Heffing van collegegeld schrikt de studenten af STRUD OM INSPRAAK NIET ONTLOPEN Computer boekhouder van tienduizenden boeren Citroen 50 jaar aan top met gedurfde lijnen COMMISSIE IN NOTA: INKOMENSVOORZIENING Miljoen Japanse auto's in Japan teruggeroepen „Na afloop studie tegenprestatie" Pooltrip Jan Janssen greep zege in Leiden Tsjechische beker voor Dukla Praag Stroomonderbreker verplicht bij automatische auto's 7 DINSDAG 24 JUNI 1969 PROF. AN DRIES SEN DEN HAAG De meerderheid van de Commissie studie financiering wetenschappelijk onderwijs (de commiss'ie-An- driessen) stelt zich achter de visie dat de overheid een in komensvoorziening moet treffen voor de studenten, waarhij geen rekening wordt gehouden met het ouderlijk inkomen. In deze visie wordt voorts de heffing van het collegegeld afgewezen. Ter voorkoming van een dub bele bevoordeling (tijdens de studie door een studieloon en na de studie door een hoger in komen) moet, indien en voorzo ver de studenten een inkomens- voordeel genoten hebben tenge- volge van de studie, na afloop van de studie een tegenprestatie worden gevraagd. Dit kan doqr een heffing op het meerinkomen boven een bepaald be drag van de afgestudeerde. Nadere regelingen over het maximum jaar lijks en in totaal terug te betalen bedrag en eventueel een maximum leeftijd van terugbetaling moeten nog j De uit vier man bestaande Britse poolexpeditie is gisteren, na een tocht van ongeveer 5700 kilometer over de Noordpool, in Engeland te ruggekeerd. De reis, die zestien we ken heeft geduurd, begon in Canada en met honden en sleeën ging het aanvankelijk voorspoedig op Spits bergen toe, mhar hier kampten de mannen met slecht weer. Helikop ters hebben hen ten slotte opgepikt, maar bij aankomst in Portsmouth, Engeland, waar een grote menigte hen verwelkomde, leek het wel alsof ze een onbezorgde vakantie hadden genoten. Op de foto, met twee van hun hon den, van links naar rechts: vooraan Wally Herbert (leider), majoor Kenneth Hedges (medisch adviseur), achteraan Freddie Church (de man die in het achterland de radiocon tacten,onderhield), Alan Gill en de geoloog dr. Roy Koerner. worden vastgesteld, aldus de meer derheid van de commissie-Andriessen in een gisteren verschenen discussie nota. Opheffen De commissie (onder voorzit terschap van prof. dr. J. E. Andries- sen) is het eens over een aantal uit gangspunten. Zo vindt zij dat over heidsmaatregelen op het gebied van studiefinanciering erop gericht moe ten zijn milieubelemmeringen, die voortgezette studie in de weg staan, op te heffen. De studiefinanciering mag geen middel zijn ter verbetering van de selectie in het onderwijsproces. Het aandeel van de lagere milieus in het voortgezet, hoger en wetenschappe lijk onderwijs is ver achtergebleven. Deze „sociale selectie" is onverenig baar met de grondbeginselen van een democratische maatschappij, meent de commissie. De meerderheid vindt dat op de student geen financieel risico mag drukken. Zo'n risico zal met name studenten uit de lagere milieus afschrikken. Door een financieel risi co te verbinden aan de studie, kan op het onderwijs ook een ongewenst stempel worden gedrukt. Zij concluderen dan ook tot afwij zing van collegegeld. Heffing van col legegelden wordt volgens deze com missieleden bovendien bemoeilijkt omdat de kosten van de opleiding technisch haast niet te bepalen zijn. Engeland: Trekking van half miljard dollar LONDEN De Britse regering wil onmiddellijk een half miljard dollar opnemen van het krediet van een miljard dollar dat het Internationale Monetaire Fonds vrijdag