Eerzuchtige Eddy Merckx bezocht Spanje won Songfestival ondanks protest België Peter Nero ster in slotconcert werd woed Spaans jurylid hield België van triomf af Den Hertog won weer eens Janssen verder achter Wagtmans kon niet meer Festival Tour in cijfers Zoetemelk bleef aan de leiding Jury schrok plotseling wakker... Kinderen schreven minister Lift voor lange Leen 11 DONDERDAG 10 JULI 1969 DIGNE „Dit is de terugslag na mijn inspanningen van giste* ren". Rini Wagtmans, in de laat ste etappe van Brian^on naar Digne op ruim vier minuten ge fietst. was niet verbaasd over zijn terugval. „In de rit naar Brian^on had ik het al zitten overdenken: je kunt zo niet blij ven koersen. Daarop moet een reactie komen". De Brabander, in het alge meen klassement verdrongen door Gimondi, die op de meet in Digne door Merckx werd ver slagen. voerde geen verontschul digingen aan voor het feit dat hij op de derde en laatste maar ze ker niet gemakkelijkste col voor Digne niet in de demarrage van Poulidor had kunnen volgen „Toen Poulidor wegging heb ik niet eens geprobeerd met hem mee te komen. Ik kon niet meer". Het was ronduit, het was de eer lijke mening van een goed sportman, die zijn nederlaag niet wilde verbloe men. En een nederlaag was het, maar nog altijd is de vijfde plaats van Wagtmans (op 11,35 van de leider) een resultaat om trots op te zijn, een positie, waard om tot de laatste krachtsinspanning voor te vechten. Het is een zware taak voor deze 22-jarige toerdebutant uit St. Wille- brord, op wie de hoop van Nederland voor een dragelijk resultaat in deze toer blijft gevestigd. Want was Jan Janssen in de rit naar Briangon al uitgeschakeld, bij zijn verlies van 21 minuten van die rit kwam nu weer een deficit van elf minuten. Janssen klaagde ook in Dig ne over zijn maag. „Het ging wel iets I beter dan gisteren, maar er werd te i hard gekoerst", zei de Ossendrechter teleurgesteld Dinsdagavond in Brian- con op zijn kamer had hij met klem ontkend ook maar in de verste verte aan opgeven gedacht te hebben. Hij was zelfs optimistisch gestemd en kondigde aan in deze toer nog een stunt uit te halen. Aan de meet in Digne was er van dit optimisme wei nig meer over. Met gebogen hoofd verliet Janssen de Boulevard Gassen- d\, waar Merckx zijn komende toer- zege met een derde etappeoverwin- ning meer gestalte had gegeven. Het ziet ernaar uit dat Wagtmans gelijk gaat krijgen. Merkx wil blijk baar alles winnen. De toer, het pun tenklassement en het bergklassement. De vraag is of Merkx in zijn eerste Tour de France ook het record aantal etappezeges wil overtreffen. Dat staat sinds de jaren dertig op naam van Charles Pelissier. die in een Ron de van Frankrijk liefst acht keer ze gevierde. Als er ooit iemand is geweest die dit befaamde record kan overtreffen, is het Merckx. die dat kennelijk ook heeft begrepen. Waarom spurtte hij na de laatste afdaling samen met Gi mondi zo verwoed over de brede boulevard? Tijdwinst was voor Merckx niet te behalen, want in bergritten wordt geen bonificatie meer gegeven. De Iets hogere financiële waardering voor de eerste plaats kon hem ook niet hebben geïnteresseerd, want zijn ploeg staat op het punt meer te gaan verdienen dan enige formatie in de toer bij elkaar heeft gereden. Neen. deze naar macht en eer dorstende Brusselaar moet uit zijn op Tour de Merckx Eddy Merckx heeft dit gisteren weer op ondubbelzinnige wijze laten blijken; onaantastbaar reed hij zich naar de (zoveelste) zege. Hier de wieier gladiatorop zijn eenzame race naar de overwin ning, als een held geëscorteerd door een motorbiigade, die alleen door mechanisch vermogen hem bij kon houden.... Uitslag van de elfde etappe van de ronde van Frankrijk: 1. Merckx (Bel. Driessens) 198 km in v58.55 (zonder bonificatie). 