Arg entijns komst van verzet tegen de Rockefeller Beatrix en Claus maakten triomftocht door Lingebos Ook Peru gaat door In textiel 420 man ontslagen Toeristen mijden roerig dorp SpoorwegenOok bus moet subsidie hebben Vier hoogleraren aan de VU benoemd alles goed en wel Vandaag valt beslissing MRC A-project tin^- U itkering-ineens in bouwbedrijf en bij Philips Uniek project in Vuren geopend Gouclen regel van De Gaulle gelden onrustTn beek Positief Graf gevonden met „reuzen" 7 VRIJDAG 27 JUNI 1969 BUENOS AIRES De grote Argentijnse vakbonden hebben een 24 uurstaking uitgeroepen, die dinsdag wordt gehouden uit protest tegen het bezoek van de New Yorkse gouverneur Rockefeller (die zondag aankomt). Het is natuurlijk van commer cieel of staatkundig belang wan neer op Schiphol gewichtige za kenlieden of belangrijke politici arriveren, en dan zal er een ont vangstcomité zijn van relaties of functionarissen, maar een fleu rig intermezzo in de plechtstati ge reeks is altijd wel de komst van minder gewichtige groot heden, zoals deze arcadische schone, de 21-jarige Nieuwzee- landse Janet Craigie, die de titel Miss Herderskoningin draagt, een alleszins fraaie titulatuur voor een charmante verschijning. Israël (19) Volgens de Egyptische minister van buitenlandse zaken de heer Riad, is Israël zeer agressief: het trok in 1956 en in 1957 ten strijde. Maar in zijn gesprek met een Nederlands journalist I voor de tv vergat hij, dat Israël ertoe gedwongen werd door de oorlogsop- hitsing van Nasser en andere Ara- bische leiders. Op grond van zo'n eenzijdige visie kun je ook Paul Kruger een agressor noemen, omdat hij tengevolge van de Engelse bedreiging van de Oran je-Vrijstaat en de Transvaal Londen een ultimatum moest stellen. Dan kunnen we ook spreken van agressie van de toenmalige Boeren-republie- ken. Ik had de heer Riad deze vraag, wil len stellen: als u de helft of driekwart van de staat Israël bezet had, zou u dan gevolg hebben gegeven aan een resolutie van de Veiligheidsraad om het bezette Egyptische gebied te ont ruimen? Uitgaande van zijn standpunt zijn de laatste honderd jaar door bepaalde oorlogvoerende partijen enorme fou ten gemaakt: dan had de voorlopige Franse regering in 1871 van Duitsland moeten eisen dat het eerst de bezette Franse gebieden ontruimde alvorens vredesonderhandelingen te beginnen; zo ook de Russische regering in 1917 en in 1918, toen het keizerlijke Duitse leger .grote stukken Russisch gebied had; en in 1919 had de Duitse vre- desdelegatie in Versailles de eis aan de geallieerden moeten stellen: geen enkele vreemde so'daat op ons grond gebied, want anders tekenen wij geen vredesverdrag. De Arabische leiders hebben deze explosieve toestand geschapen. Zij (en El-Fatah) willen hetzelfde spel (was het maar een spel) iweer van voren af aan beginnen. Om Israël te liquideren. Vriezenveen Ds. C. Batenburg Vrije verkoop Beste jongens en meisjes in Neder land. Nu de vrije verkoop van voorbe hoedmiddelen is toegestaan, kunnen jullie je gang gaan hoor. In ons vrije Nederland vindt immers iedere man en vrouw een toevlucht om zichzelf te zijn. Zelfs over de grenzen is het be kend, dat onze wetgeving soepel is en ieder zijn pleziertje gunt, hetzij in voorechtelijk geslachtsverkeer, hetzij in homoseksualiteit Het zal de regering een zorg zijn dat je geschonden een huwelijk begint of nooit begint. Van haar. hoef je niet heersen over je driften en kun je rustig als een dier zonder verstand leven. Van haar hoef je je niets aan te trekken van Gods eis: Weest heilig, want Ik ben