Rini Wagtmans schitterde in tweede tourweekeinde LAVER WINNAAR IN PRACHTIGE FINALE Fedor den Hertog tweemaal eerste Leo de Ruiter kampioen van de Lopikerwaard Tour in cijfers Gimondi favoriet MERCKX WON KORTE TIJDRIT OOK JAN JANSSEN RUKTE OP Fischer tegen Botwinnik John Newcomhe bood felle tegenstand Cees Haast is meesterknecht Bratislava: Mitropacup Konsekwent MOSERWON INLISSE Bab Kralt gaat weer voetballen GOED BEGIN SCHAAKTEAM Computer Veel remises in slotronde POLSTOK-VERSPRINGEN MAANDAG 7 JUU 1»69 Mariano Diaz bevestigde zaterdag andermaal dat hij aan een sterk sei- lakii zoen bezig is. Divonne les Bains zafa dart de Spanjaard zaterdag de zevende etappe van de Tour de France triom- mo *erend besluiten. De uitslag van de zevende etapppe: 1. Diaz (Machain) 6 uur 13 minuten en 7 seconden; 2. Momene (Machain) 6.15.00; 3. 'Wagtmans (Vissers) 6.15.03; 4. Loper Rodri- °8" zutz (Machain) 6.15.14; 5. DancelU (Albani) we' zt; 6. Van Neste (Cools) zt; 7. Scandelll Ah' (Driessens) zt; 8. Zandegu (Pezzl) zt; 9. rt« Van den Berghe (Driessens) zt; 10. Janssen (Gemlniani) 6.15.14; 13. Dolman (Vissers) Aa" 19. Van der Flaes (Vissers) 23. Almar (Gemi- ,r„. nianl);28. MerCkx (Driessens): 30. Glmondi "L?, (Pezzl) allen dezelfde tijd 6.15.14; 39. Pou- lldor CMagne) 6.15.14; 40 Plngeon (Plaud) zt 76. Haast (Vissers) zt; 85. Karstens (Plaud) ach 6.21.02: 8. Poortvliet (Vissers) zt; 105. Ot- vei tenbros (Vissers) 6.21.47; 108. Beugels (Mag- ne) 6.23.14. !bu De Spanjaard Gomez del Moral, die na 72 kilometer bij een valpartij betrokken >r\vi' raakte, staakte de strijd, ern De uitslag van de individuele tijdrit: 1. ianiMerckx 10 min 38,63 sec (gem 49,606 km/u); ~rn|2. Altlg op 2 sec.; 3. Grosskost op 10 sec.; ie*4. Pingeon op 15 sec.; 5. Poulldor op 16 fsec.; 6. De Vlaeminck op 19 sec.; 9. Jans- ira sen op 20 sec.; 10. Poortvliet op 23 sec.; 13. Glmondi op 26 sec.; 14. Beugels op 27 sec.; iant; 16. Wagtmans op 26 sec; 38. Karstens op 53 ter- sec; 61 Dolman op 1 min. 16 sec.; 70. Van der Flaes op 1 min. 23 sec.; 93. Ottenbros Ah- op 1 min. 44 sec.; 110. Haast op l min. 58 aap sec. ive- De uitslag van de tweede helft is: 1. Dancelli de 136.5 in 3 uur 30 min. 46 sec.; 2. TW'i Gandarlas 3.30.50 3. Wagtmans 3.32.13; 4. Basso 3.32.42 5. De Vlaeminck; 6. Zandegu; 8'7. Janssen; 10. Karstens; 12. Van der Flaes. Algemeen klassement 1. Merckx 38.03.18; 2. Altlg op 2.05; 3. Janssen op 5.01; 4. Wagtmans op 5.03: 5. Poulidor op 5.12; 6. Glmondi op 5.16; 7. Vianelli op 5.19; 8. Pingeon op 5.21; 50. V. d. Vlaes op 25.58; 54. Dolman op 27.42; 75. Haast op 36.53 87. Beugels op 41.00; 91. Ottenbros op 42.36: 93. Karstens op 43.29; 112. Poortvliet op 1.25.58. De Spanjaard Ocana staakte de strijd. Ploegenklassement Puntenklassement Bergkl assement l. Galera 28 pnt.; 2. Merckx 26 pnt.; s. De Vlaemlnc 17; 4. Alting 15; 5. Diaz 13; 6. DancelU 10. In deze krant: zaterdagsport voluit DIVONNE De journalisten in de Tour de France hebben blijkens hun voorspellingen hun geloof in Felice Gimondi niet verloren. Zoals elk jaar hebben deze deskundigen hun me ning gegeven over de renners, die straks in Parijs bij de eerste vijf j zullen zijn. Daarbij is Gimondi met 84 stemmen van de 85 inzenders be ter uit de bus gekomen dan Merckx, wiens naam op 82 formulieren voor- komt. In Jan Janssen, winnaar van 1968, werd niet zoveel vertrouwen gesteld: hij kreeg 60 stemmen. Overigens zijn er al mededingers naar de pot van ruim 600 gulden die zich gevoegelijk als