Commentaren ®nrust over ^rie^ mn regering GEMEENTEN GEVEN TE VEEL BIJSTAND ASTRONAUTEN IN ENGE RUIMTE NAAR DE MAAN Schoon Schip rectificatie wil FORMAAT Japans standaardschip Freedom is succes Machtsstrijd in Kremlin krant van Weens Operaballet met klassiek programma |IHI ontving reeds meer dan 50 orders Oceanic is sterkste zeesleper AEIL niet meer direkt op Amsterdam 10 DONDERDAG 10 JULI 1969 Inkomen ALS we over het ontwerp-visiepro- gram van het CNV, dat vele' voortreffelijke zaken noemt, ook eenj kritische noot willen laten horen, dan geldt dit de paragraaf inkomen. Hier-; In wordt een inkomensverdeling ver dedigd die naar onze mening nog niet voldoende doordacht is. Wanneer men stelt, dat ongelijke verdeling van het inkomen leidt tot onrust, afgunst en strijd, is dit in zijn algemeenheid niet juist. Wanneer we van bijbelse normen willen uit gaan, moeten wij vaststellen, dat rijk dom een zegen is en geen vloek. Het gaat er maar om, wat men met zijn rijkdom "doet. Het Evangelie geeft inderdaad aan wijzingen, die tot een meer aanvaard bare inkomensverdeling kunnen lei den, maar de argumentatie hier voor te ontlenen aan de schepping van ieder mens naar Gods beeld is het naast elkaar plaatsen van twee on gelijksoortige grootheden. De Bijbel bevat wel betere argumenten om te grote inkomensverschillen te bestrij den. Dat uitsluitend de behoefte gezien moet worden als norm voor beloning, is eveneens moeilijk aanvaardbaar. De stellers van het ontwerp hebben dit zelf ook al aangevoeld en mer-1 ken elders op, dat inspanning, toewij- ding en bezwarende omstandigheden tot ongelijkheid van inkomen kunnen leiden, die past in een algemeen ge- voel van rechtvaardigheid. De te verwachten diepgaande discus sie over deze paragraaf binnen de t christelijke vakbeweging zal het ont- werp-visieprogram op dit punt on- j getwijfeld nog wel ingrijpend doen veranderen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG/ROTTERDAM. Bij de gemeenten is onrust ontstaan over de circulaire van de ministers Beernink (Binnenlandse zaken) Witteveen (Financiën) en Klompé (Cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk). In deze brief wordt aan gemeentebesturen verweten dat zij teveel algemene bijstand uit keren en zich niet zouden houden aan de normen die minister Rool- vink voor de uitkeringen heeft ge steld. De socialistische raadsleden A. H. Schilthuis-van Bruggen en H. van der Pols hebben het Rotterdamse college van burgemeester en wet houders gevraagd de inhoud van de circulaire bekend te maken. Bo vendien willen zij weten of deze brief op korte termijn gevolgen zal hebben voor de uitvoering van de Algemene bijstandswet. Onderzoek Enkele gemeenten ontkennen ten stelligste, dat zij buitensporig veel zouden uitkeren. Men houdt zich in het algemeen aan de normen die minister Roolvink heeft gesteld. Maar volgens de drie ministers zullen de uitkeringen juist dras tisch lager worden als alle ge meenten zich nauwkeurig aan die normen houden. Blijkbaar doet een deel van de gemeentebesturen dat niet. Daarom hebben de ministers een departementaire commissie in het leven geroepen die dit pro bleem moet gaan bestuderen. De ministers willen echter niet op de uitslag wachten. Binnenkort kunnen de gemeenten nadere aan wijzingen van hen verwachten. Ook de Vereniging van Neder landse Gemeenten is verontrust over de circulaire van de ministers. Alleen hun bezwaar is niet zozeer de Algemene