Akkoord over hervatting voedselhulp naar Biafra KENIASE MINISTER NEERGESCHOTEN Ook i krans Maasstad Commentaren mt mm Neutrale waarnemers controleren goederen Astronaut Armstrong mag als eerste mens voet op de maan zetten Het Kwartet SPREUK Koel weer TIJDSTIP NOG NIET BEKEND Samenzwering tegen leiders Al Fatali? Nog steeds vertragingen vrij gering Mr. P. Koot overleden Margarine één cent goedkoper PSP-BESTUUR WIL LANKHORST ALS EERSTE-KAMERLID Vliegers bij Prins LAATSTE VLUCHT OP 30 JULI ^p="TTinrht van 1 vlucht van V* uur: w*.vlucht van J uur. f 27,50 50. - Nieuwe JLeidse Courant Maandsg 7 juli 1969 -31ste jeargeng vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Dienter CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De liefde is niet hetzelfde als een delirium, hoewel ze er vele punten van overeen komst mee heeft. CARLYLE „Als ik u was, zou ik een smoes verzinnen om niet te blijven eten." Koel weer met een wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien. Langs de kust tot hard of krachtig en in het binnenland tot krachtig of matig afnemende noordwestelijke wind. DE BILT Op de oceaan trok een depressie ten zuiden van Ier land naar Bretagne, zette vandaar koers in noordoostelijke richting en nam voortdurend nog in betekenis toe. De depressie bracht langs de Franse en Engelse kust plaatselijk 40 tot 50 mm regen. Het regengebied bereikte zon dagavond het westen van ons land en breidde zich snel noordoost- waarts uit. De depressie zal waarschijnlijk langs onze westkust naar Dene marken trekken. Met noordooste lijke winden stroomt morgen koele en vrij onstabiele lucht ons land binnen, waarbij naast enkele buien ook verspreide opklaringen wor den verwacht. Weersvooruitzichten voor woens dag: aantal uren zon: 3 tot 11, min. temp. van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal, max. temp. 1 tot 6 graden onder normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een ge heel droog etmaal; 60 procent. STRANDWEER Een aktieve depressie trekt snel langs de kust naar het noor den weg. Morgen nog onstabiel met een buienkans en een krach tige, later afnemende wind tus sen west en noordwest. Vrij koel, 15 tot 17 graden, zeewater 17 gra den. Vooruitzichten: In het midden van de week verbetering met zon en een kleine temperatuurstij ging. Barometerstand* Heden 10 uur 74.6 cm (995 milibar), dalend Zon en maan Wachten op goedkeuring Ojoekivoe Resultaten na overleg in Londen De voedselvluchten naar het in hongers nood verkerende Biafra zullen worden her vat. Hierover werd overeenstemming bereikt tijdens besprekingen tussen de Nigeriaanse minister van buitenlandse zaken Aripko met de Britse regering. Wanneer de vluchten be ginnen, is nog niet bekend. Alles hangt nog af van de goedkeuring van de Biafraanse leider Ojoekwoe. Aripko LONDEN De voedselhulp aan Biafra zal worden voortgezet. Dit is het resultaat van de besprekingen in Londen tussen de Nigeriaanse minister van buitenlandse zaken dr. Aripko, een vertegenwoordiger van de Internationale Rode Kruis en de Britse onderminister voor het Ge menebest, Maurice Foley. Details van de overeenkomst zijn niet bekend gemaakt. Er zijn aanwijzingen dat de hulpvluch- ten naar Biafraans grondgebied vanaf Nigeria zullen worden uitgevoerd. Zoals bekend heeft Nigeria ver leden week de hulpzendingen van het Internationale Rode Kruis ver boden. Het dreigde dat vliegtuigen van deze organisatie zouden wor den neergeschoten als dit verbod zou worden genegeerd. Verwacht wordt, dat onderminis ter Foley vandaag in het Lagerhuis AMMAN In Jordanië is een Israëlisch komplot tegen de Al Fa- tah-leider Jasser Arafat ontdekt, heeft vanmorgen het blad El Difaa in Amman gemeld. Het komplot had verder ten doel ook andere leiders van deze organi satie te vermoorden. Bijzonderheden werden niet gegeven. SCHIPHOL Ook in het weekein de zijn de vertragingen op Schiphol meegevallen. In de drukke mid- dagspits liepen ze uiteen van tien tot dertig minuten. Deze vertragingen kunnen echter niet worden toegeschreven aan de modelactie van de