Afrikanen krijgen dit jaar 'n eigen kerkgeschiedenis Zijn Geref. Kerken nog wel zusterkerk? ACTIE STUDENTEN AFGEKEURD Sytze van der Werf met verlof terug Roofbouw op leiders van kerk in Afrika AMERIKAANSE GEREFORMEERDEN VRAGEN ZICH AF Een woord voor vandaag BEROEPINGSWERK Uw probleem is het onze.... Rectoraat in Nijmegen nu driemanschap Dr. Brongersma uit Senaat gewipt In motie raad van overleg Verontrust over nieuwe lijn Zeg ook eens dankjewel ZATERDAG 5 JULI 1969 Hoe wordt God geëerd door mensen op aarde? De catechis mus zegt al dat dat onze opdracht is als gelovigen: God eren. Maar hoe eren wij God? Paulus zegt het in Philippenzen 210 en 11 „en alle tong zal belijden: Jezus Christus is Here, tot eer van God de Vader". Wij eren God door te doen wat God deed. Deze week hebben we voortdurend stil gestaan bij de woorden van Paulus, dat God de naam van Christus verhoogd heeft boven alle naam. God tooide Hem met Zijn naam. Wij eren God door Zijn voor beeld te volgen. Wij eren God door Christus een naam te geven boven alle Naam. De bijbel noemt Hem wel eens de Bruidegom. Dat is een beeld, waarbij het ook gaat om de naam. De bruidegom geeft zijn naam aan de bruid. Voortaan staat zijn naam voor de hare. Zo moet het in het geestelijk leven gaan. We eren Christus door ons aan Hem te geven, opdat Hij Zijn naam met de onze verbindt, maar zo dat Zijn naam voorop staat. Dat betekent dat wij zelf een stapje achteruit doen. Wij laten ons leven verbinden met het Zijne. Wij willen voortaan als de Zijne door het leven gaan. Ieder bruidje is blij met haar nieuwe naam. Ze blijft maar spelen met haar ring, het sym bool van de nieuwe verbintenis. Ze oefent zich om de nieuwe naam met zwier te kunnen zetten als ze een stuk moet onder tekenen. Ze komt er rond voor uit dat zij voortaan een ander toebehoort. Zo moet het zijn met ieder die Christus erkend heeft als zijn Heer. Hij is boven alles gezet. Hij heeft het voor het zeggen. Over Hem willen we praten, van Hem getuigen. Met de mond en op iedere andere manier komen we ervoor uit. Of is dat overdreven? We lezen vandaag: Zacharia: 14 12-21. We lezen morgen: Romeinen 11-7. Mevr. v. d. Veen waarnemend predikante NED. HERV. KERK Aangenomen naar Antwerpen (prot. kerk), prof. dr. W. H. Beeken kamp te Delft; naar Geneve (Ned. prot. gem.), G. F. H. Keiling te Bier vliet; naar Wormer (toez.), kand. M. den Duik te Heemstede; naar Zaan dam (wijkgem. Oost; vac. J. G. Koo- ren), J. C. Nennie te Brielle. Bdankt voor IJsselmuiden (vac. J. Jongerden), dr. H. Goedhart te Delfshaven. Beroepbaar kand. P. Pannekoek, Oosteinderweg 267, Aalsmeer. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Eemdijk, Gorinchem, Maarssen en te Wormerveer, kand. H. de Graaf te Nieuw-Vennep; te Nunspeet, J. van Amstel te Middel burg; te Ouderkerk aan de Amstel, kand. R. van Beek te Ede. Kand. A. Bakker adres voorlopig Master van Loanstraat 4, Metslawier. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Almelo, Bodegraven, Ouddorp en te Terwolde, kand. Th. van Stuyvenberg te Bodegraven; te Boskoop en te Klaaswaal, 'kand. R. Boogaard te Nisse; te Waardenburg, kand. J. Mol te Hardinxveld. zijn agenda voor de komende acht maanden: de man was volledig vol geboekt, iejere dag en elk uur. ■fe Conferenties (Door Jan J. van Capelleveen) OEGSTGEEST Het Nederlandse geld dat enkele jaren geïnvesteerd werd in een christelijk lectuurcentrum voor Kameroen is goed besteed. Werd er in 1967 voor 11 miljoen Kameroense franken verkocht, vorig jaar was dat bedrag al weer gestegen tot 14,5 miljoen. Kwamen er vorig jaar 18 nieu we titels op de markt in Frans sprekend Afrika, dit jaar zullen er 23 nieuwe algemene en tien nieuwe christelijke