Italië ontnam Nederland kans op finaleplaats Alleen Roger Pingeon kon Eddy Merckx blijven volgen OPENING MET LANG CONCERT Tour in cijfers Fransman mocht winnen Bisschop gaf opdracht tot executie van zeventien Italianen DIEVEN IN DE TOUR... STRAALTREIN De Jong en Poot naar zege in RDG-damtornooi Zegereeks Fedor kwam ten einde SANDY SHAW BLOOTSVOETS IN KURZAAL GEVECHT JANSSEN-WAGTMANS DUURT VOORT Gulle bui Ottenbros ZOETEMELK NOG LEIDER Rotterdamse orgelmaand Winst voor schakers tegen Zwitserland? Bader verdronken Veel liefs uit Moskou Dividend Bredero mogelijk 9 pet. 9 DINSDAG 8 JUU 1969 SIMMERN De reeks etappe-o verwinningen van Fedor den Hertog is ten einde. De coalitie die de Duitse amateurs tegen de Nederlander had den gevormd hebben wel Den Hertog van zijn achtste ritzege kunnen af houden. maar konden niet verhinde ren dat de dagzege weer voor de Ne derlandse ploeg was. De Duitse renners grepen de ber gen, die in het traject lagen, aan om hun aanval tegen de onaantastbare positie van Den Hertog in te zetten. Alle pogingen om weg te komen wer den door de Nederlandse ploeg verij deld. Pas in de laatste tien kilometer slaagde de Westduitser Tschan erin te demareren. Hij kreeg Piet van Katwijk echter aan zijn wiel, die zijn krachten spaarde voor de eindsprint, waarin hij de Duitser versloeg. Den Hertog, die over zadelpijn klaagde, gaf na afloop van de rit toe, dat hij zich voor de eerste keer be hoorlijk had moeten inspannen. De Fransman Roger Pingeon gaat hier als eerste over de eindstreep aan het einde van de negende etappe in de Ronde van Frankrijk. Achter hem de Belgische favoriet Eddy Merckx. SCHEVENINGEN Mocht de Nederlandse ploeg nog enige hoop koesteren in de finale van het Schevenings songfestival te komen, dan is daaraan door de Italiaanse ploeg gisteravond wel definitief een einde gemaakt. Met 165 punten verdrongen de Italianen de Nederlanders van de zesde plaats. West-Duitsland werd tweede met 143 pnt. en komt in het „algemeen klasse ment" op de achtste plaats. SCHEVENINGEN Uitslag negende etappe: l Pingeon 2.48.23, 2 Merckx zt, 3 Van Impe 2.49.58. 4 Gandari- as. 5 Poulidor, 6 Galdos. 7 Lazcano, allen zelfde tijd als Van Impe, 8 Wagtmans 2.50.36, 9 Janssen, 10 Gimondl, zelfde tijd als Wagtmans. 54. Haast 2.54.27. 56. Beugels 2.55.51, 61. Dolman 2.55.54, 62. Van der Flaas zt, 72 Karstens 2.56.22, 98. Ottenbros 3.00.32. 102. Poortvliet zt. Ploegenklassement van de negende etap pe: 1 Drlessens «Merckx, Van den Bossche, Spruyt) 8.29.35, 2 Langarica 8.29.48, 3 Plaud 8.31,14. 4 Machaln 8.34.06, 5 Magne 8.34.59, 12. Vissers (Wagtmans, Haast en Dolman) 8.40.57. Algemeen klassement Alg. Klassement 1 Merckx 40 uur 51 min. 41 sec., 2 Pingeon op 5.21, 3 Poulidor op 6.45. 4 Janssen op 7.14, 5 Wagtmans op 7.16, I 6 Gimondl op 7.29. 7 Harrison op 7.46, 8 Vianelll op 8.11, 9 David op 8.35. 10 Ganda- rias op 9.20, 11 Altig op 10.04, 12 Letort op 10,42. 13 Galera op 11.15, 14 Dellsle op 12.03, 15. Van Sprlngel op 12.41, 51. Van der Flaas op 33.29, 55. Dolman op 35.13, 71 Haast op 42.57, 84 Beugels op 48.28, 90 Karstens op 51.28,. 