Echte herdersstaf voor de bisschop Angst voor nieuw imperialisme Grote mind tegen fusieplan k VEERTIG SCHAPEN 3000 BEZOEKERS Nederlanders gaan avondmaal vieren 1 Ds. Van den Heuvel merkt in Derde Wereld: Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Huidverzorging n BEROEPINGSWERK Pastoor Miedema wint het geding Twee broers bevestigen hun broer Gaat boyco van kerkech niet door? Anglicaanse priesters stemmen Nigeria dokter laai vrii Christus, zegt Paulus tot de gemeente van Philippi, heeft het Gode gelijk zijn geen roof geacht, zoals een kraai die alles wat blinkt wegsleept naar zijn nest en dan erop gaat zitten, opdat niemand anders eraan kan komen. Integendeel: Hij ..heeft Zichzelf ontledigd." Gisteren hebben we reeds ge- zegd dat die woorden niet zo uitgelegd mogen worden, als zouden ze betekenen dat Hij daarna niet langer Gode gelijk was. Waarvan heeft Christus Zichzelf dan ontledigd? Wat gaf Hij óp? De uiterlijke tekenen van Zijn Gode gelijk zijn. Hij kwam niet als een Koning in deze wereld, maar werd gebo ren in een stal. Hij liet de mensen niet voor Zich knielen en buigen. Hij veroordeelde Zijn tegenstanders niet met een knip van Zijn vingers. Hij wierp Zich niet op als een Rech ter. We zouden het zo kunnen samenvatten: De eerste keer kwam Hij niet, zoals Hij straks de tweede keer zal komen, op de wolken, om te oordelen de levenden en de doden. Hij was moe, zoals alle mensen soms uitgeput moe zijn. Hij had hon ger, zoals alle mensen wel eens honger lijden. Hij had ver driet, zoals alle mensen wel eens verdriet hebben. Hij werd tegengewerkt, zoals alle mensen dat wel eens in hun leven ondervinden. Hij werd onschuldig veroordeeld, zoals alle mensen wel eens in hun leven onschuldig ver- of beoordeeld zijn. Hij werd verworpen, zoals iedereen wel eens in het le ven overkomt dat mensen hem de rug toekeren. Hij stond al leen, zoals iedereen wél eens alleen staat. En in al die gevallen greep Hij niet terug op Zijn Goddelijke macht en heerlijkheid om Zichzelf te redden uit de nood. Hij bleef ook in het moeilijkste moment ons gelijk. We lezen vandaag: Haggaï 2 2-24. DINSDAG 24 JUNI (Van onze correspondent) GRONINGEN „Kijk", zegt schaapherder Pouwel Mos (57) uit Ruinen, „als u vlug bent kunt u een addertje zien. Het is maar een kleintje hoor." Maar het aalvlugge slangetje is hem te vlug af en herder Mos kan zijn vlucht maar even tegenhouden met zijn her dersstaf. Diezelfde staf zal over enkele dagen het eigendom zijn van prof. dr. J. B. W. M. Möller, die zaterdag 28 juni tot bisschop van Gro ningen wordt gewijd. De heer Mos zal zijn staf tijdens de wijdings plechtigheid namelijk overhandigen aan de scheidende bisschop Nierman, die hem daarna weer overdraagt aan zijn opvolger. Herder Mos gaat niet alleen naar Zuidlaren. Hij neemt veertig van zijn Drentse schapen mee, die in een spe ciale kooi in de Zuidlaarder Prins Bernhardhoeve waar ook de wij ding plaats heeft zullen worden ondergebracht. Hoe is dat zo geko men? „Ja'zegt herder Mos, „er komt hier wel eens een priester uit Gro ningen. Hij heeft ook al eens over me gepreekt voor de radio. Toen ik hem voor het eerst zag, dacht ik eerst dat het de voetballer Bals was, maar het was Pater Verbeek van de St. Jozef kerk in Groningen." Symbolisch Uit het contact dat tussen de twee mannen groeide werd het idee gebo- Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding U verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Ik heb een Nieuw Testa ment met psalmen (berijming van Datheen) in 1596 gedrukt bij Isaack Canin wonende op de Hoogstraet opt nieuwerck tot Dordrecht", in zeer mooie staat. Is Isaack Canin familie van Jac Canin van de Deux-Aes Bijbel? Bij welke tekst wordt in de kanttekening van Deux- 'Aes gesproken? Antwoord: Isaack en Jan behoren tot dezelfde familie