verkeersleiders, doch zijn meer het gevolg van de veiligheidsmaatregelen, die zijn ge troffen door de Rijksluchtvaartdienst. Hierdoor is de opnamecapaciteit van Schiphol met de helft verminderd. Man van referendum DEN HAAG In Den Haag is op 55-jarige leeftijd overleden mr. P. Koot, die bij de verkiezingen van 1967 bijna een zetel in de Tweede Kamer veroverde. Hij was oprichter van twee partijen: de Partij voor volkswil en referendum, waardoor hij enige politieke bekendheid kreeg, en de Partij voor ongehuwden. bijzonderheden zou bekendmaken over de bereikte overeenkomst. Waarnemers Op een persconferentie na zijn ge sprek met zijn Britse collega Michael Stewart zei dr. Aripko. dat Nigeria vasthoudt aan zijn eis dat de goe deren die naar Biafra worden ver voerd, grondig worden geïnspecteerd. Dat zou dan mogen gedaan worden door neutrale waarnemers. Wanneer de hulptransporten zul len beginnenis ook nog niet be kend. Het hangt voornamelijk af of de Biafraanse leider kolonel Ojoek woe, ermee zal instemmen. Geen vertrouiven Ojoekwoe had vorige week een beroep gedaan op de westerse lan den de betrekkingen met Lagos te verbreken. Hij gaf te kennen dat hij geen vertrouwen had in de voedsel- transporten via Nigeria. Ojoekwoe wees toen op het gevaar dat de Ni- gerianen het voedsel wel eens zouden kunnen vergiftigen. Op de overeenkomst over de voortzetting van de voedselhulp werd tevbren reeds gezinspeeld door premier Wilson, die op het ogenblik in Zweden verblijft voor een socia listische conferentie. DEN HAAG De prijs van het pakje margarine is met ingang van vandaag met een cent verlaagd. Het komt dus neer op vier cent per kilo. De prijsdaling van margarine grondstoffen op de wereldmarkt heeft dit mogelijk gemaakt (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het bestuur van de - Pacifistisch-socialistische partij wil dat het oud-Tweede-Kamerlid H. J. Lankhorst alsnog lid van de Eerste Kamer wordt. Het bestuur heeft er bij de heer Noorderwier, die vorige week onverwachts als senator werd gekozen, op aangedrongen zijn zetel beschikbaar te stellen. De heer Noorderwier is daar niet toe bereid. Hij vindt dat het partij bestuur zich niet zo formeel moet opstellen. Het partijbestuur is ook niet te vreden over de PSP-fractie in de provinciale staten van Noord-Holland. Deze fractie heeft zich niet gehouden aan de afspraak dat de heer Lank horst gekozen zou worden. Deze zal dit jaar waarschijnlijk het Tweede- Kamerlid Wiebenga opvolgen als voorzitter van de PSP. De Canadese en Amerikaanse piloten, die tijdens de Tweede Wereldoorlog via een ontsnap pingsroute door ons land na dat hun toestellen door de Duit sers werden neergehaald weer Engeland konden bereiken, heb ben een soort danktocht door Nederland gemaakt. In Rotter dam legden zij o.m. een krans bij het verzetsmonument, later in Wassenaar was er een „reünie" met hun helpers. In het weekend heeft prins Bernhard hen op paleis Soest- dijk ontvangen. Op de foto de Prins met enkele vliegers op het bordes van het paleis. Mboya zeer vooruitstrevend A 5 boveni en Europoort) (volgens e'9" pt°v9,Nedet\ond) vliegen over dee lo,„olvoor3pe£ ,otaa,vïor 3 persei"'50 3 pers:f 150. Om moeilijkheden met de indeling te voorkomen is het nodig dat u zich met z'n een vlucht opgeeft. Het is ook veel gezelliger: U komt altijd bij elkaar te zitten. Noteert u voor een rondvlucht, type: (aankruisen wat u wenst) NAIROBI Een jonge Afri kaan heeft zaterdagmiddag de Keniase minister voor economi sche ontwikkeling, Tom Mboya, in het centrum van Nairobi neer geschoten. Bij aankomst in het ziekenhuis was de 38-jarige mi nister overleden. Tot vanmorgen was de dader nog niet gearres teerd. De moordaanslag werd gepleegd op het moment dat Mboya een apotheek verliet. Op korte afstand loste een jongeman twee revolverschoten op de minister, die in de borst binnendron gen. De dader verdween daarna in een auto. Mboya heeft een vooraanstaande rol in Kenia gespeeld, vooral op het gebied van de arbeid, constitutie en de economie. Hij bekleedde functies in Afrikaanse