Rik van Looy hield wel vol: etappe-overwinning in Nancy Okker in finale op Wimbledon Laurentian Symphonic Band concerteerde in De Doelen, Tour in René Pijnen van fiets getrapt Van Looy „reed" in gele trui Nee, dank u Mia Gommers raakte wereldrecord ALS EERSTE NEDERLANDER: kwijt Abernathy vast in gevangenis Jeugd liet verstek gaan Kreeftzegels Sijbrands en Andreiko nu leiding aan Von Kara janconcert: een feest Orkestrale schoonheid door subliem ensemble Man overleed na val steiger Vragen over putsch met Gerbrandv Jeugdschakers werden derde 7 DONDERDAG 3 JULI 1969 Voordat de grote slag in de bergen begint en de ploeg stellig zal worden uitgedund heeft de Nederlandse merken-ploeg Willem II/ Gazelle in de Tour voor vuurwerk gezorgd door een ritzege van Van Looy in Nancy. NANCY „Als ze die man niet alt de koers nemen, stap ik zelf uit de tour". René Pijnen, bloedend uit wonden aan 'zUn rechterbeen, rechterarm en rechter hand, stond trillend van nervositeit op de sintclbaan in Nancy, waar ploegmak- ker Rik van Looy enkele minuten tevoren een ruim honderd kilometer lange solo met een etappezege had afgesloten. Ongeveer tien kilometer voor het einde van de vierde etappe werd Pijnen door de Spanjaard Perez Frances geattaqueerd, omdat zUn begrijpelijke tacktiek van afstoppen ten gunste van de eenzaam voorultrijdende van Looy de licht ontvlam bare Spanjaard niet had aangestaan. Perez Frances had hem letterlijk van de fiets getrapt. Pijnen nam. zij het morrend, genoe gen met de boodschap dat nog tijdens de koers, directeuren Goddet en Lévi- tan hadden besloten de Spanjaard met vijf minuten en 50 frank (36 gld.) te beboeten. „Toen Stevens alleen achter Van Looy aanging, ben ik in de jachtgroep achter die Belg gaan rijden. Ik heb aanvankelijk achterin gefietst, maar la ter ook op kop. Niet serieus natuurlijk. Ik probeerde het tempo te drukken. Dat was zeker niet naar de zin van die Fransman (Pijnen wist nog niet dat hij met Perez Frances te doen had gehad) want hij duwde me weg. Toen al kwam ik bijna in de berm terecht. Ik kwam terug en het spel herhaalde zich. Toen ik daarna weer naar voren kwam trap te hij tegen mijn stuur en reed ik in een droge sloot". PLANI VAN LOOY Van Looy was een eind voor de ra vitaillering naar Vissers toegekomen en had zijn plannen bekendgemaakt. Vissers moest de anderen opdracht De Belg Rik van Looy, van de Nederlandse ploeg Vissers, heeft gisteren de vierde etappe van de Ronde van Frankrijk gewonnen. Het was een rit over 214 km van Charlernlle naar Nancy. NANCY Leen Poortvliet ver trouwde het zaakje niet. „Nee, dank u wel", zei hij tegen de man met de witte jas, die hem voor de start in Charleville twee aspirientjes wilde geven tegen de pijn. nog steeds ver oorzaakt door Poortvliet8 val van maandag. Poortvliet draalde zich om en verdween. Wat verderop gaf hij een verkla ring voor zijn weigering: „Sinds de affaire-Merckx In de Giro neem Ik niets meer van een vreemde aan." Een lofwaardig besluit uiteraard. Maar Poortvliet had zich ditmaal wel even kunnen bedenken, want hij sprak met een der Tourartsen Uitslag vierde etappe: l. Van Looy (Bel, Vissers) 214 km in 5 uur 18 min. 02 sec. (met bonificatie 5.17.42), 2. Stevens (Belg) op 42 sec. (met bon. 5.18.34), 3. Zandegu dta). op 44 sec. (met bon 5.18.41), 4. Mln- tjens (Bel), 5. Letort (Fra). 