Onderzoek naar excessen in Indonesië geen eenmanszaak VANREEUW1JK overtuig u Gevechtsacties in Vietnam sterk in omvang afgenomen 21 Moties van Den Uyl en van Aarden verworpen Aftellen vertraagd Geen belasting over spaarloon bij grafici Brian Jones (26) dood alles goed em wel Hovi-hotel opgeknapt Duitse kritiek op mr. Luns Staking in Argentinië Studenten storen senaat Utrecht Minister Rogers op persconferentie YOKO ONO IN VERWACHTING 5 DONDERDAG 3 JULI 196» Maan reis Apollo-11 KAAP KENNEDY Ruimtevaart deskundigen hebben gisteren een lek kende klep in het brandstofsysteem van de Saturnus-5 raket hersteld, waarmee de Apollo-11 capsule later deze maand naar de maan zal wor den geschoten. Daarna werd het af tellen voor de theoretische start van de historische maanreis hervat. Het lek in de klep. die de juiste druk van de vloeibare waterstof- brandstof van de raket handhaaft, werd gisterochtend vroeg ontdekt en vertraagde het voortgaan van de zo genaamde ..aftel demonstratietest" met 3 uur en 18 minuten. (Van onze parlemenlsredactie) DEN HAAG Het debat over de Indonesië-nota van de regering- De Jong zou vandaag eindigen met de verwerping van twee moties van de socialist Den Uyl en de radicaal Aarden. zwaar tegen zouden hebben en hun opdracht zouden teruggeven. De nu gevolgde methode was gekozen na zorgvuldig wetenschappelijk vooro verleg. De heer De Jong wilde wel een speciale opdracht overwegen voor een studie naar de bevoegdheden van de militaire rechtspraak uit die tijd, zoals door prof. Diepenhorst was ge vraagd. De heer De Jong stelde de Kamer gerust dat het onderzoek van prof. Van der Wal geen eenmanszaak is. Hij is aan tijd gebonden, na enke le jaren de eerste publikatie en na acht jaar een volledig beeld, en hij kan genoeg hulp krijgen, indien no dig. Dr. Schelhaas (2) Van harte ben ik het eens met het geen dr. Schelhaas schreef onder de titel „Kerk geen voorpost van de re volutie". Nu begrijp ik uit zijn betoog, dat hij onze belijdenis maar niet een antiek museumstuk vindt maar een stuk dat nu, anno 1969, nog steeds betekent: een ja en amen zeggen op het Woord van God. Maar waarom, zo vraag ik mij af, verwijst dr. Schel haas in concreto niet naar de artikelen 27/29 van de Nederlandse Geloofsbelij denis? Wat hij nu doet is hetzelfde als een arts, die bij een patiënt een ziekte constateert, een bedenkelijk gezicht zet om... vervoleens in zijn auto te stap pen en te verdwijnen. Dordrecht A. de Meer sr. Kinderdoop (3) Ik zou de heer Van Holten met zijn visie op de volwassendoop onder meer dit willen antwoorden. Denkt hij dan, dat de kinderen er niet bij" horen? Ik denk aan het bijbelverhaal van de stok bewaarder, die gedoopt werd met zijn hele gezin, waar toch zeker ook kin deren bij geweest moeten zijn. Dan denk ik aan de tekst uit de Handelin gen „Want u komt de belofte toe, en uwe kinderen,' waar al even eens uit blijkt, dat kinderen niet uit gesloten worden. Leest u ook eens wat er in Mattheüs 19 vers 13 tot 11 en in Matheuüs 18 vers 1 tot 5 staat Sliedrecht A. Hartog Droomlelies Het Noordhollandse Akersloot blijft niet achter in de viering van de zomer: voor alle bloemenentliousias ten en voor de kenners in het bij zonder een jaarlijks hoogtepunt, de aanzienlijk uitgebreide lelietentoon stelling. Op de foto: Tweevoudige charme, maar van wedijver is geen sprake: het is veeleer een soort syn these van mens en natuur. Hulpmonteur door stroom gedood BREDA Bij het aanleggen van nieuwe kabels in Breda is de 25-jari- ge hulpmonteur P J. M. Gerrits uit Gilze-Rijen gisteren om het leven ge komen. Bij net doorknippen van een oude kabel werd hij door de stroom getroffen. Hij was op slag dood. Men gebruikt voor dit werk ge deeltelijk geïsoleerde tangen. Ver moedelijk leeft de hulpmonteur met de hand het onbeschermde deel ge raakt. De arbeidsinspectie en de Bre dase recherche stellen een onderzoek in. Tot zolang is het werk