Broederij Bleijenberg levert kuikens bij de vleet WEEKAGENDA Joh. van Wolfswinkel nam afscheid als onderwijzer FABRIEKJE VERVANGT DE KIP Tachtigduizend babies in de kraamkamer Broederij Encyclopedische kennis UNIEK VOOR LEIDEN Meester in de vertelkunst Structuurcommissie antropologie mwwe iBtosE courant a MAANDAG 7 JULI 1969 ..ik wil er uit ...t kost moeite hè hè keurig schoon (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-VENNEP De firma Bleijenberg in Nieuw- Vennep is alom bekend. De kippenfarmers die de kuikens van deze Nieuw-Vennepse broederij betrek keniveten dat zij superkippenkrijgendie in de toekomst zo'n 280 eieren per legjaar produceren en dat is heel wat. Men weet ook dat het vrijwel uitgeslo ten is dat de kuikens een of andere ziekte onder de leden hebben. De heer H. Bleijenberg en zijn mede werkers wassen menig maal per dag de handen. De hygiëne neemt een belangrijke plaats in. Alle eieren komen uit", aldus de heer Bleijenberg. „Het moei lijkste werk begint als de kuikens het ei hebben ver laten". Vorig jaar opende de heer Bleij enberg zijn moderne broederij aan de Bosstraat, in één van de nieuwe wijken in Nieuw-Vennep. In 1960 verhuisde hij van de Veluwe naar het Haarlemmermeer se dorp, waar hij een kleine broederij overnam van de heer W. Wesmaas. De eer ste jaren werd het bedrijf op de oude voet voortgezet. „Onze pogin gen om ook aan slachtkuikens broe den mee te doen, verliepen niet volgens wens. Zo'n drie jaar gele den besloten wij ons volledig te concentreren op de legrassen. Wij hebben daar geen spijt van gehad, want de zaak loopt prima." Het wordt de kippen bijzonder gemakkelijk gemaakt tegenwoordig. Vroeger moest „moe" er veel voor over hebben. Het is nu alleen nog een kwestie van eieren leggen en voor de rest: basta! De eieren gaan naar de heer Bleijenberg; de kip komt er niet meer aan te pas. Geen weken lang op een ei zitten tot een zacht geklop waarschuwt dat een piepklein kuikentje de vrijheid wenst. In de „kraamkliniek" liggen zo'n 88.000 eieren. Per drie weken zijn er even zoveel babies: toekomstige kippen en hanen. De beste Barne velder kan daar niet tegenop. De kip kan het beste vergeleken wor den met een fabriekje, waar alleen de grondstof wordt geproduceerd voor het produkt dat kuiken heet. Ongeveer 80 pcc van de gebroede henkuikens wordt opgefokt tot de leeftijd van achttien weken. Dat opfokken gebeurt in één van de speciaal daarvoor ingerichte bedrij ven, waarmee de heer Bleijenberg nauw samenwerkt. Onlangs werd een eerste warme bat,terijstal in Bleiswijk geopend. Ook hier staat de mechanisatie niet stil. „Je kunt niet een broederij en een opfokbedrijf tegelijk hebben. Van wege eventueel besmettingsgevaar. De opfokkers zijn eerste klas vak mensen die doordrongen zijn van de verantwoordelijkheid die de op fok eist." ven dan niet meer gekeerd te wor den; het kuiken is in aantocht. De temperatuur is nog 100° F, maar de vochtigheidsgraad is opgevoerd tot 85°. „Het is bij ons hollen of stilstaan. Liggen de eieren in de broedmachi ne dan hebben wij niet veel te doen. Maar als de kuikens er een maal zijn is er veel werk te ver zetten. De eieren liggen op rekken en als alle kuikens zijn geboren gaan de rekken naar de sekskamer. Wij hebben daar speciale mensen voor die de kuikens aan een onder zoek onderwerpen. De haantjes worden van de hennetjes geschei den. Dat is een vak apart. Zelfs ik kan moeilijk zien of het een haan tje of een hennetje is." Superkippen De seksters die dank zij een spe ciale handeling kunnen zien tot welk geslacht het kuiken hoort, verwerken er zo'n 800 per uur. Zij komen speciaal voor dit werk naai de firma Bleijenberg. De hele dag doen zij niets anders dan uitzoeken. Hlll!!!llinnnii||||,.!Hii!l!!!il!!!,*«il!!ll!!!H.,,ni!