UNIVERSITEIT AUTONOOM Commentaren NS ziet het niet somber in Miljoenen op weg naar hun vakantieoord PRINSES IRENE IN VERWACHTING Mellema leidt CHU- fractie Het Kwartet SPREUK (RITA) HET WEER Nota minister Veringa aan Kamer Wet wetenschappelijk onderwijs gewijzigd Geen stank na gif in Rijn m w* advocaatbowls JAMIN LAATSTE VLUCHT OP 30 JULI Eerste kind februari u kiezen: f 27,50 50. - HOUTRUSTHALLEN t.m. 28 JUNI Nieuwe leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer (Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 27 juni 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hieuwt Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p., w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur Hij slaapt goed die niet weet dat hij slecht slaapt. SYRUS „Mam, de schilder wil niet goeie raad luisteren." Geleidelijk meer opklaringen met voornamelijk in het binnen land hier en daar een bui. Ma tige tot vrij krachtige naar west tot noordwest ruimende wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. DE BILT Tussen Sohotland en IJsland bevindt zich een de pressie die in de richting van Noorwegen koerst. Een bijbeho rend frontensysteem met veel bewolking trok over de Britse eilanden en bereikte in de och tend het westen van ons land. Daarbij vielen op verschillende plaatsen regenbuien. Dit front trekt geleidelijk verder en zal zich morgen ten oosten van ons land bevinden. Achter dit front komt een rug van hoge luchtdruk naar West-Europa. Vooruitzichten voor zaterdag en en zondag: na enige tijd regen, vrij zonnig met gematigde tem peraturen. Vooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland voor zondag: aantal uren zon: 4 tot 12; min. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. .temp. 0 tot 4 graden onder nor- 1 maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar), constant. Strandweer Zwak koufrontje passeert snel met wat regen. Daarna een sterke rug van hogedruk met zon nig weer Zwakke tot matige zee wind. Temperatuur 18 tot 20 gra den, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Tijdens het weekeinde overwegend zonnig, maar geen belangrijke tempera tuurstijging door wind van zee. Huurverhoging (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Veringa van Onderwijs en weten schappen en zijn collega Lardinois van Landbouw zullen op zeer korte termijn bij de Tweede Kamer een wetsontwerp indienen voor een totale vernieuwing van de besturen van hogescholen en universiteiten. In een nota, die beide minis ters vanmiddag aan de Kamer hebben aangeboden, kondigden zij een voorlopige structuurver andering aan met een beperkte geldingsduur, teneinde met deze nieuwe structuur ervaringen op te doen. Na verloop van deze pe riode zal een definitieve wet worden opgesteld. In het aangekondigde wetsvoor- Zon en maan -21.04: 20.34 - 2.06. 29 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) beschikt over geen enkele aanwijzing dat de vergiftiging van de Rijn gevolgd zal worden door een stankgolf, zoals sommige berichten willen. Hij zei dit gisteren in de Tweede Kamer in ant woord op mondelinge vragen. Minister Bakker (Verkeer en wa terstaat) voegde eraan toe- dat met ingang van vandaag al het water weer vrij komt, behalve voor de wa terleiding. De Rijn' heeft zich in een paar dagen hersteld. De visstand niet: de schattingen lopen tot een paar jaar. De minister Bakker en de staatsse cretaris dachten dat de endosulfan niet erg gevaarlijk is voor de mens. De schade in Nederland kan nog op lopen door de lange wachttijden van schepen voor dichte sluizen. De Duitse waarschuwing kwam erg laat, meende de minister, maar de Duitse overheid heeft de alarmering nu van de waterleidingbedrijven overgenomen. Er is inmiddels een kleine stap vooruit gedaan naar een internatio nale