lavona lavona Amerikanen in Zeeland met opzet laten verdrinken? BURENHULP NEEMT IN OMVANG TOE Vredespaleis voldoet niet aan behoeften Prins Claus helpt bij bos schoonmaken GETUIGEN UIT 1944 OPGEROEPEN Uit de Haagse hof geplukt Vooruitgang in VS op gebied van integratie H AARVERZORGING Prijs voor Green River Jazz Band tegen vet haar hairsprays haarverstevigers haarkleurverstevigers en spoelingen crèmebehandelingen haarherstellers EXCUSES LUNS AAN CANADA Inzamelen Engelse Le Monde ook in Nederland TOCJI STAKING IN ENGELAND 41 s DINSDAG 24 JUNI 1969 „Laat niet als dank =F= SEEEE (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Met een twin tigtal zesdeklassers van de Baarnse lagere school Guido de Bres heeft prins Claus gisteren grote schoonmaak gehouden op het Gooise landgoed Groenevelt van Staatsbosbeheer. Hij ver scheen onverwacht toen de klas op initiatief van de onderwijzeres net was begonnen met het oprui men van papierresten. Hoewel de scholieren aanvankelijk nogal verbaasd waren over deze prinselijke belangstelling, was het ijs gauw gebroken, vooral toen de Prins ook zelf de armen uit de mouwen stak. Met deze activiteit gaf de prins on officieel het startsein voor een cam pagne, waarmee de ANWB een oude actie nieuw leven wil inblazen: de actie „Laat niet als dank...", een mo derne verkorte versie van de slogan over „de schillen en de doozen". Officieel deed hij dat 's middags in het ANWB-hoofdkantoor, waar hij een aantal genodigden voorhield hoe belangrijk het is, dat wij onze recre atieterreinen schoonhouden. „De Nederlander staat er om be kend bijzonder netjes te zijn op zijn eigendommen. Wat het onderhoud van huis, tuin en auto betreft, is dat waar. Maar de vrije natuur hebben wij blijkbaar nog niet binnen onze Meerderheid negers: NEW YORK De meerderheid van de Amerikaanse negers vindt dat in de afgelopen vijf jaar vooruitgang is geboekt op het gebied van de ras senintegratie. Slechts 22 procent van de zwarte bevolking is tevreden met zijn huidige lot. Dit blijkt uit een opiniepeiling van het bureau Gallup, verricht in op dracht van het weekblad Newsweek. Andere resultaten van de opinie peiling zijn: 59 procent van de on dervraagden vond de integratie te langzaam gaan. 25 procent gelooft dat de Amerikaanse regering oprecht 1 streeft naar verbetering van het lot der negers. 69 procent is tegen het idee van de vorming van een afzon derlijke negerstaat, 31 procent acht de rassenonlusten uit het verleden gerechtvaardigd en 56 procent ten slotte vindt dat de negers zich tegen de oorlog in Vietnam moeten opstel len. eigendomssfeer getrokken en dus dragen wij er voor ons gevoel geen verantwoordelijkheid voor. We zullen moeten wennen aan de gedachte, dat ook die recreatiegebieden van ons zelf zijn." Borden Voor de nieuwe actie heeft de ANWB gele plastic bordjes laten ma ken met. in groen, hei opschrift „Laat niet als dank...". Drieduizend van deze bordjes zijn al gezonden naar eigenaars en beheerders van landgoederen, aan alle gemeenten, kampeerplaatsen en vakantie-oorden. Daarnaast zijn er al 900 aanvragen binnengekomen, die totaal 17.000 bordjes vertegenwoordigen. Binnenkort zullen deze worden ge plaatst om er recreanten aan te her inneren, dat er ook nog afvalbakken zijn.... DEN HAAG Zijn beman ningsleden van een Amerikaanse bommenwerper, nadat ze per parachute op een zandplaat nabij het Krabbegat ten westen van Schouwen, waren terechtgeko men aan hun lot overgelaten? Zijn ze tengevolge van het ver bod van Duitse kant aan de schipper van de reddingboot en aan anderen, die hulp wilden bieden, door verdrinking omge komen? Op deze vragen probeert de rijksrecherche thans het antwoord te weten te komen. Zij is met het on derzoek