heilig. Nee, nu gaat in vervulling wat in het laatste hoofdstuk van de bijbel staat en wat zal gebeuren voor de wereld aan haar einde komt: Wie vuil is worde nog vuiler enz. Maar misschien hebben jullie inte resse in de nieuwe hemel en de nieu we aarde, die óók komt? Zoek dan naar God, Hij laat Zich vinden Rotterdam J. G. Labots-Klaver (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering zou vandaag een definitieve beslissing nemen over het meedoen van Neder land aan het MRCA-project, voor de ontwikkeling van een Europese straaljager ter vervanging van de Starfighter. Aan dit project werken Engeland, West-Duitsland en Italië mee. Waar nemers verwachtten dat het kabinet zou besluiten uitstel van beslissing aan de andere drie partners te vra gen. Een bericht uit Bonn dat de vier landen binnenkort weer bijeen zullen komen, wijst ook in die rich- Minister Den Toom van Defensie bezicht gisteravond zijn Westduitse ambtgenoot Schroder. Eerder deze week voerde hij al overleg met de Italiaanse regering, terwijl hij in de Franse hoofdstad de mogelijkheden voor de aanschaf van een Frans toestel heeft onderzocht. De voornaamste bezwaren van Nederland liggen op dit moment op het gebied van de financiering. Ons land kan dit jaar onmogelijk veel geld uittrekken voor de verdere ont wikkeling van het MRCA-project. De drie andere partners hebben Nederland enige tijd geleden uitstel verleend tot uiterlijk 1 juli. Voor die datum zou Nederland een definitief standpunt moeten hebben bepaald. Besluit Den Haag niet aan het pro ject deel te nemen, dan staan drie andere mogelijkheden open. Zo kan ons land, eventueel samen met Noorwegen, Canada en Denemarken de Franse F-l van Dassault aan schaffen. Bovendien heeft de Ame rikaanse fabriek Northrop een der gelijk toestel in ontwikkeling. Ten slotte zou men de Zweedse Saab kunnen aanschaffen, eventueel in sa menwerking met andere landen. De nemarken schijnt ook belangstelling voor dit toestel te hebben. DEN HAAG Btf drie Ne derlandse bedrijven zullen door sluiting of reorganisatie mensen ontslagen moeten worden. Het gaat om zo'n 420 werknemers. De vakbonden waren van te-' voren ingelicht. De NV Twentse Textielmaatschap- pij Tetem in Enschede gaat het fail lissement aanvragen omdat verdere financiële mogelijkheden ontbreken. De bankiers achten het niet verant woord om het door hen gegeven kre diet van op dit moment bijna vier miljoen gulden te handhaven of te verhogen. De leiding van Tetem merkt op dat de grote teruggang sinds enkele jaren in de dekenmarkt het bedrijf de nekslag heeft gegeven. De circa 220 personeelsleden krijgen hun vakan tiegeld alsmede zes weken vooruit uitbetaald. Daarna vallen ze onder de wettelijke uitkeringen. Door de reorganisatie bij de NV Wollenstoffenfabriek George Droge in Tilburg zullen 150 van de 229 werk nemers moeten afvloeien. Ook hier zijn financiële regelingen getroffen. De weverij- en breierijafdelingen van de textielfabriek Herman Dries- sen en Zoon NV Aalten zullen wor den gesloten, waardoor aan 53 arbei ders ontslag zal worden aangezegd. Er is met de vakbonden over eenstemming over een afvloeiingsre geling bereikt. DEN HAAG 1Tussen de werk gevers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf is overeenstemming bereikt over een uitkerings-ineens overeenkomstig de aanbeveling van de Sociaal-economische raad. De uit kering werd vastgesteld op 125 voor alle werknemers van 22 jaar en ouder, terwijl voor de jongere werk nemers een bedrag naar rato zal wor- den bepaald. De uitkering zal worden uitbetaald j via