Indonesiërs hebben het nog steeds heel moeilijk GRIEKENLAND UIT RAAD VAN EUROPA? Produktie (vooral in bouw) steeg minder snel Jules Verne voorspelde in 1865 al maanreis Tweede baan onmisbaar Sophia in Moskou Rupsenplaag teistert geheel Overijssel idi Journalisten in Zuid-Af rika veroordeeld NEGENJARIGE INBREKERS Duitsers trefzeker Pas verkiezingen als het zoblijft Kwartaalverslag Nederlandsche Bank OVEREENKOMST MET APOLLO-11 -'CAr. Maanreizigers zijn gezond Zoeken naar Britse zeiler gestaakt Vertraging in treinverkeer bij Utrecht Waarschuwing van Londen alles goed DJAKARTA IN NIEUW JASJE GESTOKEN ZATERDAG 12 JULI 1969 Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen DJAKARTA Het is voor de Indonesiër nog altijd erg I moeilijk de eindjes aan elkaar te knopen. De inflatie mag dan min of meer beteugeld zijn en het prijspeil mag vrij stabiel wor den genoemd, mensen met een vast inkomen Hebben nog steeds een tweede baan nodig om in hun onderhoud te kunnen voor- Het gemiddelde inkomen van Ie Indonesiër bedraagt 300 gul len per jaar. Om in de gewone igelijkse levensbehoefte te innen voorzien, is 600 gulden hoofd van de bevoking no- lig. Op alle fronten is het dan k „oeroesen" geblazenieder- Jen is erop uit, elders een graan- le mee te pikken. In het immense overheidsapparaat er zijn niet minder dan 4,5 miljoen ibtenaren wordt steen en been ;laagd over het gebrek aan lonlijkc inzet, de aversie tegen dragen van verantwoordelijkheid het dagelijks verloren gaan van joenen produktie-uren. staat kan echer niet zo rigou- zijn als de scheepvaart- aatschappij Pelni en de luchtvaart- ^atschappij Garoeda, die uit over- lingen van efficiency elk vijfdui- Het is jammer dat de Russen liet zo op de hoogte zijn van wat \r reilt en zeilt in de buiten- andse filmwereld, want anders ouden ze hun hart kunnen op alen: De Italiaanse filmster phia Loren is namelijk thans in toskou, waar hard wordt ge kerkt aan opnamen voor de film h£eh Sunflower van Vittorio de a ico. Op de foto loopt Sophia Lo- K ei over het Rode Plein. zend' werknemers ontsloegen. Het ge luier als gevolg van oververmoeid heid en de ontstellende vormen van bureaucratie als gevolg van overbe zetting kunnen pas doeltreffend bestreden worden, als de ambtenaren in hun eigen werkkring een redelijk bestaan kunnen vinden voor zichzelf en hun gezin Metropool Wat wel aanzienlijk verbeterd is, zijn de leefbaarheid en het aanzien van Djakarta. Binnen een jaar heeft zich een metamorfose voltrokken, die van de versleten en vervallen Indone sische hoofdstad een minder armzali ge metropool heeft gemaakt. Verschillende prestigebouwwerken van kapitaalverspiller Soekarno heb ben een andere bestemming gekre gen. De verroeste stalen skeletten en de betonnen geraamten, die in het stadscentrum staan, zullen óf worden neergehaald, óf straks worden vol tooid om het schreeuwend tekort aan hotelbedden op te heffen, dan wel om handelshuizen en ministeries een be ter onderkomen te verschaffen. Het straatbeeld heeft wel de grootste verandering ten goede on dergaan. De vrijwel totaal kapot ge reden wegen zijn of worden gerepa reerd. Er worden eindelijk ver- keersvoorzieningen getroffen, welke het rijden met een auto of een fiets niet langer levensgevaarlijk doen zijn. Ook de parken zijn weer het aanzien waard, omdat ze voor het eerst sinds jaren onderhouden wor den. In de benedenstad zijn duizenden mensen aan het werk om schoon schip te maken. Verkrotte huizen worden omvergehaald, de straten worden verbreed. De bouw van wo ningen en scholen is