Wie kan Eddy Merckx in ontslag van Tour de France bedwingen? vervol§ms Koorfestival in Scheveningen Officier eist Jan Janssen v geeft zich weinig kans TOURMEUTE VREEST BELG EDDY MERCKX Boeiend Mozart- cyclus Tour tegen grillig clecor m Turk van moord vrijgesproken Etappen-schema Geen chansonprijs voor Nederland ïjniijKe vragen voor Luns in de Kamer Nazi-misdaden nog tien jaar vervolgd Improvisatie wedstrijd orgel in Haarlem VRIJDAG 27 JUNI 1969 Drama Zeedijk Van onze correspondent ROUBAIX Het gevecht om de hoge eindprijzen van de za terdag in Roubaix startende Tour de France zal worden ge leverd in een grillig decor. Want de 4110 km lange route om de Oost dus eerst de Alpen en daarna de Pyreneeën telt niet minder dan 25 cols en 16 cóles. Daarbij zijn liefst acht toppen van de eerste categorie met de 2556 meter hoge Galibier als „dak" van de Tour en voorts de Ballon d'Alsace, de Forclaz (be rucht om het slechte wegdek), de Vars, de Alios, de Tourmalet, de Aubisque en de Puy de Dómbe. Wie op de Puy de Dome leider is zal nogenoeg ook de Tour winnen. Heel België hoopt, dat het Eddy Merckx zal zqn, zo goed als Nederland Jan Janssen een herhaling van zijn stunt van 1968 gunt. Wie nu zijn die concurrenten, die op de loer liggen om Merckx als fa voriet nr. 1 van de Tour-zege af te houden? Niet in de laatste plaats na tuurlijk onze eigen Jan Janssen, de winnaar van het vorige jaar. Hij kreeg nog niet zoveel gelegen- heid om dit seizoen op de voorgrond te treden door een schorsing van een maand wegens overtreding van de dopingsreglementen. Janssen zelf ge looft niet eng in een prolongatie van het „wonder van Vincennes". Nu als kopman van BIC en met onder meer Aimar in zijn gevolg, had hij de ronde van Zwitserland uitge kozen om het contact met het metier te herstellen. „Ik heb het kalm aan gedaan'', is de gedachte van Janssen zelf. Zijn rol in de komende tour zal mede afhangen van zijn onverzettelijke BREDA De rechtbank heeft gisteren de 47-jarige Turk A. B. vrij gesproken van moord op zijn landge noot D.O., die op 19 januari in een pension aan de Goirkesstraat in Til burg door een messteek om het leven werd gebracht. Tegen hem was twee jaar geëist. De raadsman achtte geen schijn van bewijs geleverd, omdat niemand de steekpartij heeft gezien en de sor- teerproef net de politiehond waarde loos was. B. verblijft thans in een ziekenhuis als gevolg van een mislukte zelfmoordpoging. Janssen wilskracht, van Janssen's routine, van zijn verworven positie temidden der kampioenen. Voor Merckx zelf behoort Janssen niet tot de grote concurrenten. De Belg tilt zwaarder aan Felice Gi- mondi, de man die de giro zonder enige moeite maar ook zonder glans won. NOG EENMAAL Na Gimondi staan bij Merckx vooral de Fransen Roger Pingeon en Raymond Poulidor op de „zwarte lijst'. Als men Eddy Beugels, die in dienst van Poulidor start maar de laatste tijd ook Pingeon veelvuldig heeft meegemaakt, mag geloven, niet ten onrechte. Poulidor rijdt dit sei zoen zeer sterk en altijd „puur". Maar mijn favoriet is toch Pingeon, zo zei Eddy Beugels. De 33-jarige Poulidor wil voor de laatste maal een poging doen de Tour te winnen. Anders liggen de zaken voor Roger Pingeon, die in 1967 won. Pingeon, die eerder zijn wielerloopbaan al twee keer had willen beëindigen, om dat hij de onheuse behandeling door de „maffia" van de wielrennerij niet kon en wilde verdragen, heeft naam gemaakt. Pingeon heeft zich