INVASIE IN HONDURAS Maanreis van start Commentaren bij „Grote leugen" verdwijnt echtscheiding Onlusten voetbalcluel aanleiding conflict Merauke koos voor Indonesië Steekvlam raakt vier kinderen Bijna 16000 wandelaars in Nijmegen „KANS VAN SLAGEN TACHTIG PROCENT" Het Kwartet Prins Claus naar Apollo Vakantie- huis(je) Verontrustend Verdenking Nieuw wetsontwerp van Polak Treinramp in India: ruim 100 doden Onlusten in Belfast SPREUK HIT WEER Nieiiwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAG8LAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 15 juli 1969—51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Veiligheidsraad is ingelicht over de inval van El Salvador in het naburige Honduras. President Nixon heeft gezegd de situatie „nauwlettend" te volgen. Spanning in 3tiddvn-Anterika Troepen Tl Salvador rallen aan Tnkele steden gehonthartleerd .v SAN SALVADOR Troepen van de kleine Midden-Amerikaanse staat El Salvador zijn gisteravond het naburige en veel grotere Honduras binnengevallen nadat de afgelopen weken de spanning tussen deze twee staten was toegenomen. Militaire vliegtuigen zou den zelfs enkele steden ten zuiden en ten westen van de hoofdstad Tegucigalpa hebben gebombardeerd. Volgens de Hondurese ambassadeur in Washington, Soto, was een strijd macht van meer dan negenduizend man op twee punten aan de grens een grootscheepse aanval begonnen. Tegelijk hadden Mustangs van de Sal- vadoriaanse luchtmacht, burgervlieg tuigen en C-46 transporttoestellen negen Hondurese steden gemitrail leerd. Daarbij was de burgerbevol king niet ontzien en waren ook som mige scholen en vliegtuigen bestookt, zonder dat er militaire doelen in de buurt waren, aldus de ambassadeur. Uit Honduras zou al een tegenaan val zijn ingezet. „Leger en luchtmacht zijn bezig met het terugdrijven van de invasiemacht. Gisteravond waren de Hondurezen nog steeds in gevecht [ewikkeld met de binnengedrongen roepen, maar ze waren niet tot het irondgebied van El Salvador door gedrongen', zei hij. OAS Öe juist in Washington vergaderen de Raad van dc organisaties van Amerikaanse staten (OAS) riep di rect een commissie in het leven, waarin zeven landen zijn vertegen woordigd. die een onderzoek ter ilaalse moet instellen. Ook lichtte de )AS de Veiligheidsraad van de VN President Nixon heeft meegedeeld ontwikkeling van het conflict „nauwlettend" te volgen. De Salvadoriaanse vertegenwoordi ger in de OAS, Rivera, gaf toe dat zijn land in staat van mobilisatie was. „Maar het is een nationale mo- lilisatie tegen misdaden die zijn be- ireven tegen duizenden mensen, die wanhoop uit Honduras zijn ge- ■lucht. Hoe ernstig de situatie in Hondu- is is, viel vanmorgen moeilijk na gaan. De meeste telcfoonverbin- ingen zijn verbroken. Dat zou ook in 51 Salvador het geval zijn. Wel riep Ie radio van Honduras de bevolking kalm te blijven en op leger en uchtmacht te vertrouwen. De twee republieken verbraken op 6 juni de diplomatieke betrekkingen TAE „sprong van de eeuw". die astronaut Neil Arm strong als eerste mens op dc maan moet brengen zullen wc uiteraard op dc voet volgen. Elke dag hopen we de belangrijkste momenten van het programma van de Apollo-11 voor het ko mende etmaal aan te kondigen. Daarbij houden we steeds Neder landse tijd aan. Voor morgen, wanneer het ne- gendaagse maanavontuur begint, ziet het er als volgt uit: 14.32 uur: lancering vanaf Kaap Kennedy 14.43 uur: Apollo-11 in parkeer- baan om de aarde 17.33 uur: ontsteking derde en laatste rakettrap Apollo-11 vertrekt naar de maan 18.03 uur: maanlandingsvoer tuig. kortweg L Mgenoemd. wordt vastgekoppeld aan voorzijde moe dercabine. 