Kabinetscrisis temidden van grote sociale onrust Groot aantal ongelukken tijdens het weekeinde Achtduizend mensen alvast door de tunnel Uit de Haagse hof geplukt Regering-Rumor na half jaar afgetreden Straks wellicht een minderheidskabinet Belangrijke wetsontwerpen onaangeroerd Italië naar stembus Geen bessescipOe Thant niet Ver inga naar Parii hs Bespreking in Zweden over uitbreiding EEG Veertien doden bij storm over het Erie-meer Mamie Eisenhower in ziekenhuis Laatste eer Fietsen mogen tot 15 september met trein mee Raadsel rond val uit trein alles "i MAANDAG 7 JULI 1969 LEONE NIEUWE PREMIER President Saragat van Italië gaat donderdag pas beginnen met- het overleg om to komen tot het der tigste naoorlogse kabinet. Leone wordt als premier genoemd. ROME Terwijl het land al geruime tijd gekweld wordt door grote fociale onrust is de Italiaanse coalitie-regering zaterdag afgetreden. voor President Saragat zal donderdag pas het overleg met de partijen openen. Algemeen verwacht men in Rome dat nieuwe verkiezingen zullen moe ten worden gehouden. Na een kabinetóbijeenkomst. die slechts tien minuten duurde, maakte de minister van handel en industrie, Tanassi. bekend dat de regering was afgetreden. Tanassi is een van de lei ders van de eerder op de dag opge richte socialistische eenheidspartij. Zoals gemeld kwam het vrijdag tot een breuk in de Italiaanse socia listische partij. De gematigden, die de minderheid vormden, traden uit de Italië is, zoals verwacht na de inner lijke controverse in de socialistische gelederen, nu kabinetloos. Minister president Mariano Rumor moest president Giuseppe Saragatnadat de socialistische ministers zijn af getreden, het ontslag van zijn ploeg aanbieden. Hier de premier op weg naar het Quirinaal. HARPSUND In het zomerver blijf van de Zweedse premier Er- 1 ander hebben socialistische leiders uit zes Europese landen, onder wie de Westduitse minister Brandt en de Britse premier Wilson, gisteren be sprekingen gevoerd over een mogelij ke uitbreiding van de EEG. Brandt, die vorige week overleg pleegde met zijn Franse collega Schu mann. verstrekte de deelnemers me dedelingen over de houding van de nieuwe Franse regering inzake toetre ding tot de EEG. In Bonn werd gemeld dat Brandt al eerder de Deense en Zweedse mi nisters van buitenlandse zaken had meegedeeld, dat de Franse regering in beginsel zou instemmen met onder handelingen over uitbreiding van de EEG. partij omdat zizich niet konden verenigen met het streven van de linkervleugel om tot een nauwere sa menwerking met de communisten te komen. Kort na dc breuk besloten de ge matigde socialisten die deel uitmaak ten van de regering-Rumor hun ze tels ter beschikking te stellen. Premier Rumor bood later officieel aian president Saragat het ontslag van zijn regering aan. Zij bestond uit christen-democraten, socialisten en republikeinen. Slechts zes maanden is zij aan het bewind geweest. GEMANOEUVREER Deze regeringscrisis zal waarschijnlijk leiden tot gemanoeu vreer bij de partijen en politici die bij de samenstelling van de nieuwe regering een vinger in de pap willen hebben. En dat komt hun juist bij zonder ongelegen gezien de stakingen op grote schaal en de studentende monstraties die in Italië aan de orde van de dag zijn. Uiteraard worden belangrijke sectoren van het econo mische leven hierdoor aangetast. Francesco de Martino. vice-premier en leider van de linkse socialisten, zei dat zijn partij bereid is de coalitie met de christen-democraten voort te zetten. De mogelijkheid bestaat dat deze laatsten een minderheidsrege ring vormen met steun van socia listen en republikeinen in het parle ment. Dat zou op zijn hoogst een voorlo pige oplossing zijn, waardoor presi dent Saragat zich gedwongen zou zien het parlement te