RIJNWATER VERGIFTIGD 0LGA Oe Thant luidt alarmklok voor menselijk leven Commentaren CNV niet in Wereldverbond Duitsland gaf alarm Drinken nu uit de reserve-voorraden Egypte overvalt Uw matros Het Kwartet Vissen sterven bij duizenden ^luchTvan I o m 1 n 45 - LAATSTE V! UCHT OP 30 JULI ^rJLnt u kjezen: vlucht van 1 uur C (vdgens eiae^c',°v9 50. ,0,00'V° Plannen voor reservaat op Veluwe Produktie van kernwapens in VS ligt stil Niemwe Leidse Couramnt Dinsdag 24 juni 1969 - 51sfe jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DEN HAAG Nederlandse drinkwaterbedrijven heb ben sinds gisteren de wateraanvoer uit de Rijn stopgezet en zijn op hun reserve-voorraden teruggevallen, nadat is bekend geworden dat de Rijn zwaar vergiftigd is door een nog onbekende chemische stof, afkomstig uit West-Duits- land. Rijnschippers zijn gewaarschuwd geen water uit de Rijn te drinken, bewoners van woonkernen langs deze rivier en kampeerders is aangeraden niet in deze rivier te zwemmen en boeren zijn geadviseerd de koeien uit de buurt van het Rijnwater te houden. De vergiftiging op de Rijn werd het eerst gesignaleerd in de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen, waar een grote vissterfte werd geconstateerd. De waterpolitie telde zon dag bij Krefeld-Urdingen ongeveer duizend aangespoelde dode vissen per kilometer. Bij onderzoek bleek dat er bloedingen in de kieuwen en darmontstekingen waren ontstaan. Een eerste onder zoek wees in de richting van een soort zenuwgif, dat het zenuwstelsel verlamt. De regering van Noord-Westfalen nam contact op met de Nederlandse Rijkswaterstaat, die onmiddellijk de wa terleidingbedrijven waarschuwde. Vertegenwoordigers van de verschillende universitaire gele dingen hebben gisteren de ver gadering mogen bijwonen van het college van curatoren van de Utrechtse rijksuniversiteit. Aan tafel het college, eromheen de ..toehoorders". Behalve de openbaarheid van de bijeen komst zelf, was het nog uniek dat het gesprokene via micro foons elders was te volgen, zo dat honderden studenten de dis cussies konden volgen. De nieu we structuur (in experimentele vorm) zal wel pas in het najaar, nu een periode van vakantierust aanbreekt, worden verwerkelijkt. Welzijn Overal dode vis, over honderden kilometers in de Rijn, die niet al tijd zo idyllisch en zo aantrekkelijk is als hij lijkt op sommige plaat sen, zoals bij Bingen, waar de vergiftiging begonnen schijnt te zijn. AIRO Egyptische commando pen zouden de afgelopen nacht een overval op een Israëlische |1pt aan het Suezkanaal zeker 22 lëliërs hebben gedood. Israël ont- ide dit en spreekt van slechts één patrouille was omstreeks twee het Suezkanaal overgestoken en ook twee pantserwagens hebben rnield. k VuLn havens en Europoort) y»ovw havens en Europop) vliegen over deel v. vooi -j r I* (bovenhave™»"f 27/50 pe vlucht van Vz uur: totaa,Jor3P=-f b^50 1 3 pers: f 150. aOOUifl/gj/ Om moeilijkheden mei de indeling te voorkomen is het nodig dot u zich met z'n drieën v een vlucht opgeeft. Het is ook veel gezelliger.- U komt altijd bij eikoor te zitten. Noteert u voor een rondvlucht, type (aankruisen wat u wenst |A| B| ICI 1 bij voorkeur op: naam: Vermeld duidelijk de datum in een der onderstaande vakjes 1. naam: correspondentie-adres: voormiddag namiddag telnfnnn-.^ 's avonds Wij hebben reeds aan u betaald: (voor 3 personen totaal) en wel per giro contant we komen per: auto trein bus U kunt kiezen tussen de woensdagen en zaterdagen tot en met 30 juli. 1 OE EN WAT Deze KWARTET-rondvluchfen (alleen op woensdagen en zaterdagen) worden georganiseerd 'onuit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET-obonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers, die geen dolle stunts uithalen maar u in een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van deze fascinerende ervaring, ferwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant cn een zonnig terras ter beschikking, 'onwaar men het af- en aanvlieg' i kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aon het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde overhandigd, literlijk twee dagen voor u aan de beurt bent krijgt u de instapkaart thuis. r - -f De bedrijven die voornamelijk aangewezen zijn op de Rijn zijn die van Rotterdam, Den Haag, Amster dam, het provinciale waterleidingbe drijf van Noordholland en Dordrecht. Den Haag, dat zijn drinkwater in direct van de Lek lyijgt, put thans uit de watervoorraad in de duinen. De leiding