18.42 uur: LM en moedercabi ne maken zich los van derde ra kettrap. nadat zich rond de onderlinge wed strijden in de voorronden van de strijd om het wereldkampioenschap voetbal onlusten hadden voorgedaan. El Salvador beschuldigde Hondu ras van „volkenmoord" en zei dat 11.000 in Honduras wonen Salvado- rianen het land hadden moeten ont vluchten. Vorige week werd meegedeeld dat de bemiddelingspogingen van Guate mala, Costa Rica en Nicaragua be vredigend verliepen, maar het afge lopen weekeinde trad er een ver scherping van het conflict op. Honduras maakte toen bekend dat er aan de grens drie uur lang een vuurgevecht was geleverd, onder an dere met artillerie, en dat op Hon- durees gebied vier militairen uit El; Salvador waren gedood. Prins Claus is gisteren naar de Verenigde Staten vertrokken, waar hij op Kaap Kennedy de lancering van de Apollo-11 morgen zal bijwo nen. Op de foto drukt de prins de hand van de heer John W. Midden- dorf, de nieuwe Amerikaanse am bassadeur, die hem op Schiphol uitgeleide deed. Stemming West-Irian MERAUKE De raadgevende vergadering van het district Merau ke, in het uiterste zuidoosten, heeft gekozen voor aansluiting van West- Irian bij Indonesië. De 174 kiesman nen kozen door handopsteken. Het was de eerste van de acht regionale stemmingen, die op 5 augustus af gelopen moeten zijn. Merauke staat bekend als pro.Indonesisch. De stemming, die snel was afge handeld hoewel er twee dagen voor waren uitgetrokken, verliep zonder incidenten. Er waren strenge veilig heidsmaatregelen getroffen. De kies mannen, die in de afgelopen maan den naar men aanneemt door de be volking zijn aangewezen, mochten de afgelopen dagen geen contact houden met de bevolking. Veel Indo nesische militairen waren aanwezig bij de stemming. Tot de autoriteiten behoorde de Indonesische minister van buiten landse zaken, Adam Malik, de Ne derlandse en de Australische am bassadeur in Djakarta en de VN-af- gevaardigde Ortiz-Sanz. De Indonesische functionaris die toezicht houdt bij de stemmingen, Darmo Wasito, zei verheugd te zijn over de uitslag. Volgens hem was (nu al) gebleken dat West-Irian deel wenst uit te maken van Indonesië. De Indonesische minister van bin nenlandse zaken, Machmoed, zei dat na de voltooiing van de daad van vrije keuze volledige autonomie aan West-Irian zal worden verleend. De regering in Djakarta zal een half miljoen gulden uittrekken voor de ontwikkeling van West-Irian. (Van onze correspondent) PURMEREND Vier kinderen zijn gisteren gewond door een steekvlam die moet zijn ontstaan in een bouwkeet waar vroeger een transformator heeft gestaan. Kennelijk is een hoogspan ningskabel. waarop een spanning van 10.000 volt stond, onvoldoende geïso leerd geweest, zodat de vlam kon ont staan. Alle kinderen zijn in het zie kenhuis opgenomen. Op het bouwterrein gold de leeg staande keet als een geliefdkoosd speelterrein voor kinderen. Gisteren kwamen plotseling vier kinderen gil lend uit het houten gebouwtje tevoor schijn. Hun kleren stonden in brand. Een voorbijganger rukte hen de kle ren van het lijf en bluste een begin van brand in de keet. Daar bevond zich nog een kind. dat ongedeerd bleek te zijn. Het ergst zijn een negenjarig jongetje en een vierjarig meisje eraan toe. Ook voor Josephine Baker en haar dozijn pleegkinderen is het vakantie: zij Ls nu, ver van alle dagelijkse problematiek, in het ultrazonnige Spanje, in het va kantieoord Las Colinas bij Barcelona, dank zij een ges te van de eigenaar van het complex. Er is nog meer goed nieuws: er komt een permanent vakantie huisje voor Josephine en de he ren, eveneens gebouwd op kosten van bovengenoemde weldoener. Zodra het klaar is wordt het Josephine aangeboden. In ieder geval geniet zij nu, met haar „kroost" van universeel allooi, volop van zon en vrijheid. TAE gebeurtenissen in Ulster hebben weer eens laten zien hoe licht ontvlambaar het smeulende conflict tussen protestanten en roomskatho- lieken daar nog is. Men kan zich dan ook afvragen, of de „orangisten" er goed aan hebben gedaan hun overwinning van drie eeuwen geleden uitbundig maar ook uitdagend te vieren. Zü vroegen om moeilijkheden. zoals terreurdaden van extremisten, die ook de zaak van de roomskatholieke min derheid een slechte dienst bewezen. De (protestantse) premier van Ulster, die in de afgelopen maanden een af wachtende houding aannam, omdat de rust leek teruggekeerd, noemt de toe stand nu verontrustend. Het meest verontrustend is evenwel het uitblüven van voorzieningen die niet alleen de gevolgen, maar ook en vooral de oorzaak, van de geweldige tegenstellingen wegnemen. twee kyven hebben meestal beiden schuld. Dat