Miiseem op golfsla van de zee Orgelconcours Haarlem CREATIEVE KUNST Johann Lemckert favoriet EXTRA AANDACHT mer eist 5000 woningen Roemeense jjugak duldt leiders naar geen verzet Sow jetunie Oe Thant bepleit verbod voor chemische wapens Stemmen met ballpoint ongeldig? PvdA: medische faculteit in Limburg OONMRDAG 3 JUtl 1969 Vervolg van pag. 1 De liberaal Wiegel wilde er wel I rond voor uitkomen dat hij uitstel van de huurverhoging van 6 procent, zoals door de SER aanbevolen, een slechte zaak vond. Daarmee zou de I hoeksteen van het beleid van mi nister Schut om woningen tegen de kostprijs te gaan verhuren, worden weggenomen. Hij wilde niet accepte ren dat de huurverhoging waarvan de invloed op de kosten voor le vensonderhoud 0,3 procent bedraagt, telkenjare inzet zou worden van loononderhandelingen. Voor de VVD zou het onaanvaard- baar zijn dat het structurele karakter van de huur- en subsidiepolitiek en de continuïteit van het bouwbeleid afbreuk werd gedaan. De heer Van der Peijl sloot zich hierbij min of meer aan, met dien verstande dat hij het doorgaan van de huurverhoging per 1 januari beslist gepaard wilde doen gaan met aanvullende individuele subsidie voor de laagstbetaalden. Onrust De heer Corsten: Maquette van het tankenpark van Pakhuisinees- teren in het Botlekijgebied. De heer Andriessen (kath. v.) vond de onrust in het land over het wo ningbouwbeleid berijpelijk, gezien de verwachting dat het programma niet gehaald zal worden en gezien het feit dat de rente onrustbarend is opgelopen waardoor de stich- tingskosten hoog zijn. Mocht onverhoopt blijken, aldus de heer Andriessen. dat het programma voor 1969 niet gehaald wordt, dan zal de minister aangepaste maatregelen moeten nemen. De heer Van den Doel pleitte voor subsidie-aanpassing, voor een defini tieve toezegging dat de 5000 extra woningen er komen, voor nog meer woningen in de woningwetsector. Niet alleen de particuliere bouw moet profiteren van inhalen van de achterstand. DEN HAAG Minister Klompé (CRM) heeft de kunstenaars beloofd in de begroting 1970 en de daarop volgende begrotingen extra aandacht te zullen schenken aan de creatieve kunst. De minister deelde dit gisteren mee tijdens een gesprek met een afvaar diging uit '-«et bestuur van de Neder landse federatie van beroepsvereni gingen van Kunstenaars. Dit gesprek werd gevoerd naar aanleiding van de op 19 juni j.l. door de federatie aan de minister aange boden „eerste nota inzake enkele dringende kuituur-politieke vraagstukken". In de werkplaats: Links modelbouwer Marcel Germans, rechts zijn collega Ruud van Bohemen. brengt zo enthousiast zijn werk te doen? „Het sea-minded maken van onze jeugd." Voor hém geldt het spreekwoordelijke: Er moet gevaren worden! dienst verwerkt 5000 verzoeken om informatie per jaar. Lezingen De heer Corsten propageert bezoe ken van scholieren en leden van be drijfsverenigingen aan het instituut gecombineerd met een rondvaart door de Rotterdamse havens. „Voor lichting en realiteit worden d'an sa mengebundeld." Een van zijn taken is het houden van lezingen over alles wat verband houdt met de scheepvaart. Dit ge beurt meestal in het kader van de door de Stichting Bedrijfsleven-On derwijs (CBO) te Den Haag georga niseerde schoolwerkbezoeken. Als oud-marineman en oud koop vaardij er die de hele wereld bereisde, gecombineerd met een opvallende kennis van zaken en interesse, kan Corsten wel iets vertellen. Geheugensteuntje voor zijn le zingen is een privé-archief. Tij dens ons gesprek zegt hij: „Weet u hoeveel varenslieden de we reld telt?" Hij kijkt in zijn aan tekeningen: „In 1967 waren er 350.000 zeevarenden op de we- reldkoopvaardij waaronder 5000 vrouwen." Wat de heer Corstens ertoe BOEDAPEST President Ceause- scu en premier Maurer van Roe menië zullen volgende week naar Moskou reizen, zo is gisteren in diplo matieke kringen in Boedapest verno men. De Roemeense leiders zouden een nieuw vriendschapsverdrag voor we derzijdse hulp ondertekenen dat in de plaats komt van het 20-jarig verdrag dat vorig jaar afliep. In genoemde leringen is voorts ver nomen dat de Russische partijleider Brezjnef 4 augustus naar Boekarest zal komen als vertegenwoordiger van de „zusterpartij" op het tiende Roe meense partijcongres. Nauwelijks 24 uur eerder eindigt het