Medische Code van Helsinki moet aangevuld worden Sanovite Toerisme naar Israël ineens sterk afgenomen Rob de Vries was een der allergrootsten L GZB richt aandacht op vele gebieden DEFREGGER VRAAG DORP VERGEVING Een woord voor vandaag Artsenfarmaceutenbiologen en theologen bijeen. Uw probleem is het onze. Albert van Dalsum: 8 12 1 P V oetballer vermoord Belangstelling protestanten onverflauwd VAKANTIEVREUGD 't zit in Hulpbisschop legt ambt neer Tweede geref. synode in Noord-Holland Bijeenkomst vai Rhodesia-zending! Staat leent 25(; min. onderhand beroepIngswet DINSDAG 15 JULI 1969 Gisteren hoorden we Paulus tot de gemeente van Philippi zeggen dat we leven in een „ontaard en verkeerd geslacht." We zagen ook dat hij niet helemaal pessimistisch is, niet om dat hij veel goeds van de mens verwachtdat helemaal niet; maar omdat hij alles van God verwacht. Hij is onze hoop. Hij is de hoop van de wereld. Maar daarmee is niet alles gezegd.. Als we' het zo zeggen, klinkt dat voor veel mensen als een dooddoener. God is im mers zo ver weg, zo ongrijpbaar, zo vaag. Hoe kunnen we Hem ontmoeten. Daarom heeft PauliLs een totaal ander ant woord. Hij vervolgt de zin over het ontaarde en verkeerde ge slacht met de woorden: „Waaronder gij schijnt als lichtende sterren in de wereld." Als u een pen kunt vinden, moet u nu in uw bijbel een dik ke vette streep zetten in Philippi 2 15 onder dat kleine woordje „gij". Het is een wat ouderwets woord. De Nieuwe Vertaling is al lang niet meer zo nieuw als sommigen wel denken. Daar had volgens ons taalgebruik „u" rpoeten staan. En „u" heb ik op het oog. „TJ" bent de hoop van de wereld. Misschien moppert u: „Dan ziet het er somber uit voor die wereld". Dat lijkt heel deemoedig, maar dat is het niet. Het valt mij op hoe vaak christenen juist op deze manier deemoe dig zijn. Ze leggen het er dik op hoe weinig ze geestelijk waard zijn, hoe zondig, en zwak, en teer, en arm, en vrees achtig. Het enige bijbelse antwoord is: schande! Weet u niet dat u herschapen bent? Weet u niet dat God u Zijn hemelse kracht heeft toegezegd. U bent geroepen om deze wereld te veran deren met de kracht die God u geschonken heeft. U hebt niet het recht om minder te zijn dan u bent. TJ hebt door genade deel aan Gods kracht. We lezen vandaag: Romeinen 4 13-25. (Van onze kerkredactie) GENÈVE Nationale organisaties van medici moeten een eigen code opstellen voor het experimenteren met mensen. Dat is absoluut noodzakelijk geworden, omdat het bio-medische onderzoek steeds weer botst op nieuwe ethischse en godsdienstige vragen. Dit is een van de conclusies van een conferentie van biologen, hoogleraren in de farmaceutische en medische wetenschap en theo logen, die in Zwitserland is gehouden. Zolang de medische organisaties op dit punt nog geen eigen code hebben opgesteld, kunnen zij gebruik maken van de Code van Helsinki, die in 1964 werd ontworpen door de wereldorga nisatie van medicL De conferentie gangers kwamen echter tot de con clusie dat vanuit een christelijk standpunt gezien de Code van Helsinki noodzakelijk aangevuld moet worden. Aan de conferentie namen 44 gasten uit 15 landen deel. Nederland was vertegenwoordigd door de Utrechtse hoogleraar dr. J. C. van Es en door de onlangs overleden prof. dr. J. M. de Uong, die zich veel met dergelijke problemen heeft bezigge houden. Een commissie waartoe prof. Van Es behoorde bezon zich heel in het bijzonder op de code die in Helsinki is opgesteld door medici. In een zo juist verschenen rapport