Biafra verzet zich heftig tegen akkoord voedselhulp NIXON DINEERT NIET MET ASTRONAUTEN Uit de Haagse hof geplukt Campings zwaar te verduren Prik-pil voorlopig op markt 1102: niet Europese ministers voor zwaar program ..Samenzwering tussen Engeland en Nigeria" Luns en Hamel (België) eensgezind: 1 Monteur stal materialen VERENIGING IN AUSTRALIË Hu welijksbrigade Haile Selassie in Washington Keizer in Athene Evenemententent ging de lucht in... Om besmetting te voorkomen fiii eer oefeningen van Russen in Tsjechoslowakije Auto botst op vrachtauto: dode. 3 gewonden Noodweer in Bretagne: 23 doden 5 DINSDAG 8 JULI 196» OJOEKWOE: LAATSTE OORD Het zenden van voedselhulp naar Biafra hangt volledig af van zijn leider Ojoekwoe. zei gisteren de Britse minister van buitenlandse zaken, Stewart, in het Lagerhuis. Ojoekwoe PARIJS Biafra wil niets weten van het akkoord dat En geland en Nigeria hebben bereikt over de hervatting van de voedsel hulp. Een Biafraanse afgevaardigde in Parijs. Chijoke Dike, heeft hel Inter nationale Rode Kruis gevraagd, zich te verzetten tegen wat hij noemde „de Brits-Nigeriaanse samenzwering om Biafra door verlragingstaktiek uit te hongeren". Sinds Hitier heeft geen enkele re gering zich uit naakt eigenbelang zo ongevoelig voor menselijk lijden en on verschillig voor de waarheid getoond als de Britse regering in het conflict tussen Nigeria en Biafra, aldus Dike. Biafra heeft de dagvluchten en het vervoer over de rivier aanvaard. „Maar de Britse regering schakelde BRUSSEL De Europese ministerraad, die sinds 1 juli wordt voorgezeten door minister Luns, staan zes zware maanden te wachten. Vóór 1 januari moe ten belangrijke beslissingen val len, zoals de definitieve finan ciering van de landbouwpolitiek Om kuis te bouwen GROOTEGAST De politie heeft de 34-jarige elektromonteur R. J. van H. uit Sebaldeburen gearresteerd, die ervan wordt verdacht een grote hoe veelheid bouwmaterialen en ge reedschappen te hebben gestolen. Van H. wilde een huis bouwen waarvoor hij de fundering reeds had gelegd. De gereedschappen en het materi aal zou hij het afgelopen jaar bij elkaar hebben gestolen van bouw werken op verschillende plaatsen in de noordelijke provincies. Eind vorige week werd hij door de politie betrapt toen hij bij een bouw werk in een nieuwe woonwijk bezig was materiaal in zijn bestelauto te laden. Van H. sprong in zijn wagen en nam de vlucht. Na zijn arrestatie werd in zijn wo ning nog een enorme hoeveelheid hang- en sluitwerk gevonden. Van H. blijft nog ontkennen iets van de ma terialen te hebben gestolen. CANBERRA Congregationa- listen. methodisten en presbyterianen - in Australië hebben hun vereni gingsplan op papier gereed. In 1972 kan de vereniging een feit zijn. en de eigen middelen van de gemeenschap. Bovendien moet intensief overleg worden ge pleegd over eventuele toetreding van Engeland en andere landen. In ieder geval hebben minister Luns en zijn Belgische collega Har mei gisteren een „verheugende eensgezindheid bereikt" over een mo gelijke intentieverklaring van de EEG over het opnamen van onder handelingen met Engeland. Mr. Luns wil op de volgende vergadering van de EEG-ministerraad, die op 22 en 23 juli in Brussel wordt gehouden, een ontwerp voor een urgentieverklaring indienen. Kort na de vakantie, zeker voor de Westduitse verkiezingen, wil hij de ministers weer bijeen laten komen. Minister Luns kon nog niet voorspel len hoe een intentieverklaring er uit eindelijk uit zou zien. WEU Minister Luns. tevens voorzitter van de WEU-ministerraad sprak met Harmei ook over de crisis in de WEU, waar Frankrijk het politieke