bezoek van de Amerikaanse president Richard Nixon aan Boekarest. Stoffelijk overschot Tsjombe naar Brussel ALGIERS Het stoffelijk overschot van ouc'-premier Moise j Tsjombe is vandaag per vilegtuig uit I Algiers naar Brussel overgebracht. I Mevrouw Tsjombe die na de dood j van haar man in een Algerijnse ge- vangenis, naar Algiers vloog zal met I hetzelfde vliegtuig meereizen. PRAAG De Tsjecnosiowaakse partijleider Gustav Husak heeft op een bijeenkomst van journalisten in Praag meegedeeld, dat alle centra van verzet tegen de partijlijn bin nenkort zullen worden geliquideerd, niet met geweld maar met politieke middelen. Hij zei dat voor dissidente vak bondsleiders, studenten en journa listen de tijd afloopt. Waarnemers leiden uit zijn woor den af, dat recalcitrante personen uit gezagsposities zullen worden verwij derd, maar dat er verder tegen hen geen maatregelen zullen worden ge nomen. NEW YORK Secretaris-generaal Thant van de VN heeft alle landen aanbevolen een akkoord te sluiten inzake het staken van het onderzoek, de vervaardiging en het opslaan van chemische en bacteriologische wa pens. In dit akkoord zou ook moeten worden bevestigd dat het protocol van Genève van 1925, waarbij gifgas sen werden verboden, ook van toe passing zou moeten zijn op alle che mische en bacteriologische wapens. Van Maurikken helpen Maurik De gotische kerk van Maurik heeft drie stijlvolle koperen kaarskronen nodig. Maar dat gaat nogal wat kosten: 3500 gulden per stuk. De fa milievereniging van de Van Maurik ken, die ook blijkens de familiedagen die er worden gehouden, hun stam- dorp niet kunnen vergeten, willen nu voor een kroon zorgen. In hel blad van de vereniging „De Maurikkroniek" van juni worden de 300 lezers opgeroepen een steentje bij te dragen. Maar redac teur W. H. Morel uan Mourik hoopt dat alle andere Van Mo(a)urikken in de wereld ook zullen helpen. Hij ver zocht me u te vertellen van de „Van Maurïkken-actie" Geïnteresseerden kunnen zich met hem in verbinding stellen: Vermil joenstraat 23, Rijswijk - tel. 070 - 904199. Het gironummer van de pen ningmeester is 690614 (J. G. Morel van Mourik, Hulsthorststrüat 135, Den Haag). HAARLEM De vier deelnemers aan de improvisatiewedstrijd, die vrijdag in de St. Bavokerk wordt gehouden, hebben gisteravond geza menlijk aldaar voor een vrij talrijk publiek, waaronder veel buitenlan ders, geconcerteerd. Het waren Jean Pierre Leguay, een leerling van Gas ton Litaize, Hans Josef Roth, Peter Panyavski, die vanaf zijn twaalfde jaar een organistenopleiding ontving bij Anton Heiier, en onze landgenoot Johann Th. Lemckert, die bij Adriaan Engels cum laude slaagde voor het orgelsolistenexamen. Leguay begon met een orgelmis van Frangois Couperin. De orgelmu ziek van deze Franse clavecinist geeft altijd aanleiding tot kleurrijke en af wisselende registraties. De 62 stem men van het grote Müller-orgel bieden vrijwel onbeperkte mogelijk heden. Wij kregen de indruk, dat de organist nog te weinig vertrouwd was met het Bavo-orgel. Er deden zich kleine aarzelingen voor, en het geheel stond niet op het niveau dat men van deelnemers aan het grote orgel concours verwacht. De long- werken werden niet overal op smaakvolle wijze aangewend. Roth hield het met een klein Bach- programma (Koraal „Kommst du nun, Jesu, vom Himmel herunter" en Preludium en Fuga in f kl.) bij de beproefde oudduitse orgelcultuur. Degelijk en verzorgd. Maar zo spe len tientallen Nederlandse organis ten. De jongste deelnemer van het con cours, Planyavski (22), speelde een chromatische Fantasie van Sweelinck en een Ecce lignum crucis van Hei- Ier. Vooral in laatstgenoemd werk gaf hij van een rijke fantasie blijk. Lemckert leverde wel de beste prestaties. Zijn programma bestond uit een in 1952 gecomponeerde Pre ludium en Fuga van Henk Badings. In deze compositie is Badings, in wiens werk het cerebrale toch meest al wel de boventoon voert, uit zijn slof geschoten. De voordracht van Lemckert klonk zeer verzorgd en voortreffelijk van registerkeuze. Het zelfde kan worden gezegd van het min of meer populair geworden Cho ral varié sur le thème du „Veni Creator" van Maurice Duruflé. De variaties werden prachtig beheerst en met een rijke verscheidenheid aan timbres ten gehore gebracht. Afgaande op wat wij deze avond te