regeling voor de Rijn. stel komt voor het huidige bestuur van de universiteiten en hogescho len een fundamenteel ander stelsel in de plaats, waarbij het universitai re bestuur in zijn geheel in handen van organen van de autonome uni versitaire gemeenschap vyordt ge legd. Inspraak Dat betekent dat op de onder scheiden niveaus vertegenwoordi gende bestuursorganen in het leven zullen worden geroepen, waarin, naast de hoogleraren, ook de lec toren en wetenschappelijke mede werkers, het niet-wetensehappelijke personeel en de studenten zullen worden vertegenwoordigd. Bovendien zal bij het hoogste ver tegenwoordigende bestuursorgaan, de universiteits- of hogeschoolraad, wor den voorzien in een zekere inspraak van de maatschappij, zoals thans in het college van curatoren het geval is. Het dagelijks bestuur zal op de verschillende niveaus van de uni versitaire organisatie binnen liet al gemeen beleidskader, door de univer siteitsraad bepaald, worden uitge oefend door kleine colelges met leden, die een volle dagtaak hebben. Deze nieuwe organisatie zal als grondslag kunnen dienen voor de nadere uitwerking die in de prak tijk bij elke universiteit of hoge school kan variëren. Er zal geen en kel onderscheid worden toegestaan tussen openbare en bijzondere uni versiteiten of hogescholen. Voor een uitgebreider verslag zie elders in deze krant). VANAVOND EN MORGEN: morgen IIO^ ram van 99 voor 89 niet te geloven voor die prijs! Van een onzer verslaggevers XrNHEM Enkele miljoe nen Nederlanders beginnen van avond en morgen aan de jaar lijks „grote trek" naar hun (meestal al heel vroeg in het jaar besproken) vakantiebestem ming, in Nederland of over de grenzen. De grootste verkeersstromen zullen zich bewegen in de richting van Duitsland en België, maar ook de wegen naar de binnenlandse vakan tie-oorden zullen buitengewoon druk zijn. Daarbij komt nog, dat in Assen .vlucht von 15 j1 f A :viu*-IM P.irAOOOrt\ Het particulier secretariaat van H.K.H. prinses Irene en prins Carel Hugo van Bourbon Parma deelt me de, dat prinses Irene haar eerste kind verwacht in de eerste helft van februari. De behandelend gynaecoloog, prof. dr. J. L. Mastboom uit Nijmegen, heeft meegedeeld dat prinses Irene het uitstekend maakt. Het secretariaat van H.M. de Ko ningin kon nog niet zeggen of de be valling in Nederland of in Spanje zal geschieden. De prinses en haar echtgenoot ko men vanavond uit Parijs op Schiphol aan ter gelegenheid van de verjaar dag van prins Bernhard, zondag aan staande. Prinses Irene, de tweede dochter van de Koningin en prins Bernhard, wordt op 5 augustus dertig jaar. Zij trad op 29 april 1964 in het huwelijk met prins Hugo. Zoals men weet is zij en zijn ook haar kinderen uitgesloten van troonopvolging. - 'lbov.nhovenS.oEU.opoor'l *pe vlucht van /2 uur- type vlucht van C p"9rPXtand) 1°'°°' "°°r vliegen over deei voor 3 pers.; 1ot„aWoo. 3 pOT-= 1 82'5° 3_pers;f 150^— morgen de TT-races worden gehou den: velen hebben de gewoonte zich reeds de dag tevoren naar de Drentse hoofdstad te begeven. Ook uit het buitenland (vooral West-Duitsland) zullen zich forse verkeersstromen in beweging zetten, al zullen die waarschijnlijk veel gro ter zijn in het weekeinde van 11-12 juli als Rijnland-Westfalen met va kantie gaat. Politie paraat De verkeerspolitie is paraat. Van uit Driebergen, de centrale post, zal nauw contact worden onderhouden met diverse posten op „knelpunten" en ook met de Duitse verkeerspolitie. In noodgevallen zal het verkeer over Arnhem via Nijmegen worden geleid. Twee vliegtuigen van de rijkslucht vaartdienst zullen op drukke uren patrouille vliegen en dreigende chaos onmiddellijk melden. Voor vele Nedei-landse vakantie gangers is het wellicht een gerust stelling te weten dat in West-Duits land en Frankrijk het vrachtverkeer