Kerken moeten zich aan „verboden vragen" wijden DIVERSITEIT IN DE KERK Familie Scliultz vindt liet huis leeggeroofd Sterk groeiende UBO sluit fusie niet uit Voorstel aan kerken over derde wereld Een woord voor vandaag VERF Uw probleem is het onze. Finse kerk in rots Uurloon gestegen met 7^ procent „Beweging voor paus en kerk" in Duitsland Verlaging accijns suiker bevordert tandbederf (O O O O O O O O Noodkerk id Amsterdam- Wi afgebrand Nachtvluchten Biafra hervat BEROEPINGSWERK VRIJDAG 27 JUNI 1969 ln de afgelopen dagen heb ik geprobeerd in woorden het ge weldig mysterie te vangen van Christus, die „in de gestalte van God was" en „in de gestalte van mensen" op onze we reld is gekomen. Paulus gaat echter nog een stap verder. Christus blijft niet alleen mens, maar „in zijn uiterlijk als een mens bevonden, heeft Hij Zich vernederd en is gehoor zaam geworden tot de dood." Dat lezen we in Phïlippenzen 2 8. Dit is precies het omgekeerde van wat de mens wil. Ieder mens streeft ernaar zichzelf te verheffen. En als hij zichzelf niet voldoende omhoog kan werken in deze wereld, wil hij dat zijn kinderen meer worden dat hij zelf is. Het leven kan sommige mensen zo slaan, dat zij zich neerleggen bij hun fa len, maar dan ontstaan toch frustraties, want de mens wil meer zijn dan hij is. Die zelfverheffing is tegelijkertijd zonde en zegen. Ze werd geboren uit het verlangen van de mens, die het niet voldoen de vond dat hij geschapen was „in het beeld, of de gestalte van God" maar „als God wilde zijn". De mens wilde op de troon van God gaan zitten. Tegelijkertijd is dit toch een ze gen, want dit verlangen om meer te zijn, komt ook voort uit het besef dat we voor meer geschapen zijn. Maar Christus legt ook dat puur menselijke verlangen naast zich neer. Hij probeert niet een groots rabbi te zijn. Hij pro beert niet een wereldhervormer te zijn. Hij probeert niet een revolutionair te zijn. Hij werkt zich nergens naar op, maar vernedert zich. Hij volgt de weg van de zondeval tot in zijn uiteindelijke consequentie. Vrijwillig wandelt Hij voor ons de weg die wij gedwongen moeten gaan. Dat is de weg naar de dood. We lezen vandaag: Zacharia 3 1-10. Pinkstergemeenten kunnen een theologie der armen ontwikkelen „«schilderen eenvoud T"'- U\eurenkeus _cCcMI duurzaamheden q^qVERTROFFEN verwerking. >n strijken en dekken. (Van onze kerkredactie) MEXICO STAD De kerken kunnen een forum vormen, dat zich durft te wijden aan de „verboden vragen", de taboes van de Mexicaanse gemeenschap, en ze eerlijk onder ogen durft te zien. Dit zei dr. Walter J. Hollenweger, secretaris voor evangelisatie van de Wereldraad van Kerken tijdens een persconferentie in de stad Mexico. Hij was daar in verband met een gesprek over het gezag van de bijbel tussen protestanten, jezuïeten en mensen uit de pink sterbeweging. Hollenweger, die zelf uit de pinksterbeweging stamt en tien jaar lang voorganger was van een pinkstergemeente, is een erkende au toriteit op dat gebied. Hij studeerde aan de universiteiten van Bazel en Zürich en schreef toen een „Hand boek voor de pinksterbeweging" in tien delen. Zojuist heeft hij een nieuw boek gepubliceerd getiteld „Enthusiastisehes Christentum". Bin nenkort verschijnt daarvan een En gelse vertaling. Hollenweger citeerde als voorbeeld voor zijn stelling dat de kerk de „verboden vragen" in een bepaalde gemeenschap kan aanvatten, de bespreking die niet zo lang geleden in Guarnevaca plaats vond tussen werknemers en werkgevers. Samen spraken zij over de vraag: „Als wij aan de avondmaalstafel gezeten als gelijken beschouwd worden, waarom Brieven die niet rijn voorzien van naam en adres kunnen niet tn behandeling worden genomen. Ge- helmhouding ls verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verhand staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Ik heb een middelmatig grote hond, die het hele jaar door verhaart. Tapijten en kleden in de kamer zitten iedere morgen met haar. Als hij op je schoot zit, komt er haar op de kleding. Om de twee of drie dagen borstel ik ook nog haar van zijn huid af. Hij blijft verharen, 's Morgens en 's avonds krijgt hij tarwebrood met een beetje boter erop. 