uitgeschakeld kunnen beschouwen. Dat sijn dege- «en. die de inmiddels uit het veld verdwenen Ocana (43 keer) en Gonza les (18 keer) op hun formulier had- den staan. Rini Wagtmans, die na de achtste etappe een verdienstelijke vierde plaats in de algemene klasse ring inneemt, kreeg slechts twee 'temmen. Die kunnen straks in Pa rijs wel kostbaar worden THONON Rini Wagtmans heeft in het tweede weekeinde van de Ronde van Frankrijk een opvallende rol gespeeld. De Brabander eindigde zowel in de zevende als achtste etappe op de derde plaats. Door deze fraaie klassering rukte hij op naar de vierde plaats in het algemeen klassement dat nog steeds aangevoerd wordt door Eddy Merckx, die zondag in het eerste gedeelte van de achtste etap pe, een tijdrit over ruim acht kilometer in Divonne les Bains, opnieuw zijn grootmeesterschap toonde. De etappe van zaterdag leverde na een 180 kilometer solo een zege op voor de Spanjaard Marino Diaz, die op bijna twee minuten gevolgd werd door zijn landgenoot Momene. Een vermetele vluchtpoging van Wagtmans leverde hem wel de derde plaats op maar niet de grote winst op Jan Janssen, die de Brabander ver wacht had. Gisteren was Wagtmans succesvoller. In het tweede gedeelte van de achtste rit kwam hij 29 secon den voor Janssen, die in het peloton als zevende eindigde, binnen. Wagt mans, die ten koste van alles een betere slotklassering wil behalen dan Jan Janssen, is zijn grote concurrent nu genaderd tot op twee seconden. Het Nederlandse duo derde en vierde in het algemeen klassement staat resp. 5.01 en 5.03 achter op Merckx. Wagtmans heeft in de bijna 400 km tussen Belfort en Thonon door de stroomgebieden van de Doubs en de Rhone wel van zich doen spreken. Zaterdag, toen de jonge Spanjaard Mariano Diaz (twee jaar geleden bergkoning in de ronde van de toe komst) een 188 km lange solo met een overwinning besloot, had Wagt mans in de slotfase een aanval gelan ceerd. Die was zeker niet gericht te gen Diaz, maar wel regelrecht tegen Jan Janssen. Wagtmans was na de top van de Col de Faucille samen met Momene in het gat achter Diaz gesprongen, maar was niet ver weg gekomen. Van de winst van maxi maal 15 sec. hield hij op de meet slechts negen over. Verkeerde taktiek Wagtmans, die in het hippodroom van Divonne een verkeerde taktiek toepaste en door Momene naar de derde plaats werd verwezen, bekende later: „ik had het beter niet kunnen doen. De winst was te klein." Dat hij van de negende plaats in het alge meen klassement naar de zevende steeg, was van geen betekenis. De volgende ochtend immers, in de tijd rit rond het meer van Divonne, wreekte de inspanning zich en viel de Brabander weer terug naar de tiende plaats. Beter bekeken was zijn aanval in de etappe naar Thonon. die na een langdurig samengaan winst opleverde voor wegsprinter Dancelli voor de Spanjaard Gandarias. Nu demarreer de Wagtmans in de afdaling van de col de Jambaz, voelde in de klim naar de col de Cou (20 km voor de meet) dat het ging en zette door. Nu bedroeg zijn winst op de meet, waar hij weer derde werd, 29 sec, genoeg om van de tiende naar de vierde plaats te verhuizen. Wagtmans heeft dit weekeinde overigens wel dankzij de gratie van Eddy Merckx mogen schitteren. Hij zelf hierover: „Merckx is akkoord. Hij vindt dat ik goed rijd en gunt me een goede klassering omdat ik mij na die dopingaffaire van de Giro van commentaar heb onthouden, zowat als enige". De 22-jarige Rini Wagt mans, veegde het zweet van zijn voorhoofd. „Ik