14.000 NIET IN DIENST Commentaar Harde acties voorspeld aaii de universiteiten In 1970 buitengewoon dienstplichtig u kiezen- Het Kwartet Oudste zoon groot gezin Van lichting 9 procent „Ranglijst" van kriteria JUBILEUMMANIFEST CNV: EEN VISIONAIR WELVAARTSPROGRAM Verin ga en studenten grondig oneens Tweede schuif komt er ook Rob de Vries overleden Sneeuw in juli LAATSTE VLUCHT OP 30 JULI Papoea's doden Indonesische militairen X .vlucht vanJ 5 min. u f 50. - ,ype vlucht van >yp« vlucht van 1 ^u bitterkoekjes JAMIN I Nieuwe leidse Comraant DONDERDAG 10 JULI 1969 - 51STE JAARGANG Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Or. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur TIJDELIJK De meeste maatrege len die minister Den Toom heeft getroffen dragen een tijdelijk karakter. „Zorg dat je er (niet) hij komt" (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Ongeveer 14.000 ingeschrevenen van de lich ting 1970 kunnen buitengewoon dienstplichtig worden. Onder hen zijn 10.000 die weliswaar goedgekeurd zijn voor militaire dienst maar die ip grond van hun keuringgegevens niet tot de meest geschikten behoren. De oudste zoan uit een groot gezin (tenminste vijf kinderen, van wie drie jongens) kan buitengewoon dienstplich tig worden zomede de oudste zoon van een weduwe met vier kin deren. Minister Den Toom van Defensie heeft tot deze maatregel besloten op grond van een rapport van de inter departementale commissie dienst- plichtbeleid. Wie onder de maatregel valt zal tijdig bericht krijgen. Via de huisarts kunnen informaties worden ingewonnen over de medische gron den waarop men buitengewoon dienstplichtig is geworden. Aan de natuur gaat alleen f ons zijn, niet ons welzijn ter harte. SCHOPENHEÜER .,We komen een paar centen te kort. Hebt u ook iets aan een hoefij zer en drie spijkers?" DE BILT Veel bewolking met tijdelijk wat regen of mot regen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. DE BILT Nog steeds bevindt ons land zich in een noordweste lijke luchtstroming. Deze wordt in stand gehouden door een ge bied met lage barometerstanden boven Scandinavië en een hoge- drukgebied ten noordwesten van Spanje. Met deze stroming wordt koude onstabiele lucht naar ons land gevoerd, waarin gisteren op uitgebreide schaal buien voor kwamen. De neerslagverdeling gaf dan ook grote verschillen te zien. Zo werd gisteravond in Eind hoven over de voorafgaande 12 uur 9 millimeter regen afgetapt, terwijl in dezelfde periode op het vliegveld Volkel slechts 2 millimeter gemeten werd. Niet alleen in ons land was het on aangenaam weer. Ook in vele andere v^esteuropese landen was het koud voor de tijd van het jaar. Een uitzondering hierop vormden de zuidelijke landen van West-Europa. Daar steeg het kwik tot omstreeks 25 graden. Het reeds eerder genoemde hogedrukgebied breidt zijn in vloed langzaam naar West- Europa uit waardoor de buiïg- heid vandaag onderdrukt wordt. STRANDWEER Morgen tijdens de passage van een warmtefrontje tijdelijk be wolking, later weer opklaringen. Zwakke tot matige en een min der koele zeewind. Temperatuur 17 a 18 graden, zeewater 16 gra den. Vooruitzichten: Een hogedruk gebied versterkt zich in de rich ting van Frankrijk en de Noord zee. Hierdoor tegen het week einde een verdere verbetering met een aangenamere tempera tuur. Barameterstand, heden 10 uur: 76.4 cm (1018 millibar), stijgend. Zou en maan In tegenstelling tot de eerstge noemde categorieën zal de regeling voor de oudste zoon van een weduwe met vier kinderen definitief worden. Voorwaarde is dat de oudste zoon voor zijn moeder een onontbeerlijke steun is bij de opvoeding van de an dere kinderen. Enige honderden dienstplichtigen komen hiervoor in aanmerking. Tot nu toe was het zo dat de oudste