THANT: STAAKT ACTIES Commentaar Storm bracht groot aantal schepen in moeilijkheden VN-waarnemers zullen worden teruggetrokken Boomslag Ruimteaapje al terug Voorlopig einde actie verkeersleiders Het Kwartet mm Eiikele buien Inbrekers nemen zes pistolen uit kazerne weg Jongen gedood in de storm OE THANT GEOPEREERD Republikeinen niet in kabinet LAATSTE VLUCHT OP 30 JULI f27,50 B ^ovVn DeitageWed of «oonptaals Kampeerders van narigheid naar huis Bejaarde vrouw lag nacht voor haar huisdeur Nieuwe leidse Courant Dinsdag 8 juli 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ie ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 3leer geteeld dan ooit na tie oorlog Bestand teordt constant genegeerd Het is vaak gemakkelijker om een groot offer te brengen dan een klein. REY „Wilt u de hangmat gebruiken? Of zullen we samen roeien?" DE BILT Een depressie die gisteren vergezeld van veel wind langs onze kust trok bevindt zich thans boven Zuid-Noorwegen en trekt langzaam verder noord waarts. Om de depressie heen stroomde koude en onstabiele lucht over West- en Midden- Europa. De voorste begrenzing hiervan is nu gevorderd tot de Poolse oostgrens en strekt zich vandaar uit naar Noord-Italië en de westelijke Middellandse Zee. In deze lucht kwamen verspreide buien voor, waarvan enkele met onweer. Nabij de Azoren bevindt zich een hogedrukgebied op de noordflank waarvan een nieuwe oceaanstoring ten westen van Ierland het komende etmaal in de richting van Frankrijk trekt. In verband hiermee zal de wind in onze omgeving tijdelijk krim pen naar zuidwest. De aanvoer van koude en onstabiele lucht houdt evenwel nog aan zodat er in het huidige weertype weinig verandering zal komen. Vooruitzichten voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 10, min. temp.: 0 tot 4 graden onder nor maal, max. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Barometerstand: Leden 10 uur 75.6 cm (1008 millibar), stagend. STRAND"EER Morgen verbetering met meer zon en vrijwel geen buien meer. Afnemende, maar nog wel een koele zeewind. Temperatuur 16 tot 17 graden, zeewater 16 gra den. VOORUITZICHTEN: Rug van hogedruk gaat een tijdelijk ver betering brengen. Zon en maan EDE Uit de wapenkamer van de Arthur Koolkazerne worden zes pisto len vermist. Ze zijn er weggehaald nadat men een stalen deur en een metalen deur in een afrastering had geforceerd. Het tijdstip van deze in braak was precies tussen de periodie ke controles van de wapenkamer ge kozen. De inbrekers, want het staat vast dat het om een aantal dieven gaat, namen drie FN 9 mm-pistolen en drie UZI machinepistolen mee. Met opzet moet ook het weekeinde zijn gekozen, omdat dan weinig kazerne- personeel aanwezig is. Merkwaardig is, dat de diefstal pas gistermorgen is ontdekt. De patrouil les die langs de wapenkamer kwa men na de inbraak hebben de gefor ceerde deuren niet opgemerkt, zodat een groot aantal wapens praktisch voor het grijpen heeft gelegen. OOSTKAPELLE Tijdens de he vige storm van gisteren is de veer tienjarige Ad. de B. uit Roozendaal omgekomen. Hij werd in Oostkapelle getroffen door een stuk hout, dat van een dak waaide. Zwaar gewond werd hij naar een ziekenhuis in Middel burg gebracht, waar de jongen tegen de avond overleed. NEW YORK De secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Oe Thant, zou vandaag in een ziekenhuis in New York worden geopereerd in verband met aambeiklachten. Tien dagen zal hij het bed moeten houden. In verband hiermee heeft hij zijn voorgenomen reizen naar onder meer Parijs en Genève geannuleerd of uitgesteld. Vlak voor zijn huis is vorige week, zo is pas nu bekend geworden, een bom ontploft. Het was er een van primitieve makelij. Bij de plaats van de explosie vond men twee plak katen waarin werd herinnerd aan het door Noord-Korea gekaapte Ameri kaanse schip Pueblo en aan „de jongens in Vietnam". Niemand liep bij de explosie verwondingen op. ROME De republiekeinse partij, die deel uitmaakte van de gevallen Italiaanse regering, wil in geen enkel nieuw kabinet zitting nemen. On danks hun geringe aantal zetels, ne