ontbinden en nieuwe algemene verkiezingen uit te schrijven. Dat zou voor de tweede keer zijn in twee jaar. NIET BEHANDELD In ieder geval zal geen van de ba- langrijke wetsontwerpen die premier Rumor bij het parlement heeft inge diend hervorming van het onder wijs, stroomlijning van de belastin gen, salarisverhoging voor het over heidspersoneel kunnen worden be handeld. Men neemt vooralsnog aan dat Ru- j mor terugkeert als leider van een interim-kabinet. Ook wordt de naam van Giovanni Leone, die vorig jaar vijf maanden lang aan het hoofd i stond van een interim-kabinet, als I premier genoemd. Italië kende na de oorlog 29 kandidaten. Minister Veringa was ook van de partij op de lustrumwedstrijden van Proteus in Amsterdam. De verhou ding tussen de bewindsman en de studenten was opperbest, maar alle onderwijsproblematiek is nu eenmaal verboden gespreksstof op een feest. In elk geval liet minister Veringa het hem door de studenten aangeboden biertje goed- smaken. Achtduizend mensen hebben za terdag de nieuwe tunnel tussen Barendrecht en Heinenoord be keken. Rijkswaterstaat gaf, voor afgaande aan de officiële ope ning op 22 juli, een publieke kijkdag. (Van een onzer verslaggevers) BARENDRECHT Rijkswater staat gaf zaterdag weer een tunnel kijkdag. Ditmaal betrof het de nieu we tunnel onder de Maas, die mi nister Bakker 22 juli komt openen. Voor de meeste kijkers werd het wandelen van Barendrecht naar Hei nenoord en terug, of omgekeerd, een geslaagd uitstapje. Drieduizend jongeren deden dat in verenigings verband als deelnemers aan de Tun nel-wandeltocht, vijfduizend ande ren gingen op eigen gelegenheid. Wie aan de Barendrechtse kant onder de rivier door dook, kreeg daar van de Barendrechtse beschuit fabriek een koek cadeau en wie van af de Heinenoordse kant naar de overkant ging, werd aangeklampt door leden van de Lions Club Hoek se Waard, die bij de zuidelijke tun nelingang tekeningen van de tot ver dwijnen gedoemde Barendrechtse brug voor een rijksdaalder per stuk aan de man brachten, ten bate van de bouw van een tehuis voor zwak zinnige vrouwen en meisjes in Nu- mansdorp. Ongeveer veertig tumielkijkers houden aan de kijkdag minder pret tige herinneringen over. Zij zaten vijf kwartier vast in de lift voor het langzame verkeer. Om ongeveer drie uur bleef het apparaat plotseling steken en de te lefoon die in de liftkabine aanwezig is, werkte nog niet. Schreeuwend en stompend moesten de gevangenen aandacht trekken, waarna andere tunnelkijkers het personeel waar schuwden. Om de mensen te kunnen bevrij- f I den moesten twee monteurs uit Rot- j I lerdam worden opgeroepen. Miljoenenorder voor Lip» schroevengieterij DRUNEN Lips NV scheepsschroe- J vengieterij te Drunen ontving de or- i der voor vier zeer grote verstelbare schroeven. 35.000 PK. elk. bestemd voor twee container schepen, welke ge- i bouwd worden door Rhcinstahl Nord- seewerke. Emden, voor rekening van Seatrain Lines Inc. New York. Dit zijn verstelbare schroeven van I het grootste vermogen ter wereld in 1 opdracht oi' in bedrijf. Dez'e order is een vervolg op een or- j der voor vier schroeven van 30.000 PK elk welke Lips enige tijd geleden onl- ving van dezelfde werf en reder. De acht schroeven vertegenwoord i- gen een totale waarde van bijna 7 mil joen gulden. ..Siegïleil" voor Kiesinger OLDENBURG Mel de kreet Sieg Heil is bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland begroet toen hij zaterdag in Oldenburg aankwam om daar een bijeenkomst van de CDU bij te wonen. Ongeveer tweehonderd betogers, onder wie Beate Klarsfeld, die Kiesinger in november op een partijcongres een klap gaf, gooiden stinkbommen en zakken met verf naar de politie. Zij slaagden er echter niet in het poli'tiekordon om de vergaderzaal te doorbreken. Kiesinger