bijstandswet, maar meer de geringe verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds. Moeilijk jaar De verhoging komt neer op 4Vt pro cent, aldus de VNG. Dat is belangrijk De kerken TJET CNV heeft in zijn ontwerp- visieprogram een opmerkelijk ruime plaats toegekend aan de ker ken. Aan de kerken wordt een rol toebedeeld als het gaat om het in richten van de samenleving naar de normen van het Evangelie. Wij vin den dit een van de belangrijkste pun ten uit het televisieprogram. Van de kerken worden geen uitge werkte oplossingen gevraagd voor maatschappelijke en sociaal-econo mische vraagstukken, maar wel wordt gevraagd en terecht een poging geven dat de uitkomsten voor het te doen de inhoud van het Evangelie] door Schoon Schip genoemde liefda dige doel in wanverhouding staat tot DEN HAAG „Het ontstellende aantal klachten dat de Haagse politie ontving over deze onderneming, die aan de verkeerde kant van de streep valt, was zo groot dat men meende een algemene informatie in het Op sporingsblad te moeten doen". Aldus de verklaring die jhr. mr. W. M. de Brauw gistermiddag gaf aan de vice- president van de Haagse rechtbank tijdens het kort geding dat de NV Schoon Schip, gevestigd te Berkel en Rodenrijs, had aangespannen tegen de burgemeester van Den Haag als hoofd van de plaatselijke politie. In het Opsporingsblad staat aange- zo doorzichtig te maken in zyn bete kenis voor het dagelijks leven en voor de structuren van de maatschappij, dat de mensen ermee werken kunnen. Ondanks veel kritiek wordt er te ge makkelijk aan voorbijgegaan, dat de invloed van de kerken groot is. Wij duiden dan zowel op de boodschap die de kerken te brengen hebben, als op de beïnvloeding van de mensen in hun dagelijks leven. Dit geldt niet! alleen van de zondagse preek; ook het pastoraat, het kerkelijk onderwijs, de opleiding van predikanten spelen eea rol. Bij het uitdragen van het Evangelie zullen de kerken niet mogen verge ten voor welke moeilijke taak haar leden staan in het volbrengen van hun christenplicht in de samenleving. Het doen is in het leven nog ten. minste zo belangrijk als de leer. Voor het doorzichtig maken van het Evangelie in zijn betekenis voor het dagelijks leven is de kerk onmis baar. We hopen dat deze roep van de vakbeweging goed overkomt en dat de kerken haar leden, die ope reren in vele samenlevingsverbanden, op doeltreffende wijze zullen bijstaan in het verrichten van hun taak. Er wordt wel eens kritiek geleverd op de vakbeweging; hier is tevens gelegenheid tot het voeren van een gesprek, dat wederzijds vruchtbaar kan zijn. Het CNV vraagt met na druk om die regelmatige ontmoeting. de exorbitant hoge winsten, die juist door de verkoopmethoden worden Mr. De Brauw constateerde dat hier sprake is van een half zakelijke, half liefdadige onderneming. Er wordt gesproken over verkoop ten bate van ieugd en gehandicapten maar er wordt verzwegen dat het hier een NV betreft. De prijzen van de artikelen zijn driemaal zo hoog als in andce zaken. Er is sprake van een gemakkelijke verkoopmethode, waarvan de charitas dan ook iets krijgt. Het is gelukt om hierin de namen van burgers van standing mee op sleeptouw te krijgen. Stencil In Den Haag was een weinig gunstig gezelschap van verkopers be zig, die ook reeds eerder bij de po litie bekendneid kregen. Toen uit an dere plaatsen aan de Haagse politie inlichtingen werden gevraagd, wer- w-VjT ui ii ""ivnwngen weraen gevraaga, wer- verkregen