bevrijdingsorganisaties en pan-Afrikaanse instanties. Toen Kenia onafhankelijk werd in 1964 kreeg hij de post van justitie en constitutionele zaken in het kabinet. Korte tijd later werd hij minister voor economische plannen en ont wikkeling. OPVOLGER Hij werd algemeen gezien als de man die de hoogbejaarde president Kenjatta zou opvolgen. De laatste maanden was Mboya verwikkeld in een partijstrijd. Vice-president Arap Moi en procureur-generaal Njono wilden Mboya's macht in de Keniase Afrikaanse unie breken. Men zou hem zelfs uit de partij hebben willen verwijderen. Kortgeleden verklaarde Mboya echter nog er zeker van te zijn dat hij zijn macht zou behouden. In december 1967 loste een dron ken politieman, die buiten het huis van Mboya op wacht stond, drie schoten op zijn geparkeerde auto. Mboya, die op dat tijdstip binnen was, verwierp toen de mogelijkheid van een moordaanslag. Later op de dag is een woedende menigte, die het lijk van de minister niet mocht zien, slaags geraakt met de politie voor het ziekenhuis waar het stoffelijk overschot ligt. Na char ges wist de politie de menigte te verspreiden. In Kisoemoe aan de oevers van het Victoriameer, viel een groep Loeos de stam waartoe Mboya behoorde twee winkels aan van leden van de Kikoejoestam, de grootste van Kenia. De winkeliers werden zwaar gewond. De toestand in Kisoemoe is gespan nen. Met Mboya heeft Kenia een van zijn meest vooruitstrevende ministers verloren. Nieuw drama TAE MOORD op de Keniase minis- ter Mboya heeft een nieuw drama toegevoegd aan de vele waar van de jonge staten van Afrika al getuigen ztfn geweest. De dader is nog niet bekend. En als men die wèl weet, heeft men blijk baar reden te zwijgen, uit vrees voor een stammenoorlog tussen Kikoejoes en Loeos. De dood van Mboya is niet alleen voor Kenia een groot verlies. De mi nister stak ook met hoofd en schou ders uit boven zyn collega'* in de omringende landen. Jong als hij was, leek hy voorbe stemd op het Afrikaanse continent een belangrijke rol tc spelen, vooral als hij Kenjatta als president zou zyn opgevolgd. Europa ook had grote verwachtin gen van hem, omdat hy als weini gen inzicht had, hoe ontwikkelings landen geholpen kunnen worden. Mèt Mboya leek Kenia met vertrou wen de toekomst tegemoet te kun nen gaan. Zonder hem zullen ook in dat deel van Afrika onzekerheid en onrust toenemen. Verdeeld TAE KABINETSCRISIS die in Ita lië al enige tyd dreigde is thans in volle omvang uitgebroken. ZU is zo gecompliceerd, dat wellicht ook vervroegde verkiezingen geen uit komst kunnen brengen. Onmiddellijke aanleiding tot de cri sis was ten slotte het uiteenvallen van de socialistische party, die nog niet lang geleden, na veel vijven en zessen, was herenigd. Ook de grootste regeringsparty (die der christen-democraten) is echter in zichzelf verdeeld. Als de breuk by de socialisten zich niet had voorge daan, zou toch een crisis zyn ont staan. Het grote probleem is, hoe te staan tegenover de communistische party de grootste in West-Europa. Het verzet tegen samenwerking is nog groot. De communisten profiteren van de verdeeldheid onder hun tegenstan ders. Ook al omdat zij zich zeer on afhankelijk tegenover Moskou op stellen. Gistermorgen is in Boxtel de 78-jarige J. van der Loo verdronken in een vennetje van het gemeentelijk wandelpark. De oude man vertoefde daar vaak en is vermoedelijk bij het voeren van watervogels te water ge raakt. De Keniase minister van economi sche zaken, Tom Mboya, die zater dagmiddag in Nairobi werd neerge schoten. correspondentie-adres: naam: straat: plaats: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Blijkbaar „uitgedaagd" door de protesten tegen de verstoring van de krans- legging van Canadese en Ameri kaanse oud-oorlogsvliegers bij het nationale monument te Am sterdam hebben ook Rotterdam mers de krans niet met rust kun nen laten. Zaterdagnacht ontdekte een voorbijganger dat de krans, die was gelegd bij het monument voor gevallenen op het Stadhuis plein, om de hals van een der beelden van het monument was gehangen. Anderen