ging door een zijdeur de zaal binnen. PARIJS VN-secretaris-generaal Oe Thant moest op het laatste mo ment afzien van zijn Europese reis. die vandaag zou zijn begonnen. Thant zou een acute ontsteking heb- ben. Morgen zou hij aanzitten aan een j lunch, in Parijs, die hem zou worden aangeboden door president Pompidou van Frankrijk. Daar stond een ont moeting met minister van buiten landse zaken Schumann op het pro gramma. Ook zou hij Genève aan doen. Naar verluidt lijdt Thant aan een maagontsteking van dezelfde aard als waarvoor hij drie jaar geleden in het j ziekenhuis is behandeld. CLEVELAND De zwa.re stormen die zaterdagmorgen vroeg boven de zuidelijke oever van het Erie-meer op de grens tussen de Verenigde Sta ten en Canada, woedden, hebben aan zeker veertien mensen het leven ge kost. Er zijn vierhonderd gewonden. De schade loopt in de miljoenen dol lars. Toen het noodweer begon bevon- j den vele toeristen, profiterend van het lange weekeinde ter gelegenheid van Onafhankelijkheidsdag, zich in i bootjes op het meer. Ongeveer tweehonderd mensen j konden worden gered. Een honderd- tal wordt nog vermist. Men neemt echter aan dat de meesten zich in veiligheid hebben weten te brengen, maar dit wegens de verbroken tele foonverbindingen niet kunnen laten weten. De stad Vermilion is getroffen door een ernstige overstroming. Een heli- kopter haalde er zondagmorgen 36 mensen van daken. De storm ging gepaard met windsnelheden van 192 kilometer per uur LONDEN Mamie Eisenhower, de weduwe van oud-president Eisenho wer van de VS, is tijdens een parti culier bezoek aan Engeland in een ziekenhuis opgenomen. Zij heeft een zware verkoudheid opgelopen. Met het oog op haar leeftijd (72) is ze naar een ziekenhuis gebracht. Mevrouw Eisenhower was vrijdag na een bezoek aan België, waar haar zoon ambassadeur is, in Birmingham aangekomen. Zij zou zaterdag door gereisd zijn naar Schotland. Storm aan Bretonse kust eist zes doden RENNES Aan de kust van Bre- tagne stak gistermiddag onverwacht een hevige storm op, met windstoten van 150 km per uur. Zes mensen zijn door de golven meegesleurd en ver dronken. Twee plezierboten met een onbe kend aantal opvarenden worden ver mist, evenals een kotter met vijf man aan boord. Moise Tsjombe. de voormalige Katangese leider is hij stierf in Algerijnse gevangenschap aan een hart aanval zaterdag op het kerkhof van de Brusselse gemeente Etterbeek in aanwezigheid van vele in Bel gië woonachtige Kongolezen, begraven. Zijn zoon Jean kust hier de kist voor deze in het graf wordt neerge laten. Autorijders komen in vlammen om Tijdens het weekeinde hebben zich een groot aantal ongelukken voorgedaan op de Nederlandse wegen. Ook kwamen enkele Ne- I derlandse vakantiegangers in het buitenland om het leven. DIEPENVEEN Twee jongelui waren zaterdagmiddag vrijwel op j slag dood toen de auto waarin zij za- ten uit de bocht vloog op de Boxber- i genweg in Diepenveen. De wagen j kwam tegen een boom tot stilstand. De j slachtoffers "zijn de twintigjarige J. H. J. Oldenhof uit Raalte, die de auto j bestuurde, en de veertienjarige E. L. Kolkman uit Diepenveen. In brand BERGEN OP ZOOM Op de weg Bergen Op Zoom-Vlissingen onder 's Heer Arendskerke verongelukte za terdagmorgen vroeg de 27 jarige A. de Block uit Middelburg, Hij haalde met zijn auto een voor hem rijdende auto met caravan in en vloog daarna uit de bocht. De wagen vloog in brand en de bestuurder kwam in de vlammen om. WIERINGERMEER Gistermor gen vroeg is de 55-jarige I. van Dis UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben besloten dat fietsen per reizigerstreinen mogen worden vervoerd lussen 15 juli en 15 september. Er werd onlangs een alge heel verbod voor fietsers en brom mers afgekondigd. Gezien de reacties zijn de NS