97 Ottenoros o op 54.45, 112 Poortvliet op 1.38.07. Puntenklassement Puntenklassement 1 Merckx (Belg; 89 pnt. 2 Wagtmans (Ned) 77 pnt, 3 De Vlae- mlnck (Belg) 75 pnt, 4 Janssen (Ned) 74 pnt. 5 Basso (It) 64 pnt, 6 Altig (WDld) 59 pnt. De Fransman Charly Grosskost kwam na de sluiting van de findshcontrole binnen. Gemiddelde van de etappe: 39,079 km per uur. De Duitser Rudi Altig werd uitgeroepen tot de strljdlustlgste renner. Ploegenklassement Ploegenklassement 1 Pezlz 124.39.11. 2 Plaud 124.39.33, 3 Drlessens 124.42.31, 4 Ma chaln 124.42.57, 5 Geminlanl 124.45.39, 12 vis sers 125.13.07. CHAMONIX Het decor was majestueus. Rondom staken vier beroemde gletschers de Mer de Glacé, de Pique du Midi, de Mont Blanc en de Brevant hun koppen in de laaghangende wolken, toen beneden in de Rue de Ia Plage in het wintersportoord Cha- monix een nieuwe akte in de toer van dit jaar eindigde. Roger Pingeon, de kroonprins van de Franse wielrennerij, won de eerste Alpen-etappe over de Forclaz en de Col Desmontets met enkele centimeters voor Eddy Merckx. Frankrijk, dat behalve door een eendaagse gele trui van Desire Le tort, nog maar weinig verwend is in zijn eigen ronde, juichte. Verblind door chauvinisme aanvaardde men deze victorie van de Franse Prikke- been als een geweldig succes. Er was weer hoop gekomen in de harten van de wielerenthousiasten, die niet wil den inzien dat hun Pingeon de etap pezege cadeau had gekregen van de Belgische heerser 'Merckx was op deze dag tevreden met de dolksteek die hij andere be langrijke concurrenten had toege bracht De niet uit te wissen nieuwe nederlaag van Raymond Poulidor, die op de Forclaz de demarrage van Pin geon en Merckx niet had kunnen weerstaan, en opnieuw een minuut drieëndertig seconden achterraakte. De nederlaag ook van Felice Gimondi en Jan Janssen, die eerder dan Poulidor had moeten lossen en op de meet nog eens twee minuten en dertien secon den op hun reeds zo negatieve saldo zagen 'bijgeschreven. De definitieve nederlaag ook van Rudi Altig, die van twee ruim tien minuten achter raakte. BONN De r.k. bisschop De- fregger uit München zou in de oorlog een order hebben gege ven voor de executie van zeven tien inwoners van het Italiaanse dorpje Filetto di Camarda. Dit heeft het bekende Westduitse weekblad Der Spiegel onthuld. Een woordvoerder van het deke- I naat München heeft meegedeeld, j „dat de zaak in onderzoek is". Volgens Der Spiegel was de bisschop een officier van de Duitse Wehrmacht toen hij op 4 juni 1944 het executdebevel ontving en het ver volgens ter uitvoering doorgaf. De terechtstelling was een wraakneming nadat verzetsstrijders een Duitse sol daat hadden vermoord. Kort na de executies was kapitein Defregger tot majoor bevorderd. Tegenover het blad heeft de bisschop verklaard dat de vier (vol- CHAMONIX Op het knusse pleintje voor het raadhuis van Thonon-les-Bains kwamen Dol man, Haast en Ottenbros aan fietsen om hun handtekening te zetten en de mondvoorraad voor onderweg aan te vullen. Toen dat was gebeurd, zei Ottenbros in een gulle bui: „Kom jongens, het is nog vroeg, ik geef een rondje". Haast en Dolman ke ken ongelovig. Terecht, want het rondje van Ottenbros bestond uit een gratis bekertje koffie uit de propagandawagen van Faema. „Er kan vandaag geen gebak af", grapte Ottenbros nog, die zelf het meeste plezier had. gens een onderzoek van Der Spiegel een) Duitse soldaten die door Partiza nen waran gedood tot zijn verbin dingsonderdeel behoorden