van bankbiljetten i i Mnietpartij f Geringe terugloop Donkere toekomst voor Schiphol n gewonden Poes voedt twee ocelotten Mosje Da jan verwerpt Sow jet-plan Huib Goudriaan In november 50 jaar radio-omroep Bewoners dreigen met bezetting kruispunt Breda ,Veilig naar de zon uw zorg' 11 WOENSDAQ 16 JUU 1969 Twee jongen van de tweede poes hebben nu een pleegmoeder gevon den in de derde poes, terwijl de tweede poes de twee ocelotten voedt. Ocelotten leven in de vriije natuur in Zuid-Amenka. Het is een zeld zaamheid als zij in „gevangenschap" jongen krijgen. JERUZALEM De Israëlische van defensie, Mosje Dajan, heeft gis teren de nieuwe voorstellen van Moskou voor vrede in het Nabije Oosten van de hand gewezen. „Het nieuwe Russische plan zegt niets over vrede", aldus Dajan in het parlement. Het plan doet een beroep op de Arabieren en Israël om aan de Vei ligheidsraad van de VN verklaringen inzake non-belligerentie af te geven. „Men moet onderscheid maken tussen vredesovereenkomsten en dergelijke verklaringen, aldus minister Dajan eraan toevoegend: „Ik wilde de ge dachte van non-belligerentie niet kleineren, maar het is het zelfde als vrede". Minister van buitenlandse zaken Eban heeft in Zürich besprekingen gevoerd met dr. Gunnar Jarring, Oe Thants speciale vertegenwoordiger voor het Nabije Oosten. Eban ver klaarde later, dat Jarring zijn activi teiten spoedig zal hervatten. AMSTERDAM De in circu latie zijnde bankbiljetten keren slechts zeer schaars terug. Dit is een gebruikelijk verschijnsel in het vakantie en reisseizoen. Pas circa media augustus begint hierin enige ontspanning te komen. De circulatie bevindt zich derhalve nog altijd boven het kolossale bedrag van negen miljard gulden, hoewel zij in de afgelopen week met ƒ21 min is afgenomen, hetgeen in verhouding tot de uitzetting hijzonder weinig is. De schatkist is met 13 min versterkt tot 23Vi min. Men vraagt zich af hoe de schatkist de ƒ300 min gisteren heeft moeten betalen aan de gemeenten. Toevallig echter was ook gisteren de stortingsdatum voor de jongste IV t procent staatslening, waarvan het bedrag is vastgesteld op 250 min. Het saldo van de banken is door een kleine vermindering gekomen op 13 min, zodat voor een bedrag van niet minder dan ruim ƒ30 min weer een beroep moest worden gedaan op de Ned. Bank in de vorm van dur« voorschotten. Deze zijn daarmee op een nieuwe recordstand gekomen van 967 min en beginnen aardig het miljard gld te naderen. In de goud voorraad kwam geen wijziging. De deviezen zijn afgenomen met 112'/ï min. Goud en deviezen samen vormen nu een bedrag van ƒ6531 min. Op de geldmarkt is de toestand onveranderd krap met dag geld al sinds 9 april formeel op 5 3/4 pet. 14/7 vorig 7/7 (in duiz. guldens) ACTIVA: Goud 6.135.800 6.135.800 Vord. ln goud enz. 1.088.597 1.108.827 Buitenl. betaalmidd. 245 239 Guldensvord. op buitenl. 2.924 1.155 Papier in disconto 127.102 128.045 Papier door bank gekocht 1.303.400 1.303.400 Voorsch. en beleningen 967.164 936.511 Nederl. munten 28.273 28.971 PASSIVA" Bankbiljetten 9.236.189 9.257.213 's Rijks schatkist 23.484 10.286 Banken in Ned. 13.005 15.257 Andere ingez. 61.6o2 47.899 Banken ln buitenl. 200.576 200.967 Andere niet-ingez. 6.904 12.504 Saldi buitenl. geld 7.277 7.030 Totaal goud en deviezen 6.530.973 6,643.492 waarvan convert. 1.088.842 1.109.066 Dekkingspercent. 