*l!!?iln,r I Het seksen is een vak apart. Zij hebben een speciale seksoplei- ding genoten. Als de kuikens eenmaal van el kaar zijn gescheiden begint voor hen de reis. In de daarvoor be stemde dozen worden zij in de vrachtauto's geladen en gaan zo hun weg naar de opfokbedrijven, van waar zij achttien dagen later naar de klanten worden getrans porteerd. „Acht jaar geleden waren er nog twintig broederij en in Zuid- Holland. Nu zijn het er geloof ik maar drie. Daarom hebben wij vooral in die provincie veel klan ten zitten", zegt de heer Bleijen berg. De kippenhouders die de kippen van de broederij uit Nieuw-Vennep betrekken, weten dat zij, zoals reeds gezegd, „superkippen" krijgen. Dat broederij Bleijenberg voldoet aan de eisen van de gezondheids- Foto's: Dirk Ketting dienst voor pluimvee en het pro- duktschap voor pluimvee en eieren, bewijst liet feit dat de firma op de afleveringsformulieren en brieven het stempel „hygiène-contröle" mag gebruiken. In juni vorig jaar heeft de heer Bleijenberg het recht ver kregen de Shaver Starcrossproduk- teu te gaan broeden. Dat blijkt een hele eer te zijn, want de Shaver Starcross is een geweldig goede kip. De firma Bleijenberg is nog één van de weinige broederij en in ons land. De opzet van de fokintegra- tie heeft sanerend gewerkt. De pluimveehouders dienen dan ook zuinig te zijn op de broederij en. De heer Bleijenberg is een boerenzoon. Op de broederij is niet één kip te bekennen. Alleen kuikentjes die voorbestemd zijn kip te worden. Het hard of zacht gekookt eitje bij de ontbijttafel begint daarom eigen lijk in Nieuw-Vennep. jgiene De eieren die bij de broederij ar riveren, komen eerst in een ont- smettingskluis en dan pas in de eigenlijke broedlokalen. De eieren die worden aangevoerd en afkom stig zijn van vermeerderingsbedrij- ven worden ontsmet en krijgen pas daarna een plaats in één van de broedmachines. Met een tempera tuur van 100° Fahrenheit en een vochtigheidsgraad van 55 worden de eieren achttien dagen lang voor- gebroed. Automatisch worden de eieren regelmatig omgedraaid. Na achttien dagen gaan zij naar de eigenlijke „kraamkamer". „Hier gelden dezelfde eisen als in een kraamkamer voor mensen. Hygiene is in ons bedrijf een eer ste vereiste", aldus de heer Bleijen berg. In de kraamkamer brengen de eieren drie dagen door. Zij hoe De heer H. Bleijenberg i babies. Het is heel waarschijnlijk dat het ei dat V eet, zijn oor sprong vond in Nieuw-Vennep. En wel in de Bosstraat. Im mers, het ei dat wordt uit gebroed levert een kip die op haar beurt weer eieren legt. Een deel van die eieren zal bestemd zijn uitgebroed te worden, maar een grote hoe veelheid vindt z'n weg naar de consument. In Nieuw-Vennep is een broederij, waar tienduizenden meren, die dus niet voor de consumptie zijn bestemd, ma chinaal worden uitgebroed. Er komt geen kip aan te pas. De man die hiervoor verantwoor delijk is, is de heer H. Bleijen berg, die vorig jaar een mo dern bedrijf opende. De kuikens die uit het ei komen, vinden hun weg door geheel Nederland. Vooral Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland is een groot afzet gebied. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Jacintha A d v J G Hoogerbeets en J M G van der Hulst; Helene d v P J Philippo en W van Veen; Alexandra L d v G J van Es en G L C M van Emme rik; Frédérique d v R Sierat en C D Regeer; Melissa E d v P C Mole naar en F J Zuur; Johannes G v D de Mooij ij D W Blok; Ronald J z v H S Nilssen en P I H Kuyven- hoven; Lilian M d v H J Wassenaar en G J van Dril; Johannes W z v T H de Jong en J C Houwaart; Jo hanna P d v G de Mare en J Noort. Overleden: M C Bax 7 j dochter; S M van Groeningen 80 j vrouw; B Erades 84 j man; H J Schmohl 68 j man. Academische exaiuens LEIDEN. 