overleg boycot. Samen hebben zij naar een oplossing gezocht, die mi nister Luns binnenkort aan zijn Franse collega hoopt voor te leggen. Op 16 en 17 juli gaat hij namelijk naar Parijs, na eerst op 15 juli in Londen met minister Stewart de pro blemen te hebben doorgesproken. Vandaag sprak hij uitvoerig met mi nister Brandt van West-Duitsland (in Den Haag. Volgens minister Luns zullen de komende zes maanden voor Europa heel interessant, doch zeker geen ge makkelijke periode worden. Voor het bijeenroepen van een Eu ropese topconferentie voelde hij niet veel. Zijn ervaring was, dat op zo'n conferentie de regeringsleiders toch voortdurend door hun ministers van buitenlandse zaken worden gesouf fleerd. Een topconferentie zou vooraf i diepgaand door deze ministers moe- ten worden voorbereid, als men tot werkelijke resultaten wilde komen, aldus mr. Luns. snel en op karakteristieke manier haar propaganda over op nieuwe controversiële zaken en op nieuwe vertraging door het gebruik van we gen over land voor te stellen OJOEKWOE Overigens hangt het opnieuw zen den van hulp voorraden nog geheel af van de Biafraanse leider Ojoek- woe. In het Britse Lagerhuis zei mi nister van buitenlandse zaken Mi chael Stewart gisteren dat hij zal proberen zo snel mogelijk toestem ming van Ojoekwoe te verkrijgen. Volgens de minister heeft de fede rale Nigeriaanse regering duidelijk verklaard dat er geen sprake is van uitbanning van het Rode Kruis, maar dat zij zélf de coördinatie in handen heeft genomen. Lagos is voorts bereid neutrale waarnemers tot federaal gebied toe te laten om de aard van de gezonden hulp te garanderen en er voor te zorgen dat de inspectie snel verloopt. NAAR LAGOS Vandaag zou de president van het Internationale Rode Kruis, Marcel Navillë, naar Lagos vliegen om poolshoogte te nemen. Dit zou ook een van de resultaten zijn van het overleg tussen de Britse regering en de Nigeriaanse minister van buiten landse zaken, dr. Aripko. tijdens het weekeinde. Het Rode Kruis is bereid overdag te laten vliegen, zoals de federale re gering had voorgesteld, op voorwaar de dat precies wordt overeengekomen hoe de veiligheid van de bemannin gen, de vliegtuigen en het personeel van het Rode Kruis wordt gegaran deerd. Buitenlandse studenten kunnen het door politieverordeningen moeilijk krijgen in Denemarken, want ingeschreven te zijn aan een universiteit en in staat te zijn zichzelf te onderhouden zijn geen garanties om er te mogen blijven. Alleen een huwelijk met ecu Deen of Deense biedt redding en daarom hebben een groep studenten van de Aarhus-uni- versiteit in Jutland een huwe- lijksreddingbrigade in het leven geroepen: Deense studenten zui len nu met een buitenlander trouwen voor de duur van de studie; sommigen gaan zelfs zo ver voor de wet) te scheiden. Op de foto het studentenechtpaar Leif en Helle Senholdt, dat om menslievende redenen be reid is te scheiden om met een buitenlandse student te ..trov- wen'\ Geen alcohol te hoop langs Franse autoweg PARIJS De regering in Parijs heeft de verkoop van alcoholhouden de dranken in etablissementen langs de Franse autowegen verboden. Men kwam daarmee terug op een eerder genortien besluit dal wel bier met een laag alcoholgehalte mocht wor den verkocht. De Franse regering beschouwt het gebruik van alcohol als voornaamste oorzaak van het grote aantal ver keersongelukken op de autowegen. WASHINGTON Keizer Haile i Selassie van Ethiopië is gislaren in Washington aangekomen voor een i officieel bezoek van vijf dagen. En kele uren eerder waren tien men sen gearresteerd die de Ethiopische kanselarij in Washington waren bin nengedrongen en de inventaris had den vernield. Het waren Ethiopische I studenten die protesteerden tegen het bezoek van de keizer. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft op weg naar Washington een kort bezoek ge bracht aan Griekenlandwaar hij werd verwelkomd door luite nant-generaal George Zoetakis (links). De storm van gisteren heeft ook op de eilanden-manifestatie Holland vier in Barendrecht grote schade aangericht. De evenementen-tent waarin Rob Out voor honderden jongeren zaterdagavond zijn shoic gaf. stortte met één rukwind finaal in elkaar Vandaag zou er een nieuwe tent komen, want vanavond worden veel tuinders verwacht op een voorlichtingsbijeenkomst van tuinboxov-do ec- teur ir. W. van Soest, en morgen komen Bromsnor en de Fabeltjeskrant naar de Hollandvier. De tentoonstellingshallen Hepen op een enkele lek kage na geen schade op. WASHINGTON President Nixon zal aan de vooravond van het vertrek van de astronauten Armstrong, Aldrin en Collins naar de maan niet met hen dine ren. Men wil voor alles voorko men dat zij met ziektekiemen worden besmet, zo werd gisteren als reden hiervoor opgegeven door het Witte Huis. Het was de 1 bedoeling dat Nixon volgende week dinsdag naar Cape Kenne- j dy zou gaan. Op de lanceerbasis zijn de ruimte- j vaardérs druk aan het oefenen voor j de historische vlucht met de Apol- lo-ll. Gisteren stond het verlaten van ie maan en het terugkeren naar het j moederschip op het programma. Tegelijkertijd waren duizenden I lonteurs en technici op topsnelheid j a&n het werk aan de Saturnus-5-ra- :et om alles gereed te krijgen voor- lat donderdag met het afte'.len wordt •egonnen. Ook moesten twee kleine manke- I tenten worden verholpen; er is een j ndercleel van het navigatiesysteem 'an de Maanlander vervangen en ook :s de derde trap van de Saturnus j >pnieuw geschilderd. De eerste verf- aag bleek af te bladderen toen de •eer koude vloeibare waterstof en -.uurstof voor proef in de tanks werd j repompt. Niet precies Het is overigens best mogelijk dal Nrmslrong. de eerste mens die ie naanbodem betreedt, niet precies op •.et vastgestelde tijdstip naar buiten aat. Er zijn verscheidene onbekende 1 actoren die een rol spelen en ook j \rmstrong zelf kan de plannen en -hema's veranderen. Gaat alles naar wens dan is j vrmstrong maandag 21 juli om 7.17 tur onder aan de ladder. Hij staat Ian nog niet op de bodem van ,de naan. maar op de schijf van een van ie landingspoten. De deskundigen an de NASA rekenen erop dat het dan nog twee of drie minuten duurt j DOOR Het schalde over de drukke markt: Verloren geraakt ccn jongetje...." Mensen hielden hun slentergang in. Een standwerker verstomde: in het gewoel viel een betrekkelijke stilte, waarin de metalen stem ver dere aanwijzingen gaf: blauw .broekje, blond haar.... Een snelle blik rond. Geen blauw bebroekte dreumes. Het lawaai herstelde zich. Me- moeite kon nog opgevangen worden dat het kind. indien gevonden, ter spoedigste afgeleverd moest wordei •ian hel marktkantoor. Ik bedacht me, dat ik niet zou weten waar het marktkantoor was maar daar zouden standhouders wel raad op weten. Onder het kopen van warme stroopwafels, het keuren van een kip. het laden van komkommers betrapte ik mezelf op een voortdu rend rondkijken naar blauwe broe keman. Begon me af te vragen of dit ni menselijk mededogen of journa- 'ïstieke sensatielust was. want zo U zien ging iedereen verder rustig zijns weegs. Toen hoorde ik achter me een \touw zeggen: „Daar...." Een manh«stem antwoordde kor zclig: „Dat wurm heb een rooie broek aan...zeur toch niet zo De vrouwenstem: „Zeuren, je zal het