DESKUNDIGEN STAAN VOOR GROOT RAADSEL CH-jongeren tegen de werknemerscommissaris Jelle Wytzes beschrijft de periode Constantijn Regen werd spelbreker bij opening Wimbledon krant van FORMAAT Kerkelijk leven op de korrel Eindspel Vergiftiging Rijn zonder weerga Aard en oorsprong nog onbekend KRITIEK OP REGERING EN SER HERHALING VAN VORIG JAAR: Ook zebra's en giraffen in safaripark Bekerfinale in Sleeuwijk? Nieuwe VPRO directeur Vrouw en kind in wachthuisje Ruimtevluchten voor gewone' passagiers DONNERBOEKEN Gerben Karstens toch in de Tour Ochtend ïn Bahia De strijd van een priester Historie voor de jongeren Even naar Praag Wereld is een vogel paradijs DINSDAG 24 JUNI 1969 Het hoofd van de politie in Rome, Rosario Mélfi, is afgetreden nadat bekend werd dat hij en enkele mede- politxe-autoriteiten een aantal ge heime speelholen in de Italiaanse hoofdstad „beschermde". Hij is de hoofdpersoon van een van de groots te corruptieschandalen in Italië van na de Tweede Wereldoorlog. Er zijn circa twintig personen gearresteerd, onder wie zes politiemannen. DÜSSELDORF Het onbekende gif, dat in de laatste dagen in de Rijn niet alleen een grote vissterfte heeft veroorzaakt, maar belangrijker nog de watervoorziening ernstig bedreigt, plaatst zowel Nederlandse als Duitse deskundigen voor een groot raadsel. Men tastte vanmorgen nog in het duister over de aard van het gif. Men kwam tot een voorlopige con clusie dat het een zenuwgif betrof, maar deze constatering is niet vol doende. Om effectieve maatregelen te treffen is van het grootste belang dat men de samenstelling van het gif weet en uiteraard ook de oor sprong. Het is een bekend feit, dat vele fabrieken afvalstoffen in de Rijn lozen waardoor deze rivier de bij naam heeft gekregen van „riool van Europa'". De mening dat nu en in de toekomst maatregelen hiertegen moeten worden genomen, is dan ook gerechtvaardigd. De vergiftiging van de Rijn is zon der precedent. Dr. Wolfgang Khiel, directeur van het Laboratorium voor dierepidemieën en warenonderzoek van Noordrijnland-Westfalen, die de r (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het vandaag verschenen rapport „Democratisering in het bedrijfsleven", dat is opgesteld door de sociaal-economische commis sie van de CH-jongerenorganisatie. wijst het denkbeeld van werkne- merscommissarissen af. Instelling van deze commissarissen zou binnen de raad van commissarissen onnodig tegenstellingen creëren. De CHJO stelt voor, de raad van commissarissen (met inspraak van de direktie) een voordracht voor een va cature te laten opstellen. Zowel de aandeelhoudersvergadering als de on dernemingsraad moeten de voor dracht goedkeuren. De verkiezing zelf moet geschieden door een groep kiesmannen, samengesteld door werknemers en aandeelhouders. De /directie kan op eenzelfde manier worden gekozen. Het rapport is opgesteld door een commissie onder leiding van drs. A. A. Soetekouw te Oosterhout. Verder maakten van de commissie deel uit drs. J. van Helleman te Capelle aan de IJssel, A. F. baron van Lynden te Amsterdam en de heer C. Vermaas te Haarlem. Kritiek In het rapport wordt nogal wat kritiek geuit op door de regering en de SER voorgestelde wijzigingen van de Wet op de jaarrekening, de onder nemingsraden en de herziening van het enquêterecht. Aan de andere kant heeft de commissie veel waar dering voor deze wetswijzigingen. De Wet op de jaarrekening vindt de CHJO een goed uitgangspunt om tot een betere verslaggeving te ko men. Er moeten echter wel wat aan vullingen komen: Vermelding van het persoonlijk aandelenbezit in de vennootschap van directieleden en commissarissen, alsmede veranderingen in dit bezit. Een specificatie van de omzet- en winstcijfers per bedrijfstak, ten einde meer inzicht in het resultaat te verkrijgen. Instelling van een Ven nootschapskamer naast de voor gestelde ondernemingskamer bij het Amsterdamse gerechtshof. De procu reur-generaal van de Onderne mingskamer zal tevens toezicht moe ten uitoefenen op de Ven nootschapskamer. De voornaamste