Maanwandeling kost 86 miljard gulden Uit de Haagse hof geplukt Frontale botsing: tien gewonden LOENA-15 GEEN POLIO IN SPANJE Ceausescu Rumor streeft naar centrum-links kabinet blij' met bezoek Nixon Rhodesische tabak gaat naar Oost-Europa Neil Armstrong best betaald Ruimtevaart eiste ook doden alles goed/ eni wer Jongen verdronk na val uit boot Opnieuw zwaar artillerie-duel 5 MAANDAG 14 JULI 1969 De astronauten Arms (links) en Aldrin in hun imita- tiemaanlandingsmachine. Sceptisch (Vervolg van pag. 1) Sir Bernard Lovell, directeur van het Britse observatorium te Jodrell Bank. zei niet te verwachten, dat de Loena 15 grondmonsters van de maan naar de aarde zal brengen. Hij gelooft, dat het Russische maanschot het begin is van een nieuwe serie maanvluchten die moet resulteren in het naar de aarde brengen van maan- grond door onbemande ruimtesche pen. Volgens Lovell zijn de Russen nog niet zover dat ze dit nu al kunnen doen. Hij geloofde dat zij flink op hun tijdschema achter zijn geraakt, terwijl de Amerikanen inmiddels een jaar op hun programma vooruit zijn. De Amerikaanse astronaut Frank Borman, die dit weekeinde van een reis door de Sowjetunie in de VS terugkeerde, heeft zich sceptisch uit gelaten ten aanzien van de kans van slagen wanneer de Russen met de Loena-15 grond van de maan naar bi de aarde willen brengen. Wanneer ui het ze lukt zou het groots zijn, maar m het is tamelijk moeilijk, aldus Bor man. die daaraan toevoegde dat een Di dergelijk succes het belang van de M Amerikaanse bemande ruimtevlucht io met de Apollo-11 niet behoeft te ver rit kleinen. Het feit, dat een mens zich lii ter plaatse een oordeel kan vormen ro is door niets te vervangen, aldus Bor- ei man. Rust Gisteren heerste rust op de start plaats van Aool'o-11. Het aftellen is tien uur onderbroken geweest. Deze adempauze stond op het programma en kon eventueel worden gebruikt n wanneer zich mankementen zouden n voordoen. Aangezien alles perfect l verloopt had men die reservetijd niet -i, nodig. I Een Sowjet vlooteskader bestaande w uit acht schepen waaronder een met geleide raketten gewapende kruiser, heeft zaterdag ligplaats gekozen 50 aj km uit de kust van Kaap Kennedy n vanwaar men een goed uitzicht U( heeft op de lancering van de Apollo-11. Vier dagen na de lance- ring zal het eskader een bezoek bren gen aan Cuba. Amerikaanse verken ningsvliegtuigen en een radarboot van de marine houden het eskader >1 scherp in, de gaten. MADRID De gezondheidsdienst i van het Spaanse ministerie van bin nenlandse zaken heeft alle berichten over gevallen van kinderverlamming in Spanje van de hand gewezen. I Volgens de dienst zijn twee weken geleden in Tarragona vijf kinderen i gestorven aan hersenvliesontsteking. I Verder waren in Tarragona geen an dere gevallen van ernstige kinder L tiekten voorgekomen. ROME President Giuseppe Saragat van Italië heeft premier Mariano Rumor verzocht een nieuwe regering te vormen. Ru- mor heeft het verzoek in be raad genomen. Hij heeft een uitgebreid mandaat gekregen voor de vorming van een regering van centrum-linkse par tijen. Na afloop van een onderhoud met president Saragat zei de demis sionaire premier dat zijn ideaal ook in een dergelijke richting ligt en dat hij in de komende dagen overleg zal plegen met politici van centrum links. Rumor gaf toe dat hem een moei lijke taak wacht, doch volgens hem is het dringend een nieuwe regering tc vormen die de huidige problemen van het land kan aanpakken. Vrees Politieke waarnemers zien in de te rughoudendheid van Rumor voor aan vaarding van de formatie-opdracht een uiting van vrees, dat hy er niet in zal slagen de oude coalitie-genoten tot elkaar te brengen. Zowel de ge matigde vleugel van de