PRINS ZWAAR BEWAAKT Commentaren Moskou wist niets van reis Nixon en is nu ontstemd Crita) Weer bomaanslag in Wales Topcapaciteit van stranden in 2000 Trein (met Charles) kreeg oponthoud Vertragingen beperkt tot drie kwartier SJ-centrum in vlammen Hei Kwartet SPREUK j HET WEER Meer wolken Proef alarmnummer 0011 gestart Hotelgast vergat twaalf mille LAATSTE VLUCHT OP 30 JULI j7 <ype vlucht van n uur. totaalvJoor3P«^f82'50 .yp*.vlucht van 1 uur. isinjws Initiatief- wet voor smartegeld Foïiteinliapje Broodprijs M0D Minimumprijs Regenval in Japan eist 50 doden INDIRA GANDHI OOK AL VERBAASD Nieuwe JLeidse Courant Dinsdag 1 ]uli 1969 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur Kleine ongelukken doen het karakter verzurengrote ver zachten het. BRULAT „Ik heb juist de vloei- geverfd. Je moet over de stoelen naar mijn ka- DE BILT Een uitloper van een hogedrukgebied bij de Azoren strekt zich over de Golf van Bis kaje naar onze omgeving uit. Het was gisteren in ons land vrij warm met plaatselijk middagtemperatu- ren van 25 graden. Een storing in de hogere luchtlagen veroorzaakte in Zuid-Duitsland en Oostenrijk plaatselijk een regen- of onweers bui. Langs de noordflank van de rug van hoge luchtdruk trekken fron tale storingen van de oceaan over Schotland naar het oosten, maar- ze zullen op het weer in ons land geen belangrijke invloed hebben. Wel kan er meer bewolking ko men. Het blijft echter op de meeste plaatsen droog weer. In de tempe ratuur komt niet veel verandering. Vooruitzicht voor donderdag: aantal uren zon 5 of meer; min. temp. omstreeks normaal; max. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal; 80 procent. Strandweer Met een zwakke zuidwesten wind blijven wij aan de rand van een hogedrukgebied liggen. Hierbij ook morgen goed strandweer met zon nige perioden. In de middag 20 a 22 graden; zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN In de komende dage vrij stabiel en overwegend gunstig strandweer. Barometerstand: heden 10 uur. 76,1 cm. 1014 millibaar), dalend. Zon en maan AMSTERDAM Wil Nederland zijn stranden in de toekomst zo vol ledig mogelijk ontsluiten, dan moet een stuurgroep het overleg en een gezamenlijk optreden bevorderen, al dus de Vereniging Contact Noordzee kustgemeenten in een discussie nota. Meer en betere wegen naar de kust en drukker openbaar vervoer vindt de vereniging enkele van de belangrijkste voorwaarden. De badgastenstroom zal omstreeks het jaar 2000 zijn maximale capaci teit hebben bereikt. Op warme da gen zullen per dag 800.000 mensen aan de Nederlandse stranden zitten. Dat brengt een dutostroom van min stens 135.000 stuks per dag mee, waarvoor veel meer parkeerruimte beschikbaar moet komen. TILBURG Minister Beernink heeft gisteren in het hoofdbureau van politie in Tilburg een eérste proefneming met het algemeen alarmnummer 0011 gestart. In het ge hele telefoondistrict Tilburg kan men door dit nummer te draaien contact krijgen met de meldkamer, die alarmmelding door geeft naar de hulpverlenende instantie. BRUSSEL Minister Luns (buit. zaken) is getemperd optimistisch over de kansen van de Benelux op het spelen van een vooraanstaande rol bij het Europese éénheidsstr.even. Bel gië, Nederland en Luxemburg verte genwoordigen een niet onaanzienlijke macht en zij kunnen een belangrijke bijdrage leveren als stimulerend ele ment bij de Europese éénwording, al dus de bewindsman in een rede voor het Belgische Koninklijke Instituut voor internationale betrekkingen. CAERNARVON Een nieuwe bomontploffing ging vannacht vooraf aan de installatie van de 20-jarige prins Charjes als prins van Wales in het kasteel Caernarvon. Terwijl de pi-ins met zijn ouders per trein op weg was naar het kasteel, explodeerde een lading springstof in Abergele, vijftig kilometer van Caernarvon. Ook dit was. naar men aanneemt, het werk van leden der extreem-nationalis tische organisatie in Wales, die zich heftig tegen de investituur van de prins heeft verzet. Zij wil Wales losmaken van Engeland. De bomaanslag van gis teren op een postkantoor in Cardiff zou ook door deze organisatie zijn voorbe reid. Bij de explosie van vannacht kwamen twee mensen om het leven. Volgens de politie waren beiden van plan een open baar gebouw in de lucht te laten vlie gen. Hun lijken werden achter het ge bouw gevonden. SPANNING De spanning in Wales en in