GROTE VERTRAGINGEN DREIGEN OP SCHIPHOL Botsing: 2 doden en 9 gewonden flandria Commentaar GEEN DRUKTE OP WEGEN PUBLIEK SPREIDT ZELF Het Kwartet FUNESTE GEVOLGEN GildeArbeidsklimaat verbeteren Salarisvoorstellen teleurstellend Onze functie niet gewaardeerd SPRIUK Hit WEER ZONNIG Stiptheidsactie van luchtverkeersleiders Rustig begin modelactie Meer geld EEG voor de West Ravage onder Nijmegen ïoogovens keert 1 procent uit RIJNWATER NU BIJNA SCHOON y&idUju/n\\ Zangeres door leeuw verwond Nieuwe leidse Courant Zaterdag 28 juni 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen loofdkantoor Leiden Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur „Het sinds jaren bestaande slechte arbeidsklimaat dreigt nu zodanige vor men aan te nemen, dat de invloed hier van op de taakuitvoering, die direct verband houdt met de veiligheid, funeste gevolgen zou kunnen hebben", menen de verkeersleiders. Die haastig is tot toorn zal dwaasheid doen. SALOMO VANDAAG in ZO zijn prominente medewerkers aan het woord. LORD COBHAM voorzitter van de Britse Kon. Land- bouwmaatschappij over de beroemde „Royal Show". STAATSRAAD M. RUPPERT schrijft bij CNV- jubileum: Fusie van de drie verbonden i». vergroot niet hun macht. 4" MR. W. AANTJES lid van het presi dium van de Twee de Kamer schrijft na bezoek aan Tsje- choslowakije: Voor kom een herhaling van München. DR. C. RIJNSDORP bespreekt „Een lad der tegen een wolk" van Bertus Aafjes. Bovendien in ZO: ft Jeugd kan anoniem psychiater spreken ft Hebt u drempelvrees bij juwelier? ft De aanvaarde leugen ft Computer houdt medische ont wikkeling bij ft Colijn niet schuldig aan Curagao- affaire 1929 ft Help!, „Der Kuli" verdwijnt ft Huil eens fijn „Ik laat mijn horloge opwinden door dc slinger." DE BILT Verwachting tot zondagavond: Zonnig en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en west. Over het algemeen iets hogere tempe raturen dan vandaag. Het gaat weer de goede kant uit met het zomerweer. Na een koufront dat gisteren met enkele buien passeerde, krijgen de zon nige perioden weer de overhand. Een hogedrukcentrum bij Zuid-Engeland komt langzaam naar het vasteland. Door zeewind is het vandaag en zondag nog iets aan de koele kant met 17 tot 20 graden, maar daarna kan de temperatuur bij zonnig weer geleidelijk gaan stij gen. Barometerstand: heden 10 uur 76.6 cm (1020 millibar), stijgend. Zon en maan 29 juni: 4.23 - 21.04 21.41 - 2.59. Volle Maan. 30 juni: 4.23 - 21.04 22.25 - 4.15. 6 Juli L.K. SCHIPHOL De Nederlandse verkeersleiders, die op Schiphol, Zestienhoven, Beek en Eelde vrijwel al het luchtver keer van het Nederlandse luchtgebied regelen, hebben gister avond besloten met onmiddellijke ingang over te gaan tot uit voering van een stiptheidsactie die voor onbepaalde tijd zal worden voortgezet. Blijde verwachtingen Gisteravond zijn prinses Irene en prins Charles Hugo uit Parijs aan gekomen om de verjaardag van prins Bemhard morgen mee te vieren. Koningin Juliana was zelf op Schiphol om dochter en schoonzoon af te halen (boven). Drie blijde gebeurtenissen in de koninklijke familie zijn ophanden, nu ook prinses Irene over acht maanden haar eerste kind verwacht. Misschien nog even tijd voor moederlijke raad, (foto onder) in elk geval is het morgen op Soestdijk een blijde Oranjedag Universiteit Dit betekent met name voor Schiphol, waar het in- en uit gaande luchtverkeer verreweg het drukste is, dat er rekening dient te worden gehouden met ernstige vertragingen, speciaal op het spitsuur. Met name zal de stiptheidsactie, volgens ingewij den, zijn gevolgen voelbaar ma ken in deze weken die voor Schip hol met de talloze vakantievluch- ten juist tot de drukste van het jaar behoren. Het Nederlandse luchtverkeerslei" dersgilde (dat ongeveer 180 leden telt) besloot gisteravond tot de stipt heidsactie omdat ze hun salarissen te laag vinden, omdat nagelaten wordt maatregelen