uit een gezin met vijf kinderen buitengewoon dienstplichtig kon worden. De maatregel die betrekking heeft op de 10.000 die op medische gronden buitengewoon dienstplichtig worden, is niet nieuw. Ook in 1968 en 1969 vielen er een aantal onder. Nu zal dat ongeveer negen procent van dc totale lichting zijn. Vooral de Kamer heeft destijds aangedrongen op vrijstelling voor de oudste zoon uit grote gezinnen. Onge veer 3500 van deze lichting zullen onder de maatregel vallen. Minister Den Toom heeft niet willen breken met het principe, dat tenminste twee jongens uit één gezin militair ,worden. Wanneer de oudste dus gebruik maakt van de geschapen mogelijk heid hij moet het aanvragen zal de derde zoon geen vrijstelling we gens broederdienst meer krijgen. De minister stelt dit uitdrukkelijk om het tijdelijk karakter van de maatre gel (alleen voor 1970) reliëf te geven en niet vooruit te lopen op wat de commissie dienstplichtbeieid voor la tere jaren adviseert. Uitvoerig gaat minister Den Toom op zijn brief aan de Tweede Kamer in op de gevraagde duidelijkheid om trent de criteria volgens welke ie mand minder geschikt wordt ver klaard. Het gaat om zeven punten die worden aangeduid met het woord abohzis. Dat zijn de beginletters van resp. Algemeen, Bovenste en On derste ledematen. Horen, Zien. Intel ligentie en Stabiliteit. Voor vervolg zie pag. 2 Het CNV viert zijn zestigjarig jubileum, maar dat wil niet zeggen, dat men hierdoor aan progressiviteit inboet. Integendeel, 'iet ontwerp visiepro gr am, in zekere zin een ju bileummanifest, getuigt van een reële visie op de toekomst, waarbij de sociale noden primair word engesteld. Het visieprogram biedt in alle facetten een beeld van hoe een maatschappij kan zijn, een solide basis voor de werknemerdie daardoor zijn arbeid kan doen in een sfeer van vruchtbaarheid en zekerheid. Tijdens het jubileumfeest gis teren in Tivoli te Utrecht was er voor de scheidende voorzitter J. van Eibergen als bekroning dc benoeming tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Op de foto hangt minister Roolvink hem het ereteken om. terwijl mevrouw Van Eibergen toekijkt. (Zie ook pag. 9) In stormvloedkering Krimpen DEN IIAAG De regering heeft opdracht gegeven voor het maken van een voorontwerp voor een twee de schuif in de stormvloedkering in Krimpen aan den IJsscl. Minister Bakker van verkeer en waterstaat heeft dat meegedeeld in antwoord op vragen van de socia listische Tweede-Kamerleden ir. S. A. Posthumus en mevrouw mr. H. Singer-Dekker. Met het aanbrengen van één schuif (ruim tien jaar gelec^n - red.) is de veiligheid voor het achterliggende gebied reeds zover vergroot dat aan de verhoging en versterking van de andere waterkeringen van het be trokken gebied prioriteit kan en moet worden verleend, aldus de minister. Zoals gemeld ontstond er begin april een ernstig mankement aan de schuif, waardoor zij scheef tussen de betonnen torens kwam te hangen. Een drijvende bok moest er aan te pas komen om de schuif weer op haar plaats te brengen. Friese vakantie Het kroonprinselijk gezin prefe reert een vakantie binnenslands en wel in Noord-Nederlavd. Zo te zien is de vreugde er niet minder om; voor de eveneens in het eigen land blijvende vakan tiegangers een unieke kans om misschien plotseling een of meer Oranjeleden te ontmoeten. Op dc foto pritis Claus tijdens een wan deling in de omgeving van Leeu warden, met zoon prins Willen:- Alexander. (Van onze onderwnsredactcur) DEN HAAG Vertegenwoor digers van de Nederlandse Stu dentenraad hebben gistermiddag een lang gesprek met minister Veringa gehad, waarbij bleek dat de minister en de studenten het in vele opzichten grondig met elkaar oneens zijn en dat de verhoudingen vermoedelijk nog verscherpt zullen