Canin te Dor drecht, die voor het verschijnen van de Statenbijbel de uitgave van de Bijbel in Nederlandse tekst verzorg de en waarvan de eerste druk in 1560 verscheen. Vraag: Hoe kan men het beste verfvlekken verwijderen uit een witte overall? Antwoord: Smeer de vlekken aan met zeep en druppel hierop een beetje tetra, terpentine of vlekkerw- water. Vouw het weefsel op de vlek dubbel en wrijf goed heen en weer tussen de vingers. Herhaal deze be werking totdat de vlek verdwenen Vraag: We bezitten een kapstok, waarin zeven tegeltjes en een wandbord. Op de laatste staat een zelfde afbeelding als op een van de tegeltjes, een landschap. Op de voorkant van de tegels en het bord staat: F. J. du Chattel. Weet u iets over deze schilder en heeft een en ander nog waarde? Antwoord: F. J. (van Rossum) du Chattel is 10 februari 1856 te Leiden geboren en 10 maart 1917 te Yoko hama overleden. Op 17-jarige leef tijd vertrok hij naar Den Haag. Hij schilderde landschappen in Den Haag, Leidschendam, Loosduinen en in 1875 in Oegstgeest. Van 1883 tot 1886 werkte hij in Vreeland. In 1908 vertrok hij naar Nederlands-Indlë, waar hij ging aquarelleren. Van dit werk exposeerde hij in Nederland. Waarschijnlijk betreft het hier af beelding op tegels en bord naar het werk van de schilder. Antieke waarde is er nog niet. Of de stukken op andere gronden waarde hebben en of ze van de schilder zelf af komstig zijn, is niet te zeggen. Een goed museum of een aniiquair kan hier raad geven. Vraag: Hoe verwijder ik ke telsteen? Antwoord: Door ketels en pannen uit te koken met water, waaraan u een paar citroenkristallen heeft toe gevoegd. Laat na het koken de vloeistof langzaam afkoelen en schenk daarna leeg. De ketelsteen ls dan losgeweekt en komt mee. Ook de drogist kan u aan een middel helpen. De vorming van ketelsteen is te voorkomen door elk restje water di- rekt na het theezetten uit de ketel te gooien. Bruine pleisters: Op een over dit onderwerp gestelde vraag kregen we verschillende reacties. Een lezeres schreef ons dat zij de dochter is van de bewuste pleisterfabrikant, die ja renlang woonde in de Lange Waran de 63 te Rotterdam. Hij was de eni ge in die branche. De pleisters wer den gewoonlijk Schüster-pleisters genoemd, maar in de volksmond heetten zij bruine- of trekpleisters. Na de dood van de fabrikant in 1933 is de zaak nog enige jaren door haar moeder voortgezet tot de oor log daaraan een einde maakte. Volgens andere lezers zijn de pleisters te krijgen bij firma S. Wolff en Schüster, Zwartjanstraat 14a, Rotterdam. Voorts is er nog een lezer, die aanbiedt zelf aan de lezers inlichtingen te verstrekken. Dit kan dan via ons blad. At'rlit'tltit/t)unger8 unaniem (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De Neder landse delegatie naar de kerke- dag van Stuttgart kr(jgt op zon dag 20 juli de beschikking over de Brenzkirche voor een oecu menische avondmaalsdienst. Zo wel protestanten als rooms-ka- tholieken zullen aan die dienst meewerken. Hoewel de dienst in het hand boek van de kerkedag wordt aangekondigd, wordt zq niet be legd door het presidium van de kerkedag zelf. De verantwoorde lijkheid wordt geheel door de groep Nederlanders gedragen. De dienst zal geleid worden door ds. G. P. Klijn van de Open Deur, terwijl pater dr. W. Boelens zal pre ken. Ds. Gerhard Schnath heeft zijn eigen dienst laten vervallen en zijn gemeente zal kunnen deelnemen aan deze bijzondere dienst. Pater Boelens is lid van het Nederlandse comité van voorbereiding. Ook in Hannover zou twee jaar geleden een dergelijke pro- testants-rooms-katholieke avond maalsdienst belegd worden. Die ging zacht-zuiver-gezond PUROL en PUROL-poeder echter door ingrijpen van kerkelijke hogerhand niet door. Ook dit keer wordt er onder auspi ciën van de leiding van de kerkedag geen gemeenschappelijke