taak zal zijn de procureur-generaal tijdig in te lichten over hét al dan niet naleven van de wettelijke bepa lingen. Een enquête moet bij vermoeden van wanbeheer of wanbeleid bij elke onderneming van meer dan honderd werknemers kunnen worden gehou den, en niet alleen bij een nv of coöperatieve vereniging. De CHJO kan zich verenigen met het SER-advies inzake de wijziging van de Wet op de ondernemingsra den. De volgende aanvullingen zijn echter noodzakelijk: Inspraak van de onderne mingsraad bij het vaststellen van de uitgangspunten van het personeelsbe leid, inclusief de promoties. Verplichte instelling van een centrale ondernemingsraad bij de concerns. Bij de bestrijding van drankmis bruik, vooral door verkeersdeelne mers, heeft men thans de beschik king over een nieuw model adem- analisator: het is een uiterst vernuf tig apparaat, dat onmiddellijk de hoeveelheid alcohol van de boosdoenerregistreert. Tijdens de opening van het nieuwe secretariaat van de Amsterdamse vereniging voor veilig verkeer geeft dr. P. H. Esser uit Haarlem een demonstratie weg door in een soort slangetje te bla zen. LONDEN Het Engelse weer en open tennis zijn twee zaken die niet harmonieus samengaan. Het lijkt wel of de aversie tegen de betaalde ten- nisactiviteiten, die de Britten het vo rig jaar bij het eerste open Wimble don hebben moeten wegslikken, in de atmosfeer is terechtgekomen, van- waaruit het open tennis ernstig Wordt gedwarsboomd. I Het vorig jaar werden op de eerste vier dagen, in een voortdurend ko- men en gaan van degenen die het kwetsbare grastapijt van de zes be langrijkste banen met dekzeilen moe ten afschermen tegen al te gulle re genval, een handvol partijen gespeeld. Ditmaal konden op de ope ningsdag van het 83e Wimbledon- kampioenschap de zware dekzeilen in het geheel niet worden verwijderd. Een druilerige regen verlamde alle activiteiten. Het weerbericht laat weinig ruimte tot optimisme voor de komende dagen. Een regenfront, dat tich uitstrekt over meer dan duizend mijl, trekt via West-Frankrijk over Zuid-Engeland. Bij matige wind kan het over twee dagen voorbij zijn. Maar... gisteren viel op Wimbledon de regen bijna loodrecht. Vrije dag Dus begonnen amateurs en profes sionals de 83e titelstrijd van de All England Club met een vrije dag. Voor de meestep rofessionals de eerste in maanden. Het kan niet ont kend worden dat de meeste, ogenschijnlijk van gezondheid bla kende atleten, hard aan vakantie toe zijn. „Een bedrijfsarts zou vele van de Wimbledon-favorieten wegens uit putting in een ziekenhuis laten opne men". schreef een van de serieuze Engelse bladen, dat onthulde dat fa voriet Rod Laver enkele uren per dag zijn armen in kokers stopt met omgebouwde verwarmingselementen, waar vijf of zes handdoeken over heen gaan om de warmte vast te houden. Zo bestrijdt Laver de pijn lijke gevolgen van het beroepseuvel dat wordt aangeduid als „tennisarm". leiding heeft van het onderzoek, zegt: „Wij staan voor een raadsel". Dr. Khiel zei volgens De Telegraaf dat er ondanks een onderzoek van dertig uur er nog geen verklaring was gevonden omtrent de aard van het gif. Zoogdieren niet Proeven op kleine zoogdieren wa ren tot nu toe negatief: geen vergif tiging, dus een kans dat de stof voor grote zoogdieren en mensen niet giftig zal blijken. Maar bij de vis sen blokkeert het kennelijk volle dig de zuurstofopname. De ernst van deze ramp illustreer de dr. Khiel met het volgende voor beeld. Vergiftiging door een heel tankschip met een behoorlijk giftige stof pleegt vyf kilometer stroomop waarts niet meer waarneembaar te zijn door de enorme verdunning in de watermassa van de Rijn. Wal te denken van een hoeveelheid vergif die vierhonderd kilometer stroomafwaarts nog zoveel vis doet sterven? Dat moet öf een hoeveel heid zijn van een onvoorstelbare vloot tankers öf in onvoorstelbare verdun ning nog werken. „Wij staan voor een compleet raad sel, maar wij werken met man en macht aan de ontraadseling." ARNHEM In Burgers Dieren park bij Arnhem zullen