gen in het 630 tellende Huis van Af gevaardigden, vervulden de republi keinen tot nu toe een sleutelpositie. Zij hebben laten weten het gekra keel van de christen-democraten en socialistische partners beu te zijn en dat de zeven jaar oude cen trum-linksformule geen levensvat baarheid meer heeft. De kans is groot dat er nu een wankele christen democratische minderheidsregering komt. ROTTERDAM De maan dagmiddag vrij plotseling opge stoken storm heeft in Rotterdam nogal wat schade veroorzaakt. In de Westerlaan in het scheep vaartkwartier, waar veel rede rijen hun kantoren hebben, ging een boom om, die een auto ver nielde. NEW YORK VN-secretaris- generaal Oe Thant heeft een be roep gedaan de aanvalsacties in het Nabije Oosten onmiddellijk te staken. Alle leden van de VN moeten het bestand effectief hel pen maken. „Dit is in het vitale belang van de hele wereld", zei Oe Thant in een speciaal rap port over de gespannen situatie aan het Suezkanaal. Hij constateert dat het geweld in het Nabije Oosten een grotere om vang heeft bereikt dan op enig ander tijdstip sinds de Zesdaagse oorlog van 1967. „Als dat zo doorgaat kan het spoedig de inspanningen voor een vreedzame regeling teniet doen en zelfs de inleiding vormen tot meer algemene en intensieve vijandelijk heden in dit gebied". Oe Thant zegt voorts dat de mili taire waarnemers in de zone langs het Suezkanaal gevaar lopen, zodat deze vermoedelijk teruggetrokken zullen worden. Alleen al in juni is er 21 maal door de Egyptenaren en vijfmaal door de Israëliërs op VN-installaties of op de VN-militairen geschoten. Het bestand, dat door de Veiligheidsraad is geëist, wordt volhardend gene geerd. Zowel Egyptische als Israëlische woordvoerders hebben vanmorgen melding gemaakt van een ernstig in cident aan de Israëlische kant van het Suezkanaal. In Tel Aviv werd meegedeeld dat een Egyptische commandoeenheid een Israëlische stelling aan de oever van het kanaal had aangevallen, maar verdreven kon worden. De Egyptenaren zouden acht doden heb ben, de Israëli's geen. Kairo beweert dat een Egyptische infanterie-eenheid dertig Israëli's had gedood en zelf vijf man had verloren. In de Jordaanvallei vielen acht Ara bische guerrilla's in verschillende vuurgevechten. Overigens worden nog deze week in Moskou besprekingen gevoerd over de crisis in het Nabije Oosten. Aanwezig zal daarbij zijn de Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken, Sisco. Op zijn reis naar de Russische hoofdstad zal Sisco ook Londen en Parijs aandoen voor over leg met de Britse en de Franse rege ring. Na een week keert hij naar vlor 3 pers; J vlucht van Vi uur: T a- W.vlucht van 1 uur. totaal voor Om moeilijkheden met de indeling te voorkomen is het nodig dat u zich met z'n drieën v in vlucht opgeeft. Het is ook veel gezelliger: U komt altijd bij elkaar te zitten. 1naam: 2. naam: 3. naam: correspondentie-adres: naam: straat: plaats: telefoon f u voor een rondvlucht, type: Al I Dl I f I I (aankruisen wat u wenst) I I I I bij voorkeur op: Wij hebben reeds aan u betaald: f (voor 3 personen totaal) en wel per giro we komen per: auto contant trein bus Vermeld duidelijk de dotum in een der onderstaande vakjes sormiddag U kunt kiezen tussen de woensdagen en zaterdagen tot en met 30 juli. HOE EN WAT Deze KWARTET-rondvluchten (alleen op woensdagen en zaterdogen) worden georganiseerd vonuit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-obonnees. Er wordt gevlogen met ervoren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uithalen moor u in een modem, comfortabel vliegtuig laten genieten van deze fascinerende ervaring. Terwijl men op z'n beurt wocht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter beschikking, vanwaar men het af- en aanvliegen kon volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde overhandigd. Uiterlijk twee dagen voor u aan de beurt bent krijgt u de instapkaart thuis. jy ijsus - 'smuti Washington terug. De regering van de VS gaat namelijk van het stand punt uit dat Washington de plaats moet blijven waar de bilaterale besprekingen worden