Middels het kort geding den deze aanvankelijk per stencil ver- CnVim ni- onn roptui. vorderde Schoon Schip nu een rectifi catie in het Opsporingsblad en in de dagbladen te Den Haag en Rotter dam. Mr. E. M. Enschede uit Den Haag, die namens Schoon Schip optrad, zet te uiteen, dat in 1965 een NV werd gevormd, teneinde voor het jeugd werk gelden bijeen te brengen en ook om een uitzondering te verkrij gen in verband met het. betalen van belasting. Volgens pleiter werd in het afgelopen jaar voor 1.541.400 omgezet; driemaal zoveel als in 1967, waarbij een winst werd gemaakt van 428.700. Daarvan ging ongeveer 350.000 gulden naar liefdadige doel einden en werd 69.000 gulden aan dividend uitgekeerd. De verkoop van de artikelen (in hoofdzaak vloeibare zeep en wasarti- kelen) vindt plaats per telefoon. Aan 56 instellingen zijn in het afgelopen jaar uitkeringen gedaan. Dat de ver kochte artikelen hoog in prijs zouden zijn, werd door pleiter bestreden; hij legde daartoe een aantal geprijsde produkten op de tafel van de presi dent. Als gevolg van de publikaties is veel schade veroorzaakt en de ver koop teruggelopen Er Is door de pu- blikatie een onrechtmatige overheids- daad gepleegd, waarbij zelfs gespro ken kan worden van smaad of smaad schrift. strekt, maar het had zin om die in het Opsporingsblad mee te delen. Die mededelingen zijn ook in genoemd blad echter geheim en de verdere publikaties die volgden, staan dus buiten de Haagse politie. Bovendien is hier sprake van een justitiële zaak, die in feite de officier van justitie en niet de burgemeester raakt. Er is geen sprake van onrechtmatige daad; de politie dient over enige, vrijheid te beschikken. Na re- en dupliek be paalde vice-president, mr. Th. D. A. van Eek, de uitspraak op 16 juli. minder dan de ruim zes procent die minister Witteveen, volgens medede lingen in de Eerste Kamer, als norm voor de groei van de overheidsuitga ven wenst te hanteren. De Vereniging tekent hierbij nog aan dat zij op zichzelf reeds jaren lang betwist, dat deze norm voor de gemeentelijke uitgaven kan worden gebruikt. Het is duidelijk, dat met de thans geopende perspectieven de ge meenten in 1970 een bijzonder moei lijk jaar tegemoet zullen gaan, aldus de VNG. Amerikaanse senator: WASHINGTON In het Kremlin woedt een strijd om de macht. De Sowjetunie staat aan de rand van een leiderscrisis. Dit is de mening van de Amerikaanse senator Jack son. voorzitter van de regeringscom missie die een voortdurende studie van de politieke ontwikkelingen in de Sowjetunie maakt. De elf leden van het politieke bu reau van het Kremlin kunnen vol gens de senator ernstige beoorde lingsfouten maken omdat zij te wei nig weten van wat zich op het bui tenlandse politieke toneel afspeelt Als bewijs voerde hjj aan de invasie in Tsjechoslowakije. Jackson zegt dat steeds meer men sen de Sowjetunie een gevaarlijke en onberekenbare tegenstander noe men. Dit is volgens hem reden om president Nixons program van an- tiballistische raketten te steunen. Fullbright De Amerikaanse senator Full bright, voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandse zaken, beschuldigt minister Laird van De fensie ervan hem onjuiste berichten te verschaffen over de raketuitrus ting van Rusland. Laird wekt de schijn alsof Rusland in staat is Ame rika een vernietigende slag toe te brengen met atoomwapens. Volgens Fullbright probeert Laird hiermee de fel omstreden bouw van het ABM-raketsysteem erdoor te drukken. Hij is er niet van overtuigd dat Rusland in één keer de atomaire vergeldingswapens van Amerika kan vernietigen. films. 