Zalf een gezwel op ABN met ANWB op reismarkt KLM boekte recordwinst toch moet tarief omhoog Bij verhuizing gaat de computer bemiddelen flex Vijf Statenleden PSP wachten op oordeel partij Indonesië verwierp plan Ortiz Sanz over wijziging van huurwet Ds. J. E. Uitman overleden Stijging van f63 tot f89 miljoen Prof. Gerbrandy op voordracht als raadsheer IN AMERIKA EEN VERHUIS-INDUSTRIE Mutaties in de legerleiding Kamer aarzelend Familiedrama na dodelijk ongeluk DINSDAG 8 JUll 196? Wella Kairsprays voor alle haarsoorten roos? 8 x Wellamed: wég roos WeHaform Dry vetvrije op alkoholbasls Wella wereldmerk voor mooier haar Inmenging' De nulpvluchten van het Rode Kruis moesten half juni immers wor den gestaakt omdat de Nigeriaanse regering geen garanties wilde geven voor de veiligheid van de vliegtuigen, die Biafra voedsel brachten. Dr. August Lindt, algemeen com missaris van de hulpactie van het Rode Kruis in Nigeria, werd als on gewenst persoon zelfs het land uitge zet. Het Rode Kruis werd ook van Biafraanse kant beschuldigd van inmenging, het overbrengen van wa pens enz. De heer Van Emden, die deze „in menging" uitgesloten acht. benadrukt dat de positie van het Rode Kruis door de incidenten erg moeilijk is geworden. „Enerzijds kan deze slechte behan deling laten we het zo uitdrukken menselijke reacties van onze kant oproepen, die er natuurlijk nooit toe mogen leiden dat er geen hulp meer kan worden verleend. Anderzijds is het levensgevaarlijk nm niet duidelijk te laten merken dat dit niet kan. Want het gaat niet al leen om dit conflict maar om alle mogelijke conflicten. Als het Rode Kruis hier zo maar genoegen mee zou nemen, helpt het het risico vergroten dat er straks wanneer er iets an ders gebeurt wordt gezegd: „O ja. het Rode K»uis. daar kunnen we wel dit of dat m«e doen." Om rechtsregels „Het gaat Teht niet om het prestige van het Rode Kruis, maar om rechtsregels, die al honderd jaar gel den, en waardoor rher.senlevens kun nen worden ?ered Daarom is dit zo'n lastige zaak. en zoals ik u al zei: in al die jaren is zoiets nog nooit in deze vorm gebeul d." De heer Van Emder vindt het van het grootste belang dat de regeringen het Rode Kruis op dit punt steunen, ervoor zorgen dat he' normaal zijn taak kan vervullen Hij vertelt dat er in auguslus een conferenlie van hel internationale Rode Kruis in Istanboel zal zijn waar deze zaak aan de orde zal ko men. We moeten ervoor oppassen dat de principes van het Rode Kruis niet verzwakken, met alle gevolgen van dien voor de wereldbevolking Wat vindt u van opmerkingen van ée aljde van het Biafra Actie Comité „Het internationale Rode Kruis moet uit Nigeria verdwijnen*', icbreef een Nigeriaanse krant enkele weken geleden. Het blad heeft bijna zijn zin gekregen. Een van de gevolgen: opnieuw wor den honderdduizenden Biafranen door de hongerdood bedreigd. „Dit is een overdreven voorstelling van zaken", zei de Ni- riaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Aripko, toen bij vo rige week Nederland bezocht. De directeur-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer A. van Emden, geeft tijdens ons gesprek in zijn woning in Den Haag hierop als commentaar: „Dat lijkt me weer overdreven van deze minister. Op grond van allerlei rapporten ik zou u ook een film kunnen laten zien over de situatie daar kunnen we zonder meer aannemen dat de toestand heel erg is geweest." „Dankzij de hulp van de ker ken en het Rode Kruis was tot voor kort het ergste inderdaad voorbij, maar elk oponthoud in de hulpverlening bij mensen in *o?n toestand roept weer levens- en