DAJAN VERWACHT OORLOG Werkende jongeren eisen vorming tijdens arbeid Helemaal niets doen was juist klassejustitie 'dagen Zuid-Limburg f 165.- Massale protestactie in Den Haag POLAK OVER MAAGDENHUIS-PROCES: voordelig uit met NS Egypte grootste vijand mui.M.y.iiiMh.ijMiM Belangen van patiënten staan voorop Poststuk met f25.000 Toenemende macht van El Fatah in Jordanië AOW IN AUGUSTUS OMHOOG Suiker op 7 juli al 16 cent goedkoper Twee weken celstraf auteur Alias Teixeira Struikrovers terroriseerden omgeving Arnhem FOURNET STREEFT NAAR PERFECTIE Omroepkoor excelleert in Mis van Mozart 9 VRIJDAG 27 JUNI 1969 Prins Charles vindt huwelijk moeilijke keus LONDEN Prins Charles, de Britse troonopvolger, heeft gisteren In zijn eerste „optreden voor de tele visie" gesproken over het type vrouw, dat hij zou willen trouwen. Hij wees er met nadruk op, dat hij daarbij een moeilijke keus zou moe ten doen tussen een buitenlandse prinses en een Engels meisje. „Je moet je er terdege van bewust zijn, dat je in mijn positie een vrouw gaat trouwen, die later wellicht eens koningin zal zijn. Ik geloof, dat je daarom uiterst zorgvuldig moet kie zen voor een vrouw, die deze bijzon dere taak op zich kan nemen." Over zijn toekomst zij prins Char les, dat hij wellicht toch zou kiezen voor een militaire loopbaan. „Ik ge loof, dat je er een nuttige ervaring opdoet op het gebied van verant woordelijkheid en discipline. „Een beetje droefgeestig sprak hij over het feit, dat zijn positie een onvermijde lijke afstand schept tussen hem en zijn leeftijdgenoten. „Ik ben nog steeds behoorlijk verlegen, maar ik geloof dat ik toch meer vrienden zal maken." (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ongeveer vijfhonderd werkende jongeren uit vele plaatsen van het land hebben gistermiddag een protestmars door Den Haag gehouden om een aantal van hun eisen kracht bij te zetten. De jongeren eisen voor de werkende jeugd tot en met 18 jaar minstens een dag per week, onder werktijd, voor onderwijs en vorming. De jongeren zijn van mening dat artikel 12 in de Arbeids wet dit recht bepaalt, maar tot nu toe is er nooit iets van gekomen. (Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het communis tische Tweede-Kamerlid M. Bak ker meent dat er alle reden voor het Nederlandse volk is zich on gerust te maken, nu uit het de bat over de Maagdenhuisproces sen gebleken is dat een grote groep in het Nederlandse parle ment de een meer, de ander minder zich heeft losgemaakt van het vervolgingsbeleid van minister Polak van justitie. Ook al vormt die grote groep een minderheid, juist bij zo'n belangrijke zaak als het justitieel beleid moet er eenheid van opvatting zijn. Hij ver bindt daaraan zijn conclusie dat mi nister Polak niet de man kan zijn die het beleid kan ombuigen. De heer Bakker meent zijn con clusie te kunnen trekken uit het feit dat de sprekers van PvdA, PPR, D'66, en PSP zich tegen het vervolgingsbe- I leid uitspraken, hoewel dat in de stemming over de moties niet tot uit drukking kwam. De Tweede Kamer verwierp giste ren vier moties. Twee van de com munist Wolff, die alleen de steun van de PSP kregen, waarin gevraagd I wordt af te zien van verdere vervol - ging en verontrusting werd uit gesproken over de gevolgen voor de rechtspositie van de Nederlandse staatsburger. Ook een motie van de socialist Vrolijk haalde het niet, ondanks steun van PSP, CPN, PPR en uiter aard de fractie van de PvdA minus de heer Goedhart. De heer Vrolijk had de hoop dat minister Polak bij aanneming opdracht