schaap z'n moeder maar zijn... Tevreden drong ik verder langs cï» kramen. Het was kennelijk hei ■nenselijk mededogen geweest. Toen de metalen stem weer begor •pitste ik de oren. Was het kind nou nog niet gevonden? Maar het ging nu om een zesjarige, die niet verlo •■en. maar juist gevonden was. Hi •vachtte op het marktkantoor. waai lat dan ook wezen mocht. De mark ■vas er geen ogenblik stil van. Het krioelde van mensen, kindc en: dringend, keurend, dingend lllainvo kroelt 'ikkend. aanprijzend, afwijzend o raag kopend. Blonde broekeman was vergeten Behalve dan door die ene mar. lij was groot en dik. een ronde kop blozend en goeiig. Hij stond met zo veel smaak en zwier een stapel nieuwe haring te verwerken dat ik irobeerde hem de kunst af te kij ken. Hel lukt mij nooit het beest tot de staart feilloos naar binnen te laten glijden. Ik ga altijd scheef en moet ian worstelen met slierten, die op vang of neus te recht komen. Net had hij weer tussen duim en •.vijsvinger een beest bij de staart 'oen hij het gebaar stopte en fel uar de passerende menigte keek "•'aar hun voeten leek me. Opeens schoot hij naar voren. Pssl". riep hij en toen: ..Kom dan. •om...." Tussen de voortspoedende benen tond een jongetje. De man strekte le hand met haring en al:,..Kom dan bij ome Het kind keek hem aan, sperde dc- mond wijd open en blerde een angstige kreet. Een vrouw keerde zich om. greep het knaapje en sleur de hel mee, met nog even over de schouder naar de haringeter een bij- °nd: „Engerd De man stond nog steeds met de aring happens gereed. Keek moe- Ier en kind met een niet begrijpen le blik na. mompelde toen: ..Trek dat kind dan geen blauwe broek an kreng..." en hapte eindelijk in de haring. voordat Armstrong eerst met zijn linkervoet voelt, hoe stevig de maan- bodem is, om tenslotte met beide voeten op de grond te gaan staan. Ook wat het verzamelen van de maanmaterie betreft staat nog weinig vast. Vermoedelijk zullen de drie ruimtevaarders 45 kilo mee near cle aarde nemen. Het gewicht hangt overigens geheel af van de dichtheid van de maanmaterie. Onderzoek tegen Packmen PRAAG Russische troepen die in Tsjechoslowakije gelegerd zijn. zijn opnieuw met zoinermanocuvres begonnen. De regering in Praag en het ministerie van defensie hebben toestemming verleend voor de oefe ningen. die tol 14 juli zullen duren. De troepenverplaatsingen geschieden over de weg en per spoor. Overigens gaan de zuiveringen in de communistische partij van Tsje choslowakije ook steeds verder. Nu zijn de districtsafdelingen aan de beurt. Het presidium in het eerste district van Praag, dat vorig jaar aan liet hoofd stond van de progressieve beweging in de communistische par tij, heeft volgens het Tsjechoslo- waakse persbureau^ CTK zijn ontslag aangeboden. Tegen Ludek Pachman. de schaak kampioen van Tsjechoslowakije, wordt opnieuw een politioneel onder zoek ingesteld. De redenen hiervoor zijn gelegen in zijn in Nederland verschenen boek Zeven dagen var de maand augustus. Het boek bevat een rede die Pachman voor de Universi teit van Amsterdam heeft gehouden en enkele artikelen en interviews. PUTTEN De zeventigjarige me vrouw A. M. Var de Torre van Kleef uit Rotterdam is gistermiddag in Putten om het leven gekomen toen de auto. waarin zij als passagiere meereed. -<cMerop een vrachtauto botste. De bestuurder, diens echtgenote en -lrie kinderen werden allen, min of meer ernstig gewond, in een zieken huis opgenomen. Het ongeluk were mede veroor zaakt doordat de vrachtwagen slin gerde en aai- .