beschikbaar heeft gesteld. In een brief aan het IMF schrijft minister Jenkins van Financiën dat de krachtige maatregelen die zijn ge nomen om een omvangrijke en blij vend overschot op de Britse beta lingsbalans tot stand te brengen, reeds op aanzienlijke schaal vruchten hebben afgeworpen. De vooruitgang is echter niet zo groot en zo snel geweest als de rege ring had gewild: daarom neemt zij maatregelen en zal zij weer maatre gelen nemen die nodig zijn om de verbetering in grotere omvang snel ler te doen verlopen. Minister Roolvink bij iverkgevers: (Van onze soc.-econ. redactie) HAARLEM „Veel hoofdbre kens en strijd zal in de komende jaren stellig het vraagstuk van de inspraak en medezeggenschap in de arbeidsorganisatie kosten. Wij kunnen die strijd niet ont lopen, wij mogen het ook niet, want het ga^t om een der aller belangrijkste vragen die er in onze tijd zijn, nl. die van de in houd en grenzen der menselijke verantwoordelijkheid." Minister Roolvink erkende hiermee vanmiddag de billijkheid van beide zaken, maar liet in het midden waar de grenzen precies liggen. Hij maakte deze opmerkingen in de jubileumver gadering van de Algemene werkge versvereniging, die haar vijftigjarig bestaan vierde. De bewindsman meende, dat zaken als inspraak en medezeggenschap ook tot 'het welzijn van de mens behoren. Voor de toekomst voorspelde hij een ontwikkeling, waarin gezocht zal moeten worden naar het evenwicht tussen maximale economische groei en optimaal leefmilieu. Niet altijd zal aan de economische groei voorrang gegeven kunnen en mogen worden. De enorm snelle groei van het econo misch leven heeft het vraagstuk van het welzijn van de mens duidelijk benadrukt. Inkomenspolitiek Van 1939 tot 1949 groeide het reële nationaal inkomen per hoofd van de bevolking met 15 pet. van 1949 tot 1959 met 28 pet. en van 1959 tot 1969 met 47 pet. In de afgelopen vijftig jaar zijn de Nederlanders gemiddeld 2maal zo rijk geworden, bij een bijna volledige werkgelegenheid. De heer Roolvink erkende, dat dit gemiddelde nog niet betekent, dat ie dere Nederlander in dezelfde mate deelt in deze welvaart. Voor de toe komst zag hij dan ook de noodzaak, nog meer aandacht aan de inko menspolitiek te besteden. „De inko mensverdeling en de processen, vol gens welke zij plaats vindt, vormen een vraagstuk, dat voor het rege ringsbeleid van steeds groter belang wordt". Voorzitter Dr. T. Potjewijd trad af als voor zitter van de Algemene werkge versvereniging. Da voorzittershamer werd overgedragen aan drs. S. C. Bakkenist. De AWV-prijs ging naar mr. W. J. P. M. Fase voor diens scriptie over medezeggenschap in de onderneming. Deze prijs beoogt het stimuleren van studies op het gebied van samenwerking tussen werkge vers en werknemers. Bij de vereniging zijn op het ogen blik ongeveer 2000 ondernemingen aangesloten met een totale loonsom van vier miljard gulden per jaar. De vereniging draagt een algemeen, niet-confessioneel karakter. Zij staat los van andere werkgeversverbonden. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM In de komende nacht zullen in het gebouw van de Heidemaatschappij banden gaan draaien en lichtjes gaan flikkeren van een computer die straks de boekhouding van 63.000 Nederlandse agrariërs voor zyn rekening zal hebben genomen. Het gaat hier vooralsnog om een eerste selectie, want er moet nog worden ingespeeld. Maar binnen af zienbare tijd zal het in Arnhem ge vestigde rekencentrum voor admi nistratie en techniek toch het leeu- wedeel van 19 in ons land gevestigde landbouwboekhoudbureaus hebben overgenomen. Een