Gym naast het bureau* "7 D Geslepen Guido Reijbroeck ontnam Jan Janssen illusie AKU en KZO: samen omzet van 6 miljard Lekeuliulp op weg moet toenemen Vlaanderen marcheert Tour in cijfers 9 ZATERDAG 12 JULI 1969 mieuw verliezersfooi voor Nederlanders Elke dag staat wei ergens een hoofdambtenaar van de PTT naast zijn bureau het linkerbeen achterwaarts te heffen: „Spier- versterkende en spierontspannende oefeningen". Tot juni deden PTT'ers ook groepsgewijs gymnastiek tijdens kantoortijd. „De pauzegymnastiek voor groepen ligt nu stil; het is in deze tijd van het jaar meestal te warm", zegt de heer J. P. Ma- zure, hoofd van de afdeling bedrijfs-lichamelijke opvoeding (Belop) van de PTT. De individuele pauzegymnastiek voor hoofdambtenaren („ze zijn veel op reis en in conferenties, en kunnen daarom niet met de groepen meedoen") gaat gewoon door. Na ons gesprek laat de heer Mazure dat even zien, door naa6t zijn bureau een zweef6tandje voor te doen. Huib Goudriaan Pauzegymnastiek is sinds de jaren vijftig, toen directeur-ge neraal Nehrer daartoe de stoot gaf, niets bijzonders voor de PTT. Maar de heer Mazure februari 1968 in dienst van de PTT gekomen voerde in de loop van vorig jaar enkele nood zakelijke vernieuwingen in. De ex-gymnastiekleraar ver telt dat de pauzegymnastiek voor groepen werd aangepast voor mensen van boven de veer tig. „Die hebben het meer nodig dan de mensen van onder de veertig, hoewel die natuurlijk mee mogen doen." Bovendien werd de wijze van gymmen wat gemoderniseerd: „Op de oude manier was het zo dat de mensen bezweet raakten, wat weer vervelend was voor anderen, die niet meededen." Bewegingsarmoede Dit jaar moet de vernieuwde vorm van. pauze-gymnastiek voor groepen worden uitgeprobeerd. Elke les om vat negen oefeningen en duurt acht minuten. Speciale kleding, of een verkleedpartij is niet nodig. De tijd is tussen twee en drie uur '5 middags: onderzoekingen tonen aan dat na drie uur vermoeidheid de grootste rol gaat spelen. Vooral mensen, die zittend werk doen, kunnen na de oefeningen weer verfrist bezig zijn. Russische onder zoekingen hebben uitgewezen dat de iarbeidsproduktiviteit na de oefenin gen met 11,4 tot 25 procent toenam. Met „produktieverhoging" als argu ment wordt daarom in veel Oosteu- ropese landen vooral in Oost- Duitsland pauzegymnastiek toege past. De heer Mazure: „Bij ons is pro- duktieverhoging beslist niet de moti vering. Het gaat er om de mensen compensatie te bieden voor het ge brek aan beweging, dat kenmerkend is voor deze tijd." erontrustend De enige overheidsinstelling na de PTT, die pauzegymnastiek heeft in gevoerd, is het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Bewe gingsarmoede is ook het motief van het ministerie: „Aanleiding was het overwegend zittend leven van de meeste ambtenaren, hetgeen bij het ouder worden ongetwijfeld in verschillende gevallen ook merkbaar van invloed zal zijn op de gezond heidstoestand. Dr. A.C. van Swol, revalidatiespe- cialist en dr. J. Pool, cardioloog, sprekend over hart- en vaatziekten menen dat de „bewegingsarmoe de" van dc moderne mens ook in Nederland zulke verontrustende vor men begint aan te nemen, dat elk praktisch hulpmiddel moet worden aangegrepen om in deze situatie ver betering te brengen,"aldus een schrij ven van genoemd ministerie aan de betrokken ambtenaren. Het schrijven vervolgt: „Enkele conclusies van de Amsterdamse in ternist dr. M. Koster naar aanleiding van wetenschappelijke onderzoekin gen: le. Lichte tot matige li chaamsinspanning, niet te lang volge houden (aardige definitie voor pauze gymnastiek) lijkt gunstig effect te hebben bij het voorkomen van hart infarcten. 