het bij zonder rondom het kasteel nam van morgen met het uur toe. Te meer toen bekend werd dat de telegraaf- en tele foonverbinding langs de spoorweg tus sen Aber en Caernarvon, waarvan de koninklijke trein gebruik zou maken, onklaar was gemaakt. Op het traject Chester Holyhead werd een lichte plastieklading aange troffen, die verbonden was met een van de seinen. Overigens was de lading ab soluut ontoereikend om gevaar te ver oorzaken. In Chester kreeg de trein hier door echter een oponthoud van vijftig minuten. Het kasteel was vanmorgen tot de laatste steen beveiligd. Een heel leger politiemannen heeft het gebouw gron dig doorzocht. Alle genodigden, ook prinses Margaret en haar man 'lord AMSTERDAM De Mexicaanse zakenman L. Cervantes, die het afge lopen weekeinde doorbracht in het Esso Motorhotel in Amsterdam, ver gat bij zijn vertrek een bedrag van ruim 12.000 gulden in dollars en reischeques mee te nemen. IHet hotel, dat niet wist waarheen de Mexicaan vertrokken was, had geprobeerd ach ter de verblijfplaats van de man te komen. Inmiddels is de heer Cervan tes, die zich in Manchester bevindt, er achter gekomen dat hij in Amster dam iets vergeten is en heeft contact opgenomen met het hotel. Snowdon, moesten bij het betreden van het kasteel een toegangskaart laten zien en de journalisten werden gefouilleerd. MILITAIREN Het aantal politiemannen loopt tegen de drieduizend. Ook vele honderden militairen zijn ingeschakeld om de vei ligheid van de prins en zijn familie te waarborgen. Normaal zijn er maar vijf tig agenten in het stadje. Gisteren werden alle invalswegen van Caernarvon al afgezet. In het stadje zelf werden de mensen die iets met de „ge nerale repetitie" te maken hadden ge fouilleerd. De musici moesten zelfs hun instrumentenkisten open maken. De communicatiesatelliet die de beel den van de kroning van prins Charles naar de verschillende delen van de we reld zou relayeren, raakte gisteravond defect. Alles zou worden gedaan om tijdig een andere satelliet in te schake len. Het is de bedoeling dat prins Charles later in de week een rondreis door Wales maakt. Vliegtuigen naar buffer-platform SCHIPHOL De vertragingen op Schiphol door de modelactie van de verkeersleiders zijn gisteren niet ver der uitgelopen. Slechts bij enkele machines was het oponthoud meer dan drie kwartier. Om opstoppingen van vliegtuigen aan de pier zelf te voorkomen werd een aantal toestellen naar het buf fer-platform gedirigeerd, vanwaar de passagiers per bus naar het stati onsgebouw gingen. Op dit platform, aan de rand van het eigenlijke ver- keersplatform, worden anders alleen reserve- en privé-toestellen gepar keerd. B^IrD[Jag.biedcfwo0nploats 50.^ C ^'°'9*^ePe',0v9N^e°l=nd) vliegen over aeei v totaal voor I..f 150.- Om moeilijkheden met de indeling te voorkomen is het nodig dot u zich met n vlucht opgeeft. Het is ook veel gezelliger: U komt altijd bij elkaar te zitten. Noteert v voor (aankruisen 1naam: 2. naam: 3. naam: correspondentie-adres: een rondvlucht, type: I A| I Dl I f* n kruisen wat u wenst) I I I I I bij voorkeur op: straat: plaats: telefoon:,. Wij hebben reeds aan u betaald: (voor 3 personen totaal) en wel per giro contant we komen per: auto trein bus Vermeld duidelijk de datum in een der onderstaande vakjes U kunt kiezen tussen de woensdagen en zaterdagen tot en met 30 juli. HOC EN WAT Deze KWARTET-rondvluchten (alleen op woensdagen en zaterdagen) worden georganiseerd i vanuit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-obonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uithalen maar u in een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van deze fascinerende ervaring. Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter beschikking, vanwaar men het af- en aanvliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u ols herinnering een Oorkonde overhandigd. Uiterlijk twee dagen voor u aan de beurt bent krijgt u de instapkaart thuis. Volgens de secretaris van het luchtverkeersleidersgilde, de heer F. Mente, is er nog steeds geen overleg geweest met het ministri van vr- keer en waterstaat ovr deze actie, die nu vijf dagen duurt. Wel zouden intern op het ministerie besprekingen gaande zijn. De voorzitter van de Stichting na tionaal hulpfonds „Wij Komen", de heer M. Reckman, heeft in een tele gram aan de verkeersleiders gepro testeerd tegen