Fokker 50 jaar: harde commercie verdreef romantiek Week is voor vele fondsen verre van rooskleurig Gisteren vijf bromfietsers omgekomen NIJMEGEN IN BAN VAN VIERDAAGSE FABRIEK IN OKTOBER DICHT Spinners in Tilburg moeilijk te plaatsen FINANCIEEL WEEKOVERZICHT w» 7 ZATERDAG 12 JULI 1969 (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Wie Fokker zegt, zegt Friendship. Maar wie het over de romantiek van de luchtvaart heeft, denkt nog altijd aan de roemruchte F-7, waarmee in 1924 de gedurfde eerste vlucht naar Batavia werd gemaakt- Twee namen, die Fokker op zijn best tonen: zowel de Friendship als de F-7 gaven het bedrijf zijn we- reldbekendheid. De F-7 is inmiddels museumstuk geworden. Maar de F-27, hoewel al elf jaar oud, vliegt nog steeds en wordt nog steeds (goed) ver kocht. Het is het kassucces, dat Fokker na de oorlog balancerend op de rand van de afgrond een nieuwe bestaansmogelijkheid gaf. Zodanig, dat het bedrijf als straks op 21 juli het gouden jubileum wordt gevierd, een zonniger toekomst heeft dan ooit tevoren. De wolken lijken opgetrokken. Friendship en Fellowship hebben ruim zicht gekregen voor een nieuwe wijdere vlucht. Fokker vandaag, 50 jaar oud: geen romantiek meer, maar een keihard commercieel bedrijf, dat het moet opnemen tegen de steeds verder op dringende Amerikaanse industrie en dat geen plaats laat voor bespiegelin gen en heldenverering. Een vliegtuig fabriek van nu is een industrie als alle andere; er moeten produkten worden gemaakt, die geld opbrengen. De tijd dat het land op zijn kop stond als er weer een nieuw toestel werd proefgevlogen is voorgoed voor bij. klappen De verkoopbaarheid van het pro- duk't staat nummer één. Fokker heeft dat zelf ondervonden. Na de we reldsuccessen van de F-7, de F-9, -12 en -18 zakte het bedrijf vlak voor de oorlog ineens in, omdat het zijn markt zag veroverd door 's werelds eerste stalen vliegtuig, de Dakota. De lancering van de F-22 en de F-36, die toen de grootste vliegtuigen ter we reld waren, konden daar niets aan veranderen. Fokker lag achter en zag zijn bestaan ernstig bedreigd omdat zij een niet meer verkoopbaar pro- dukt bracht. Overigens was dat niet de enige klap. Een tweede volgde in de oorlog toen de fabriek in Amsterdam-noord door Britse bommenwerpers vrijwel geheel werd vernietigd omdat het be drijf voor de Luftwaffe werkte. Serieus heeft men zich na de oorlog dan ook afgevraagd of het nog wel zin had het bedrijf voort te zetten. Doordat men in de oorlog vrijwel geen gelegenheid had gehad voor ontwikkeling, was men ver achter geraakt bij de Ame.rikaanse en Britse concurrentie. Fokker kon zich alleen nog op de been houden met de Dro- duktie van autobussen en de licentie- bouw van Dakota's. Uitzicht Dank zij overheidssteun, dank zij ook het doorzettingsvermogen van mannen als Beeling, Vos, During en Van Meerten (Anthony Fokker zelf was in 1939 overleden) werd Fokker echter nieuw leven ingeblazen. Hoe wel het eerste produkt F-25 geen succes was, bracht de S-ll, het oplei dingsvliegtuig, dat nu al twintig jaar wordt gebruikt, nieuw uitzicht. Fokker begaf zich zelfs al gauw in het straal tijdperk: met de S-14 Mach Trainer. Maar hoewel dit type als beste uit de Navo-competitie te voorschijn kwam, bleef de produktie beperkt tot een twintigtal voor de luchtmacht. Op militair gebied leek Fokker zijn naam verspeeld te hebben. De tijd van de C- D- G- (o.m. de befaamde G-l) en de T-series was voorbij. Het was duidelijk, dat