van zendingsarts dr. (H.) Middel koop, dat hulpverlening slechts een verschuiven van het feitelijke pro bleem is? (Dit feitelijke probleem is de oorlog, die volgens dr. Middelkoop slechts door druk op dc Engelse rege ring kan worden beëindigd). gevaar op. Dit wil niet zeggen dat er van daag plotseling honderdduizen- Huib Goudriaan den mensen zullen sterven, maar wel dat er over een week of iets langer geen voedsel meer zal zijn: het is net aan de grens." Grenssituaties zijn langzamer hand normaal voor het volk van Biafra. Maar schokkende berich ten over „de grootste tragedie of misdaad van deze eeuw, waar voor Engeland medeverantwoor delijk is" (aldus de Londense Times van 27 juni) kunnen ons nog moeilijk wekken uit onze behaaglijke vakantie-sluimer. Wat is „Biafra"? Trouwens wat is „Biafra"? Een schoolvoorbeeld van tegenstrijdighe den in de berichtgeving, klaarblijke lijk gevoed door twee public-relati- onbureaus? PR-bureaus, die hun pro- paganda-oorlogen voor Biafra en Ni geria zo voeren, dat de om haar ob jectiviteit vaak geroemde Britse pers er zelfs intuinde Overigpns in haar eenzijdigheid (pro-Nigeria) gesterkt door berichten, die de Britse regering liet „uitlekken Wat is .Biafra" nog meer? Een voorbeeld van machteloosheid en huichelarij van politici? Een oorlog van Engeland om invloed en olie-be langen te beschermen zoals The Ti mes schreef? „Biafra" is in elk geval ook zo als de heer Van Emden zegt (hij kan en wil zich niet uitspreken over de politieke kanten van de zaak als ver tegenwoordiger van het Rode Kruis, dat in de eerste plaats bovenpartijdig is) een naar stukje geschiedenis voor het Rode Kruis. Voor het eerst in zijn bestaan van ruim honderd jaar werd het internationale Rode Kruis op een nog ongekende manier buiten spel gezet. Heer doen De heer Van Emden: „Dit is een politieke vraag. Elke hulp van het Rode Kruis is natuurlijk een gevolg van een oorlog of een ramp. Het is duidelijk dat het belangrijker is dat de oorlog zelf wordt beëindigd. Maar het Rode Kruis is in de eerste plaats hulporganisatie. Laat ik het zo zeggen: helaas zijn er allerlei conflicten, maar het is enorm geluk kig dat nu die conflicten er eenmaal zijn, er hulporganisaties bestaan". Toch wil het internationale Rode Kruis meer doen „ten aanzien van humanitaire acties en het voorkomen van oorlogen." De afvaardiging van het Nederlandse Rode Kruis zal op de conferentie in Istanboel zelfs een resolutie in Henen, over welks inhoud de heer Van Emden zich nog niet kan uitlaten. Het gaat In elk geval over artikel 3 van de Conventie van Geneve. „We moeten als Rode Kruis alles doen om de vrede te bevorderen, hoewel we ook weer moeten voorkomen in het politieke vaarwater terecht te ko men." Weer geld nodig Zal het Nederlandse volk binnen kort weer geld worden gevraagd voor hulp aan dc slachtoffers van het con flict tussen Nigeria en Biafra? „Als de oorlog niet wordt beëin digd, en het Rode Kruis weer volle dig toegang krijgt, zal er eind au gustus enorm veel geld nodig zijn voor 2,5 miljoen mensen van beide kanten. We hopen dat tegen die tijd ook zal worden aangevoeld, dat het Rode Kruis in zijn bovenpartijdige positie een taak heeft, en dat de inci denten juist veroorzaakt zijn, doordat we beide zijden onpartijdig hebben willen helpen. Bovendien ben ik opgebeld door de Liga van Rode-Kruis verenigingen dat er plannen worden uitgewerkt, om als er vrede komt te helpen bij de ZAANDAM De vijf Noordhol- j landse Statenleden van de PSP die vorige week bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer hun