2 Gimondi (Itl. Pezzi) zt. 3 Mascaro (Spa. Langarica) 5.59.17. 4. Pingeon (Fra. Plaud) zt. 5. Santamarina (Spa. Machain) 5 59.18, fi. agosttnho (Por. Caput) 6.01.45. 7. Galera (Spa. Machain) 6.01.47. 8. Van Impe (Bel. Stabllnski), 3. Gandarias (Spa. Machain). 10. Poulidor (Fra, Magnet 11. Castelol (Spa. Langa.l'-a). 12. Galdos (Spa. Langari- ca) zt, 13. Lopez-Rodrtguez (Spa. Maghaini 02.43. 14. I.e:ort (Fra. Plaud) zt. 15. Mome- r.e (Spa, Machain) 6.03.14. 16. Schutz (Lux. Albani). 17. Vianelli (Ita. Albani) en 18. Wagtmans (Ned. Vissers) 19 Janssen <Xed. Geminlani) V09 49. 45. Karstens (Ned. Plaud) 6.29 04. 47 Beugels (Ned. Magnet z.t.. 50. Dolman (Ned. Vissers) z.t.. 74. Haast (Ned. Vir.sers) z.t 75 Ottenbros tNed, Vissers) z t.. 76. Van der Flaas (Belg. Vissers) z.t. Dag ploegen klassement 1. Langarica (Mascaro. Gandarias. Castel- lo) 18 02 51. 2. Machain (Santamarina. Gale ra. Lopez-Rodrtguezi 16 03 48. 3. Plaud (Pin geon. Telort. Raymond) 18.10.20. 4 Pezzi 'Gimondi. Panizza. Zandegui IR 15.23, Magne (Pouidor. Janssens. Labourdettei 18.1.53. 11. -'lasers (Wagtmans. Dolman. Haast i 19 01.22. Algemeen klassement 1 Merckx (Belg. Driessens) 53.34.20. 2. Pingeon (Fra. Plaud) op 5 43 3. Gimondi Ita. Pezzi) op 7.29. 4. Poulidor (Fra, Maa rte) op 9 41. 5 Wagtmans (Ned. Vissers) op J_35. 6 Gandarias (Spa. Langarlcai op 1? '6. 7 Vianelli (ita Lbani) op u.04. 8. Galera (Spa. Machain) op 18.35. 9 Van Springel (Be'.g, Cools) oo 21.34. 10. Letort fra. Plaud) cp 23.02. Puntenklassement 1 Merckx (Belg. Driessens» 134 punten. 2. wagtmans (Ned. Vissers) 93 pnt, 3. Janssen hI€c1' Geminiiiil) 74 pnt, 5. Pingeon (Fra, Plaud) 66 pnt. 5. Gimondi (Ita. Pezzi) 63 1 pnt. Ploegenklassement 1 Machain (Spa) 163.13.06, 2. Langarica ®Da> 163.16.05. 3 Plaud (Fra) 163.17.09, 4 Driessens (Belg) 163.23.48, 5. Pezzi (Ita) 163.35.58. 13. Vissers (Ned) 165 24.09. het record van Pelissier, waarmee hij dan tevens een goede basis zou leg gen om ook de recordscore van Rik van Looy aan overwinningen in een seizoen (42) aan flarden te rijden. Hij is namelijk de dertig zeges al ge naderd en het seizoen is nog lang. Merckx is in deze toer nog favoriet voor de twee resterende individuele tijdritten en moet ook in de twee Pvreneën-etappes en de aankomst op dè Puy-de-Dome kunnen zegevieren. Voeg daarbij een sprintzege in een vlakke rit en Merckx zal op negen erepalmen uitkomen, het lijkt een utopie, maar wie deze supercoureur van dichtbij volgt, twijfelt al haast niet meer. Ook op de elfde dag beheerste I Merckx weer volkomen het strijd- beeld in de rit over drie bergtoppen, waarvan de Vars (eerste categorie notabene) verreweg de gemakke lijkste was. Twee Spanjaarden. San- (amaria en Mascaro. die in de aan loop hadden mogen ontsnappen om dat zij in de klassering volkomen on gevaarlijk zijn. gingen het eerst over de na 52 kilometer gelegen top. Ruim negen minuten later trok het veld in gesloten gelid over deze berg. Het tempo lag laag. soms niet veel hoger dan 25 kilometer per uur. zodat het geen verwondering wekte. dat Merckx, toen hij lek reed. slechts en kele tientallen meters achter raakte. De winst van de twee koplopers groeide. Aan de voet van de