avond maalsdienst georganiseerd, omdat ve le kerken in Stuttgart daarvoor geen verantwoordelijkheid wilden aan vaarden. Wel heeft het presidium de Nederlanders toegestaan om te doen wat zij menen dat verantwoord is. Unaniem Tijdens een voorbereidingsweekend op Kerk en Wereld is dit plan besproken. Geen van de bijna tach tig aanwezigen verzette zich er tegen. Vanuit Nederland hebben zich reeds 130 mensen aangemeld om de kerke dag bij te wonen. Mevrouw Klijn deelde ons mede dat zij nog tien a twintig aanmeldingen verwacht. Op merkelijk is dat ditmaal zoveel jonge mensen geïnteresseerd zijn. Bij dit aantal zijn niet de 40 of meer Neder landse journalisten geteld, die de Kerkedag zullen verslaan. De Nederlandse dienst werd vroe ger geheel in de Nederlandse taal gehouden. Nu de gemeente van ds. Schnath haar dienst heeft laten ver vallen en vele gemeenteleden deze dienst willen bijwonen, is besloten om de dienst ditmaal in het Duits te houden. Dit stelt de Nederlandse groep ook in staat om andere natio naliteiten uit te nodigen. Vertegen woordigers van verschillende kerken en nationaliteiten zullen de dienst mede leiden. Het weer in Europa 365 1 13 2 3 6 5 6 7 8 9 10 11 12 weer max.t gist. mln.t. gist. n.sl. Kopenhagen 1. bew. 21 14 0 geh. bew. zw.bew. 2.3 16 0 22 13 48 Luxemburg geh. bew. 22 12 18 Parijs geh. bew. Nice 1. bew 20 h. bew. 28 15 4 zw. bew. 25 14 0 ZUrich regen 25 12 3 Ccnè%c reger. Locarno 13 53 zw. bew 25 18 0 zw. bew. 17 0 h. bew. 30 17 Madrid 1. bew. 22 7 5 Mallorca h. bew. 25 15 0 ren om de herder bij de wijding van bisschop Möller te betrekken. „Dat is symbolisch, de herder over schapen en de herder over mensen", verdui delijkt de heer Mos, die zelf overi gens niet rcoms-katholiek is. Maar dat is voor hem geen punt. „Ik ben gewoon hervormd, maar ik help ie dereen. Als je over het geloof begint raak je toch nooit uitgepraat." De heer Mos even verweerd als de heide waarover hij nu al jaren lang met zijn kudde rondzwalkt vindt de mensen aardig en hij houdt van de natuur. Jammer is alleen dat de mensen de natuur verknoeien. „Ik zie het oude Drente voor mijn ogen verdwijnen. De heide hier is natuur reservaat, maar de mensen maken het moeilijk. Ze laten plastic zakken achter en zo en als de dieren dat eten gaan ze er dood aan." Voor het behoud van de heide zijn de schapen van de heer Mos on misbaar. „We hebben hier nog 1300 hectare heide en als we de schapen wegdeden, zou het over een paar jaar allemaal jong bos zijn. De schapen voorkomen dat. Men denkt wel eens dat de kudde alleen maar een toe- ristisohe attractie is, maar dat is niet zo." In de zomer omvat de kudde onge veer 500 dieren en in de winter een 300. Elke dag trekt de heer Mos er met zijn dieren op uit, samen met zijn Ierse border collie Lilly. „Die hond zou ik voor geen geld willen missen. Hij vervangt vijf man bij de kudde." De veertig schapen gaan per vrachtauto naar Zuidlaren, ie komen samen met een expositie in de Bea- trixhal. De wijding waarbij 3000 genodigden aanwezig zullen zijn wordt gehouden in de Claushal. „De heer Mos zal daar zijn staf overdra gen aan bisschop Nierman en iets vertellen over de betekenis van de staf. Bisschop Nierman zal op dat onderwerp verder doorgaan," vertel de ons pater H. A. Verbeek. „De herder als beeld is weliswaar wat uit de tijd, maar het herderschap in de betekenis van behoedzaamheid tegenover de medemens is nog altijd actueel". Behalve de staf zal bisschop Nierman ook een ring en een evange- lisatieboek aan zijn opvolger over dragen. „Het wordt een heel eenvoudige plechtigheid, eenvoudiger dan ooit tevoren. Vroeger liet men een peper dure staf overdragen plus een dure ring en een wapen. Deze keer doen we het zonder wapen en met een gewone staf en een „confectiering". Er komen ook geen mijters aan te