boeken worden uitgegeven. Sytze van der Werf de Nederlandse di recteur die de leiding heeft over de verkoop is dan ook hele maal niet ontevreden. Het christelijk lectuurcentrum in Jaoendé, waarvan Sytze van der Werf directeur is. Brieven die niet rijn voorrien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan gels te worden Ingesloten. Vraag: Toen we in 1953 naar De nemarken gingen, was er toen we ongeveer Duitsland uit waren, een prachtige brug. Toen we later weer onder die brug door met de trein gingen, had je nog onder die brug een prachtig onderhouden dorp lig gen. We haden nu laatst me ningsverschil dat we dan niet over water gingen. Waarom is die brug zo hoog? Hoe heet dat dorp? Hoe heet dat water? Het ging er namelijk over dat als je naar Denemarken gaat, je niet over water hoeft omdat Denemar ken een schiereiland is. Antwoord: Op uw reis naar Arhus heeft u in Duitsland Rendsburg aan het Kieler kanaal (Noord-Oost- zee-kanaal) gepasseerd. De spoor brug is 42 meter hoog om schepen met hoge masten ongehinderd te la ten passeren. Het dorpje onder aan de brug is Oster Rönfeld. Voor het autoverkeer is er than6 een tunnel onder het kanaal door. Vraag: Wat is het ambtelijke in komen van het Britse koningshuis? Moet de koning zijn eigen hofhou ding betalen? Antwoord: Het koninklijk inko men in Engeland is 475.000 pond sterling, waarvan 60.000 privé en p.m. ongeveer 200.000 voor de hof houding, 13.000 als Royal Bounties, d.w.z. voor giften aan allerlei instel lingen. Vraag: Men heeft mij verteld, dat voor een nieuw te maken apparaat aan de voorzijde van auto's ter be veiliging bij frontale botsing een toestemming nodig is van de rege ring. Is dit zo? Waar kan men die krijgen? Antwoord: U zal dit moeten over leggen aan het ministerie van ver keer en waterstaat, afdeling rijksdienst voor het wegverkeer, Fruitweg 262, Den Haag. Wij raden u aan voor uw vinding u te verstaan met de stichting Wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid, Doornstraat 1, Den Haag en eerst te telefoneren met ir. Paar. Vraag: Vat heeft iemand die per fect Engels spreekt, nog meer nodig om leraar MO hierin te worden? Moet hij nog een cursus volgen? Is het aan te bevelen om nog in een vak les te kunnen geven of is dit niet direct nodig? Antwoord- U moet een "MO-akte hebben. Examenprogramma voor de akte A: Vertaling van een niet ge makkelijk stuk proza van het Ne derlands in het Engels en omge keerd. of het maken van een opstel in het Engels. Mondeling: Spraak kunst, taaleigen, vaardigheid, theo retische uitspraak en praktische uitspraak. Een lijst overleggen van ten minste 25 bestudeerde romans uit de ?0ste eeuw, waarvan ten hoogste zes van Amerikaanse schrij vers. Het is niet direct nodig om in nog een ander vak bij het Mavo les te kunnen geven, maar het kan soms de benoemii.gskansen voor een bepaal de betrekking verhogen. Als u wer kelijk zeer bekwaam is in de En gelse taal, raden wij u aan zo spoe dig mogelijk de volledige bevoegd heid voet het Havo, dus Engels MO-B te behalen. Vier jaar geleden bezocht ik hem Jaoendé. Het was daar toen een druk te van belang. Het gebouw was net klaar en er werd hevig gesjouwd met bureaus en kasten om het in te rich ten. Het werk van het Christelijk Lectuur Centrum voor Frans spre kend Afrika was net van de grond. De toekomst zag er rooskleurig uit. Van der Werf, de veertig-jarige ge reformeerde Fries, die door de her vormde zending is uitgezonden, is nu in Nederland aangekomen voor ver lof. Dat verlof is zelfs enigszins ver vroegd, omdat zijn gezondheid de laatste maanden te wensen over liet. Een nieraandoening maakte een ver der onderzoek in Nederland gewenst. Gelukkig is het niet zo erg dat hij