6. Perez-Fran ces (Spa), 7. Berland (Fra). 8. Panlzza (Ita) allen z.t. als Zandegu, 9. Pijnen (Ned Vis sers) op 1 min. 37 sec., 10. Wagtmans (Ned, vissers) op 1 min. 57 sec., 11. De Vlae- minck (Belg). 12. Dancelli (Ita), 13. Basso (It), 14. Lemeteyer (Fr). 15. Janssen (Ned). 16. Nassen (Belg). 17. Wright (GB). 18. Mascaro (Sp). 19. Rlotte (Fr), 20. Bellone (Fr), 27. Dolman (Ned, Vissers), 30. Otten- bros (Ned. Vissers), 31. Van der Flaas (Bel, Vissers). 37. Poortvliet (Ned, Vissers), 39. Merckx (Bel). 41. Glmondi (Ita). 50. Beugels (Ned) allen z.t. als Wagtmans (5.19.59), 93. Timmerman (Bel. Vissers), 111. Haast (Ned, Vissers) z.t. als Wagtmans 5.19.59, 125. Karstens (Ned) op 1 min. 12 sec., 127 en laatste: NIJdam (Ned, Vissers) op 12 min. 18 sec. Algemeen klassement: 1. Stevens (Bel) 19 uur 21 min. 51 sec., 2. Letort (Fra) op 1 min. 28 sec.. 3. Merckx (Bel) op 1.37, 4. Altig (W-Dl) op 1.45. 5. Panizza (Ita) op 1.51. 6. ex aequo: Janssen (Ned). Grosskost (Fra) op 1.57. 8. Glmondi (Ita) op 2.07. 9. Bracke (Bel) op 2.08, 10. ex aequo: Poulldor (Fra), Vianelll (Ita) op 2.12, 12. Schutz (Lux) op 2.14 13. Wright (GB) op 2.21, 14. ex aequo: Pingeon (Fra). Harrison (GB) op 2.22. 16. ex aequo: W. in 't Ven (Bel), Ocana (Spa) op 2.24, 18. De Vlaeminck (Bel) op 2.26, 19. Wagtmans (Ned) op 2.31, 20. Van Sprlngel (Bel) op 2.35, 48. Ottenbros (Ned) op 3.52, 50. Van Looy (Bel) op 6.08, 71. Pijnen (Ned) op 12.07. 72. Beugels (Ned) op 12.08, 87. Van der Flaas (Bel) op 12.56, 98. Karstens (Ned) op 13.45. 101. Dolman (Ned) op 14.04. 120. Haast (Ned) op 21.41. 121. Timmerman (Bel) op 21.57. 126. Poortvliet (Ned) op 42.44. 127. en laatste: NIJdam (Ned) op 1 uur 10 min. 46 sec. Dagplocgcnklassement: 1. Driessens (Ste vens, Mintjens, Merckx) 15.57.20, 2. Gemlni- ani 15.57.31 (28 pt.), 3. Pezzl (z.t. 52 pt.), 4. Vissers (Van Looy, Pijnen, Wagtmans) 15.58.44. 5. Piaud 15.58.44. Algemeen ploegenklassement: 1. Dries sens 58.47.34, 2. Pezzl 58.47.55. 3. Gemt- nianl 58.48.34. 4. Piaud 58.51.24. 5. Cools 58.52.16. 12. Vissers 58.59.37. Puntenklassement: 1. Basso (It) 52 pnt. 2. Stevens (Belg) 45, 3. ex aequo: Van Looy (Belg) en Janssen (Ned) belden 34. 5. Nas sen (Belg) 31. 10. Zagtmans (Ned) 21. Rik van Looy werd uitgeroepen tot de strijdlustlgste renner. MILAAN Maria Gommers is gisteren haar wereldrecord op de 1500 meter kwijt geraakt aan de Ita liaanse Paola Pigni Pigni verbeterde het oude record, dat op 4 min. 15 sec. stond, met maar liefst 3,2 sec. Bij dezelfde internationale wedstrij den in Milaan vestigde Wilma van der Berg een ndeuw Nederlands re cord op de 100 meter, met een tijd van 11.4. Dit was eentiende seconde sneller dan het oude record dat op naam stond van Fanny Blankers en Puck van Duyne. Den Hertog weer winnaar WALDMOHR Fedor den Hertog boekte gisteren in de derde etappe van de ronde van Rijnland Palts zijn even zovele ritzege. Hij finishte in deze rit van Zweibrücken naar Wald- mohr met een voorsprong van 1 min. en 20 sec. ep de Westduitser