's middags een beetje overschot van ons middagmaal. Antwoord: Tegen verharing van honden en katten zijn middelen te koop in een dierenspeciaalzaak. De voeding die u de hond geeft, is niet geschikt om hem in een topconditie te houden. Een hond is een vleeseter en restjes van het middagmaal zijn niet goed voor hem. U kan beter tegen redelijke prijs slachtafval ko pen en dat vermengen met klein gesneden verse groente. Oud bruin brood is wel geschikt als tweede maaltijd. Een volwassen hond heeft per dag slechts tweemaal eten no dig. Vraag: Een bejaarde weduwe heeft tot nu toe geen uitkering AOW genomen, hoewel zij van het begin af daarvoor in aanmerking kwam (haar overleden man had dit om persoonlijke redenen niet ge daan en ze hadden het toentertijd ook niet nodig). Om de zeer hoge levensonderhoudskosten der laatste jaren heeft de weduwe erover ge dacht dit te gelegener tijd aan te vragen. Waar kan zij dit doen? Hoe moet er gehandeld worden met het nog niet uitgekeerde geld? Antwoord: Daar zij en haar echt genoot indertijd de AOW-uitkering geweigerd hebben op grond van vermoedelijk principiële bezwaren, bestaat er eigenlijk over de afgelo pen periode geen recht meer op uit kering met terugwerkende kracht, nu de man overleden is. Alleen voor het geval, dat de man tussen de totstandkoming van de AOW en het bereiken van de 65-jarige leeftijd via de belastingdienst premie be taald heeft, wordt deze premie te rugbetaald. Zij kan daarnaar infor meren bij de raad van arbeid, waar zij ook de uitkering kan aanvragen. Zij krijgt dan ten hoogste één jaar on gehuwden-uitkering met terug werkende kracht en dan verder de uitkering voor de komende jaren, maar dan vervalt wel de terugbeta ling van de eventuele premie. Vraag: Wat is het adres te Soest voor vakantie met een huifkar? Je kunt ermee van Soest naar Drenthe trekken. Antwoord: P/a de heer Jansen, Vredehofstraat Soest. Vraag: Ik heb aan de filodendron- cactus zaadbollen gekweekt van ro ze op rood of andersom. Hoelang moeten die bollen eraan zitten? En wat moet er verder mee gebeuren? Antwoord: Het is een vreemde naamcombinatie, daar we filoden- droncactus niet kennen, wel een philodendron (gatenplant) en een phyllocactus (bladercactus) maar dat is voor ens verdere antwoord niet van belang. Laat die zaadbollen eraan zitten tot ze geel beginnen door te scheme ren, pluk ze dan af en laat ze dro gen. Daarna verwijdert u het zaad en doet dit in een kistje in een mengsel van fijne vochtige turf in gewassen rivierzand. Zaai het ge lijkmatig uit. druk het aan en bedek het met een zeer dun laagje van hetzelfde grondmengsel. Spuit het met een fijne bloemenspuit nat (het mag niet stromen) en bedek het dan met een stuk glas en doe er een krant over. Standplaats in de vensterbank in •ie zon. Elke dag de ruit keren om iet condenswater eraf te laten lo pen. Als het zaad kiemt, haal dan de krant weg en ook geleidelijk aan de rui*. Caina-zeiidelingeii gedupeerd kunnen we elkaar dan niet als gelij ken aan de conferentietafel ontmoe ten?" Eigenwaarde O Vooral de pinkstergemeenten van Mexico hebben er toe bijgedragen om de bevolking te doen beseffen dat armen ook een bepaalde eigenwaarde bezitten. De Mexicaanse pinksterge meenten zijn de laatste jaren sterk gegroeid. Zij omvatten reeds de helft van het totaal aantal niet rooms-ka- tholieke christenen in dat land. De meeste gemeenten en kerkgroeperin- gen van