hun actie. „U haalt zich de ergernis van duizenden lucht vaartpassagiers op de hals door de onsympathieke stiptheidactie". Van KVP-Kamerleden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De KVP- Tweede-Kamerleden Boot en Van Schaik hebben bij de Kamer een initiatief-wet ingediend, die beoogt de werkgevers te ver plichten een overlijdensuitke ring te verstrekken aan de na bestaanden van een overleden werknemer. De wet zou 1 ja nuari 1970 moeten ingaan. Aanleiding tot het indienen van dit wetsontwerp is de weigering van minister Rooi vink van sociale zaken en volksgezondheid, een wetsontwerp over verplicht smartegeld bij de Ka mer aanhangig te maken. Bovendien is de behoefte aan een overbrug gingsregeling zeer groot. Beide KVP'ers willen, dat het loon in beginsel moet worden doorbetaald tot en met de tweede maand na het overlijden van de werknemer. De ziektewet. WAO en WWW moe ten zodanig worden gewijzigd, dat aan de nabestaanden de desbetref fende uitkeringen nog enige tijd na het overlijden van de werknemer worden doorbetaald. Voorgesteld wordt ook het „zieken geld" na de dag van het overlijden op te trekken tot honderd procent. De Kamerleden hebben van dc gele genheid gebruik gemaakt, een oplos sing te geven voor enkele andere on volkomenheden in de ziektewet. In het wetsontwerp wordt voor gesteld ook nog „ziekengeld" te verstrekken ten behoeve van dc na bestaanden, als de werknemer plotse ling of op een van de zogenaamde wachtdagen overlijdt. In de wet is een clausule opgeno men die moet verhinderen, dat werk gevers, die reeds een regeling voor hun werknemers hebben getroffen, ongewild dubbel zouden worden be last Tot ver in de omtrek was vannacht te zien, hoe het centrum van de Socialistische Jeugd in Rotterdam gevestigd in een oud schoolgebouw aan de Gouvernedwarsstraat geheel uitbrandde. Vuur in Rotterdam ROTTERDAM In een voormalig schoolgebouw aan de Gaffeldwars straat in het zeer bevolkte oude weste lijke deel van de Rotterdamse binnen stad heeft vannacht een hoogopslaande en spectaculaire brand gewoed, die aan leiding werd tot wat in de Maasstad zeer zelden voorkomt: groot alarm voor brandweer en politie. In drie kwartier brandde de helft van de zolderetage van het grote gebouw uit. Tot vanmorgen was men bezig met de nablussing. Het vuur was tot in de verre omtrek te zien. Op de uitgebrande zolder was de Rot terdamse afdeling van de „Socialistische Jeugd" gevestigd. Hier werden inder tijd plannen beraamd en in tekening geschetstvoor het in de war schop pen van de Taptoe-Delft. Tussen allerlei in het gebouw geves tigde clubs en organisaties en de buurt bewoners zijn nogal wat spanningen, die volgens een aantal buurtbewoners soms hoog liepen. Bovendien schijnt het tussen deze clubs onderling vaak ook niet altijd te boteren. Het leek vanmorgen dat de brand is begonnen vlak boven een sociëteits ruimte voor homofielen. De vakantie is er tot (on) gerief van de thuisblijvende moeders misschien, maar voor de school jeugd met loyale medewer king van het weer een onaf gebroken reeks dagen voor onbekommerd buitenspelen. En na zo'n hele dag geravot is een teugjevan het frisse water een onvervalst genot. MADRID Spanje heeft gisteren de enclave Ifni in Noord-Afrika, die sinds 1860 onder Spaans toezicht heeft gestaan, aan Marokko overge dragen. Spanje heeft in Ifni een wegennet, een haven en een vliegveld laten bouwen. 3DERNE distributiemethoden en schaalvergroting van de bedrij ven hebben een vérgaande wijziging van de vestigingswetgeving voor de detailhandel noodzakelijk gemaakt. De SER heeft nog onlangs geadvi seerd de vestigingsvoorwaarden te vereenvoudigen. Deze ontwikkeling heeft het voor deel. dat men in een enkel detail- handelsbedrijf een brede schakering artikelen kan kopen, maar het maakt ook verkooppraktijken mogelijk die moeilijkheden veroorzaken. Het ver kopen van artikelen tegen stuntprij zen, om zo het publiek te trekken in de hoop ook andere artikelen te verkopen, is een al lang ingevoerde reclamemethodiek geworden. In het klein- en middenbedrijf on dervinden thans vooral de bakkers hiervan de gevolgen. Een bakker verkoopt brood, en hij kan hiermee moeilijk prijsstunten uithalen, omdat zijn uitwijkmogelijkheid naar andere artikelen kleiner is. Hij behoort tot de specialisten onder de detaillisten. De billijke vraag van de bakkers, tenminste