Fokker het meer van de produktie van de burgerlucht vaart moest hebben. Toch waren het de militaire activi teiten, die Fokker zijn eerste injectie gaven: de produktie van Gloster-Me- teors, waarvan er samen met België 300 in licentie werden gebouwd. Pre cies op de dag van het 30-jarig jubi leum toen de fabriek 'net predicaat Koninklijk kreeg, werd het contract getekend Fokker was er blij mee. maar het was niet de opdracht waarmee zij haar naam weer kon vestigen. Geen produkt van eigen ontwerp. Dat kwam pas later: een jaar daarna werden onder leiding van chef-constructeur ir. H. C. van Meer ten de eerste lijnen voor de F-27 Friendship op papier gezet. En dat werd uiteindelijk het begin van Fok kers nieuwe bloeiperiode. Er zat weer muziek in. Het bedrijf kon zich weer uitbreiden. Het Neder lands instituut voor vliegtuigontwik keling van de overheid zag wat in het project en steunde financieel, wat de buitenwacht vertrouwen gaf; Dat bleek al in 1954. toen Avio Diepen van industrieel Frits Diepen in het concern opging: een op Ypenburg ge vestigd bedrijf, dat zich bezighield met revisie- en reparatiewerkzaam heden en de verkoop van de SI 1. Later zijn meer fusies gevolgd: in het zelfde jaar werd de afdeling vliegtuigbouw van de Vlissingse scheepswerf De Schelde in Dordrecht overgenomen. En in 1967 volgde Avi- olanda, in Papendrecht. Men had ingezien, dat versnippering van krachten tot niets leidde in de inter nationale concurrentiestrijd. Vandaar ook in mei van dit jaar de monsterfusie met de Vereinigtc Flugtechnische YVcrke (VFW) in Bre men. Vooral het succes van de Friendship, waarvan de eerste in 1958 werd verkocht, heeft belangrijk bijgedragen tot het wekken van deze internationale belangstelling. Wel iswaar bestond er al een vorm van samenwerking bij o.m. de fabricage van de Starfighter, maar de F-27 was het toch uiteindelijk, die de doorslag gaf voor de Nederlands-Duitse fusie Daarvoor was een reden. Hoewel de verkoop in het begin slechts zeer aarzelend verliep, zijn er nu al 516 van verkocht, een resultaat in Euro pa dat door nog een enkele vliegtuig fabriek werd bereikt. Concurrent Door deze fusie, die op dezelfde dag plaats had als de overna- me-en-passant van Lichtwerk NV in Hoogeveen, is Fokker op haar 50ste verjaardag sterker dan ooit. Niet dat het bedrijf nu ineens tot de grootste behoort, maar het is toch wel een concurrent van betekenis geworden. Het concern heeft thans een kapi taal van 100 miljoen gulden, en een personeelsbestand van 20.000 (VFW 13000 en Fokkc.r met dochters 7000). Boeing met zijn 160.000 man en Lockheed met zijn 95.000 steken daar weliswaar nog met kop en schouder bovenuit, maar in Europa is het nieu we concern toch tot een reus uitge groeid. En wat belangrijk is, het is een onderneming, die zich op een veel breder terrein dan voorheen kan be wegen. zowel op dat van de burger als van de militaire luchtvaart; zelfs op dat van de ruimtevaart (dar.k zij VFW). Die terreinen zijn onderling zoveel mogelijk afgebakend. Fokker zal zich met name gaan bezighouden met de burgerluchtvaart. Naast de nog steeds doorgaande produktie van de Friendship wordt hard gewerkt aan de Fellowship (al 25 verkocht!) VFW (met bedrijven als Heinkel, Focke Wulf en Weserflug in zich verenigd) specialiseert zich meer in militaire produkties, zoals in de Transall C 160, het militaire transportvliegtuig waarvan er 180 voor de Franse en Duitse luchtmachten worden ge bouwd. Al wordt