en dat hij daarom het executiebevel had ont vangen. Hij had tweemaal zonder suc ces op humanitaire grond bezwaren gemaakt. Tenslotte gaf hij de order door „omdat deze toch zou worden uitgevoerd". Openbare aanklager Rahn zei dat hij twee jaar lang de mogelijkheden van vervolging heeft bestudeerd, hoe wel verscheidene landen en het Inter nationaal gerechtshof soortgelijke vergeldingsacties in oorlogstijd als wettig hadden aangemerkt. Dit daar gelaten zou volgens Rahn de daad hoogstens als doodslag kunnen wor den aangemerkt. Een dergelijke mis daad zou volgens de Duitse wet al verjaard zijn. Intussen heeft Janssen de handen vol aan zijn gevecht tegen Rini Wagtmans, die in Chamonix voor Janssen naar een verdienstelijke achtste plaats spurtte. Janssen's ima ge als beste Nederlander staat op het spel. Vandaar, dat hij zich iets for ceerde in de beklimming van de For claz. Althans volgens Wagtmans, die vertelde: Ik zag, dat Jan erg moeilijk zat. Hij reed op zijn tandvlees om het zo maar uit te drukken. Daarom heb ik het kalm aan gedaan en ben bij Gimondi blijven zitten, dat is toch ook goed gezelschap. Later kreeg ik gelijk, toen we de groep met Janssen inhaalden". De overige Nederlanders kwamen op redelijke afstand van de grote mannen binnen. Cees Haast glunde- CHAMONIX De tourkaravaan bewaart geen prettige herinneringen aan de overnachting in het llefdelijke Thonon-les-Bains aan het meer van Genève. Bij het ochtendgloren bleek name lijk, dat dieven waren aangetrokken door de grote voorraden, die in de karavaan worden meegesleept. Uit de wagen van Faema, die was openge broken, waren dertig wielen en een paar balen koffie verdwenen. De Merciers misten tientallen banden. Bij elkaar was er voor enkele dui zenden guldens gestolen. RIJEKA De Zwitser Hubschmitt heeft gisteren de negende etappe van de ronde van Zuidslavië, een rit over 180 kilometer van Zagreb naar Rije- ka gewonnen. Joop Zoetemelk blijft leider in het algemeen klassement. rend in een groep op 6 minuten, Beu gels op 7,28 Dolman en van der Flaas zij aan zij op 7,31, Karstens op 8 minuten. Ottenbros en Poortvliet op 12 minuten. Karstens toegreep het niet helemaal: „Ik ben helemaal niet kapot en toch kan ik niet met de eersten mee de cols op". De bel voor de laatste ronde had inmiddels in Chamonix geluid voor Charlie Grosökost, die ook in deze tour niet heeft kunnen bewijzen dat hij inderdaad van de klasse is, die men 'hem enkele jaren geleden na de ronde van de toekomst toedacht. De Fransman overschreed als enige in deze weinig imponerende rit de tijdslimiet en werd afgevoerd. Het begint ernaar uit te zien dat de finalisten bekend zijn. In ieder geval Spanje, Frankrijk, Joegoslavië en Tsjechoslowakije. De verwachting is, dat de Belgen vanavond ook een goede kans maken op een hoge score. De Deense ploeg, samengesteld door ex-Skymaster zanger John de Mol, had toch nog een verrassing in petto: de Quaks. Hun liedjes Medina en Mocking the city waren heel fijn. Birgit Lystager was een aardig meisje, maar het is geen Conchïta Bautista, de Spaanse furie. Bent Warburg viel zonder meer tegen. Persoonlijk vond ik de Duitse groep- veel beter dan de Italiaanse. De superslanke en lange Katja Epstein gaf een sublieme vertolking van het Growing up games, en ook met In meinem