23.00 Journaal. rovlsle: Rep. van de Ronde groenteman.) 8.50 Morgenwij- van Frankrijk: 13e etappe. 17.00 g| s 17.25 Geschiedenis van de XXI Eeuw (32): De optische revo- lugie. 18.15 Tour de France: sa- menvatUng van de vandaag verreden etappe. 18.50 Kleur: Pluimpje. STER: 18.56 Recla me. N.O.S.: 19.00 Journaal. 19.07 Piste. varlété-progr. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: Hilversum I. 402 m. NCRV: 18.30 Nieuws. 18.41 Actual. 19.00 HP Zestig Jaar C.N.V.: samenvat- Journaal. STER: 20.16 Re- tende rep. 19.15 Stereo: Muz. van Het Leger des Heils (Gr). 19.30 Holland FesUval 1969: Haarlemse Orgelmaand 1969. 20.00 Raket: gevar. progr. 22.20 Avond overdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Meded. 22.50 Stereo: Licht gevar. platen- progr. 23.55-24.00 Nieuws. 20.0 clame. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.50 Kleur: Diekoningenavond, spel van William Shakespeare. 22.32-22.37 Journaal. ding. N.O.S.: 9.00 Stereo: Ber lioz in woord en muziek. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arb. vitaminen. (11.00 - 11.02 Nieuws.) 11.30 Stereo: Weens Filh. ork. (gr). 11.55 Beursberichten. NOS: 12.00 Blik op de wereld: popul. prog, over ontwikkelingshulp. 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Stereo: Licht ork (gr.). 12.50 Recht en slecht, praatje. 13 00 Hilversum I 4ff> m KRO: Nieuws. VARA: 13.11 Actualt- 7.00 Nieuws. 7.10 "Het levende stereo Stereo: Badinerle: muz <gr-> N.O.S.. 14.30 Stereo. RADIO MORGEN Nederland II. N.O.S.: 18.50 Kleur: Pluimpje. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.00 Jour naal. 19.03 Scala: informatief progr. VARA: 19.30 Coronation Street. TV-feuilleton. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 18.25 Stereo: Dis-sonan- tjes. 19.25 De gesproken brief. VARA MJ, Kltur: dV ,h»- li»,»» I*ofc «Tk .«""«.l- «r, rf, r-.iHfe veraf en dlchtbil. 19.40 Mens klassieke orkestwerken (gr.). woord. 7-i 5 Stereo: Badinerle klassieke muziek (gr.). (7.30 nieuws: 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging). 8.00 Nieuws. 8.11 Vakantie-jeugdprogramma. 8.30 Nieuws. 8.32 Vakantietips. 8.45 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw) 9.35 Waterstanden. 9.40 Nieuwe aarde: Impressie en bezinning over het thema: Mensen in nood. 10.00 Stereo: Aubade: doks visiestrip. Virginian, Gibis, 20.22 Kleur: TV-Western. Simon Carmiggelt leest uit ei gen werk. 21.40 Wie speelt 't spelletje?, eenakter uit de TV-serie Half Hour Story. N.O.S.: 22.05-22.10 Journaal. BELGIë Kanalen Nederlands: 2 en 10: 18.55 Zandmannetje. 19.00 Lie ven Gevaert, eerste arbeider: documentair programma van Vincent Peeters en Rik Kuy- pers. 19.55 Mededelingen. 20.00 Journaal. 20.30 Eurovisie: Fllmverslag van de vandaag verreden etappe in de Ronde van Frankrijk. 20.40 De Heren van Zlchem, tv-feullleton. (2-herhallng). 21.40 Good old Days: Eurovisie: Amuse- 9135 theologie. gesprek. fiiVRO: 20.0b Stereo: Elektron, orgel 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zie ken. 11.55 Mededelingen. 12.00 Gevarieerd programma. (12.22 met ritmische begeleiding. 20.20 ^ij van het Jand: 12.26 Medede- Stereo: La Rondlva, opera van en Puccini (gr.).' 22.00 Berichten }2-30 Nieuws; 12.41 Actualitel- van toen en de feiten van nu. ten: 13-00 Raden maar...) 14.00 22,30 Nieuws. 