Tot 7% rente! 4% 5% 6% 7% D VS verminderen troepen in het buitenland 4^2% AMRO BANK Uit de Haagse hof geplukt Regering zal SER-advies waarschijnlijk overnemen AMRO-spaarders profiteren nu van de volgende rentepercentages: Ambtenaar ging niet buiten zijn boekje BESPARING VAN 75 MILJOEN Nog onrustig in Kenia Nam Marianne Faithfull drugs? Egypte zal DDR gaan erkennen AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Nieuw boek van I ROOLVINK: ONNODIGE ONRUST HOGERE HUUR I COHlIlientacir Stalins dochter Topconferentie niet-gebonden landen Oproep tot steun Vraag Kamerlid: ook stuw in de Gelderse IJssel jlIjyUyPBBH Minister: alleeti juridisch oordeel 5 DONDERDAG 10 JULI 1969 WASHINGTON Het aantal Amerikaanse militairen en bur gerpersoneel dat in het buiten land werkzaam is zal met 20.000 man worden verminderd. Dat is tien procent van het totaal. President Nixon heeft hiertoe gisteren opdracht gegeven. Er zullen geen militairen worden teruggetrok ken uit het oorlogsgebied in Zuid- oost-Azië, de Navo, Berlijn, Korea en het vredeskorps vrijwilligers. De woordvoerder van het Witte Huis. Ronald Ziegler, zei dat nog niet besloten waar het personeel zal j worden ingekrompen. Het burger personeel in Zuid-Vietnam 3.800 man zal met ongeveer 380 man worden verminderd. Naar verwach- j ting zullen er 14.900 militairen naar j huis komen. De troepenvermindering in Viet- j nam is een punt apart. Vermoedelijk zal het terugtrekken I van het personeel een besparing op I de betalingsbalans van 75 miljoen dollar geven. De maatregel stemt geheel overeen I met de wens van president Nixon, de Amerikaanse operaties in het buiten land doeltreffender te maken. Hij is van oordeel dat wanneer het perso neel overzee meer verantwoordelijk heid krijgt, het zijn taak beter zal vervullen. De vermindering van de militaire KISOEMOE De begrafenis van de Keniase minister van economische ontwikkeling. Mboya, heeft ook giste ren tot ernstige ongeregeldheden ge leid. Een honderdduizend schreeu wende Loeo's dwongen de begrafe nisstoet van de route af te wijken en met spoed uit deze havènplaats aan het Victoriameer te vertrekken. Terwijl het politie-escorte een sire ne deed loeien, ging men om het cen trum van de stad heen en met een snelheid van 110 kilometer per uur naar het zuidelijker gelegen Horna Bay- Met traangas wist de politie de menigte uiteen te jagen. Het zou hierbij echter niet om een j rassenconflict gaan. De mensen wer den ongeduldig door het urenlange wachten om een glimp van de lijk kist op te vangen. Morgen wordt Mboya op het eiland Roesinga begra ven. SYDNEY De Engelse popzan geres Marianne Faithfull, sinds twee jaar vriendin van Rolling Stone Mick Jagger, is gisteren in het ziekenhuis onder voortdurend toezicht geplaatst. Men zegt dat zij een te grote dosis slaaptabletten heeft ingeno men. Na een gesprek van de politie met Jagger zouden enige flesjes en capsules in beslag zijn genomen. Mick Jagger heeft boos verklaard dat de geruchten dat zijn vriendin zelfmoord trachtte te plegen onjuist zijn. Hij zei dat zij uitgeput was van de lange vliegreis van Londen naar Sydney. sterkte zal worden toegepast op de 40.000 man in Japan, de 10.000 op I Formosa, de 45.000 op Okinawa, de 30.000 op de Philippijnen, de 10.000 in j Spanje, de 24.000 in Latijns Amerika en de 10.000 in Canada, IJsland en Groenland. Ook zijn er in Europa duizenden Amerikaanse militairen die niet in NAVO-verband dienen. De verminde ring zal niet overal precies tien pro cent zijn. Op de ene plaats kan het meer, elders minder zijn. BONN Het ziet er naar uit dat Egypte op korte termijn zal overgaan tot erkenning van de Duitse demo cratische republiek (DDR). Volgens de Westduitse regering gaat Egypte hiertoe over onder druk van de Sow- jetunie. Minister van buitenlandse zaken Willy Brandt heeft meegedeeld dat zijn land de lopende technische hulp en de gezamenlijke projecten met Egypte niet zal stopzetten. Uitbrei ding van de samenwerking is