Gedanken kwam ze goed voor de dag. Erik Silvester kreeg door het aanstekelijke ritme van het Russische Anuschka het pu bliek aan het klappen en dat haalt het statische een beetje uit een op treden. De Duitse muzikale attractie The Rattles maakten er wat van met hun eigen beatle-dirigent in Beetho ven-jasje met fluwelen manchetten. De troef van de Italiaanse ploeg was ongetwijfeld Annarita Spinaci (inderdaad, het betekent spinazie). Haar diepe, vibrerende stem gebruik te zij voortreffelijk in het II giorno dopo. De Italianen hebben mee, dat hun taal zo fijn ligt om te zingen. Zo sleept het songfestival zich naar de finale toe. Woensdag zal het win nende team uit de bus komen. Na de pauze kregen Sandie Shaw en het in Engeland wonende Ameri kaanse trio The Flirtations de gele genheid te trachten hun plaatverkoop wat te stimuleren. Viola, Earnestine en Shirley „Flir tations" zijn naar Europa gekomen omdat hun succes in de Verenigde Staten ver beneden de verwachting bleef. In Europa is er nog wel plaats voor een goede groep en daartoe mag men de Flirtations toch wel rekenen. Na het When I fall in love, een num mer van Nat King Cole, kwamen de neger-zangeressen goed op dreef. Ze werden qua omstandigheden voortreffelijk begeleid door het or kest van Charlie Nederpelt. Het or kest leverde weer een geweldige prestatie door op één dag niet minder dan 52 nummers in te studeren om alle festivaldeelnemers van Dene marken, Duitsland en Italië èn de Flirtations en- Sandie Shaw te kun nen begeleiden. Blote voeten Na de bruine smoeltjes van de Flirtations, de witte voetjes, nog steeds bloot, van Sandie Shaw, de Engelse popzangeres die vooral door haar talloze plaatsuccessen één van de populairste meisjes in haar land werd. Ze maakte haar naam en geld waar. Na het publiek vergast te heb ben op onder meer haar songfesti valsucces „Puppet on a string" zat het optreden er voor haar weer op. Als dank voor het veel te overdadi ge applaus maakte zij een onver valste Marlène Dietrich-buiging. Zo Katja Epstein van de Duitse zang- ploeg oogstte gisteravond tijdens de vierde dag van het songfestival in Scheveningen veel applaus. Maar de Duitsers wisten van de jury geen plaats in de finale gedaan te krijgen. gaat dat: zoals de ouden zongen pie pen de jongen. HENK HOUTMAN IOp het vliegveld Le Bourget te Parijs is gisteren een treinstel met straalaandrijving aan de pers getoond. Deze machine wordt aangedreven door twee turbomotoren met een vermogen van 1300 pk elk. Op de foto de achterzijde van de loc met de enorme propeller. Bisschop Defregger DEN HAAG De Rotterdammers Sally de Johg en Peter Poot (beiden van het Oosten) zyn het derde inter nationale damtornooi van Haag goed begonnen. Zij pectievelyk van Grouwstra en Dibbets en namen de leiding in hun groep. Uiteraard ging de meeste belangstel ling uit naar de eregroepen, waarin vooral de partijen AndreikoToet en KoepermanBoom de aandacht trok ken. Toet kreeg in zijnpartij de beste kansen, maar vergiste zich tegen de tijdcontrole. Boom hield stand en boek te een verdiende remise. Opvallend was verder de nederlaag van Varkevisser tegen de 14-jarige Russischejeugdkam- pioen Mechanskien. Baby Sy won moei teloos van de Westlandse kampioen Jac. v. d. Ende. De uitslagen luiden: Eregroep a: Kuyken—Kain 2—0, Andrei ko—Toet 2—0, AdjledJ—WeerheIJm i—1, eregroep b: Baba Sy—Jac. v. d. Ende 2—0, Koeperman—Boom 1—1, Mesjanski—Varke visser 2—0. eregroep c: Agafonow—Ko- ningferad 2—0, SljbrandsSchotanus 1—1, Claessens—Ivens 0—2. Hoofdklas a: Jacobsen—Kok 0—2, Grouw- b: Langbroek—v. d. Velde 1—1, Dibbets— Poot 0—2, Passchler—Simons Jr. 1—1, c: Vorselman—v. Franck 2—0, v. d. Lem— stra—S, de Jong 0—2, Tims—W. Jurg 1—1, Ates 2—0, Foss—v. d. Laan 0—3. :t derde inter- t 7 jLoco-burgemeester „een man van eer' MAASTRICHT Loco-burge meester P. Breuls van de Zuidlim burgse gemeente Urmond is geen rokkenjager, maar een man van eer. Dat werd duidelijk tijdens een kort geding dat de heer Breuls had aan gespannen teger. de nestor van de raad, de heer P. Jansen. In een interview met een krant had de heer Jansen voor de loco-bur gemeester de bovenstaande termino logie gebruikt De heer Jansen bleek later niet bereid excuses aan te bie den, waarop de heer Breuls een kort geding aanbond. Na tussenkomst van de president van de rechtbank van Maastricht, voor wie gisteren dit kort geding diende, bood de heer Jansen toch zijn verontschuldigingen aan. Hij ver klaarde dat de loco-burgemeester een man van eer was. Het kostte hem (de heer Jansen) echter ƒ802,25! ADELBODEN Het Nederlandse schaakteam staat in de vierde ronde van het Clare Benedict-tornooi, voor lopig gelijk tegen Zwitserland: V/tVt. Aan het vierde bord werd de partij tussen Kuipers en Glauser af gebroken. De Nederlander heeft in de afgebroken stelling een overwicht aan ruimte, .dat in winst zou kunnen worden omgezet. Aan het eerste bord behaalde Ree in een Siciliaanse partij, na aanvan kelijk enkele moeilijkheden te heb ben gehad, een overwinning op de jonge Zwitserse kampioen Lombard. Langeweg stond, eveneens in een Si ciliaanse partij, er lange tijd het beste voor en na vier uur weigerde hij remise. In tijdnood overzag hij echter een onderste rij-combinatie, waardoor hij toch nog verloor. Bouwmeester kwam tegen Blau in een ingewikkelde variant van de Al- jechin-verdediging. Ondanks compli caties volgde toch remise. DEN BURG De 68-jarige Duitser A. J. Martin uit Düsseldorf. die bij De Koog op Texel kampeerde, is bij het baden in zee ten noorden van De Koog verdroriKen. Hij werd door een hoge golf meegesleurd en zeewaarts gedreven. Toen de reddingvlet van het bewaakte strand na twee kilome ter roeien op de plaats van het onge luk aankwam, v/as de man niet meer te vinden. Later spoelde zijn stoffe lijk overschot aan. ROTTERDAM Dat De Doelen een trekpleister is voor de muziek liefhebbers uit Roterdam en vaak verre omstreken is wel duidlik ge worden. Daarom was het goed gezien, de traditioneel orgelmaand te openen met een concert in de grote zaal, want dat zou menigeen trekken, die er nog niet toe gekomen was, naar een kerk te gaan voor zo'n concert. Hoe men er echter toe gekomen is om die nieuwelingen kopschuw te maken met een programma, dat bijna twee en een half uur duurde is ons niet duidelijk. Waarom drie orga nisten? Met twee was de avond al rijkelijk gevuld geweest, wat o.a. hieruit bleek, dat er heel wat bezoe kers met de pauze weggingen. Bernard Bartelink opende met Sweelincks Eohofantasie in C, waar geen echo in te horen was. Briljant speelde hij de Fantasie