22-40 Radiojour- adelijke vrijgezel, hoorspel, naai. 22.53 Nabeschouwing Stereo^_LioTiteorkesbmu- Ronde van Frankrijk. 23.02 zlelc (gr) TROS: 15.00 Licht Stereo: Moderne kamermuz. atenprogramma. 16.00 Nieuws. (Gr.)", 23.55-24.00 Nieuws. fTELE VISIE 5. i MORGEN Hilversum 2. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.20 Stereo: lichte gramm. muz. 8.00 Nieuws. 8.11 Radio- Aspecten van de kamermuziek (opn.). 15.10 Stereo: licht ork. (gr.). 15.20 Luchtverontreini ging in ons land (II). lezing. 15.50 Spelen met taal. VPRO: 16.00 Nieuws. 16.02 Voor thuiszittenden. 16.45 Stereo: Omroepork. en solist. 17.40 In formatie: achtergronden en commentaar. 17.55 Mededelin gen. Hilversum 3. 240 m en FM-kanalen. VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 De Eddy Becker show (10.00 Nieuws) N.O.S.: 11.00 Nieuws. 11.03 Felix Meur- ders. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Top-30. 13.00 Nieuws. 13.03 Top-30 (vervolg). TROS: 14.00 Nieuws. 14.30 De ronde van Fi'ankrljk. 14.08 Lyoix (of Los). AVRO: 15.00 Nieuws. 15.03 De an Frankrijk. 15.08 Licht muziekprog. (16.00 Nieuws) 16.03 Ronde van Frankrijk. 16.08 Muziek Boe tiek (vervolg). (Tussen 16.00 en 17.00 onderbreking voor de ochtend gymn. Ronde van Frankrijk.) 17.00 Nieuws. 17.20 Radiojournaal 17.05-18.00 Verz. platenprogr. .02 Stereo: Nieuws over under ground en westcoast music. 16.30 Film-Memo. 17.00 Sport- Ronde kompas. 17.45 Actualiteiten, NORV: 18.00 Stereo: Koor met orkestbegeleiding. 18.19 Stereo: Trompet-ensemble (gr.). KAAP KENNEDY Zondag 25 juli om 12.57 uur plaatselijke tijd begint voor de maanvaarders Aldrin en Armstrong de meest kritieke manoeuvre van hun ruimtereis. Zij laten dan hun col lega Collins in de Apollo-cabine achter en kruipen door een nau we tunnel naar het maanlan dingsvoertuig. Drie uur lang krijgen zij de tijd om de instru menten te controleren om een veilige landing mogelijk te ma ken. Om 18.42 uur wordt de maanlander losgemaakt van de Apollo door mid del van straalmotortjes. Een half uur lang blijven de ruimtevaartuigen twaalf meter achter elkaar vliegen. Dan wordt Ie maanlander tot op 630 meter weggestuwd. waarna hij in een elliptische baan om de maan komt. Op 15 kilometer boven de maan be gint de eigenlijke landing. Collins blijft op 112 kilometer van de maan cirkelen. Aldrin en Armstrong zien door hun twee driehoekige ,,uer^ters ..de maan op zich af komen £ij móetën blijven slaan, omdat hun plaats in de maan lander niet eroter is dan een tele fooncel. Om buitelingen te voorko men binden zij zich vast aan riemen. Om 21.08 uur stellen zij hun afda lingsmotor in werking. Zij kunnen gas geven en wegnemen, waardoor het mogelijk is net zo lang boven het maanoppervlak te blijven zweven tot een geschikte landingsplaats is ge vonden. VOELSPRIETEN De laatste 22 meter dalen zij in bijna verticale lijn omlaag. Voelsprieten van een meter lengte maken contact met de maanbodem, waardoor binnen een lichtje opflitst. De motor wordt uitgeschakeld en de maanlander zakt kalm neer. De - eerste landing op de maan is een feit om 21.19 uur (Amerikaanse tijd; in Nederland is het dan al maandag morgen vroeg - Red De eerste vijftien uren blijven de mannen binnen. Weer worden gedu rende drie uur de instrumenten ge controleerd. Blijkt er iets beschadigd te zijn, dan keren Aldrin en Armstrong direct terug naar het moederschip, waarmee ze voortdu rend in contact staan. Overigens kun nen