zaterdag en -zondag is verboden, maatregelen die genomen zijn om af wikkeling van het verkeer te bespoe digen. Het gelukkigst zijn wellicht, nog de genen, die hun vakantiebestemming „over-ver" door de lucht tegemoet zullen snellen: hoog boven de jaar lijkse warwinkel op aarde Nederland koestert zijn schaarse natuurplekjes als kostbare schat ten en de opening van het Linge- bos (in de gemeente Vuren in Tielerwaard-West) is dan ook een recreatief hoogtepunt. Prin ses Beatrix en prins Claus waren er dan ook. Ze werden er en thousiast ontvangen door het talrijke (toeristische) publiek en de rondrit door het Lingebos werd een zonnig evenement. Het was tevens de laatste keer dat prinses Beatrix een officiële daad verrichtte: in september verwacht zij haar derde kind. Op de foto trekken prinses Beatrix en prins Claus aan een touw, hiermee een glasmozaïek ont hullend. (Zie ook pag. 7). DOLF/MM*' Om moeilijkheden met de indeling te voorkomen is het nodig dot u zich met een vlucht opgeeft. Het is ook veel gezelliger: U komt altijd bij elkaar te zitten. BELANGRIJKE VERKOOP EXCLUSIEVE MODELLEN FAUTEUILS EN BANKEN Vanaf zaterdagmorgen 9 uur kunt u iéér fraaie Kwaliteitsmeubelen met belangrijke kortingen kopen. Het betreft hier modellen welke in het nieuwe seizoen 1969-1970 niet meer voorkomen. Wij kunnen deze slechts éénmalig voor ongelooflijk lage prijzen aanbieden. Levering franco huis. Netto contant en incl. B.T.W. BULTHUIS Verkoop uitsluitend BOTERMARKT 23 Noteert u voor een rondvlucht, type: (aankruisen wat u wenst) 1naam: 2. naam: 3. naam: correspondentie-adres: plaats: telefoon: Wij hebben reeds aan u betaald: (voor 3 personen totaal) en wel per giro contant we komen per: auto trein IAl B| ICI I bij voorkeur op: Vermeld duidelijk de datum in een der onderstaande vakjes voormiddag namiddag '"™d! U kunt kiezen tussen de woensdagen en zaterdagen tot en met 30 juli. naast Bouwes Palace t.o. station Zandvoort tel. 5741 GROOTSE DOLFIJNEN EN ZEELEEUWEN SNOW Dagelijks 12-14-16-21 u Unieke onderwatergalerij Reductie met NS dagtochten (Van onze parle mentsredactie) DEN HAAG De CH-Twee- de Kamerfractie heeft gisteravond1, de heer J. T. Mel lema weer geko- ',Vj zen tot fractie-1 voorzitter. Het besluit werd met „meerderheid vag stemmen" genomen, wat betekent dat enkele fractieleden zich tegen de herbenoeming hebben verzet. De twee zieke fractieleden, drs. A. D. W. Tilanus en freule Wttwaall van Stoetwegen, stemden schriftelijk. De fractie had bijna drie en een half uur nodig om tot een beslissing te komen. De heer Mellema trad ruim een jaar geleden af als fractievoorzitter. Het was gisteren precies een jaar ge leden, dat hij werd veroordeeld we- gehs een verkeersovertreding. De oud-voorzitter van de partij drs. Ti lanus heeft het fractievoorzitterschap sinds die tijd waargenomen. MELLEMA HET duidelijke advies van de SER aan de regering, de huurverhoging van 6 pet. per 1 januari uit te stellen is een van de voorstellen, waardoor gepoogd moet worden de gevaarlijke loon- en prijsspiraal te doorbreken. De afbouw" voor [het rijk van de subsidie op woningen is noodzakelijk, maar volgend jaar valt dit bijzonder ongelukkig, zodat het bedrijfsleven het terecht verantwoord acht de jaarlijkse huurverhoging lijdelijk op te schorten. Afgewacht moet nog worden, of er op 1 juli 1970 alsnog een huurverho ging komt of dat voor volgend jaar volledig van hogere huren wordt af gezien. Behalve voor het rijk hebben huur verhogingen echter ook betekenis voor de particuliere huiseigenaars. Behalve in de gebieden waar de hu ren zijn vrijgegeven, zijn er nog gro te streken in ons land, waar de parti culiere .huiseigenaar afhankelijk is van een algemene huurverhoging voor de exploitatie van zijn woning- bezit. Ook voor hem stijgen jaarlijks