na zijn doorbraak aan de top weten te hand haven. Nog dit jaar bewees hij zijn recht op de hoge wielerpositie door via twee etappezeges de Spaanse Vu- elta te winnen. Daar legde hij de basis voor zijn nieuwe Tourkandida tuur. De kansen van Herman van Sprin- gel worden niet erg serieus aangesla- Het volledige etappeschema van de Tour de France is: 28 juni: voorwedstrijd in Roubaix 10 4 km tijdrit: 29 juni: eerste etappe: Roubaix St. Pieters Woluwe 147 km; St. Pieters Woluwe ploegentijdrit over 15.6 km. 30 juni: tweede etappe: St. Pieters Woluwe Maastricht 181 km: 1 juli: derde etapoe: Maastricht Cnr'eville 213 3 km: 2 juli: vierde etappe: Charleville Nancy 214 km: 3 juli: vijfde etappe: Nancy Mulhouse 193,5 km; 4 juli: zesde etappe: Mulhouse Ballon d'Alsage 133.5 km; 5 juli: zevende etappe: Belfort Divonne les Balns 241 km; 6 juli: achtste etappe: in Divonne les Bains individuele tijdrit over 8.8 km: Divonne les Bains Thonon les Bains 136,4 km: 7 juli: negende etappe: Thonon les Bains Chamonix 111 km; 7 juli: tiende etappe: Chamonix Briancon 220.5 km: 9 juli: elfde etappe: Briancon Digne 198 km; 10 juli: twaalfde etappe: Dlgne Aubagne 161.5 km; 1,1 Juli: der tiende etappe: Aubagne La Grande Mot te 187,5 km; 12 juli: veertiende etappe: La Grande Motte Revel 234.5 km: 13 juli: vijftiende etappe: Revel tijdrit over 18.5 km: 14 juli: zestiende etappe: Castelnauda- ry Luchon 199 km: 15 Juli: zeventiende etappe: Luchon Mourenx 214,5 km: 16 juli: achttiende etappe: Mourenx Bor deaux 201 km; 17 juli: negentiende etappe: Libourne Brive 192.5 km; 18 juli: twin tigste etappe: Brive Le Puy de Dome 198 km: 19 juli: eenentwintigste etappe: Creteil 111.5 km. Creteil Parijs tijdrit 36.8 km. Totaal 4100 kilometer. gen. „Vorig jaar had hij geen fout meer mogen maken", zo wordt er ge redeneerd. Gevaarlijk zou wel de jonge Spanjaard Luis Ocana kunnen worden, die in zijn eigen Vuelta drie etappezeges boekte en tenslotte ach ter Pingeon als tweede eindigde. Hij is echter omringd door louter klim mers zodat de gedachte voor de hand ligt, dat zijn stalbazen meer aandacht zullen hebben voor het ploegenklas- sement. PUNTENKLASSEMENT Resteert dan nog het puntenklasse ment, de strijd om de groene trui. Daarop zou Janssen wel weer eens kunnen mikken. Voor dit onderdeel zijn veel liefhebbers: de Belgen Rey- broeck en De Vlaeminck, de Italianen Basso, Polidori en Zandegu en mis schien ook Gerben Karstens, die op het laatste nippertje toch nog door Peugeot werd geselecteerd. Karstens, die in de privé-sector grote moeilijk heden achter de rug heeft, zal onge twijfeld in de Tour de basis willen leggen voor een gunstig contract voor het komende jaar en die mogelijk heid zit voor hem in de groene irui. ZWAKKE NED. PLOEG Een experiment wordt het optreden van de Willem 2-Gazelleformatie. die op incidentele successen zal gaan ja gen. Meer zit er met een dergelijke vrij zwakke ploeg waarschijnlijk ook niet in. Het is jammer, dat een be kwaam coureur als Rini Wagtmans, die in de Spaanse Vuelta met een derde plaats in de eindklassering van zijn talenten blijk gaf, in de Tour op te weinig steun kan rekenen. Zeker in de eerste dagen, wanneer Rik van Looy ook nog besohermd moet wor den. zal Wagtmans moeten oppassen geen grote achterstand op te lopen. iHet inzetten van deze ploeg, die in Pijnen, Dolman en Ottenbros moge lijke etappewinnaars telt, werd een feit na een lauw gevecht met Cabal- lero. Toen