zij via hun eigen antennes ook met de aarde spreken. Na een rustperiode van acht uur gaan zij voorbereidingen treffen om hun toestel te verlaten. Zij trekken in hun kleine ruimte de zware ruim- tepakken aan. Deze wegen op aarde 82 kilo, op de maan veertien kilo. LADDERTJE Maandagmorgen om 7.02 uur opent Armstrong het luik van de maanlan der. Hij wringt zich naar buiten en daalt met zijn tv-camera af via het laddertje. Na de laatste trede pro beert hij met zijn ene voet of hij kan staan. Dan trekt hij zijn andere voet bij en staat hij als eerste mens op de maan. Tien minuten na hem staat Aldrin boven aan de ladder Armstrong is intussen bezig zand of steentjes op te scheppen. Aldrins eerste werk is een televisiecamera neer te zetten, waar mee alle kijkers op aarde de verrich tingen op de maan kunnen volgen. Na een aantal wetenschappelijke proeven, waarbij de ruimtevaarders vooral veel foto's nemen en maan- monsters opscheppen, gaan zij de maan weer verlaten. Armstrong heeft dan bijna twee uur, Aldrin anderhalf uur op de maan gelopen. Armstrong gaat als eerste naar binnen, nadat alle pasticzakjes met monsters in de maanlander zijn gehesen. Hij sluit het luik om 11.12 uur De beide ruimtevaarders gaan dan enige tijd rusten om fris te zijn bij de komende moeilijke manoeuvres die hen levend in de Apollo-cabine bij Collins moet terugbrengen. De Japanse vervanger van het in de laatste oorlog door de Verenigde Staten ontwikkelde Libertyschip is een enorm succes. Ishikawajima-Harima het grootste scheepsbouwconcern van Japan) heeft reeds meer dan 50 orders voor het zg. Freedom- schip geboekt. En dat in minder dan drie jaar. Het Freedom-type (foto) schijnt thet beter te doen dan de andere typen standaard schepen die in vele landen (o.m. Nederland,Engeland en West- Duitsland) zijn ontworpen. SCHEVENINGEN In zijn eeuw feesttournee heeft het ballet van de Weense Staatsopera Nederland opge nomen. Woensdagavond en ook van avond treedt het op in het Cir cus-Theater, daarna volgen drie voorstellingen in Amsterdam. Eeuw feest van de Wcese Opera, niet het eeuwfeest van het daaraan verbon den ballet. Eigenlijk is de Weense Opera verbonden aan het ballet en niet omgekeerd. Want het Weense Ballet is meer dan 250 jaar oud... In de wereld van de dans heeft het Weense Operaballet heel die lange tijd door een bijzondere naam gehad. Solisten als Fanny Elszler en Maria Taglioni uit de eerste helft van de vorige eeuw kent ook de balletlief hebber van nu nog. Beiden zijn in Wenen opgeleid en hebben er ook hun debuut gemaakt. Elszler was bij haar eerste optreden twaalf jaar. Het is niet verwonderlijk, dat het Weense Operaballet dit eeuwfeest viert met een puur academisch re pertoire. Het eerste ballet van woensdag avond, Chopiniana van Fokine, is kunsthistorisch van betekenis: uit dit ballet, dat in het voorjaar van 1908 in St. Petersburg in première ging groeide Fokines bekende meester werk Les Sylphides, dat het daarop volgende jaar in Parijs werd uitge bracht en dat sedertdien op het re pertoire van elk zichzelf respecterend balletgezelschap prijkt. Verder vermeldde het programma van woensdag de bekende Pas de Deux uit Don Qulchotte van Petipa, het dromerige Claire de Lune van Alex Ursulak op muziek van Debus- sv. het een uiterste aan virtuositeit eisende Spring-Waters, eveneens van Ursulak op muziek van Rachmani noff, het vrij simpeltjes gelijkende maar een zeer grote mate van tech nische