1 betreft klandestiene speelholen, bescherming zouden hebben gekreg van hoge politiefunctionarissen, verband met deze affaire zijn commissaris van de Italiaai hoofdstad, Nicola Scire, en and( functionarissen reeds enige wek geleden gearresteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2