dat duel eenmaal in het voordeel van Willem 2-Gazelle was beslecht, stond men plotseling voor de taak een Tourploeg samen te stel len, een zaak, die nogal wat moeilijk heden heeft opgeleverd, omdat het 'beschikbare arsenaal eigenlijk niet toereikend is voor een dergelijk groot evenement. Ploegleider Ton Vissers, die even als Poortvliet, Pijnen en de Belg Ju les van der Flaas in de Tour debu teert. wacht dan ook een bijzonder moeilijke taak. Want hij zal niet al leen zijn stalbazen tevreden moeten stellen maar daarnaast ook nog moe ten trachten de gemoederen in deze I weinig homogene ploeg te sussen. AM. TERDAM Tegen de 35-jari- ge in Suriname geboren Waldy H. A., die vorig jaar augustus op de Zeedijk in Amsterdam een 19-jarige vrouw met een bajonet doodstak en een 20-jarige mar oot. heeft de officier van j de Amster damse rech. gistermiddag ontslag van rechtsvervolging ge vraagd, plaatsing in een psychia- trisclie inrichting voor niet langer dan een jaar en terbeschikkingstel ling van de regering. De officier van justitie, mr. H. E. Renesse, achtte doodslag bewezen, doch gezien de toestand van Waldy wie volgens de psychiater zijn d'aad niet kan worden aangerekend niet strafbaar. De psychiater was tot de conclusie gekomen dat de verdachte lijdt aan paranoïde schizofrenie, een gevaar is voor de openbare orde en psychia trische verpleging nodig heeft. Waldy. die al acht keer in Surina me is veroordeeld en in Nederland ook al enkele malen met de justitie in aanraking is geweest, kon zich niets meer van het drama herinne- I ren. Na de schiet- en steekpartij, die j was begonnen in het café Joke's pla ce, was verdachte naar een ander café gegaan, waar hij een 30-jarige 'barjuffrouw in de rug schoot en een 32-jarige landgenoot, die hem wilde ontwapenen, met de bajonet in de rechterschouder stak. DEN HAAG Een Nederlandse avond in het Koorfestival, waarvan ROUBAIX „Voor de Ballon d'Alsace, het eindpunt van dé zesde etappe, moet ik weer in vorm zijn", zo verklaarde Eddy Merckx, die België na een onderbreking van twintig jaar ook in de Tour de France weer aan de top moet brengen, toen hij na zijn gedwongen rust door de dopingaffiare uit de ronde van Italië voor een criterium in Caen aan de start kwam. „Niet alleen heeft mijn vorm geleden omdat ik niet kon koersen, maar vooral de mentale terugslag is voor mij met het oog op de komende Tour een grote handicap geworden. Mijn concurrenten zul len dat begrepen hebben en daar om vrees ik van hun kant een mas sale gecombineerde aanval in de eerste vijf dagen, in de periode dus, die ik beslist nodig zal hebben om het ritme weer te vinden", al dus de welbespraakte 24- jarige ve dette. Ook zonder die dopingsgeschie- denis echter had Merckx er op kun nen rekenen, dat tegen hem mon sterverbonden gesmeed zullen wor- I den. Uiteraard zijn de concurren ten niet vergeten hoe Merckx de ene grote koers na de andere heeft gewonnen. Van daar dgt de mees ten bepaald niet voor Merckx in de bres sprongen, toen hij door de geruchtmakende dopingaffaire uit de Giro werd verwijderd. In feite hadden zij het helemaal niet erg gevonden, wanneer de straf van Merckx gehandhaafd was gebleven, zodat zij onder elkaar met meer kans hadden kunnen uit maken wie na Gimondi, Aimar, Pingeon en Jan Janssen met de vette kluif naar huis mag gaan. Want de meute vreest Merckx. De speelse superkampioen, wiens do- pingtoestanden alle geschillen tus sen Walen en