over deze With Men", een uitgave van de We- conferentie, getiteld „Experiments Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet tn behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. UW PROBLEEM IS HET ONZE Vraag: Negen jaar geleden heb ik werkzaamheden verricht voor een Want, die later failliet ging. Mijn vordering is op de lijst van erkende vorderingen geplaatst. Later kregen wij het bericht dat het wel drie, vier jaar kon duren voor we beta ling zouden ontvangen. Die jarep zijn nu lang en breed verstreken. In het najaar hebben we nog eens ge vraagd, hoe lang het nog zou duren, en we kregen ten antwoord dat de afwikkeling vertraagd was, maar dat wij binnen twee maanden be richt mochten verwachten. Ook dit bericht is al vele maanden overtijd. Wat kunnen wij in dit geval doen? Schrijven of opbellen doen we lie ver niet, want we weten niet of de arbeidstijd ons in rekening wordt gébracht. Antwoord: Voor dit laatste zien we geen reden tot beduchtheid. Vraag dus gerust om inlichtingen. Krijgt u geen inlichtingen, dan kan u zich wenden tot de rechter-com- missaris (op de kamer van koophan del weten ze wel wie dit is). In uw geval lijkt ons dit laatste nog niet nodig. Faillissementen kunnen zeer lang duren, vooral als er allerlei oorzaken zijn die de liquidatie ver tragen. In elk geval heeft u na af loop van het faillissement (tenzij er een akkoord is) een executoire titel. Vraag: Ik heb enige gouden mun ten, zo groot als een Nederlandse cent. Aan de ene kant staat ultra- jectum 1740, aan de andere kant een pijlenbundel met IS, bij de eerste munt, bij de tweede munt staat aan de voorkant iHollandia 1745. De an dere kant bevat een pijlenbundel en 1 S. Antwoord: Het zijn gouden afsla gen van 18de-eeuwse Utrechtse en Hollandse stuivers. Het zijn dus ei genlijk meer penningen dan mun ten, doch daar hun slag berustte op een speciaal voorrecht van de munt meesters, worden ze meestal met.de munten verzameld. Zeer goed be waarde stukken kunnen 75 tot 100 opbrengen betere wellicht nog meer. De handelsprijzen zijn nog hoger, doch de inkoopprijzen van de handel zullen lager zijn. DEN HAAG Zeven sprekers de den Rob de Vries gistermiddag op het crematorium Ockenburgh bij Loos duinen uitgeleide. Het was de 80-ja- rige Albert van Dalsum, die op tref fende wijze het karakter van zijn jonggestorven vriend beschreef: „Hij heeft geluisterd naar de stem van zijn geweten. Daarom was hij een van de allergrootsten, van de allerbesten." 1 2 3 4 5 6 2 3 4 5 ,0 6 T\ Hor. Vert.: 1 1 breed, krom zwaard; 2 2 plotseling; 3 3 riviertje op de grens van Drente en Overijsel; 4 4 aarden vuurpot je; 5 5 boomloot; 6 6 staat soms boven drukwerk; 7 7 krijgskundi ge; 8 12 de oudste (afk.); 9 11 papegaai in N. Zeeland; 10 10 mili- xair commando; 11 9 flinke kerel (ZN); 12 8 de maangodin. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. p. 2. kap, 3. kalis, 4. belet, 5. bariton, 6. stelt, 7. patat, 8. pen, 9. r. PALLIETER. ZEIST De staf yan zen dingsarbeiders in dienst van de Gereformeerde Zendingsbond in de Nederlandse Hervormde Kerk zal de komende maanden sterke wijziging ondergaan. Vijf personen bereiden zich voor op uitzending naar Indonesië en drie naar Kenia. Drs. Th. van den End, die thana zijn zendingsopleiding in Oegstgeest afrondt,, gaat aan de hogere theolo gische school te Djakarta oude kerk geschiedenis doceren. De heer B. Oosterom te Waddinxveen wordt na het behalen van het doctoraal exa men theologie docent aan de theolo gische school van