2e. Dit geldt in het bijzonder voor mannen van middelbare leeftijd." Eniye in Vetferiund De heer Mazure is waarschijnlijk de enige bedrijfsfunctionaris in Ne derland, die op zo'n effectieve manier de „bewegingsarmoede" bestrijdt. Naast bovengenoemde pauzegym nastiek voor groepen heeft hij een individuele vorm ontworpen voor hen, die aan de groepsgymnastiek niet mee kunnen doen. „Ze wordt verstrekt in schriftelijke lessen en is duidelijk geïllustreerd. Een hele les neemt ongeveer vijf mi- Dr. mr. H. P. Schaap te Zierikzee schrijft ons naar aanleiding van het artikel „Vlaanderen marcheert" verschenen in LS: ,Een bevriende hand stuurde mij dezer dagen het nummer van uw dagblad van zaterdag 28 juni toe, waarin ik een tweetal artikelen las, die mijn bijzondere aandacht trok ken. Het ene artikel getiteld: „Ijzer bedevaart: uniek in Europa", van de hand van mr. W. Beernink, te Dor drecht. en het andere artikel, gefi eld„Vlaanderen marcheert", van de hand van Huib Goudriaan. Na lezing van beide op zichzelf stellig zeer belangwekkende stukken vroeg ik mij af: of de gemiddelde ezers van de bladen uwer combina- :ie nu wel een helder inzicht hebben tunnen krijgen van wat er in het Zuiden (ik spreek graag van „De Zui- Jdelijke Nederlanden" en daartoe re iken ik, en rekenen mijn geestver- Ijwanten, niet alleen het huidige Bel- Jgië. maar ook het noorden van het ïuidige Frankrijk), nu eigenlijk pre- :ies „roert en loert", om met wijlen •uido Gezelle te spreken! Er zullen weinig mensen hier in 't Coorden (in Nederland bedoel ik). :ijn. die mij kunnen nazeggen, dat zij - zoals ik sinds hun prille jeugd sinds mijn gymnasium-tijd reeds!) zo ntens hebben meegeleefd met wat er n het Zuiden aan ..Beweging" en Ne- lerlandse bewustwording leeft. Met woord, daad en geschrift, heb k mijn leven lang (ik word binnen kort 75!), gestreden voor een beter >egrip voor de Vlaamse ontvoog- flings-strijd en voor een Algemeen - Nederlandse integratie, zoals dat ook hans nog wordt voorgestaan door iet Algemeen - Nederlands maand- >lad „NEF.RLANDIA", uitgave van iet bekende Algemeen Nederlands Verbond". In 1922 was ik te Utrecht een der mede-oprichters van het Dietsch Stu denten Verbond, tezamen met (sinds wijlen) mr. P. H. Ritter jr., de latere >rof. dr. Marcel Minnaert (de be- oemde sterrekundige), mr. dr. L. J. C. van Gorkom ('s-Hertogenbosch), ir. H. G. C. Cohen Stuart, ir. L. L. W. van Soest, e.a. Wat mij in het artikel van Huib ioudriaan zo (aangenaam) trof, was iet rake antwoord dat dr. H. Goe- nans (van de Vlaamse Volksunie) op sen opmerking van Huib Goudriaan gaf: „Als de Guldensporenslag (bij Cortrijk, 11 juli 1302) niet gewonnen was, waren jullie in „Holland" er ook liet meer geweest!" Dr. Goemans had er nog bij kunnen vertellen dat deze Vlaamse overwinning anno 1302 op het Franse imperialisme, mede te danken is geweest aan het strategisch genie van Jan van Renesse, van het eiland Schouwen, en z'n Zeeuwse achterban („daar waren mede die van Ter Goes"!).... De „vaderlandse geschiedenis" wordt bij ons op de lagere scholen altoos nog maar zeer [eenzijdig en (vals) gekleurd onderwe zen! Ik sluit nu hierbij in: een artikeltje J. P. MAZURE: even een zweefstandje „Belgische Demokratie" van de hand van de zeer populaire Bruggeling L. Vanbeylen oud-strijder aan de IJzer (1914 -1918), en oud-bestuurslid van de VOS en zeer zeker (ik ken hem goed!) géén onbezonnen jeugdig „extremist", die mij met klem ver zoekt een plaatsje te zoeken in een Noordnederlands dagblad (of: dag bladcombinatie) voor zijn bijdrage, opdat