Vlamingen deed ver vagen. De meute vreest Merckx, ziet kennelijk op tegen het onvermoei bare kunnen van deze jonge Belg, die als een speelse tijger met repu taties pleegt te stoeien. Zo in het begin van dit seizoen in Parijs - Nice met Anquetil die zich voor de grote tijdrit als van ouds had „ge prepareerd". De vijfvoudige Tour winnaar wilde zich nog eenmaal doen gelden tegen de aanstormen de Eddy Merckx. Het duel werd voor Anquetil een nachtmerrie. Er was nauwelijks meer sprake van een tweegevecht toen nog ver voor het einde de grijzende grootmees ter door Merckx werd achterhaald. Van banden vrij Vandag is het zogezegd D-Day, Vooral op de autowegen is de grote dag van de vrijheid duide lijk te merken. Vanuit het kleine (overvolle) Nederland zwermt men uit over heel Europa een zelfs daarbuiten om voor enkele iveken zich onbeperkt te kunnen inlaten met het leven. Ook voor de scholieren is het onafgebroken blokken nu ge daan: de grote vakantie is geko men. Overal in Nederland wor den de auto's volgeladen om straks weg te kunnen rijder., vanavond nog (Van onze radio- en tv-rcdaclie) HILVERSUM Voor de wedstrijd in het schrijven van een chanson tekst. in het begin van dit jaar uit geschreven door BRT en NRU, heb ben 680 deelnemers samen 1400 teksten in gestuurd. Er is geen prijs in Nederland gevallen. De jury, waarin voor Nederland Gerard Hulshof en Leo Nelissen zit ting hadden, kenden de eerste 725), de tweede (ƒ550) en de derde prijs (ƒ360) resp. toe aan de Vlamingen Werner Kerremans voor „Dialoog der onbekenden", Mary Boduin voor „Hier Marie, hop Marie" en Marcel van de Moortere voor „Zandman". Voor drie liedjes werd „waardering uitgesproken" en daarbij werd voor Nederland alleen Hans Dorresteyn uit Wageningen betrokken voor zijn chanson „Pornografische herfst". U zult de bekroonde liedjes t.z.i. horen: ze worden op muziek gezet door Nederlandse en Belgische toon dichters. het concert gisteren in de Kurzaal weer een „volle buk" opleverde. Over enkele weken gaat deze Schevc- ningsc muzetempcl dicht, maar de laatste avonden hebben de bewering gelogenstraft, als zou deze zaal niet bruikbaar zijn. De sfeer is er uitstekend en de akoestiek bepaald niet onder de maat voor de combinatie koor en orkest. Ook al is dat orkest het Gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland, dat zijn geboortefouten nog niet te boven is en dat tevens de ondankbare taak heeft in te weinig repetitietijd te veel koorpartituren te moeten bege leiden. Dit bedenkende, is het ook gisteren allemaal nog wonderlijk goed gegaan. Toegegeven, de mannen van het Haarlemse Zang en Vriendschap on der Jan Laarveld waren met hun te zwaarwichtige aanpak van Oscar van Hemels „Les Mystères du Christ" de mindere van Sittards Man nenkoor van Matthieu Geelen, dat zich in de liefdespoëzie van de Sinfo- nietta van Louis Toebosch als een vis in het water voelde. Kostelijke middeleeuwse teksten, die uitstekend „bekten". Voor 't eerst trad Jo Ivens als diri gent van het Residentiekoor in de openbaarheid. Een bekwaam musicus met een duidelijke directie en alle begrip voor de liturgische waarden van Hendrik Andriessens speciaal voor dit festival geschreven Lux Jo- cunda. Glanspunt van deze kooravond, waarop het Poeldijkse Deo Sacrum van Jos Vranken Jr. met niet minder dan 230 uitvoerenden waaronder 100 kinderen op het podium verscheen met Guiseppe Puccini's Gloria in Excelsis, werd de combina tie van