hebben de krans weer aan de voet van het monument gelegd. Zoals men weet hadden de oud-voorlogsvliegers nadat een krans in Amsterdam was ver vernield, laten weten dut zij voortaan naar Rotterdam zouden komen. De krans is een eerbetoon aan degenen die in Nederland tijdens de oorlog omkwamen, gegeven door geallieerde vliegers, die tij dens de oorlog werden neerge schoten en met hulp van het ver zet naar hun eigen gebied wer den gebracht. Tijdens de kranslegging had zich geen enkel incident voorge daan. Wij hebben reeds aan u betaald: f (voor 3 personen totaal) en wel per giro contant we komen per: auto' trein bus bij voorkeur op: Vermeld duidelijk de datum in een der onderstaande vakjes voormiddag namiddag U kunt kiezen tussen de woensdagen en zaterdagen tot en met 30 juli. HOE EN WAT? Deze KWARTET-rondvluchten (alleen op woensdagen en zolerdogen) worden georganiseerd vanuit luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-obonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uithalen moor u in een modem, comfortabel vliegtuig laten genieten van deze foscinerende ervaring. Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter beschikking, vanwaar men het af- en aanvliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of I over leren vliégen zijn ter plaatse te krijgen. Aon het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde overhandigd. Uiterlijk twee dogen voor u aon de beurt bent krijgt u de instopkaart thuis. HOUSTON Astronaut Neil Armstrong zal als eerste mens voet op de maan zetten. Dit werd zaterdag bekendgemaakt op een persconferentie in Hous ton, de laatste van de drie ruim tevaarders voor hun historische reis naar de maan. Armstrong, Aldrin en Collins ver telden op de persconferentie in het NASA-centrum bijzonderheden over hun maanvlucht, die woensdag 16 juli, om 14.43 uur Ned. tijd, begint. Commandant Neil Armstrong zei, dat hij niet zelf de beslissing had genomen om als eerste voet op de maan te zetten. „Mijn mening daar over is nooit gevraagd en ik heb die ook niet gegeven". Armstrong sprak hiermee berich ten tegen als zou hij met zijn mede astronaut Aldrin hebben getwist over de eer, de eerste maanstappen te mogen doen. Samen met Aldrin zal hij een Amerikaanse vlag op de maan planten. Zij zullen ook een plaquette plaatsen, waarop onder meer staat: „Wij kwamen in vrede voor de hele mensheid". Columbia Het ruimteschip waarin de drie naar de maan reizen heet Columbia, genoemd naar het vaartuig dat in Jules Vernes boeken in de richting van de maan werd geschoten. Het toestel waarin Armstrong en Aldrin op de maan -zullen landen, zal Eagle heten. Het insigne van de maan- vlucht bestaat uit een arend, met een olijftak in zijn klauwen. Er waren strenge voorzorgsmaat regelen getroffen tijdens de persbij eenkomst. Zo werden de drie astro nauten omgeven door een plastic tent, op vijftien meter afstand ver wijderd van de grote schare jour nalisten. In deze tent was aircondi tioning aangebracht, zodat lucht van achter de astronauten naar de jour nalisten werd geblazen. Deze maat regel was bedoeld om de kans te verkleinen dat de astronauten vlak voor hun vertrek besmet worden. Serie ojxlrachten Armstrong zei dat hij en Aldrin het grootste deel van hun verblijf van twee-en-een-half uur op de maan zullen besteden voor het vervullen van een serie opdrachten. Zy kun nen van dit schema afwijken, als dat noodzakelijk mocht blijken. De drie astronauten hebben het weekeinde in Houston temidden van hun gezin doorgebracht. Vanmorgen zijn ze per vliegtuig naar aap Kennedy gevlogen. Zij zullen nu niet meer naar Houston terugkeren tot na hun maanexpeditie. President Nixon's plan om een di ner te gebruiken met de astronauten aan de vooravond van hun maanreis is bij de artsen van het ruimtevaart bureau niet in goede aarde gevallen. Zij vrezen dat de president bacteriën op de drie mannen zal overbrengen. Mocht een van hen een infectie oplo pen, dan zou dit een kostbaar uitstel van de lancering kunnen betekenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1