4 juli Rijksuniversiteit. Doet. ex. Duitse taal- en letterkunde: mej. I M Tijmes (Rotterdam); doet. ex. klassieke taal- en letterkunde: de lieer J L A Nagelkerken (Lelden); doet. ex. Ned. recht: de heren W L Verhoef* (Den Haag), H P van Fcnema (Rijsbergen); doet. ex. vrije studier.: de heer J A Walkate (Leiden); kand. ex. W l W en N: de heer H C P Korbee (Hlllegom); idem W3: mej. J J M Uhlenbroek (Lei den), de heren A H G Rinnooyken (Lei den), J J Moorees (Delft), L A Dee- kers (Den Haag). P J Kostense (Voor schoten). J L A S van Loon (Bergen op Zoom). L Huussen (Lelden). E Kraaye- veld (Rotterdam), A K Bastlaans (Lei den), j v d Louw (Lelden). A V Zimmer- HAZERSWOUDE Woensdag 9 juli uitgaansdag van de bejaarden sociëteit in Hazerswoude-dorp. Om half negen vertrekt de touringcar. Dinsdag S Juli Rijksmuseum Volkenkunde, 9 uur: va kantiefilms voor de Jeugd. KATWIJK AAN ZEE Nieuwe Kerk: 8 uur: orgelconcert Jean Langlais. Woensdag 9 juli Rijksmuseum Volkenkunde, 9 uur: va kantiefilms voor de Jeugd. Donderdag 19 Juli Rijksmuseum Volkenkunde, l uur: va kantiefilms voor de jeugd. Zaterdag 12 Juli LISSE St. Agathakerk 8.15 uur: orgel concert Charles J. de Wolff. APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende gevallen" Docza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Apotheek Voorschoten Is op zondag 6 Juli gesloten van 8 tot 22 uur. Apotheek R. van Breest Smalleriburg te Leiderdorp en de Oegstgeestse Apotheek zijn de gehele week geopend. Museum molen De Valk Films CAMERA: Jerry Lee Lewis, a.l., dag., 2.30, 7 en 9.15 uur, zon. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur, vr. en znt.nacht: 23.30 uur: De amoureuze avonturen van Moll Flanders, 18 jaar. LIDO: Commando's, 18 jaar, dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zon. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Bullitt, 18 Jaar, dag. 2.30, 7. en 9.15 uur, zon. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Terzake, schatje. 18 jaar, dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. zon. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TRIANON: Oliver, a.l. dag. 2 en 8 uur, zon. 2, 5 en 8 uur. REX: Lijken plaveien zijn weg, 18 Jr., dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; vrij- en zat-nacht 23.30 uur: De naakte wereld, 18 Jaar. BEHANDELING NA ONGEVALLEN De poliklinische behandeling na onge vallen wordt van dinsdag 12 u. ('s mid dags tot woensdag 12 uur waargenomen door het Dlaconessenhuls. Vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 uur door het St. Elizabe- thziekenhuls (Hooigracht). Op andere werkdagen en op zondagen door het Aca demisch Ziekenhuis. GEMEENSCHAP ZUID-WEST Hulpverlenlngs- en informatiedienst voor Leiden-Zuid-West, secretariaat Jacques Urlusplantsoen 83; voor hulp verlening; telef. 24101 bij geen gehoor telef. 204GO; voor informatie: telef. 33921. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Academisch ziekenhuis voor patiënten in klasse la, lb en 2e dagelijks 10.30-11.30, 14.30 16 en 19-20 uur. Voor patiënten in klasse I maandag, woensdag, donderdag en vrijdag 18.15-19, dinsdag 13-14, zaterdag 15-16, zondag alge meen christelijke en nationale feestdagen 14.30-16 uur. Vrouwenkliniek: maandag t/m vrijdag 18.45-19.30 uur, zaterdag 15.30-16.30 uur, zondag 15.30-17 uur. Klassepatiënten op de vrouwenkliniek dagelijks 10.30-U.30, 14-16.30 en 19-20 uur. Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den dc 6 resp. 12 Jaar niet worden toege laten. In het belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patiënt worden toegelaten. Elisabethziekenhuis Lelden derde klas dagelijks van 2 tot 3 uur en 's avonds van kwart voor 7 tot half acht, kraamafdeling dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half acht; tweede klas dagelijks van half 12 tot 12, 2 tot 3 en dagelijks van half 7 tot half 8. Annaklinlek Lelden dagelijks van half twee tot half drie en bovendien op dinsdag-, vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven. Klassepatiënten dagelijks van zeven tot acht. f Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur, zon dags 11 tot 12 en 2 tot 3. Dlaconessenhuls, dagelijks eerste kl. U tot 12, 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u: tweede kl. 