75,64 75,84 (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM In Diergaarde Blijdorp worden twee jonge ocelotten door een huis-iuin-en-keuken-poes gevoed. Donderdagmorgen zijn de diertjes geboren en direct na de ge boorte door de moeder verstoten. Na de nieuwsdienst heeft men een radiobericht uitgezonden, waarop ve le aanbiedingen zijn gekomen. Uit deze aanbiedingen heeft men een drietal poezen gekozen. De eerste pleegmoeder heeft de ocelotten ech ter ook verstoten. De tweede had zelf vier „kinderen" en de derde een. NIJMEGEN, woensdagmorgen Schoenen maken de wandelaar. Vooral nu het er warm aan toegaat. Maar: sandalen of bergschoenen, legerkistjes of slippers, wandelschoenen, klompen of gympjes? De me ningen zijn verdeeld. Voortstappend naast de baardige Amsterdammer W. Harmsen, hoor ik een pleidooi voor de sandaal. Hij heeft al zeventien Vierdaagsen gelopen; èn op sandalen. „Ik heb nooit blaren. Trouwens, je voeten kimnen dit doen" (hij beweegt de tenen naar boven en heen en weer). „Nee, ik weet niks beters. Geef er bekefndheid aan." Geen belastingvrije verkoop meer? 1 n i t ,m meiden dat met die riemen om d'r voeten volhouden begrijp ik niet." SCHIPHOL In het uitge breide tax free shopping centre van Schiphol, waar jaarlijks en kele miljoenen luchtreizigers zich voor hun vertrek naar het buitenland voorzien van belas tingvrije artikelen, is grote dei ning ontstaan door het bekend worden van de beslissing van de EEG-ministerraad, dat voor in gezetenen van de zes EEG-lan- den in het onderlinge luchtver keer binnen de EEG de belas tingvrije verkoop radikaal moet worden afgeschaft. De maatregelen rijn een voort vloeisel van de EEG douane-unie die op 1 juni jl. formeel tot stand is gekomen. Daarbij werden de onder linge invoerrechten afgeschaft en de reizigers-faciliteiten verruimd. Op den duur willen de EEG-landen ook een uniforme belastingstelsel instel len. In dit stelsel past niet langer het gebruik van belastingvrije verkoop in de lucht, meent de EEG-minister raad. Ter illustratie van de zeer ingrij pende maatregelen, die eerst al op 1 augustus van kracht zou worden, maar die wegens praktische bezwa ren is uitgesteld tot 1 januari 1970, volgen hier enkele eenvoudige voor beelden: Nederlandse toeristen zullen niet langer hun flesje drank, de halve of hele slof sigaretten of een flesje par fum belastingvrij mogen kopen als ze naar Italië vliegen, doch wel als ze naar Spanje of Engeland reizen, want die zijn immers geen lid van de EEG. Voor Duitsers, Belgen en Fransen geldt precies hetzelfde. Duits voorstel Bijzonder bevreesd is de directie van de luchthaven voor een voorstel van Duitse zijde, inhoudende dat ter vereenvouding van de controle, de be lastingvrije faciliteiten binnen het EEG-luchtruim helemaal dienen te worden afgeschaft, dus ook voor niet-ingezetenen. Dit zou tot gevolg hebben, dat ook Amerikanen, Cana dezen, Australiërs, Engelsen, Scandi- naviërs enz. op Schiphol geen be lastingvrije artikelen meer zouden mogen inslaan als ze zich op doorreis bevinden naar een ander EEG-land. „Het zou onder meer betekenen, dat vele vluchten en passagiers voor Schiphol (en dus ook dikwijls voor de KLM) verloren zouden gaan. „Want als Amerikaanse reisbureaus, die grote groepen Amerikaanse va kantiegangers naar de oude wereld brengen, het reisprogramma gaan opstellen, dan zullen zij straks ge neigd zijn voor het beginpunt hun keuze niet meer op Schiphol