vaardigheid vergende Straus- siana van Wazlaw Orlikowsky op vanzelfsprekend muziek van Oscar en Johann Strauss en ten slotte ook al met de nodige schitterstukjes de Walpurgisnacht uit de opera Faust van Gounod, eveneens gechoreogra feerd door Orlikowsky. Orlikowsky is thans artistiek leider van het Weense Operaballet, Ursulak is er als balletmeester aan verbon den. Als voornaamste kenmerk grote I virtuositeit en technische beheersing bij de solisten met daarbij als steun j een rimpelloos corps de ballet. Heel mooie discipline en afwerking, ook in de razend moeilijke adagio's van Chopiniana. Fokine heeft zelf reeds ingezien, dat deze zware adagio's te veel van de virtuositeit van een danser ver gen. Bovendien werd Chopins muziek daarmee wel erg geweld aangedaan. In Les Sylphides zijn de tempi beter te dansen en de choreografie werd voor het oog aantrekkelijker. Maar Orlikowsky was het er bij dit jubileumprogramma blijkbaar in de eerste plaats om te doen te tonen j waartoe zijn dansers in staat zijn. Men kan .zich voorstellen dat dit klassiek-academische repertoire de jongere Nederlandse dansliefhebber, die immers vooral de laatste tijd zo veel modern balletwerk heeft gezien, niet in alle opzichten aanspreekt. Met luidruchtig „boe"-geroep gaf een en keling zelfs zijn misnoegen te ken nen. Het moderne ballet geeft immers meer spanningen, minder virtuosi- teit-om-de-virtuositeit zelve. Binnen het klassiek-academische keurslijf is er een mogelijkheid tot experimenteren, tot geabstraheerde gevoelsexpressie. Maar daarin is wel een tot grote hoogte opgevoerd kunstenaarschap nodig om het boei end te kunnen brengen. En om dat laatste is het optreden van dit Weense Operaballet van grote waar de. HANS W. LEDEBOER Verbetering deel van Rijn West-Duitsland en Frankrijk heb ben een overeenkomst gesloten die voorziet in een gemeenschappelijke verbetering van de Rijn vanaf Kehl Straatsburg tot Neuburgwein Lauterburg. Deze verbetering is een zeer drin gende zaak. Men probeert ermee te bereiken dat de dreigende uitdie ping van de Rijnbedding en het daarmee samenhangende wegzinken van het grondwater in de Rijnvlak te wordt tegengegaan, dat de be staande gevaren voor hoogwater worden gekeerd en dat de scheep vaartverbindingen worden verbe terd. Indien het plan niet zou wor den uitgevoerd, zou enorme schade worden aangericht, met name aan de landbouw. De Frans-Duitse overeenkomst betreft de volgende maatregelen: 1. De bouw van twee stuwen, een door Frankrijk bij Gambsheim en de ander door Duitsland bij Iffez- heim. Over beide stuwen zal een verkeersweg worden aangelegd. 2. Maatregelen die het zakken van de waterspiegel beneden Iffezheim tegengaan. 3. Maatregelen tegen de gevaren van hoogwater. Aard en omvang van deze maatregelen zullen wor den vastgesteld door een internatio nale „hoogwater- commissie", waar van Frankrijk, West- Duitsland. Ne derland, Oostenrijk en Zwitserland deel uitmaken. Zowel Frankrijk als West- Duits land zullen beide de helft van de kosten dragen. Het eerste Freedom- schip werd in mei 1966 besteld door de Griekse reder Carras. Datzelfde jaar volg den nog 27 orders, tegen twaalf in 1967, acht in 1968 en een vijftal dit jaar. Griekenland bestelde de meeste Freedoms: 41. Kleine aantallen ont ving de werf uit Kuweit, Hongkong, Taiwan, Singapore en Italië. Ishikawajima-Harima leverde in middels achttien schepen af. De eer ste die in de vaart kwam was de Chian Captain