men in „Holland" een beter inzicht zal kunnen krijgen inzake „Belgische binnenlandse toestanden"; en „wan-toestanden" voeg ik hier aan toe. Uw dagbladcombinatie lijkt mij daartoe bij uitstek geëigend. Wilt u, t.z.t., daarnaast ook dit, mijn, artikel opnemen, dan heb ik daartegen geen enkel bezwaar natuurlijk. Zierikzee, juli 1969 met de meeste hoogachting: H. P. Schaap, gep. majoor voor spec, diensten bij de Ge nerale Staf; lid van de Ver. ter beoefening van de Militai re Historie; voorzitter van de Ver. „Zannekin"; lid van het ANV. „Belgische demokratie" Onder de, soms onbegrijpelijke, soms tragische, achteruitstellingen van de Vlamingen in België, komt de door de regering „geplande" Grond- wets-herziening als een dreigende onweerswolk aanstormen. De huidige Belgische regering, on der de impuls van een tiental man nen van de PSC (Parti Social Chrétien Waalse katholieken), wil de. in 1963/'64 door iedereen afge keurde „Grendelgrondwet" doordrij ven. De massa en zelfs vele gestu deerden! begrijpt de duivelse ma chinatie niet, die erachter steekt! Oorzaak? De Belgische dagblad pers. die. nota bene, volledig par tij-gebonden is. zwijgt als vermoord over de gevolgen van die „geplande discriminatie"! „La Conspiration du Silence"! Kortelijks uiteengezet: nevens an dere onvoorstelbare clausules bevat de voorgestelde „Grendelgrondwet" immers: dat waar 165 Kamerleden (op 212) een wet goedkeuren, 47 Waalse Kamerleden voldoende zijn om zulk een wet ongedaan te maken! Hetzelfde geldt in de Senaat (in Nederland: Eerste Kamer geheten), waar 139 senatoren (op 179) een wet goedkeuren, die door 40 Waalse sena toren kan te-niet-gedaan worden! Het toppunt bij deze onverkwikke lijke zaak is nog: dat, wie zich tegen dergelijke anti-demokratische prak tijken durft te verzetten, door de re geringspartijen en hun pers als „na- zist" gebrandmerkt wordt! Eigenaardige demokratie in België. nuten in beslag en omvat een of meer oefeningen ter ontspanning van de schouder- en nekspieren, evenals spierversterkende oefeningen voor buik en rug." De hoofdambtenaren zijn bijzonder te spreken over deze individuele pau zegymnastiek, die overal (ook op reis) kan worden beoefend. „Het gros is Je zwaar, beweegt te weinig, rookt te veel, leeft onder een zekere druk en is zo bezet, dat men geen tijd kan vinden op de vastgestelde tijden aan de pauzegymnastiek mee te doen", zegt de heer Mazure. Hij krijgt trouwens van diverse PTT-afdelingen uit alle delen v^n het land gunstige reacties; ook op de pauzegymnastiek voor groepen. „Fitness-test" Mazure heeft nog meer pijlen op zijn boog voor de lichamelijke condi tie van de PTT'ers. „In het leer lingstelsel zijn we bezig met een on derzoek naar de lichamelijke vermo gens van de jongens. Duizend leerlin gen worden getest op lenigheid, uit houdingsvermogen, gerichtheid van de beweging, coördinatie, evenwicht, explosieve kracht en relatieve kracht (in verhouding tot het gewicht)." Doel van dit onderzoek is een in zicht te krijgen in de lichamelijke vermogens van de PTT-leerlingen. Aan de hand hiervan kan een beter programma voor de lichamelijke op voeding worden opgesteld. Mazure heeft deze vorm van onderzoek overgenomen van de Amerikanen: de zogenaamde „Physical fitness-test." In de Verenigde Staten wordt de test gebruikt, sinds de slechte licha melijke conditie van de Ameri kaanse jeugd bekend is. „Bij wedstrijden van de PTT- bedrijfsbr and weer zakken elk jaar mensen in elkaar. Ook daar om is het doel van de gymnas tiek in het leerlingenstelsel de jongens en meisjes een bepaal de lichamelijke conditie te ge ven" licht de heer Mazure toe. Denkt hij achter zijn bureau alleen maar schema's uit voor verbetering van andermans li chamelijke conditie? Antwoord: „Ik oefen zelf elke dag." Brugge, juli 1969. Uitslag dertiende etappe. 