te bepa len, maar op Kopenhagen of Zürich, omdat de reizigers daar bij de aan vang van hun reis door West-Europa wel een belastingvrije camera e.d. mogen kopen en niet langer op Schiphol", aldus een zegsman van de luchthaven. Klep, klep, klep. Daar komt iemand op klompen. „Meneer, ik loop alweer vier keer de Vierdaagse op klompen, 't Gaat er niet om de be langstelling te trekken, hoor; ik vind gewoon dat het makkelijker loopt. Vroeger liep ik altijd op klompen, maar sinds ik vrachtwagenchauffeur ben, gaat dat niet meer. En wande len? Ja, dat vind ik een fijne sport. Weet u, je moet iets maken van het leven. Dag meneer." Verder gaat hij weer: klep, klep, klep. Nyinegenaar W. van 'Dijk ziet het anders. „Op deze hoge schoenen heb ik al 4500 kilome ter gelopen. Ze vangen alles op, omdat ze de enkels steun geven. Maar het ligt natuurlijk voor iedereen anders, dan wel. De Fransen lopen dikwijls op gymschoenen omdat ze daar zoveel asfèlt hebben, denk ik maar de meeste mensen beveel ik toch hoge schoenen aan." Hoge schoenen? Verbaasd kij ken meisjes op slippers en lichte sandalen me aan. „Dit zit toch lekker?" Commentaar van een Vierdaagse-veteraan: „Hoe die bisteren in Eist: een rondedansje van puur plezier. 3e dag l/IERDAAGSE De zeef Schoeisel en kleding zijn heel be langrijk. Toch geven training (con ditie) en doorzettingsvermogen de doorslag. Gisteren, de eerste dag, viel het allemaal nog mee. Een lekker windje, een stralende zon en ieder een lekker fris. Maar vandaag wordt het puffen en zwoegen. De eerste blaren zijn er; de 2e Mars dag" zoals de Vierdaagse-leiding het stoer uitdrukt, zeeft de zwakke broe ders uit. Foto's Herbert Hebreus De militairen lijken van deze zeef geen last te hebben. Vanmorgen in alle vroegte deze tweede dag is het „de dag van Wychen" mar cheerden de Amerikanen in een ge forceerd tempo door de Wychense Kasteellaan. Een gemiddelde van tien kilometer per uur.. Ze worden gevolgd door Canade zen en Duitsers, Zwitsers en Britten, „Sound off, one two, three, four, fi ve" „Glory, glory, hallelujah." Marsliederen Kleuren: de Canadese Mapple Leaf, regimentsvaantjes, de Engelse Union Jack, het Duitse zwart-rood-goud. Democratisch Eist Het schilderachtige Wychen de markt, die door alle groepen wordt „omcirkeld", de brede Kasteellaan met fraaie boomgroepen heeft een bijzondere charme Maar Eist mocht er gisteren ook zijn. Burgemeester F. Baron van Hövell tot Westerflier haalde persoonlijk wandelaars van de weg af: Kom een glaasje bowl drinken in ons raadhuis! In Eist wordt voor pers en commis sies al jaren achtereen een receptie gehouden, omstreeks half elf 's mor gens. Sinds 1948 wordt er vruchten bowl geschonken: „We zitten hier in een fruitland", zegt een VW-functio- naris. De burgemeester, die me op straat voor het raadhuis vraagt of ik nog geen bowl heb gehad, troont me mee naar binnen voor een glaasje. Hij vraagt ook: „Is er nog iets dat u niet bevalt? Van kritiek moeten we het hebben." En hij licht toe dat de formele „eretribune" van vorige jaren is ver dwenen. „Het moet er losjes aan toe gaan, niet zo officieel. Laat de men sen maar op stoelen gaan zitten, waar ze niet horen." Als het ongedwongen is, vindt de burgemeester van Eist dat allemaal niet erg. „Het is niet alleen voor die bazen, die daar zitten", zegt later een VVV-er. Democratisering in Eist. En na de bowl het fruit, niet te verge