zou geven het justitiële beleid te herzien. Minister Polak hielp hem uit de droom: „Deze staat niet in de krant komt niet op de t.v. minister zal inderdaad geen ander beleid kunnen voeren". Hoger beroep Mejuffrouw Goudsmit van D'66 wilde dat minister Polak de procu reur-generaal van Amsterdam op dracht zou geven een aantal specifie ke zaken op korte termijn in hoger beroep te laten behandelen, een soort proefprocessen, alvorens de grote massa voor de politierechter te bren gen. Deze motie kreeg steun van PSP en PvdA, uitgezonderd de heren Goedhart en Vellenga. De minister had hier het bezwaar tegen dat proefprocessen alleen zin hebben als je twijfelt of inderdaad een strafbaar feit gepleegd is. Deze twijfel haid hij nu niet. Hij zei nog dat helemaal niets doen juist klasse justitie tot gevolg gehad zou hebben. Aan het adres van de heer Wolff en ook anderen die verschil in optre den zagen in de Maagdenhuisbehan deling en de wijze waarop de bezet ting van de Vrije Universiteit wordt aangepakt, zei hij, dat de laatste zaak nog in onderzoek is. De regeringspartijen onthielden de minister hun steun niet. Mejuffrouw Haars (c.h.) had respect voor het rustig en humorvol optreden van mr. Nomes. Zij had zich geërgerd, toen geglimlacht om het onconventioneel optreden van de studenten. De heer Kolfschoten (kath.v.) dacht dat het hek van de dam zou zijn als er niet gereageerd werd. Hij drong er bij de minister op aan, de nadelen van deze jeugdzonden tot het uiterste te beperken. De heer Diepenhorst (a.r.) vond het niet normatief wat men vindt of meent, het gaat om de handhaving van de openbare orde. De berechting van allen was het enige dat bleef, wilde men geen rechtsongelijkheid in de hand werken. Hij sprak zijn ver trouwen uit in de rechterlijke macht. De werkende jongeren verlangen culturele vorming tijdens hun ar beid. En om aan deze wensen kracht bij te zetten organiseerden zij een protestactie in de hofstad. Op de foto: de demonstranten in optocht op het Binnenhof. Musementtrekt veel bezoekers UTRECHT De manifestatie van ruim 150 Nederlandse musea in de jaarbeurshal Irene onder de naam „Musement" heeft de laatste dagen zo'n grote belangstelling gekregen, dat besloten is met ingang van van daag een nieuwe entree via de Julianahal te creëren. De organisatoren verwachten van daag de 20.000ste bezoeker. Ook het avondbezoek is tot nu toe een succes. Gezin met veertien kinderen dakloos SEVENUM Een gezin met 14 kinderen is gisteren dakloos gewor den nadat de bovenwoning van het winkelpand v.an de heer P. Siebers aan de Molenveldstraat geheel was uitgebrand. De oorzaak van de brand is onbe kend. Een partij gasflessen, die ge vaar opleverde, werd buiten het vuurbereik gebracht. Op de spandoeken die de jongeren in de stoet meevoerden stonden leuzen als „werkende jongeren eisen recht" en „50 jaar dure commissies, nooit een oplossing". Op het Malie veld verzamelden zij zich om weg te gaan naar het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Staatssecretaris Grosheide kreeg een verklaring overhandigd met een aantal eisen. De jongeren willen onder meer dat de avondcursussen voor tech nisch onderwijs en voor vorming van jongeren tot en met 18 jaar worden afgeschaft, dat er centra's voor werkende jongeren komen door heel Nederland en dat er een eind komt aan de discriminerende positie van de werkende meisjes. Een delegatie sprak geruime tijd met de staatssecretaris, waarna de stoet naar het Binnenhof trok om aan de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Thiel, een zelfde j verklaring te overhandigen. 