stilgelegd. De heer Den Uyl vroeg de regering een groep van weten schappelijke deskundigen te be lasten met de opdracht klaarheid te scheppen omtrent de bestuur lijke en politieke verantwoorde lijkheden waaronder de Neder landse militairen optraden. De heer Aarden wenste dat prof. Van der Wal, die belast is met het bronnenonderzoek uit de pe riode 1945-1949, opdracht krijgt voorrang te geven aan de Zuid- Celebesaffaire. Een poging van drs. Den Uyl een uitspraak van de Kamer uit te lok ken over het al of niet gewenst zijn, dat een voorstel wordt ingediend een parlementaire enquête in de zaak Zuid-Celebes in te stellen, leed schip breuk. Hij diende een motie in waar tegen voorzitter Van Thiel formele bezwaren bad. Bijna twee uur lang werd het de bat over de excessen onderbroken. De heer Van Thiel meende dat het recht van enquête in het reglement van orde met dergelijke waarborgen j omkleed is, dat men nu niet in een motie een soort opiniepeiling kan houden over de kansen dat een enquêtevoorstel het zal halen. De heer Den Uyl wilde wel tege moetkomen aan de bezwaren van de voorzitter en hij wijzigde zijn motie in die zin dat aangenomen mocht worden dat een voorstel van hem zou komen. Het voorstel van voorzitter Van Thiel de motie-Den Uyl te behande len werd verworpen met 56 tegen 44 stemmen. Voor stemden PvdA, PSP. PPR. CPN. de heren Toxopeus en Joekes van de VVD en de KVP'ers Schmelzer. Mommersteeg en voorzitter Van Thiel. I Premier De Jong zei van het voorstel-Aarden om de zaak Zuid-Ce- lebes er uit te lichten, dat men geen deelproblemen moet isoleren. Over de motie-Den Uyl deskundigen op dracht te geven een onderzoek in te stellen naar de politieke verant woordelijkheid, zei hij dat hij zich zou kunnen voorstellen dat prof. Van I der Wal en de Rijkscommissie voor Vaderlandse Geschiedenis hier be- Waardering voor Rooi vink MUNCHEN De Duitse bondsre publiek heeft bij haar politiek geen behoefte aan de ..onbeschaamde in menging van Josef Luns", aldus het orgaan van de CSU Bayerkurier, dat wordt uitgegeven door de Westduitse minister van financiën Strauss. Minister Luns heeft deze wrevel opgewekt door te eisen dat Bonn het kernstopverdrag ondertekent. Het is wenselijk dat de minister van buitenlandse zaken Brandt dit op 8 juli bij zijn bezoek aan Den Haag „rftet niet mis te verstane duidelijk heid" naar voren zal brengen, zo zegt het blad. BUENOS AIRES In Buenos Ai res zijn gisteren 200.000 metaalarbei ders in staking gegaan ter gelegen heid van de begrafenis van de leider van hun vakorganisatie, Augusto Vandor, die maandag door onbeken den in zijn bureau werd neergescho ten. Het militaire bewind, dat na de aanslag de staat van beleg heeft af gekondigd, heeft een „communistisch Chinees-Castristisch complot" de schuld gegeven van de onrust en ge welddaden van de laatste weken. De minister van binnenlandse zaken, ge neraal Imaz. zei dat de moord op Vandor de nieuwe veiligheidsmaatre gel rechtvaardigde en dat reeds zeker 300 mensen zijn aangehouden. Gebouw binnengedrongen UTRECHT De Utrechtse stu denten zyn vastbesloten door te gaan met hun acties voor volledige open baarheid van bestuursvergaderingen aan de Rijksuniversiteit. Dit stond in een verklaring, onder- steund door de studentenorganisaties, die ongeveer negentig studenten gis teravond uitgaven nadat zij hadden geprobeerd binnen te dringen in het academiegebouw, waar een (besloten) senaatsvergadering werd gehouden. Het universiteitspersoneel hield de j studenten tegen, maar desondanks drongen er vijftien de vergaderzaal binnen. Omdat ze weigerden te ver trekken. besloot de rector magnificus, prof. dr. J. Lanjouw, de vergadering j direkt na de opening te sluiten. I Beter... mooier... goedkoper Moderne rood gelakte eethoek Stoelen, gestoffeerd in lëuke uittrektafel 198,- moderne stoffen 74,50 P-st- Servieskast met vitrine Nederlands grootste Woninginrichting 