pas. Dat is niet in de lijn van de nieuwe bisschop," aldus pater Ver beek. NED. HERV. KERK Beroepen te Woudrichem: kand. drs. J. Stelwagen te Utrecht; te Wier den (vac. B. A. v. Donkersgoed)R. C. Cuperus te Ede; te Goudswaard: T. J de Jong te Genderen; te Heiloo: B. F. C. de Groot te Kortenhoef. Bedankt voor BovenhardinxveldT. J. Kamerbeek te Rouwveen; voor Via- nen (vac. A. Stegenga); toez.: K. den Hartog te IJlst; voor Den Haag (vac. J. v Woerden) toez. en voor Mid delburg (vac. D. v. Boven): A. Krij ger te Grijpskerke (Z.). Beroepbaarstelling: kand. N. H. Kuipéri, Rijksstraatweg 198 te Leer- sum kan voorlopig geen beroepen in overweging nemen wegens studie; kand. Tj. G. Sijtsema, Nieuwstraat 84a, Groningen GEREF. KERKEN Beroepen te Bussum (vac. B. G. Mees ten Oever)G A. Westerveld te Alphen a. d. Rijn; te Nieuw-Ven- nep: C. v. Ommen te Werkendam. Aangenomen naar Nijkerk (vac A. I Koffeman): M. Ros, geestel. ver zorger te Sonnevanck in Harderwijk. GEREF. KERKEN (vrügem.) Beroepen te Utrecht-centrum (vac. G. A. Hoekstra - accl.): drs. D. Ded- dens te Leeuwarden. MAASTRICHT In het kort ge ding van het kerkbestuur van de pa rochie het Eiske in Zuid-Limburg te gen pastoor Miedema heeft de rech ter in Maastricht de uitspraak ge daan, dat de veelbesproken pastoor Miedema in de pastorie mag blijven wonen. De rechter sprak over een gentle man's agreement, dat tussen bisschop Moors van Roermond en pastoor Miedema zou bestaan. Het hield in, dat er voorlopig geen wijziging in de bestaande situatie zou komen. Nu hoeft pastoor Miedema ook de kerkelijke bescheiden van de paro chie niet aan zijn opvolger, pastoor N. Alleman over te dragen. Bisschop Moors heeft ruim een jaar geleden pastoor Miedema ontsla gen, omdat hij te moderne wegen ging. Toch ging hij gewoon door met het opdragen van de mis, die door ongeveer 1300 van de 2000 leden van de parochie werd bijgewoond. Het kort geding was bedoeld om het werk van pastoor Miedema af te breken. Een EC-4-vrachtvliegtuig uit de Dominicaanse Republiek is gisteren neergestort in een straat in Miami (Florida). Zeker acht mensen kwa men hierbij om hetw leven. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Twee broei van ds. E. F. Verbaas uit Fijnaai en Heijningen zullen hem zon dagmorgen 29 juni in de Grot I Kerk bevestigen als predikat van de hervormde gemeente Maassluis. De bevestigers zijn t C. L. Verbaas uit Joure en ds. I. Verbaas uit Ugchelen. Ds. Verbaas hoopt zondagmié dag om drie uur in de Grofl Kerk zijn intrede te doen. Hij f naar Maassluis gekomen om eerste de vierde predikantsplaalÊ van Maassluis-West te vervullen/ (Van onze kerkredactie) STUTTGART Dreigde twee geleden de Duitse belijdenisbewe; niet mee te doen aan de kerke van Hannover, ditmaal drei Duitse christenstudenten de kerke van Stuttgart de rug toe te kei Maar de studenten zijn het onderB kaar niet eens. Hun perschef, dat wil zeggen! perschef van de protestantse studj tengemeente, heeft de studenten I gewekt om wel mee te doen. Tij cl een regionale stueïentenvergader in Beieren zei ds. Jürgen Jeziorov dat de kerkedag de kritici een pral tige kans biedt om in het openbl duidelijk te maken, waarom zij I niet eens zijn met de huitf maatschappij en de huidige kerk. Schaapherder Pouwel Mos uit Ruinen neemt veertig van zijn schapen mee, als hij straks zijn staf overdraagt aan de nieuwe bisschop van Groningen.. (Van onze kerkredactie) LONDEN Noch de leden, noch de priesters van de Angli caanse Kerk hebben hun afge vaardigden naar de kerkelijke vergadering van volgende maand een duidelijke opdracht verstrekt om voor de fusie met de Methodisten Kerk te stern- Een referendum onder de priesters heeft zojuist aange toond, dat 36,8 procent niet van plan is aan de voorgestelde ver- zoeningsdienst deel te nemen. Enige weken geleden stemde