LUCHTVERKEER IN GEVAAR? Commentaren flanaria Paus wil hulp aan Biafra vanuit Rome organiseren Commissarissen samen Israël uit Jeruzalem Duitse mijnen in zwembad KAMER WIL 5000 vVONINGEN EXTRA Het Kwartet Spaarloon Niet nodig vliegtuigen te laten uitvallen (RITA) HET WEER Opklaringen Voorstel aan Nigeriaanse minister Russen eerder maanstof? Europese raket stort in zee Afgesloten JAMIN Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Donderdag 3 juli 1969 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hieuwt Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. j 1,10, p. m. 4,70, p. kw. f 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Druïvencharme Het is nog pas juli, maar de voorbereidingen voor de druiven oogst zijn in volle gang. Als was het alleen maar hierin, dat gis termiddag de druivenprinses- 1969 en haar gevolg aan de pers werden voorgesteld. Ze zullen acte de presence geven bij de oogstfeesten van het Westland en de Pomoflora-69. Op de foto in het midden de druivenprinses (Ellen Bouwmeester uit Wate ringen) vooraan de tomatenjon- ker (Wil Scholtens uit Naald wijk) en de bloemenfee (Heieen Disselkoten uit De Lier). Overleg op ministerie begonnen Verkeersleiders blijven eisen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Tekenen wijzen erop dat de veiligheid van de luchtvaart door de vertragingsactie van de verkeersleiders op Schiphol in gevaar is gekomen. Feit is, dat deverkeersleiders bij het binnenloodsen en weghelpen van vliegtuigen minder van radar gebruik maken dan normaal. Ook is er een recent rapport van een KLM-gezag- voerder, die tijdens een wachtperiode voor het landen rakelings een DC-8 passeerde. Deze begeleidingsfout is nog in on derzoek en kan, maar hoeft niet per se met de stiptheidsactie te maken heb ben. Indien toch, dan wordt het over leg tussen vakbonden en minister Bakker en staatssecretaris Van Veen, dat vandaag begon, er niet eenvoudi ger door. Weinig resultaat De voorzitter van het verkeerslei- dersgilde, de heer T. M. van Gaaien, verwachtte weinig resultaat van dit overleg. De ministeriële voorstellen tot salaris- en positieverbetering zijn In iedere echte man is een kind verborgen, dat wil spelen. NIETZSCHE I „Is er hier een dame, die er zo uit zag, toen ze binnenkwam?" DE BILT Boven het zee gebied tussen Ierland en de Azoren bevindt zich nog steeds een gebied met hoge barometer standen. Tussen dit luchtdruk- system en een depressie bij IJs land stroomt koelere lucht over de Britse eilanden naar het vas teland. Het front, dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt, bereikte in de nacht en de och tend Nederland en veroorzaakte daarbij plaatselijk regen of mot regen. Achter dit front breidt een rug van hoge luchtdruk zich naar onze omgeving uit. In ver band daarmee worden er het komende etmaal opklaringen verwacht. Op de nadering van een volgende frontale storing, die ten zuiden van IJsland oost waarts koerst, zal morgen later op de dag de bewolking weer toenemen. De regenkansen zijn echter klein. De temperaturen zullen dezelfde of iets hoger worden dan vandaag. Vooruitzichten voor zaterdag- aantal uren zon: 3 tot 10; min. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal: max. temp. omstreeks normaal; kans op een droge periode van mins tens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 70 pel. Strandweer Achter een Oceaanfrontje dat vanmorgen met veel bewolking passeerde volgen flinke opkla ringen met morgen overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige zeewind. In de middag ongeveer 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Vrij veel uren zon, maar door zeewind geen hogere temperaturen. Barometerstand: heden 10 uur 76,2 cm (1015 millibar), stijgend. Zon en maan 4 Juli zon op 4.26. onder 21.02; maan op 23.39. onder 10.25; 6 juli LK. ROME Paus Paulus heeft aangeboden het luchtvervoer van hulpgoederen van de r.k. Caritas- organisatie voor Biafra zonodig rechtstreeks uit Rome te laten verzorgen om er zeker van te zijn, dat er geen wapens worden meegezonden. De Nigeriaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Arikpo, heeft dit meegedeeld na een gesprek van een uur met de paus. De minister had naar voren ge bracht dat Caritas, de protestants In terkerkelijke hulporganisatie en de Canadese hulpdienst Canair worden verdacht wapens naar Biafra te bren gen. De paus verzekerde hem dat