kan goed met Merckx opschieten. Hij praat voortdurend met me onderweg", zo voegde de Brabander er aan toe. Kwaad Dat zal wel zo zijn, maar Wagt mans wist toen nog niet dat Merckx zich na de finish van de achtste etap pe in de badplaats Thonon aan het meer van Geneve bepaald ontevreden over het doen en laten van de Neder lander had uitgelaten. Hij keek zelfs kwaad toen de naam Wagtmans viel. „Natuurlijk ben ik er niet content mee als hij me al het werk laat doen", zei de Belgische vedette toen hem werd gevraagd hoe hij dacht over de ontsnappingen van Wagt mans. Misschien was het theater van de onbetwiste heerser in deze tour. Het is immers een publiek geheim dat Merckx ter verdediging tegen de coa litie een pact heeft gesloten met ze ker de Flandria's (in ruil daarvoor zou Roger de Vlaeminck het punten klassement mogen winnen) en Wil- lem-2 - Gazelle. De prijs voor de hulp van de* ploeg van Ton Vissers zou wel eens de steun van Merckx kunnen zijn bij het streven van Wagtmans om in Parijs voor Jan Janssen in het eindklassement te ko- BELGRADO, Het blad „Politi- ka" heeft zaterdag gemeld dat over eenstemming bereikt is over een schaaktweekamp tussen de oud-we reldkampioen Mikhail Botwinnik en de Amerikaanse grootmeester Bobby Fischer. Iedere speler zou 5.000 dollar ont vangen en de winnaar krijgt verder 3.000 dollar. De wedstrijd zal gefinan cierd worden door de Amerikaanse schaakbond. Het staat nog niet vast waar en wanneer de tweekamp zal worden gehouden. (Van een onzer verslaggevers) POLSBROEKERDAM De Lopi- kerwaardkampioenschappen pol stok-verspringen, zijn zaterdag in Polsbroekerdam gehouden, en een groot succes geworden. Niet alleen sportief, maar vooral ook financieel. Maar liefst 900 toeschouwers zorgden er voor dat de organisatoren van de ze kampioenschappen handenwrij vend huiswaarts konden gaan met op zak een bedrag van ruim 1300 gul den. Polstok-verspringen is een in de Lopikerwaard steeds populairder wor dende sport, die zo'n vijf jaar gele den hier vanuit Friesland overge waaid kwam. Tijdens deze kampi oenschappen, waaraan uiteraard bui ten mededinging ook springers deelnemen van buiten de Lopiker waard, kwamen drie springers uit de jongensklasse (t/m 15 jaar), elf in de juniorenklasse (16-18 jaar) en negen tien in de senioren-groep. Verder ook een springster, Nora Goemans. Nora was in Polsbroekerdam heel wat minder fortuinlijk dan een paar we ken geleden in Vlist toen zij ruim negen meter sprong. Nu belandde zij, onder luid geschater van het talrijke publiek, bij haar sprong in de sloot. De titel van de Lopikerwaard ging, evenals vorig jaar naar Leo de Ruiter LONDEN „De beste finale, die ik ooit op Wimbledon heb gezien". Zo karakteriseerde Henk Timmer, de thans 65-jarige coryfee uit de derti ger jaren de finale van het herenen kel tussen Rod Laver en John New- combe. „Een titanengevecht tussen THONON Cees Haast is de op volger van Huub Zilverberg in de Tour de France geworden. De kleine Brabander glunderde zaterdag in Di- vonne-les-Bains toen Rini Wagt mans langsreed en hem een goedkeu rend klopje op de schouder gaf. Rini is erg tevreden over me", zo zei de eens als een mogelijke grimpeur geziene Haast trots. „Giste ren in de rit naar Divonne ben ik steeds drinken aan de auto gaan ha len. Dat durven de anderen niet. Ze zijn bang dat ze dan niet meer bij komen." Cees Haast is een keiharde vent. In de spurt van de grote groep op de paardenrenbaan in Divonne had hij extra zijn best