een aparte regeling in het vakan- tiebonnensysteem. Ook bij Philips zal een uitkering- I ineens worden verstrekt en wel van I 1 procent van het jaarinkomen. De oproep volgde na bomaanslagen op 19 grootwinkelbedrijcen van fa milie van de gouverneur. Zes bedrij ven wei-den geheel verwoest. De dertien andere liepen zware schade op. Vele miljoenen dollars gingen in vlammen op. Bij een andere aanslag werd schade aangericht aan het ge- bouw van de Boston Bank. Op straat demonstreren jongeren tegen het bezoek. Zij werden met traangas verdreven. De politie ver richtte ongeveer 100 arrestaties. In een verklaring veroordeelden ook 400 priesteds het regeringsbeleid. Er is een veiligheidsdienst ge- vorind van ongekende grootte, die Rockefeller moet beschermen. Hier van zouden 20.000 politiemannen en militairen deel uitmaken. In Peru verwacht men grote on rust, nu een begin is gemaakt met de landhervorming. De plannen hebben al scherpe reacties uitgelokt van de grootgrondbezitters. Dezen krijgen schadevergoeding in de vorm van staatsobligaties, welke conver teerbaar zijn in aandelen in iudu- striële ondernemingen. Ook de betrekkingen met Amerika zijn gespannen, omdat grote delen van Peru in handen van Amerikaan se maatschappijen zijn. De wijze waarop Washington zal reageren zal worden bepaald door het al dan niet toekennen van een „afdoende scha devergoeding". Chili Minister Den Toom van Defensie en staatssecretaris Van Es van Marine (rechts) hebben gisteren in Nimes-Garons, Frankrijk, de eerste Brequet-1150 Atlantic plechtig overgedragen aan de Koninklijke Nederlandse marine. Op de foto: beide heren in de cockpit van de Atlantic. Intussen heeft Chili nationalise ring aangekondigd van de grote ko permijnen van de Amerikaanse Ana conda-maatschappij. Begonnen wordt met het overnemen van 51 procent van de belangen. In 1972 zal de „chilenisering" volledig zijn. De maatschappij heeft het „aan bod tot nationalisering door overeen komst" aanvaard. Linkse groeperin gen in Chili zijn tegen dit beleid van president Fr ei en eisen volledige na tionalisering. (Van een onzer verslaggevers) VUREN Prinses Beatrix en prins Claus hebben gistermorgen een ware triomftocht door het recreatiepark Het Lingebos in Vuren gemaakt. Hun Betuws rijtuig, waarin zij hooggezeten een rondrit door dit unieke project ondernamen, werd omgeven door een enthou siaste menigte van jongeren en ouderen. Al bij de officiële opening van dit recreatiegebied door de onthulling van een glasmozaïèk in de openlucht dreigde het daar in de ruilverkaveling Tielerwaard- West uit de hand te lopen. Als één man drongen de van heinde en ver komende belangstellenden op tot rond het prinselijk paar. Met moeite konden de niet talrijke poli tieagenten de mensenmassa in toom houden. Soepel trokken prinses Bea trix en prins Claus aan een koord, waardoor het tot dan afgeschermde glasmozaïèk van de grafische ontwer per en illustrator Jits Bakker uit De Bilt in zijn volle grootte zichtbaar werd. In Tuil bij Haaften een kort op onthoud voor het prinselijk paar op zijn rondrit door het Linge bos. Het dochtertje van de fa milie Doesburg had voor hen een verrassing in petto: een grote kist aardbeien. Prins en prinses luisteren aandachtig naar de prille toespraak. Naast hen de heer Jan Stuvers (links), de grote man van de ruilverkave ling in Tielerwaard-West, en de heer J. Rozenboom uit Neder- hemert, lid van Gedeputeerde Staten. Behoefte In gezelschap van de dame du pa lais mevrouw E. L. Baronesse Sweerts de Landas Wyborgh, de mi nister van landbouw