Rantepao (Celebes). De heren Van der Jagt en A. van Nieuwamerohgen zullen naar Celebes gaan, om de Toradjakerk bij het on derwijs te dienen. Ds, B;- A. van Donkersgoed en de heer K. F. de Blois bereiden zich voor op respectievelijk het zen dingsexamen en het doctoraal exa men Afrikanistiek. Daarna gaan zij naar Kenia als zendingspredikant en taalgeleerde. Zij nemen de plaatsen ln van drs. J. J. Tigchelaar en de heer H. van 't Veld. Drs. Tigchelaar keerde in mei naar ons land terug en blijft hier ln verband met de opleiding van zijn kinderen. De heer Van Veld wordt eind juli vervacht. Hij wordt leraar Nederlands ln Ede. Tenslotte beginnen in september twee Katwijkers in Oegstgeest met hun zendingsopleiding. De heer W. van der Plas, hoofd van een school, zal naar Kenia gaan, om in het Toerkana-gebied hulp te bieden op onderwijsgebied. De heer G. Boer gaat op Ambon assisteren bij de predikantsopleiding van de Mo lukse kerk. CASABLANCA Een gesprek over voetbal is zondagavond in een café te Casablanca geëindigd in een steekpartij waarvan de 23-jarige Ma rokkaanse international Ahmed Red- dani het slachtoffer is geworden. In de loop van het gesprek kreeg Ahmed Reddani, die voor de FC Ca sablanca speelde, een verschil van mening met een neef van hem. Die haalde een mes te voorschijn en koel de zijn woede met vijftien messte ken. Reddani werd zo zwaar gewond dut in een ziekenhuis voor hem geen redding meer mogelijk bleek. Kardinaal Marty van Parijs is gekozen tot voorzitter van de Franse rooms-katholieke bisschoppenconfe rentie. Voordat Albert van Dalsum zijn ont roerende woorden van vriendschap en medeleveen sprak, had mr. J. Jansen namens minister Klompé woorden van waardering gesproken voor het werk van Rob de Vries. Namens de gemeente Rotterdam voerde wethouder J. Reehorst het woord en namens het stichtingbestuur van het Nieuw Rotterdams Toneel de voorzitter, mr. J. L. Briët. John van de Rest, die met Jules Royaards behoort tot de artistieke lei ding van het Nieuw Rotterdams To neel, gaf de verzekering dat het ge zelschap de door Rob de Vries uitge stippelde lijn zou blijven volgen. Na mens de collega's sprak' Eric Schnei der over de grote plaats die Rob de Vries in het Nieuw Rotterdams To neel had ingenomen. Ds. P. M. Mentzel uit Dordrecht, huisvriend van de overledene, sprak woorden van persoonlijke dank en er kenning. Hij stelde in het licht, hoe Rob de Vries in al zijn doen en laten werd geleid door een diep besefte, welbewuste en waarachtige menselijk heid. De oudste zoon sprak namens de fa milie woorden van dank voor de over weldigende belangstelling, die uit alle kringen en uit alle delen, van het land bewezen was. Diep ontroerd namen de vele aan wezigen de aula van het cremato rium was te klein om hen allen te be vatten afscheid van deze jongge storven toneelman, die naar Van Dal- sums woorden er niet voor schroomde de schoonheid te verlaten als er van de waarheid moest worden getuigd. Reformatorisch congres in 1970 AMSTELVEEN Het internatio naal reformatorisch congres over de revolutie in Mittersill (Oostenrijk) wordt gehouden van 31 juli tot 7 augustus 1970 (en dus niet 1969, zoals men ons abusievelijk meldde). rel draad van Kerken, is het werkstuk van deze commissie in zijn geheel opgenomen. •fe Richtlijn De voorstellen van deze studiecom missie van Bossey hebben geen offi ciële waarde. Ze worden echter aan geboden aan de nationale organisa ties van medici, farmaceuten en bio logen die zich met deze experimenten bezighouden