395,- ROTTERDAM - Oude" Binnenweg 26. tel: 010-14.18.00 (30') VRIJ TOEGANG.elke werkdag van 9-6 uur.'s Maan-^ dags oesloten Op koopavonden tot 21 uur geopend. A WASHINGTON Minister van buitenlandse zaken William Ro gers heeft gisteren op een persconferentie in Washington de ge vechtsacties in Vietnam van de vorige week „zeer gering" genoemd, mogelijk de geringste activiteit in de gheele oorlog. Ook de infil traties vanuit Noord-Vietnam zijn de afgelopen twee of drie maan den sterk in omvang afgenomen. Rogers zei dat het nog niet duide lijk is of hieraan enige betekenis moet worden toegekend in de vorm van de-escalatie. Het is mogelijk dat de tegenstander zich terugtrekt om te hergroeperen of dat ernstige verlie zen zijn gevechtscapaciteit hebben aangetast. Rogers ging niet in op vragen over mogelijke nieuwe instructies voor de In Haiti is. Nixons speciale afge zant. gouverneur Are/son Rocke feller. m tegenstelling tot de ontvangst in de Latijns-Ameri kaanse landen die hij tot nu toe bezocht, uitbundig verwelkomd, een verademing op zijn turbu lente „goodwillreis". Links over handigt Rockefeller een per soonlijke brief van Nixon aan Haiti's president Frangois Duva- lier, die hem verzekerde dat zijn land nimmer de weg van het communisme op zou gaan. Rechts een beeld van de zware bewaking van het paleis van de Haitiaanse president. Amerikaanse opperbevelhebber in Zuid-Vietnam, generaal Abrams. om de Amerikaanse militaire druk te verminderen in antwoord op de hui dige betrekkelijke rust. l\iet naar r Mosk cou (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Op 14 juli a.s. gaat in het grafisch bedrijf als eerste bedrijfstak in het land het spaarloon van start. In tegen stelling tot andersluidende be richten behoeft van dit stukje loon (1 pet.) voorlopig geen loonbelasting en geen sociale verzekeringspremie betaald te worden. De heer G. Jens, voorzitter van de Nederlandse christelijke grafische bedrijfsbond, gaf hierop als commen taar: „Wij zijn blij met dc soepelheid door minister Roolvink en staatsse cretaris Grapperhaus betracht". Officieel heeft de overheid het vraagstuk nog in studie, of er over spaarloon loonbelasting en sociale verzekeringspremie betaald moet worden. Deze studie zal nog wel eni ge tijd in beslag nemen. Het verlenen van een definitieve vergunning tot vrijstelling van loonbelasting aan hel grafisch bedrijf stuitte nog op ono verkomelijke bezwaren. Vooruitlopen op wat in studie is achtte men niet mogelijk. Maar thans is toch een op lossing bereikt. Een delegatie van de grafische werkgevers- en werknemersorganisa ties is onlangs in Den Haag ontvan gen door minister Roolvink en staats secretaris Grapperhaus. De be windslieden verklaarden, dat nog gestudeerd wordt op wat er mogelijk is op het gebied van belastingvrijdom en eventuele premiëring van spaar loon. De overheid wil echter het spaarloon niets in de weg leggen. Wat de delegatie met de bewindslie den heeft besproken is schriftelijk vastgelegd. Samenvattend kan thans gesteld worden, dat het spaarloon op 14 juli ingaat en dat hierover dan geen loon belasting verschuldigd zal zijn. De organisaties zijn blij met deze oplos sing. De regeling moet nog in details worden uitgewerkt. De overheid zal zich daarbij ook bezinnen op de ge volgen voor niet-loontrekkers, de loonindexering, sociale uitkeringen en AOW. ARNHEM Na een reis van 23 uur zijn gistermiddag 24 Italiaanse en Fran se jongeren in Arnhem aangekomen om onder supervisie van de Internatio nale Bouworde bet Hovi-botel aan dc Hommelseweg op te knappen. In het gebouw worden over enkele maanden twintig Spaanse gezinnen onderge bracht. Als de jongelui, variërend van 18 tot 26 jaar op 28 juli weer naar huis ver trekken. hopen ze het Hovi-huis volle dig bewoonbaar te hebben gemaakt. In totaal heeft de opknapbeurt dan vier ton gekost. Het bedrag hiervoor is bij eengebracht door de Stichting Huis vesting