de kosten, niet in de laatste plaats wat betreft het onderhoud van de huizen. Nadelen ER dreigt een onwerkelijk verschil te ontstaan tussen de huren van goede „oude" woningen en nieuwbouwwo ningen; dat de doorstroming daar door geremd in plaats van gestimu leerd wordt, is duidelijk. Het is ech ter juist de doorstroming, die nodig is om dc goedkope woning ook door de economisch minstdraagkrachtige te laten bewonen. De .huurverhoging voor volgend jaar is inderdaad een moeilijke zaak. maar als aan zovele zaken zitten ook hier méér en ditmaal onaangename kanten aan. Bovendien wordt nog het risico gelo pen, dat door het drukken van de huren de kwaliteit van de nieuw bouwwoningen schade zal ïyden. Voorts komt de exploitatie van bestaande woningen nog extra in het gedrang door dc sterk gestegen ge meentelijke en provinciale belastin gen en de gestegen rentevoet. Hier mee kan weer samenhangen een snellere achteruitgang en verkrotting van een deel van de bestaande wo ningvoorraad. Al deze factoren worden lang niet altijd overzien, wanneer men spreekt over uitstel van huurverhoging. Hel algemeen belang dwingt volgend jaar t6t uitstel van de huurverhoging, maar bij het verdere .huurbeleid zul len genoemde aspecten niet uit het oog verloren moeten worden. Huurverhoging is in vele opzichten óók aan te merken als een goede sociale maatregel. PAbAR MALAM INDISCHE JAARMARKT STANDS: Ind. en Chin, eten: SHOW: The Hearts of Soul; Thérèse Steinmets Gamelan en Indon. dansen; Bioscoop, kermis, kindercrèche; Tropische tuin. Geopend: vrijdag 14=^24 uur zaterdag 12^-"-02 uur ENTREE: ƒ2 25 volw.; kinderen. HOE EN WAT 7 Deze KWARTET-rondvluchten (olleen op woensdagen en zolerdogen) worden georganiseerd vanuit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-abonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uithalen moor u in .een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van deze fascinerende ervaring. Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter beschikking, vanwaar men het of- en aanvliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of i over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde overhandigd. Uiterlijk twee dogen voor u aan de beurt bent krijgt u de instopkoart thuis. Ondank* verlie* van l.tO miljoen «tuiden (Van onze verkeersredacleur) UTRECHT De Spoorwegen hebben vorig jaar opnieuw grote verliezen geboekt: 150 miljoen, tegen 129 miljoen in het jaar ervoor. Doordat van dit verlies 70 miljoen wordt ge dekt door de gedeeltelijke overheidsvergoeding, bleef een nega tief saldo over van 80 miljoen. Het geaccumuleerd verlies be droeg eind vorig jaar ƒ291.8 miljoen. Verwacht wordt, dat dit verlies dit jaar zal oplopen tot 400 miljoen. Aldus het vandaag verschenen jaarverslag. Andere cijfers uit het verslag: Het aantal reizigers daalde met een procent van 183,7 min naar 180,3 min, maar de opbrengst steeg (door tariefsverhoging) van 373 min tot ƒ378 min., Het goederenvervoer, dat in om vang gelijk bleef (25 miljoen ton), bracht eveneens meer op 278 min tegen 267 min in 1967), De totale opbrengsten stegen daar door met *14 min tot 725 min. maar daartegenover stond een kostenstij ging van ƒ40 min die het totaal op 875 min bracht. Het goederenvervoer van en naar de havens zorgde voor de meest opti mistische noot: een groei van ruim 50 procent. Vooral de containers deden het goed (20.000 stuks tegen 4000 in het jaar ervoor). Regeling Hoewel .'e cijfers een somber beeld geven, zien de Spoorwegen de toe komst met pessimistisch tegemoet, wanneer er althans een vergoe dingsregeling met heL rijk tot stand komt voor het verrichten van maatschappelijk bepaalde taken (o.m. het voortzetten van onrendabele lij nen). Voor vervolg zie pagina 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1