geldt ook de Midden-Amerikaan se republieken El Salvador en Hon duras, die al geruime lyd op voet van oorlog leven. Niets rechtvaardigt echter de lucht aanvallen op Honduras en de invasie waarvan dit land slachtoffer dreigt te worden. Zij vergroten slechts de diepgewortelde tegenstellingen. El Salvador laadt dc verdenking op zich, dat het met zyn talrijker be volking uit is op gebiedsuitbreiding ten koste van het in oppervlakte veel grotere buurland Honduras. Er zjjn al enkele honderdduizenden boeren naar het uitgestrekte Hondu ras geëmigreerd. Hun aanwezigheid leidde er echter toe, dat ztf een bron van onrust werden. Hier wreekt zich dc onmacht of de onwil van de Midden-Amerikaanse republieken om naar samenwerking te streven teneinde geografische, eco nomische en sociale problemen uit de wereld tc helpen. By zo grote verdeeldheid tussen on derontwikkelde landen, ook elders in Latjjns-Amcrika, Azië en Afrika, is het bijzonder moeilijk werkelijke vooruitgang te boeken. Zwitser: Vierdaagse met houten been NIJMEGEN *-= Vanmorgen om streeks half vijf zijn de eerste wan delaars vertrokken in de Vierdaagse van Nijmegen. Er gingen 15.901 in schrijvers van start. Het weer was uit stekend en naar het zich laat aanzien komt hierin nog weinig verandering. Vandaag voerde de route door de Betuwe via Bemmel, Huizen, Zuid- Arnhem en Eist. Monter en vrolijk gingen de duizenden van start. Dat gold ook voor de 73-jarige Zwitser Samuel Burnand, die met een houten been vier dagen achtereen dertig ki lometer wil lopen. Van deze en andere ervaringen, aan j..— - de vooravond van het massale loop- heide partijen of door beide kan wor- Ruimtevaarders niet hang festijn, vertelt Huib Goudriaan in LS. Hij zal het leger vier dagen volgen. Uiteraard op de voet, maar niet te voet (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Volgens een nieuw wetsvoorstel van minister Polak van Justitie kan, ook in geval van tegenspraak van een der partijen, elk huwelijk na kortere of langere tijd worden ontbonden wanneer de duurza me ontwrichting van dat huwe lijk vaststaat. De oude in het Burgerlijk Wetboek genoemde gronden van echtscheiding vervallen. Daarvoor in de plaats komt één enkele grond: duurzame ontwrichting, hetgeen door één van den gesteld. Dit laatste betekent het einde van „de grote leugen", waarbij de een de ander van overspel moet betichten, wanneer men samen con- KAAP KENNEDY Astro naut Neil Armstrong gelooft dat de maauvlucht met de Apollo-11 tachtig procent kans van slagen heeft. Hij vindt dit percentage, dat door zijn collega Borman was genoemd, „een redelijke schat ting". De drie ruimtevaarders, die gisteren op de laatste persconfe rentie voor de lancering voor de Amerikaanse televisie versche nen, vinden de vlucht al geslaagd wanneer alleen de maanlanding, zonder uitstappen, en de terug keer naar de aarde goed zullen aflopen. Zij zeiden geen angst te hebben, „hoewel dit gevoel voor ons niet on bekend is" Ook voelden zij zich na een intensief trainingsprogramma niet oververmoeid. Jammer Michael Collins, die tijdens het verblijf op de maan van Armstrong en Aldrin, alleen in het moederschip achterblijft, zei het jammer te vinden dat hij aan boord geen televisie-ont vanger neeft. waarmee hij de maar.- wandeling van zijn collega's zou kun nen volgen. Volgens Armstrong is de kans dat de Apollo-11 hinder zal ondervinden van het Russische ruimteschip Loe- na-15 „oneindig klein" Vele ruim teschepen zweven in het heelal rond waarvan nog nooit last is ondervon den. De astronauten hadden vandaag vrijaf. Collins vertelde dat hij aan het strand e:ng liggen om ..nogeens het vluchtplan door te lezen". Te laat Dr. Müller van de NASA zei dat hulp te laat zal komen wanneer blijkt dat de astronauten niet meer terug naar de aarde kunnen. Aldrin en Armstrong hebben voor maar 36 uur zuurstof bij zich Müller zei dat de ruimtevaarders geen zelfmoordpil len meenemen en dal zii die ook niet willen gebruiken. De persconferentie van de astro nauten werd gegeven via een geslo ten tv-circuit om besmetting te ver mijden. Zij waren in het oefencen trum. terwijl vier journalisten in een gebouw op 