dit type ontvangen in het geheel geen buitenlandse steun, zoals dat wel het geval is met de andere protestantse kerken. Ze zijn er daardoor in geslaagd om (Van onze kerkredactie) HOLLANDIA Het Neder landse zendingsechtpaar Schultz, dat werkt in het gebied van de Wisselmeren op West-Irian, is heel zfón bezit kwijt. Op aanra den van de Kapauku's ontruim den zy het gebied toen er plot seling een opstand losbarstte tegen het Indonesische regime. Ze brachten ongeveer tien dagen in de Baliemvallei door, waar alles rustig bleef. Toen ze in hun huis terugkeerden, bleek het ge heel te zyn leeggeroofd. Niet alleen het Nederlandse echt paar verloor al zijn bezittingen maar ook de Kapauku-predikanten, de In donesische goeroe die zijn leven lang daar reeds evengeliseert en de Ame rikaanse zendeling Ken Troutman werden gedupeerd. Wat niet gestolen was bleek kort en klein geslagen. Uit sommige huizen, zoals dat vas Jan Schultz was alles wat los en vast zat verdwenen, uit andere huizen vooral huisraad. De zendelingen be horen tot de Christian and Missiona ry Alliance, in het Nederlands meestal afgekort tot Cama. Stempel Het verlies van de familie Schultz wordt geschat op ongeveer 5000 gul den, terwijl het totale verlies zeker de 25.000 gulden overschrijdt. Het be richt kwam te laat om nog in het jongste nummer van het maandblad De Pionier van de Cama op te ne men. In allerijl werd een stempel Café-Rest. BELVÉDÈRE SCHOONHOVEN Uniek len'ras aan de Lek Gerenor^rteerde keuken Receptiell en partijen Nieuw éfitree Telefoon 01823-2377 vervaardigd, waardoor het kale be richt nog op de omslag gestempeld kon worden. De abonnees van het blad reageer den spontaan, want in een week tijd is reeds 3000 gulden gestort op giro 309400 van de Cama te Wassenaar, vertelde de nieuwe directeur, oud-zendeling A. Stringer ons. (Van onze kerkredactie) HELSINKI Eind augustus komt in de Finse hoofdstad een kerk gereed, waarvan de plannen al zeventig jaar geleden gemaakt waren. Deze kerk is helemaal uitgehouwen in een reusachtige rots in het stadscentrum. Omdat de kosten meer dan drie miljoen gulden hebben be dragen, is er meermalen tegen de bouw van deze kerk gepro testeerd. Zo hebben verleden zomer studenten op de binnen muur van de kerk enkele malen het woord „Biafra" geschreven. Men denkt erover, dit te laten staan. DEN HAAG Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het gemiddelde verdien de uurloon van volwassen werkne mers (arbeiders en employées) tussen oktober 1968 en april 1969 gestegen met rond 7'/j procent. Dit blijkt uit een onderzoek bij nijverheid, handel, vervoer en bank- en verzekeringswe zen. Luth er-uitgave compleet (Van onze kerkredactie) STUTTGART „Luther Deutsch", een keur uit de werken van Maarten Luther in tien delen, is thans compleet. De tien delen (in een tijd van twintig jaar uitgegeven door Ehren- fried Klotz te Stuttgart en Vanden- hoeck en Ruprecht te Göttingen) be vatten de belangrijkste werken van Luther compleet en een bloemlezing van zijn preken, brieven en tafelge sprekken. Verder hoort er een Lu- ther-lexicon bij met 1700 citaten en 800 trefwoorden. Het chronologisch eerste deel (met lezingen, disputaties en geschriften van Luther tot 1518) is het laatst verschenen. Vooral dit deel is belang rijk voor het gesprek Rome-Refor matie. Volgens de bewerker, prof. Kurt Aland, heeft de volledige doorbraak tot het reformatorische inzicht bij Lu ther pas in 1518 plaatsgehad, dus na de beroemde 31e oktober 1517. De traditionele opvatting plaatst Lu thers „Turmerlebnis" enkele jaren vóór 1517. (Van onze kerkredactie) FRANKFORT Conservatieve rooms- katholieken in Duitsland heb ben hun krachten gebundeld in de „Beweging voor paus en kerk". Deze organisatie wil nauw samenwerken met de protestantse belijdenisbewe