van de belangrijke consequen ties is dat het bijna 1500 man tel lende personeel, aan deze boekhoud- bureaus verbonden, nu meer tijd en gelegenheid krijgt de aangesloten agrariërs van advies te dienen. Zij worden immers van hun tijdrovende cijferwerk verlost. Unicum Al zes jaar duren de voorbereidin gen voor een uniforme, snelle ver werking van alle typen land- bouw-boekhoudingen in Nederland. Er is sprake van een unicum, want tot nu toe werden landbouwboekhou dingen niet op grote schaal elektro nisch vervaardigd. De computer kan ook de belastingaangiften voor de aangeslotenen klaarmaken. Vast staat, dat de aangeslotenen hun gegevens sneller thuis zullen krijgen en op grond daarvan meer dan ooit een slagvaardig beleid kun nen voeren. De computer verschaft snel overzichten van bedrijfsresulta ten, eindbalansen, overzichten van het vermogensverloop, berekeningen van premieheffingen, enzovoorts. Dat deze mechanische verwerking ook dienstbaar zal zijn aan het ver krijgen van statistische gegevens, be hoeft geen betoog. Andere voordelen: bedrljfsfouten kunnen snel worden opgespoord en het Landbouw-econo- misch Instituut, alsmede andere instellingen kunnen betere gegevens verkrijgen voor het doorlichten van de landbouw. Het ambt van opperrechter in de Verenigde Staten is weinig benij denswaardig, want menselijke feil loosheid is een utopie. Maar zo'n man moet er nu eenmaal zijn: Giste ren werd Amerika's nieuwe opper rechter beëdigd. Na afloop een (ju ridisch) gesprekje in het Witte Huis: links de voormalige functionaris Earl Warren, midden president Nixon en rechts de huidige opperrechter Warren Earl Burger. Uitstel voor Pijnen mo DEN HAAG De wielrenner René Pijnen van de Willem II-Gezelle ploeg, die op 9 juli zijn militaire dienst moet gaan vervullen, kan uitstel krijgen, wanneer hij daartoe tenminste een verzoek indient. In antwoord op schriftelijke vragen van de Kamerleden Dusarduyn en Jansen heeft minister Den Toom me degedeeld dat hij bereid is om, indien hem een dergelijk verzoek mocht be reiken, de datum van opkomst in mi litaire dienst voor René Pijnen zoda nig vast te stellen dat hij kan deelne men aan de Tour de France. LEIDEN Jan Janssen heeft gisteren in Leiden een wielerronde voor beroepsrenners gewonnen. Hij had na 91 kilometër 4 sec. voorsprong op Jan van der Horst, die als tweede finishte. De uitslag luidt: 1. Jan Janssen 91 km in 2 uur 3 min 50 sec, op 4 sec: 2. Jan van der Horst, op 58 sec: 3. Ger- ben Karstens, op 1 min 5 sec:4. Wim Schepers, 5. Jan van Katwijk, op 1 min 30: 6. Bart Zoet, op 1 min 55: 7. René Pijnen, 8. John Schepers, 9. Pe ter Kisner. PRAAG Dukla Praag heeft gisteravond de beslissingswedstrijd om de Tsjechische voetbalbeker te gen VCHZ Pardubice met 10 ge wonnen. De eerste wedstrijd tussen beide ploegen was onbeslist (11) geëindigd. Dukla zal Tsjechoslowa- kije in het tornooi om de Europa cup voor bekerwinnaars vertegenwoordi gen. Eddie Merekx won weer. OTTIGNIES De Belg Eddy Merkx heeft gisteren zijn eerste zege behaald sinds hij op 2 juni in de Wielerronde van Italië wegens do ping werd geschorst. Hij legde de 175 km af in 4 uur 32 min. Toen André Citroën in 1919 een automobielfabriek stichtte, was de tijd van de pioniers reeds lang voorbij. Toch slaagde hij erin de grondslag te leggen van een concern, dat, de esca lerende concurrentie ten spijt, het ene succes na het andere behaalde. Gedurende de vijftig jaar van zijn bestaan heeft Citroën altijd auto's gebouwd naar eigen inzicht en op vattingen. Van de heersende mode heeft het bedrijf zich nooit veel