•ert*-aagde om een mhalende - ito de kans te geven uit een slip te raken. Inzittenden van de ze auto en van de vrachtwagen bleven ongedeerd. PARIJS De zwaarste juli-storra sinds mensenheugenis die gisteren Bretagne cn do C'anarische eilanden teisterde heeft zeker aan 23 mensen het Ipven gekost. De meesten van hen stierven de verdrinkingsdood, maar ook op het aste land eiste het nood weer zijn tol Dichtbij de Franse kust sloeg een zeilschip om Een van de opvarenden verdronk. Dri.3 andere lijken werden gevonden ter hoogte van de Baai van Mont Saint Michel Zij zouden afkom stig zijn van een pleziervaartuig. Vijf lijken van Fransen zijn aan de kust van Jersey aangetroffen. Onder hen was de commissaris van politie van Granville He1 vaartuig waarin zij zich hadden bevonden, was bij de Franse kust vergaan. Men neemt aan dal het dodental nog zal stijgen Gisteravond werden tenminste nog vijf zeil- en motorbo ten vermist. Op drie ervan bevonden zich negen mensen. De hele middag en een dee! "an de avond hebben I vliegtuigen °n schepen naar de ver- miste boten vezochl (Vervolg van pag. I) In hel Ketelmeer bij de nieuwe brug tussen de Zwolsehoek (Noord oostpolder) en de Kamperhoek, 'Oostelijk Flevoland) sloeg het 850 ton metende tankschip Livons van de rederij Van der Linden uit Rotter dam uit het roer. waardoor het tegen een van de brugpijlers aanvoer. Het schip sloeg lek en zonk. Alleen de kajuit bleef boven het water uitsteken. Een tank met stookolie j waarmee het schip was geladen I stroomde leeg in het meer. De vijf opvarenden werden gered door in de buurt aanwezige sleepboten. Op de brug zelf sloeg een complete hijskraan om. KAMPEERDERS De kampeerders hadden hel zwaar te verduren. In de westhoek van Schouwen zagen velen hun linnen bezit aan flarden gerukt worden. Op verscheidene kampeerterreinen wcr- j den de tenten van hun plaatsen ge trokken en meters verder neergesme ten. Van narisheid gingen velen toen maar naar huis. Op het eiland Tessel werd het hou ten met plastic overdekte gebouw van Diarama Holland totaal vernield. Sinds 16 juni werden hierin voorstel lingen gegeven op een doek van vijf tien meter breed en vijf meter hoog. dat uniek in Europa is. Uit alle delen van Nederland werd I door vijf naast elkaar werkende pro jectoren een panorama vertoond dat reeds enige duizenden bezoekers trok. De initiatiefnemer en eigenaar. Hen- ny Horsman, kreeg een schade van meer dan f20.000. Hij was niet ver zekerd. In Kamerik werden door een windstoot zes bomen met een lengte van twaalf meter tegelijk geveld. De bomen kwamen dwars over de weg in enkele aan de overzijde liggende tuintjes terecht. Persoonlijke onge lukken deden zich ook hier niet voor. 1 OORDELEN 4DELEN (Vau een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Hoewel al gemeen verwacht wordt dat het nieuwe anticonceptiemiddel Depo Provera. dat als injectie wordt toegediend en een wer kingsduur van drie maanden beeft, eerlang op de Nederlandse ^eneesmiddeMnmarkt zal ver schijnen. is dat op het ogenblik nog niet het geval Het middel, dat reeds de populaire naam van „prik-pil" heeft gekregen. is door een aantal Nederlandse vrou wenartsen geruime tijd met goed resultaat beproefd. Het voordeel is de toedineng eens I per drie maanden, maar er zijn ook I bijwerkingen, die onverkorte toepas sing onmogelijk maken. Een daarvan is. dat de vruchtbaar heid geruime tijd na stopzetting der injecties pas kan lerugkeren. soms na twee iaar Vandaar dal Nederlandse artsen die er bij wijze van experi ment mep hebben gewerkt, het mid del alleen geschikt achten voor echt genoten wier huwelijk reeds tot een verantwoorde gezinsvorming heeft geleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5