in deze zaak bezig naar aan leiding van een klacht, die haar aoii6C..Uiirc,i uc t». daarover onlangs uit het buitenland bereikt en hij zou het zijn, die nu heeft bereikt. deze zaak wil uitgezocht zien. dit voorval: de rijksrecherche zou graag hun visie willen vernemen; ook van andere getuigen, bewoners van Schouwen-Duiveland uit die tijd, waar ze zich nu ook mogen bevinden. Tot nu toe was officieel niets be kend van wat op 11 maart 1944 voor de kust van Schouwen-Duiveland is gebeurd. Door wat nu aan het licht is gekomen, kunnen de twee mannen, die op de Zandplaat toen verdronken zijn, twee van de acht vermisten van de B-17 zijn. Een ander beman ningslid van de vermoedelijk tien die aan boord waren, heeft naar wordt aangenomen de vaste wal wel Het gaat om een bommenwerper van de achtste Amerikaanse lucht macht. dje op 11 maart 1944 met an dere Boeing B-17*s een aanval had gedaan op Münster in Duitsland. Het weer was die dag bewolkt en niet geschikt voor een aanval op Berlijn. Een der „vliegende forten" heeft op de terugweg vermoedelijk moeilijk heden gekregen, hetzij door beschie ting, hetzij door het weer of door technische storingen. Verbod Prins Claus heeft de grootscheepse ANWB-actie een daadwerkelijke stimulans gegeven. Hij deed enthou siast mee aan de „grote schoon maak" in het staatsbos Groeneveld bij Soestdijk. Belediging Aan de secretaris van de socia listische jeugdorganisatie, die voor zijn onbeschoftheid tot drie maanden gevangenisstraf is veroordeeld, zou ik willen vragen of hij graag „rood hoe- rekind" genoemd zou willen worden. Ik vind het laf om nu een open brief aan- prinses Beatrix en prins Claus te richten, waarin o.m. staat: ,/Het zal u toch iets moeten doen dat iemand drie maanden in de cel zit". Nou. het doet mij niets, want op deze manier vraagt men er zelf om. Maar de eis zal wel weer verzacht worden tot „een verblijf van een maand in een semi-vakantieoord met volledig pension". Boskoop C. Koning Belediging (2) In de open brief aan prinses Beatrix en prins Claus, waarin gevraagd wordt of ze zich beledigd voelen door de uitdrukking „oranjehoeren", wordt ook gezegd dat een groot deel van het Nederlandse volk de straf van drie maanden cel „onredelijk zwaar" vindt. Ik zou zeggen: die straf is nog veel te licht en ik ben ervan overtuigd, dat het overgrote deel van het volk dat ook vindt. De straf is niet waanzin nig, maar de belediging. Onbeschaaf de vuilspuiterij en hoogst on beschaamd. Het tekent de laagheid van de be- trokkenen om nog een brief naar Dra- kensteyn te durven schrijven ook. Nieuwe Tonge P. van Heemst BEEK EN DONK Op het Inter nationaal Jazzfestival heeft de Rot terdamse Green River Jazz Band in de categorie oude stijl de eerste prijs gewonnen. De Solistenprijs Oude Stijl ging naar de trompettist van deze band. Bob Wulfers. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Burenhulp en offi- ciëer gezegd: vrijwillige hulpdiens ten, zijn jong en nemen in omvang toe. Ze komen voor in grote, middel grote steden, soms in kleine steden en ontbreken op het platteland. Ze zijn doorgaans gevestigd op een particulier adres en hebben een eigen, eenvoudige kantoorruimte. Sommige zijn de hele dag bereik baar; andere op vaste uren. Onkos ten worden gedragen door kerken, door instellingen of door particuliere bijdragen. De werkzaamheden liggen vooral op huishoudelijk gebied (zieke huis vrouwen, bejaarden), karweitjes in huis en tuin. vervoer en het afleggen van bezoeken (eenzaamheid). Enkele hulpdiensten leggen zich ook toe op het signaleren van nood of op maat schappelijke begeleiding. Meestal zijn er meer vrouwelijke dan mannelijke medewerkers, zo blijkt uit een verkennend onderzoek naar deze activiteiten