gevoerd. Het is mogelijk dat Sisco naar Moskou gaat met het Amerikaanse antwoord op de nota die Rusland op 17 juni in Washington liet overhandi gen. Hier stond de reactie in op de Amerikaanse voorstellen die zouden moeten leiden tot beëindiging van de crisis in het Nabije Oosten. Voor vervolg zie pag. 2 Britse mariniers naar Bermuda-eilanden LONDEN Vorige week zijn tachtig Britse mariniers naar de Bermuda-eilanden gestuurd om on geregeldheden tijdens de op handen zijnde conferentie van de Black- Powerbeweging onmiddellijk de kop in te drukken. De regering van de eilanden had om troepenversfcerking gevraagd. CNV-jubileum JLJET Christelijk Nationaal Vakver bond viert morgen zijn 60-jarig bestaan. Het bereiken van een dergelijke leef tijd is voor een organisatie altijd een belangrijk gebeuren, want het be wijst dat de oprichting juist is ge weest, anders had zij het geen zestig jaar volgehouden. Voor het CNV is dit jubileum echter een gebeuren waarbij een complex van vragen zich naar voren dringt. Het is het moment waarop voor zitter Van Eibergen zijn functie be schikbaar stelt omdat hij de pen sioengerechtigde leeftijd heeft be reikt. Het verbond is tevens in een uitermate belangrijke ontwikkeling betrokken, die beslissend zal zijn voor de aard van het voortbestaan. De heer Ruppert noemt in De Gids drie redenen: opgelost moeten wor den de vragen naar erkenning van de mede-verantwoordelijkheid en de mede-zeggenschap van de werk nemers, de rechtsvorm van de on derneming, en de inkomens- en ver mogensverhoudingen. Ruppert heeft daarbij in onze bladen nog twee andere dingen gesteld: hij is tegen fusie met het NW maar voorstander van samensmelting met het NKV; een eenheidsvakbeweging zal naar zijn mening in Nederland de versplintering in de hand werken. Inderdaad is het CNV indertijd be gonnen als een interconfessionele or ganisatie. In het eerste CNV-bestuur zaten ook rooms-katholieken. De bis schoppen bleken hiertegen toen be zwaar te hebben. Geheel in overeenstemming van de vragen van vandaag wijdt het CNV een groot deel van zijn algemene ver gadering aan een visieprogram waar in het beleid voor de toekomst wordt uitgestippeld. Overal in het land zal dit program onderwerp van discussie gaan uit maken. Met elkaar zal men zoeken naar de juiste weg. Voorop zullen daarbij moeten staan de beweegrede nen van het christelijk vakverbond tot christelijk sociale actie. DEN HAAG Een zware noordwesterstorm trok gisteren over ons land, waarbij op som mige plaatsen windkracht tien werd bereikt. Vooral kwam een groot aantal schepen in moeilijk heden te verkeren. Op de Oosterschelde brak een vrij nieuw binnenvaartschip, de Rhe- nus-55, in tweeën door de zware gol ven. Op vijf ruimen bleef het schip Bonny lusteloos nog drijven. De toestand werd echter zo penibel dat een boot van de rijkspolitie te water zes opvarenden moest overnemen. De kapitein en een opvarende, alsmede de loods, bleven aan boord. Later nam de sleepboot Walrus met een bergingsvaartuig het schip op sleeptouw maar bij Yerseke liep het schip vast op een zandbank. Daar werden de drie mannen die nog aan boord waren, overgenomen. Met hoog water zal men proberen de Rhe- nus-55 vlot te krijgen. Voor de kust van Katwijk raakten drie Fransen met hun zeiljachtje in nood. Een Katwijks vissersvaartuig wist de mannen te redden. Bij Stavenisse kwamen drie sloe pen met in totaal zestien zeeverken ners vast te zitten. Ze konden allen verkleumd van de kou en doornat door de politie uit hun benarde positie worden bevrijd. PLEZIERJACHT Tussen Zierikzee en Kats raakte een plezierjacht met zes Belgen aan boord vast ten westen van de Vonde- lingcnplaat. Een reddingsboot slaagde erin de mensen aan boord te nemen. Door voortdurend hozen hadden zij hun vaartuig drijvend weten te hou den. De werphengelaars. afkomstig uit Herenthals, werden in Kats aan de wal gezet. Voor vervolg zie pag. HONOLOELOE Het ruimtevaar tuig met de aap Bonny is vannacht boven de Stille Oceaan ten zuiden van Hawaii geborgen. Het dier werd direct overgebracht naar een labora torium op