horen kregen, lijkt onze landge noot sterk favoriet voor de prijs van het concours. Maar improvisatie is een heel apart terrein voor de orga nist. Allerlei verrassingen zijn mo gelijk. Wij zullen ons maar niet aan voorspellingen wagen. W. H. Wolvekamp. Beide partijen bereikten over eenstemming over de noodzaak van voortdurend overleg. Van bijzonder belang daarbij is, dat er vormen zul len ontstaan waardoor een open com municatie tussen overheid, kunstle ven en samenleving zal worden be reikt. Met betrekking tot een aantal in de nota aan de orde gestelde punten werden concrete afspraken gemaakt. Zo werd afgesproken, dat de federa tie een eerste bijdrage zal leveren, waarna in verdere samenspraak tus sen overheid, federatie en raad voor de kunst een werkstructuur zal wor den ontwikkeld. De suggesties van de federatie voor een centraal subsidie-bureau en een kunstinformatie-centrum zullen in de naaste toekomst aan de orde worden gesteld. De federatie deelde de minister tenslotte mee haar beleid kritisch te zullen volgen. Zij wil onder meer daartoe in het najaar 1969 een con gres organiseren. DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid mejuffrouw G. Kok (kath.v.) heeft de minister van binnenlandse zaken gevraagd of bij de gisteren ge houden verkiezingen van leden van de Eerste Kamer drie uitgebrachte stemmen ongeldig zijn verklaard om dat zij met een ballpoint waren uit gebracht. Indien dit zo is dient de kieswet zodanig te worden gewijzigd dat „het bezigen van algemeen gebruikte schrijfmiddelen" bij het invullen van een stembiljet bij de verkiezing van eerste Kamerleden geen reden meer is tot ongeldigverklaring, aldus me- jufrouw Kok. (In de provinciale sta ten van Zeeland stemden drie CHU- leden met de blauwe balpen in plaats van de hokjes voor de namen met het wettelijk voorgeschreven potlood zwart te maken Red.) DEN HELDER De 24 ton me tende Deense viskotter Jorna is dinsdagnacht door de Zweedse kust vaarder Tavastlan (500 ton) op 15 mijl noord-west van het lichtschip Texel overvaren. Het kottertje lag voor anker en drie opvarenden lagen te slapen. Binnen vier minuten zonk het scheepje. De 39-jarige kapi tein-eigenaar Van Broei uit Spejerg, de 39-jarige V. Jeppesien uit Tomder en de 26-jarige B. Hansen uit Struer konden door het Zweedse schip wor den gered. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede- Kamerfractie van de Partij van de Arbeid vindt de Zuid-Lim burg het meest in aanmerking komt voor de vestiging van de Achtste Medische faculteit. Staking metro Londen Dit moet duidelijk gezien worden als een aanzet tot dc vorming van LONDEN Personeel van de Lon- dense ondergrondse heeft vandaag ge staakt om hogere lonen. Venvacht werd dat de twee miljoen reizigers tij dens de spitsuren in een chaos zouden belanden. als een aanzet tot dc vorming een universiteit in Limburg, met daarnaast een zodanige ontwikkeling in Brabant en Twenthe. De daar aan wezige hogescholen moeten op den duur worden uitgebouwd tot volle dige universiteiten. De Amerikaanse astronaut Frank Borman is even een praatje komen maken met zijn Russische ruimtecollega's. Gisteren is hij, per vliegtuig, in Moskoji gearriveerd, waar ter verwelkoming (van links naar rechtskosmonaut Georgi Beregovoi, een tolk, kosmonaut Gherman Titof en generaal Nikolai Kahanin, hoofd van het sowjetruimteprogramma aanwezig waren. Geheel links Borman. Model van booreiland Cowrie One, vervaardigd voor Gusto. Minister Klompé ontving gisteren een delegatie van de federatie van beroeps-beeldende kunstenaars. Na de besprekingen poseerde men voor de fotografen: van links naar rechts J. Schrofer, drs. W. H. Sinninghe, minister Klompé en Jan Kassies. Klompé belooft kunstenaars fien scheepswerf in het klein en het Madurodam van de scheepvaart. Twee typeringen voor een Rotterdams instituut, dat in deze tijd van het jaar weer op het programma staat van heel wat schoolreisjes. Toch komt de functie van het „Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart" met genoemde karakteristieken niet helemaal uit de verf. H. A. Corsten, hoofd museumzaken en hoofd atelier zegt: „We zijn informatiecentrum in de ruimste zin van het woord. Naast een inlichtingendienst, een bibliotheek en een bureau tijdschriften-uittreksels, hebben we een