voormalige socialistische partij als de republi keinse partij hebben gezegd niet meer aan een centrum-linkse regering te willen deelnemen. De regeringscrisis werd zoals be kend veroorzaakt door een splitsing in de socialistische partij. Nadat de socia listische ministers, met aan het hoofd vice-premier en minister van bui tenlandse zaken Pietro Nenni, het kabinet hadden verlaten, traden ruim een week geleden ook de overige kabinetsleden af. DOOR Ergens bij Zeist, zo hoorde ik gisterochtend Bert Garthoff in Weer of geen weer vertellen, wordt ge tracht ons land weer van raven te voorzien. Tot een maand geleden had ik van mijn leven nog geen raaf gezien. Je leest er van en fantaseert er over want je hoort nooit iets vrien delijks over raven. Het leken me bar enge beesten. Onheilbodes. Machtig en dreigend. Ijverig studerend voor de vakan tie in de gids over Londen groeide het ontzag over de zwarte vogels. Daar staat namelijk in. dat d.i Tower van Londen raven herbergt. En wat meer is, dat zolang die ra ven in de Tower wonen alles voor good old England in orde is, maar- zodra de raven de vleugels nemer is het gedaan Om precies te zijn: wanneer de laatste raaf de laatste adem uit blaast zal Londen vergaan Kan het griezeliger? Ik zag ze al voor me. Trotse klapwiekende zwarte reuzen. Sinis ter krassend de mensheid honend. omdat een wereldstad van hun hachje afhangt Nou is de toegang tot de Tower toch al imponerend. De grijze mu ren en rondelen, de popstij ve schildwacht in zyn huisje, de stram me Yeomen Guards van wie ie nooit weet of het nou aardige oude man netjes of felle hellebaardiers zijn. En dat alles bestaat bij de gratie van de vogels. Zwermen verwachtte ik. Zonver- duisterende zwermen Maar nergens een kras of gil: geen schaduw op het groene gras Do r€ivon der burchtpleinen. Onbekommerd dartelden er kinderen en geduldig rijden zich mensen om schuivelend te verdwijnen daar waar de kroon juwelen zijn uitgestald. Een Guard ving wat toeristen in een kring en begon te vertellen. Hij deed alsof het voor hem ook allemaal gloednieuw was en boeide echt. Toen hij aan het ravenverhaal begon spitste ik de oren. De raven waar waren die toch? De gids hield de spanning er in. Maakte toen een breed armgebaar en riep alsof hij hogelijk verbaasd was: „Zie daar. dames en heren, daar ziet u juist de nestor van onze beschermers We keken in de lucht, niets We tuurden naar de hoge muren, niets We keken naar de gids. die met uitgestrekte arm stond en wees naar iets achter onze groep. We draaiden ons om, niets of toch? Daar zat, zielig ineengedoken, een verfomfaaide vogel Zwart, dat wel. De gids legde verder uit met on miskenbare trots in zijn stem: „We importeren ze uit Duitsland en kortwieken ze onmiddellijk Voor de kroonjuwelen had ik zelfs geen belangstelling meer Kinderdoop (4) De doop is het teken van het ver bond dat God met de gelovigen sluit. En zeggen Genesis 17 en Handelingen 2:39 niet duidelijk, dat daarbij ook de kinderen zijn begrepen? Ook zij delen in de weldaden van het heil. Hebben de kinderen dan ook geloof? Ja, de kiem daarvoor is aanwezig, anders kunnen ze nooit tot belijdenis komen. Ik zou ook willen verwijzen naar 1 Corinthe 7 14. En is de doop niet in de plaats van de besnijdenis geko men? Men leze Colossenzen 2 11 en 12. Dan onderdompeling of bespren- ging. In wezen gaat het toch om de betekende zaak. In Hebreen wordt gesproken over het bloed der bespren- ging. Men leze ook Ezechiël 26:26. De besnijdenis gold alleen voor jongens; de doop is voor allen. Ik meen hierin te zien dat hoewel besnijdenis en doop dezelfde betekenis hebben, laatstge noemde toch rijker is: de bloedstor ting is overbodig geworden, dank zij Golgotha. Alphen