niet terug zal keren In september hoopt hij weer te vertrekken om nog twee jaar de verkoop te leiden. Dan keert hij voorgoed naar Nederland terug om zijn vier kinderen de kans te geven Nederlandse middelbare scholen te bezoeken. De opbouw van het werk is niet zonder moeite gegaan. Met Friese koppigheid heeft hij zich erin ge gooid. Om een veertigurige werk - week heeft hij zich niet bekommerd. Maar de inspanning heeft vruchten afgeworpen. Het ziet er naar uit dat wat gisteren nog een kleine uitgeve rij was, morgen een grote zal zijn. „We hebben vier nieuwe series ge lanceerd in het afgelopen jaar," ver telde hij me. In de eerste plaats een serie van Afrikaanse zondagsschool boekjes. Tot nu toe werkten de zon dagsscholen met een vertaling uit het Amerikaans. Die was vreselijk zoete lijk en helemaal niet ingesteld op Afrikaanse kinderen. Telkens weer klaagden zondagsschoolleiders en -leidsters dat de serie onbruikbaar was. Toen is er een commissie samen gesteld door de gezamenlijke kerken. Het gevolg is een serie Afrikaanse lessen. Iedere jaar komen er twee uit, één voor de kleine kinderen en één voor grotere. De eerste twee zijn verschenen en worden al gebruikt, de volgende twee komen nog dit jaar en de komende twee jaar komen er weer ieder jaar twee. Dan zullen de kerken van Kameroen beschikken over een serie zondagsschoollessen waarmee kinderen acht jaar lang on derwezen kunnen worden. Geschiedenis Het belangrijkste probleem is dat internationale conferenties telkens weer een beroep doen op deze al overbeladen mensen, vertelde Van der Werf me. Alle conferenties gaan er tegenwoordig prat op, dat ze zo veel plaats en tijd inruimen voor vertegenwoordigers van de jonge kerken. De blanke leiders willen steeds maar bewijzen dat ze niet discrimineren. Maar het gevolg is dat voor aanstaande en begaafde Afrikaanse kerkelijke leiders van conferentie naar conferentie voortgezeuld wor den en zelfs niet in staat zijn vol doende leiding te geven aan hun ei gen kerken, laat staan nog boeken te schrijven voor een volgende genera tie. Van der V/erf vertelde me van een bekende predikant in Kameroen. Zes keer werd hij uitgenodigd door de Praagse Vredesconferentie en zes keer zei hij „neen, ik heb hier te veel te doen." Toen de uitnodiging voor de zevende maal kwam had hij de moed niet meer om te weigeren. En zo gaat het met zoveel Afrika nen. Conferentieleiders in Europa en Amerika hebben te weinig oog voor de problemen die zij in Afrika ver oorzaken door telkens weer een be roep te doen op de Afrikaanse christelijke voorgangers, klaagt Van der Werf. ROTTERDAM Nu de gerefor meerde kerk van Rotterdam-Delfsba- ven een moeilijke tijd tegemoet gaal (vier van de zes predikanten gaai met emeritaat en er is nog maar ééi opvolger gevonden), zal een van d< predikantsvrouwen tijdelijk het werl van een wijkpredikant op zich ne men. Mevrouw M. J. van der Veen-Schenkeveld krijgt in wijk-A de katechisaties en de pastorale be zoeken voor haar rekening. Zij zal hiervoor twee dagen in de week vrij maken. Mevrouw Van der Veen is kandi date in de theologie. Zij heeft zitting in het deputaatschap van de generale synode voor onderzoek naar de plaats van de vrouw in de dienst der kerk. Voorlopig zal zij „wijk-assistente" worden genoemd. Huwelijken mag zij nog niet bevestigen, maar wel i: zij bevoegd om begrafenissen te lei den. DEN HAAG Bij het vaststellen van de officiële uitslag van de ver kiezingen voor de Eerste Kamer is gebleken, dat niet dr. E. Brongersma uit Heemstede is gekozen (voor de PvdA), maar de heer A. van Stuij- venberg uit Eindhoven, nummer zes van de kandidatenlijst Hij kreeg vier voorkeurstemmen in Noord-Brabant en een in Zeeland. Dr. Brongersma (57) maakt al zes jaar deel uit van de Eerste Kamer. Ook was hij lid van de Senaat van 1946 tot 1950. NIJMEGEN De senaat van de Nijmeegse universiteit heeft gisteren haar vergadering moeten houden in het door een pol'tiecordon be schermd g°ografisch instituut nadat 30 studenten een bijeenkomst in de universiteitsaula onmogelijk hadden gemaakt. Achter gesloten deuren werd beslo- APELDOORN Per 15 oktober a.s. zal de textielgroothandel annex verkoopkantoor Mirlon-Mirlana NV van Apeldoorn naar Veenendaal wor den overgeplaatst. Als gevolg daar van zullen van de zestig werknemers er ongeveer vijftig moeten afvloeien, onder wie 45 vrouwen. De directie van het bedrijf heeft meegedeeld dat met het personeel een goede finan ciële regeling is overeengekomen. ten tot het \ormen van een drieman schap. dat het rectoraat over de uni versiteit zal waarnemen tot het einde van het academische jaar nu de rec tor magnificus prof. mr. S. baron van Wijnbergen vroegtijdig is afgetre den. In het driemanschap werden geko zen de socioloog prof. G. Brennink- meijer, de jurist prof. mr. W. van der Grinten en de chemisch bioloog prof. C. Kuyper. Het curatorium zou van daag over de voordracht beslissen. De senaat, die al eerder met onbe hagen had geconstateerd, dat de functie van rector magnificus tijdens het bewind van prof. Van Wijnber gen in toenemende mate een politie ke betekenis heeft gekregen, sprak de wens uit, dat het driemanschap deze ontwikkeling zal afremmen. De Presbyteriaanse Kerk en de Evangelische Kerk hebben samen een serie lessen voor godsdienstonderwijs op de middelbare scholen ontworpen. Daarvan komen er in totaal zes uit, zodat ze in iedere klas van deze zes-jarige school gebruikt kunnen worden. Deze serie bevat iets dat voor Afri ka geheel nieuw is. Eén van de boek jes zal geheel gewijd zijn aan de geschiedenis van de Afrikaanse ker ken. Die komt dit jaar van de pers. Ook buiten Frans sprekend Afrika is er belangstelling. Zeer waarschijnlijk zal de Nederlandse Zendingsraad een vertaling uitgeven. Bovendien is het Lectuur Centrum j. dit jaar begonnen met een theolo gische serie. Het eerste boek was een typisch Afrikaans werk: „Pour une theologie africaine." Dat boek bevat de lezingen gehouden tijdens een conferentie in Ibadan, waar Afri kaanse theologen zochten naar een eigen theologie. Binnenkort verschijnt ook een in- leiding op het Nieuwe Testament, een handboek voor practische theologie, een handboek voor de vertaling van 1 bijbelse oegrippen in de stamtalen j die zal geschreven worden door de Nederlander dr. J. de Waard, en een christelijke ethiek voor Afrika, ook al een boek waaraan grote be- hoefte is. Sytze van der Werf Afrikanen Toen ik bladerde door de catalogus van deze christelijke uitgeverij viel me op dat deze theologische werken allemaal geschreven worden door niet-Afrikanen. „Zijn er geen Afrika nen te vinden?" vroeg ik Van der Werf. Op dit punt van ons gesprek betrok zijn gezicht. Daar zit de kneep, zei hij. Er ziin zo weinig Afrikanen waarop je een beroep kunt doen. Dat wil zeggen, ze zijn er wel, maar ze hebben geen tijd. Ze hebben zo veel verantwoordelijkheden dat ze er al bijna onder dreigen te bezwijken. Al twee jaar lang zou een lid van het moderamen van een kerk in Togo een boek schrijven Er wordt op ge wacht. En een paar maanden geleden kreeg hij r.og weer eens een beleefd briefje. Hij antwoordde toen met een korte brief, daarbij ingesloten zat UTRECHT De onlangs op gerichte raad van overleg van de rijksuniversiteit in Utrecht heeft gistermiddag met een ruime meerderheid een motie aange nomen, waarin de verstoring van de senaatsvergadering (die woensdag moest worden afge last) „ten