binnen af zienbare tijd naast leeuwen ook giraf fen en zebra's in de vrije natuur worden losgelaten. Vorig weekend heeft de directie van het park enkele exemplaren aangeschaft Zodra ze zijn geacclimatiseerd, zullen ze wor den losgelaten. Het gaat hier om een experiment. (Van onze sportredactie) SLEEUWIJK De finale van de KNVB-beker, waarvoor SHO en IJs- selmeervogels zich hebben geplaatst, zal mogelijk worden gespeeld op het Sportpark „De Roeff" in Sleeuwijk. Dit is tenminste voorgesteld door het Oud-Beijerlandse SHO. Van avond voor acht uur beslist het bestuur van IJsselmeervogels of zij met het terrein van Sleeuwijk ac- coord gaan. Het Sportpark „De Roeff" kan aan ongeveer 7.000 toeschouwers plaats bieden. HILVERSUM De heer S. J. Doorman zal binnenkort tot direc teur van de VPRO worden benoemd. De 41-jarige heer Doorman stu deerde aan de universiteit van Am sterdam en die van Wisconsin (VS). Na een assistentschap bij prof. Beth werd hij wetenschappelijk hoofd medewerker bij de onderafdeling der wijsbegeerte en maatschappijweten schappen van de Technische hoge school te Eindhoven, vorig jaar ge volgd door een gewoon lectoraat in de wijsbegeerte van de exacte weten schappen te Eindhoven. De heer Doorman heeft verschil lende malen studententoneel geregis seerd. Hij is voorzitter van de Stich ting theater terzijde en de Stichting eigentijdse dansen. HILVERSUM Een (gescheiden) 23-jarige vrouw heeft met haar vijf jarig kind al enige dagen en nachten doorgebracht in een overdekt wacht huisje voor buspassagiers te 's-Gra- veland. Zij was het huis uitgezet na dat haar ex-man de huuij had opge zegd. (Van onze luchtvaartmedewerker) DEN HAAG Over een aantal jaren zullen „gewone" passa giers een ruimtereis kunnen maken in een groot raketvliegtuig. Het toestel, dat plaats zal bieden aan vijftig personen, is in de eerste plaats bestemd voor het maken van retourvluchten naar en van in de ruimte cirkelende waarnemingssta tions, om deze te bevoorraden en het daar aanwezige personeel af te lossen. Onder „gewone" passagiers worden verstaan personen die geen vooraf gaande opleiding tot ruimtevaarder hebben gehad. Het vliegtuig zal horizontaal star ten, de extra brandstoftanks zullen tijdens de stijgvlucht worden afge worpen, het toestel keert terug als een gewoon vliegtuig. Het is namelijk voorzien van een normaal wielon- derstel en kan daardoor normaal op een vliegveld landen, om daarna weer voor volgende vluchten te worden inge zet. De doorsnede-afbeelding laat zien hoe de Lockheedfabriek zich dit voorstelt. ATHENE Griekenland en Alge rije hebben zich gisteren in Athene geplaatst voor de finale van het tor nooi om het internationale militaire voetbalkampioenschap. Griekenland versloeg in de eerste halve finale Iran met 20 (10). Algerije versloeg in de andere halve eind strijd Zuid-Korea met 21 (01). LIJNBAAfJ POCKETKELDER KORTE LIJNBAAN 8 -TELEFOON 132070 PARIJS De Nederlandse wieier- professional Gerben Karstens zal deelnemen aan de Tour de France. Gaston Plaud, de ploegleider van Peugeot, heeft de Nederlander giste ren aangewezen als de tiende renner voor zijn team. De afgelopen dagen is er sprake van geweest dat Gerben Karstens in de Tour voor het Nederlandse merk Willem II-Gazelle zou rijden. De ploeg van Peugeot ziet er als volgt uit: André Bayssière, Robert Bouloux, Roger Delisle, Jean Du- mont, Désiré Letort, Roger Pingeon, Christian Raymond (allen Fr.), Ferdi Bracke en Willy Monty (beiden Belg) en Gerben Karstens (Ned.). VOETBAL IF Kamraterna Norrkoeping zal Zweden komend sei zoen vertegenwoordigen in het tor nooi om de Europese beker voor be kerwinnaars. Maandagavond versloeg IFK in de finale van de Zweedse bekerstrijd AIK Stockholm met 1*—0. In „Een ochtend in Bahia" heeft Cees Noteboom een groot aantal (reis)verhalen en gedichten gebundeld en die opgedragen ter nagedachtenis van mr. Eduard Elias. Noteboom verhaalt ons, verwende Westerlingen, over vooral sociale wantoestanden, die hij op zijn reizen naar Zuid-Amerika, Spanje, Portugal