de helft van de afgevaardigden van de leken in de zogenaamde Le- kenkamer tegen die dienst. Als er volgende maand in de meer dere vergaderingen van de Angli caanse Kerk gestemd wordt, zal een meerderheid van drie kwart van het aantal uitgebrachte stemmen nodig zijn om het eenheidsplan werkelijk te gaan uitvoeren. Al met al begint het er somber uit te zien voor de fusie van anglicanen en methodisten. Dit referendum heeft evenmin als de stemming in de „te kenkamer" enige juridische waarde voor de kerk, maar werden gehouden om de officië'e afgevaardigden vol gende maand een duidelijke indruk te geven, hoe de kerkelijke „achter ban" staat tegenover de voorgestelde fusie. Priesterwijding Het feit dat slechts 63,2 procent van de priesters bereid is om aan de zogenaamde „verzoeningsdienst" mee te werken, bewijst niet dat een grote minderheid in de kerk tegen de fusie is. Alleen is tot nu toe bewezen dat FIGUUR-PUZZEL Vul horizontaal in: 1. stengel, 2. kieskeurig. 3. ommegang, 4. scheepstros. 5 lichaamsdeel, 6. klin ker. 7. medeklinker 8. puntig voor werp, 9. wapen. 10. punthoed, 11. me dicinaal gewicht, 12 stuk geschut. Bij juiste oplossing leest men vert. 13 een zegswijze Oplossing vorige puzzel: 1. knaap, 2. label. 3. bajes, 4. gelag, 5. klank, 6. sabel, 7 loper, 8. steek, 9. Jeker, 10. maart, 11. nicht, 12. nacht, 13. genot. Kajak - kaper - jacht. (Van onze kerkredactie) GENÈVE Ds. Albert H. van den Heu vel, directeur van de communicatieafdeling van de Wereldraad van Kerken, ziet een nieuwe vorm van imperialisme opduiken. De westerse wereld, diep beïnvloed door een geloofscrisis, probeert zgn geestelijk denken aan de kerken van het Zuiden, van de jonge wereld dus, op te dringen. Hij schrijft dit in het weekblad Hervormd Ne derland. Er leeft altijd nog het besef, dat het westen (of noorden) met zijn geld imperialisme bedrijft. Een van de moeilijkheden is dLat de meeste vertegen woordigers van jonge staten niet op eigen kosten de internationale conferenties kunnen bezoeken. Ook steunt menige nationale raad van kerken in de derde wereld op geld uit het westen. Hij „heeft zich van een instrument voor de eenheid", schrijft ds. Van den Heuvel, „ontwikkeld tot een I fel omstreden bureau waar kerkelijke gelden worden verdeeld". De oecumenische beweging heeft nog niet veel aan dat probleem gedaan, zegt hij. Maar het artikel in Hervormd Nederland gaat hoofdzakelijk over het problemen-imperialisme. Jonge kerken beginnen plotseling de oudere ker ken ervan te beschuldigen, „dat zij de Ameri kaanse en Europese kerkelijke problematiek aan de jongere kerken willen opdringen". Veroveren De kerken van het noorden zijn intensief met hun huidige problemen bezig. Van den Heuvel vervolgt: „Maar, en het zijn nog steeds de zuide lijke broeders die aan het woord zijn, nu blijkt deze problematiek ineens de hele wereld te moe ten veroveren. Iemand die naar Europa of Noord-Amerika komt en zich daar ontpopt als een gewone gedisciplineerde christen, die trouw naar de kerk gaat, een eigen gebedsleven kent, zijn bijbel leest en bestudeert, wordt nauwelijks meer voor vol aangezien." „Op studentenconferenties is dat helemaal grijs: daar worden wij direct verketterd als conservatief, piëtistisch en uit de tijd. In de oecu mene is het ook niet veel beter. Wij hebben vaak het gevoel, dat wij medelijdend worden bekeken door twijfelende en onzekere medechristenen uit het noorden; iedereen hoopt blijkbaar dat secula risatie en technologisch denken maar gauw naar ons toe mogen komen en van onze kerken ook zulke vreemde genootschappen maken, als die wij in het noorden vaak zien. Wij worden gevraagd, zei een Indische vriend van mij, geloof, hoop en liefde te maken tot twijfel, hoop en sociaal werk." Hulpverlening „Zelfs de nieuwe nadruk op Internationale ont