stem uitbrach ten op de heer Noordewier uit De venter, nummer zeven van de lijst, zullen al hun functies voor de PSP j neerleggen indien het partijbestuur j hun keuze veroordeelt. (Zoals gemeld I j zorgden deze vijf Statenleden ervoor dat de heer Noordewier tot lid van I de Senaat werd gekozen in plaats van lijsttrekker H. J. Lankhorst.) Dat zal ook gebeuren wanneer niet het partijbestuur maar de algemene vergadering van de PSP, die in okto ber wordt gehouden, een dergelijke veroordeling zou uitspreken. De vijf Statenleden, de dames Harms-Matser en Boerlage en de he ren Hoogerwerf, Kemmink en De Wolf, hebben hun stem niet op de heer Lankhorst uitgebracht, omdat deze zijn lidmaatschap voor de Tweede Kamer heeft opgegeven we gens zijn gezondheidstoestand. Ze zijn van mening dat ook in de Eerste Kamer mensen moeten zitten die zich voor honderd procent kun nen geven. Rovendien willen zij stre ven naar een betere regionale verde ling.van Eerste- en Tweede-Kamerle den. (alle PSP-leden op een na wo nen in Noord- of Zuid-Holland - red.). A. VAN EMDEN: principes van Rode Kruis niet verzwakken wederopbouw. Men hoopt dat ook Nederland daaraan een bij drage zal leveren. In de toekomst zal er dus meerdere malen weer een beroep om financiële steun op ons wor den gedaan." Na mijn opmerking dat de voedseltransporten niet de wer kelijke oorzaak wegnemen, maar slechts zalf zijn op een gezwel dat zou moeten worden uitgesne den, zegt de heer Van Emden: „Aan het gezwel kunnen we niets doen, maar we kunnen wel voor zalf zorgen." (Van een onzer medewerkers) GRONINGEN Onverwacht is op 65-jarige leeftijd overleden de her vormde emeritus-predikant ds. J. E. Uitman. Ds. Uitman aanvaardde het ambt van predikant in 1930 in de hervorm de gemeente van Moerkapelle. In 1935 ging hij naar Vollénhove. Sinds 1936 stond hij in Groningen. Op 1 mei van dit jaar ging hij met emeritaat. De begrafenis is morgenmiddag op de algemene begraafplaats te Zeist na een rouwdienst in de aula, die om twee uur begint. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De KLM heeft het afgelopen verslagjaar (april 1968 tot april 1969) de grootste winst uit haar geschie denis gemaakt: 88,7 miljoen tegen 63,2 miljoen in het jaar daarvoor. Toch is de directie, zo blqkt uit het vandaag versche nen jaarverslag, niet helemaal tevreden. Zjj constateert een ver kleining van de winstmarge en noemt het daarom onvermijde lijk, dat de tarieven enigszins zullen moeten worden verhoogd. Deze verkleining van de winstmar ge is een gevolg van de sterk geste gen kosten en de verlaging, vorig jaar. van de tarieven. „Gebleken is", aldus de directie, „dat produktivi- teitsstijging door nieuwe technieken de kostenverhoging niet hoeft kun nen opvangen". Ook de hevige con currentie van charterbod ri jven, die zich steeds actiever vooral op het toeristenvervoc.r toeleggen, laat zich steeds meer voelen. CROF.I Het totale vervoer is met 16 pro cent toegenomen tot 845 min ton'km. een groei die even groot was als die van de produktie, zodat de bela dingsgraad gelijk bleef (56.9 pet.). Het AMSTERDAM Prof dr. S. Ger brandy, hoogleraar aan de juridische faculteit der Vrije Universiteit, die als zodanig ontslag genomen heeft (onder meer in verband mot dc mas saliteit aan deze universiteit) is voor gedragen als raadsheer bij het ge rechtshof te Amsterdam. Er zijn i>vee vacatures als zodanig bij het hof. In alfabetische volorde luidt de rijst van aanbeveling: mr. A. Cohen Tervnert, vice-ptesident van de Amsterdamse rechtbank, prof. Gerbrandy en prof. mr S. Royer hoogleraar aar