de burgerluchtvaart zeker i niet over het hoofd gezien. Dat blijkt uit het VFW 614-project: de bouw van Duitslands eerste straalver- keersvliegtuig van na de oorlog. Voor 20 procent is Fokker daarbij in- j geschakeld, evenals VFW weer mee werkt aan de bouw van de Fel lowship (het bedrijf bouwt het staartstuk en het voorste deel van de j romp). Kanalen Fokker na 50 jaar: een bedrijf, dat in Europa een stevige greep op de markt hoopt te krijgen. Het beschikt daarvoor ook over de kanalen. Want behalve mogelijkheden op de Duitse markt, heeft zij ook een uitweg Daar het zuiden: door het bezit van de helft der aandelen van de Belgische vliegtuigfabriek SABCA én het feit, dat de andere helft in handen is van i de Franse Miragebouwer Dassault. Of er voor de Fellowship in deze richtingen kansen liggen, is echter nog een vraag. Met de Friendship heeft men het voornamelijk van bui ten Europa moeten hebben (de Franse PTT uitgezonderd). En met de Fellowship lijkt het na de recente succesvolle propaganda-tournee door Australië dezelfde kant uit te gaan. Maar commercieel directeur Frits Diepen heeft goede hoop, dat de alom bewonderde conceptie van dr. J. H. Greidanus, Fokkers naam nu ook in Europa zal vestigen. In Amsterdam zegt men: „Het is een ideaal toestel voor korte lijnen en kleine vliegvelden. Dank zij het aanbrengen van remklappen aan de staart (een exclusieve Fokker-vin ding) staat het toestel bij de aan- vliegsnelheid van 850 km per uur binnen 160 meter stil. Tot nu toe is dat een belangrijk verkoopargument gebleken". Met nieuw elan gaat Fokker naar het volgende jubileum. Als een me dedinger, die meetelt op de internati onale markt De Tilburgse katoenspinnerij spint er niet wel bij en dat houdt in dat als in oktober de deuren van de fabriekdefinitief sluiten, vijfhonderd man personeel zonder werk zitten. De slag kwam hard aan. temeer, daar pas gisteren aan de werknemers de jobstijding werd meegedeeld. Op de foto bespreken werknemers de (nood)situatie. ARNHEM De Tilburgsche Ka toenspinnerij te Tilburg, waarvan de voorgenomen sluiting gisteren in een deel onzer edities werd. gemeld, zal begin oktober dichtgaan. Aan bijna 200 van de 506 werknemers hoopt de directie van het KNTU-concern el ders werk te kunnen bieden, vooral in de Drentse fabrieken van de unie. HISTORIE IN BEELOEN Beelden uit een bewogen historie. Van boven naar beneden de F-7b. het type waarmee de KLM voor het eerst naar Batavia vloog, hel mili taire vliegtuig G-l, dó sensatie van de Parijse salon in 1936, de straal jager S-14, die de luchtmacht lange tijd voor de opleiding van straalI- jagerpiloten gebruikte en de S-ll. die nóg de slandaardtrainer is van de luchtmacht. rNGEVOLGE van een flauwe stemming op de New York- se beurs was het koerspeil ook hier deze week naar beneden ge richt, waarbij sommige interna tionale als Koninklijke en Phi lips op de voorgrond traden. Algemene Kunstzijde Unie en Kon. Zout-Organon zijn in on derhandelingen over een fusie. Dit bericht veroorzaakte giste ren na-beurs veel deining en men reageerde er gunstig op. Het samengaan van deze twee in ternationale concerns zou een fusie op Europees niveau betekenen en grote krachten samenbundelen. Hier zou geen sprake zijn van een „over lapping", maar aanvulling van el kaar. Beide concerns werken in vele landen, bewegen zich grotendeels op chemisch gebied en hebben een spreiding in de produktie, welke bij een samengaan der ondernemingen tot kostenbesparing