Ria Borgmeyers Rijswijks en Shell Vrouwenkoor met de stralende sopraan van Kaja Borris en Sur la mer van d'Indy in A la musique van Chabrier. De Latijnse clarté brak door in al deze Hollandse ernst. Festi- j val is immers feest! F.D. De Golden Earrings na een aanvankelijke aversie van de vakbondsledenmusici in Ameri ka zijn toch met open armen (en oren) in de VS ontvangen en na een succesvolle toernee van twee maanden overal oorverdovend applaus zijn zij gisteren weer in Nederland te ruggekeerd. De reis ging o.m. via New York, Detroit, Los Angeles, San Francisco en Seattle. Hun triomftocht wordt gepro longeerd: in september is al een nieuwe Amerikaanse muziökreis van drie maanden vastgesteld. Op de foto de Earrings op Schip hol, van links naar rechts: George Koopmam, Jaap Egger- 77iont, Harry Hay en Marinus Gerritsen. (Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Luns heeft gisteren in de Tweede Ka mer, bij de beantwoording van een lawine van mondelinge en schriftelijke vragen over West- Irian, gezegd dat secretaris-gene raal Oc Thant meent dat de wijze waarop de moesjawarah wordt uitgevoerd, beantwoordt aan redelijke eisen van de vrij heid van keuze. De heer Bos (c.h.) had dit onderwerp aange sneden. De meeste vragen waren al aan de orde gekomen bij het Eerste-Kamer debat ove.r de begroting van Buiten landse zaken. De lieer Luns zei dat de berichten uit West-Irian veront rustend waren, maar dat hem uit be richten van zending en missie was gebleken dal het toch wel meeviel. Tegen de heer Jongeling, die dat in twijfel trok, zei hij dat er maa-r en kele tientallen politieke gevangenen waren. Hij vond de vraag van de socialist Goedhart, die de minister wilde laten erkennen dat het Akkoord van New York de ineenstorting van zijn poli tiek is geweest, moeilijk en pijnlijk. Hij meende dat het Akkoord afge dwongen was door derden. De mi nister wilde zijn best doen dat het verslag van de VN-vertegenwoordiger Ortiz Sanz in de Algemene Ver gadering van de VN aan de orde gesteld zou worden. Beloven kon hij niets. Hij bevestigde dat West-Irian te groot was om elke aanwijzing van kiesmannen door VN-functionarissen te laten controleren. Mogelijk wordt in Merauke een nieuwe verkiezing gehouden. Maar Oe Thant wil de VN-missie niet uitbreiden omdat c?e data van aanwijzing rijkelijk van te voren bekend zijn. Bos vrij Nederland is in uitzicht gesteld dat de scheepsbou .ver Bos in vrijheid zal worden gesteld. Ambassadeur Schel- tema zal vanuit Djakarta naar West-Irian gaan en ook journalisten kunnen de volksraadpleging waarne men. Wat de volksraadpleging betreft gaf hij toe, dat Nederland alleen aanspraak kan maken op het houden van de volksraadpleging en niet op het hoe ervan. Alleen de VN had bezwaar kunnen aantekenen, en dat is niet gebeurd. BONN West-Duitsland zal jNa- zi-moordenaars nog minstens tien jaar blijven vervolgen en straffen, zo heeft de Westduitse bondsdag giste ren besloten. De bondsdag heeft in derde en laatste lezing een wetsont werp goedgekeurd, waarbij de tijdsli miet voor de vervolging van groepsmoorden wordt opgeheven en de limiet voor de vervolging van alle andere gevallen van moord tot eind 1979 wordt verlengd. De goedkeuring van het wetsont- HAARLEM Op 4 juli begint in de Bavokerk te Haarlem de jaarlijkse internationale improvisatiewedstrijd orgel. Onder de inschrijvers-orga nisten bevindt zich de Nederlander Johann Th. Lemckert. Andere nieuw