de Economische Hoogeschool te Rotterdam en rech- ter-plaatsvervanger in de rechtbank aldaar. vrachtvervoer nam daarvan het sterkst toe (met 28 pet.). De totale vervoersinkomsten echter stegen maar met 9 pet. (tot 833 mil joen gulden). De inkomsten uit het passagiersvervoer maakten hervan met 572 min het grootste deel uit. Met overige inkomsten mee kwam én 9.51,6 min binnen. De daartegen over staande bedrijfskosten waren ƒ881 min tegen ƒ800 min in het vori ge jaar. Een grote post hiervan vormden salarissen en sociale lasten: I ƒ329 min of wel 13 procent meer. (het personeelsbestand bedraagt nu 14 671 tegen 14.243 vorig jaar). De directie stelt voor van de winst 67 min toe te voegen aan het eigen j vermogen, waardoor dit met 20 pet. j stijgt tot ƒ407 min. De vrije reserves bedragen dan ƒ157 min. waarvan 57 min aan agio-reserve en ƒ100 min aan ingehouden winst. VLOOT Wat de vloot betreft: de KLM beschikt thans over 12 DC-8s. 4 DC-8's jettrader. 5 verlensdp DC-8's. 4 DC-9's. 13 verlengde DC-9's en 1 Friendship. Dit betekent, dat de maatschaooij op de Friendship na geheel met straalvliegtuigen werkt nu alle Electra's zijn afgevoerd. In bestelling zijn 6 Boeing 747"s en er is optie op 6 supersonische Boeings 2707. Om deze giganten in de toekomst zo efficient mogelijk te exploiteren is j begin dit jaar een 10-jarige overeen komst gesloten met SAS en Swissair In het kader hiervan zal de KLM het groot-onderhoud verrichten voor de 747 van de partners: zal de SAS de motoren voor zijn rekening nemer en zal Swissair de DC-9's van de KLM in onderhoud nemen. De vliegtraining voor de 747 zal worden gedaan met behulp van een vluchtnabootser. die voor 50 pet. ei gendom zal zijn van de KLM en voor 25 pet. van de andere partners. Het aDparaat wordt op Schiphol ge plaatst. NLM Hoewel de KLM-dochtcr NLM op nieuw met verlies heeft gewerkt 'met I hoeveel we.rdt traditiegetrouw niet i mee"c*1"c1fn. K directie tevreden over de resultaten. Dc bezettings graad bleeft ongeveer gelijk (19.1 pet.) ondanks het feit, dat de capaci teit van de drie Friendships (twee ge huurd van de luchtmacht en één in j eigendom) met 22 procent werd ver hoogd. De noordelijke lijn blijkt de meeste belangstelling te trekken. Op beide lijnen samen wérden in totaal 85.400 passagiers vervoerd (62.000 in het jaar ervoor). Voor het lopende jaar wordt opnieuw op een stijging gere kend. De KLM heeft daarom besloten de activiteiten van de NLM voort te zetten. Ook over de resultaten van de dochter KLM Noordzee Helikopters NV '2 S'korsky's voor de olieborin gen op zee) is de directie tevreden: bet negatief exploitatiesaldo bleef beneden het geraamde verlies. KLM-Autobusbedrijf NV, een 50 procents dochter, vervoerde dit jaar voor het eerst meer dan een miljoen passagiers. De twee lijnen naar Amsterdam (700.000 reizigers), de lijn naar Den Haag (200.000) en die naar Rotterdam (150.000) waren de belang rijkste. Het totaal-aantal reizigers steeg met 10 pet. (Van onze redacteur toerisme) AMSTERDAM De Algeme ne Bank Nederland (ABN) en de ANWB zullen, te beginnen op 15 december, gezamenlijk ge heel verzorgde reizen gaan ver kopen. Alle 440 kantoren van het bankconcern zullen worden in geschakeld. Verwacht wordt dat meer banken het voorbeeld zullen volgen. Hotel plan en de Boerenleenbank besloten enkele maanden geleden tot dezelfde samenwerking. De reuzenverkoop begint hier in september. In tegenstelling tot de combinatie HotelplanBoerenleenbank zullen ANWB en ANB reizen verkopen van een groot aantal touroperators (de reizen-producenten). De eerste com