hierop nu teruggekomen. De bromfietsen moeten uitgesloten blijven, aldus de NS. Deze kunnen alleen met rijwieltremen worden verzonden. De reiziger zal overigens zelf zijn fiets moeten laden, lossen en zo nodig overladen. Ook kan niet op alle sta tions hiertoe worden overgegaan. Tij dens de spitsuren blijft het evenwel verboden fietsen per trein te vervoe ren. Als men de fiets verder dan veertig kilometer wil vervoeren, moet de rijwieltrein worden in geschakeld. uit Slootdorp in zijn auto verbrand. De auto stond op de splitsing Scha- gerweg - Dolfijnweg in de Wieringer- meer links voorgesorteerd toen hij van achteren werd aangereden door een andere auto. De auto kantelde en vloog in brand. HARDERWIJK Een ongeluk in Harderwijk heeft het leven gekost aan dc 29-jarige G. Jansen uit Erme- lo. Hij was met zijn auto door onbe kende oorzaak op de linker weghelft gekomen, kwam in aanraking met een tegenligger en sloeg vervolgens te pletter tegen een boom. De heer Jansen was op slag dood. De twee om mede-inzittenden werden ernstig ge wond. Tegen boom TEUGE In Teuge (gemeente Voorst) is gistermiddag een personen auto met zeven inzittenden tegen een boom gebotst. De 56-jarige mevrouw N. Verstege-IJling uit Almelo kwam hierbij om het leven. Haar man en drie kinderen, alsmede een zuster en een broer van het slachtoffer werden zeer ernstig gewond. ZIERIKZEE In een ziekenhuis in Zierikzee is gisternacht overleden de 69-jarige C. Ooms, die na een botsing op de kruising provinciale weg met de Zwaardweg in Kerkwer- ve ernstig werd gewond. In Da vos DAVOS Bij een ongeluk met een minibus in de bergen in Davos i» gisteren de 36-jarige mevrouw Wal lenburg-de Kruijf uit Utrecht om hel leven gekomen. Zeven andere inzit tenden raakten gewond. De wagen, die Oostenrijkse kentekens droeg, i was in een bocht omgeslagen. KOBLENZ Vier Turkse gastar- i beiders uit Nederland, die voor va kantie op weg naar Turkije waren, zijn zaterdag op de autoweg Keulen - Frankfort om het leven gekomen. Hun auto kwam in botsing met een vrachtauto met een Nederlands# chauffeur, die volgens de politie geen schuld treft. De toedracht van hel ongeluk van de Engelse vrouw, die op 27 juni levenloos langs de spoorlijn Den HaagLeiden is gevonden, is nog steeds niet bekend. Vermoed werd eerst, dat zij, toen de trein waarin zij reisde, zijn vaart verminderde, iv de mening zou hebben verkeerd dat i7ien reeds het station binnenreed, maar later werd deze hypothese sterk in twijfel getrokken. De vrouw is ongeveer 1,60 m lang en heeft grijs i haar, zij droeg een groen mantelpak, een zwart dophoedje en bruine schoenen. Zij was 58 jaar en teas brïldragend. DOOR [_TET begon door een gesprekie met vakantiekennissen, waarin een naam viel. De opmerking: „Hé. ik heb vroeger iemand gekend, die ook zo heette Als het nu ene Piet Jansen ge weest was, maar het was een Itali aan, die nu in Frankrijk bleek te wonen en het gesprek had plaats in Spanje. Na wal heen en weer geïnformeer kwam duidelijk vast te staan, dat het inderdaad om een en dezelfde persoon ging. Het vergde wat uitleg aan de man van de vrouw die vroeger de Italiaan gekend had. Het was ver voor zijn tijd geweest. In haar her innering diepte zij op: „Het was een knappe aardige jongen. Heel at tent...." De vakantiekennissen waren en thousiast en men constateerde, dat de wereld klein was. Drie dagen later was er telefoon voor de Nederlandse. De vriend.... De kennissen hadden hem onmid dellijk over het toeval geschreven. Voor ze het wist was er een afspgaak gemaakt. Op de terugreis zouden ze Parijs aandoen en met veel passen en meten werd een weerzien gearrangeerd. Eén kwartier op het station, meer was niet beschikbaar. „Ik ben op het perron. Kijk maar uit naar een dikke man met een bril op en een