en krachtver meerdering zou kunnen leiden. Men moet nog afwachten of de in leidende besprekingen tot een defini tief akkoord voeren en zo ja, in wel ke vorm de samenwerking gegoten zal worden. Dat de beurs zulk een fusie in grote stijl wel op prijs stelt, bleek reeds uit de eerste reactie, gisteren na-beurs, toen AKU's na op ƒ118 officieel gesloten te zijn, oplie pen tot 124. Intussen is de nu verstreken beursweek voor vele fondsen verre van gunstig geweest. De New Yorkse beurs was flauw gestemd en het Dow Jones gemiddelde daalde tot omstreeks 840, het laagste peil van dit jaar. De oorzaak is wel hoofdza kelijk te zoeken in de vrees voor lagere bedrijfswinsten in het derde kwartaal, als gevolg van de strijd tegen de inflatie. Nog steeds heeft het Congres de belastingverhoging van 10 procent niet gecontinueerd en de minister van financiën dreigde op nieuw met loon- en prijscontrole, hetgeen de beurs „de stuipen op het lijf jaagde". Onzeker Ook hier in Europa is de monetaire toestand nog immer onzeker. Zweden verhoogde het disconto van 6 op 7 pet., terwijl in West-Duitsland de ge varen van een overspanning der eco nomie voortdurend ernstiger worden geacht. De toename in het verbruik wordt voor een deel toegeschreven aan buitenlandse factoren, want in andere landen heerst, volgens de Bundesbank, een inflatie, krachtiger dan ooit sedert de Korea-crisis. In sterke mate wordt in deskundi ge Duitse kringen gepleit voor een revaluatie van de Duitse mark en wel op korte termijn, wil men een stabilisatie van de economie zonder stagnatie bereiken. Maar bondskanse lier Kiesinger is (nog) tegen een her waardering: misschien verandert de zaak, als de september-verkiezingen achter de rug zijn! Hier te lande werd men „verrast" door de aankondiging van een nieu we 7'/2 pet. obligatielening Bank voor Ned. Gemeenten tegen 2 procent be neden pari. Daarmede is „de ritse ling" in de rente, waarover wij vori ge week spraken, al weer voor de eerstkomende tijd voorbij. Of de nieuwe lening voldoende be langstelling zal hebben het bedrag is gefixeerd op honderd miljoen is nog niet zeker, maar op de beurs heeft men toch wel zekere verwach tingen vanwege hel mooie rende ment. Overigens zou hel wel nodig zijn om de kapitaalmarkt even rust te gunnen om „op adem te komen", maar de nood. met name in de over heidssector. inzake de financiering, is zo groot, dat men daartoe niet heeft besloten. Zomerstorm Op internationaal politiek gebied was het ook onrustig. De gespannen toestand in het Nabije Oosten wekt terecht zorgen. Waar moet dit op uit lopen. zo vraagt men zich ter beurze af. De „zomerstorm", welke in het be gin van de week over West-Europa ging en vele vakantiegangers een te leurstelling bezorgde, gaat in over drachtelijke zin ook over de effecten beurs. Kon. Olie. een prachtfonds, maar erg afhankelijk van de luimen der Amerikanen, daalde van 182.70 tot ƒ171.30, dus 57 punten, Philips kwam op ƒ61.50, dat is 45 punten lager, Unilever van ƒ111 op ƒ106, dus 25 punten lager, terwijl Kon. Hoog ovens, welk concern de produktie van gieterij-ruwijzer staakt, ook een veer moest laten, maar minder en wel 15 punten. Ons nationaal luchtvaartfonds kwam van 212 op 201 en heeft de laatste weken „slecht" in de markt gelegen. Het jaarverslag over 1968/69 kwam deze week uit en liet een winststijging van 63 miljoen tot 88 miljoen zien. De vooruitzichten voor de ontwikkeling van het personen- en vrachtvervoer zijn bepaald