Col d'Allos. die na 102 kilometer zijn besneeuwde kruin (ruim 2200 meter i hoog) toonde, was het gat gegroeid tot biina dertien minuten. In de klim kwam de reactie. Pinge- j on en Merckx ontstaken het vuur- werk. Zij aan zij fietsten zij voor de anderen uit. van wie Gimondi en Gandarias het eerste reageerden. Als laatste werd Poulidor door zijn Britse ploegmaker Hoban bijgebracht. Het gevecht was ontbrand. Merckx wilde laten zien welke zijn bedoelingen /.ijn, hoe groot zijn macht in werke- 'i ikheid is en ging er alleen vandoor. Niemand kon hem volgen. Op de top lagen Santamaria en Mascaro nog voor. op 2.20 volgde Merckx. op 3 05 Gandarias. op 3.10 Gimondi. Pouhdor en Pinseon. op 3.40 Hoban. op 4 10 een groep met Paniz- I za. Agostinho. David en Diaz Vlak daarachter volgde Wagtmans. Jan Janssen was veel verder achter se- i raakt. De andere Nederlanders I fietsten in de achterhoede in een gro- te groep, die uiteindelijk op ruim een half uur in Digne arriveerde. WESTERHAAR Opsporingsamb tenaren van de PTT hebben dinsdag een bijzondere klandestiene zender opgespoord en in beslag genomen. l. Bergklassement AMSTERDAM De cijfers tonen aan dat het Holland Festival 1969 ondanks de vele kritiek dii jaar drukker is bezocht dan voorgaande jaren. Een ruime meerderheid van de voorstellingen was geheel of nage noeg uitverkocht. Hoogtepunten waren de massale concerten van het Concertgebouwor kest in de Amsterdamse RAI en in Heerenveen. de drie Karajanconcer- ten door het Berlijns Philharmonisch orkest, de Music-hall-programma's in de hoofdstad. Scheveningen en Rot terdam, de voorstellingen van Re constructie. het Oistrach-concert door het Kunstmaandorkest. de voorstellingen van het NOH-theater en de vier concerten van het Menu- hin Kamerorkest. Van de 109 voornaamste HF-mani- festaties waren er inclusief het slui tingsconcert te Rotterdam, 62 voor 90 pet. bezet en uitverkocht. Slechts ze ven manifestaties werden slecht be zocht en trokken minder dan 40 pet. van de zaalcapaciteit. Opvallend was de verscheidenheid van de publieken en het rrime aan deel van de jeugd. O NOVA GORICA De Zweed Söderlund won woensdag de twaalf de etappe van de ronde van Zuidsla- vië, een rit over 210 km van Poula naar N'ova-Gorica. Tweede werd de nederlander Pustjens met een ach terstand van bijna drie minuten. Joop Zoetemelk blijft leider in het algemeen klassement. De Neder landse ploeg blijft eerste in het alge meen 1 andenklassement voor Rusland. De uitslag: 1. Söderlund (Zwe) 210 km. In 5.33.44. 2. Pustjens (Ned) 5.36.28. 3. Hubsch- mitt (Zwi) 5.36 28. 4. Gonschorek (ODld) 5.37 04. Algemeen klassement: 1. Zoetemelk (Ned) 42.25.09, 2. Neljörbin (Rus) op 5.07. 3. Dimltriev (Rus) op 6.09. 4. Billc (Zsl) 7.21. SCHEVENINGEN Merckx (Belg. Driessens) 85 pnt. Jhngeon (Fra/Plaud) 6R pnt. 3 Galera (Spa. Machain) 49 pm 4 Gandarias (Spa. Ma- enalnt 45 pnt. 5 Gimondi (Ita. Pezzi), 9. Waacaro (Spa. Langarica) 42 pnt. De 36-jarige spinner R.S. (zendend onder de naam Poolster) placht zich niet bezig te houden met smartlap pen, zoals vrijwel alle geheime zen ders in twente. Integendeel, hij zond geestelijke muziek uit. gezangen, geestelijke liederen en al dan niet ritmisch gezongen psalmen. Vooral zijn vaste programma, zondagmorgen voor kerktijd, had in Westerhaar een grote luisterdichtheid. Maar ook dat mag niet en tegen de spinner ia proces-verbaal opgemaakt. mer kreeg de prijs van de Belgische schrok nu echter men trok zich terug om in het