de Amerikaanse lucht machtbasis op Hawaii. Gisteren besloot men het aapje voortijdig naar de aarde terug te ha len omdat zijn toestand slechter werd. Het volgde de wenken van de technici op de aarde niet meer op en dronk onvoldoende. Bovendien toon de het diertje tekenen van luste loosheid. De bedoeling was dat het dier, dat op 28 juni in een baan om de aarde werd gebracht, dertig dagen in de ruimte zou blijven Het zou gegevens moeten verschaffen over de invloed van langdurige gewichtloosheid op het lichaam. De geleerden wilden meer te weten komen over het weker wor den van de beenderen en de aan tasting van het spierweefsel tijdens langere ruimte vluchten. Na bemande ruimtevluchten is bij ruimtevaarders een meetbare ver mindering van kalk en fosfor in hun gebeente waargenomen. Aan de hand van Bonny's korte ervaringen in de ruimte hoopt men toch voldoende ge gevens te verkrijgen om de oorzaak van deze lichamelijke aantasting te achterhalen. OUDERKERK a/d. IJSSEL De 84-jarige weduwe S. Hoogwerf- Dek ker, wonende Lageweg 54, heeft in de afgelopen week een nacht en bij na een halve dag voor baar deur gelegen. Mevrouw Hoogwerf, die se dert jaren reumatisch en heel slecht ter been is, heeft waarschijnlijk voor zij naar bed ging nog het een of ander willen halen uit haar portaal tje en is daarbij gevallen en bewuste loos geraakt. Toen zij weer bijkwam, was zij niet ln sta-at op te staan, zodat ze op de betonnen vloer moest blijven lig gen. Daar vond de melkboer haar om ongeveer 11 uur 's morgens. Dr. Leeuwenburg' liet haar naar een der Goudse ziekenhuizen over brengen. De nadelige gevolgen voor de bejaarde weduwe schijnen evenwel mee te vallen. Zij bleek niets gebro ken te hebben en hoopt weer terug te keren. Duitse matroos in tank gestikt ROTTERDAM De 19-jarige Duit se matroos T. Brendel uit Kestert is zondag door kooldioxydevergiftiging om het leven gekomen. De matroos was samen met de 25-jarige Duitse stuurman afgedaald in een tank van het binnenschip Ludwigshafen om er werkzaamheden te doen. De kotter KW 195 heeft gistermiddag drie Fransen van een zeiljachtje aan boord genomen, dat als gevolg van de noordwesterstorm in nood was ge raakt. De Katwijker visser bracht de schipbreukelingen naar IJmuiden. Het jachtje dreef nog stuurloos rond. Op de foto de drenkelingen bij aankomst. Op de voorgrond een ziekenbroeder met hun zwemvesten. Gelukkig kon de ambulancewagen onverichterzake vertrekken. SCHIPHOL De stipt heidsactie van de verkeers leiders op Schiphol is gisteren voorlopig opgeschort. Zij heeft tien dagen geduurd. Het bestuur van het ver- keersleidensgilde deelde gister avond mee, dat hiertoe was besloten met het oog op het over leg dat wordt gevoerd over de voorstallen die door het perso neel zijn gedaan. Verder zegt hat gilde dat „de hiaten in de voorschriften naar eigen inzicht van de vereerslei- ders zullen worden opgevuld". Volgens een van de bestuursle den heeft men ook voor 27 juni (toen de actie begon) steeds met deze ontoereikende voorschriften naar eigen inzicht gewerkt. Compromis Het compromisvoorstel dat bij minister Bakker op tafel ligt, en waarover gisteren uitvoerig met hem werd gesproken, houdt in een optrekking van het maxi mumloon tot ƒ2.610 per maand. De taakwaarderingscommissie van de regering had eind vorige maand dit bedrag op ƒ2.200 wil len stellen. De Vereniging van personeel bij de Rijksluchtvaartdienst dringt er thans op aan dat het maximale bedrag van ƒ2.610 be reikbaar moet zijn voor alle vol ledig gebrevetteerde verkeerslei ders en niet alleen voor hun chefs, zoals de commissie had voorgesteld. Vertragingen waren gisteren op Schiphol echter niet van de lucht, deels veroorzaakt door het optreden van de verkeersleiders, die nu eenmaal niet meer werken op een manier zoals dat vroeger geschiedde. Het litgaande luchtverkeer in zuidelijke richting had vertragin gen tot meer dan een uur. De binnenkomende toestellen waren tien tot derig minuten te laat. Ook het stormachtige weer speel de het luchtverkeer parten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1