ging „Geen ander evangelie". De „Beweging voor paus en kerk" noemt zichzelf nadrukkelijk „katho lieke belijdenisbeweging", naar het voorbeeld van „Geen ander evange lie". In een manifest, dat 19.000 handte keningen kreeg, keren deze conserva tieve rooms-katholieken zich tegen nieuwe formuleringen van de dog ma's, tegen een nieuwe interpretatie van het geloof, tegen de liefdeloze en verwoestende kritiek op de kerk en haar tradities cn tegen een democrati sering van de kerk, die haar hiërar chische orde aantast. een geheel Mexicaanse leiding te kie zen en een eigen Mexicaanse liturgie te ontwikkelert. Bovendien bieden ze J de leden binnen het raam van een analfabetische gemeenschap de kans i om zich sociaal en intellectueel ver der te ontwikkelen. Ondanks hun ge brekkige opleiding „draagt ieder kerk lid een geheel eigen verantwoorde lijkheid," vertelde Hollenweger de Mexicaanse journalisten^ Contacten Volgens Hollenweger beginnen de Mexicaanse pinkstergemeenten pas hun eerste oecumenische contacten op te bouwen. Maar de conferentie over het gezag van de bijbel tussen jezuïeten, kerken uit de Wereldraad en pinkstergemeenten achtte hij een bemoedigend begin. Zijn boek „Ethusiastisches Christentum" biedt nog veel meer in formatie over oecumenische contac ten met pinkstergemeenten. Zij ver tonen nog altijd een opmerkelijke groei in Latijnsamerikaanse landen, in Afrika, maar ook in Rusland en Italië. Overal ter wereld geven de pinkstergemeenten niet alleen een bijbelse stem aan de lijdenden en de misdeelden in de maatschappij, maar schenken zij ook christelijke hoop aan de armen. Twee kanten De ontwikkeling van de pinkster gemeenten, zei Hollenweger, kan twee kanten uitgaan. Hij hoopte dat ze in staat zullen zijn een „theologie der armen" te ontwikkelen en voorts een liturgie voor het post-literaire tijdperk en een niet-burgerlijk soci aal en politiek programma. De andere mogelijkheid is dat de pinkstergemeenten zich zullen aan passen bij de gevestigde kerken. Dan zullen ze een fundamentalistische theologie kiezen en een vaste liturgie gaan ontwikkelen. Welke kant de pinksterbeweging ook uit zal gaan, meent Hollenweger, de vragen die zij stelt zijn van belang voor alle kerken, ook al kunnen niet al haar antwoor den door iedereen aanvaard worden. (Van onze soc.-econ. redactie) BUNNIK De NV UBO, levensverzekering- en schadever zekeringsmaatschappijen van de christelijke vakbeweging, hebben ook in 1968 een bijzonder voor spoedig jaar gehad. Directeur G. Lenderink maakte gisteren in de aandeelhoudersvergadering be kend, dat het totaal verzekerd kapitaal van de levenmaatschap pij is gestegen van 308 miljoen tot 349 miljoen. Op 20 juni was zelfs al een portefeuille-omvang beschikt van 370 miljoen. De produktie bij de effectenspaar kassen gaf evenals vorig jaar ook over dit jaar al weer een verdubbe ling te zien. Bij de collectieve verze keringen neemt de groei toe. De gunstige ontwikkeling heeft het mogelijk gemaakt, het waarborg fonds, dat de christelijke vakbewe ging bij de start van de maatschappij ter beschikking stelde (circa 900.000), vol te storten. Dit bedrag wordt nu omgezet in een postcurrente lening tegen een rente van zeven procent. Per jaar wordt tien procent omgezet in aande len. Gering President-commissaris, prof. dr. J. E. Andriessen. verklaarde dat de moeilijke aanloopjaren thans voorbij zijn. Er zijn nog wel grote problemen wat betreft de kostenontwikkeling voor de toekomst, maar hij zag Werkgroep „Kerk en Ontwikkelingssamenwerking" UTRECHT De werkgroep „Kerk en ontwikkelingssamen werking" heeft een actiepro gramma opgesteld, waarin tal van voorstellen zijn gedaan „om de kerken bewust te maken van hun verantwoordelijkheid ten opzichte van de nood in de zo genaamde derde wereld". In deze