Becker. Met een achterstand an bijna vier minuten ging een groepje van zes renners over de streep, van wie Hoekstra de sprint wen. Van Katwijk legde beslag op de vijfde plaats. Fe- j dor den Hertoe vergrootte zijn voorsprong in de totaalrangichikking C.xr deze elappez~ge aanzienlijk. LONDEN Nederland heeft voor het eerst in de geschiedenis een ver tegenwoordiger in één van de finales van Wimbledon. Tom Okker en zijn Amerikaanse partner Marty Riessen plaatsten zich gisteren op het Centre- court voor de eindstrijd van het he ren dubbelspel door met 6-3, 36, 6—3, 64 te zegevieren over de kam pioenen van Australië en finalisten van Roland Garros: de Australiërs Rod Laver en Roy Emerson. Okker beheerste het dubbelspel van gisterenavond weer volkomen. Hij was de enige van het viertal, die zijn opslag geen enkele maal verloor tegenover Laver en Emerson elk driemaal en Riessen zelfs vijfmaal Vooral Rod Laver was volkomen machteloos als de Nederlander zijn f zwiepende forehand topspindrive in het geding bracht. De zuinig kijkende linkshandige spelei werd zelfs enkele malen duidelijk nijdig. Hij houdt er niet van zo te kijk te worden gezet. Maar Okker trok zich er niets van Op het vierde matchpoint serveer de hij zo hard op Emerson, dat Ries sen met een smash de partij na 95 minuten kon besluiten. De Ameri kaan trok zich na een aarzelend be gin op aan het werkelijk briljante spel van zijn partner zoals hij dat ook in de voorgaande partijen steeds heeft gedaan. Stove/Davidson Voor een tweede Nederlands succes zorgde Bettv Stöve Samen met haar partner Owe Davidson versloeg zij het Engelse echtpaar Taylor (63, 2—6, 6—2). Hierdoor bereikten Stöve/Davidson de achtste finales van het gemengd dubbel. Verder haeft Groot Britannië giste ren de overwinning van Ann Jones op Margaret Court gevierd. Door een overwinning met 1012, 63, 6—3 kwalificeerde de blonde linkshandige speelster uit Birmingham zich voor de tweede maal in haar carriè re voor de finale van Wimbledon, waarin ze evenals twee jaar geleden zal aantreden tegen tiielhoudster Bil- lv Jean King. Deze won in de kortste partij, ooit in dit stadium op Wim bledon gespeeld, met 61, 60 van Rosemary Casals. Heren dubbelspel: (kwart finales): He- witt/Mc Millan/Zd Afr) Lutz/Smlth (VS) 6—3 3—6 6—2 3—6 20—18: halve finales: Okker/Riessen (Ned/VS Emesron/Laver (Austr) 6—3 r gaan geven voorin te rijden, zodat zij konden afstoppen op het moment dat Van Looy ging demarreren. De ma noeuvre verliep volgens plan. Merckx had uit piëteit voor de poging van de 35-jarige ex-wereldkampioen zich kalm gehouden. De solo van Van Looy werd geen herhaling van de machteloze poging van ploeggenoot Timmermans de dag tevoren. Van Looy, omringd door foto grafen en radioreporters, die hem on derweg interviews afnamen, fietste als herboren over de glooiende hellingen van de Franse Ardennen. Zijn winst steeg geleidelijk. Van 2 min. 30 sec. by de ravitaillering bij Etain (112 km) tot zes minuten zeven seconden (Van Looy die in de algemene klassering precies zeven minuten achter lag op Stevens reed toen theoretisch in de gele trui) tot een maximum van twaalfeneenhalve minuut na 146 km. SERIEUS