te nemen 'die een optimaal arbeidsklimaat tot gevolg hebben en omdat de regering niet of nauwelijks tegemoet gekomen is aan de voorstellen om de verkeersleiders een nieuw carrière perspectief te bic den. ,JSaar de letter Mer grote meerderheid namen de verkeersleiders dan ook een motie aan, waarin wordt besloten „de nati onaal en internationaal geldende ver keersleidingsvoorschriften naar de letter toe te passen en daardoor de beveiliging van het luchtverkeeT ze ker te stellen". „Men heeft ons altijd als ambtena ren behandeld en nu zullen wij mer onze actie laten zien dat wij ook ambtenaren kunnen zijn", aldus de voorzitter van het gilde, de heer T. M. van Gaaien. „Onze positie en ons werk worden wel gewaardeerd, maar onze functie niet. Het werk dat wij doen, valt voor de helft buiten de regels", meende hij. Naar aanleiding van een rapport van het gilde van eind vorig jaar (waarin de verkeersleiders hun sala rissen opgetrokken -willen zien naar globaal 65 procent van de honorering van de KLM-vliegers), was op insti gatie van de Rijksluchtvaartdienst aan een taakwaarderingscommissie, samengesteld uit vier leden van Bin nenlandse Zaken, de opdracht gege ven de functie van de verkeersleiders te herzien. Donderdag heeft deze commissie geadviseerd de salarissen (van alleen de verkeersleiders op Schiphol) op te trekken. Deze salarisverhoging is de finitief toegezegd met terugwerkende kracht tot 1 januari. Voorts is toege zegd dat er nieuwe functies voor het verkeersleidingspersoneel worden ge- creërd. Het dagelijks bestuur van de Vere niging van personeel bij de Rijksluchtvaartdienst, waarvan ook het verkeersleidingspersoneel deel uitmaakt, zei gistermiddag echter dat de voorstellen tot verbetering van status en salaris niet aan dc hoog gespannen verwachtingen voldoen, „ja zelfs bij een nuchtere beschou wing op zijn minst teleurstellend zijn te noemen". Ook werd met nadruk opgemerkt dat de voorgestelde verbe teringen nog geen punt van overleg hebben uitgemaakt met de vakorga nisaties. Kostbaar De Vereniging van Nederlandse verkeersvliegers meent dat de actie een kostbare aangelegenheid gaat worden omdat zonder twijfel vele vliegtuigen nu bij aankomst in de lucht zullen moeten blijven in af wachting van vergunning om te lan den. Dat betekent extra brandstof verbruik. Daarnaast betekent iedere vertraging op zichzelf al een schade post voor de luchtvaartmaatschap pijen. De vliegers, die zich afzijdig van het conflict willen houden, me nen ook dat de salariëring van de verkeersleiders onvoldoende is. Gisteren is de vakantie-uittocht begonnen. Op de autowegen was het soms weer druk: voor de velen die hun vrijheid buitenslands zoeken was er nog het zonnige fiat. En voor de tienduizenden die een vakantie in Nederland prefereren, een belofte voor onbeperkt bos- en strandvermaak SCHIPHOL De vannacht begon nen modelactie van de verkeersleiders heeft de eerste uren niet tot noemens waardige vertragingen geleid. Tussen 5 en 8 uur vanochtend kwamen vijf tien chartervliegtuigen met vakantie gangers terug uit alle windrichtingen, en alle landden op tijd. Meer vertraging kan later op de dag worden verwacht. Wegens vertraging bij het vertrek in Amerika kwamen enkele trans atlantische vluchten uren te laat op Schiphol aan. LUXEMBURG De zes landen van de Europese Gemeenschap zijn het gisteren eens geworden over de financiële hulp aan de geassocieerde landen in Afrika, aan Suriname en de Nederlandse Antillen en aan en kele Franse overzeese gebiedsdelen. Het nieuwe fonds bedraagt 900 mil joen dollar en zal worden opgevoerd tot 1 miljard dollar. Suriname en de Nederlandse Antil len ontvangen 41 miljoen dollar, te gen 35 miljoen uit de vorige associa tieperiode. Staatssecretaris Koster van buitenlandse zaken noemde het resultaat zeer bevredigend. TNE NOTA VAN de ministers Veringa en Lardinois over de bestuurlijke hervorming