hij een dergelijk- optreden nooit had goed gekeurd. Volgens dr. Ariko scheen de paus het verzet van Nigeria tegen nachte lijke hulpvluchten naar Biafra niet te begrijpen. Hij legde uit, dat zijn re gering geen bezwaar tegen deze vluch ten heeft, mits deze goed worden ge organiseerd en kunnen worden gecon troleerd door de autoriteiten in Lagos. Onjuist Pertinent onjuist noemde dr. Arikpo het bcrieht van Biafraanse zijde, dat Nigeriaanse leiders openlijk zouden hebben toegegeven, dat zij uithonge ring als een strijdmiddel tegen Biafra beschouwen. De paus bood tijdens het onderhoud met de minister opnieuw aan, in het conflict te bemiddelen. Hij voegde daaraan direct toe. dat na het misluk ken van de bemiddeling van de Or ganisatie voor Afrikaanse eenheid in Addis Abeba een nieuwe poging van zijn kant ook niet veel nut zou hebben. Minister Arikpo is gisteravond in ons land aangekomen om met minis ter Luns te spreken over zijn voorstel om met rivierboten hulp naar Biafra te brengen. In het weekeinde zal hij besprekingen voeren in Brussel en Londen. Nieuw voorstel De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rogers, heeft gisteravond beide partijen in het Biafraanse conflict opgeroepen toe te staan dat onder toezicht voedsel- j voorraden naar de hongerende be- volking van Biafra worden gebracht, vooral via transportvluchten over- I dag. Rogers betreurde de houding van Nigeria en Biafra ten opzichte van de hulpacties van het Rode Kruis. Alleen beide partijen zijn volgens hem verantwoordelijk voor het le ven van de bevolking van Nigeria en Biafra. De minister noemde gecontroleerde vluchten overdag het beste middel om hulp te verlenen die gegaran deerd vrij is van misbruik voor militaire doeleinden. De veiligheid van het vliegend personeel en de onschendbaarheid van de vlucht routes zouden worden gewaarborgd door instemming van de Nigeriaanse federale autoriteiten, terwijl er door de internationale controlemaatrege len en garanties voor de Biafranen geen reden meer zou bestaan, hulp te weigeren. Rogers verzocht de Nigeriaanse regering ten slotte om, voordat de j regelmatige dagvluchten op gang j komen, twee weken lang nacht- vluchten toe te staan. Ook vroeg hij beide partijen, hulpgoederen per l schip naar Biafra te laten vervoeren Aandeelhouders en werknemers Toch non een race O MOSKOU Uit welingelichte kringen in Moskou wordt vernomen dat de Russen op 10 juli een onbe mand ruimtevaartuig naar de maan zullen lanceren. Het ruimteschip zou zo zijn geconstrueerd, dat het grond monsters van het maanoppervlak kan graven en dan terugbrengen naar de aarde. Als dit experiment zou lukken zouden de Russen de Amerikanen voor zijn, waardoor het propagan da-effect van de bemande maan- vlucht van de Apollo, die zes dagen later komt, wordt afgezwakt. Paus Paulus is een van de gezag hebbende figuren die trachten voor de hongerende Biafranen redding te brengen. Wat een lapper die brommer 2 {aar garantie op blokmoloren 20 modellen vanal 1419 (Incl. B.T.W.] Fa. DUS0SWA, Hoofddealer TURFMARKT 2 TELEFOON 24 4 09 (Van onze soe. econ. redactie) UTRECHT De drie vakcentra- Ien hebben na jarenlange onenigheid overeenstemming bereikt over de ma nier waarop leden van de raad van commissarissen bij NV's moeten wor den gekozen. De SER-commissie vennootschaps recht, die vandaag vergaderde, werkt al geruime tijd aan een advies over een wijziging van het bestuur der onderneming. De drie vakcentrale» hebben van daag het compromis in de commis sie ingebracht. NVV. NKV en CNV menen dat de commissarissen van de NV gekozen moeten worden door het voltallige personeel en de aandeelhouders sa men. De voordracht voor de benoe ming zou opgesteld moeten worden door de ondernemingsraad en een de legatie van de aandeelhouders. Bij de stemming zou het totaal aantal stemmen van het personeel evenveel gewicht krijgen als dat van de aandeelhouders. Om als commis saris gekozen te worden zou men dus van aandeelhouders en perso neel steun moeten krijgen. NVV en NKV stonden aanvanke- i lijk op het standpunt dat de commis sarissen gekozen moesten worden I door aandeelhouders en onderne mingsraad uit een voordracht van de SER. Wie dus niet op de SER-voor- dracht voorkwam, kon nooit commis saris worden. Het CNV had tegen deze SER- voordracht overwegende bezwaren. Werknemers- en „kapilaal"-commis- sarissen moeten afzonderlijk geko- zen worden. De