en visserij, ir. P. Lardinois, de commissaris der Ko ningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers en de voorzitter van de plaatselijke commissie van de ruil verkaveling „Tielerwaard-West", de heer J. Roseboom kwamen prinses Beatrix en prins Claus in het cen trum van Het Lingebos aan. Ir. Lardinois wees in een korte toespraak op de toenemende behoef te aan vele en veelsoortige mogelijk heden van vrijetijdsbesteding. Het Lingebos is een honderd hectare groot recreatieterrein met tal van voorzieningen. In 1963 werd met de aanleg begonnen. In de afgelopen tien jaar is in de ruilverkaveling veel aandacht geschonken aan de ontwa tering, ontsluiting en verkaveling van dit gebied. De minister van landbouw en visse- rij noemde de Tielerwaard-West een j schoolvoorbeeld van de veelzijdige functie van plattelandsreconstructie. Prinses Beatrix had gehoor gegeven aan de uitnodiging Het Lingebos te openen omdat zij als voorzitster van liet Comité Nationale Herdenking 1813-1963 reeds de mogelijkheid on der ogen zag in het centrum van ons land een dergelijk bos te stichten, terwijl prins Claus was gekomen om dat hij als lid van het Presidium van de Raad van Advies voor de Ruimte lijke Ordening geregeld bij vraagstuk ken van planologie en landinrichting betrokken is. Voordat afscheid werd genomen van ir. J. J. Westerhof, president-di recteur Grontmij., ir. C. Staf, presi dent-directeur Heidemij., mr. L. R. J. Ridder van Rappard, burgemeester van Gorcum de heer G. E. H. Tutein Nolthenius, burgemeester van Waar denburg en mr. S. H. Scheenstra, burgemeester van Asperen, bracht het prinselijk paar nog een bezoek aan de manege aan de rand van het Lingebos. PARIJS Premier Jacques Cha- ban-Delmas van Frankrijk heeft gis teren in zijn regeringsverklaring ge zegd dat de nationale onafhankelijk, heid centraal staat. Deze „gouden re gel die generaal De Gaulle ons heeft geleerd", blijft gelden. Een opneming van Engeland in de EEG mag de bestaande structuur niet verzwakken, maar moet haar verster ken, zei Chaban-Delmas, die het be langrijk noemde dat de laatste fase van de EEG tot een goed einde wordt gebracht. Uitbreiding van de Ge meenschap moet „zonder over haasting" geschieden. „Het was een heerlijke dag, écht waar", vertrouwde prinses Beatrix de minister tegen het einde van de mor gen toe. Daarna ging men weer rich ting Lage Vuursche. Prinses Beatrix is met de opening van het Lingebos voor lopig voor het laatst in het open baar opgetreden. In oktober ver- wacht zij haar derde kind. (Van onze correspondent) ARNHEM Nog steeds is het onrustig in het Achterhoekse dorp Beek. Voor de derde ach tereenvolgende avond zjjn er gisteren rellen uitgebroken. Bomen werden omgezaagd en over de weg gegooid. Politie en marechaus see voerden verschillende charges uit op het merendeels jonge publiek, dat vanuit de verre omtrek van Beek is samengestroomd. Tegen negen uur grendelde de aan zienlijke politiemacht het dorp her metisch af. Door voortdurende acties werden de onruststokers zoveel mo gelijk verspreid. De barricades, waar voor ook een werkkeet was gebruikt, waren zoveel mogelijk weer opge ruimd toen tegen twaalven de rust enigszins weerkeerde. Toeristen weg Inmiddels heeft de aktie, die begon bij het afbreken van een klandestien gebouwd zomerhuisje, een averechts effect gehad. De demonstraties wa ren gericht tegen de mogelijkheid dat het op grote schaal afbreken van zomerhuisjes zijn terugslag zou heb ben op het toerisme in Beek. De laatste dagen hebben al veel toeristen die de landelijke omgeving