ingeschreven kandidaten zijn Jean-Pierre Leguay uit Frankrijk, Peter Planyavski. Oostenrijk en Hans Josef Roth uit West-Duitsland. Aangezien André Isoir uit Parijs vorig jaar de wisselprijs definitief in zijn bezit heeft gekregen, zal er dit jaar gestreden worden om een nieu we prijs, aangeboden door de ge meente Haarlem, nl. een klein plastiek in zilver en perspex van de beeldhouwer Frans de Boer Licht veld. De jury bestaat uit Bernard Barte- link (Nederland). Hans Haselböck, Oostenrijk en Floor Peters, België. De orgelmaand wordt geopend met een concert van het King's College Choir uit Cambridge. De vijftiende Internationale Zomer- academie voor organisten wordt ge houden van 5 t/m 25 juli. Er zijn 62 deelnemers uit veertien landen. werp geschiedde met 280 stemmen voor en 127 tegen. Bezwaren waren aangevoerd door leden van de Chr. Sociale Unie van de Christen-Demo craten. ROTTERDAM Het reeds aan het eind van de vorige week in .Am sterdam gegeven eerste concert van de Mozart-cyclus in het Holland Fes tival van de beide volgende blijft Rotterdam verstoken! is een avond van subliem musiceren gewor den. En dat waarlijk niet alleen door dat er drie prachtige composities van het genie Mozart op het programma stonden, maar ook doordat de uitvoe renden ze in volle schoonheid hebben laten klinken. Het Nederlands Strijkkwartet kwam het eerst aan het woord in het „Kwartet in Bes", dat om de sfeer van het eerste deel het „Jacht- kwartet" wordt genoemd en een prachtige, fijn genuanceerde uitvoe ring kreeg. Het „Kwartet voor piano, viool, altviool en cello in g, K.V. 478" maakte in 1785 de weg vrij voor de gelijkwaardigheid van de piano in zulke ensembles, wat eigenlijk Jo hann Schobert twintig jaar eerder reeds in zijn beide „Pianokwartetten op. 7" had gedaan. Met Theo Bnains aan de vleugel hoe kan die zijn instrument laten zingen! en Nap de Klijn, Paul God- win en Michel Roche als strijkers werd dit werk subliem uitgevoerd; een uitbundig Allegro, een fijn ge - speeld Andante en een sprankelend Rondo. Zelden hoort men het „Kwintet voor twee violen, twee altviolen en cello in g, K.V. 516", waarin de eer ste viool al direct in het Allegro een dramatische rol speelt. Het hoogte punt van dit werk, het wonderlijk poëtische Adagio ma non troppo con sordino, werd een ontroerend brok innige weemoed, waarbij het prachti ge Adagio senza sordino met de zang in mineur van de eerste viool su bliem aansloot. Thomas Lorand was een voortreffe lijke tweede altist, en de tweede vio list Jaap Schroder moet ook met ere worden genoemd. Dit sublieme musiceren lokte na elk werk een geestdriftige ovatie uit, die ten volle verdiend was. G. M. Dersjant Tilburgse studenten vragen vervolging TILBURG „Daar wij van me ning zijn, dat ook wy ons schuldig hebben eemaakt aan het delict lo kaalvredebreuk, verzoeken wij u, mede gezien het justitiële beleid te gen de Maagdenhuisbezetters, tot strafvervolging over te gaan." Dit stelt de Algemene Tilburgse Studen ten Organisatie in een brief aan het parket v/an de officier van justitie te Breda. Bij deze brief werden lijsten met in totaal 153 namen gevoegd van mensen, aie aan de bezetting van de Tilburgse hogeschool deelnamen. Men zegt overtuigd te zijn van de rechtvaardigheid van bezettingen op universiteiten, scholen en bedrijven met het ''oei medebeslissingsrecht en medezeggenschap af te dwingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15