van uni versiteiten en hogescholen bevat veel wat een fundamentele vernieu wing kan inluiden. De ministers zijn met een eigen bijdrage gekomen. Zij hebben niet willen waehten tot zij de neerslag van de nu aan de gang zijnde discussies in hun nota hadden kun nen verwerken. Zij hebben ook niet gewacht op het advies van de Academische Raad, dat te lang uit bleef. Dat aan het college van curatoren in de nieuwe opzet geen plaats meer is toegekend, waardoor de maatschappij haar greep op de uni versiteit goeddeels verliest, is een forse tegemoetkoming aan de wensen van studenten. Anderzijds is het logisch dat de maatschappij enige invloed be houdt. Er wordt wel smalend gela chen, als men stelt dat de universi teit tenslotte door ge meenschapsgelden gefinancierd wordt, maar het is een feit. Boven dien is er te lang door de vernieu wers geroepen, dat maatschappij en universitaire wereld geïnte greerd moesten worden dan dat men daar nu op het bestuurlijke vlak zonder meer aan voorbij moest gaan. De vraag is, hoe de maatschappij in het bestuursorgaan vertegen woordigd wordt. Zullen de vakbon den een plaats krijgen? In ieder geval zal men ervoor moeten wa ken, dat de vertegenwoordiging van de samenleving eenzijdig is ge richt op de industrie. Ook de gekozen universiteits- of hogcsohoolraden zullen de struk- tuur fundamenteel wijzigen. Hoog leraren, wetenschappelijke staf, studenten en administratief en technisch personeel zullen er verte genwoordigd zijn. In principe zullen dc vergaderingen van dit orgaan openbaar zijn, maar en dat zou wel eens het kri tische punt kunnen worden niet als het gaat om persoonlijke xaken en om door de minister te bepalen onderwerpen. Wat bedoelt minister Veringa daar mee? De nieuwe wet zal voor het school jaar 1970/'71 in werking moeten treden. Daarna volgt een experi mentele periode van vijf jaar om andere strukturen tc proberen. Dan volgt de definitieve wet. Dc voortvarendheid van de mi nister is een duidelijk antwoord op Tilburg en het Maagdenhuis. Het woord is straks aan het parlement. De studenten zullen ongetwijfeld ook hun deel leveren. In ieder ge val kunnen zij niet zeggen dat de democratisering van de universiteit door de overheid alleen met de mond beleden wordt. Want het me debeslissingsrecht wordt hun gega randeerd. Een moedige poging van minister Veringa, gehoor te geven aan de roep om vernieuwing. CJ IJMUIDEN Hoogovens heeft lesloten aan het personeel, dat op 1 uli in haar dienst is, een uitkering neens te geven van 1 procent. Dit >vereenkomstig de onlangs door de SER gegeven aanbeveling. Deze uit ering vloeit voort uit de dit jaar pgetreden bijzondere prijsstijgingen. (Van onze vcrkeersredacteur) DRIEBERGEN De ver wachte verkeersdrukte in ver band met het begin van de va kanties dit weekeinde is uitge bleven. Hoewel de rijkspolitie op alle mogelijke knelpunten pa raat was, hoefde zij vrijwel ner gens maatregelen te nemen. De enige weg waar zich van morgen opstoppingen voordeden, was Zwolle-Meppel. Direct ten noorden van Zwolle vormde zich een file van 4 kilometer, maar deze had zich binnen een uur weer opgelost. Voor de rest van dit weekeinde verwacht de po litie ook weinig drukte meer. Met deze ervaring is. opnieuw be wezen, dat men geen prognoses meer kan doen over te verwachten drukte, zei men vanmorgen op de verkeers- centrale van de rijkspolitie in Drie bergen. „We hebben sterk de indruk, dat het publiek door de waarschuwingen via radio, televisie en kranten zelf voor de nodige spreiding zorgt. Een deel blijkt donderdag en vrijdagochtend al te zijn weggegaan om de drukte voor zijn." Ook vannacht zijn er velen ver trokken. ,.Op dc rijksweg Den Haag —Arnhem telden we 20 eenheden per minuut. Dat is voor de nacht veel". Gisteren was het eveneens vrij rus tig. Het spitsuur zette 's middag een uur vroeger in maar om half zeven was het op de weg al kalmer dan op