van het Achterhoekse dorp opzoch ten, de wijk moeten nemen vanwege de onrust Tn de Franse regeringsverklaring valt onmiddellijk op. dat positief wordt gesproken over het Britse lid maatschap van de Europese gemeen schap. Enkele maanden geleden was het niet denkbaar geweest, dat de Franse regering hierover topoverleg zou voorstellen met de andere EEG-lan- den. Van groot belang is, dat er een begin wordt gemaakt ook al liggen wer kelijke onderhandelingen met En geland nog niet in het verschiet. President Pompidou gaat met meer tact te werk dan zijn illustere voor ganger, die de Britten botweg de deur bleef wijzen. Zijn methode is ook eleganter, om dat hjj precies heeft aangegeven, wat wèl en wat niet van Frankrijk kan worden verwacht. De nieuwe Franse aanpak zal een eind maken aan het sprookje, dat alleen Frankrijk bezwaren heeft te gen de toelating van Engeland. Ook de andere EEG-landcn hebben nog wel wat voorwaarden op hun lijstje staan, die de onderhandelin gen kunnen bemoeilijken. Zolang de generaal het been stijf hield viel het die landen gemakke lijk, lippendienst te bewijzen aan de Britse toetreding tot de EEG. Die mogelijkheid bestaat niet meer. nu Pompidou het overigens zeer vrijblijvende besluit heeft geno men. een gesprek niet langer te ont lopen. De procedure, die Pompidou voor ogen staat zal veel tijd vergen. Want de Zes moeten het in alles volledig met elkaar eens zijn. In verband met de verkiezingen in West-Duitsland (in september) wordt niet verwacht, dat vóór ok tober het gesprek op gang zal ko men. Alle lidstaten hebben nog tijd de ge volgen te overwegen, die toelating van Engeland meebrengt. Die zul len ingrijpender zijn dan men dacht. (Vervolg van pag. I) Wanneer deze (door de EEG voor geschreven) regeling voor de reizi gerssector er is, zal liet mogelijk zijn zo voorspelt de directie het vervoer zonder tekorten te blijven verzorgen. Zoals bekend, stelt de „Wet tot het tijdelijk verlenen van financiële steun aan ^S" het bedrijf tot slechts eind van dit jaar in staat te voorzien in tekorten aan liquide middelen. Enige zorg voor de toekomst is het goederenvervoer. Hoewel dit vervoer van en naar het buitenland nu flo reert (het binnenlands vervoer daalde opnieuw door de afnemende kolen- produktie) kan dit alleen zo blijven onder geiijke concurrentievoor waarden 'en opzichte van water en weg, aldus het verslag Personeel In het verslagjaar werd een perso neelsvermindering bereikt, in hoofd zaak langs natuurlijke weg, van 1228 mensen; 48 daarvan werden vrijwil lig op wachtgeld gesteld. Op 1 janua ri 1969 waren er daardoor nog 25.482 NS-ers over. Op de hoofdadministra tie werd een verlaging met 300 man in gang ge/.et Verwacht wordt dat in het lopende 'aar het aantal NS-ers minder sterk zal dalen. Hoewel het aantal reizigers ook dit jaar weer is teruggelopen, blijkt de nieuwe aanpak ter stimulering van het vervoer effect te hebben gehad. De weekendrelours. dagabonnemen ten en meerpersoonskaarten trokken veel klanten. Ook de verkoop van gewone retours ging vooruit. De te ruggang zat voornamelijk in de enke le reizen en de abonnementen. Beleid Verdere ontwikkeling van de ver koop hangt, volgens NS sterk af van het ruim'«i.jk en stedebouwkundig beleid. In verband hiermee merkt de directie op. dat in de grote agglome ratie behoefte is aan verschillende railfuncties. Geheel onafhankelijke railstelsels zijn vaak niet nodig. Voor een aanvaardbare financiering moet dan gestreefd worden naar „twee of meer op een baan". Als moderne rail technieken, in volgorde van