werknemers-commis sarissen zouden aangewezen moeten worden door het voltallige personeel op voordracht van de ondernemings- i raad. De belangrijkste concessie is geko men van het NVV en het NKV, die de SER-voordracht hebben laten val len. voor de verkeersleiders baar. „Wij blijven nog bij onze eisen. In 1965 op het oude Schiphol was I liet een grote janboel. In dat jaar werd het luchtverkeer veel drukker en we zaten in een veel te kleine ver keerstoren te werken met sterk ver ouderde apparatuur. Toen hebben we gezegd dat we de verantwoordelijkheid niet meer wil den dragen. Twee jaar later al hadden we de beschikking over het modern ste materieel ter wereld. We hebben nu dus de apparatuur gekregen en nu zijn we zelf aan de beurt", zei de heer Van Gaaien. De Vereniging van personeel bij de Rijksluchtvaartdienst (niet erkende vakbond, waarbij tachtig procent van de verkeersleiders is aangesloten) heeft er gisteravond bij haar verte genwoordiger van het ambtenarencen- trum op aangedrongen de voorstellen van minister Bakker tijdens het over leg af te wijzen. (De VPRL kan niet rechtstreeks bij het gesprek betrok ken worden: cle overige twintig pro cent is aangesloten bij een van de drie „gewone" vakbonden, die wel aan het overleg deelnemen): Ook gisteren waren de vertragingen in het luchtverkeer weer groter dan voorgaande dagen. Zij liepen op tot meer dan anderhalf uur. Toch konden ondanks deze ernstige vertragingen de meeste passagiers hun aansluitingen wel halen en het was dan ook nog niet nodig vliegtuigen te laten uitvallen. Resolutie in 1 -raad: NEW YORK De vijf Afro-Aziati- sche leden van de Veiligheidsraad heb ben gisteravond een ontwerp-resolutie opgesteld, waarin alle landen worden opgeroepen de wapenleveranties aan Israël stop te zetten totdat dit land af stand heeft gedaan van het oude. Jor daanse deel van de stad. Voldoet Israël niet tynnen een maand aan deze eis. dan moet de Raad be sprekingen gaan voeren over economi sche sancties tegen Israël, zo willen Algerije, Nepal. Pakistan. Senegal en Zambia. De westelijke raadsleden verzetten zich tegen de resolutie. Men gelooft dan ook niet dat die in de huidige vorm zal worden aanvaard. De Israëlische vertegenwoordiger Jo sef Tekoah zei dat zijn regering niet an plan is Jeruzalem, dat als legale 0 'ofdstad wordt beschouwd, op te ge- DEURNE Het gemeentelijke I openluchtzwembad De clarinet in Zeilberg bij Deurne is sinds eni- uajOjsaS jjaiiqnd jaq jooa pfi) aS omdat op de bodem gevaarlijke explosieven zjjn gevonden, die door de Duitse bezetters daar in 1944 zijn gegooid. De ontdekking werd gedaan door zwemmers die een kist met explosie ven hadden opgedoken. De explosievenopruimingsdienst van de Kon. Landmacht en tweedui kers van de vaar- en duikschool gin gen op onderzoek uit en vonden nog handgranaten en patronen Gisteren zijn er vijf Duitse „teller- mijnen" (schotelmijnen) uitgehaald. De militairen gaan door met het opsporingswerk. Kwartier na lancering WOOMERO Een poging om een nieuwe Europese raket in een baan om de aarde te brengen, is vanmorgen mislukt doordat de derde trap van de raket niet tot ontbranding kwam. Dc Eüropa-8 raket stortte bijna een kwar tier na de lancering ten noorden var de Australische lanceerbasis in zee De lancering zelf. die tweemaal was uitgesteld wegens ongunstige weersom standigheden, was perfect verlopen. Zo wel de eerste trap (een Britse), als dc tweede (een Franse), kwam volgens plan tot ontbranding. De derde trap teen Westduitse) weigerde echter. geruime tijd heeft de regering in gesprekken met het bedrijfs leven duidelijk gemaakt, dat zij een warm voorstandster is van spaarloon. Langs die weg kunnen de werkne mers een reële loonsverbetering ont vangen zonder gevolgen in dc con sumptieve sfeer. Bovendien worden het sparen en ini-cstercn, en daar mee de welvaart, gediend en de inflatie tegengegaan. Van werkgeverszijde wordt hierte genover wel gesteld, dat ook het spaarloon gevolgen zal hebben voor de prijzen; maar dit nadeel lijkt vooralsnog geringer dan de voor delen. Ondanks aanmoedigingen uit de vakcentralen is echter nog slechts in enkele looncontracten een spaarloon vastgelegd. De bedrijfstak die hier voorop loopt is dc grafische. De regering heelt thans opnieuw getoond, aan het spaarloon niets in de weg te willen leggen. Formeel zou over de 1 pet. spaarloon in het grafisch bedrijf, ook al wordt dit