rooskleurig, maar daarnaast weegt toch de enorme investering, waarover dr. v. d. Wal, de president-directeur, deze week gewaagde, een paar mil jard in de komende jaren, ongetwij feld zwaar. Om met de tijd mee te gaan, moet snel vlootvernieuwing tot stand ko men met machines, die kapitalen kosten en grotendeels uit ingehouden winsten en afschrijvingen moeten worden betaa-ld. De KLM doet het als luchtvaartmaatschappij van een klein land bijzonder goed. maar de strijd om het bestaan wordt internationaal keiha*rd gevoerd. Mineur Op de lokale afdelingen was de stemming in mineur, maar de handel was niet groot van afmeting. Fokker moest van 522 tot 485 pet. terug, on danks de mooie orders en de komen de fusie met de VFW in Duitsland. Heinekens Bier was ditmaal niet zo best, want de koers liep terug van 174.50 tot 168.80, dat' is een verlies van 23 punten. Kon. Zout-Organon was in mineur en kwam van 157 op 153. Na-beurs gisteren was er enig koersherstel voor dit fonds. De verzekeringswaarden moesten een deel van de eerder behaalde koerswinsten prijsgeven. Zo kwam Stad Rotterdam van 790 op 775 te recht, Nat. Nederlanden, welk fonds dinsdag 1038 noteerde, stond gisteren op 1005 pet. Uit het halfjaarlijks rapport van Stad Rotterdam Belegging Consortium bleek, dat het goud-avontuur van dit concern beëindigd is. Als reden van de verkoop van de 44 miljoen goud wordt opgegeven, dat de politieke toestand in Amerika en Frankrijk veranderd is. In de VS is de inflatie- bestrijding onder leiding van presi dent Nixon krachtiger geworden, in Frankrijk schijnt men anders te den ken over een goudprijsverhoging dan onder generaal de Gaulle. Gisteren zijn niet minder dan vijf j bromfietsers bij verkeersongelukken om het leven gekomen. GENDRINGEN de 50-jarige me vrouw P. Straub-Dorst uit Azewijn Kwam in Gendringen om het leven 1 toen ze door een vrachtauto werd I geschept, die zonder voorrang te j verlenen een voorrangsweg opreed. NISTELRODE J. J. Bloks (55) uit Oss verongelukte in Nistelrode, waar hij werd aangereden door een andere bromfietser die plotseling vanuit een uitrit de weg opreed. WELLERLOOI Landbouwer W. Janssen (71) uit het Noordlimburgse plaatsje Wellerlooi werd aangereden doordat hij geen voorrang gaf aan een personenauto. Hij was op slag dood. TILBURG De zeventienjarige J. de Lepper uit Tilburg raakte in zijn j woonplaats in een slip waardoor hij tegen een hem tegemoetrijdende personenauto botste. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. OMMEN In Ommen verongeluk- j te de 54-jarige M. Schrijver uit Hel- lendoorn. Hij verleende geen voor- j rang aan een bestelauto, die hem aanreed. De man overleed ter plaatse. Het concern heeft besloten tot slui ting van het Tilburgse bedrijf op grond van een onderzoek naar de rentabiliteit. De KNTU verwacht dat haar positie als verkoopspinner van hoogwaardige garens kan worden versterkt door het afstoten van deze „garenpakketten", die ongeveer een vijfde van het totaal uitmaken, j Bij de TKT in Tilburg is de tech nische outillage, vooral van de spin- j nerij, niet modern. De kam-afdeling I is echter zeer modern en de appara tuur hiervan zal, voorzover nodig, in de andere bedrijven van de KNTU worden geplaatst. De vakbonden zijn ontstemd dat zij zo laat werden ingelicht. In het be drijf waren de geruchten steeds ster ker geworden en men achtte het niet verantwoord pas na de fabrieksva- kantie, die gisteren in Tilburg begon nen is, de werknemers