wikkeling, zoals die in Uppsala werd besproken, maakt de zuiderlingen kopschuw. Niet omdat zij ertegen zijn, dat het noorden zich eindelijk met honger en misère in het zuiden bezig houdi; integendeel, maar zij vertrouwen ons enthousi asme niet" „De reden voor dat wantrouwen is heel een voudig. Wanneer de ivdruk op de ontwikke lingshulp inderdaad uit oecumenische motieven zou wordeq gevoed, zou er veel meer bekering aan te pas komen, en dat is maar bij weinigen het geval. Er zou dan ook veel meer persoonlijke inzet zijn om deze evangelische geste in de derde wereld gestalte te geven; er zou veel minder teleurstelling zijn wanneer blijkt dat ontwikke lingshulp op weerstanden stuit bij de ontvangen de volken." Een grote groep zuiderlingen is bang dat wij onze medemenselijkheid niet als een element van ons geloof, maar als een surrogaat voor ons apostolaire geloof beschouwen. En daarop komt dan nu een begrijpelijke reactie die dreigt zich weer in de oude tegenstellingen van „evangelie* verkondiging" versus „dienst aan de mensheid" te verliezen. „Men zij echter voorzichtig met het verwijt van conservatisme en piëtisme", waarschuwt ds. Van den Heuvel. „Erachter ligt de angst voor een nieuw soort kolonialisme. En is die volledig misplaatst?" ii een grote minderheid tegen een fu op de voorgestelde wijze is. Tot de 36,8 procent tegenstem m behoren hoogkerkelijke, katholi rende priesters. Zij vinden dat in voorgestelde dienst waarin anaii caanse priesters en methodisten-pi dikanten elkaar de handen opleggi,o niet duidelijk genoeg uitkomt dat predikanten een priesterwijding orfo vangen. De overgrote meerderhfcé van deze tegenstemmers bestaat e(v ter duidelijk uit zogenaamde evaniSj lische of laagkerkelijke priesters. I Zi blijkt uit het feit dat in typisch las i kerkelijke bisdommen als Londjoi Peterborough en Truro de meerden heid zich tegen de verzoeningsdiejd uitspraak. Zij vinden de dienst helemaal r nodig en willen zonder meer ambtelijke broederhand reiken de methodistenpredikanten, die n{ hun mening al lang in het a staan'en niet opnieuw bevestigd hoeven te worden. j lij Mogelijkhecfn Nu bijna de helft van de teken ruim een derde van de priesters z uj tegen deze verzoeningsdienst hebt ns uitgesproken, staan de afgevaard i den voor het probleem, hoe ze str< zullen moeten stemmen. Het plgn 2 gaat ervan uit dat het alleen aan nomen kan worden, als een substi - tiële meerderheid zich voor de fi en de verzoeningsdienst uitsprei De vraag is nu echter hoe sunstanti een substantiële meerderheid zijn. 01- De (hoogkerkelijke) Church Tii schrijft, dat er drie mogelijkhe zijn in juli. De kerkvergaderingats kunnen teleurgesteld constateren de ODpositie tegen het plan te gijak is en het afstemmen. Ze kunnen zeggen: Er is veel verzet tegen dienst maar er is wel een rui10' meerderheid voor eenheid, dus st pen we over het verzet van de 1 kerke] iiken wel eenheid, maar op deze manier heen en gaan t met de methodisten in zee. De Church Times legt de afgeva digden echter een derde keus in mond. Ze kunnen het hete plan in de ijskast zetten in de hoop, in de komende jaren het verzet het plan zal slinken en het over paar jaar toch doorgevoerd kan den. Maar dan zulten de methodi: het daarmee eens moeten zijn. LAGOS De Zwitserse de-Kruisarts Kurt Fischer (36), did Nigeria op verdenking van spionf was aangehouden is gisteren op i f voeten gesteld. De Nigerianen wilt geen nadere mededelingen over f arrestatie doen. De arts zou in I bezit zijn geweest van Biafri| geld. Engeland zal gewoon doorgi met de wapenleveranties aan Nigq Het Amerikaanse plan om landingsschip uit de Tweede Wen oorlog met grote hoeveelheden hij goederen naar Biafra te sturen, i op moeilijkheden, zowel van de 1 van Nigeria als van Biafra.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2