ten. Kersentijd De kersen in de boomgaarden gaan grif van de hand. Vooral de Israëli's waren kolossale afnemers. Een wan delaar vertelt me dat de Vierdaagse tot voor drie jaar altijd in de laatste week van juli was Maar langzamer hand begint het steeds vroeger te worden, zodat de Vierdaagse nog in de kersentijd valt. „Heerlijk!" De 53ste Vierdaagsehet gaat er warm aan toe Dezelfde wandelaar zegt een 64- jarige Belg te hebben ontmoet, die in zijn jeugd vijf keer had meegedaan aan de wandel wedstrijd Parijs - Straatsburg. „In vier dagen 535 kilo meter lopen". „Maar", aldus de Belgi sche loper, „voor m'n hart mag ik dat nu niet meer doen, en dan vind ik zo'n Vierdaagse nog wel aardig." Geen aardigheidjes Voor hem is het een aardig heidje. Voor velen afgaand op de verbeten ernst, waarmee over het vechten met de kilo meters wordt gesproken is het dat bepaald niet. Een uit spraak: „Het is simpeler dan het publiek denkt, maar ook moei lijker." Morgen moeten de zeven heu velen van Groesbeek en Berg en Dal worden beklommen. Wie deze derde dag („de man met de moker", zoals de geroutineer- den zeggen) haalt, mag z'n grim migheid laten varen. Want „de laatste dag loop je toch op de finish". Zelfs het soort schoe nen kan daar geen invloed meer op hebben. 270 UITGEVALLEN NIJMEGEN, woensdag Van de 15.901 wandelaars die gistermorgen van start gingen zijn er 270 uitgeval len. De warmte was hiervan de be langrijkste oorzaak. Onder de eerste lopers bevond zich gistermorgen de voorzitter van de KNBLO, jhr. mr. J. van Rijckevorsel. Hij inspecteerde dit keer een stuk parcours NijmegenEist (van 20 ki lometer) te voet Gisteren werd verteld dat prins George van Denemarken vrijdag aan wezig zal zijn bij de glorieuze in tocht op het Keizer Karelplein. HILVERSUM Op 6 november is het 50 jaar geleden dat ir. H. H. Schotanus a Steringa Idzerda te Den Haag zijn radio-uitzendingen begon. Naar de aanvaarde kenmerken van radio-omroep, te weten dat het uitge zondene ontvangen kan worden door ieder die dit wenst en voorts dat het uit te zenden programma van tevo ren gepubliceerd is, kan het begin van deze uitzendingen beschouwd worden als het begin van de eerste radio-omroep ter wereld. Op 6 november zal in Den Haag een herdenking worden gehouden, voorbereid door het comité „50 jaar omroep". In dit comité hebben zit ting de vertegenwoordigers van de omroep, de PTT, de radiohandel en -industrie, de Veron (zendamateurs), het Nederlands electronica en radio genootschap (NERG) en het Postmu- seum. Voorzitter is de heer E. A. Schüttenhelm (NOS), secretaris is de heer J. van Brakel (PTT). Daarnaast is een comité van aan beveling gevormd, waarvan inmid dels prins Bernhard het bescherm heerschap heeft aanvaard. Zeer bin nenkort zal een gedenkboek getiteld „a Steringa Idzerda, de pionier van de radio-omroep", van de hand van de heer P. A. de Boer van het Post- museum in Den Haag worden uitge geven door de NV Muiderkring in Bussum. LA PAZ Van militaire zijde in La Paz is gisteren meegedeeld dat Inti Peredo, de naaste medewerker van Che Guevara bij de guerrillage vechten in Bolivia in de loop van 1967. gevangen is genomen. Men had Peredo, die gewond was, aangehouden bij de stad Cochabamba op ruim 200 km ten zuidoosten van La Paz. Nadere bijzonderheden zijn niet verstrekt. Weekstaat Nederlandsche Bank GLASGOW Een langharige man, gewapend met een geweer en een