1 In gebouw Amicitia werd vervol gens een protestmeeting gehouden. Wim van Seeters, voorzitter van het actiecomité, opende de rumoerige bijeenkomst, waarbij werd besloten een telegram naar de Tweede Ka mer te zenden met de volgende inhoud: „Het is schandalig dat de Spoedig rapport over bestemming Dampaleis i AMSTERDAM Er zal binnenkort een ambtelijk rapport worden uit gebracht over de mogelijke bestem- mingen van het paleis op de Dam, I heeft burgemeester Samkalden gis- I teravond in de gemeenteraad mee- i gedeeld. Tweede Kamer zijn zitting van van middag niet wil schorsen om van de eisen van de werkende jongeren kennis te nemen". Wim van Seeters deelde mede dat hij van de Tweede kamerfractie van de KVP adhesie betuigingen had ontvangen. hij d zijn Staatssecretaris Grosheide kwam na afloop van het gesprek met de deputatie zelf naar Amicitia om zijn standpunt uiteen te zetten, waarbij duidelijk liet blijken het eens te met de eisen van de verklaring. Gisteren heeft de staatssecretaris over een aantal concrete punten van onderwijs en vorming voor de wer kende jongeren nog nader overleg gevoerd met minister Roolvink. Wim van Seeters eindigde de bij eenkomst na het vertrek van de heer Grosheide, waarbij hij de mededeling deed dat „nog niets bereikt was maar dat op 1 november een veel grotere protestoptocht zal worden gehouden als de eisen niet zijn ingewilligd". uw reis, excursies, alles inbegrepen. Verder nog keuze uit: Friesland, Twente, Montferland, Brabant, Zeeland, Vlaanderen, Sauerland, Ardennen en Maasvallei. Informatie en boeking bij de stations, uw reisbureau of telefonisch: 030 -19441 (ook op zaterdag en zondag). Het meisje dat brieven uit de helJvi[gt_^ Dierenbeschermer doodt 500 krnkndillpn Hannmiid geen kweste van alwasmiddel Staf Leidse MOB (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Op de vergadering gisteravond van stafleden, perso neel en betrokken ouders van het medisch opvoedkundig Bu reau werd duidelijk gesteld dat men het aanbieden van het ont slag van 23 van de 25 stafleden het beste het belang van patiën ten en cliënten dient. Bovendien wil men op deze ma nier proberen het beleid van dr. J. P. Teuns te laten doorgaan. In een verklaring werd verder gezegd dat het bstuur tot nu toe niet heeft ge reageerd op de ontslagaanbiedingen. Als grieven kwamen op de ver gadering naar voren dat het tot stand komen van dit bestuur zich onttrekt aan de waarneming van de samenleving en dat de meeste be sturen van het Medisch Opvoed kundig Bureau, waaronder ook dat van Leiden, exclusieve instellingen zijn waarbij het ene bestuur nog patriarchaler is dan het andere. Een open communicatie tussen be stuur en bureau vindt men onont beerlijk. De stafleden stellen zich volledig achter de opvattingen van dr. Teuns dat de behandeling van kinderen moet worden uitgebreid. Aanvankelijk verleende ook het J bestuur alle medewerking, maar I daar kwam het later op terug. Als motief werd opgegeven dat het aan in Arnhem verdwenen (Van onze correspondent) ARNHEM De recherche zoekt al een paar dagen samen met postale opsporingsdienst naar een poststuk waarin ongeveer 25.000 gulden moet hebben gezeten. Het vermoeden bestaat dat de besteller, die het zakje met geld maandag in de wijk Presik- haaf moest bezorgen, zonder het te merken, is berobfd door iemand die op de hoogte was van de situatie. Het poststuk bevatte salarissen en vakantiegelden voor de technische dienst van Philips in Arnhem. Bij aankomst