eveneens ter hand genomen. Weldoener De grote weldoener is de gouver neur van Djakarta, generaal Ali Sa- dikin, die binnenkort een officieel bezoek aan Amsterdam hoopt te brengen. Een budget heeft hij niet, maar toch speelt hij het klaar de thans 442 jaar oude hoofdstad van FEENWIJK Vrijwel de gehele provincie Overijssel wordt geteisterd I een ernstige rupsenplaag. Als gevolg hiervan zullen vele wilgen in de jende maanden moeten worden gekapt. De bomen gaan dood door het dat de rupsen om de takken en stam trekken. Ook de bomen aan de I SteenwijkBlokzijl zijn aan de rupsen ten prooi gevallen. p provinciale waterstaat staat voor een moeilijk karwei: de plaag is zo ft dat spuiten met een verdelgingsmiddel onbegonnen werk is. HOTEL INDONESIA: een toonbeeld van de moderne architectuur, die de hoofdstad een kosmopolitische allure verleent. Indonesië in een beter jasje te ste ken. De financiële middelen, die Sadikin voor de schoonheidsbehandeling van Djakarta gebruikt, zijn, wat hun bron betreft, niet openbaar. Gezegd wordt echter dat hij onder één hoedje speelt met de Chinezen. Die hebben van hem een casino en andere gok huizen gekregen miljoenen worden daar elke avond vergokt! alsook speciale faciliteiten op het nog altijd glibberige terrein ven import en ex port. In ruil hiervoor schonken ze geld, zóveel zelfs dat gouverneur Sadikin er ook nog in is geslaagd op de Me- dan Merdeka. het vroegere Ko ningsplein, een internationale jaar beurs te organiseren, die miljarden roepiahs heeft gekost. Het merkwaardige van deze tot eind augustus geopende Djakarta Fair is bepaald niet dat Nederland er met een nationale stand aan deel neemt, maar wel dat nationalistisch China er met een omvangrijk pavil joen verschenen is. De vlag van For mosa wappert hierdoor voor het eerst in Indonesië, dat zijn diplomatieke betrekkingen met communistisch China overigens nooit verbroken heeft. Aan deze entree van Tsjang Kai Sjek wordt in Djakarta grote waarde ge hecht. Dat Formosa Indonesië zo'n duizend exportartikelen te bieden heeft, is daarbij minder belangrijk dan dat het zich lijfelijk laat zien. En voor de buitenlandse politiek van In donesië én voor de drie miljoen tel lende Chinese gemeenschap in het land is deze eerste verschijning van nationalistisch China een markant feit. JOHANNESBURG De hoofdre dacteur van de Rand Daily Mail, L. Gandar, is gisteren veroordeeld tot 500 gulden boete voor het geven van foutieve voorlichting over de omstan digheden in de Zuidafrikaanse ge vangenissen en niet afdoende veri fiëren van de gegevens. Een verslag gever kreeg drie maanden voorwaar delijk. Gandar is een bekend bestrij der van de apartheidspolitiek. Geld waaide weg VEENENDAAL De politie in Veenendaal heeft twee jongens van negen jaar gearresteerd, die verschei dene inbraken en een serie winkel diefstallen in hun woonplaats pleeg den. Zij legden bij het verhoor een volledige bekentenis af. Van de buit (vierhonderd gulden, sigaretten en horloges) was niet veel meer over. Een groot deel van de sigaretten was verregend en veel geld was weggewaaid. De Duitse militairen bleken vrijdag tijdens de jaarlijkse schietwedstrijden om de wissel- prijs Maarschalk-Leclerc 1969 in het legerkamp te Leopoldsburg, België de beste NA- VOcSCHUTTERS TE ZIJN. Ne derland, vertegenwoordigd door twee secties van het pantserba taljon garde fuseliers Prinses Irene, kwam op de derde plaats, achter België, Aanwezig waren o.m. generaal Goodpaster, de nieuwe NAVO-opperbevelhebber, generaal Jurgen Bennecke, AF- CENT-opperbevelhebber, en