in te lichten. Op 20 juni werd in de aandeelhou dersvergadering van de KNTU geen enkele mededeling gedaan. De vak- bonden zeggen al bij herhaling con tact te hebben gezocht met de direc tie van de KNTU in verband met de geruchten, maar steeds vergeefs. Over de plaatsing van de ruim 300 werknemers in Tilburg zijn de vak bonden minder optimistisch dan de directie. Er is in Tilburg geen vraag naar spinners, wel naar wevers. Een zestig tot zeventig man vervult lei dinggevende functies of is boven de 50 jaar en zal dus moeilijk een nieu we positie kunnen verwerven. ledaq VIERDAAGSE JSS Vorst en sneeuw hebben meer dan 50 procent van dc koffieoogst vernie tigd in Brazilië, het grootste koffie- j land van de wereld. I (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Nijmegen j maakt zich weer op voor zijn I jaarlijkse tippelfestijn. Nog even, om precies te zijn, op dins dag 15 juli, en de keizer Karei- stad zal weer voor vier dolle dagen in het teken staan van en thousiaste wandelaars, luid zin gende soldaten en de zo onaf wendbare blarenprikkerij. Gisteren kreeg een aantal burge meesters. alsmede tai van journali- ten. de gelegenheid reeds een vleugje sfeer van Europa's meest gigantisehe meerdaagse wandelmars te proeven. De miniatuurafstand door het gol- j vende heuvelland van Groesbeek, bleek na de jachtige sfeer van het I dagelijkse leven, een verademing. Zo ook. verwacht de leiding van de Vier daagse, zal een record aantal deel- j nemers men verwacht voor de 53ste versie meer dan 17.000 deel nemers uit 21 landen ook een re cord het een en ander straks er varen. De leiding heeft, zo werd tijdens een rustperiode bekend gemaakt, al thans wat het administratieve ge deelte betreft, dit jaar voor het eerst min of meer een makkie gehad Een computer zorgde in 40 luttele minu ten voor het werk. dat normaal 1500 eindeloze arbeidsuren met zich mee I zou brengen. Toch kent de leiding zorgen. De I brug over de Maas bij Cuyk zou bijvoorbeeld niet meer op het pro gramma staan van Defensie. Wan neer de onvolprezen pontonniers een noodzakelijke reparatie zouden uit voeren, dan zou dat op een slordige 60 mille komen. En dat nu vindt men iets te veel. Aanwezige burgervader van Cuyk zag het een en ander indien de leiding voortaan zal beslui ten Cuyk buiten de route houden als een commerciële debécle voor het plaatsje. Lachend zei hij vervolgens dat de vrouwelijke bevolking dan eveneens zwaar gedupeerd zou zijn. „Immers" zo stelde hij, „de meisjes van Cuyk zullen dan ook moeien af zien van de jaarlijkse vierdaagse- verkering met de pontonniers Het militaire gedeelte onder de duizenden deelnemers zal tijdens de slotetappe een uur eerder mogen ver trekken. Ook wat dat betreft kent de leiding kleine zorgen. Omdat voor het eerst in de geschiedenis minder Nederlandse militairen van de partij zullen zijn, met het gevolg dat er dit jaar meer buitenlandse dan Neder landse soldaten zullen wandelen. Om de stijgende kosten enigszins het hoofd te bieden, heeft de leiding zich dit jaar ook genoodzaakte gezien een inschrijfgeld van 20 gulden te heffen voor de buitenlandse deel nemers. Maar. verwacht men bij de immer actieve organisatoren van Nij- megens monsterwandeltochten, het een en ander mag de pet niet kreuken. Dinsdag is het zover. Dan zullen vanaf hel Goffertstadion 21 vlaggen wapperen. Dan wandelt Nijmegen en zullen duizenden tippelaars er even uit zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7