en Griekenland aantrof. De lezer trekke zelf de konklusies! Met tranen in de ogen (van het traangas) beschrijft hij de pro-Papandreou demonstraties in Athene, aan de voor avond van de staatsgreep van de kolonels. Over zijn Ochtend in Bahia zegt Noteboom zelf dat hij alleen maar registreert. Met sentiment en opinie. Misschien weinig aantrekkelijk omdat het op een „langzame foto" lijkt Wel doeltreffend. Drie sensaties bij het bezoek aan de krottenwijk van Bahia: angst, schaamte en afkeer. En ik verdween, be sluit hij. „Een ochtend in Bahia", 150 bl., ln het boek „Abbé C" beschrijft Georges Batail- le de zielestrijd van een priester, die zich sterk aangetrokken voelt tot een prostituee. De pries ter weet zijn kuisheids gelofte niet te houden. Tenslotte gaat hij aan zijn geestelijke xvorste- ling ten onder. Robert, de tweelingbroer van de priester, beschrijft de ondergang van zijn broer, waarbij men tevens gecon fronteerd wordt met zijn eigen geestelijke worsteling. Robert, de losbol, bewon dert zijn broer enerzijds om zijn priesterschap en zijn geloof; anderzijds kan hij het Godsvertrouwen van zijn broer niet begrijpen. Wguneer hij de val van zijn broer bemerkt is zijn gees telijke onzekerheid kom pleet. De in 1962 overleden Franse schrijver en filosoof, Bataille geeft in Abbé C. de geestelijke strijd van de tweelingbroers weer. In feite is hel ook een strijd van de schrijver zelf, die sterk door de denkbeel den van Nietsche is be ïnvloed maar toch worstelt met de godsdienst. Terecht neemt het boek een uitvoe rige levensbeschrijving van de schrijver op. (G. Bataille: Abbé C.; Arbeiderspers (200 blz., .f8.90). De Bezige Bij, Amsterdam, PROF. JELLE WYTZES Naast de bestaande Fibu la-reeks populair-we- tenschappelijke boekjes over de geschiedenis van de Lage Landen is een identieke junior-reeks verschenen (bij Fibula, Van Dishoeck NV in Bussum). De eerste drie deeltjes zijn uit: De Vikingen, Oud Egyp te en Alexander de Grote. Alle over onderwerpen uit de algemene en de vader landse historie, beschreven voor de categorie 12 tot 14 jaar op een prettige, duide lijke manier. De vele gete kende illustraties maken de boekjes des te begrijpelijker. In de Fibula Junior Reeks zullen ook deeltjes worden opgenomen uit de bekende Engelse serie „Then en the re". Jelle Wytzes, sinds enige jaren hoogleraar in de klas sieke talen aan de T.H. tc Kampen, doet van tijd tot tijd een werkje het licht zien waaruit blijkt, dat hij ook een uitstekend popula- risator is van de periode die hem na aan het hart ligt: de periode van de zg. Kerkva ders. Bij de uitgeverij Kok te Kampen verscheen op langs van zijn hand een roman die handelt over de tijd waarin de Kerk plotseling van ver volgde begunstigde wordt. Telkens als het met het Ro meinse rijk niet zo goed gaat, wijt men dat aan de toorn van de goden, omdat ze niet meer door de héle bevolking aanbeden worden. De christenen, die openlijk nalieten de goden te dienen, werden dan zwaar vervolgd. Constantijn evenwel neemt van de aanvang een vriendelijke houding aan t.o. de christenen en wordt door hen sterk beïnvloed. Als hij dan, volgens een oud-christe lijk geschiedschrijver, aan de vooravond van de slag te gen zijn rivaal om de macht een kruis in de lucht ziet, vat hij dit op als een bemoe- Zonder het te willen wordt hij flink. Schui- en zonder het zelf te lend in een toonzaal en weten laat een in Lon- kijkend naar het stand den wonende zoon van beeld van Wenceslaus een vroegere Tsjechi- leert hij zijn les: niet sche glasfabrikant zich te veel denken en je Even naar Praag reaktievermogen op sturen voor een spio- voeren. Dat is alles, nage-opdracht. Hij is Een boek geschre- een slappe vent, maar ven door Lionel David- onder het verhoor van son om gauw te ver- de geheime politie (het geten. (Grote ABC. De verhaal speelt onder Arbeidspers, Amster- het Novotny-regime) dam250 blz., 10,90) diging door de God der christenen. In dit teken overwint hij, vervangt voor het hele leger de adelaar door het kruiste ken en