lui tenant-generaal A. Franck, op perbevelhebber ran de Belgische strijdkrachten in Duitsland. Op de foto het zegevierende Duitse team, met de trofee. Rechts sir Eugen Millington Drake, die de prijs uitreikte. ATHENE De Griekse mi nister-president, Papadopoelos, vraagt zich af of Griekenland nog langer deel kan uitmaken van de Raad van Europa als doelwit voor „allen die weigeren waarlijke democratie toe te pas sen". In een vraaggesprek zei Papado poelos dat Griekenland in de Raad is gebleven in de hoop dat men de nieuwe werkelijkheid eerlijk zou kunnen beoordelen. De Griekse rege ring heeft nog geen definitief besluit genomen over de uittreding. De eerste minister zei ook dat de Griekse regering ernaar streeft zo spoedig mogelijk verkiezingen te houden. Ze kunnen echter pas wor- AMSTERDAM De produk tie van de Nederlandse bedrijven is in het eerste kwartaal van dit jaar minder sterk gestegen dan in de laatste maanden van 1968. De concurrentiepositie, die aan zienlijk was verbeterd, zal dit LONDEN De beroemde Ju les Verne vader van de Science fiction heeft al meer dan honderd jaar geleden voor speld dat drie mannen een vlucht zouden gaan maken naar de maan. In zijn boek Reis naar de maan, dat in 1365 is gepubliceerd, beschrijft hij de lancering van een ruimtekogel op een manier die wel wat overeen komt met de komende reis van de Apollo-11. Verne liet drie leden van een schietclub in Baltimore in het alu- miniumprojectiel wegschieten voor een reis van vier dagen naar de maan. Het ruimtevaartuig woog vol gens hem 8.731 kilo, terwijl het ge wicht van de stuurcabine van de Apollo-11, die Columbia genoemd wordt, ongeveer 5.500 kilo is. Vemes ruimteschip werd wegge schoten uit een 274 meter lang kanon, dat Columbiad heette, door middel van 181.429 kilo schietkatoen. Een Fransman en twee honden er een jaar lang leven. Het is echter sinds lang duidelijk dat een dergelijke methode van lancering onmogelijk is. De Apollo-11 wordt met een raket gelanceerd. Geen landing Verne beschreef hoe de mannen lange tijd onder de aantrekkings kracht van de maan bleven, maar slaagden er toch weer in die te ver laten. Zijn figuren deden geen po ging tot landing op de maan. V/el openden zij na twee dagen een patrijspoort om het lijk van een van de hondjes, Satelliet geheten, naar buiten te werpen. Het dier was bij het vertrek door de stuwdruk ge wond geraakt. Bij de terugkeer op aarde kwam Vernes ruimteschip in de Stille Oceaan terecht, waar het bleef drij ven zodat de mannen konden wor den gered. Dat gebeurt ook met de Amerikaanse ruimtevaartuigen. In z\jn boek beschrijft Verne de maan als een immens Zwitserland, een uitgestrekt Noorwegen, waar vul kanische invloeden alles hebben ver richt". Letterlijk schreef hij: „Hij kon slechts de verlaten bedden van de immense vlakten onderscheiden, en naar het noorden dorre bergen. Niets verraadde de hand van een mens. Er was nergens beweging". Verne is niet de eerste geweest die een maanreis voorspelde. Een oude Griekse schrijver heeft het gehad over een vlucht naar de maan van een wagen die getrokken werd door zwa nen. êr jaar niet gehandhaafd kunnen blijven. Voorts was de prijsont wikkeling na 1 januari zeer on bevredigend. Dit schrijft de president van de Nederlandsche Bank, prof. dr. J. Zijlstra, in het eerste kwartaalbericht van deze bank. Hij heeft berekend dat het prijspeil van de ge zinsconsumptie in de eerste vier maanden een stijging te zien gaf van meer dan zes procent, waarvan een groot deel moet worden toegeschre ven aan de