187,5 km ln 5 uur. 48 minuten, 54 seconden. 1. Reybroeck (België, Drlessens) 2. JanJssen (Ned., Gemi- nlani) 3. Lemun (België. Schotte) 4. Otten- bros (Ned., Vissers) 5. Dancelli (It„ Pezzi) 7. Karstens (Ned.. Plaud) 8. Berland (Fra.. Gemlnlanl) 9. JIJenez (Spa.. Langarcia) 10. Beugels (Ned„ Magne) 26. Wagtmans (Ned Vissers) 64. Dolman (Ned.. Vissers) 72. Haast (Ned„ vissers.) Dagploegenklassem ent Dagploegenklassement: 1. Driessens (Reybroeck. Van den Berghc. Swcrts) 17.26.42 2. Magne 17.31.21 3. Gemlniani 17.31.22 (35p!) 4. Pezzl z.t. <49pl) 5. Albanl z.t. (63pl.) 7. vissers 17.36.02. Ploegenklassement Algemeen p'oegenklassement: 1. Langarl- ca 194.00.06 Plaud 164.10.05 3. Driessens 194.01.30 4. Machaln 194.10.10 6. Pezzl 194 20.23 13. Vissers 196.18.46. Algemeen klassement Het algemeen klassement: l. Merckx (Bel. Driessens 63.51.04 2. Pingeon (Fra, Plaud) op 7 11 3. Glmondi (Ita, Pezzi) op 7.14 4. Poulidor (Fra, Magne) op 11.09 5. Gandarlas (Spa. Langarica) op 12.11 6. Wagtmans (Ned, Vissers) op 13.35 7. Vlanelli (Ita, Albanl) op 16.50 8. Van Springel (Bel, Cools) op 18.22 9. Schutz (Lux. Albanl) op 20.29 10. Galera (Spa. Machaln) op 21.21. Puntenklassement Puntenklassement: 1. Merckx 150 pnt 2. JanJssen 94 Dnt 3. Wagtmans 93 pnt 4. Glmondi 88 pnt 5. Gandarlas 69 pnt 6. Pigeon 68 pnt 7 Dancelli 67 pnt 8. Altig 59 pnt 9. Zandegu 56 pnt 10 Poull 25rodp pnt 9. Zandegu 56 pnt 10. Poulidor 52 pnt. Bergklassement Bergklassement: l. Merckx (Bel) 89 pnt 2. Pigeon (Fra) 68 pnt 3. Galera (Spa) 51 pnt 4. Gandarlas (Spa) en Gimondi (Ita) 44 pnt 6. Mascaro -Spa) 43 pnt 7. Santamarlna I (Spa) en Guny (Fra) 30 pnt 9. Van Impe (Bel) 26 pnt 10. Poulidor (Fra) 22 pnt. LA GRANDE MOTTE Er stond weer geen Nederlander op het erepodium. De 28-jarige Belg Guido Reijbroeck, een oudgedien de op het gebied van etappeoverwinningen in de Tour de France, had op de brede boulevard van de futuristisch opgezette badplaats La Grande Motte onder Montpellier aan de Middellandse zee kust het puikje van de wegsprinters verslagen. Jan Janssen (tweede), Harm Ottenbros (vierde), Gerben Karstens (zevende) en Eddy Beugels (tiende) hadden een nieuwe triomf van een lid van de ploeg van Eddy Merckx niet kunnen ver hinderen. Natuurlijk, de vier Nederlanders, die in verschillende ploegen zitten, hadden niet mogen samenwerken. Daartegenover stond de voorbeeldige teamgeest van de Faema's in de kopgroep, Reijbroeck, Swerts en Van den Berghe, waardoor bijvoorbeeld ook Erik Leman, die veel sneller is dan Reijbroeck, geen kans kreeg en tevreden moest zijn met de derde plaats. In de laatste bocht, een paar hon derd meter voor de finish, sloten de Faema's de zaak af en zetten de grootste concurrenten in de wind. in de loeiende mistral, die in deze etap pe toch al zo'n grote rol had gespeeld. Hierdoor kwam Jan Jans sen in de ongunstige buitenpositie aan het wiel van de Italiaan Zandegu te zitten, hetgeen tevens betekende dat Beugels aan het wiel van de Os- sendrechter had misgegokt. Een misrekening had ook Harm Ottenbros gemaakt, die achter Gerben Karstens was gaan zitten. Maar het „ik had teveel moeten doen" van Karstens was de verklaring voor de vierde plaats van Ottenbros. Karstens had hem niet ver genoeg naar voren kun nen brengen. Het was overigens een ouderwets slot met het puikje van de wegsprin- terij aanstormend in een dichte stof wolk. Met kansen voor de Nederlan