gaat tijdens zijn kei zerschap de christenen open lijk voortrekken. Op zijn sterfbed laat hij zich dopen. Van deze tijd, begin vierde eeuw, dateert de staatsin vloed op de christelijke kerk, een feit dat heel verschillend gewaardeerd pleegt te worden. Wat wel licht begrijpelijker is op ons punt van de historie. Of Constantijn nu een op recht christen was, wordt door zeer velen in twijfel getrokken. Zij leggen zijn da den uit als een sluwe zet van een politicus, wijzen op zijn persoonlijk leven dat inderdaad niet zo smetteloos was. Anderzijds evenwel zijn er ook pluspunten voor zijn persoon aan te voeren. Hiervoor is ons boekje geschikt. Het beschrijft op prettige en boeiende wijze 's keizers leven, zonder de slechte dingen te verzwijgen. En als het kiest voor een „idealistische" lezing van het gebeurde, dan wordt het niet gewrongen en ongeloofwaar diger. Overigens ware het beter, gezien de opzet van de roman, een enkel vreemd woord door een Nederlands woord te vervangen. Van «de doden niets dan goeds... Precies, zeggen de mensen uit de gemeente. Verschrikkelijk, zegt hun dominee: bij een begrafenis doe ik niet aan mensver heerlijking, ook al is de gestorvene nog zo ach tenswaardig geweest. Zo'n gestorvene ligt uiteindelijk achter ons. Maar des te ver- manender staat God voor ons. Ziedaar het conflict tussen een (Zwitserse) protestantse gemeente en zijn predikant dat in „Rumoer rondom de dood van Oskar Lieberherr" centraal staat. Het voert tot allerlei ingrijpende verwik kelingen, vooral, nadat de dominee, toen hij éénmaal op aandrang van kerkeraad en gemeente door de knieën was gegaan en dan nog wel bij de begrafenis van een liederlijk gemeentelid, Oskar Lieberherr, zijn ontslag heeft genomen. Dit merkwaardige gegeven heeft de schrijver aangegre pen om er de voosheid, de lauwheid, de onwaarschijn lijkheid van menig plaatse lijk kerkelijk leven mee aan de kaak te stellen. En de predikant, ook maar een mens, reageert daar school meesterachtig, bedillerig op, ja gaat in zijn fanatisme zo ver, dat hijzelf ook volledig stukloopt. Door een schuchtere, on opvallende vrouw echtge note van wijlen de veel besproken Lieberherr wier gave innerlijk pas aan het slot van het boek blijkt, laat hij zich pas weer tot de orde roepen. Een boek, dat veel heeft te zeggen, omdat het probeert door te dringen tot de kern van de religieuze impasse, waarin menige kerkelijke gemeente is geraakt en die alleen nog maar aan wat „vormendiensten" waarde hecht. In Zwitserland was dit boek een bestseller. Moge de vertaling dat in ons land ook worden. Ook al zijn de com positie met zijn vele „play backs" en de stijl van schrij ven (vaak in telegrambe woordingen) nogal vermoei end, de inhoud en de bedoe ling van het boek zijn het waard deze barrières te ne men. Rumoer rond dc dood van Oskar Lieberherr door Robert H. Oehnln- ger. Uitgave Het Boe kencentrum. Den Haag. Vertaling G. J. Borghart. 268 blz, 12,90. Het boek „Vogelparadijzen der wereld" geeft een Indruk wekkend beeld van hetgeen er nu nog op onze aardbol aan vogels leeft. Er worden 370 „vogelparadijzen" beschreven, verspreid over de hele wereld en bevolkt door vogels van di verse pluimage. Het aantal van deze vo gel-natuurgebieden neemt ech ter van jaar tot jaar af en er zal op grote schaal iets moeten worden gedaan om de vele vo gels te kunnen behouden. Jelle Wytzes: De kei zer en de nieuwe God. Uitgeverij Kok in Kam pen. 194 blz, 7.30 (in de VCL-serie 3,65). Er wordt aandacht geschon ken aan de zeldzaamste en be dreigde vogelsoorten, de vogal- trekstations en de bijzonderhe den van de gebieden (met kaarten van de continenten waar ze liggen). Alle op de 136 foto's voorkomende voge's worden uitvoerig beschreven Het boek is samengesteld door dr. Kurt Bauer en dr. Frie- derike Spitzenberger en uitge geven door NV Gebr. Zomer en Keunings Uitgeversmij. te Wageningen, in samenwerking met het Wereld Natuur Fonds. Het kost f25.90 en het telt 219 bladzijden

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9