bleek het de besteller dat het couvert niet meer in zijn bezit was. Dat de besteleller het geld tijdens zijn rondgang gewoon heeft verloren, lijkt de politie onwaarschijnlijk. TEL AVTV Israël moet erop voorbereid zijn, dat Egypte de oorlog gaat hervatten. Dit heeft de Israëlische minister van defen sie. Mosje Dajan, gisteren in Tel Aviv op een landbouwbijeen- komst gezegd. Dajan grondt zijn vermoeden op de volgende punten: belangrijke Egyptische troepen concentraties langs het Suezkanaal; de, Syrische strijdkrachten zyn langs de bestandslijn in het laatste kwartaal verdrievoudigd. Hun sterkte zou nu gelijk zijn aan die van voor de juni-oorlog; geldmiddelen ontbrak. Van het mi- nisterig van sociale zaken, waar onder het MOB ressorteert, is ech ter verleden jaar de toezegging ge daan de eerste fase van dit ontwik kelingsplan te subsidiëren. Een bemiddelingspoging van de directeur van het gewestelijk ar beidsbureau in Leiden tussen be stuur en directeur is zonder enj^e reden van de kant van het bestuur afgewezen. Een andere grief is ook dat het bestuur buiten de statuten om is uitgebreid van vijf tot negen leden, terwijl juist van de vier nieuwe le den zeker twee hun goedkeuring aan het ontslag van de directeur hebben gegeven. Omdat ook de ouderveeniging bui ten deze gang van zaken is gehou den werd de suggestie gedaan een oudercomité op te richten om op die manier tot een zekere vorm van insoraak bij het bestuur te komen. Van de zijde van de staf werd met nadruk gezegd dat het aanbie den van deze ontslagen geen loos dreigement is en dat, hoewel men geen ultima lum heeft gesteld, deze actie met legale middelen zal wor den voortgezet. Dr. Teuns oveweegt geechtelijke stappen te ondernemen om het ont slag. dat 1 september zal ingaan, on gedaan te maken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Tegen 1 ja nuari zullen de bejaarden, de laagste inkomenstrekkers en de kleine zelfstandigen kunnen re- j kenen op een tegemoetkoming uit de schatkist. Dit heeft minister Roolvink gister avond meegedeeld. In de Tweede Ka mer werd gedebatteerd over het re geringsvoorstel, 140 miljoen te ge bruiken om de suikeraccijns tc verla gen, waardoor de suiker per kilo 16 cent goedkoper wordt. Het gaat om een uitbreiding van de premiereductie voor de zieken fondsverzekering voor bejaarden, een lagere oremie voor de vrijwillige zie kenfondsverzekering voor de laagste inkomensgroepen en hogere loon grens van de Kinderbijslagwet Klei ne Zelfstandigen. De socialist Berg vroeg deze zaken nu al te regelen en wel in mindering van het bedrag van 140 miljoen voor suikeraccijns. Minister Roolvink zei blij te zijn als hij de tegemoetkoming, waarvoor twee wetswijzigingen nodig zijn, op 1 januari rond zou kunnen hebben. De bedoeling van de tegemoetkoming van ƒ140 miljoen is zo snel mogelijk de kosten voor levensonderhoud te drukken. De motie-Berg werd ver worpen. °vdA. PSP. PPR en D'66 stemden voor. Minister Roolvink had meer nieuws. De aanpassing van de kin derbijslag aan de gestegen lonen zal missehlen al op 1 juli kunnen ingaan, in ieder geval op 1 oktober. De aow. aww en wao-uitkcringen zullen 1 au gustus met anderhalf tot twee pro cent stijgen. De uitkering van 1 pro cent ineens \-oor de aow-trekkers zal in augustus wettelijk geregeld wor den en eventueel in september kun nen worden gedaan. Hel minimum loon wordt per 1 juli 145.80 per week. Ook suikerwerk Het voorstel over de suikeraccijns werd zonder veel, kritiek aanvaard. Op het laatste moment vroeg de vaste commissie