ders, in het bijzonder voor Jan Jans sen, die goed reed en die bovendien wist dat de grote baas van de Bic aan de finish wachtte. De hele week al had Janssen over deze rit naar de kust gepraat, maar tegenover de door- Swerts aangetrokken spurt van Reij broeck had hij geen verweer. Ook Karstens en Ottenbros en in mindere mate Eddy Beugels haddei met veel aandacht het profiel van het traject van de dertiende étappe bestudeerd. Het baarde dan ook geen verwonde ring dat juist dit viertal present was op het moment dat zich, na een uniek gebeuren in de wielerhistorie, de slag ontwikkelde. Uniek was het besluit van Goddet een korte conferentie belegd. Wat was er aan de hand? Van over het gebergte loeide de mistral met een snelheid van 80 kilometer per uur schuin tegen de karavaan in. Met moeite konden de renners op de fiets blijven. Van serieus demarreren kwam uiteraard niets. Enkele malen werden uitlooppogingen ondernomen, onder meer door een groepje met Ot tenbros na 70 kilometer. Maar zodra de renners de veilige beschutting van de hoofdmacht hadden verlaten, beseften zij in welk een avontuur zij zich stortten en lieten zich ijlings weer terug zakken. Het tempo liep dan ook terug en de achterstand op het tijdschema groei de. Het werd een kwartier, een half uur, drie kwartiertier, een uur, een uur en tien minuten en toen greep de leiding in. Zij bereikten een akkoord met de ploegleiders om te pogen het tempo van de karavaan omhoog te krijgen. Eerst heette het „ten bate van de journalisten, die door een veel latere aankomst moeilijkheden met hun werkzaamheden zouden krijgen". Le- vitan ging zelfs zover dat hij via aan de journalisten aanbood omdat men niet vroeger was gestart. „Wij hadden echter niet op de mistral ge rekend", zo zei hij. Later kwam de aap lit de mouw: de organisatie was bevreesd geworden de toestemming voor de doortocht door het departe ment voor een volgende keer te verspelen. „De tour krijgt voor een passage een maximale tijdruimte van twee uur. Dan moet de hele zaak voorbij zijn", kwam Levitan beken nen. Die hele zaak omvat dan ook de reclamekaravaan, die ver voor de renners uitrijdt. Hoe het ook zij, er werd besloten Het weer in Enropa weer max.t. n.sl. gist. Amsterdam zw. bew. 17 1 Brussel zw. bew. 15 8 Frankfort motregen 17 1 Genève mist 17 0.1 I Innsbruck regenbui 15 12 Kopenhagen zw. bew. 15 0.3 Locarno onbew. 23 0 Londen h. bew. 27 0 Luxemburg zw. bew. 14 13 Madrid onbew. 30 0 Majorca 1 bew. 23 1 München zw. bew. 15 15 Nice 23 0 Parjjs h. bew. 20 0 Rome 1. bew. 24 0 Wenen regen 10 20 ZUricb zw. bew. 15 5 dat men het tempo zou opvoeren door ploeg na ploeg op kop te laten rijden achter de wagen van de be treffende directeur-sportif. Een soort verplicht stayeren dus. Er kwam niets van terecht. Toen greep Levitan persoonlijk in. Hij dirigeerde zijn wagen naar de kop van het peloton, liet de rode vlag hijsen ten teken van neutralisatie en verhoogde het tempo. De tourbaas werd bijgestaan door de motorrijders in de koers, politie mannen, journalisten en fotografen, flie een breed windscherm voor de meute legden. De race tegen de tijd begon. En met succes. Want toen 45 kilometer voor het einde van de etappe de neutralisatie werd opgehe ven. was niet alleen bereikt dat de achterstand niet meer was gegroeid, nee. men had zelfs 25 minuten van het verlies teruggewonnen. Guido Reijbroeck. Faema's vlijmscher pe élitespurter. ijlt als eerste over de meet. Hij ueel het tverk van ploegge noten goed gedaan. Jan Janssen, de dappere die zich wilde rehabiliteren blijft slechts een tweede plaats. Bijna 100.000 werknemers ARNHEM AKU is een interna- ARNHEM KZO ontstond twee I tionale groep met een omzet van 3'/j jaar geleden door een fusie van Ko- miljard gulden, 71.000 werknemers ninklijke Zwanenberg-Organon en in 47 fabrieken in 13 landen: Neder- Koninklijke Zout-Ketjen. Met een land. Duitland. België, Italië, omzet in 1968 van 2 miljard gulden Oostenrijk. Zwitserland. Spanje, behoort KZO tot dc vijf grootste Noord-Ierland, Verenigde Staten, concerns van Nederland. Mexico. Argentinië. Colombi» en In- m oper<.ert w d,visles. 