binatie verkoopt alleen Hotelplan- reizen. Onderhandelingen met de tour operators zijn gaande. Volgens de ANWB zal zeker worden geprobeerd de tien grote touroperators te interes seren. maar ook een aantal kleinere zullen worden benaderd (er zijn er in totaal 70). De ANWB is op het aanbod van de ABN ingegaan omdat de bond meent, dat het publiek nog onvoldoende in zicht heeft in de toeristische markt. De nieuwe combinatie heeft daarom besloten om, zoals de ANWB zelf dit steeds heeft gedaan, zich niet te bin den aan één touroperator, maar een heel scala van mogelijkheden te bie den. Voor de consument betekent het initiatief, dat het aantal verkoop punten van reizen tot 2200 wordt uitgebreid. De Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus, waaraan het be sluit ter goedkeuring is voorgelegd, staat zeer gereserveerd tegenover de samenwerking. Zij noemt het „een nare zaak" dat de spoeling voor de bestaande bureaus opnieuw kleiner wordt. „Het reisbureau is overal in Neder land gepresenteerd, er is een over- AMSTERDAM Zal men in de toekomst kunnen verhuizen door bemiddeling van een com puter? In de Verenigde Staten is dat allang het geval. Er is daar een ware „verhuis-indus- trie" ontstaan, die een jaarlijkse omzet heeft, gelijk aan die van de totale Amerikaanse automo biel-industrie. Er zijn vele grote verhuisonderne- m'ngpc Arpp-'ka maar ook duizen den kleinere die zich in coöperaties he'-»1Pep "p 'ip arpnipte van deze coöperaties is „Allied Van Lines", waarvan hel hoofdkantoor in Ghicaeo staat. Vanuit dit kantoor worden de per telex binnenkomende meldingen van aangekondigde verhuizingen in een computer verwerkt, waardoor het mogelijk is de meest efficiënte ver huizing te organiseren. Welk lid van de coöperatie de verhuizing uitvoert maakt de computer uit In Europa is nu sinds'10 mei een soortgelijke coöperatie werkzaam, die zich eveneens ..Allied Van Lines" noemt en ook nauw met de Ameri kaanse coöperatie samenwerkt. Er hebben zich al zeventien Euro pese bedrijven bij deze coöperatie aangemeld, maar voor het eind van het jaar zullen dat er zeker vijftig zijn. waaronder drie Nederlandse: Varekamp in Amsterdam. Transport Mii Holland in Den Haag en een nog nader aan te wijzen bedrijf In Rot terdam. Vrijdag worden de contracten gete kend en dan is dus ook formeel de Europese coöperatie een feit. Als men van het ene naar het an» dere I ;nd verhuist -/.al de lading dus van huis tol huis door dezelfde instantie worden vervoerd zonder dat j overgeladen wordt. Men in than» be zig de tarieven vcrvoerverpeker'.n- I gen te standaardiseren. vloed aan bonafide bureaus, we ge loven dan ook niet, dat de mensen behoefte hebben aan nóg eens 440 verkooppunten. Temeer daar het we zenlijk aanbod van vakantiereizen niet groter zal worden." Dat de ANVR de ANWB zal kun nen verbieden reizen in ABN-kanto- ren te verkopen, gelooft de vereniging niet. „Zeker niet wanneer de ANWB die al lid is van de ANVR, zich in de bankfilialen met een kantoortje gaat vestigen." DEN HAAG Brigade-generaal D. B. de Jong, commandant legerkorps achtergebied. zal 1 september dc mili taire dienst verlaten. Hij wordt opge volgd door brigade-generaal J. D. Berghuijs nu commandant van de 41 pantserbrigade In West-Duitsland. Diens opvolger is kolonel J. J. Eis- ma thans hoofd sectie inlichtingen van het hoofdkwartier van de Konink lijke Landmacht. Kolonel Eisma wordt 1 september benoemd tot bri gade-generaal. Op 1 november gaat generaal- majoor T. E. Lagerwerff, territoriaal bevelhebber West, met pen sioen. Zo ook brigade- generaal F. G. van