een minimumprijs voor het brood vast te stellen, heeft lang op verwerkelijking moeten wachten. De bakkers zijn tut nog toe het slachtoffer geweest van de juiste poging van de regering, het prijs niveau zoveel mogelijk te drukken. Een ongelukkige complicatie voor de bakkers, maar aan alle regelingen kleven nu eenmaal onbillijkheden. TJET is een gelukkige zaak, dat de regering nu er wat rust in de prijzen is gekomen de moge lijkheid gaat scheppen van een mini mumprijs voor brood. Het produktschap voor granen, za den en peulvruchten immers mag, in overleg met dc betrokken be windslieden, voor bepaalde brood soorten, in bepaalde perioden en in bepaalde gemeenten, zo nodig mini mumprijzen vaststellen. Staatssecretaris Van Son bevordert op basis van de Wet op de bedrijfs organisatie thans de totstandkoming ming van een daartoe strekkend Koninklijk Besluit. Deze tijdelijke regeling zal een jaar duren, en inmiddels wordt de SER om advies gevraagd over het vraag stuk van de minimumprijzen in het algemeen. Deze maatregel van de regering moest helaas wel laat komen, maar te hopen valt dat nu spoedig de groot ste moeilijkheden voor de bakkers in bepaalde streken van het land tot het verleden zullen behoren. TOKIO Zware regenval waar door al drie dagen het westen en zuiden van Japan wordt geteisterd, heeft daar tot dusver aan vijftig mensen het leven gekost. Er wordt nog meer regen verwacht. In het zuiden van het eiland Ki- oesjoe hebben zich op bijna duizend plaatsen grondverschuivingen voor gedaan en staan 17.000 woningen in het water. Mevrouw Indira Gandhi, premier van India, toonde zich verbaasd toen zij hoorde, dat president Nixon aan het eind van de maand een bezoek aan haar land zal brengen. Later verzekerde men dat ze wél degelijk op de hoogte was. De lancering van de Europa F8 raket op de Australische lanceerbasis Woomera is vandaag uitgesteld tot morgenochtend vroeg, vanwege het weer. MOSKOU Van welingelichte Russische zijde in Moskou is gisteren meegedeeld dat het Kremlin niet geraadpleegd is over het komende bezoek van president Nixon aan Roemenië. Dit bezoek zo zei men, be dreigt de goede betrekkingen die er thans tussen de Sowjetunie en Roemenië bestaan en zal ook de toekomstige betrekkingen tussen de VS en Rusland op ne gatieve wijze beïnvloeden. Mogelijk zal zelfs het bezoek dat de Russische partijleider Brezjnef aan Roemenië zal brengen, nog wor den afgelast. In Boekarest werd gisteren van welingelichte zijde mee gedeeld dat Breznjef op 14 juli in Roemenie wordt verwacht. In Moskou merkte men echter op dat er over dit bezoek van Brezjnef nog pas een principieel akkoord tus sen de Sowjetunie en Roemenië is gesloten. De Russische autoriteiten hadden nog geen definitief antwoord gegeven. Men meent in Moskou dan ook dat de aankondiging van het be zoek in Boekarest juist op dit ogen blik, een tactische manoeuvre is. Ook Peking-China is niet bijster ingenomen met het bezoek van Nixon aan Roemenië en ook aan Pakistan, twee landen met wie China op het ogenblik vriendschappelijke betrek kingen onderhoudt. Een Japanse cor respondent in Peking weet te melden dat de Chinese leiders op het ogen blik bezig zijn aan een anti-Ameri kaanse campagne. Zoals bekend is het niet uitgesloten dat president Nixon ook een bezoek zal brengen aan Zuidslavië. De Ame rikaanse ambassadeur in Belgrado heeft gisteren op het eiland Brioni een boodschap van Nixon aan presi dent Tito overgebracht. Bijzonderhe den zijn niet bekendgemaakt, maar men houdt het voor mogelijk, dat Nixon zijn Zuidslavische collega wil polsen over zijn plan hem op te zoe ken. Premier Indira Gandhi van India die op het ogenblik in Djakarta is, leek verbaasd te horen dat Nixon van plan is India te bezoeken. „Ik weet niets van de komst van president Nixon. Geen enkel staatshoofd kan naar India gaan zonder dat de mi nister-president daarvan op de hoog te is gesteld, zo gaat dat in onze democratie, aldus premier Indira Gandhi. Later verzekerde men dat zij ver keerd begrepen was. Zij had slechts willen zeggen dat zij normaal van Nixons bezoek op de hoogte was ge steld. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Adam Malik, zei wel op de hoogte te zijn van het voorgenomen bezoek van Nixon aan Indonesië. Een exacte datum was echter niet genoemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1