voorstellen zijn verwerkt de aanbevelingen van de wereld conferentie voor kerk en samen leving 1966, de pauselijke ency cliek Populorum Progressio en de assemblee van de Wereld raad van Kerken in juli 1968. De werkgroep is van mening, dat de kerken grote bijdragen kunnen leveren, omdat ze zich vrij kunnen opstellen. Het programma van actie is ingediend bij de leden van de Raad van Kerken. Voorgesteld wordt onder andere personen aan te trekken, die het mon diale denken ter plaatse stimuleren. De kerken zouden verder voorafgaan de aan de vredesweek 1969 een grote landelijke bijeenkomst moeten organi seren, waarop informatie wordt ge geven over de houding van de ker ken inzake internationale ontwikke lingssamenwerking. Een volgend voorstel is: de kerken in aanvulling op de bedragen, die zij besteden aan zending en werelddiaco- naat, twee procent van de totale ker kelijke inkomsten te bestemmen voor ontwikkelingssamenwerking. ROTTERDAM De consequentie van de verlaging van het suikerac cijns is onder meer. dat meer suiker houdende versnaperingen worden ge consumeerd, waardoor tandbederf in de hand wordt gewerkt. Dit is de mening van de besturen van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der tandheelkunde te Utrecht, de Nederlandse vereniging voor sociale tandheelkunde te Am sterdam, en Het ivoren kruis te Rot terdam. Hun bezwaren hebben zij voorgelegd aan de regering en de Tweede kamer. Het schijnbare financiële voordeel van de suikeraccijns zal ten koste van in het bijzonder de gezondheid van de kleuters gaan. menen deze organisaties. 2 3 U 5 6 7 8 9 Twee kerken in ons land zijn in het bijzonder in beweging, de Rooms Katholieke Kerk en de Gere formeerde Kerken. In beide proberen de vele leden zich los te maken van een naar hun gevoel al te eenvormige kerkbeschouwing. In beide wordt veel gesproken over pluriformiteit of, zoals prof. dr. D. Xauta het noemt: diversiteit in de kerk. In het „Centraal Weekblad" erkent de emeritus hoogleraar, dat er vele vragen blijven: „Wanneer met zoveel nadruk op het aanvaarden van diversi teit in de kerk wordt gewezen, brengt dan een dergelijke ruimte niet het ernstig gevaar met zich mede. dat de belijdenis der kerk in het gedrang geraakt? Moet zo iets niet onvermijdelijk tot gevolg hebben, dat aan die belijdenis slechts weinig waar de wordt gehecht en niet weinige leden der kerk als een te verwaarlozen haar gaan beschouwen element? Prof. Nauta geeft toe dat die gevaren wel dege lijk bestaan. Maar, zegt hij: „het aanvaarden van diversiteit onder de gelovigen is een even legitieme zaak, als het in acht nemen van de zuiverheid der belijdenis." geen reden tot pessimisme. De draag kracht van de maatschappij is no| betrekkelijk gering, vooral gelet oj de vele fusies in de verzekeringswe- p reld, die tot steeds grotere concern leiden. Veronderstellend, dat de UBO de toekomst ook tot samenwerking met andere maatschappijen zou ko men, merkte de heer Andriessen op dat daarbij dan toch de eigen identi teit van de UBO bewaard zal moetei blijven. UBO zou dus altijd 51 pro cent van de aandelen in handen moe ten hebben. Wel gaf de heer Andries sen toe, dat de UBO nog veel grotei moet worden om de kostenontwikke ling voor de toekomst het hoofd t< kunnen bieden. Indexcijfers Aan de hand van indexcijfers gal de heer Lenderink een beeld van d^j groei van de maatschappij. Uitgaande^ van 1964 is 100, sprong de produktia-£ het afgelopen jaar van 149 naar 169<ja het premie-inkomen van 138 naa»>e 155, het -nterest-inkomen van 182k; naar 223 en het eigen vermogen van 166 naar 192. In guldens waren de bereikte cijfers als volgt: 350 mil-P' joen (levensverzekeirng), 6,5 mil-P® joen (levensverzekering), 6,5 mil-P (interest) en 1,5 miljoen (eigen ver-p mogen). Hier staat tegenover dat ook0' de kosten fors stegen van 136 naar 164 punten of van 2,5 miljoen naarn; 3 miljoen. \- Commissaris Uit dc aandeelhoudersvergadering; kwam de vraag, of het niet wenselijkV is ook een werkncmerscommissarisl1- aan te wijzen. De heer Andriessen^ zegde toe deze kwestie in de raad teL bespreken, mede in overleg met dei' ondernemingsraad. In de volgender' aandeelhoudersvergadering zal hiero-ki ver worden gerapporteerd. De raadn van commissarissen zal zich daarbij!