en fuga in g van Bach en de Introductie en passa- caglia in d van Reger. Première De Doelenorganist Arie J. Keijzer was ten opzichte van zijn kunstbroe ders wel erg in het voordeel, want hij kent dit orgel door en door. Prachtig liet hij de telkens aanzwel- lende melodieënstroom van het Ko raal III in a van César Frank klinken en bracht daarna als wereldpremière het Concert voor orgel, dat. de Parij- zenaar Yves Ramette heeft gebaseerd op Exodus 24 vers 17. Het heeft verscheidene boeiende gedeelten, maar door de grote lengte kon het de aandacht niet gevangen blijven hou den, al speelde Keijzer het met nog zoveel overgave. De Parijse organist Jean Langlais vulde het gedeelte na de pauze ge heel met eigen composities, die deze blinde musicus prachtig kon laten klinken mede dank zij het apparaat aan dit orgel, waarmee de registra ties van te voren kunnen worden klaargezet. Bijzonder levendig klonk zijn Te Deum, licht en speels het Trio. sterk ritmisch was Chant héroïque met opvallende fanfares voor het slot. Mooi klonk de melodie in het pe daal in Meine Seele erhebt den Herrn en levendig Kyrie, Gott Vater in Ewigkeit, beide uit zijn bundel Livre oecuménique. Ieder van de organisten besloot zijn deel van het concert met een improvisatie op thema's van de beide andere deelnemers. Maar het zullen wel alleen de organisten onder de toehoorders zijn geweest, die de the ma's zo op het gehoor uit elkaar heb ben weten te houden en het verloop van de improvisaties hebben kunnen volgen. Hadden de thima's niet ge projecteerd kunnen worden, zoals reeds een keer is gebeuld? Naar ons gevoel slaagde de impro visatie van Jean Langlais het best groots, ritmisch sterk en kleurrijk. De drie meesters op het orgel oogstten verdiende ovaties. G. M. DERSJANT Tsjechisch liedje niet geweigerd SCHEVENINGEN Mevrouw dr. Jirina Fikejzova, leidster van de Tsjechoslowaakse ploeg op het song festival in Scheveningen, heeft ge zegd dat er geen sprake is van een weigering van het orkest, een Tsje chisch liedje te spelen. Zij noemde deze veronderstelling, die in een krant in Tsjechoslowakije was ge daan, een grote leugen. Festivalleider Lou van Rees had al eerder gezegd dat geen enkele in zending was geweigerd. UTRECHT Bredero Vastgoed I NV verwacht voor 1969 een dividend van negen procent, zo werd gisteren I door president-directeur drs. J. de l Vries meegedeeld. Ook zei hij dat er een nieuw Vast goedfonds zal worden gesticht. Het fonds kan ongeveer drie of vier keer I zo groot zijn als Breevast. Brederode zou het fonds met anderen willen opzetten. Meegedeeld werd nog dat in sep tember berichten kunnen worden verwacht over een project van ƒ300 miljoen. De grootschalige projecten, aldus de heer De Vries, zijn voor Bredero .Vastgoed nog steeds aan trekkelijk omdat door standaardise ring, fabrieksmatige produktie en doelmatigheidsvoorzieningen de stichtingskosten vijftien tot twintig procent lager kunnen liggen dan vol gens de conventionele bouwmethoden mogelijk zou zijn. Gisteren zijn Olga Haas en Sylvester Campbell uit Moskou teruggekeerd, waar zij hebben deelgenomen aan het internationale balletconcours. Olga kreeg een aanmoedigingsprijs, Syl vester deed buiten mededinging mee als haar partner.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9