willen doen voor zijn kameraden Dolman en Van der Flaes, maar was daarbij vlak voor de meet tegen het asfalt gesmakt. Hevig bloedend uit verwondingen aan zijn linker arm en linker been kwam de kleine man uit Rijsbergen lopend over de finish. Toen pas bekeek hij de schade en constateerde: „het zijn maar schaafwonden. Het is wel eens erger geweest." En lachend: „Dat vél is er al meer af geweest. Het zal er ook nu wel weer aangroeien." twee spelers, die niet alleen hard sloegen, maar ook hun verstand ge bruikten. Vooral Newcombe deed nooit tweemaal hetzelfde. Hij versnelde, vertraagde en wisselde smashes af met prachtige lobs. Laver is toch wel een hele grote dat hij deze Newcombe heeft verslagen". Nadat Rod Laver uit de handen van de Hertog van Kent de goud kleurige trofee had ontvangen gaf hij toe dat het bijzonder moeilijk was geweest. „Het was de zwaarste finale uit mijn loopbaan. Newcombe speelde werkelijk heel goed". Een dergelijke loftuiting komt zelden uit de mond van de linkshandige tennisgroot- meester. Newcombe speelde deze match an ders dan we van hem gewend zijn. Ditmaal was zijn kracht niet uitslui tend gebaseerd op zijn keiharde ser vice. Hij wist dat hoe harder je tegen Laver serveert hoe harder je de bal terugkrijgt. Daarom ook nu de tak tiek. die hij ook al tegen Okker de monstreerde: een iets minder harde service, maar veel meer geladen met effect. Hierdoor kreeg Wimbledon de meest boeiende finale sinds jaren te zien. Matig begin Het zag er overigens in het begin niet naar uit dat Newcombe zo veel tegenstand zou bieden. Reeds in de derde game doorbrak Laver de ser vice van Newcombe, waardoor hij verder zonder al te veel moeite naar een 64 setzege kon lopen. De tweede set was Newcombe ech ter niet te stuiten. Zijn services wa ren nu onbespeelbaar, terwijl vooral in de ralleys zijn zuiverheid Rod La ver in grote moeilijkheden bracht. In de achtste game werd het Laver te veel. Via een prachtige backhand re turn werd zijn service doorbroken. Toch wist Laver nog terug te komen. Ook Newcombe's service werd door- Het Australische tennisfenomeen Rod Laver toont hier de fraaie bo kaal, die hij naast een geldbedrag van 27.000 gulden, heeft overgehou den aan de viersets-overwinning op zijn landgenoot John Newcombe, in de finale van het herenenkel op Wimbledon. broken. Maar, terwijl het publiek in in extase geraakte, presteerde New combe het ongelofelijke door weer een doorbraak te forceren. Zonder moeite serveerde hij hierna de twee de set uit (75). Deze setnederlaag was de eerste die Laver in vier Wimbledon-finales leed. Het publiek wachtte dan ook op zijn wraak. Maar Laver had ook in het begin van de derde set geen ver weer tegen het prachtige spel van Newcombe. Voordat hij het wist werd zijn service weer doorbroken en keek hij tegen een 41 ach terstand aan. Toen werd Laver ech ter weer de kleine, zelfverzekerde kampioen. Newcombe moest terug in de verdediging. Laver's volleys en lobs werden zuiverder en zuiverder. Wat niet uit kon blijven gebeurde. Newcombe zag zijn 41 voorsprong verdwijnen. Via 64 had Laver weer de beste kansen op de titel. Snelle doorbraak In de vierde set heeft Laver zijn tegenstander maar weinig kansen ge geven. Reeds in de eerste game door brak hij Newcombe's service en speelde daarna zo geroutineerd dat hij door steeds zijn eigen opslag te behouden, de set en daarmee de titel veilig stelde (6^4). Heed wat minder spannend was de dames-dubbel finale. Margaret Court en