Het werd echter pas serieus, toen Stevens zelf zUn gele trui ging verde digen. Dat gebeurde na 171 kilometer. Stevens ging alleen op stap. De sprong van Stevens ontlokte een tegenactie van het peloton. Pijnen ging mee toen Zandegu, Mintjens, Letort, Perez-Frances. Berland en Panizza ach ter Stevens aan gingen en de Belg ach terhaalden. Het ging spannen. Toen Van Looy tenslotte alleen over de sintelbaan in het kleine stadionne tje in Nancy fietste, had hij van zijn winst van 12% minuut nog 42 secon den over. De finish had niet een paar kilometer verder moeten liggen BOETE Van Looy. die in 1965 zijn laatste etappezege in de Tour had behaald, kwam nog een keer op het podium van de triomfators. Hij genoot er kennelijk van en het interesseerde hem niet dat de wedstrijdcommissarissen hem een halve minuut straf en vijftig franken boete gaf. omdat hij op onreglementai re wijze bevoorrading had geaccepteerd. CHARLESTON (VS) Mevrouw Abernathy heeft tegenover de pers haar bezorgdheid uitgesproken over de gezondheidstoestand van haar man, ds. Ralph Abernathy, de opvol ger van Martin Luther King. Hij vast al meer dan een week in de gevange nis. Abernathy is in Charleston om de staking te steunen van negerpersoneel in twee ziekenhuizen. Ruim twee we ken geleden begon hij te vasten, om hun eisen kracht bij te zetten. Maar na een week werd hij gearresteerd bij een nachtelijke protestmars en gevangen gezet op beschuldiging van onrustzaaiing. In de gevangenis zette hij zijn vastenactie voort. Veertig aanhangers van Abemathy zijn ook gearresteerd. In totaal zijn sinds het begin van de staking in maart al 850 personen aangehouden. Prinses Margriet had veel waardering voor de Laurentian Symphonic Band. Tijdens de pauze sprak zij met enkele leden van de groep. ROTTERDAM Als een schoolorkest op toernee gaat, ge beurt dat zo goed als altijd in een vakantie, met het gevolg, dat de leden weinig kans hebben de jeugd van andere steden of lan den te ontmoeten. Zo valt de reis, die de Lauren tian Symphonic Band uit Ottawa in Canada van 26 juni tot 21 juli door ons land, Duitsland, Oosten rijk en Frankrijk maakt, ook helemaal in de Europese vakan ties. Het vierde lustrum van het Ko ningin Wilhelmina fonds wordt filatelistisch bezegeld. Ter ge legenheid van dit jubileum ko men op 12 augustus drie bij zondere postzegels met toeslag op de markt. De zegels, ontwor pen door Dick Elffers, hebben alle een gestileerde kreeft als centraal thema. De kleuren zijn violet (waarde 12 en 8 cent) oranje (25 en 10) en groen (45 en 20). Het was dus begrijpelijk, dat de Rotterdamse jeugd gisteravond in de Grote Doelenzaal voor een heel groot deel verstek liet gaan en er veel lege stoelen waren, wat jammer was voor de geestdriftig spelende jongelui en hun dirigent Henry Bonnenberg van oorsprong Nederlander en voor het Nederlandsche Roode Kruis, dat de baten van dit concert krijgt. De bijna honderd leden van dit orkest krijgen elke dag voor en na de schooltijd een uur muziekles, wat heel wat meer is dan er op onze middelbare scholen wordt gegeven. Er zou over te discussiëren zijn of het wel juist is, deze jeugdige muziek liefhebbers muziek