als een richtlijn voor toekomstige nationale erecodes. In de richtlijn herinnert de com missie aan de uitspraak van de Vere nigde Naties in 1966, waarin experi menten op mensen werden verboden als niet vooraf toestemming is ge vraagd. Vele ledenstaten moeten deze uitspraak nog aanvaarden en onder tekenen. De commissie meent dat de tijd gekomen is dat de staten dit doen. Tevens wordt gezegd dat de tijd gekomen is, dat Verenigde Naties de waarde voor de gezondheid van indi viduele mensen en gemeenschappen erkennen van dergelijke experimen ten mits op de juiste wijze volbracht. Dit zou kunnen gebeuren tijdens een revisie van de ontwerpcode over misdaden tegen de mensheid. Toch kunnen de Verenigde Naties niet alles zeggen in een dergelijke code. Daarom, zo meent de commis sie, moeten de organisaties van vak mensen de regels in een eigen code verder uitbreiden, zoals dit bijvoor beeld reeds gedaan is door de medici in de Code van Helsinki. •fa Uitbreiding Maar deze code uit 1964 is al ver ouderd, dank zij de snelle ontwikke ling van de wetenschap. Daarom acht de commissie het noodzakelijk dat de Code-1964 verder wordt uitgebreid. In de preambule van de Code van Helsinki wil de commissie niets ge wijzigd zien. Daarin worden de artsen herinnerd aan de uitspraak, dat de gezondheid van de patiënt de arts voor alles moet gaan. Daarin wordt ook uitgesproken dat "het noodzakelijk is bepaalde experimen ten op mensen te verrichten om de lijdende mens te kunnen helpen. Het eerste hoofdstuk bevatte oorspronkelijk vijf regels die de grondbeginselen van het klinisch on derzoek vastleggen. Daarin wordt ge zegd, dat het onderzoek zich moet houden aan de morele en we tenschappelijke eisen, dat het alleen mag geschieden door mensen die we tenschappelijk zijn gekwalificeerd, en alleen als de waarschijnlijke resulta ten werkelijk opwegen tegen de risi co's die de proefpersonen lopen, dat die risico's eerst zorgvuldig bestu deerd moeten worden en dat de arts zeer zorgvuldig te werk moet gaan bij het toedienen van medicijnen die de persoonlijkheid van de proef persoon kunnen aantasten. •fe Betaling De commissie stelt nu voor om ook uit te spreken dat de proefpersoon niet betaald mag worden voor het ■feit dat hij bepaalde experimenten op zijn lichaam toestaat. Wel mogen eventueel gederfde inkomsten vergoed worden, en mocht er als resultaat van de experimenten blijvende inva liditeit het gevolg zijn, dan moet hij daarvoor een redelijke compensatie ontvangen. De onderzoèkers moeten in het bij zonder aandacht schenken aan de ethische consequenties van een be paald onderzoek. Regionaal of na tionaal moeten commissies worden in gesteld met verantwoorde mensen die hen in hun werk kunnen begelei den. Over het algemeen zullen de expe rimenten op mensen alleen toegepast mogen worden, als deze hun volle dige toestemming hebben gegeven. De proefpersonen moeten volkomen op de hoogte 'zijn van de risico's die zij lopen. Eer zij toestemming geven moeten de proefpersonen overleg kunnen plegen met hun familie en huisartsen. Bovendien wil de commissie in de ze code uitspreken dat experimenten onnodig lijden en gevaar moeten ver mijden. Aanvulling In het hoofdstuk „Klinisch onder zoek moet met professionele zorg om ringd worden" wil de commissie geen wijzigingen aanbrengen. En in het hoofdstuk over het „Niet-thera- peutisch klinisch onderzoek" wordt alleen één aanvulling voorgesteld: „Als bij een experiment het gevaar dreigt dat de proefpersoon blijvend invalide zal