echter uitgesloten. De gevolgen van de crisis in het Nabije Oosten voor West-Duitsland zijn in feite slechts nevenverschijnse len. Zij vloeien voort uit de grotere politieke machtsconcentraties, zoals de aanwezigheid van de Russen in de Middellandse Zee en het Nabije Oosten, aldus Brandt. Brandt zei dat West-Duitsland een politiek van begrip zal blijven voeren tegenover de Arabische wereld. Als tweede oriënteringspunt noemde hij de verplichting van Bonn in geen ge val eraan mee te werken dat de staat Israël wordt verwoest en dat de be woners kunnen worden bedreigd. (Egypte heeft de contacten met Bonn verbroken nadat het in 1965 overging tot uitwisseling van ambas sadeurs met Israël. Ook Irak, Syrië, Zuid-Jemen en Soedan hebben on langs de DDR erkend). rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een \MRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. De Utrechtse museumpresenta tie Musement, door het overtui gend succes een tweejaarlijks evenement geworden, kon giste ren de vijftigduizendste bezoeker noteren, de heer J. H. C. Bos, een 25-jarige onderuMjzer uit Leiden, die de (lange) vakantie te baat nam met zijn echtgenote Utrechtwaarts te gaan om er de gezamenlijke „beurs" der Neder landse musea te zien en het werd hem ruimschoots beloond. Prof. dr. A. Klasens bood het echtpaar voor dit Sticht se bezoek een ca deau en bloemen aan. NEW YORK Stalins dochter Svetlana heeft een nieuw boek geschreven dat op 19 september zal I worden gepubliceerd. In dit boek, dat als titel draagt ..Slechts een jaar", beschrijft zij haar leven in India met de familie van haar overleden man. Zij vertelt ook waarom zij niet naar de Sowjetunie en naar haar kinderen terugkeert Verder schrijft ze over haar vader en andere leidende figuren uit de Sow- jet-wereld. Svetlana vestigde zich in 1967 in de VS. BELGRADO Op de conferentie van de 51 niet-gebonden landen in Belgrado heeft Zuid-Slavië gisteren gepleit voor een topconferentie van deze landen. De voorzitter v.an de vergadering, Mainza Chona van Zambia, zei dat alle sprekers gisteren de politiek van militaire machtsblokken hebben ver oordeeld, evenals de pressie van de grote mogendheden. Herhaaldelijk hebben de Papoea's van West-Irian zich gewend tot Ne derland en de Nederlanders met de vraag hen te steunen in hun streven naar het verkrijgen van het hun toe gezegde reent op zelfbeschikking. De ontroerende oproep van een ano nieme Papoea, uitgezonden in de door de heer Pier Tania verzorgde tv-re- portage van de VARA van 2 juli jl., aan het adres van de Nederlandse re gering en de VN om zijn volk te hulp te komen, en het beroep op het Neder landse geweten dat aan het slot van deze uitzending werd uitgesproken, zijn voor ons aanleiding geworden om ons in een openbare oproep te richten tot het Nederlandse volk, met een ver zoek om financiële steun die het een grote Papoea-missie mogelijk zal ma ken naar New York te reizen, wan neer straks in de VN naar aanleiding van het uitbrengen van het eindrap port van dr. Ortiz-Sanz de zaak dei- Papoea's nogmaals aan de orde zal worden gesteld Voor een dergelijke missie zal veel geld nodig zijn. Daarvoor vragen wij financiële steun van Nederlanders Stort uw bijdrage voor dit doel op postgiro no. 802394 van de Algemene Bank Nederland te Groningen, onder vermelding van: „t.g.v jhr mr. W. W Feith - West-Irian" B. Bol, 's-Gravenhage; jhr. mr. W W. Feith. Groningen mr. W. baron van Haersoite. Amsterdam; Anthony van Kampen. 3uteur, Bergen N .H.; A. Kamsteeg, Amersfoort; mr. N. J. C. M. Kappeijne van de Coppello. Loenen ad Vecht: dr P J Platteel. Hil versum; L. E. H. Reeser, vice-admiraal b.d.. Alkmaar: mr K. van Rijcke- vorsel. Driebergen- J H. Scheps. Den Dolder; jhr. P. J Six, 's-Graveland; mr p. Stoffels, Monniken dam. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Tot de circa duizend aanwezigen in de fees telijke jubileumvergadering van het CNV heeft minister Rooi vink gisteren geruststellende woorden gesproken. Namens dc regering verklaarde hij. dat met grote voldoening is kennis genomen van het vrijwel unanieme advies van de Sociaal-Economische Raad voor het economisch beleid in 1970. Het beraad van de regering over dit advies is nog in volle gang. Noch over de totaliteit van het ad vies, noch over een onderdeel van het advies heeft de regering op dit moment een standpunt bepaald, om dat dit samen moet gaan met de vaststelling van de rijksbegroting voor volgend jaar. DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid mr. H. E. Koning (lib.) stelt voor eventueel in de Gelderse IJssel een stuw te laten aanbrengen „zoals die zich ook al in de Hollandse I IJssel bevindt". Dit met het oog op de drinkwatervoorziening. I Mr. Koning vraagt aan minister Bakker en staatssecretaris Kruisinga of zij de mening delen van prof. I Klein van de Provinciale waterstaat, dat bij de recente vergiftiging van de Rijn het lager gelegen gedeelte van I Nederland ternauwernood aan een ramp is ontsnapt. O - -.li - DOOR Ze wist het toen ze wakker werd. Vandaag moest alles gebeuren. De koffers pakken, het huis schoon, de kinderen verhinderen weer iets vuil te maken Morgen vroeg zouden ze vertrek ken naar bet oosten, waar de bunga low in de bossen wachtte. Ze moes ten er omstreeks elf uur zijn, dan konden de sleutels verwisseld wor den en net gezin daar in de auto stappen om naar hun kusthuis te rijden. Het was allemaal zo keurig uitgekiend. Maar 'oen wist ze nog niet, dat ze een week voor de woningruil die invasie van de familie uit Amerika, opeens overgekomen, zou krijgen met alle rondgesjouw langs oude ge liefde plekjes: dat een van de kinde ren een weliswaar korte maar he vige darmstoornis zou krijgen en haar goede hulp, die anders twee maal oer week door het huis wervel de en alles weer in het gareel wist te krijgen, haar been zou breken. Dat was allemaa' gebeurd en het huis toonde er de ruïneuze sporen van. Zoiets kon je woningruilers toch niet aandoen Alles moest schoon. Ze begon mei de kinderen een taak te geven, maar ontdekte alras. dat ze door de vakantie en het vertrek meer in de weg liepen dan iets hielpen. Ze liet brood halen en stuurde ze naar het strand.... Na een uur waren ze terug. Koud, kleverig van he* zand en met een humeur, dat ver onder het nulpunt lag. Toch kwam het allemaal min of meer voor elkaar, om twee uur 's nachts sloot haar man de laatste koffer achter in de auto Met opeen geklemde kaken en groen van erger nis. Die nacht droomde ze van spinrag gen, die ae deur versperden, lakens die scheurden en een keurige me- Woningruil vrouw die woedend uitriep, dat dit geen huishouden was Vreemd ge noeg had de mevrouw de stem van haar eigen echtgenoot Moeizaam deed ze de ogen open en hoorde nog de stem Die riep, dat ze nu heus moest opstaan, wilden ze nog op tijd wegkomen Een half uur te laat, volgens plan dan. reden ze weg. De auto was meer dan vol want op hel laatste ogenblik waren de kinderen nog zo met het een en ander aan komen dragen. Het kon haar allemaal niet meer schelen. Straks was er de bungalow met de tuin aan de bosrand en het niksdoen. Toen ze er aankwamen, stond de heer des huizes bij zijn wagen, om ringd door koffers en pakken. Met overdreven joviaal gebaar be groette hij hen Waren ze er al? Hun excuses een uur te laat te zijn, slikten re maar gauw in. De man liep het hu's in, riep zijn vrouw. Er kwam een ahoei" terug en ergens in het huis stopte het gezoem van een stofzuiger. Op een draf kwam mevrouw aan- rood. warm en enigszins in de ver nieling. ,.Ik wilde alles nog op ruimen, »o'n pech gehad van de week. De wasman kwam niet, en met dat slechte weer moesten de kinderen aldoor binnen spelen...." .Het geeft niks...wist de kustvrouw nog te zeggen. Toen ging ze koffie zetten vooi de vertrekkers en het eigen gezin waste intussen de ontbij-vaat maar af Diep tevre den dat het bij anderen nog erger was.... Er is dus ook nog geen beslissing genomen over de huurverhoging, zo