a. d. Rijn D. v. d. Zwan Kinderdoop (5) Daar de H.S. de doop het „bad der wedergeboorte" noemt (Titus). vraag ik mij af, hoe dit gegeven betrekking kan hebben op, uiteraard onbewuste, zuigelingen. Wat uit „vlees" geboren is, is „vlees", zegt de Apostel. En het na tuurlijk zaad van Abraham is niet zijn geestelijk zaad. Bij de doop (besprenging )van zuige lingen zouden die twee geboorten (zo wel uit het vlees als uit de geest) dan moeten samenvallen, hetgeen door praktisch niemand wordt onderschre ven. M.i. is de betekenis van de doop (begraven worden en opstaan met Christus) en dan ook wóndelen „in nieuwheid des levens", alleen zinvol wanneer aan gelovigen wordt gedacht. Immers, het leven van zuigelingen moet nog beginnen. Rotterdam F. L. Stolk view al verder dan het maanavon- j tuur met de Apollo-11. „Ik geloof dat wij na de eerste landing op de maan i nog meer kunnen bereiken. De vluch- j ten van de komende tien jaar zullen nog verbazingwekkender worden." „Onze vlucht," aldus Armstrong, „heeft ten doel mensen naar de maan te brengen en ze ook weer veilig op j de aarde terug te brengen. Hij toont de mensheid dat we dit soort karweien aankunnen." BAARN Op het Eemmeer bij Bunschoten is gistermiddag de 23-ja- rige Henk van Diermen uit Spaken burg bij het zeilen verdronken. De jongen hing, vastgebonden met een touw aan de mast, buitenboord. Plotseling brak echter het touw, waardoor hij overboord sloeg. (Hoe wel de jongen zeer goed kon zwem men. verdween hij na korte tijd in de diepte. Vermoedelijk is hij met zijn benen verward geraakt in het touw. Een reddingspoging van twee andere opvarenden van de zeilboot bleef zonder resultaat. TEGELEN De vierjarige Catha- rina van Deur uit Tegelen is zater dagmiddag in haar woonplaats, toen zij met een paar vriendinnetjes op de loswal aan de Maas speelde te water geraakt en verdronken. Het stoffelijk overschot van het meisje werd onge veer een uur later door de rivierpoli tie uit het water opgehaald. Veel kinderen in verkeer gedood SCHOONLOO Tien personen werden gewond toen gistermiddag in Schoonloo twee personenauto's frontaal tegen elkaar botsten. Met drie ambulances werden zes ernstig gewonden naar een ziekenhuis in Assen overgebracht. Het stoffelijk overschot van de onlangs vermoorde Keniase lei der Tom Mboya is zaterdag onder grote belangstelling ter aarde besteld in Rusinga, bij het Vic- toriameer. Op de foto het mo ment waarop de kist wordt neergelaten in het graf. Naaidprinses Weer een loot aan de zomerse evenemententak: in het Am sterdamse Hiltonhotel was er zaterdag de finale, de Euro finale nog wel, om de heuse titel van Naaldprinses-1969. Het werd een Duitse overwinning, namelijk Christa Stroppe uit Schwennin- gen, op de foto zusterlijk geflan keerd door rechtsBrigitte Hachytha uit Frankfurt (tweede prijs) en (links) mevrouw J. de Wilde uit Hengelo (derde prijs). De 46-jarige heer Bloemraad uit Wormerveer, zijn 45-jarige vrouw en een 69-jarige schoonvader werden ernstig gewond. De vierde inzittende, mevrouw Oostveen, kwam met de schrik vrij. Van de andere auto werden de twee dochtertjes (11 en 12) van de familie Glas en een grootvader ernstig gewond. De heer Glas zelf, zijn vrouw en een grootmoeder wer den licht gewond. Deze familie komt uit Stadskanaal. HELLEVOETSLUIS Geschrokken van een hond die op haar toesprong liep de achtjarige Brigitte Schwartz bij de woning van haar ouders het fiets pad op van de rijksstraatweg. Een meisje op een bromfiets kon een aan rijding niet voorkomen. Brigitte werd met zware verwondingen naar het zie kenhuis vervoerd en is daar overleden. ZEVENAAR Op het Oosteinde liep zaterdagavond circa half acht de 6-jarige Mintje Geljaratan, bang voor een hond, de