strengste" wordt af gekeurd. De motie, ondertekend door prof. dr. Cli. F. van Parreren, drs. A. C. de Roon en dc heer R. van Tilburg, zegt o.m. „de vergadering betreurt, dat de vereniging De Utrechtse Studenten Faculteiten (USF) heeft geweigerd zich van deze actie te distantiëren en wijst het beroep op moties, welke zijn aangenomen in vergaderingen van studenten en andere belangstel lenden en die deze acties zouden rechtvaardigen, af" Hel neer in Europa weer max.t n.sl. Amsterdam Brussel Frankfort Geneve InnsbrQck Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid MaUorca München Nice Parijs l.bew. h.bew. zw.bew. h.bew. l.bew zw.bew. onbewolkt h.bew. h.bew. regenbui onbewolkt onbew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt (Van onze kerkredactie) GRAND RAPIDS, Michigan De Christian Reformed Church van Amerika gaat een speciale studie maken van de aard en de omvang van het gezag van de bijbel. Daarbij zal vooral uit gegaan worden van zijn inhoud en zijn doel, namelijk om de heilbrengende openbaring van God te schenken en Jezus Chris tus. Dit werd besloten door de generale synode van deze Ame- kaanse kerk van Nederlandse oorsprong. Tevens vroeg zü zich af of de Gereformeerde Kerken nog wel beschouwd kunnen worden als een zusterkerk. Die synode reageert daarbij op een verzoek van de Gereformeerde Ker ken aan de kerken die zijn aangeslo ten bij de Gereformeerde Oecume nische Synode. Dit verzoek stamt echter al uit 1963. In die tijd leefde in Amerika nog sterk de gedachte dat er op dit punt in wezen geen vragen kunnen zijn. Sindsdien zijn de ogen ook daar open gegaan voor een groot aantal problemen. De Gereformeerde Oecumenische Synode besloot bovendien tijdens haar wereldvergadering van 1968 in Lunteren het oude verzoek van de Gereformeerde Kerken officieel door te zenden naar de aangesloten ker ken. Aan het verzoek werd ook de vraag toegevoegd de resultaten van de studie toe te zenden aan de Ne derlandse kerk. Tucht Vooral voor Nederland, maar ook voor een aantal christian reformed theologen in Amerika is belangrijk dat de synode de studiecommissie ook heeft opgedragen een kritisch onderzoek in te stellen naar de ma nier waarop sommige gereformeerde theologen met de Schrift omgaan. Deze laatste opdracht moet de sy node in staat stellen om te zien „wat haar pastorale taak ten opzichte van bepaalde nieuwere visies is", die op het ogenblik sterk in discussie zijn. Kennelijk willen sommige synodele den graag tucht uitoefenen. De Nederlandse Gereformeerde Kerken beïnvloedden nog een ander besluit van de synode. De commissie voor kerkelijke betrekkingen kreeg opdracht een studie te maken van de veranderingen die zich in de Gere formeerde Kerken voltrekken. Op grond van die studie wil de «ynode beslissen of de Gereformeerde Ker ken nog wel als zusterkerken beschouwd kunnen worden. 1 V ervangingsf ormule Deze opdracht is een direct gevolg van besprekingen die de Christian Reformed Church gevoerd heeft met de Canadian Reformed Churches, die beweren dat de Gereformeerde Ker ken afwijken van de gereformeerde lijn. De commissie moet vooral aan dacht schenken aan het feit dat de vrouw tot de ambten is toegelaten en aan de verhouding van de Gerefor meerde Kerken tot de Wereldraad van Kerken. Even kwamen ook de Christelijke Gereformeerde Kerken van Neder land ter sprake. De commissie voor kerkelijke betrekkingen kreeg op dracht met hen te gaan corresponde ren om de Nederlandse kerken dui delijk te maken hoe zij staat tegeno ver de beslissingen van de gerefor meerde synode van Utrecht, die in dertijd de vervangingsformule introk. SILVER SPRING (VS) De Orthodoxe Presbyteriaanse Kerk van Amerika beschouwt de Gereformeerde Kerken