invloed van de btw en enkele andere belastingmaatregelen alsmede aan de invloed van de ver hoging van de huren en de tarieven van overheidsbedrijven. Onder deze omstandigheden was het duidelijk, aldus dr. Zijlstra, dat bij een overeengekomen loonstijging in de cao's van acht tot negen pro cent dit slechts een zeer beperkte verhoging van de reëel beschikbare inkomens betekende. Dit grote probleem waarbij het er met name om zal gaan door een ge zamenlijke inspanning van alle par tijen de inflatiespiraal te doorbreken, heeft thans de volle aandacht. Niet verbeterd De betalingsbalans gaf in het eerste kwartaal geen verbetering te zien. Het overschot was in de periode april 1968 tot maart 1969 vrijwel ge lijk aan dat van de voorgaande peri ode: 250 miljoen, niet meer dan 0,3 procent van het nationale inkomen. Voor het begrotingsbeeld 1969 ver- wacht de bank, dat door de grotere loon- en prijsstijging de uitgaven de ramingen belangrijk zullen overtref fen. De door het Rijk te betalen loonsom is 320 hoger geraamd. De verkrapping van de kapitaal markt. die in december begon, heeft zich voortgezet. Bouw De totale produktie van de bouw lag in het eerste kwartaal van 1969 twee en een half procent beneden het niveau van dezelfde periode van 1968. De produktiedaling ging gepaard met een sterke uitbreiding van het aantal arbeiders in de nieuwbouw: niet minder dan tien procent. Dit duidt op een belangrijke achteruitgang van de arbeidersproduktiviteit. De expansie van de Nederlandse Een reis naar de maan is geen kortstondige operatie en naast alle ingenieuze technische voorzieningen is er ook ruimschoots aan de „inwen dige maanmens" gedacht. Maar het maanse voedsel, wel samengesteld uit aardse bestanddelen, krijgt wel een gecomprimeerd aanzien. In de afde ling research in een ruimtevoedselfa briek in Chicago beproeft men vele „variaties" kosmisch proviand. Hier ondergaan blokjes roastbeef een laatste, wat ongewone, controle. CAPE KENNEDY Artsen heb ben gisteren na een onderzoek van drie uren gezegd dat de drie astro nauten die naar de maan zullen rei zen, in goede gezondheid verkeren. De training in de nagebootste Apollo is voortgezet. Het aftellen verloopt volgens plan. goederenhandel met het buitenland zette zich voort. Het handelsverkeer met de overige EEG-landen heeft zich opnieuw sneller uitgebreid dan dat met de rest van de wereld. Met name de invoer uit en de uitvoer naar Frankrijk stegen. Een sterke te ruggang deed zich voor bij de handel met de VS, deels als gevolg van de havenstakingen. LONDEN Het zoeken naar de Britse zeezeiler Donald Crowhurst op de Atlantische Oceaan is gisteravond gestaakt. Men heeft de hoop dat hij nog in leven is. opgegeven. Men begon de zee af te zoeken toen een Brits vrachtschip donderdag seinde dat het de verlaten driemaster Teignmouth Electron aan boord had gehesen. Alles aan boord van dit jacht van Crowhurst, dat stuurloos ten westen van de Azoren ronddreef, was in tact, maar de 36-jarige zeiler was spoor loos. Hij was de laatste deelnemer aan een door het Britse blad Sunday Times georganiseerde zeiltocht om de wereld die nog niet binnen was. Men vermoedt, dat Crowhurst overboord is geslagen. UTRECHT Het treinverkeer tus- sen Utrecht en Amersfoort en I Utrecht en Hilversum is gisteravond ernstig vertraagd vanwege storingen in de elektriciteitsvoorziening, waar door de centrale verkeersleiding bij het fort Blauw Kapel niet meer goed functioneerde. Er kon vaak niet snel ler dan dertig kilometer per uur wor den gereden. Veel wissels konden