Buitenlandse Gastarbeiders. De jongelui, die hun vakantie voor dit werk beschikbaar hebben gesteld, zijn voor het merendeel studenten. De reis hebben ze zelf moeten betalen. Dit hebben ze er graag voor over ge had. Zo zei de leider van de groep. Carlo Lorenzetti <20): „De meesten doen dit werk graag, omdat dit een goede mogelijkheid biedt met de bevol king in contact te komen. Daarbij komt een ander belangrijk element en dat is. dat het werk dat wij in Arnhem doen sociaal gericht is". De voorzitter van de Stichting Bui tenlandse Gastarbeiders, de heer J. de Bie, zei tijdens een lunch: „Het Hovi- huis is nu nog een ruïne. Straks als jullie weggaan, kunnen er weer gezin nen in wonen, die nu vaak onder er barmelijke toestanden moeten leven." De komende prijsverlaging van de suiker heeft me niet doen jubelen. Dat komt er van als je zelf niet zo suikerzoet bent Dat is een kwestie van smaak, anders niet. Koffie en thee met suiker is een straf voor me en aan zuurtjes verdoe ik mijn geld ook niet. Zelfs niet als ze goedkoper wor den zal rr-.ijn smaak veranderen. De tandartsen denken er anders over. Die zien gevaren in de suiker- prijsvar'.aging, want nu zullen de kinderen meer kunnen gaan snoe pen van moeders huishoudgeld. Kunnen, maar zal het ook werke lijk gebeuren? Men 7-ou omgekeerd kunnen vra gen: lijn er veel mensen belangrijk minder ?aan roken door de stij gende cigarettenprijs? De kies- en tandbezorgden heb ben het grootste gelijk van de we reld. lat er te veel door de jeugd gesnoept wordt. En werd. Wie jong is geweest in de crisesja- ren. toen een cent nog waarde had en een dubbeltje een kapitaal was, zal nog heimwee hebben naar het snoepwinkeltje met de bakken zoet hout, ie Kuip met duimdrop, de fles met toverballen en de overweldi gende luxe van een lolly. Je at verder boterhammen met Suikerzoet stroop cf suiker en likte de laatste kruimels van de vingers. Je '<auwde toffees en kluifde op nogablokken Snoepen hoort bij kinderen, hoe dik of nun de geldbuidel ook is. Zelfs ie waarschuwende vinger van onze ouders kon ons niet van de moeptafel houden. Hoogstens was het resultaat dat we er ietwat schuldbewust voor stonden. Wie ^al zeggen of dat niet het begin was van onze anti zoetheidszin? Hoewel dan het verhaal van de bakkersleerling, die net zoveel taartjes mocht eten als hij wilde, dan niet meer klopt. De psycholo gisch aangelegde bakkersbaas wist wel wat er gebeuren zou. De knaap at en at tot hij misselijk was en raakte daarna geen baksel meer aan. Een methode, die geen tandarts zal durven aanbevelen De tandbewakers immers gaan er van uit. dat snoepkansen het snoe pen zelf bevordert Vandaar hun protest regen de goedkopere suiker. In wezen krijgen alle ouders daar mee een brevet van onvermogen en onverstand. De dagen van de suikerdot en het spekzwoerd als sabbeltje zijn voor bij. Althans in ons land. Vitaminen zijn, noe onzichtbaar ook. opgeno men in h»-t voedselpakket. Wanneer de gezondheidsvoorlich- ters, en dat zijn nie' alleen de tand artsen. ce noodkiok blijven luiden over de funeste gevolgen van te veel zoet zal dat toch wel gaan door dringen tot de opvoedende geesten. Daar moeten de kinderen het van hebben. Over Nixons reis naar Roemenië zei Rogers, dat het doel vooral is gericht de betrekkingen tussen de VS en de landen van het communistisch blok te verbeteren en vriendschappe lijke betrekkingen met de Oosteuro- pese naties te bewerkstelligen. Presi dent Nixon heeft geen plannen om aan zijn komende reis een bezoek aan Moskou vast te knopen, aldus Rogers. Geheim gesprek Dc Amerikaanse senator George McGovern onthulde tezelfdertijd dat hij in Parijs een tien uur durend geheim gesprek heeft gehad met top figuren van de delegaties van GOLSPIE Yoko Ono, de vrouw I van Beatle John Lennon, verwacht een baby. Dit maakte een woord voerder van het ziekenhuis in het Schotse Golspie bekend, waar het het echtpaar Lennon