dat in op dracht van het ministerie van CRM is uitgevoerd. Het onderhouden van contact tus sen leiding en medewerkers ge schiedt soms op individuele basis, in andere gevallen via gezamenlijke bijeenkomsten. In kleine hulpdiens ten fungeert vaak een maatschappe lijk werker als tussenpersoon voor het contact met overige instanties. Grote hulpdiensten (er zijn er met 300 medewerkers) hebben zelf een eigen netferk van contacten. De resultaten van dit onderzoek heeft de volgende werkhypothese op geleverd t.a.v. de levensvatbaarheid der vrijwillige hulpdiensten: Voor de continuïteit zijn twee voor waarden nodig: ten eerste het werkterrein, dat een voldoende aantal aanvragers om hulp en medewerkers moet kunnen opleveren; ten tweede het beleid, dat ener zijds gericht moet zijn op het over winnen van drempelvrees bij helpers en te helpen mensen cn dat ander zijds zich dient te richten op een voortdurend stimuleren en activeren van de medewerkers. Ook het aan knopen van goede relaties met an dere personen en instanties die hulp verlenen is van het grootste belang om „er de gang in te houden". De uitgave van deze publikatie is van het Nederlands Instituut voor maatschappelijk werkonderzoek, Stadhouderslaan 146, Den Haag. Zeker is, dat acht bemanningsleden van deze bommenwerper tot op de dag van vandaag als vermist in de registers voorkomen. Twee daarvan moeten in de omgeving van Schou wen-Duiveland per parachute het vliegtuig hebben verlaten en een lan ding hebben gemaakt op een zand plaat. Het neerkomen van de beman ningsleden is door velen gezien. Verscheidenen hebben ze op de zand plaat heen en weer zien lopen en de aandacht zien trekken van dwangar beiders en anderen, die voor de Duitse organisatie Todt bezig waren vestingwerken aan te legen. Kapitein Schütz. de zgn. Inselkommandant, be paalde onmiddellijk, dat de redding boot president Jan Leis niet mocht uitvaren om de mannen te redden. De mannen waren omstreeks een uur bij laag water op de zandbank en het laat zich raden wat er ge beurde toen het vloed werd. Doordat ze over geen enkel reddingmiddel beschikten waren ze reddeloos verlo ren. Van hen die aan dc vestingwerken hebben gewerkt hebben verscheide nen misschien nog herinneringen aan Tien maanden voor inrijden op agent MAASTRICHT De rechtbank heeft gisteren de 32-jarige construc tieschilder W. K. uit Heerlen tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek veroordeeld, waarvan drie maanden voorwaardelijk 'met een proeftijd van drie jaar. K. reed in de nacht van 22 op 23 maart met opzet in op de 23-jarige hoofdagent J. W. Hoogstraten. De man reed in een gestolen personen auto en werd achtervolgd door de politic. Hij reageerde niet op een stopteken van agent Hoogstraten, die door het maken van een sprong de wagen nog net kon ontwijken. met het symbool van klassieke schoonheid Let op het EGYPTISCHE KOPJE op alle Lavona-produkten, het symbool van klassieke schoonheid. DEN HAAG Minister Luns heeft tegenover de ambassadeur van Cana da het leedwezen van de regering betuigd over het „ergerlijke incident" vorige week woensdag na de kranslegging door Canadese vetera nen bij het nationale monument op De Dam in Amsterdam. Jongelui vernielden toen een krans die de veteranen even tevoren had den neergelegd. Met de bloemen wer den rondedansen uitgevoerd. Ook het lint met de woorden For Freedom and Peace werden meegenomen, on der het oog van de 57 Canadezen. De Utrechtse geleerden prof. dr. H. A. Weijers en dr. J. H. van de Kamer zijn gisteren in Luzern on derscheiden met de internationale prijs voor moderne voeding, beschik baar gbsteld door het Verbond van Zwitserse melkproducenten. De prijs bedraagt ongeveer dertienduizend gulden. Thant: Hof uit Nederland Rein NEW YORK Oe Thant heeft de algemene vergadering van de VN gc- vr&ragd een amendement op het sta tuut van het Internationale Ge rechtshof aan te nemen, waardoor een nieuwe zetel voor het Ge rechtshof kan worden opgericht, die zich niet noodzakelijk in Den Haag zou behoeven te bevinden. Het Vredespaleis, waar sinds de opriijjiting in 1922 het Gerechtshof Bij het op zaterdag te Laren (Gld) gehouden federaalconcours voor mu ziekgezelschappen behaalde het fan farecorps „O.K.K.", dirigent de heet W. Goud. te Streefkerk een tweede prijs in de tweede afdeling. DOOR In tien jaar een miljoen inzamelen is, vergeleken bij de miljoenen, die Nederland in bliksemacties bijeen weet te brengen, niet eens meer zo indrukwekkend. Toch is buitengewoon indrukwek kend het verhaal van Lutz Harde gen, de man die de miljoen (mar ken) binnenhaalde. Hij heeft er een boek over geschreven, dat over een van de afschuwelijkste ziekten der mensheid gaat, de lepra. Een boek, waar men niet gauw in zal gaan lezen, want iedereen weet hoe afgrijselijk de lijders er uit zien. Lutz Hartdegen verbloemd de ellende niet, maar bedt ze in een vlot verhaal, zoals hij een vlot pra ter is. Voorts omrankt hij zijn erva ringen met een dosis ijdelheid. waardoor het geheel eerder amusant dan mistroostig wordt Verleden week was Lutz Hartde gen in Nederland. Precies in de om geving waar hij van houdt: het huis Schuylenburg, residentie van de Duitse ambassadeur, waar een in drukwekkend gezelschap te zijner ere genood was. Hij vertelde er van zijn actie om geld in te zamelen voor de leprabestrijding. Lutz Hartdegen zal een veertiger zijn, sinds 1958 is hij public relation officer van de Lufthansa. Ongetwij feld een zeer kundige, want hij heeft alle talent voor het vak. Dit blijkt uit de manier waarop hij zijn hulpactie voor de lperozen weet te organiseren. Om een lang verhaal kort te maken. In Thailand kwam hij toevallig in aanraking met de leprabestrijding. Bezocht de kolonie in de rivier Ping. Kreeg ontzag voor het werk van de medicus Chinda daar en gaf deze spontaan zijn maandsalaris (toen 700 mark). Tegelijkertijd echter dacht hij: ..Het éénmaal geven van geld is net als éénmaal in het jaar naar de kerk gaan.... en dan denken, dat het alle maal wel in orde is." Dezelfde avond bestond er een Lutz Hartdegen Foundation en was prinses Bismarck er bescherm%Tou- we van... ook al wist ze dat zelf niet. Later fieeft ze het wel geweten en er het nodige voor gedaan De leprozenkolonie van dr. Chinda is nu voorzien van een modern zie kenhuis met operatiezaal, goede huisjes voor de patiënten en omlig gende dorpen waar de genezen mensen weer een bestaan vinden. De huisjes en straten hebben na men van gulle gevers. Wat voor sommigen ook wel een attractie is. Het anonieme geven ligt niet ieder een. Maar laten we wel wezen, alle bijdragen voor goede doeleinden via het kopen van loten heeft ook een egoïstisch bijsmaakje. Lutz Hartdegen heeft gewoon zijn mensenkennis, zijn relaties en zijn eigen mengeling van menselijke ij delheid en menselijke bewogenheid plus een enorme werkkracht en or ganisatietalent in dienst gesteld van een doel. Nog afgezien van het enorme goe de werk, dat hij daarmede voor een bijzonder zwaar getroffen deel van de mensheid heeft gedaan, bewijst hij ook wat het betekent wanneer een mens al zijn krachten, gevoelens en hersens inspant. Welk goed doel men kiest doet er dan eigenlijk niet meer zoveel toe. We hebben niet allemaal prinsessen, ministers en ambassadeurs onder onze kennissen om onder hen een miljoen te verzamelen. Het kan ook eenvoudiger, ook in kleiner formaat. Maar het is wel iets om ons aan te spiegelen. Voor wie belangstelling in het boek