museum, dat speciaal ge richt is op de verschillende facetten bij de houw van schepen, de navigatie, en de outillage in de havens." U Modellen, die voor een deel in het HUID vaOUCJrÏBSn eigen atelier zijn en worden vervaar digd. II i it i-se li eepswe r f De heer Corsten, hoofd atelier, praat over de werkplaats als een di recteur over zijn scheepswerf. „Oorspronkelijk werkten en repa reerden we alleen maar voor het museum. Na de oorlog zijn we voor tentoonstellingen, voor derden, gaan werken, wat natuurlijk commerciële baten bracht. Di/iinmie/.' Dat het instituut metterdaad die ontwikkelingen bijhoudt en re gistreert, blijkt niet alleen uit de ant woorden die op de meest merkwaar dige vragen, de zee betreffende wor den gegeven, maar ook uit het museum. Een verzameling modellen laat zien wat er tegenwoordig in scheepvaart en scheepsbouw te koop is. Een drij vend dok in werking, langscheeps- en dwarsscheeps tewaterlaten, scheepsvoortstuwing in werking, een atoomreactor, maquettes van de Rot terdamse havens, laden en lossen, een commandobrug met stuurhuis op ware grootte: dynamiek die elke be zoeker boeit. Het museum „in beweging hou den", „de golfslag van de zee" erin brengen is al jaren het streven van directeur H. V. Quispel en hoofd museumzaken Corsten. Beiden zijn marine-officier geweest de heer Corsten is ook oud-commodore van de KPM en de suppoosten zijn op enkele uitzonderingen na oud-mari nemensen. De suppoosten leiden de bezoekers rond en houden de modellen schoon. Doel is dus het aangepast houden van het museum en reparatiewerk voor derden, met wat nieuwbouw. Een hele goeie klant is Esso Neder land, die een permanente tentoonstel ling heeft van modellen en maquet tes." Vragen Naast het museum heeft het insti tuut een uitgebreid informatiecen trum. Er komen aanvragen om scheepsbeschrij vingen, vragen over laad- en losinrichtingen en over eco nomie en statistiek van scheepsbouw en scheepvaart. De volgende vragen konden prompt worden beantwoord: Wat was tot op de seconde het nauwkeurige tijdstip van de ondergang van de Ti tanic? Hoe was het zoutgehalte van het water in de Waalhaven te Rotter dam in de rampnacht van februari 1953? Wat zijn de Australische voorschriften voor het vervoer Van schapen per schip? De documentatie is het minst zicht bare maar wel het belangrijkste facet van het instituut. Er is een biblio theek met 20.000 boeken (15.000 uitle ningen per jaar) en de informatie- Een mondvol, maar populair uitgedrukt: het instituut houdt van dag tot dag de vinger aan de pols van koopvaardij, scheeps bouw, visserij en binnenvaart. Binnen afzienbare tijd zal het instituut ook worden omgedoopt in „Nationaal Instituut voor Scheepvaart en Scheepsbouw". Een van de redenen voor deze naamsverandering is het ver dwijnen van de meer beperkte afdeling luchtvaart, die naar een luchtvaartmuseum wordt over gebracht. De heer Corsten: „Dit is wel jammer, want vooral scholieren hadden een grote belangstelling voor deze afdeling, maar de ont wikkeling gaat zo snel, dat het niet bij te houden is. Onze kracht ligt vooral in aanpassing bij de nieuwe ontwikkelingen in scheepvaart en scheepsbouw." We hebben zelfs een waterzuive ringsinstallatie voor een expositie in Chicago gemaakt, een deel van een turbine die in Delftse collegezalen werd gepresenteerd, en maquettes en booreilanden in miniatuur. Persoonlijk leg ik contacten met opdrachtgevers, hou ik me bezig met de calculatie en het bespreken van de ontwerpen. Maar het is nu zo dat willen we de ontwikkeling in de scheepvaart bijhouden *-* we ons zo veel mogelijk op ons museum zullen moeten gaan richten. Bijzonder vak Het is ook moeilijk goede model bouwers te vinden. Onze oudste mo delbouwer, de heer (L.) Verboom, gaat met pensioen. Hij was uitzon derlijk goed en is bijna niet te ver vangen. Het is een bijzonder vak, je moet het in je vingertoppen hebben. We hebben nu twee jonge modelbou wers in dienst: Marcel Germans en Ruud van Bohemen. In losvastc dienst werkt voor ons P. J. Deijl. We willen ons nu vooral toeleggen op reparatie. Reparatie en revisie van modellen is, evenals in de grote scheepsbouw, commercieel aantrek kelijk. In de nieuwbouw bestaat een zware concurrentie met grote model bouwers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9