diepste geheim te beraadslagen. Juryvoorzitter Norrie Paramor maakte ten slotte het resultaat van de besprekingen bekend: men zou de festivalorganisatie adviseren, zowel Spanje als Bel gië de eerste prijs toe te kennen, omdat Alfonso inderdaad geen jurylid had mogen zijn. De geld prijs van 12.000 gulden zou ge deeld moeten worden. Lou van Rees besliste ten slot te zelf maar: „De jury heeft een winnaar aangewezen en daar mee is de kous af. Spanje is eer ste en België tweede." En dat was dan Singing Europe '69. De Belgische ploegleider. Louis van Rymenant. maakte na zijn pro test bekend, dat hij alleen met de eerste prijs genoegen zou nemen. La ter draaide hij bij en zei dat hij de tweede prijs van 6000 gulden wel zou accepteren, maar onder protest. Dit om de Belgische deelnemers niet met lege handen naar huis te laten gaan. vannacht; de anderen ech ter met het uur. dus zeker is men nergens van. Zo kreeg Singing Europe een zeer onbevredigend einde. Op het galabal na afloop, dat een geweldig feest had moeten worden: heerste een gedrukte stemming. Prijsuitreiking Voordat het allemaal zover was. kreeg de uitgelaten en dolgelukkige Spaanse ploeg, bestaande uit Con- chita Bautista, Christina en Los Mis- mos. uit handen van juryvoorzitter Norrie Paramor de beker en een geldprijs van 12.000 gulden uitge reikt. De duidelijk aangeslagen Belgi sche ploeg kreeg een geldprijs van 6000 gulden. Frankrijk werd derde. Joegoslavië vierde, Engeland vijfde en Tsjechoslowakije zesde. De persprijs werd toegekend aan de Belgische groep Wallace Collec tion, die dinsdagavond maar ook gis teravond weer voor een geweldig op treden zorgde. De prijs van de Gol den Wooden Shoe voor de veelbelo- vendste jonge zanger of zangeres ging naar de 16-jarige Maxine Nigh tingale van Engeland. Onze Ben Cra- SCHEVENINGEN - Spanje heeft toch het Schevenings songfestival Singing Europe '69 gewonnen. In eerste instantie behaalde de Spaanse ploeg gisteravond in de finale 246 punten en bleef de Belgen zeven punten voor. De ontgoochelde Belgen protesteerden, onidat het Spaanse jurylid Joaquin Alfonso directeur van een platenmaatschappij zou zijn. En dat mag volgens de reglementen niet. De jury, die zich tijdens alle festivaldagen om een reglement niet bekommerd heeft, wakker minister voor Nederlandse zaken, prof. dr. Frans van Mechelen. Er was ook nog een gouden Pierprijs toe te kennen. Deze was bestemd voor de origineelste groep. Daar de Wallace Collection reeds de persprijs had en de Komi Grupa uit Joegoslavië even hoog werd gewaar deerd. werd deze muzikale attractie mei de Pierprijs beloond. Reglement De moeilijkheden, die voor zo'n on aangenaam chaotisch slot van het fes tival zorgden, zijn voor een groot deel aan de jury zelf te wijten. Er bestond een reglement, waarin de re gels van het spel waren vastgelegd. Vele malen echter werd het regle ment met voeten getreden, zonder dat de jury ook maar een kik gaf. Nu ineens echter schijnt men wakker ge worden te zijn en werd langdurig en in het geheim over het protest van de Belgen beraadslaagd. Onbegrijpe lijk. Lou van Rees heeft verscheidene malen laten doorschemeren, dat hij volgend jaar weer een festival wil. Of hij er nog steeds zo over denkt, is de vraag. Voor velen hoeft het niet meer. De dictatoriale manier van op treden van Lou van Rees heeft bij velen kwaad bloed gezet. En dan ten slotte een zinsnede uit artikel 1 van het reglement, dat door de stichting Klinkende Muziek werd