loon uiteraard niet uitbetaald, loon belasting en sociale verzekerings premie betaald moeten worden. Bij de betrokken departementen is deze zaak nog volop in onderzoek. In het overleg met het bedrijfsleven zijn minister Roolvink en staatsse cretaris Grapperhaus echter zover gegaan, dat de grafici op 14 juli, de datum waarop het spaarloon ingaat, voorlopig geen extra loonbelasting en verzekeringspremie behoeven te betalen. Een gelukkige en verstandige opstel ling die zo veel mogelijk stimulering verdient. .Mini sensatie De dochter van de Nederlandse am bassadeur in Parijs. Ilenriëtte Ben- linck, demonstreerde bij de paarden rennen te Longchamps om dé Grand Prix de Paris de nodige progessivi- teit. Zij verscheen in superminirok; temidden van de vele modieuze toi letten, want een paardenrace '.s een gerede aanleiding om de laatste modenieuwtjes te wisselen, had haar verschijning veel belangstelling. Over boord geslagen kind is gevonden UTRECHT - Gistermiddag omstreeks vier uur is bij een jacht- haven in Breukelerveen het lijkje aangespoeld van de 7-jarige Frank Voskuilen uit Hilversj:n Het jonge tje bleek vc-rdronken te zijn. Zcals bekend is de jongen zondag- i middag jl. ongemerl-- over boord geslagen, toen het met zijn ouders en een andere familie een tocht in een motorkruiser maakte op de Loosdrechtse plassen. Pogingen het i jongetje door middel van dreggen Ie j vinden waren mislukt. kokosmacaroontjes 250 gram van 95 voor 85 niet te geloven voor die prijst |N meerderheid heeft de Tweede Kamer, niet minister-president De Jong. zich uitgesproken tegen een nader onderzoek naar misdaden, ge pleegd door Nederlandse militairen in Indonesië, waar het erom gaal de politieke verantwoordelijkheid vast te stellen. De liberaal Toxopcus achtte de periode 1945-1949 staatsrechtelijk gezien afgesloten. Het is nu aan de historici, deze periode uit onze ge schiedenis verder uit te diepen. Dan kan natuurlijk altijd nog de conclu sie worden getrokken dal bepaalde leiders gefaald hebben, maar dat is dan een conclusie die voorbehouden is aan het Nederlandse volk. Het proces van het historisch onder zoek is reeds in volle gang gezet. Over enkele jaren is dc eerste pu- blikatie te verwachten. Het is dan ook begrijpelijk, dat dë regering geen behoefte heeft aan een nader onderzoek, als het er alleen maar om te doen is in debattei) zoals deze week zijn gevoerd en aan de hand van een eenzijdige nota zelfs premier De Jong moest toege ven dat dc nota hem geschokt had door de hoeveelheid gecomprimeerde misdaad dc reputatie van vroege re leiders te ontluisteren. Meer zin heeft erkenning dat herha ling van fouten naar vermogen voor komen moeten worden. Een objectief en volledig beeld van die tijd krijgt men pas na dc publi- katie van het historisch bronnen onderzoek. Ongerust over bouwbeleid (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteravond grote ongerustheid uitgesproken over het woningbouwbeleid van de rege ring. Als vaststaand werd aangenomen dat minister Schut zfju 125.000 woningen in 1969 niet zou halen. Daarom eiste inen dat de minister de reeds toegezegde 5000 extra woningen onmiddellijk ter beschikking zou stellen. Dc heer Van der Peijl (c.h.) noemde de woningbouwnota „een nota van veel verwachtingen maar van weinig zekerheden". De socialist Van den Doel was uiter aard het scherpst in zijn kritiek, hoewel ook van de kant van de rege ringspartijen het nodige kruit aange dragen werd. De heer Van den Doel trok een vergelijking met een zeil boot. waarvan de motor door de ka pitein onklaar was gemaakt. „Wat er ook gebeurt," dc kapitein zegt „Ik repareer de motor niet". Hij karakte riseerde het beleid met: bestuurlijk onvermogen en rechts dogmatisme. Het klemmende punt was: minister Schut krijgt te weinig geld van mi nister Witte veen van financiën om zijn programma te verwezenlijken, niet alleen voor 1969. ook voor 1970. Men drong er bij de minister op aan bet rendementspercentage van 8.9 orocent op te trekken Met andere woorden, minister Schut moet het voor de particuliere belegger aantrek kelijker maken geld in de woningbouw te beleggen. Dat betekent of verho ging van het huurpeil of verhoging Ir. SCHUT om 5000 van cle rijksbijdrage in het exploita tietekort. Op dat moment zouden ook de subsidiebedragen aangepast moeten worden. Voor \ervolg /.ic pagina 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1