Judy Tegart gaven de Ameri kaanse meisjes Patty Hogan en Mar garet Michel weinig kans (9—7, 6—2). De eindoverwinning in het gemengd dubbel ging naar Fred Stolle en Ann Jones, die de Australische combinatie Tony Roche /Judy Tegart met 6—2, 63 duidelijk de baas bleven. PRAAG Inter Batislava heeft de mitropacup veroverd door de tweede finalewedstrijd tegen Sklo Teplice gelijk te spelen (0—0). De eerste wedstrijd tussen deze Tsjechische clubs was in een overwinning van 41 voor Inter geëindigd. uit Polsbroek, die met zijn sprong van 12m90cm overigens een centime ter te kort kwam op Wim Verweij. Wim kwam echter niet voor de titel in aanmerking omdat hij niet uit de Lopikerwaard komt. Naast de kampioenstitel waren er ook een paar aantrekkelijke prijzen te winnen, die beschikbaar waren gesteld door hotel Van Vliet, de ge broeders Triens en hotel de Kwakel. De uitslagen waren: jongens: l. K. J. de Leeuw (Benschop) 10,49, 2. W. Rietveld (Polsbroek) 10,28; junioren: 1. G. van Dijk (Lexmond) 11,27, 2. W. de Jong (Oudekerk a/d IJssel) 10,79, 3. W. Brouwer (Schoonhoven) 10,61; senioren: 1. W. Verweij (Linschoten) 12,91, 2. L. de Ruiter (Polsbroek) 12,90, 3. T. Eykelenboom (Lopik) 12,86, 4. A. v.d. Stok (Benschot) 12,73. THONON Zij mogen in het me tier geen al te goede naam hebben, zullen zeker na de affaire - Pijnen door de Nederlanders in de karavaan niet al te vriendelijk worden aange keken, konsekwent zijn Raphal Gemi- niani en Maurice de Muer, de ploeg leiders van Bic, wel. Zij hadden de eerste week van de tour voortdurend moeilijkheden 's avonds wanneer het eten werd opge diend. Dan ontbraken er steeds en kele coureurs, daarom stelden zij vrij dag de ploeg een ultimatum: „Wie van nu af aan te laat aan tafel komt, betaalt 50 franken (ruim 36 gulden) boete. Het geld gaat in een pot en wordt later verdeeld." Er zitten nu al 100 franken in die pot. Van Geminiani en De Muer, die nl. zaterdag als eersten de regel over traden en konsekwent hun portemon nee trokken. BAD MARIENBERG Fedor den Hertog blijft winnen. Nadat hij reeds de eerste vijf etappes van de ronde van Rijnland-Palts op zijn naram had geschreven, kwam hij ook in de zesde en in dc zevende etappe weer tot de eerste plaats. Zaterdag arriveerde hij met bijna een minuut voorsprong op zijn con currenten, terwijl hij gisteren met een voorsprong van l'/t minuut over de eindstreep kwam. In het algemeen klassement heeft Den Hertog een half uur voorsprong op zijn naaste concurrent de Duitser Becker. MOSKOU - De Nederlandse ju doka Chris Dolman heeft in Moskou tijdens de Internationale sambo kam pioenschappen de gouden medaille veroverd ln de zwaargewlchtkUsse. Dolman, die pat vijf maanden gele den ls gaan trainen op deze met Judo verwante sport, versloeg ln dc finale de Rus Vladimir Tretjakkov met een punt verschil. Een andere landgenoot. Hans Stelnbacker bezette ln het vedergewicht de derde plaats. LISSE De Zwitser Albrecht Moser (GAC) heeft zaterdagmiddag ln Llsse een nationale loop over 25 kilometer gewonnen. Moser, die na 15 kilometer de plaatselijke favoriet Plet Beelen van de leiding verdrong, had aan de finish bijna drie minuten voorsprong op zijn clubgenoot Rudi Mol. De uitslag: l. Moser 1.21.11, 2. Mol 1.25 02, 3. Kraan 1.24.46. 