samengesteld: Het festival Singing Europe heeft onder meer tot doel het bevorderen van culturele en vriend schappelijke banden tussen de ver schillende landen. Henk Houtman. Aldus de stand va meningen en feiten SCHEVENINGEN Behalve dat het Spaanse jurylid Joaquin Alfonso door zijn directeurschap van een platenmaatschappij helemaal geen jurylid mocht zijn. was hij ook nog uiterst onsportief. Het grandioze optreden van de Belgische ploeg honoreerde hij met slechts vijf punten. Het totaal aantal punten dat hü had mogen geven, was twintig. De andere juryleden kenden gemiddeld zestien punten aan België toe. Het Belgische jurylid gaf de Spaanse ploeg veertien punten. Mentaliteit en business schijnen toch heel aparte begrippen te zijn in de wereld van de lichte muziek. H F in de Doelen uitgeluid ROTTERDAM Gisteravond is het Holland Festival uitgeluid in de uitverkochte Grote Doe lenzaal. Niet met muziek uit vroegere eeuwen, maar met composities uit de laatste 45 jaar, waarvan die van Joshua Rifkin en van Peter Nero eerste uitvoeringen in Europa waren. De in 1944 te New York geboren Rifkin sluit in zijn werk bewust aan bij Bach en Handel; aan de Roval Fireworks Music van de laatste ont leende hij ook de titel van zijn be werkingen van vier wijsjes van de Beatles: The Royal Beatleworks Musicke. Voor een 21-jarige is het knap gedaan met grote kennis van de mogelijkheden die een orkest kan bieden, en onder leiding van Edo de Waart heeft het Rotterdams Philhar monisch Orkest voortreffelijk gespeeld. jaar) betekende een verlies voor de muziekwereld. Hij wist een brug te slaan van de klassieke muziek naar die van zijn eigen tijd. Beide werken hebben het publiek intens geboeid, de Rhapsody in blue mede door het muzikale en technisch volmaakte pi anospel van Peter Nero. Daar de ova tie geen einde nam, werd het laatste deel van dit werk herhaald. Daarna bleven nog veel bezoekers op het feestelijk samenzijn, dat het gemeentebestuur van Rotterdam aan bood in de foyers. Het concert werd door vele autori teiten bijgewoond, waaronder mi nister Klompé, de commissaris van de Koningin mr. J. Klaasesz, burge meester Samkalden van Amsterdam en de wethouder van kunstzaken van Rotterdam, de heer J. Reehorst. G. M. Dersjant Briljant Peter Nero. in 1934 te Brooklyn geboren, componeerde zijn Fantasy and Improvisations of Blue Fanëaiy het vorige jaar. Het is geen volledige synrhese van jazzcombo en orkest, want zij laten zich tot kort voor het slot telkens afzonderlijk horen, waar bij de pianopartij, briljant door de componist gespeeld, de verbinding naar beide zijden maakt. Eveneens schitterend speelden bassist Eugene Cherico en drummer Robert Rosengarden. en daar het or kest goed partij gaf. werd het een boeiend geheel, waarin vooral een zangerig thema na een geluidsuit barsting opviel. De beide werken van de laatste jaren oogstten ovaties, waarin beide componisten Joshua Rifkin kwam ook op het podium terecht de diri gent en zijn orkest betrokken. De jazzcombo bleek bereid tot een toe gift op een thema van Bach. Boeiende Gersh win Na de pauze twee composities, die j eigenlijk al klassiek zijn geworden: j An American in Paris, dat George Gershwin in 1928 componeerde, en zijn Rhapsody in blue uit 1924. De vroege dood van deze componist (39 Het gelukkige team van Spanje neemt de felicitaties van de zaal in ontvangst nadat bekend teas geworden dal men het Sclieve- ningse songfestival Europe Sing ing 69 had gewonnen. Rechts ploegleider