aangetrokken. Voor een produkt waarbij uiter lijk en gewoonte zo'n sterke rol spe len, lijkt dit een riskante zaak, maar de vaak ongebruikelijke modellen en constructies die Citroën toepaste, wonnen steeds weer het pleit. Het debuut van het merk in 1919 had eigenlijk al 'net karakter van een doorbraak. Er werd namelijk gestart met de fabricage van com plete auto's (seriebouw), terwijl men toen in Europa nog gewend was bij de autofabrikant een chassis te ko pen en daarmee naar de carrossier te gaan voor het koetswerk. Het eerste model: de 10 pk type A torpedo, kon daardoor goedkoper worden aangeboden, en werd de eerste populaire Europese auto. Het succes was zo groot dat al in 1921 een jaarproduktie van 10.000 exem plaren kon worden bereikt Klaverblaadje Een tweede bestseller was de 5 pk tweezitter, die in 1922 werd gelan ceerd. en als Trèfle of Klaverblaad je tot de legendarische modellen uit de autogeschiedenis is gaan behoren. Het goedkope, handige en oersterke wagentje maakte zoveel opgang dat de dagproduktie van de fabriek in 1925 tot 250 eenheden kon worden opgevoerd een voor die tijd onge kend hoog aantal. In 1925 introduceerde Citroën als eerste de geheel stalen carrosserie in het model B 12, dat in 1926 ver vangen werd door Je B 14, die voor een stuk sensatie zorgde door zijn rembekrachtiging op alle wielen. Tot 1932 beleefde de Franse auto mobielindustrie gouden tijden. Zij was, op die van Amerika na, de grootste ter wereld (253.000 exem plaren in 1929 met een Citroën-aan- deel van meer dan 100.000!). De C 4 en de C 6 uit die periode werden in Nederland vooral bekend door de vele taxi's van dit type. De Rosalie, die in 1932 in deze serie uitkwam, brak nog in het geboorte jaar het wereldrecord in snelheid en afstand op 'net circuit van Monthléry: 136.183 kilometer met een gemiddelde snelheid van 104 ki lometer per uur. Een jaar later nam de Petit Rosa lie dit over op netze'fde circuit, reed 133 dagen zonder onderbreking, en legde ruim 300.000 kilometer af met een gemiddelde snelheid van 93 ki lometer per uur. Daarmee sneuvel den meer dan 100 wereldrecords. De daarop volgende crisisjaren brachten Citroën op de rand van de afgrond. De nieuwe, revolutionaire wagens, die op stapel stonden: de „voorwielaandrijvers" 11 Sport en 11 Normal, kostten de laatste finan ciële reserves. Het bandenconcern Michelin nam de zaken over; de „traction avant" kon zijn 20 jaar geduurd hebbende, succesvolle op mars beginnen. Eeendje Onder druk van de algemene de pressie werd in 1936 een begin ge maakt met het ontwerp voor een zeer licht en zeer goedkoop vervoer middel: het prototype van de 2 CV. Het werd, o.a. door de oorlog, 1948 voor deze voor het voetlicht kwam op de Parijse Salon, Bijna iedere insider beschouwde het Lelijke Eendje als een vergis sing, maar Citroën bleek met name in het veersysteem oplossingen te hebben gevonden voor de typische kleine-autoproblemen. De lage prijs, het lage benzineverbruik en de praktische bruikbaarheid beant woordden bovendien precies aan de eisen van een verarmde, nog totaal uit zijn voegen geslagen maatschap pij. Twintig jaar lang is de 2 CV nu in produktie. (Hij werd voortdurend Japanse autofabrieken hebben in eigen land ruim een miljoen au to's, ongeveer 10 procent van alle Ja panse auto's, teruggeroepen voor hetstelwerkzaamheden. Het betreft hier wagens van Toyota, Nissan en Honda. Het grootste gedeelte van de gebreken wordt aangetroffen bij het remsysteem, de stuurinrichting en de carburateur. Tot deze maatregel is overgegaan nadat de overkoepelende organisatie van