weg op. Zij werd door een personenauto aangereden en is overleden. MODDERGAT De 18-jarige Ger- ben Lei uit Moddergat is zaterdag avond met zijn bromfiets tegen een i auto gebotst en werd daarbij gedood. WATERINGEN Zaterdagmiddag is de 10-jarige M. H. M. van der Zande op de Poeldijkseweg door een personenauto aangereden en gedood. De jongen die met zijn fiets op een links van de weg gelegen fietspad reed, sloeg plotseling rechtsaf en werd door de auto gegrepen. OUD GASTEL Voor zijn woon huis in Oud- Gastel is gistermorgen het 3-jarige jongetje J. A. van As door een personenauto aangereden toen hij plotseling de weg op rende. Het jongetje was op slag dood. EMMELOORD De 16-jarige Jo- han Stolte uit Emmeloord is gister middag vlak voor zijn ouderlijke wo ning door een personenauto aangere den en om het leven gekomen. De jongen stak op zijn bromfiets de weg over naar de inrit van zijn woning. Juist op dat moment wilde een perso nenauto hem inhalen. WERKENDAM De 17-jarige bromfietser C. Planken uit Hardinx- veld- Giessendam is zaterdagavond om het leven gekomen toen hij in botsing kwam met een personenauto die hem bij het afslaan sneed. EIBERGEN Tussen Groenlo en Ruurlo is zondagnacht de 20-jarige L. J. Dorsthorst uit Winterswijk om het leven gekomen, toen hij met zijn motorrijwiel tegen een boom reed en op het verkeerde weggedeelte te rechtkwam, waar hij door een auto werd overreden. BAARLE-NASSAU De 44-jarige automobilist H. van Ammelrooy uit Zwijndrecht reed zaterdagmiddag op de weg Chaam Baarle-Nassau door onbekende oorzaak tegen een boom. Hij overleed ter plaatse. TEGUCIGALPA Vier militai ren van El Salvador zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gedood toen legereenheden van dat land in bot sing kwamen met soldaten van Hon duras. Het gevecht vond plaats op tien kilometer binnen de grens van Hon duras. Uitgebreid mandaat voor Rumor Van de directie van de Rotterdamse Scheepvaart Mij NV, die cargadoors van de Goodwill zijn, vernamen wij HOUSTON Het heeft 24 miljard dollar of 86 miljard gulden gekost om Neil Amstrong en Edwin Aldrin in staat te stel len ongeveer twee uur op de maan te lopen. De astronauten zelf verdienen aan hun maan wandeling niet meer dan 33 dollar, hun gewone uurloon Armstrong verdient het meest van de astronauten: bijna 27.401 dollar per jaar. Aldrin en Collins zijn officieren van de Ameri kaanse luchtmacht; zij krijgen wat hun collega's op andere ba ses verdienen: Aldrin 18.622 dol lar en Collins 17.147 dollar per jaar. Als Armstrong zijn ruimtcpak zelf moest betalen, kostte hem dat twaalf jaar salaris. Met de complete maan- kleding is 300.000 dollar gemoeid. De Apollo-11 zelf kost 650 miljoen dollar. 55 miljoen voor de moedercap sule, waarin Collins achterblijft, 411 miljoen voor de maanlander en 185 Nat serveren! Het weer heeft ons de laatste dagen wel wat verwend, maar in bepaalde regionen van Europa is het nog fortuinlijker gesteld. Zo aan de Franse Riviera, waar het klimaat soms zo (on) barm hartig te keer gaat, dat de enige manier om een maaltijd te ge nieten uitsluitend bereikt kan worden door met tafel en al plaats te nemen in het zwembad. En dat de heren er niet altijd op gekleed zijn, kan de (luxueuze) pret allerminst bederven. miljoen voor de Saturnus 5-raket. Andere kosten op de aarde belopen ook nog eens 70 miljoen. MENSENLEVENS In de afgelopen jaren hebben de ruimtereizen niet alleen veel geld ge kost, maar ook mensenlevens. Sinds het Amerikaanse ruimtevaartprogram ma nu tien jaar geleden van start ging, kwamen acht astronauten om het leven. Grissom, Chaffee en White vonden de dood in hun ruimtevaart- vaartuig toen in januari 1967 de Apol lo vlam vatte tijdens een oefening op Cape