bereik, worden genoemd de sneltram, metro, stadsspoor en voorstadsspoor of Randstadrail. Alle vier moeten in het hart van de agglomeratie doordrin gen; overstappen tast de kwaliteit aan. Gemeenschappelijk gebruik van in frastructuur is mogelijk voor de laatste drie. NS wil voor de Randstad- rail materieel inzetten, aangepast aan de metro-eigenschappen. Voor integratie, tussen regionaal en stedelijk verveer behoeft men niet tussen de rails te blijven, aldus NS. Ook de streekhus en het stadsvervoer vinden elkaar. De busorganisatie KNVTO werkt thans aan een busplan, dat aansluit op het railplan. Wat de bussen verder betreft: de NS-dochters maakten vorig jaar nog een winst, maar het vervoer liep toch vijf procent terug. Toenemend brom fiets- en autobezit zijn oorzaken, maar ook de tariefsverhoging speelde een rol. Verdere vervoersdaling en kostenstijging worden verw acht. Daar door komt de bus volgens NS. in hetzelfde «chuitje te zitten als de trein. Een beroep op de overheid voor een subsidie van 3 miljoen gul- den kan dan ook niet uitblijven, al- i dus de directie. AMSTERDAM Aan de Vrfje Uni versiteitzUn vier hoogleraren benoemd: dr. J. Oort voor de algemene, in het bijzonder de experimentele pathologie; dr. M. A. Kaashoek In de zuivere wis kunde, dr. ir. P. Ros in de anorganische en de theoretische scheikunde, en dr. C. C. F. Gordijn in de leer van het men selijk zich bewegen. Dr. J. Oort (1928) studeerde te Lei den, waar hij zich tot patholoog spe cialiseerde. Hij promoveerde in 1957. werd docent in de algemene pathologie en hoofd van de afdeling experimen tele pathologie: was een jaar werk zaam in het National Institute for Me dical Research te Londen. In 1967 werd hij lector in de algemene pathologie te Leiden. Hij en zijn medewerkers heb ben vele publikaties op hun naam staan. Dr. Kaashoek (1937) studeerde wis kunde te Leiden, waar hij in 1964. cum laude promoveerde. Sinds 1965 is de heer Kaashoek lector aan de V.U. Dr. Ros (1939) studeerde scheikunde te Eindhoven. Hij promoveerde met lof in 1964 in de technische wetenschap- pen.D aarna was dr. Ros twee jaar werkzaam aan het Massachusetts Insti tute of Technology te Cambridge. Sinds 1964 is hij verbonden aan het Konink lijk Shell Laboratorium te Amsterdam en aldaar vanaf juli 1966 werkzaam in de Fundamentele Researchgroep. In 1968 werd dr. Ros buitengewoon hoog leraar aan de V U. Dr. Gordijn (1909) behaalde de aktie M.O. lichamelijke oefening en de ak ten MO-A en MO-B Pedagogiek. In 1957 legde hij het doctoraal examen af en het jaar daarop promoveerde hij Van 1945—1953 was dr. Gordijn leider lichamelijke opvoeding aan de VU. Sinds 1947 is hij rector van de Christe lijke Academie voor lichamelijke op voeding en in 1963 werd hij benoemd tot buitengewoon lector aan de VU. TERRACINA In een massa graf bij Terracina in Italië zijn skeletten gevonden van vijftig mannen van elk meer dan twee meter lang. Archeologen zijn be zig na te gaan of het hier de over blijfselen betreft van leden van een Romeins ..reuzenlegioen", een erewacht bestaande uit mannen, die om hun afmetingen en kracht waren uitgezocht. Uit niets is tot nu toe gebleken hoe de mannen zijn gestorven en wie het waren. Op de grafkisten stonden geen inscripties en men heeft geen bezittingen bij de do den aangetroffen of wapens. De leeftijd varieerde tussen de 35 en de 40 jaar. De gebitten van de mannen waren in zeer de conditie. Dat in het gruf niets anders is gevonden dan skeletten vinden archeologen bijzonder ongewoon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7