worden. Hoofdthema van het onderhoud vormde de ministeriële nota over de bestuurshervorming aan de universi teiten en een memorandum over die duidelijk werd dat" hij de reacties van de universiteiten en hogescholen op vragen over de hervorming met vertraging zou ontvangen, meende hij de handen vrij te hebben. „Wij vinden dit een flauw en formeel ar gument". aldus Uitterhoeve. WETSONTWERP Veringa bestrijdt dat zijn nota een ruggesteun zou vormen voor de uni versitaire autoriteiten. De minister komt in september met een wetsont werp. Uitterhoeve: \-,Wij hebben Ve ringa voorspeld dat de verhoudingen moeilijker zullen worden en dat niet te verwachten is dat de studenten zich aan de gestelde limieten zullen storen. De reactie van de minister Het NSR-memorandum zegt dat de minister onder het mom van gedeel telijk toegeven aan de democratise ringsbeweging voor een „aangeklede Maris" heeft gekozen. Over deze uitspraak toonde Veringa zich vol gens Uitterhoeve erg gepikeerd. Voor vervol» zie pagina 2 ROME Zware sneeuw-, hagel en regenbuien hebben gisteren in het noordoostelijke deel van Italië ernsti ge schade toegebracht aan de oogst. Verscheidene bergpassen werden voor auto's zonde: sneeuwkettingen ontoegankelijk. Sommige passen in de Dolomieten lagen onder een twin tig centimeter dikke sneeuwlaag. Festival pjET Holland Festival 1969 is weer ten einde. Was ;het geslaagd of niet? Een re delijke vraag. Een vraag waarop vele antwoorden mogelijk zijn. want het Holland Festival is een nationale manifestatie met vele as- peeten. Men kan die aspecten van verschil lende kanten benaderen. Men kan zich afvragen welke programma's goed gekozen waren: welke op- of uitvoeringen dc toets der kritiek konden doorstaan: welke juist ge pland waren of welke andere mani festaties door een onjuiste planning in de verdrukking kwamen. Men kan zich ook afvragen welke sectoren het er dit jaar goed of slecht vanaf hebben gebracht? Men kan zich op dc cijfers storten en het succes afmeten naar het stij gende of dalende bezoek. Men kan zich afvragen of Nederlandse wer ken wel genoeg tot hun recht kwa men, enz., enz. Maar dit zijn alle min of meer de tailvragen. Belangrijker, want principiëler, is de vraag, of de formule van het Holland Festival het in onze tijd. nu er op het gebied van kunst en cultuur zoveel lijnrecht tegenstrij dige theorieën verkondigd worden, nog wel doet. Er is geen min of meer algemeen geldende opvatting van wat kunst is of moet ziin. en kan er dan,nog wei één Holland Festival zijn dat voor deze uiteenlopende opvattin gen voldoende is? Belangrijk is ook dc vraag, of het Holland Festival in onze tijd niet te veel uitdijt tot een alles overkoe pelend lichaam, waarin alles wat maar op een of andere wijze kunst mag heten moet worden onderge bracht. En tenslotte rest cr dc belangrijke politieke vraag of het Holland Festival niet al te zeer een zodanig officieel karakter krijgt, dat de kunst als zodanig te veel een rege ringszaak wordt en men staatskunst krijgt van het zuiverste water. Het zijn juist deze principiële vra gen. die in belangrijke mate bepa len of men naar gelang van zijn inzichten op dit gebied dit Holland Festival geslaagd of niet zal ach ten. In een algemene beschouwing over bet Holland Festival gaat onze kunstredactie elders in deze krant op deze vragen breder in. Daarbij naar voren gebrachte persoonlijke opvattingen kunnen wellicht deze of gene geïnteresseerde stof tot overweging bieden. In ieder geval is het Holland Festi val wel belangrijk genoeg om er over na te denken. nota. waarin de NSR het stuk een j was dal hij ^at betreurt, maar dat overschrijding van de grenzen niet kan toelaten. De suggesties om van de nota een disccussiestuk te maken, wees Veringa van de