kale kopriep de stem door de telefoon. De echtgenoot vond het allemaal best, plaagde wel een beetje met de oucle liefde die niet geroest was. „Helemaal geen liefde", pro testeerde zij. „gehoon een vriend, we hadden een hele club. Hij heeft me nooit één zoen gegeven." „Toch moet hij dol op je zijn ge weest," zei de echtgenoot met ken nis van zaken. „Geen man holt an- Atlenl ders na dertig jaar naar een sta tion." Het perron in Parijs was vol. Hor den reizigers. Tientallen kale man nen, mannen met brillen, en dikke mannen en vele combinaties. ..Nou?" zei de echtgenoot. „Geen idee." moest ze zeggen, de menigte keurend. „Die daar kijkt, zo zoekend." wees de man. De zoekende was dik. droeg een bril. De kaalheid kon niet geconsta teerd worden, hij droeg een hoed. de ik iilr Hij was beladen met een tuil ro zen en een bestrikte doos. Was de enige die zoekend rond keek. De echtgenoot sprak hem aan. Ja hoor. hij was het, de kaalheid constateerden ze zodra hij zijn hoed afnam. In ijltempo werd de gezinssa menstelling uitgewisseld en een paar „Weet je nog wels." Ze stonden al in de trein. De laatste minuut. „Ik wil nog wat zeggen." zei vriend haastig. „Weet je wel dat je dertig jaar geleden ten huwelijk gevraagd heb?" „Neen," zei ze volkomen eerlijk. „Si, si. Ik had je geschreven, vlak voor je vertrek. Maar je ging weg zonder iets te zeggen. Een week* daarna vond ik de brief. In mijn jaszak „Deur sluiten." riep de conduc teur. De trein begon te rollen. Ze wuif- i den naar de man op het perron. Hij wilde terugwuiven; ontdekte toen de bloemen en de bonbons, die stijfge- klemd onder zijn arm zaten. Er was nog een wanhopig gebaar, toen werd hij een schim in het niet. „Toch attent," zei de vrouw toen ze eindelijk in de coupé zaten. \S-xerviee We wilden de fietsen per trein meene men op vakantie in Rhenen. Wij wo nen in Voorburg en zouden de fietsen eerst in Den Haag moeten brengen. Het dichtstbijgelegen station bij Rhe nen is Resteren (5 km afstand), maar dat was niet voor afhalen van fietsen aangewezen. Ons werd geadviseerd voortaan ons vakantie-adres te zoeken dichter bij een station waar fietsen kunnen worden afgehaald. Kort en goed: wij verstuurden onze rijwielen per bode. Kosten voor twee fietsen heen en terug ƒ33,32. Het vervoer nam twee maal een halve week in beslag. Wie worden het meest gedupeerd? Ik dacht de minder draagkrachtigen die er geen auto op na kunnen houden en de ouderen die op grond van hun leeftijd geen rijbewijs meer kunnen of t durven halen. De NS beijveren zich nu een reis te bekorten door kortere stops en harder rijden. Dat scheelt dan enkele minu ten. Zou menigeen deze service niet willen missen en daarvoor beter rij- wielvervoer jn de plaats willen heb ben? Voorburg Mevrouw G. Slootweg (Elders in de krant kunt u lezen, dat de NS de maatregel voorlopig on gedaan maakten: Ilopeiyk wordt dit „voorlopig" straks definitief red.) Verword ing Waarom moet er. en dan nog wel op zondag, te Scheveningen een rommel markt komen, „waar het lekker gek aan toe kan gaan?" Dc officiële reden is, dat er niet genoeg vermakelijkhe den in Scheveningen zouden zijn. Ik begrijp niet dat de plaatselijke over heid dat allemaal maar goedkeurt. I? er al geen verwording genoeg? Scheveningen L. Jongejan Verontreiniging Veel wordt er tegenwoordig gedaan om luchtverontreiniging togen te gaan. Kapitalen worden uitgegeven om de leefbaarheid voor de mens te behou den of te bevorderen. Maar denkt men wel eens na over trams, bussen, trei nen in dit verband? Gezonde en zieke mensen maken bij duizenden gebruik van deze vervoermiddelen. Worden deze elke avond chemisch zo gereinigd dat ze daarna weer zoveel mogelijk bacterievrij kunnen heten? Rotterdam t. Speten*

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5