jachtgeweer met afgezaagde loop, heeft gisteren in Glasgow elf mensen door kogels verwond. Zelf is hU door een kogel omgekomen. Het staat nog niet vast, of die door de politie of door hemzelf is afgevuurd. De schietpartij begon toen de poli tie een bezoek bracht aan de woning van de man in een rustige wijk om hem te ondervragen over een kort geleden gepleegde misdaad. Nadat hij de politieagenten had verdreven, trok hij zich op de bovenste verdieping terug. Uit een raam begon hij op voorbij gangers te vuren. Hij schoot zelfs op een ziekenauto die een van de ge wonden naar een ziekenhuis bracht. Een van de elf gewonden is er ernstig aan toe. Bij de tien lichter gewonden is een politieman. De politie, zoals gewoonlijk onge wapend, werd snel met karabijnen voorzien. De schutter wist na enige tijd het huis te verlaten. Hij reed een paar kilometer in een gestolen auto en stal toen een vrachtwagen. Daar mee in een doodlopende straat ge komen, rende hij de trappen van een flatgebouw op. Hij schoot het slot van een deur op de hoogste verdie ping stuk en verschanste zich in de lege flat. De politie drong tenslotte de wo ning binnen en vond de man sterven de aan een schotwond. BREDA Een aantal bewoners van Breda-noord hebben het gemeen tebestuur in een ultimatum gedreigd morgen een uur lang een van de kruispunten in de noordelijke rond weg van Breda te bezetten, als niet vanavond in de raadsvergadering wordt besloten optimale veiligheids maatregelen ter plaats te treffen. De actiegroep zal tot andere stappen overgaan als de raad het ultimatum naast zich neer legt In Breda-noord is grote ongerust heid ontstaan naar aanleiding van een groot aantal ongelukken op de rondweg die slechts een maand gele den werd opengesteld. Vorige week vrijdag viel de eerste verkeersdode. Op de raadsagenda voor vanavond kwam het punt rondweg niet voor. OTTAWA Het Canadese bank- disconto is met ingang van vandaag met een half procent verhoogd tot acht procent. Dit heeft de gouverneur van de Bank van Canada, Louis Rasminsky, bekendgemaakt. UTRECHT De drie Nederlandse verkeersbonden (het verbond voor Veilig Verkeer, de ANWB en de KNAC) en de Centrale van de rijkspolitie in Driebergen hebben de Amerikaanse maanreis aangegrepen om een veilig verkeersactie in Neder land op touw te zetten. De organisa ties hebben dan ook besloten van woensdag 16 juli tot en met donder dag 24 juli een bliksemactie te hou den onder het motto „veilig naar de maan hun zorg veilig naar de zon u w zorg." In hun actie willen de ver keersbonden en de rijkspolitie tot uiting brengen, dat voor een veilige reis naar de maan niets aan het toe val dient te worden overgelaten. Aan mens, weg en voertuig in het heelal is alle denkbare aandacht besteed. Het is deze zorg, die de sa menwerkende organisaties de hon derdduizenden vakantiegangers, die de komende weken op vakantie gaan, onder de aandacht wil brengen. Met name wordt daarbij gedacht aan de zorg voor de belading en de tech- nissche staat van het voertuig, aan de lichamelijke conditie van de bestuur der een rustpauze op lange trajekten (2 uur rijden - een kwartier rusten), aan het maken van proefritten voor degenen die te weinig ervaring ach ter het stuur hebben er aan het at tent zijn op afwijkende verkeers- en gedragsregels in binnen- en buitens land. VEILIG NA4R DE Mi JORü

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11