in september 1967. Freedom-schepen worden ge bouwd op de werven van IHI in Tokio en Nagoya volgens een sys teem van massa- produktie. De sche pen worden 23 dagen na de kielleg ging te water gelaten, terwijl de afbouw slechts 50 dagen vergt. Met dit systeem kunnen de Japanners 15 tot 16 schepen per jaar bouwen. De Freedom-schepen die in 1965 op de tekentafels ontstonden zijn voor allerlei soorten droge la ding geschikt. Hun draagvermogen is 14.800 ton. Ze zijn ruim 134 meter lang, bijna 20 meter breed en ruim 12 meter hol. De dienstsnelheid be draagt 13'/! mijl per uur. Per stuk kosten de Freedom- sche pen ongeveer drie miljoen dollar. West-Duitsland beschikt sinds kort over de sterkste zeesleepboot ter wereld. Het is de Oceanic van Bugsier Reederei- und Bergungs AG in Hamburg, die een vermogen heeft van 17.500 pk. De tot voor enkele maanden sterkste zeesleper was de onder Li beriaanse vlag varende Alice L. Mo- ran (9600 pk), eigendom van een Amerikaanse rederij. Daaronder ko men de Nederlandse sleepboten Zwarte Zee, Witte Zee en Rode Zee van L. Smit en Co., die elk een vermogen hebben van 9000 pk. De 2046 ton metende Oceanic (dienstsnelheid 22 mijl en aktiera- dius 18.000 mijl) gaat in de Franse haven Brest op station liggen. Het schip zal vooral worden gebruikt voor het verplaatsen van grote boor eilanden op de Noordzee. illllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllli De Amsterdamse haven heeft geen direkte transatlantische contai- nerdienst meer. De schepen van de American Export Isbrandtsen Lines Inc. te New York komen namelijk niet meer naar de Container Termi nal Amsterdam, maar laden en los sen sinds enige tijd in Felixstowe (Engeland). Vandaar wordt Amster dam bediend door middel van zg. kleinere feeder- schepen. De dienst tussen New York en Le Havre Bremen Felixstowe blijft wekelijks. Door een reorganisatie in de vloot was het noodzakelijk een van de Europese havens te laten vallen. De beslissing viel toen voor Amsterdam ongunstig uit. De AEIL begon in oktober 1967 deze (toen tweewekelijkse) dienst; begin 1968 werd de frequentie ver dubbeld. De feeder-dienst tussen Felixsto we en Amsterdam v.v. zal worden uitgevoerd door de Hollandsche Stoomboot Maatschappij. Deze re derij startte vorig jaar onder de naam Holland- Container Line een dienst op Felixstowe met het m.s. Eemstroom. Inmiddels is dit schip te groot gebleken voor de hoeveel heid lading en is een kleiner schip ingezet. Illllll Passagiersdiensten van Ziin op Middellandse Zee De Israëlische rederij Zim Israel Navigation Co. Ltd. gaat de passa giersvaart op de Middellandse Zee fors aanpakken. De Zim wil namelijk vanuit Haifa en Ashdod enkele diensten gaan ope nen op de noordkust van de Middel- lapdse Zee. Met enige Italiaanse scheepswerven is de derij in onder handeling over de bouw van een aantal roll-on roll-off schepen van 5500 ton, elk met een accommo datie voor 270 passagiers. Begin 1971 wil de Zim met deze schepen gaan varen tussen Haifa en Marseille Genua. Twee roll-on roll-off schepen van 4000 ton wil de rederij gaan inzetten tussen Ashdod en Triëst Ook hierover wordt met een Euro pese werf onderhandeld. Deze sche pen zullen eveneens in het voorjaar van 1971 in de vaart moeten komen. Als gevolg van dit nieuwbouwpro- jekt overweegt de rederij een of meer van haar grote passagierssche pen (in elk geval de Moledet) te verkopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 10