voor grote sym fonie-orkesten te laten instuderen en dan nog bewerkt voor blaasor- kest. Zwaar op de maag, Want het was duidelijk, dat de Ouverture „Die Meistersinger von Ntirnberg" van Richard Wagner en de Finale uit de „Symfonie no. 9" van Antonin Dvorak de jongelui zwaar op de maag lagen. Heel wat beter, o.a. Veel meer genu anceerd. klonken „Canada Overseas" van James Gayfer, „Solo de Con cours" van Henry Rabaud met een or kestlid als uitstekend klarinetsolist, „Petite Suite" van Claude Debussy de sprankelend gespeelde Ouverture „Die Fledermaus" van Johan Strauss, wiens met vaart uitgevoerde „Tritsch-Tratsch-Polka" als toegift het concert besloot, en de bekende „Urendans" uit de opera „La Giocon- da" van Amilcare Ponchielli. Geen chauvinisme Het is geen chauvinisme als ik vaststel, dat de „Nederlandse Suite" van onze landgenoot Henk van Lijn schoten het beste stuk van de avond was en ook het meest bevredigend werd uitgevoerd. Maar het is dan ook voor harmonie-orkest gecompo neerd. Dat was waarschijnlijk ook „Een saluut aan Nederland" van de Ca nadees Arthur Very, een wat wonder lijke combinatie van „Daar bij die molen" en „Merck toch hoe sterek". Applaus Het publiek beloonde de dirigent en zijn jonge musici zo in de leef tijd van onze middelbare schoolleer- lingen met geestdriftig applaus, waarop aan het slot de reeds ge noemde toegift volgde. Het concert werd bijgewoond door H.K.H. Prinses Margriet en haar echtgenoot en het werd geopend met het spelen van de volksliederen van ons land en van Canada. G. M. DERSJANT Uitslagen Gemend d-Jbbelspel (tweede ronde) Moore/Moore iAus) walk over tegen Lutz/Mlcbd (VS) derde ronde: Ro- che/Tegart tAus) - Fairlie/Ptgeon (Nw Zid/VS) 6—1. 6—2 Mc Millan/Walkden (Zd Afr) Smi'n Martinez (VS) 6—1 6—3. Sto- ne/Gourlay aus) Clifton/Soady (GB) 6—3 3—6 6—3. Vierde ronde: Stollc/Jones (Austr/GB) Bowrey/Bowrey (Aus'r) 64 6—4: Ncwcombe—King (Austr/VS) - Mchugo/HaM 'GB) 6—2 6--2. Watanabe/Sa- wamatsu (Ja) Llkasjef-Yansone (Rusl) 11—9 6—3, Ruffels/Krantzcke (Austr) Stone/Gourlay (Austr) 6—1 7—8. Nu ook een Renault 12 Dit is de nieuwe wagen die Renault op de Parijse autosalon in oktober zal introduceren: de R 12. De auto. die uitwendig ge heel afwijkt van de tot nu toe geproduceerde modellen, heeft voorwielaandrijving, vier por tieren en een 1300 cc motor. Hij komt tussen de R 8 en 10 ener zijds en de R 16 anderzijds. Hoewel de exacte prijs nog niet is vastgesteld, wordt aan genomen. dat deze in Frankrijk ongeveer 7500 gulden zal be dragen. De wagen wordt in oktober direct in Frankrijk verkocht. Pas in de loop van 1970 wordt hui voor de export geleverd. HOOGEZAND De Nederlandse kampioen Tony Sijbrands moet, doordat hij gisteren in de achtste ronde van het internationale damtor- nooi in Hoogezand aan de Amerikaan Smith een punt moest toestaan zijn leidende positie nu met wereldkam- pioen Andreiko delen. Andreiko, vorig jaar winnaar van dit tornooi, versloeg Adjeidi. Wierma en Koeperman kwamen gisteren weer eens tot winst. Koeperman versloeg Kuyken, terwijl Wiersma Van Dijk de baas was. De uitslagen van de partijen van dc achtste ronde zijn: eregroep: AdJeidJ (Sur) Andreiko (Rusl) 0—2: Wiersma (Ned) Van Dijk (Ned) 2—0: Koeperman (Rusl) Kuyken (ZWlts) 2—0: Bronstrlng (Ned) Baby Sy (Sen) 0—2: Smith (VS) S1J- T^EN HAAG Herbert von Ka- ra jan is enthousiast over de con certzaal van het Haagse Congresge bouw! Wel is hij met directie en cri tici van meningdat het aanbrengen van een z.g. geluidsschelp noodzake lijk is. De problemen en probleemp jes inzake het geluid zijn op te los sen, aldus Von Karajan, nadat hij gisteren een half uur met het Ber- lijns Philharmonisch Orkest in deze zaal repeteerde. Men mag Von Kara jan bevoegd tot oordelen achten en zijn positief oordeel onderstreept door een voorbeeldige orkestklank is voor de concertbezoeker dan ook goed nieuws. Dit optreden van de Berlijners was voor deze zaal toch wel een vuur proef. De sublieme klank van de vio- lengroep, die ik bij het optreden maandag jl. in het A'damse Concert gebouw enthousiast prees, miste ik gisteravond. Natuurlijk hoorde men voorbeeldige, niet te overtreffen strijkers, doch de glans, de helder heid, de stralende pracht kwamen niet op die wijze als in A'dam over. Doch ondanks dat. op welk een supe rieure wijze vertolkte men het Diver timento :n D van Mozart. Welke diri gent durft met deze rust, met deze schijnbare argeloosheid het beroemde Menuet weer te geven. En met welk resultaat! Bestaat er eenvoudiger, simpeler muziek dan dit Menuet, doch Von Karajan toonde aan. dat achter deze charmante nootjes een wereld van intense muzikaliteit kan opengaan. Verrassend LEERDAM Gistermorgen is tij dens zijn werk verongelukt de 51-ja- rige schilder W. de Beste. Hij viel van een steiger. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is de man over leden. brands (Ned) 1—1; Hlsard (Fr) Agafonov (Rusl) 0—2. Stand: 1. Sijbrands en Andreiko beiden 13 punten; 3. Wiersma en Koeperman bel den 11 pnt; 5. Aganov en Kuyken beiden 9 pnt: 7. Baby Sy 8 pnt: 8. Bronstrlng 6 pnt: 9. Hlsard. Smith en Van Dijk allen 5 pnt: 12. Adjledj 1 pnt. Hoofdgroep: Mechanski (Rusl) Schota nus (Ned) 1—1: Delhom (Fr) Kolk (Ned) 0—2; Plppel (Ned) Verleene (Belg) l—l: Langley (VS) Heerlnga (Ned) 2—0: Drost (Ned) Dalllnga (Ned) 2—0. Stand: 1. Mechanski en Drost belden 12 pnt; 3. Langley 9 pnt: 4. Delhom en Plppel belden 8: 6. Dalllnga en Schotanus beiden 7; 8. Kolk 7 (uit acht partijen); 9. Heeringa 5 pnt (uit 8 part); 10. Koning Ferander (Sur) 3: 11. Verleene 3 (uit 8 part). DEN HAAG Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, ar-senator. heeft de regering schriftelijk om opheldering gevraagd over mededelingen van mr. G. H. Slotemaker de Bruine "(vroeger PSP-Kamerlid) dat in de voorzomer van 1947 in ons land een rechtse putsch zou hebben gedreigd „vermoe delijk onder leiding van oud-mi nister-president prof. mr. P. S. Ger- brandy". Het Eerste-Kamerlid doelt op een artikel in de Volkskrant van zater dag, waarin deze mededeling voor komt. Hij vraagt of de regering over gegevens beschikt die de juistheid van deze mededeling schragen. Indien de regering het bericht te genspreekt, vraagt prof. De Gaay •Fortman om een uitspraak, dat in bedoeld artikel wel op zeer onzorg vuldige wijze wordt omgesproneen met de reputatie van