1 zout-chemie (hoofdbedrijf Kon. Ned. AKU maakt alle belangrijke syn- Zoutindustrie), chemische divisie thetische vezels: nylon, polyester en (o.m. Ketjen. Noury en Van der - acryl, alsmede rayon, zowel voor de Lande en Hoesch chemie), coatings textielindustrie als voor autobanden, divisie (Sikkensgroep als centrum), asfaltversterking. visnetten, dijk- farmaceutische divisie (hoofdbedrijf versteviging enz. Organon), levensmiddelendivisie 1 3 (o.m. Zwanenberg, Anton Hunink en Vele andere chemische produkten Duyvis) pn huishoudelijke produk- I behoren tot het palet: plastics, syn- ten (zoals Kortman en Schulte en thetisch leer, planteziekten- Dobbelman). bestrijdingsmiddelen e.d. AKU is de Meer dan 44 procent van de om- grootste producent van chemische zet betreft chemische produkten, vezels in Europa en de tweede ter 19'/» procent farmaceutische produk- wereld. In researchcentra in Neder- ten, 19 pet. levensmiddelen, li1/» pet. land, Duitsland en Amerika werken coatings en een kleine 6 pet. ruim 3000 man. In Nederland wer- huishoudelijke produkten. Aantal ken 15.000 AKU-werknemers, bin- werknemers 26.500, van wie 18.600 nen de EEG 40.000. in Nederland. ONNODIG AANTAL DODEN Om zich op de wereldmarkt tot de eersten te kunnen rekenen, kan men II niet meer solitair opereren en daarom is men in Arnhem en Hengelo, resp. bij de AKU en Koninklijke zoutindustrie, overeengekomen tot vol- ledige samenwerking over te gaan. Op de foto het AKU-hoofdkantoor, researchcentrum en fabriekscomplex te Arnhem. tien seconden op de knieën drukken voor de armspieren Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Jaarlijks over lijden in Nederland honderden verkeersslachtoffers zonder dat dit nodig is. Als in aanmerking wordt genomen dat letsel aan hoofd en hersenen met bewuste loosheid bij verkeersongelukken veel voorkomen, is het niet ver wonderlijk dat de ademhalings functie zodanig door braaksel óf bloed kan worden belemmerd, dat hierdoor de dood intreedt. Zo'n fatale complicatie komt bijna altijd in de eerste minuten na het ongeluk voor Slechts onmiddellijk direct ingrijpen kan deze voorkomen. In EHBO-kring tracht men daarom lekenhulp te stimuleren bij alle ver keersdeelnemers. Reeds is er een ele mentaire cursus voor o.m. be roepschauffeurs. Maar de categorieën moeten worden uitgebreid, zo schrijft dr. J. H. Aarts in het jongste num mer van Het Reddingwezen. Duitsland meldt, dat zelfs na instructie onder scholieren opval lende resultaten zijn waargenomen. Uiteraard kan niet ontkend worden dat het inschakelen van meer helpers het risico op onjuiste hulpverlening kan doen toenemen. Echter, indien énkele levensreddende maatregelen bij èlle weggebruikers gemeengoed geworden zouden zijn. kan, zo is de ervaring, het totale effect alleen maar gunstig zijn voor slachtoffers van het verkeer. De Koninklijke zoutindustrie te Hengelo, zal de strijd in de wereld- I economische arena aanbinden met bondgenootschap van AKU in Arn hem. Op de foto een overzicht van het fabriekenconglomeraat in Hengelo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9