heeft: Die Leprainsel im River Ping door Lutz Hartdegen; uitgegeve bij Verslag J. P. Peter, Gebr. Holstein 8803 Rothenburg ob der Tauber. De boekhandel kan het bestellen, het kost de tegenwaarde van DM 14,80. zetelt, is een edel monument van voorbijgegane geschiedenis. Het heeft twee vredesconferenties binnen zijn muren gezien, in 1899 en in 1907. Het beantwoordt echter absoluut niet aan de huidige behoeften van het Ge rechtshof, meent Oe Thant. In het Vredespaleis zetelt tevens het Internationale permanente hof van arbitrage. De beide instellingen hebben echter geen reële banden, aldus de secretaris-generaal. Volgens het statuut mag het Internationale Gerechtshof zelfs niet buiten de ge meente Den Haag zijn gevestigd. Oe Thant zegt dat de plaats waar de andere speciale VN-instelüngen zijn gevestigd, niet in de stauten van die instellingen voorkomt en dat hij er niet pertinent aan zal blijven vasthouden dat het Hof in Nederland moet blijven gevestigd. J-JET vergiftigde water, dat via de Rijn ons land is binnen gestroomd, heeft weer eens de nood zaak onderstreept, in Europees ver band drastische stappen te nemen te gen verontreiniging van water en lucht. De Rijn is behalve een belangrijke verkeersader ook een open riool, waarin langs zijn oevers gevestigde industrieën hun afval lozen. Bij ster ke uitbreiding van dc chemische in dustrie ontstaat een noodsituatie. Als handeldrijvend land profiteert Nederland van de mogelijkheden, die de Rijn voor de binnenscheepvaart biedt. Ook al is dit verkeer aan door Duitsland opgeiegde beperkingen on derhevig. Daar staat tegenover, dat het Duitse riool leegloopt In Nederland, met kwalijke gevolgen voor de gezond heid van mens en dier. De calamiteit van de afgelopen dagen was nodig om er de aandacht weer op te ves tigen. Afspraken in Europees verband moe ten niet alleen voorkomen, dat plotse ling optredende ernstige verontreini gingen uit dc hand lopen. Dit zou hoe belangrijk ook onvoldoende zijn. Er moet ook sneller dan totnogtoe worden gehandeld om de dagelijkse vervuiling van Europa's belangrijkste levensader zoveel mogelijk te voor komen. Met minder kunnen ook de Duitsers zélf geen genoegen nemen. Blank haal gratis de speelgoedweek vakantiespelletjes kinderkrant bij de speelgoed winkel speelgoedweekkwartetspel. gratis bij f 4.-- aan speelgoed J^E blanken in Rhodesië gaan om zichtig te werk bij het uitbou wen van hun eenzijdig uitgeroepen I onafhankelijkheid. Zij nemen daarmee hun tegenstan- i ders een belangrijk wapen uit de hand, ook nu zij zich in meerderheid voor een republiek hebben uitge sproken. Rhodesië wordt nl. niet op korte ter mijn een republiek die de banden met dc Britse kroon heeft verbroken. Pas in november is dit aan de orde. Er is dus nog tijd voor onderhande lingen. De deur naar een vergelijk is niet dichtgesmeten, maar staat wel op een heel klein kiertje. Bij de blanken in Rhodesië ontbreekt echter de wil tot een regeling die meer recht doet aan de grote nicl- blanke meerderheid, nu en in de toe komst. Van Engeland kan men moeilijk liet fiat verwachten voor een regeling die de overheersing van vijf miljoen niet- blanken door 250.000 blanken defini tief maakt. PARIJS Het Franse dagblad Le Monde zal binnenkort met een weke lijkse editie in het Engels uitkomen in de VS, Engeland en Nederland. LONDEN Ondanks de vorige week gesloten overeenkomst tussen de Engelse regering en het Congres van Vakverenigingen, is in Engeland toch weer een wilde staking uitge broken. Gistermorgen legden 2.500 werknemers van de Lucas Dvnamo- werken in Birmingham het werk neer waardoor het gehele zesduizend arbeiders omvattende bedrijf werd lam gelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5