de Japanse auto-industrie in een rapport aan het ministerie van vervoer had meegedeeld, dat bij 2,4 miljoen Japanse auto's fabricage- of materiaalfouten waren geconsta teerd. Om te voorkomen, dat het ver trouwen van de kopers in de sterk groeiende (Japanse auto-industrie zal verminderen, besloot men onmiddel lijk tot terugroeping van de wagens. Deze landelijke actie wordt gesteund door speciale programma's van radio- en tv-stations. Citroen-successen: boven de in 1922 gelanceerde 5 pk Trèfle (Klaverblaadje) en onder de se rie 11-15, die meer dan 20 jaar in produktie bleef. verbeterd, doch is in opzet altijd nog dezelfde wagen, die in 1948 het levenslicht aanschouwde. De opbloei van de na-toorlogse conjunctuur bood inmiddels weer ruimte voor een grotere wagen. In 1955 bracht Citroën de autowereld in opschudding met de DS 19, die opnieuw vooruit liep op de tech nische ontwikkeling van dat ogeh- blik. Het hydro-pneumatische veer systeem, de schijfremmen, het ser- vo-mechanisme voor vrijwel alle be dieningsorganen, de uiterlijke vorm het was alles anders dan men gewend was. Het getuigde van zo'n scherpe visie op de toekomst dat deze wagen na 15 jaar nog als voorbeeld wordt beschouwd van moderne autobouw, en zelfs nog in de avant-garde kan worden ge plaatst. Middenklasser In de afgelopen jaren heeft Ci troën produktieprogramma's uitge werkt. die een steeds breder gewor den terrein bestrijken. Nieuwe se ries als ID 19, Ami 6, Ami 8 en Dyane werden toegevoegd, de moto ren werden sterker, details werden verbeterd. Constructief vindt men echter altijd de elementen terug, die oorspronkelijk uit de 2 CV of de DS 19 afkomstig zijn; alle Citroëns heb ben verder voorwielaandrijving. Door overname van Panhard en Berliet en door overeenkomsten met NSU (thans eigendom van Volkswa gen), Maserati en Fiat heeft Citreën het gevaar kunnen ontwijken tot de ..kleine" automobielfabrieken van de wereld te gaan behoren. De nieuwe allianties bieden grote perspectieven voor de naaste toe komst en ook misschien voor het in produktie brengen van een midden- klaswagen, die het vorig jaar door geldgebrek in de verdrukking raak te. Omdat een rem-ingreep b(j auto matische auto's tijdens het rij-exa- men vaak niet voldoende effect sor teert wanneer de kandidaat gas blijft geven, heeft het CBR een stroomonderbreker op het dash board voor de zitplaats van de exami nator verplicht gesteld. Door op een knop te drukken moet de examinator het elektrisch circuit van de motor onmiddellijk kunnen uitschakelen. Hoewel dit voorschrift in eerste instantie geldt voor rijschoolhou ders. gaat het ook de kandidaten aan die in hun eigen auto examen willen doen. Vliegen of rijden V Deze experimentele Pontiac van General Motors is. in clusief de onderbouw, volledig gestroomlijnd. De naam is Cirrus en hij lijkt in vele op zichten op een vliegtuig. Het instappen geschiedt aan de achterzijde en wel tussen (le twee zitplaatsen door. Het instrumentarium bevindt zich grotendeels op een tegen het dak aangebracht console. Het stuurwiel werd vervan gen door twee stuurknuppels, terwijl op het staartstuk twee remkleppen kunnen worden uitgeklapt ter verhoging van de luchtweerstand. In de achterlichten is een geheel nieuwe conceptie toe gepast. Doen zij dienst als rij verlichting, dan verspreiden zij een blauw licht, bij rem men echter worden de lampen rood. Als er een noodstop moet worden gemaakt, klappen er achter twee grote panelen naar buiten, waarop krachtig flikkerende, rode lichten zijn gemonteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7