25 kilometer afstand de vragen stelden. Een groepje verpleegsters, vlak na de start van de Vierdaagse in Nij megen. CUTTACK Een treinramp in dc Indiase staat Orissa heeft vannacht aan zeker honderd mensen het leven gekost. Volgens onofficiële berichten zal het dodental de tweehonderd zelfs overschrijden. Ten noorden van Cuttack (320 kilo meter ten zuidwesten van Calcutta) reed een goederentrein van achter in op een volgepakte personentrein, waarvan vier wagens werden ver nield. Troepen staan klaar BELFAST In de Noordierse hoofdstad Belfast, waar het tot nu toe nu toe vrij rustig was, kwam het gisteravond tot ern stige ongeregeldheden. Bij vecht partijen tussen honderden rooms- katholieken en protestanten vie len vele gewonden. De politie reed met pantserwagens door brandende straatbarricaden om de vechtenden te scheiden. Na twee uur waren de gevechten terugge bracht tot verspreide schermutselin gen. De tweede grote stad van Ulster, Londonderry, leek gisteren een slag veld na de relletjes van het week einde. Vooral in de rooms-katholieke wijk was de chaos groot. Gisteravond en ook vanmorgen was het in Londonderry vrij rustig. Er werd wel druk gepatrouilleerd. In de omgeving van de stad worden Britse troepen paraat gehouden. De Noordierse regering heeft de ongeregeldheden in Londonderry, die zaterdag op dc proetstantse feestdag („Oranjedag") begonnen, krachtig ver oordeeld. Gisteren kwam het kabinet in spoedvergadering bijeen. cludeert dat het huwelijk schipbreuk heeft geleden. Wijziging Minister Polak verwacht dat zijn voorstel in de Kamer een meerder heid zal halen, gezien de ontwikke ling van het denken, ook in rk kring. Hy heeft alleen niet de illusie dat het ongewijzigd aangenomen zal worden. Enerzijds is een verruiming: ook als Enerzijds is er een verruiming: ook als een van de partners weigert, is scheiding op den duur mogelijk. An derzijds een beperking: wanneer beide partners scheiding wensen, duurt het altijd nog een jaar voordat de rechter uitspraak kan doen In dat jaar kan de rechter pogen de partijen tot elkaar te. brengen, maar de minister heeft zelf niet zo veel vertrouwen in deze verzoenings mogelijkheden, zelfs niet als het een huwelijk met kinderen betreft: „Wan neer men naar de rechter gaat, is een huwelijk kapot" In dit verband zijn de cijfers in teressant die uitwijzen, dat de meeste gestrande huwelijken kinderloos zijn of dat het huwelijken betreft waar de kinderen al wat ouder althans van school zijn. Voor een groot deel is het wetsont werp gebaseerd op het indertijd uil- gebrachte advies van een commissie uit de Nederlandse Hervormde Kerk. Voor vervolg zie pag. 7 Een vat vol geleerdheid is nog geen druppel wijsheid waard. PYTHAGORAS „Mag ik een voorschot op inijn zakgeld? Zijn hoed nioet nodig naar de stomerij." Strandweer Ook morgen warm en zomers met in de middag een zwakke zeewind. Temperatuur 23 tot 25 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Voorlopig zo mers. mogelijk nog iets warmer. Na morgen een kleine onweer kans. ZOD en maan .38. onder 20.S3: 22.08: 22 lull EK. DE BILT Een lagedrukge bied met centrum boven Duits land veroorzaakt fraai en warm zomerweer. In Frankrijk en Noord-Italië kwamen maandag middag temperaturen voor van boven de dertig graden. In Enge land werd plaatselijk 28 graden gemeten. Een lagedrukgebied breidde zich over Spanje en Portugal naar het noorden uit. Hierdoor kwam er dinsdag boven onze omgeving een zwakke tot matige oostelijke stroming tot stand. Het komende etmaal verplaatst het lagedrukgebied zich in noor delijke richting naar de Britse eilanden. De invloed van dit lagedrukgebied op het weer in ons land zal klein zijn. Het blijft droog, overwegend zonnig en warm, maar wel kan later door wind van zee enige afkoeling op treden. Vooruitzichten voor donderdag: aantal uren zon: 5 tot 14, min. temp.: 0 tot 4 graden boven nor maal, max. temp.: 2 of meer gra den boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een ge heel droog etmaal: 70 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76.8 cm (1024 millibar), iets dalend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1