vervolgde de heer Roolvink. die hier mee antwoord gaf aan de heer Van Eibergen. die 's morgens in zijn ope ningsrede grote ongerustheid had uit gesproken over de opmerkingen van minister Schut in de Tweede Kamer met betrekking tot de huurverhoging. Minister Roolvink hoopte, dat het SER-advies door de regering in z'n geheel overgenomen zou worden, want „we begrijpen ook wel, dat dit advies een pakket is". Elke conclusie op dit moment over de regeringshouding noemde de heer Roolvink voorbarig. Zijn woorden werden mede aangehoord door de ministers Bakker. Witteveen. Udink, De Block, Beernink en staatssecreta ris Van Veen, die tevens de jubi leumvergadering van het 60-jarige CNV bijwoonden. Grote beslissingen In het vervolg van zijn rede sprak de heer Roolvink over het uur van grote beslissingen in onze maatschap pij, dat nadert. Hij stelde, dat in deze tijd beslissingen op veel kortere termijn genomen moeten worden dan vroeger. Hij stemde hiermee in met de heer Van Eibergen. die uitstel van van beslissingen een gevaar had ge noemd voor de democratie, omdat beslissingen, die uitblijven met ge weld dreigen te worden geforceerd. Hij vroeg de SER nu met de grootst mogelijke spoed een advies aan de regering uit te brengen over de herziening van de structuur en rechtsvorm van de onderneming. Ja ren geleden heeft de regering dit advies al gevraagd. De regering moet nu met handelen wachten tot dit ad vies is uitgebracht. De minister vroeg om zo groot mo gelijke spoed: hij zag liever op korte termijn een verdeeld advies dan op langere termijn een minder verdeeld advies. De bewindsman voegde hieraan toe. dat in deze dynamische tijd de onmondigen het besef moet worden bijgebracht, dat er voor hen een we zenlijke plaats in de maatschappij is, I overeenkomstig de biibelse normen I Hij hoopte dat het CNV ook in de toekomst een duideliik stempel op de j ontwikkeling van het maatschappe- 1 lijk leven zal blijven drukken. Samen een taak In het kader van deze ontwikkeling zag de heer Roolvink duideliiker een gezamenlijke taak voor regering en bedrijfsleven dan ooit tevo-en. De verhouding regerine-bedriifsleven is inerünen«t gewi'ried. leder heeft het goed reeht vanuit zijn eigen verant woordelijkheid te zeggen hoe hij over de dineen denkt. In de ochtendvergadering had de heer- Van Eibergen ernstige kritiek geleverd op het ontwerp-T oonwet van minister Roolvink. De be windsman vond dit een normale zaak. waarvoor in onze moderne sa menleving plaats moet ziin. De rege ring heeft open oren en open ogen voor wat de vakbeweging zegt en doet. Onder groot enthousiasme van de vergadering maakte de heer Roolvink daarna de benoemingen bekend an de heer Van Eibergen tot comman deur in de Orde van Oranje-Nassau, van de heer K. Diikstra. adiunet-sp- cretaris, tot ridder in dezelfde orde en van de heer W. Bos te Bunscho ten, secretaris van de plaatselijke besturenbond, tot drager van de gou den medaille in de Orde van Oranje- Nassau. Na afloop van de jubileumbijeen komst volgde een receptie, waar de honderden aanwezigen afscheid kon den nemen van de heer Van Eibergen en de heer Lanser gelukwensen met zijn verkiezing tot nieuwe voorzitter van het CNV. De mode-ontwerper Frans Mo lenaar is gisteren met de Sta tendam naar de Verenigde Staten vertrokken om er de Nederlandse progressiviteit in de modewereld te lanceren of misschien om Amerika eens te tonen, dat ook op dit gebied Nederland wel wat te bieden heeft. Op de foto Frans Molenaar temidden van zijn mannequins, van links naar rechts Jeanette. Anette. Cécile en Jolande. Vermoedens FR ZIJN al heel wat vermoedens uitgesproken naar aanleiding van het komende Russische vlootbezock aan Havana op Cuba. Dit past bjj dc (niet altjjd juiste) ge woonte, achter het doen en laten van de Russen strategische beslissingen te zien. Allerlei verklaringen en activiteiten hebben in de naoorlogse jaren geleid tot de wildste speculaties, ook als zjj geruststellend