4. Kljne 1.25.26.6, 5. Vink 1.25.33, 6 Ridder 1.25.52.6. (Van onze sportredactie) LEIDERDORP Oud-internatio nal Bab Kralt, het laatste jaar in Leiderdorp wonend, is in het komen de voetbalseizoen weer beschikbaar voor het eerste elftal van Rijnsburgse Boys. Kralt slaagde vo rig jaar voor het trainersdiploma D en werd trainer van de afdelingsclub De Valken uit Valkenbug (ZH). Hij zette daarom een punt achter zijn actieve voetballoopbaan waarbij hij elfmaal voor het nationale zaterdag- elftal uitkwam. In het afgelopen seizoen volgde Kralt de trainerscursus C en moet nu een jaar wachten voordat hij aan de B-cursus kan beginnen. Dat deed hem besluiten weer te gaan voetbal len. „En als het even kan mijn plaats in het nationale elftal heroveren", voegt de 30-jarige Kralt er aan toe. ADELBODEN Nederland heeft de ontmoetingen uit de eerste en tweede jonde van het Clare Benedict tornooi in Adelboden tegen West- Duitsland en Engeland met 22 ge lijkgespeeld. Bouwmeester bracht zijn afgebro ken partij tegen de Westduitser Teschner tot winst en Langeweg kwam remise overeen met Schmid. De uitslag werd hierdoor 22. In de ontmoeting tegen Engeland wonnen Langeweg en Kuiper hun partijen te gen respectievelijk Kenne en Lee. Ree verloor van Penrose en Bouw meester van Harston. In de derde ronde is de stand bij de ontmoeting Nederland Spanje IV»lV». De partij tussen Langeweg en Medina werd afgebroken. De ove rige partijen, Ree Pomar, Bouw meester Toran en Kuiper Calvo eindigden in een zeer snelle remise. De afgebroken stand van Langeweg tegen Medina biedt goede kansen op winst voor de Nederlander. naar de 15-jarige Drost uit Langweer. De uitslagen zijn: Eregroep: Wlersma Andrelko 1—1, Koeperman Sijbrands 1—1. Kuyken Van Dijk 1—1, Bronstring AdjiedJ l—l. Smith Hlsard 2—0, Aga- fonov Baba Sy 0—2. Eindstand: 1. Andrelko 18 pnt., 2. Wlersma 15, 3. Sijbrands 15, 4. Koeperman 14. 5. Baba Sy 12. 6. Kuyken 12. 7. Agafo- nov 12, 8. Smith 9, 9. Van Dijk 8, 10. Bronstring 8. 11. Hisard 8, 12. AdjiedJ 3. Hoofdgroep: Koning Ferander Schota nus 02, Drost Delhom 11, Pippel Mechanski 1—1. Langley Dalllnga 1—1, Heerlnga Verleene 1—1. Eindstand: 1. Drost 16 pnt.. 2. Mechanski 15. 3. Schotanus 12, 4. Delhom 11, 5. Lang ley 11. 6. Dalllnga 11. 7. Pippel 10, 8. Kolk 8. 9. Heerlnga 7, 10. Verleene 6, 11. Koning Ferander 3. LONDEN „Kdf 9" ratelde gedu rende anderhalve minuut en spuwde vervolgens het volledige competitie programma van de Britse league voor het seizoen 1969/70 uit. Een en veertig seconden later volgde een ge lijksoortige indeling van de Schotse voetbaldivisies. „Kdf 9" is een computer, die door de Britse voetbalbond is ingeschakeld om competitieleider Douglas Flower behulpzaam te zijn b/tj het uitdenken van wedstrijdschema's. Het (bijna) alleswetende apparaat braakte in de ze 2 min. 11 sec. uit, waar anders verscheidene beambten weken over doen. Hoe tijdsbesparend en gemakkelijk dit alles ook is, er blijven enkele factoren over, die zelfs „Kdf 9" niet in de (denkbeeldige) hand heeft. Het onberekenbare weer op de Britse ei landen kan een programma, dat tevo ren zo fraai is uitgestippeld, volledig in de war gooien. Een vechtpartij tussen even onberekenbare fans, die tot het staken van wedstrijden kan leiden, hebben de metalen hersenen ook niet „ingecalculeerd". Brinta-Damtornooi HOOGEZAND Andris Andreiko, vrijdag reeds winnaar van het inter nationale Brinta-Damtornooi, heeft zaterdag het tornooi met een remise tegen onze landgenoot Harm Wiersma afgesloten. Alle partijen eindigden in een remise behalve Smith Hisard en Agafonov Ba ba Sy. Smith en Baba Sy wonnen. In de hoofdgroep ging de eindzege

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9