Ditzhuijzen, de huidige leger- korpsartilleriecommandant. Zijn plaatsvervanger, kolonel H. M. van Weel volgt hem op. De chef staf van de 4e 'divisie, ko lonel jhr. R. H. Boreel is eveneens met ingang van 1 november be stemd voor de functie van chef staf van het le legerkorps te Apeldoorn. De tijdelijke benoemde brigade-ge neraals J. A. baron Bentinck en J. van Eisen worden 1 september defini tief tot brigade-generaal benoemd. Den haag In initiatiefvoorstel van dc Tweede-Kamerleden Van den Doel en YVieringa (soc.) tot wijziging van een bepaling in de huurwet met betrekking tot de bescherming van huurders van woonruimten, is in de vaste Kamercommissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning niet onverdeeld gunstig ontvan gen. Veel leden zijn van oordeel dat geen vacuüm mag ontslaan in de ge rechtvaardigde besri erming huurder, wanneer de regering niet tijdig in staat is wettelijke maatrege len te nemen. Om die reden wil men aan de behandeling van deze voorstellen in de Kamer voorrang verlenen. De commissie vindt het echter on waarschijnlijk dat per 1 oktober, wanneer in de eerste libera listatiege- bieden een termijn van twee jaar verstreken zal zijn. huurders zonder ontruimingsbescherming komen te zitten, omdat in geen enkel geval de termijn op 1 oktober 1967 is begon nen. Ook wordt betwijfeld dat voor gestelde tekstwijziging van de huur wet in zoverre waterdicht is dat de kantonrechter gemachtigd is terug te komen oo eerder gedane uitspraken waarbij reeds maximaal twee jaar Uitstel werd verleend. Di vaste Kamercommissie meent, ROTTERDAM Op de Adriaan Volkerlaan in IJsselmonde is gis teren de 49-jarige timmerman J. Bakelaar uit Ridderkerk om het le ven gekomen toen hij met zijn be stelwagen tegen een zandauto reed. De bestelwagen sloeg enkele malen om, sloeg tegen een lichtmast en werd geheel vernield. Bakelaar was op slag dood. Zijn zoon Jan, 13 jaar, die naast hem in de auto zat, werd ernstig gewond. De brandweer moest hem uit het wrak zagen. Toen de zwaar gewonde jongen en het stoffelijk overschot van zijn vader naar het Clara-ziekenhuis werden gebracht, werd daar juist zijn moeder uit dat ziekenhuis ont slagen. Zij werd afgehaald door de moeder van de heer Bakelaar. De grootmoeder, die het lijk van haar zoon en haar gewonde klein zoon zag binnenbrengen, kreeg een hartaanval en moest zelf in het zie kenhuis worden opgenomen. Op de laatste dag van de Royal Re gatta in het Engelse Henley ver scheen Jennie Jaconello, een Engelse tv-actrice, in een opvallend bad kostuum, maar dat kon alleen maar haar charme verhogen. met de indieners van het initiatief voorstel. dat een noodvoorziening door middel van wijziging van d® huurwet wenselijk is. Enkele Kamer- 'eden dringen cr bij de/ heren Van den Doel en Wieringa op aan. hua ontwerp met concrete gevallen te on derstrepen. NEW YORK De VN-ambassa- deur Ortiz Sanz heeft voor het eerst openlijk toegegeven dat zijn plan voor de volksraadpleging in West - Irian door de Indonesische regering werd verworpen. Dat zegt een Bolivi aanse VN-afgevaardigde in een gesprek met de New York Times. Ortiz Sanz had voorgesteld dat in de kuststreken van West-Irian het democratische principe van een man een stem zou worden gevolgd en dat in het binnenland afgevaardigden zouden worden benoemd voor consul tatieve vergaderingen. Maar de Indo nesische regering, die volgens de cor respondent van de New York Times de daad van vrije keuze een hinder lijke formaliteit vindt, wilde niets van het plan weten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7