van financiën, de verlaging vroeger te doen ingaan. Staatssecretaris Grapperhaus wijzig de de ingangsdatum van 1 augustus in 7 juli. De regering zei nadrukke lijk dat de prijsverlaging ook moet doorlopen in banket, koekjes, suiker werken, limonade, jam enz., waarin suiker verwerkt is. De Kamer was het erover eens, dat de verlaging van de suikeraccijns de snelste oplossing is Het nultarief op gas e.d. zou pas in decemter resultaat hebben. De heer Kieft (a.r.) was nogal boos dat de PvdA nu ineens met deze al ternatieven voor de laagste inkomens en de kleine zelfstandigen komt, waarvan hij zich afvroeg oi dat nu zo maar t° realiseren was, te -wijl dc ARP dit altijd al gezegd had. Hij vond het jammer dat niet was na te gaan op welke wijze de ac- cijnsverlaging soelaas zou b'eden voor de langste inkomens, maar er is helaas geen betere mogelijkheid. De c.h. Scholten was het met hem eens dat er geen alternatief is. het toenemende gezag van de ver zetsorganisatie El Fatah over het Jordaanse leger; Irak heeft de sterkte van zijn le ger langs de zuidelijke bestandslijn van 17.000 man uitgebreid tot 25.000. Minister Dajan, die Egypte als zijn voornaamste vijand beschouwt, meent dat de Arabische strijdkrach ten en de verzetsorganisaties hun ac tiviteiten in de komende tijd zullen opvoeren. De bedoelingen van al deze activi teiten zijn duidelijk, aldus Dajan. Over het overleg van de Grote Vier in New York merkte hij op, dat hun -standpunt in de kwestie-Nabije Oosten dichter bij het Arabische dan bij het Israëlische ligt. Luchtgevecht j Het gezaghebbende Egyptische blad I Al Ahram meldt, dat bij het luchtge vecht van gisteren boven het Suezka naal 50 Israëlische en Egyptische vliegtuigen betrokken zijn geweest, i Het gevecht duurde ongeveer vijftig minuten en strekte zich uit over een j luchtruim van veertig vierkante kilo- j meter. Het begon toen vier Israëlische ja- I gers trachtten het Egyptische lucht ruim binnen te dringen. Zoals ge meld is volgens Israëlische lezing, één Egyptische Mig neergeschoten en keerden de Israëlische toestellen op hun bases terug. Egypte zegt dat twee Israëlische toestellen zijn neer gehaald en dat geen Egyptische vliegtuigen verloren gingen. In Amman werd bekendgemaakt dat vier Israëlische vliegtuigen met raketten en mitrailleurs het gebied van Karn in het noorden van de Jor- daanvallei hebben aangevallen. Bij de aanval werden vier soldaten ge dood en drie gewond. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de schrijver van 'het boek Alias Teixeira, de Utrechtse koopman Antoine V. F. van der G. (42), wegens laster tot twee weken gevangenisstraf veroor deeld. Er waren drie weken geëist. Van der G. kon voor de rechter zijn beschuldigingen dat de Amster damse advocaat mr. L. D. Roy van Zuijdewijn zijn beroepscode zou heb- j ben overschreden door dubbele be- I langenbehartiging, niet waar maken. (Van onze correspondent) .ARNHEM De Arnhemse politie heeft In de nacht van woensdag op donderdag met een spectaculaire ac tie een eind gemaakt aan het optre den van een struikroversbende, die opereerde in het bosrijke gebied van Schaarsbergen benoorden Arnhem. Met behulp van een van de prosi- tuees die op de Koningsweg aldaar opereren, lokten de mannen hun slachtoffers op een stil weggentje, om hen dan onder bedreiging hun geld af te persen. VerschiUende van hen werden mishandeld. Hoewel de Arnhemse politie al ge ruime tijd op de hoogte was, kon weinig worden gedaan omdat nie mand aangifte deed. Pas woensdag avond meldde zich een