zijn of zelfs kan sterven, mag het experiment niet toegestaan worden, tenzij de onderzoeker op zichzelf experimenteert" De commissie wil bovendien een geheel nieuw vierde hoofdstuk aan de Code van Hèlsinki toevóègen. Toeristen bij de synagoge van Kapernaum. Deze synagoge is in de eerste of de tweede eeuw van onze jaartelling gebouwd op de plaats, waar de synagoge gestaan heeft, waar Christus gepredikt heeft. AMSTERDAM In de eerste helft van dit jaar is het toerisme van Nederlanders naar Israël plotseling sterk teruggelopen. Het Israëlische nationaal verkeersbureau te Amsterdam is nu bezig met een opinie-onderzoek, om de juiste oorzaak te weten te komen van deze tanende interesse. Directeur Amos Arad meent dat dc politieke en militaire situatie de schuldige is, maar hij wil zekerheid hebben. Misschien, zegt hij, vindt men gewoon de reis te duur. In ieder geval wil hij de verhouding weten. Hoeveel blijven weg wegens de kosten en hoeveel vanwege de poli tieke situatie. In 1967 vertoonde het Nederlands bezoek aan Israël een flinke stijging, ondanks het feit dat het toerisme daar door de Zesdaagse oorlog twee maanden (vakantiemaanden!) geheel tot stilstand kwam. In 1968 steeg het toerisme uit Nederland zelfs met zestig procent. Voor dit jaar werd een toename van twintig procent ver wacht. In plaats daarvan trad een daling in. Niet alleen in Nederland, maar over een groot deel van de wereld. Het toerisme naar Israël zakte met acht procent, maar in Nederland met bijna twaalf procent Bang Het zijn volgens de heer Arad hoofdzakelijk de werkelijke vakan- tieriezigers die verstek laten gaan. Velen zijn bang dat zij tijdens hun vakantie door een oorlog overvallen worden. Telkens als het een poosje rustig is in het Nabije Oosten, neemt de belangstelling weer toe. Dat Arabische propaganda invloed heeft, acht de heer Arad vrijwel uit gesloten. Ten bewijze daarvan voert hij aan dat het toerisme naar Egypte geheel tot stilstand is gekomen. Wel meent hij, dat het omslaan van tal van publiciteitsmedia van sympatie voor Israël in medelijden met de ver liezen Arabieren meespeelt. Voor Israël acht de heer Arad het teruglopen van het toerisme van gro te invloed, daar het zich steeds meer geïsoleerd gaat voelen. De toeristen zijn vaak de enige tastbare band met de buitenwereld, zolang de Israëliërs de landsgrenzen niet over kunnen gaan en een reis per boot of vliegtuig naar het buitenland voor de overgro te meerderheid niet is weggelegd. De 'economische schade die het teruglo pen van het toerisme veroorzaakt, is daarbij van minder belang. Groepsreizen Opvallend is dat do protestanten zich niet laten beïnvloeden. De drie reisbureaus die Israël-rcizen aanbie den onder de protestantse bevol kingsgroepen hebben evenveel resul taat als anders. In die kringen hoe ven geen groepsreizen te worden af gezegd wegens gebrek aan be langstelling. Het bezoek aan Israël heeft voor protestanten een strikt religieuze achtergrond, zegt de heer Arad. Zij laten zich niet uit het veld slaan. Zij willen het Heilige Land zien. Het is niet zonder betekenis dat Jeruzalem Tel Aviv als eerste stad heeft verdrongen. Dat alle gedenk plaatsen in Jeruzalem nu vrij toegan kelijk zijn, heeft men begrepen en men wil ze zien. De protestanten blijven solidair met Israël. Zou dat niet het geval zijn, dan zou het toerisme uit Neder land naar Israël als katastrofaal zijn gezakt. Daarin moet omschreven worden hoe gestreefd kan worden naar een hou-: ding die verantwoord is. Medische faculteiten