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.; derde kl. 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.; kinderafdeling dagelijks van 1.15 tot 2 en van 6.30 tot 7 u. ALPHEN - Rijnoord alle klassen dage lijks van half 5 tot half 8, op zondag van 4 tot 6 met bovendien op dinsdag en don derdag een halfuurtje voor vader van 6 tot halv 7. NOORDWIJK Sole Mllo klasse-pa- tlënten dagelijks van 3 tot half 5 en 's avonds van 7 tot 8. zaalpatiënten zon. dgs. van 1 tot 3, dinsdag van 1 tot half 3, donderdags van half 7 tot half 8 en zater dags van 1 tqt half 3. KATWIJK Zeehospitium, longkllnlek dagelijks van half 3 tot half 4, dinsdag en 7 tot 8 en zaterdag en zondag van 1 tot half 3. Revalidatiecentrum kinderen woensdag van 7 tot 8 zaterdag en zondag van half drie tot half vijf. Longkllnlek en tbc-afdellng kinderen woensdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 4. MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden, Rapenburg op werdkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag zondag van 1 tot 5 uur. Sted. Museum De Lakenhal, Oude Sin gel op werkdagen van 10 tot 4 u., zondag van 1 tot 4 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg), op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 3 uur, kassen zaterdags en zondags geslo ten. TENTOONSTELLINGEN Heempark, Oegstgeestenvcg (Kikkerpol der); Flora van eigen bodem, dagelijks van 8-5 uur; van met tot en met oktober op zat. en zon. 2-5 uur. Lakenhal: tentoonstelling Roeland Ko ning (schilder) t.g.v. 70ste verjaardag (schilderijen en tekeningen uit de jaren 1917-1969), van 7 junl-13 Juli, dagel. van 10-17 uur, zondag van 13-17 uur. Galerie Van der Vliet. Botermarkt 3. 5 Juli tot 28 augustus: zomerexposltle schil derijen, grafiek, mozaïeken cn pltstleken van Grans de Haas, iyd de Jonge van Zwijnsbergen en Gerrit Polder, dinsdag t.m. zaterdag van 9 tot 6 uur 's avonds na telef. afspraak. WASSENAAR - Kunstzoal Heuff: 28 Juni t.m. 23 juli: schilderijen cn prenten van Els en Frans de Ilaas. maandag t.m. zaterdag van 10 tot 5 uuur, dinsdagavond van 8—10 uur. MOBIEL KANTOOR ANWB ALARMNUMMERS Brandweer 5 maal 3. Politie: 5 maal 4. Doktersdlenst: 5 maal 2 (zat. 10 u. voor middag tot zondag 24 uur). EHD: 20645. DE KASTEN-SPECIALIST Hooglandse Kerk gracht 47-49 hoek Nieuwstraat, LEIDEN teL 01710 - 33078 0QQ modellen - uniek in de kastenwereld Haarlem Den Haag KATWIJK AAN ZEE Op 1 juli bereikte de heer Joh. van Wolfswinkel de G[-jarige leeftijd. Dit betekende het einde van zijn onderwijzerschap aan de „Rehobothschool" in Kativijk aan Zee. Drieëndertig jaar lang heeft de heer Van Wolfswinkel in Katwijk voor de klas gestaan. Aanvankelijk gaf hij les aan de zgn. Weeshuisstraatschool vroeger school 2 genaamd), luier aan de school aan de Varkevisser straat (school IV). Toen in 1948 de „witte" school aan de Parklaan in gebruik werd genomen ter vervanging var., de afgebroken school aan de Weeshuisstraat, ging de heer Van Wolfs winkel met enkele collega's en een aantal leerlingen van de overbevolkte school IV over naar de nieuwe school, die de naam ,Jlehobothschool" kreeg. In deze semi-permanente school (aanvankelijk bedoeld voor een pe riode van uiterlijk vijftien jaren), heeft de heer Van Wolfswinkel 21 jaar gewerkt. Tot en met 1952 met de heer Seinstra, van 1952 tot 1965 met de heer A. J. van der Graaff en sinds 1965 met de heer J. J. Veldhuyzen als hoofdonderwijzer. Met grote trouw verrichtte hij zijn werk. Nimmer heeft een collega een niet gecorri geerde stapel schriften bij hem aan getroffen, want hij verjiet de school niet eerder voor alles was nagezien. Voor leerlingen en collega's was hij met zijn encyclopedische kennis op velerlei terrein een zelden tevergeefs geraadpleegde autoriteit. Vele oud-leerlingen zullen hem zich dankbaar herinneren als de man die hen wist mee te voeren in het rijk der fantasie, want ook in de vertel kunst was hij een meester. Tijdens