gedupeerde. Door zeer snel te reageren was de politie ter plaatse op het moment dat een uit drie jongemannen en een meisje bestaande bende een nieuw slachtoffer onder handen had. Het viertal werd ingesloten. Het zijnde 23-jarige Arnhemse prostituee A A,, de 18-jarige opperman A. N., de 23-jarige timmerman A.v. H. en zijn 17-jarige broer H. v. H., allen uit Duiven. De politie hoopt dat andere slachtoffers van de bende zich alsnog zullen melden. AMSTERDAM Maestro Jean Fournet dirigeerde in het Amsterdamse Concertgebouw gisteravond het Radio Filharmo nisch orkest en het Groot Om roepkoor in een Mozart-Stra- winsky-programma. Het is een concert geworden van een prij zenswaardig gehalte, zoals men mocht verwachten van een veel zijdig vakman als Fournet. Van Mozart weerklonk de Mis in c, een werk dat voor de eerste maal in 1783 te Salzburg werd uitgevoerd. De Mis is incompleet, voltooid wer den alleen Kyrie, Gloria, Sanctus en Benedictus. Tournet heeft afge zien van de aanvuUingen van Aloys Sdhmiitt. de bestaande delen wer den aangevuld met de eerste twee delen van het Credo, waarvan de instrumentatie voltooid werd. Compositorisch gezien moge de Mis dan geen eenheid vormen, het is een werk van overrompelende schoonheid. Tournets visie stelde de ze melodische en harmonische schoonheid centraal, daaby meer de nadruk leggende op technische per fectie dan op innerlijke beleving. In dit streven werd hij op glans rijke wijze bijgestaan door het Om roepkoor, een vocaal ensemble dat subliem reageerde op de intenties van de dirigent. Een koor dat in staat van een klankrijk en krachtig forte in één enkele maat te komen tot een teder en verfijnd pianissi mo. Deze nuanceringen worden ver richt met een absoluut zuivere, prachtig uitgebalanceerde toon vor ming. Mozart bedient zich bij de samen stelling van het solisten-kwartet van twee sopranen, een tenor en een bas. Ilse HoUweg, Nelly van der Spek, Alexander Young en Max van Egmond vertolkten deze partijen met wisselend succes. Van beide buitenlandse solisten mag gezegd worden, dat zij een grote carrière maakten, doch zij het hoogtepunt van hun vocale kunnen achter ach hebben., met name Isle Hollweg stelde bijzonder teleur. Nelly van der Spek liet enkele klankrijke en stralende tonen bewonderen, doch kwam over het geheel wat zwak voor de dag. waardoor zij ook in zeggingskracht te kort schoot. Max van Egmond ten slotte wist ten vol le te overtuigen, hoe klein zijn aan deel ook was. Het Radio Filh. Orkest, dat pa raat en doorgaans correct begeleid de, stond in het tweede programima- gedeelte voor een geheel andere taak n.l. de interpretatie van Stra- winsk.v's Le Sacre du Printemps. Nog altijd een werk waar tegen over men niet neutraal kan staan. Reeds bij de premiere in 1913 wa6 er sprake van felle afkeuring en en thousiaste bijval. In onze dagen pro testeert het publiek tegen werk van Stocklhausen, niet meer tegen Le Sa cre. waarmede bevestigd zou kun nen worden, dat een kunstenaar zij tijd vooruit is. De Fransman Fournet, die reeds 8 jaar dirigent is van het Radio Filharmonisch Orkest. beheerste deze Sacre-partituur tot in de klein ste details. Ook hier het streven naar perfectie, dat het orkest ech ter niet immer wist te realiseren. Met uiterste beheersing leidde Four net deze uitvoering, waardoor ook de momenten van opperste extase gekenmerkt werden door de strakke leiding van een dirigent die ook uitingen van uitbundigheid in toom weet te houden. ADR. HA09L

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9