na een auto ongeluk is opgenomen. Uit röntgen foto's bleek dat de baby geen scha delijke gevolgen van het ongeval I heeft overgehouden. John, Yoko en hun twee kinderen uit vorige huwelijken moeten tot het einde van de week in het ziekenhuis I blijven. Yoko had een wond die veer tien hechtingen vereiste. De auto van de familie was op een smalle weg in de berm terechtgekomen. Noord-Vietnam en het Nationale Be- vrijdingsfront bij de Parijse vre desconferentie. McGovern zei. dat het gesprek hem had gesterkt in zijn mening, dat vooruitgang bij de besprekingen on mogelijk zal zijn. tenzij de VS begin nen met „systematische volledige te rugtrekking" van hun strijdkrachten uit Vietnam en hun onvoorwaarde lijke steun aan de regering Thieu op geven. De democratische senator heeft Nixons adviseur, dr. Kissinger, verslag uitgebracht van zijn geheim gesprek. Naar wapenstilstand „Als wij zouden beginnen met het terugtrekken van onze troepen en te gelijkertijd zouden streven naar een op wapenstilstand gericht strategisch beleid, zou de andere zijde daarop snel reageren door vermindering van hun militaire druk", aldus McGovern. Hij zei ten slotte: „Het is een illusie te menen dat het Zuidvietnamese volk en zijn leger ooit echt zal gaan vechten voor het behoud van het huidige huurlingen-regiem. President Ex-Rolling Stone LONDEN De gitarist Brian Jones ifJM (26), die vori- MmÊÊ ge maand de popgroep de Rolling Stones verliet, is van morgen dood aangetroffen in zijn woning in East Gristead, ten zuiden van Londen. Drie vrienden van Jones, die bij hem logeerden, vonden hem in zijn privc-zwembad. Ziekenbroeders heb- nog geprobeerd door kunstmatige beademing de gitarist te redden. Jones was sinds de oprichting in 1962 lid van de Rolling Stones en door zijn gedrag ook het meest in het nieuws. Tweemaal werd hij schuldig bevonden aan het gebruik van verdovende middelen. Tijdens de rechtszaken werd bekend dat hij on der psychiatrische behandeling stond. Vorige maand verliet hij onver wacht de Stones, omdat hij naar zijn zeggen zijn muzikale ideeën niet in deze groep kon verwezenlijken. y^AN persoon cn opvattingen van enig Westduitse president is voorheen nooit zo veel aandacht besteed. Zowel Heuss als Lübke hield zich strikt aan de vooral i vertegenwoordigende taak, die de j grondwet hun had toebedeeld. Wél probeerde Lübke enkele malen een beslissende rol te spelen bij de keus van een nieuwe bondskanselier en diens ministers. Verder reikte zijn politieke invloed in zijn tienjari ge ambtsperiode niet. Heuss streefde niet naar macht; hij zag het als zijn voornaamste taak het nieuwe Duitsland een humaan gezicht te geven cn de herinnering uit te wissen aan het verleden. Lübke trachtte vat tc krijgen op de politieke besluitvorming cn slaagde daar ook ten dele in. Zijn opvattin gen waren echter zozeer in overeen stemming met die van de regerende CDU, dat van een conflict geen sprake kon zijn. Met Heinemann kan het anders wor den. Dat kan al blijken na de bonds dagverkiezingen van 28 september, als één der grote partijen de nieuwe bondskanselier moet leveren. Het is dan niet uitgesloten, dat de SPD dit zal doen. Ook sprak hij het dreigement uit, te zullen aftreden als West-Duitsland ook indirect de beschikking zou krijgen over kernwapens. Zelfs is hij tegen het Westduitse lidmaat schap van de Navo waaraan hij overigens niets kan veranderen. Heinemann draagt zijn eigen ver antwoordelijkheid en zal dc stem van zijn geweten volgen als hij op beslissende ogenblikken als presi dent moet handelen. Voor de gevol gen van zijn daden is hij nooit terug geschrokken. Zijn houding behoeft overigens voor regering en parlement, die zich min der rechtlijnigheid kunnen veroor loven, geen reden te zijn om na te laten wat zij als een landsbelang zien. Met alle respect voor de afwij kende inzichten van de president.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5