een oud-be- I wbidsman. die zich In Nederland uit- I K^Dm'in Dl zonderujke diensten heeft verworven i wedstrijden om de grote p en die acht jaar na de vermeende I Oost-Dultsland in Berlijn op c putsch tot minister van staat werd benoemd. i Derde werd de Pool Dupczak. Deze kleine tournee ln het Holland Festival van de Berlijners heeft ook nu weer aanleiding gegeven tot op merkingen over het effectvol dirige ren van Von Karajan. De maestro zelf geeft dit volmondig toe, doch het is een effectvolle benadering, die de composities in een nieuw en verras send licht plaatst Geen gebaar is de coratief, iedere aanwijzing is functio neel en dit ensemble reageert daarop met een ongelooflijke precisie. En bij dit alles blijft de muziek levend, klinkt ln het orkest het enthousi asme, de verrassende inspiratie, die bij onze orkesten zo dikwijls ont breekt. De uit 1945 stammende vijfde sym fonie van Prokofief is een laat-ro- mantlsch werk met een impressio nistische inslag. Naast de eerste „klassieke" symfonie wordt de 5e het meest gespeeld, dit opus 100 is Pro- I totaaiuftsla; kofief ten voeten uit. Ondanks de 22 werd dreigende ondertoon is het een werk. 1 dat ontspanning wil bieden, een sym fonie waarin de dramatiek niet ont breekt, doch die de aantrekkelijkheid juist ontleent aan de wisselende stemmingen. Grandioos Na Brahms in Amsterdam en Dvo rak in Rotterdam, was het in het bijzonder in deze Prokofief symfonie, dat men de grandioze blazers kon bewonderen (ondanks het brandscherm!) Wat een ontstellend mooi koper! Gedurende de gehele weergave baadde men zich in een on gekende klankweelde. Een orkest dat uit louter solisten lijkf te bestaan, die daarbij een superieure eenheid vor men. Von Karajan bespeelde dit geheel en deze zaal met meesterhand. Aoh- ter zijn rustademende directie gaat een dirigerende kracht schuil, waar mede hij dit feilloos reagerende ap paraat tot topprestaties dwingt. Ver wonderlijk zoals hij deze fragmenta rische symfonie tot een eenheid wist te vormen, grandioos zoals hij het geheel opbouwde en tot een letterlijk adembenemende climax voerde. Node liet het voltallige publiek Von Kara jan en zijn superieure medewerkers gaan, 5 minuten durende ovaties (waaraan hij zelf radicaal een einde maakte) onderstreepte het enthousi asme en de bewondering van de zaal. Een feest, dit festival-concert. Adr. Hager. ZUTPHEN Het Nederlandse te- team is gisteren door een nederlaag ln de laatste ronde van het zeslanden- jeugdschaaktornooi tegen West-Duits- land op de derde plaats geëindigd. Wiersma en Ligterink verloren hun partijen tegen respectievelijk Long- witz en Juhnke. Door de remises van Böhm en Timman werd de uitslag 31 voor de Duitsers. De uitgestelde partij uit de vierde ronde tussen Böhm en de Engelsman Webb eindig de in een Britse zege, waardoor de '■MR' NederlandEngeland De ultsiagci-: Vierde ronde: Nederland -* Engeland 2—': Vijfde ronde: Engeland Zwitserland 2—2 Denemarken Oosten- ijk 2—2. Duitsland Nederland 3—1. De eindsiund: 1. Duitsland 14,5 pnt; 1. ingeland 15. 3. Nederland 11,5, 4. Dene marken 8,6, b. Zwitserland 8, 6. Oostenrijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7