moeten er voor zorgen dat iedere toekomstige arts beseft dat zijn onderzoek ook ethische as pecten heeft. Publiceren Organisaties die indirect betrokken zijn bij de ethische consequenties van dergelijke experimenten moeten duidelijk voor hun ethische beginse len uitkomen. Dit geldt voor redac ties van medische en andefe bladen, voor fondsen die gelden beschikbaar stellen voor dergelijke experimenten en voor de farmaceutische industrie. In de derde regel wordt aandacht 'geschonken aan het feit dat hét nu mogelijk is om het genetisch ma teriaal te beïnvloeden. Dit heeft conse quenties voor toekomstige generaties. In dergelijke gevallen moet uiterste zorg betracht worden en er moet nauw worden samengewerkt met commissies die op de ethische aspec ten van het onderzoek toezicht hou den. Geniet fn gezondheid Zorg voor goede voe dingDe kracht vai zuiver volle tarwe, eei keur van edelvoedings stof' Neem Sanoviti mee op uw uit stapjes. Handl verpakt, altij vers, heerlij met "zoet'" "hartig" beleg (Ook zoutan overal verkrijgbaar) (Van onze kerkredactie) MÜNCHEN De rooms-ka tholieke suffragaanbisschop van München Matthias Defregger heeft een brief geschreven aan de bewoners van het Italiaanse dorp Filetto. Hij vraagt daarin om begrip en vergeving. De bisschop heeft in 1944 hij was toen nog beroepsofficier in het Duitse leger een bevel doorgege ven, om alle mannen van het dorpje te fusilleren. Het waren er zeventien. De massa-executie was een vergel ding voor een overval van Italiaanse verzetsstrijders op Duitse militairen. Het geval dezer dagen in de pu bliciteit gebracht door het Westduitse weekblad Der Spiegel. In zijn brief schrijft Defregger: „Ik wil mij niet verdedigen, maar u moet weten, dat wat nu iedereen ter ore gekomen is voor mij al 25 jaar een zware innerlijke last is. .IU heb inder tijd getracht té redden, wat er te redden viel. maar de mogelijkheid MINNEAPOLIS Bisschop Shan non, hulpbisschop van Saint Paul-Minneapolis, die bekend gewor den is door zijn kritiek op de pause lijke encycliek over de geboortenre- gcling, heeft zijn ambt neergelegd. Hij aanvaardde een benoeming als conrector van een (neutraal) college in Santa Fe. Sinds februari was de 48-jarige hulpbisschop al met verlof. Rome eiste van hem dat hij zijn ontslag zou nemen en buiten de Verenigde Staten in een soort betaalde ballingschap zou gaan. De 41 priesters in het aartsbisdom Washington, die vorig jaar geschorst werden om hun verzet- tegen de en cycliek, weigeren nog steeds zich te onderwerpen. Kardinaal O'Boyle heeft hen nu aangeboden de schorsing op te -heffen, als zij beloven op preekstoel en in biechtstoel geen andere leer over de geboortenrege- ling ten beste te geven dan die van de encycliek. HAARLEM Als de generale sy node haar toestemming geeft, zal de particuliere synode van de gerefor meerde kerken in Noord-Holland worden gesplitst. De classes Amsterdam. Hilversum. Hoofddorp en Zaandam zullen de particuliere synode Noord-Hol land-Oost gaan vormen en de classes Alkmaar. Enkhuizen en Haarlem de particuliere synode Noordhol land-West. Een gevolg daarvan zal zijn. dat er voortaan tien in plaats van vijf afgevaardigden uit deze pro vincie naar de generale synode zullen komen. Noordholland is verreweg de grootste van de dertien particuliere synodes in de Gereformeerde kerken. (Zuid-Holland is al lang in drieën gesplitst. Friesland in tweeën, terwijl Noord-Brabant en Limburg samenge voegd zijn.) Na de boedelscheiding zal Noordholland-Oost met 74.000 zie len nog een van de grootste synodes zijn, meer dan tweemaal zo groot als die van Zeeland en van Noord-Bra bant-Limburg. Het weer in Europa weer max.t. gist. n.Sl. Amsterdam onbew. 