hand." fnuikende ingreep in de democratise ringsbeweging noemt. „De rem is krachtig aangetrokken; de grenzen zijn gesteld. De minister heeft toege geven aan de druk van paniekzaaien de vertegenwoordigers van de ge vestigde machten", aldus het memo randum dat door de studenten in het gesprek werd gebracht. Volgens mededelingen van Willfred Uitterhoeve. voorzitter van de NSR. was de reactie van de minister dat hij nooit heeft beloofd dat hij de wet ongeclausuleerd zou verruimen. Toen B1AK In hel westelijke centraal hoogland van IVest-Irian hebben op- standige Papoea's tien tot twintig Indonesische militairen gedood. Dit heeft een Indonesische woordvoer der meegedeeld, j Het incident is op 1 juli begonnen. Gewapende stamleden met bijlen en speren openden onverwachts de j aanval op Indonesische militairen die bij het dorp Moanamani patrouil- leerden. De stamleden zouden zijn i geholpen door enkele politiemannen, I die op 29 april hadden deelgenomen aan de opstand in het dorp Enaro- i tali, dat dicht bij Moanamani ligt. I Volgens de woordvoerder zal het incident niet van invloed zijn op de I daad van vrije keuze, die de toe- j komslige status van West-Irian moet bepalen. DEN HAAG Eind volgende week wordt de beslissing van het produkt- schap voor granen verwacht over een minimum-broodprijsregeling in 34 gemeenten. Het gaat om de gemeen ten in Brabant, Zeeland, het noorden en midden van het land. Een vorige week ingestelde adviescommissie, die gisteren vergaderde, is nog niet tot een eenstemmig advies gekomen. Er blijkt in deze commissie verschil van mening te bestaan tussen de bakkers en levensmiddelenbedrijven enerzijds en de consumentenvertegen- woordigers anderzijds. De eerste groep wil een bodemprijs van 74, de andere vari 64 cent. totaal voor 3 pers.. I (boven havens 1/2 uur: BSXJv&.^ot^oo.s (volgens eigen P^^rlond, tolool voo, vliegen over deel v. AMSTERDAM In het Wilhelmi- nagasthuis in Amsterdam is de acteur regisseur Rob de Vries, directeur van het Rotterdams Toneel, overleden. Hij was 51 jaar. Veertien dagen geleden is hjj in het ziekenhuis opgenomen. Abraham de Vries, zoals zijn wer kelijke naam luidt, maakte zijn to neeldebuut in 1938 in de Wrekende God van Veterman. In de Tweede Wereldoorlog was hij actief in het verzet. Na een toneelcarrière bij Start werd hij directeur van de toneelgroep Theater in Arnhem. Deze functie be kleedde hij van 1953 tot 1961. Ook gaf hij les aan de Arnhemse toneel school. Rob de Vries verleende ook ver schillende keren medewerking aan tv-producties. Hij was lid van de raad voor de kunst. Ook was hij officier in de orde van Oranje-Nassau. gezelliger: U komt ol'ijd bij eikoor fe zifter» bureau van 250 gram van 92 voor 82 niet te geloven voor die prijst u voor een rondvlucht, type: A| lol I f I 1 (aankruisen wat u wenst) I I 1^*1 I correspondentie-adres: Wij hebben (voor 3 personen totaal) en wel per giro we komen per: auto contant trein D bus bij voorkeur op: Vermeld duidelijk de datum in een der onderstaande vakjes U kunt kiezen tussen de woensdagen en zoterdogen tot en met 30 juli. HOE EN WAT Deze KWARTET-rondvluchten (olleen op woensdagen en zaterdagen) worden georganiseerd vonuit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-obonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uithalen moor u in een modem, comfortobel vliegtuig laten genieten van deze fascinerende ervaring. Terwijl men op z'n beurt wocht Is een gezellig restourant en een zonnig "terras ter beschikking, vonwoor men het af- en oonvliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u alt herinnering een Oorkonde overhandigd. Uiterlijk twee dagen voor u oon de beurt bent krijg» u de instopkaórt thuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1