leken. Tsjechoslowakye is een sprekend voorbeeld. Het ingrijpende besluit tot de invasie was bepaald geen welover wogen daad van het Kremlin. Tóch was het een beslissing van we reldwijde betekenis, waarvan de ge volgen zich nog altijd in dc interna tionale betrekkingen manifesteren. Overigens was het een invasie, die zeer weinigen in het Westen twaalf jaar na dc schande van Hongarije voor mogelijk hadden gehouden. Sindsdien is duidelijk aan de dag ge treden, dat in Moskou tweeërlei stro mingen bestaan en dat de militairen op beslissende momenten de doorslag geven. Vandaar de perioden van aarzeling in de Russische besluitvorming en het vertraagd reageren op het wereldge beuren. Deze weifeling viel ook op, nadat Nixon zijn bezoek aan Roemenië had aangekondigd en Moskou klaarblijke lijk in verlegenheid was gebracht. Het viel dan ook niet te verwonde- deren, dat het nieuws van het Rus sische vlootbezock aan Havana als antwoord op de stap van Nixon werd gezien. Misschien is dat wel zo. Grote bete kenis moet nicn daar dan niet aan hechten. Machtsvertoon maakt tegen woordig geen indruk meer. Dat de Russen bezig zijn hun invloed in Latijns-Amerika te versterken is een publick geheim. Cuba's Castro neemt het hun ai jaren kwalijk. En als Moskou succes heeft, is dat slechts gevolg van een verkeerd be leid van Washington, waaraan ook Nixon nog geen eind heeft gemaakt. (Van onze onderwjjsredacteur) DEN HAAG De hoofdamb tenaar van het ministerie van onderwijs en wetenschappen die begin vorige maand zijn oordeel heeft gegeven over de eisen van de studenten bij het Instituut voor andragogie in Amsterdam heeft geen ongebruikelijk amb telijk initiatief ontwikkeld. Aldus minister Veringa in ant woord op vrager, van de socia listische Kamerleden Tans en Masman, die informeerden of het hoofd van de juridische afdeling van het directoraat-generaal voor de we tenschappen aan hei instituut geschreven heeft dat toegeven aan de eisen van ^e studenten beschouwd zou worden als insubordinatie, waar tegen maatrpgeler kunnen worden genomen. De minister zeg" dal de ambtenaar op verzoek zijn persoonlijke commen taar heeft gegeven bij voorstellen van de staf en studenten en bij de reactie van de hoogleraar-directeur op de gestelde eisen Hierbij w -rd naar voren gebracht dat een houglpraai of welke ande re ambteliike functionaris ook. die met een bepaalde bestuursbevoegd heid en -verantwoordelijkheid is be last niet hel recht heeft om naar eiqen >»oedd inker en or eieen eezag die bevoegdheid en verantwoorde- lijkheM e-."pi oj "ooj pen deel aan anderen over te dragen. Omgekeerd heeft nog veel minder enige functionaris hef recht bevoegd heden die volgens de geldende rechtsregels niet aan hem maar aan een andere functionaris toekomen, op te eisen. PRESSIE Nog bedenkelijker wordt het hier wordt in abstracto en hypothe tisch geredeneerd wanneer ambte naren van een functionaris die vol gens het geldend recht hun chef is, niet alleen eisen dal hij zijn be voegdheden '?ehee. of gedeeltelijk aan hen overdraagt maar wanneer zij daarbij dan bovendien nog pressie op hem zouden gaan uitoefenen om hem tot die wederrechtelijke hande ling te bewegen of medewerking zou den verlenen aan pressie die op hem wordt uitgeoefend door studenten. Voor elke ambtelijke functionaris geldt verder dat hij ter verantwoor ding kan worden geroepen door dc daartoe bevoegde autoriteiten en dat hij in geval van werkelijk ernstige schending van zijn ambtelijke plich ten het rismo loopt dat disciplinaire maatregelen worden genomen in het kader van hel ambtenarengerecht. Minister Veringa wijst erop dat het hier niet ging om uitspraken die ge daan zijn door een woordvoerder van de minister in de sfeer van het prak tische bes'-nirsbeicid Ook niet om een poging tot bemiddeling, maar uitsluiiend om hei verstrekken desgevraagd van informatie en be oordeling van de juridische aspecten van de onderhavige kwestie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5