Kennedy. Vier astronauten wer den gedood tijdens experimentele vluchten met supersnelle vliegtuigen. Basset en See verongelukten in fe bruari 1966 met hun straaljager tij dens de landing in St. Louis, Missouri. Freeman vond de dood in oktober 1964. Zijn vliegtuig kwam in botsing met een gans en stortte neer in de buurt van van Houston. Williams vloog in oktober 1967 met een straal jager tegen een heuveltop bij de grens van Florida en Georgia. Hij overleef de het ongeluk niet. Astronaut Givens werd gedood bij een verkeersongeluk in Houston, juni vorig jaar. Van één Rus is bekend dat hij tij dens een ruimtevlucht is overleden. In april 1967 weigerde de parachute van het ruimteschip van Koraarof bij de terugkeer naar de aarde. Hij was de eerste Rus die tweemaal een ruim tevlucht had volbracht. GEVAREN Neil Armstrong weet dat er ook aan de komende maanvlucht grote geva ren verbonden zijn. „Al het mogelijke is gedaan om onze veiligheid te ver zekeren", zei hij onlangs in een inter view. „We hebben een groot vertrou wen in onze apparatuur, anders zou den we beslist niet gaan." Over het gevaar dat de astronauten I niet meer van de maan kunnen opstij- i gen, zei Armstrong: „We hebben voor i ongeveer twee dagen zuurstof. We denken er liever niet aan dat wij niet meer weg kunnen. Het is ook niet waarschijnlijk, wel mogelijk. Wan- neer het gebeurt is er voor ons geen redding meer. Collins zal dan direct huiswaarts gaan." Armstrong kijkt blijkens het inter- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM By de Scheeps bouw My De Nieuwe Waterweg in Schiedam is zondagmiddag aangeko men de onder Cypriotische vlag va rende Goodwill. 1396 brt„ met Rho desische tabak ter waarde van bjjna drie miljoen gulden naar Europa ge komen. De Britse regering heeft zich met het oog op de herkomst van deze la- isclj ding gewend tot de Verenigde Naties. Volgens een bericht uit Warschau zou de Goodwill alle Britse pro testen ten spijt in Stettin de la- luit ding hebben gelost. Maar het Britse !an blad The Observer beweert dat de tabak zich nog aan boord zou bevin den. dat het schip in ballast uit Stettin naar Rotterdam is gekomen, waar het de jaarlijkse dokbeurt moet onder gaan. Men vertelde ons, dat ook de douane overgrote belangstelling voor de Goodwill had, maar dat er zich aan boord geen snipper tabak bevond- Waaruit de lading bestond die in Stettin is gelost, kon de RSM-directie ons niet meedelen: ze weet het zelf niet. Na de dokbeurt laadt de Goodwill zand. bestemd voor de glasindustrie op Sicilië. CLUJ Het Roemeense staats hoofd, president Ceaucescu, heeft za terdag in Cluj in Transsylvanië ge zegd met veel genoegen het komende bezoek van president Nixon aan Roe menië tegemoet te zien. „Wij hopen dat het positieve resultaten zal afwer pen, zowel voor de betrekkingen tus sen onze beide landen als voor de wereldvrede". Hij hoopt op economische, weten schappelijke, technische en andere be trekkingen met de V.S. „Tussen Roe menië en de V.S. bestaan geen twist punten", zei hij. Het bezoek moei gezien worden in het kader van de Roemeense politiek, die betrekkingen met alle landen wil, ongeacht hun politiek of sociaal systeem, met eer biediging van de onafhankelijkheid, soevereiniteit, niet-inmenging in bin nenlandse aangelegenheden en hei recht van alle landen, zelf over nun lot te beschikken. Langs Suez-kanaal CAÏRO/TEL AVIV Egypte en Israëlische troepen aan het Suez- kanaal hebben gisteren ter hoogte van Port Tauflik drie uur lang een zwaar artillerieduel geleverd, zo is in Cairo meegedeld. Volgens een Egyptische militaire woordvoerder werden enige Israëli sche geschutsstellingen en voertuigen vernietigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5