34 0 Brussel onbew. 23 0 Frankfort onbew. 22 0 Genève onbew. 25 0 Innsbruck l.bew. 23 0 Kopenhagen zw.bc-w. 21 0 Locarno zw.bew. 28 0 Londen mist 28 0 Luxemburg onbew. 24 0 Madrid onbew. 35 0 Majorca onbew. 27 0 München 21 0 Parijs onbew. 27 0 Rome onbew. 29 0 Wenen onbew. 22 0 Zürich onbew. 24 0 iei ontbrak mij, om het afschuweli SP doden helemaal te voorkomen." °F Hij had zichzelf zwaar afgevra: f of hij met zijn onsuccesvol vei?c door had moeten gaan tot de uite er consequenties voor zijn eidf persoon. „Ik kan mijzelf alleen i overgeven aan het oordeel van G( De bisschop verblijft nog steedi het klooster, waarin hij zich eni dagen geleden heeft teruggetrökl De gewestelijke voorzitter van de tholieke ambachtsvereniging „1 pingfamilie" te Beieren, Ludwig 1 berle, heeft zich uitgesproken zijn aftreden. De Münchense afdeling van' Pax-Christibeweging is inmidi een inzamelingsactie begonnen de inwoners van Filetto als ge van verzoening. (Van onze kerkredactie) LISSE Zaterdag 6 septen houdt de Rhodesia-zending in Ti Utrecht haar eerste landelijke menkomst. Deze organisatie steunt het van de heer J. D. van Woerden Rhodesië. De heer Van Woerden, zich vorig jaar losmaakte van Mbuma-zending, stelt zich voor medische post te stichten in de Za besi-vallei. Het is de bedoeling twee Nederlandse verpleegsters daarbij zullen assisteren. De Rhodesia-zending wordt gesteund door een bepaalde kerk n matie. De synode van de Oud-G formeerde Gemeenten in Neder] sprak na langdurige discussie uit deze gemeenten hun zendingscol n ten uitsluitend voor de Mbuma-Z]( ding zullen bestemmen. Desonda 3 werd in de maand mei tjenduiz gulden voor de heer Van Woer bijeengebracht. De Mbuma-zending ontving in 52.000 gulden (inclusief de dingsdag) en in juni 25.000 gulden. DEN HAAG Ten laste van staat is een onderhandse lening sloten bij het Algemeen burger pensioenfonds tot een bedrag van miljoen gulden. De voorwaarden dezelfde als die van de ln febn van dit jaar uitgegeven 7 procent ning 1969. NED. HERV. KERK Beroepen te Anna Paulowna (to<ri kand. P. Pannekoek te Aalsmeer:! Emmen (toez.), B. C. Jukema te Ma i nesse (NOP). Aangenomen naar Berlikum (toez.), P. van Wakren te Schalkv naar streekgem, Overbetuwe (sta plaats Gendt), M. Th. Germs te dorf (Evang. Kirche in Rheinla (voorheen te Spijk, Gr.): naar Utrit (vac. dr. C. P. van Andel). G. Petti te Wageningen; naar Vollenhove ('n C. B. Schuurman: toez.), P. C. Sn i te Wagenborgen; naar Windesheim F. C. de Groot te Kortenhoef. Bedankt voor Groningen (vac. W Gijzel), H. G. Oostinga te Lisse; v Nes (Fr.) (toez.), kand. D. Nijenl' te Putten. Beroepbaar ds. S. Gerbrandy, bgw. werkz. (ver. prot. gem. op cao), tijdelijk adres Prins Bernhi straat 7, Oldenzaal: kand. E. van St i venberg, Kenaustraat 35, 's-Oravenhi r GEREF. KERKEN Beroepen te Vrijhoeve-Capelle. ki A. Vreugdenhll te Zwartewaal. Aangenomen naar Zuid-Beiierls Klaaswaal, kand, A. van Vliet Utrecht. GERF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar Bergentheim B. van Zuiilekom), L. Moes te Abt ford (Brits Col.. Can.: voorheei Zalk). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Enschede-Oost. kand Last te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Sioux Center CJo VS). J. C. Weststrate te Meliskerkl j

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2