niet worden bediend. Om kwart over elf was de storing opgeheven, maar de nadelige nawer king was in het hele land nadien merkbaar. Ook deden zich vertragingen voor op de spoorlijn tussen Amsterdam en Dordrecht, de zg. oude lijn die via Haarlem en Rotterdam loopt. Er bleek een storing te zijn in de bevei ligingsinstallatie van het Dordtse sta tion. den gehouden zodra er geen gevaar is dat er een eind komt aan de huidige toestand. Het militaire regime heeft toestem ming gevraagd voor de benoeming van twee generaals als ambassadeur in Parijs en Londen. Het zijn gene- raal-majoor Soroko die naar Londen gaat en generaal-majoor Markopouli- tus. Hun beide voorgangers zijn naar Athene teruggeroepen. Egypte-Israël LONDEN/NEW YORK Engeland heeft gisteren Egypte en Israël ge waarschuwd voor het gevaa.r van een nieuwe uitbreiding en verheviging van de vijandelijkheden aan het Su- ezkanaal. De Britse regering is van mening dat intensivering van de strijd de kans op een regeling van het conflict kleiner maakt en heeft beide partijen dan ook dringend om matiging ge vraagd. In brieven aan VN-secretaris-gene- raal Oe Thant hebben Egypte en Israël elkaar verantwoordelijk gesteld voor de verslechtering van de situatie. Een delegatie van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie heeft gisteren de niet-gebonden landen op hun con ferentie in Belgrado opgeroepen tot steun in de strijd tegen Israël. De Frans-Belgische kerncentrale te Chooz in de Ardennen, die eind 1967 gesloten werd wegens een defect in de reactor, gaat deze zomer weer werken. ROME De Italiaanse kust is gisteren geteisterd door hevige stor men, die duizenden toeristen uit de kuststreken verdreven. Het is al ja ren niet zo bar geweest als deze zo mer. IViets nieuws Er is toch eigenlijk niets nieuws on der de zon. Vroeger had je slavenhan del waar veel aan verdiend werd. Maar in zekere zin is het anno 1969 nog net zo: nu staan voetbalprofs te koop op de markt. Ze zijn te „krijgen" voor de meestbiedende. Als de heer Witteveen geld tekort komt, weet hij waar hij terecht kan, want zo lang men nog een half miljoen en meer voor een goede voetballer over heeft, dan zitten ze bij de voetballerij nog niet zonder. Ik weet niet hoe de mi nisters en de Kamerleden erover den ken, maar och, die denken niet zo, denk ik wel eens. Als je tenminste in de krant moet lezen dat Annie Kessel van de Groep-Aarden rustig naar het Kamer-restaurant gaat om een brood je te eten en dat daardoor een stem ming een week verschoven moet wor den....En dan strijkt zo iemand nog rustig haar 40 mille op! Dordrecht L. Willcmstein Volksgezondheid Het gevaar van de zich steeds ver der ontwikkelende chemie voor de volksgezondheid wordt wel algemeen gesignaleerd maar onvoldoende onder kend. Hoe anders was het mogelijk dat pas na jaren het met zoveel en thousiasme in gebruik genomen ver delgingsmiddel DDT een kankerver wekker bleek te zijn? Persoonlijk heb ik als huisvrouw een gevoelsmatige afkeer van moderne afwasmiddelen. Worden die op samenstelling wel vol doende geanalyseerd door instanties die dienen te waken over de volksge zondheid? Zelf spoel ik de vaat altijd uitvoerig met water af, maar hoeveel andere huisvrouwen doen dat ook? Ik twijfel aan de officiële controle omdat dezer dagen uit een consumentenon derzoek naar voren kwam dat fabri kanten aan afwasmiddelen ei genschappen toeschrijven (nagel versterkend enz.) die deze helemaal niet blijken te bezitten. Maassluis H. Parre-van Beest

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5