^ tevens een mening vormen over defu betekenis van de werknemerscom-|i missaris in het algemeen. M p AMSTERDAM Gisteren rond drie uur is de voormalige noodkerk, de Pauluskerk, in de Pieter Caland- laan in Amsterdam-West volledig af gebrand. Het houten gebouw was juist enkele dagen geleden door de gemeente Amsterdam opgekocht om te gaan dienen als een jeugdhuis voor het district Slotervaart. Men was gisteren begonnen met het op knappen van het gebouw. De brand woedde zo hevig dat op een gegeven ogenblik acht stralen nodig waren om het vuur, dat uiteraard zeer grote belangstelling trok, te bedwingen. De brand is ontstaan door het optreden van baldadige jeugd. KOPENHAGEN De interkerke lijke hulporganisatie „Joint Church Aid" heeft gisteren aangekondigd, dat het op volle schaal de nacht vluchten op Biafra vanaf het Portu gese eiland Sao Tome gaat hervatten. Het besluit is genomen om de zie kenboegen en ziekenhuizen in Biafra open re houden. Ondanks het grote risico van de nachtvluchten ontving het besluit de volle instemming van de piloten. Als men geen maatregelen had getroffen zouden binnen een week alle ziekenhuizen in Biafra gesloten zijn, aldus de verklaring. INVUL PUZZEL Horizontaal woorden invullen van de volgende betekenis: 1. vis, 2. on aangenaam, 3. herhaling, 4. wit paard (meervoud), 5. plan hebben, 6. kwar taal, 7. herstelling, 8. het tegenover gestelde, 9. poolster. Bij de juiste oplossing ieest men in de cirkeltjes de naam van een plaats in België bij Spa. Oplossing vorige puzzel. Hor.: 1. maske - Bart. 2. olie - non - Ee. 3. ein - Pieter. 4. die - eg - Tiel. 5. en - kreet - la. 6. room - nadat. 7. bel - aard - te. 8. avond - maan. 9. ram - Deen - Lt. Vert.: 1. moeder - bar. 2. Ali - Ino - Eva. 3. sine - kol - om. 4. keper - mand. 5. enige - made. 6. boete - arme. 7. anti - t.d. - Dan. 8. reëel - at- al. 9. ter - latent. .Aan een schromelijke dwa ling zouden wij ons schuldig ma ken. wanneer de belijdenis der kerk door ons bij wijze van ba gatel werd beschouwd. Zij moet integendeel worden gezien als deel uitmakende van het wezen en karakter der kerk. Een kerk die niet belijdt en geen duidelij ke belijdenis heeft, beantwoordt niet aan haar taak en roeping." Aldus prof. dr. D. Nauta in het Gereformeerd Weekblad. Maar dit is niet het laatste woord dat gesproken kan worden. Dit is voor de Amsterdamse kerkhistoricus de ene kant van de medaille. Deze visie houdt niet in, zegt hij dat voor wie zich niet in alles hiermede vere nigt geen plaats zou zijn in ons mid den. Ambtsdragers Hij schrijft dan: „Een dergelijke eis wordt op het ogenblik nog wel gesteld aan de ambtsdragers in de kerk. Wat hen betreft is er geen di versiteit mogelijk ten opzichte van wat in die belijdenisgeschriften is neergelegd. Alleen met betrekking tot wat daarin niet aan de orde komt bestaat er ruimte om onderscheidene opvattingen te huldigen." „Aan andere leden der kerk heeft men echter altijd een, zij het beperk te, vrijheid gelaten om afwijkende opvattingen te volgen. Om een voor beeld te noemen, degenen die be zwaar hadden om de kinderdoop te erkennen, werden niet afgewezen en mochten delen in het lidmaatschap van de kerk." „Is het verantwoord de hier geschetste situatie te bestendigen? En moeten wij niet tot het inzicht ko men dat op de bestaande wijze te weinig ruimte