normale vrijdagen. Alleen bij Zwolle deden zich enige opstoppingen voor (door de trek naar Assen): ten zui den van Zwolle vormde zich een file van 4 km en ten noorden van de stad zat het verkeer over 2 km in de knoop. Door het uitblijven van grote drukte heeft de politie het verkeer nergens hoeven om te leiden. Zij verwacht, gezien de ervaringen van dit eerste vakantieweekeinde, dat dit ook de rest van de vakantie niet nodig zal zijn. „Vroeger kon je de klok gelijk zet ten op bepaalde stagnaties. Je wist precies waar en waneer ze zich zou den voordoen. Het publiek lijkt het probleem nu zelf te hebben opgelost, al speelt ook de veel betere vakantie spreiding natuurlijk een rol." NIJMEGEN Op de rijksweg Nijmegen-Den Bosch heeft zich vanmorgen om kwart over vier bij Alverna (gem. Wijchen) een verkeersongeluk voorgedaan, waarbij twee personen het leven verloren en negen personen ern stig worden gewond. Voor het leven van twee van hen (kinde ren) wordt gevreesd. Het ongeluk gebeurde tijdens een vrij zware mist toen een personen auto, bestuurd door de heer V. uit Bladel, een Belgische vrachtwagen met aanhanger wilde passeren en bij deze manoeuvre frontaal botste met een uit Nijmegen komende personen auto. De vier inzittenden uit de eerste en de vijf uit de laatste auto kwa men daardoor op het wegdek terecht. De 66-jarige L. Lans uit Nijmegen was op slag dood. Om te voorkomen dat hij op de ravage zou inrijden, remde de chauf feur van de vrachtwagen uit alle macht af. Daardoor werd de wagen geramd door drie achterop komende pex*sonenauto's. Alle inzittenden hier van raakten gewond. Een daarachter rijdende truck rem de ook af en kon tijdig tot stilstand komen, maar dit gebeurde zo bruusk, dat een motorrijder, de 25-jarige J. Elshout uit Kaatsheuvel, op de truck vloog en daarbij op slag werd ge dood. Tenslotte reed nog een personen auto over de motorrijder en raakte klem onder de truck. De negen gewonden zijn in twee ziekenhuizen in Nijmegen opgeno men. De twee kinderen voor wier leven wordt gevreesd, zijn afkomstig uit Nijmegen. Oók mannen kunnen keukens kiezen Daarom moet vader mee als het om een nieuwe keuken gaat. Samen naar de keukenspecialist! Zijn adviezen besparen u tijd, geld en... ergenis. En u ziet de Magica-keuken van Hauenschild. Daar zit alles op en aan wat u zich maar wensen kunt. En de prijs? Voor zo'n keuken verrassend laag. Kom samen eens geheel vrijblijvend kijken. Keukencentrum Koeleman H. v. Beyerenstraat 4,Ter Aar. tel. 01722-493 100 m2. Keukenshowroom A Wat een topper die brommer 2 jaar garantie op blokmotcren 20 modellen vanal 1419 jincl. B.T.W.] Fa. DUSOSWA, Hoofddealer TURFMARKT 3 TELEFOON 24409 DEN HAAG De vergiftiging van het Rijnwater is nu voor het grootste deel voorbij. Hoewel er geen nood zaak meer bestaat om de waterinla- ten en sluizen, die in verbinding staan met de Rijn, gesloten te hou den en ook het vee weer in de uiter waarden kan weiden, zullen de be trokken drinkwater - bedrijven voor alsnog op eigen voorraden blijven te ren. Bouwmaterialenhandel omgeving Alphen a/d R|jn vraagt BOEKHOUDER in bezit van of studerende voor diploma M.B.A. Spoedige indiensttreding gewenst. Met vakantie-afspraken wordt re kening gehouden. Aantrekkelijk aanvangssalaris en goede vooruitzichten. Soil, te richten aan Accountants kantoor S. M. STOLP, Schelpen kade 40, Leiden. INTERIEUR VEPZOPGING MEUBEL TOOMKAME PS PAPtNBUPGfgl Ho t el-«.af c-rest au rant „DE GOUDEN LEEUW" RUSTPUNT TIJDENS UW VAKANTIE Aert Wascveld - Goedereede LORIENT Jacqueline Dulac, een populaire Franse zangeres, is giste ren ernstig door een leeuw verwond tijdens het nemen van foto's in een leeuwenkooi voor haar grammofoon plaat „]pe Leeuw". De dompteur j slaagde er na twee minuten in het wilde dier te verdrijven. Jacqueline was toen ernstig in gelaat en aan dc benen gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1