in Nederland niet langer als zus terkerk. De generale synode van deze kerk heeft besloten, om een eind te maken aan de „corres pondentie in engere zin" tussen beide kerken. Dit besluit werd genomen wegens „de ernstige verschillen, die er thans tussen de twee kerken zijn en de grote moeilijkheden, die verbonden zijn aan het uitoefenen van verant woordelijkheid van zusterkerken in wederkerig vermaan en bespreken van problemen. Vooral de geogra fische afstanden verhinderen een goede communicatie." De synode wees er in haar uitspraak op, dat er toch nog een band blijft, doordat beide kerken lid zijn van de Gereformeerde Oecume nische Synode. Zo blijft er dc moge lijkheid, om elkaar aan tc spreken. Nog sterker dan in de Christian Reformed Church leven er in de Or thodoxe Presbyteriaanse Kerk (een 9000 zielen tellende kerk, die zich in 1936 afscheidde van de grote Presby teriaanse Kerk om het modernisme daar) bezwaren tegen de nieuwe koers van de Nederlandse gerefor meerden. Evenals de synode van de Christian Reformed Church stelde ook deze sy node een commissie in, die studie gaat maken van de inspiratie van de Bijbel. Ook nam deze synode belangrijke besluiten, die een fusie kunnen inlui den met de Hervormd-Presbyte- riaanse Kerk (Evangelische Synode). BONCLARKEN (VS) De Geasso cieerde Hervormd-Prcsbyteriaanse Kerk heeft na lange discussies op haar synode besloten, om voorlopig lid te blijven van de Gereformeerde Oecumenische Synode. De oecume nische commissie van deze kerk had de synode voornamelijk om finan ciële redenen geadviseerd, om voor het lidmaatschap te bedanken. Deze kerk besloot verder, nauwere banden te zoeken met de Christian Reformed Church, de Orthodoxe Presbyteriaanse Kerk en twee kleine re presbyteriaanse kerken. Het USF-bestuur heeft intussen ge weigerd rector magnificus prof. dr. J. Lanjouw excuus aan te bieden voor de verstoring van de vergade ring. In een brief aan de rector magnificus zegt het bestuur „het on zin te vinden, dat het excuses moet maken voor een collectieve actie van 70 mensen". Het betreurt het fysieke geweld, dat is gebruikt, maar zegt wel achter de actie te staan. Volgens de USF-president is het sluiten van de deur van het acade miegebouw voor de senaatsvergade ring en het posteren van vier boden een provocatie geweest van de recto' magnificus. Prof. dr. Lanjouw kreeg het tijdens de bijeenkomst nog hard te verdu ren, omdat hij niet wilde zeggen wat hij minister Veringa donderdag naar aanleiding van de verstoring van de senaatsvergadering had geschreven. De USF-president constateerde, dat de brief was geschreven door prof. Lanjouw in zijn hoedanigheid van rector magnificus, zodat het een zaak was, die de hele universiteit aan ging. „Dat is een kwestie van open baarheid en als u niet wil zeggen wat u heeft geschreven, dan vind ik dat ontzettend flauw". UTRECHT De vereniging De Utrechtse Studentenfacultei ten (USF) heeft gisteravond in een van de universiteitsgebou wen „open house" voor de burge rij gehouden, om deze in de gele genheid te stellen opmerkingen te ma>cen over de studenten-ac ties. De belangstelling was niet overweldigend: slechts 40 Utrechtenaren waren van de par tij. Maar vragen kwamen er ge noeg. Zoals deze van een oudere man: „Hebben jullie je na je stu die en jë dag- en nachtfeestjes nooit e^ns afgevraagd, dat je ook wel eens dankjewel tegen de maatschappij mag zeggen?" BONN De nieuwe Franse presi dent, Georges Pompidou, zal op 8 en 9 september een bezoek aan Bonn brengen, waar hij besprekingen zal voeren met bondskanselier Kiesinger Ook premier Chaban-Delmas en mi nister van buitenlandse zaken Schu mann gaan mee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2