de geschiedenis- of aardrijkskundeles kon hij, bereisd als hij is, zijn leer lingen vertellen van Genève en Dor drecht, van Wittenberg en Worms, over beroemde kathedrale en musea en hun kunstschatten. Collega's, aan wie de heer Van Wolfswinkel leerlingen had afgele verd, kregen vaak, als zij dachten iets volslagen nieuws te vertellen, te ho ren: „dat hebben wjj al van meneer Van Wolfswinkel gehoord!" Tal van oudere leerkrachten kun nen zich moeilijk aanpassen aan de Vrijdag 3 juli nam ds. Van Hunnik, mentor van de Reho- bothschool, namens het be stuur in de kring van de col lega's afscheid van de heer Joh. van Wolfswinkel (recht3). Illllllilllllllllllllllllllllllilllllllllllllilllllllliaillllllllllllllill moderne methodieken en leermidde len. Niet alzo de heer Van Wolfswin kel. In het bijzonder de filmstrip en de film werden door hem optimaal gebruikt. Recensent Niet alleen op het gebied van het onderwijs heeft de heer Van Wolfs winkel zijn sporen verdiend. Ieder een die de Nieuwe Leidse Courant leest zal herhaaldelijk zijn naam te genkomen als recensent van concer ten en culturele evenementen en als interviewer van voor Katwijk be langrijke personen. Een activiteit die hem vaak tot in de nachtelijke uren deed vertoeven „ergens in de binnenlanden tussen Leiden en Alphen", om dan de vol gende ochtend weer enthousiast aan zijn schoolwerk te beginnen. Het feit dat hij thans als onderwij zer is gepensioneerd, zal (gelukkig) geenszins betekenen dat hij ook zijn medewerking aan de N.L.C. zal be ëindigen. De tragische leegte die vele gepensioneerden aanstaart als zij met hun werk moeten stoppen, zal er voor de heer Van Wolfswinkel niet zijn. Altijd actief in de journalistiek gaat hij zich in de komende jaren als „full-timer" in dienst hiervan stellen. Reeds in zijn jeugd ging zijn ver langen naar de journalistiek uit, maar men achtte een degelijke opleiding aan de Gereformeerde Kweekschool in Rotterdam, een beter fundament voor een verzekerde toekomst. Mag de naam van Joh. van Wolfswinkel nog vele jaren prijken onder zijn al tijd gefundeerde, maar toch ook mil de kritieken. LEIDEN De sectie culturele antropologie en sociologie der niet- westerse volken van de sociale facul teit der Leidse universiteit is hard bezig met een herstructurering. Ge ïnspireerd door ingrijpende her; vormingen bij de sectie sociologie, heeft men het initiatief genomen tot de oprichting van een structuurs commissie, die alternatieve voor stellen moet formuleren voor een nieuwe bestuursstructuur. Komend najaar zal de studiever eniging studiedagen houden ge durende een week, tijdens welke de activiteiten van de structuurcom missie ter discussie zullen worden gesteld. Het initiatief tot de struc tuurcommissie ging uit van de hoog leraren, nadat een groeiend aantal studenten zich ontevreden betoonde met de huidige stand van zaken. In de commissie zullen zeven studenten zitting hebben, twee hoogleraren, twee leden van de wetenschappe lijke staf en een lid van de admini stratieve staf. De seoties sociologie en culturele antropologie en niet-westerse socio logie vormen tezamen de sociologi sche subfaculteit van de sociale faculteit. De verregaande democra tisering van de sectie sociologie heeft consequenties voor de andere sectie, daar een aantal colleges gezamenlijk wordt verzorgd en de kandidaats examens wederzijds toegang ver lenen tot de doctoraalstudie. De hoogleraren van de sectie culturele antropologie en niet- westerse sociologie zijn weinig ge lukkig met het stelsel van „directe democratie", zoals dat by de socio logen ingang heeft gevonden, daar zij meer voelen voor een stelsel met vertegenwoordigingen en ook in de toekomst meer invloed op de gang van zaken van het instituut wensen te bezitten dan de studenten. NIEUWKOOP Onze plaatsge noot, L, J. G. C. van Montfoorl slaagde voor het medisch kandi daatsexamen aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3