Figueras. HOOGEVEEN Zes kinderen hebben er voor gezorgd dat de tarieven van het zwembad in Hoogeveen onmiddelijk zijn ver laagd. Zij schreven onlangs een brief aan minister De Block, waarin zij klaagden over de ho gere tarieven van het bad. verge leken bij vorig jaar. Gisteren kwam er prompt een ambtenaar van het ministerie in Hoogeveen de zaak onderzoeken. Hij sprak uitvoerig met het ge meentebestuur en met de voor zitter van de beheerscommissie van het zwembad, de heer G. Houwer. Vast kwam te staan dat de prijzen waren verhoogd in strijd met de jongste prijzenbeschikking Het gemeentebestuur kreeg op dracht om dezelfde dag nog de tarieven op het peil van vorig jaar te brengen. De zes kinderen en alle an deren mogen nu weer voor veertig cent naar het zwembad (was vijftig cent) en de ouderen voor 65 cent (was 75). Bovendien moet het te veel geïnde geld voor de zwemabon nementen worden terugbetaald, wat volgens de heer Houwer or ganisatorisch een hele kluif wordt". DIGNE Leen Poortvliet is woensdag naar huis vertrokken en heel wat comfortabeler dan hij had gedacht. Want de lange Willem Il'er. die in de etappe van Chamonix naar Briangon was uitgevallen, kreeg een lift van twee Nederlandse toeristen, die 's avonds in het hotel van de ploeg zaten. Ton Vissers was dolgelukkig. ..Dat is een zorg minder voor me. Ik ben er nu zeker van dat hij goed overkomt." Ook soig- neur Pasman, die met het slin ken van de ploeg overbodig was geworden, mocht met de gast heren van Poortvliet meerijden. BOEDAPEST In Hongarije is de 75-jarige Kalkoszka overleden, die een halve eeuw met een 2,5 centime ter lange kogel in zijn linker hartka mer heeft rondgelopen. Hij werd in de Eerste Wereldoorlog door het pro jectiel getroffen. Een operatie zou onmiddellijk de dood tot gevolg heb ben gehad. Consternatie in de Scheve - ningse Kurzaal na het protest van de Belgische ploegleider tegen het jurylid van Spanje. Tweede van rechts de voorzitter van de jury. Norrie Paramor. MM Fedor den Hertog heeft zijn over winningenreeks in de ronde van Rijnland-Palts, na een onderbreking van twee dagen, voortgezet. Hij won woensdag de tiende en voorlaatste etappe, een rit over 139,5 kilometer van N'ierstein naar Kim. met een voorsprong van 42 seconden op zijn ploeggenoot Piet Hoekstra. Den Hertog ontsnapte na 74 kilo meter in gezelschap van Hoekstra en de Westduitsers Knab en Kuhn uit het peloton. Tot 17 kilometer voor het einde konden de Duitsers het Ne derlandse tweetal volgen, doch toen moesten zij zich laten terugvallen. Den Hertog demarreerde in het laatste stadium van de koers op nieuw en overbrugde het slotgedeelte van de rit op de hem eigen wijze: solo rijdend. F>iet Hoekstra werd nog ingelopen door een groep onder lei ding van de Berlijner Ebert, doch hij toonde zicji in de sprint de snelste. In het algemeen klassement heeft Den Hertog nu een voorsprong van ruim 32 minuten op zijn naaste bela ger. Johannes Knab. 1. Den Hertog (Ned) 139.5 km ln 3 uur 43 min. 37 sec (een minuut bonificatie). 2. Hoekstra (Ned) 3.44 49 (30 seconden bonifi catie» 3. Ebert (WDld) 3.45.19: 4. Bremer fW-DId) /I: 5 Kuhn W-Did) zt. Het algemeen klassement ziet er na de tiende etappe als volgt uit: 1. Den Hertog (Ned) 33.04.34: Knab (W-Dld) op 32.31: 3. Troche (W-Dld) op 35.05; 4. Van Katwlllc (Ned) op 44.35: 5. Tschann (W-Dld) op 46.01; 16 Van der Leeuw (Ned) op 1.14 54; M. Hoekstra 'Ned) op 1.42.00

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11