wordt geboden aan de diversiteit die onder christenen nu eenmaal wordt aangetroffen?" Belemmerend Ik laat hier in het midden de bin ding der ambtsdragers aan de belijde nisgeschriften. Ook in dat opzicht kunnen er rechtmatige vragen wor den gesteld, met name wanneer het betreft belijdenisgeschriften uit een lang vendogen periode, waaraan ge breken kleven die voortvloeien uit het beperkte karakter van wat door mensen is opgesteld. Maar op zichzelf kan het geen bezwaar opleveren dat voor ambtsdragers strengere maat staven gelden dan voor overige gemeenteleden. „Juist met betrekking tot hen is hier evenwel aanleiding zich nader te beraden. De inhoud van de bestaande belijdenisgeschriften werkt, zowel door uitvoerigheid als door betoog trant, belemmerend. Er wordt dien tengevolge te weinig ruimte geboden voor de diversiteit die *r volkomen rechtmatig onder christenen bestaat. De genoemde omstandigheid staat in de weg aan een gezonde ontwikke ling." „Trouwens, ook van degenen die momenteel deel uitmaken van onze kerken, kan in werkelijkheid niet worden volgehouden dat zij allen als geestelijk eigendom bezitten hetgeen in de belijdenisgeschriften staat ver werkt." Legitiem Zoiets behoeft ook niet van een ieder te worden verlangd. Wij zouden kunnen volstaan met de gedachte dat er een heengroeien moet zijn naar wat in die geschriften door kundige en gelovige theologen tot uitdrukking is gebracht. En dan nog onder de reserve dat een en ander met mense lijke gebrekkigheid is gebeurd en voor verbetering vatbaar." „Het aanvaarden van diversiteit onder de gelovigen is een even legi tieme zaak, als het in acht nemen van de zuiverheid der belijdenis. Het een mag niet gebeuren ten koste van het ander. Wanneer wij het bij de vraag der belijdenis wat meer naar de diepte dan naar de breedte zoe ken. zouden wij misschien als vanzelf meer recht kunnen doen wedervaren aan de diversiteit onder de belijders van de Christus." Oplossing „Ik meen dat wij in die richting de oplossing kunnen vinden van de on derhavige kwestie. Door op afgeleide punten van de belijdenis minder stringent te werk te gaan dan in een vroegere periode, kunnen wij berei ken dat er een grotere ruimte ontstaat voor het aanvaarden van di versiteit in de kerk." „Zoiets behoeft niet te leiden tot het ontstaan van partijen en richtin gen in de kerk, juist omdat dan de volle nadruk kan worden gelegd op wat de kern is der belijdenis: het zich één weten in Jezus Christus als de Heer en het Hoofd der kerk." NED. IIERV. KERK Beroepen te Andel (N.B.) en te Tho- len: kand. G. C. Kunz te Delft; te Ant werpen (prot. evang. gem.): prof. dr. W. H. Beekenkamp. ex-hoogleraar te Brussel, te Delft; te Tjietjerk toez.: kand. L. Westland te Huizen (N.H.): te Maassluis (vac. H. F. Meijer) toez.: Tj. M. Haijtjema te Putten. Aangenomen naar Jutfaas: J. v. d. Hoek te Nijmegen. Bedankt voor Amsterdam (Andreas- ziekenhuis): drs. G. M. Spelberg te Utrecht. Beroepbaarstelling: kand. D. Nijnen- huis. Korenlaan 30. Putten: kand. A. de Keizer, Oostmoersedijk 1, Stad aan 't Haringvliet; kand. drs. G. H. Cohen Stuart. Frans Halslaan 257. Oegstgeest; kand. G. C. Kunz, Westplantsoen 110, Delft. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Hillegersberg: J. v. d. Wal te Zwolle. GEREF KERKEN (vrijgem.) Bedankt voor Steenwijk (scriba E. Petter): H. Mostert te Harderwijk. OIIRIST. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Drogeham en te Slie- drecht (Middeldiepstraat): kand. R. v. Beek te Ede. Bedankt voor London (Ont-Can.): P den Butter te Bunschoten: voor En- schede-oost: A. Rebel te Groningen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Zu'dwiik, 1 Pendrecht. Lombardijen: kand. Th. v. 1 Stuyvenberg te Bodegraven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2