bij Bergambacht, waardoor het Lekwater voor Den Haag in de bezinkingsbedden langs de Lek wordt gebracht, is afgesloten. Bij de Haagse waterleiding voor ziet men voorlopig geen bijzondere moeilijkheden. De hoeveelheid water uit de reservevoorraden is voldoende voor twee a drie weken. Behalve Den Haag voorziet het wa terleidingbedrijf ook het Westland en de streek oostelijk van Den Haag tot onder Gouda van drinkwater. Rotterdam Het Rotterdamse waterleidingbe drijf, dat dezelfde maatregelen heeft getroffen, voorziet behalve Rotter dam en het Rotterdamse havenge bied, ook Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Delft. De spaarbekkens bevatten een voorraad voor ongeveer een maand. De druk op de Rotterdamse waterlei ding is wat verlaagd om de wateraf- □ame door het publiek wat af te remmen. De directeur van het Rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater, ir. K. C. Zijlstra, verwondert zich dat de Westduitse autoriteiten zich alleen beperkt hadden tot de mededeling dat de gifvlek in aantocht was, zon der erbij te vermelden wat voor een soort gif het was. Hij vroeg zich af waarom de Duitsers de chemische stof niet heb ben geanalyseerd. Op de Nederlandse laboratoria werkte men gisteren en vapdaag hard om achter de oorsprong en de aard van het gif te komen. Men verwacht echter, dat de vlek over een dag of twee ons land gepas seerd zal zijn door de grote stroom die er op het ogenblik op de Rijn staat als gevolg van de aanvoer van overvloedig gletsjerwater. Amsterdam De directeur van het gemeentelijke waterleidingbedrijf in Amsterdam, ir. C. van Veen. heeft niet de indruk dat de verontreiniging van de Rijn van zeer ernstige aard is. „We moeten echter oppassen dat het geen regelmatig terugkerende ge beurtenis wordt. Daarom moeten er passende maatregelen worden getrof fen", aldus ir. Van der Veen. Van een noodsituatie voor Amsterdam en Noordholland is volgens hem geen sprake. Intussen patrouilleert op de Rijn een laboratoriumboot van Rijkswa terstaat, die het water van de Rijn elk ogenblik controleert. (Zie ook elders in dit blad.) OE THANT In Thants rapport wordt de grondslag gelegd voor besprekingen door de VN van plannen voor een internationale conferentie over de omstandigheden voor het menselijke leefmilieu. Deze conferentie zal naar verwachting in juni 1972 in Zweden worden gehouden. Oe Thant meent, dat alle natio nale en internationale programma's onvoldoende zijn. Hij noemt als voor beeld het falen van regeringen in het opvangen van de massale trek van het platteland naar de steden. „In de grote steden worden de ellendigste achterbuurten vaak de omgeving van mensen, die eens waardiger en in be tere gezondheidstoestand op het plat teland woonden", aldus het rapport. Andere punten die worden aange roerd zijn de noodzakelijkheid van NEW YORK VN-secretaris Thant heeft de waarschuwing laten horen, dat de toe komst van alle leven op aarde in gevaar ge bracht zou kunnen worden door ongebreidel de wetenschappelijke en industriële techno logie. Thant doet in een rapport van 66 bladzqden een beroep op de regeringen terstond maat regelen te nemen om dit gevaar te bestrijden. Hij meent, dat alle landen van de wereld bloot staan aan gevaren die in sommige op zichten en in somige gebieden reeds kritieke afmetingen hebben aangenomen. een goede observatie van de weersomstandigheden in de wereld, het klimaat en de dampkring. Opge merkt wordt, dat in de VS alleen reeds naar schatting 142 miljoen ton rook en schadelijke gassen elk jaar de atmosfeer vergiftigen. ARNHEM De Duitse miljo nair-natuurkenner Jozef Schul- te-Wrede,d ie in Duitsland zeven wil reservaten heeft, wil in samen werking met het World Wild Life Fund ook op de Veluwe een reser vaat stichten. Het zou hier gaan om een gebied van 300 ha, waarin 200 dieren zullen worden ondergebracht, o.m. de Tar- pan, het Europese paard, dat thans nog vrijwel alleen in Polen voor komt. WASHINGTON De Ameri kaanse kernwapenproduktie ligt vermoedelijk voor de rest van het jaar stil als gevolg van een zware brand in een fabriek van de atoomenergiecommissie. Deze situatie waarvan de rege ring in het openbaar nog geen mel ding heeft gemaakt wordt onthuld in het laatste deel van 1400 bladzij den getuigenverklaringen, die onlangs zijn vrijgegeven door een Senaats commissie voor de toewijzing van toegestane begrotingsgelden. Van regeringszijde zijn bovendien sterke aanwijzingen gekomen, dat ook de beproeving van anti-raketraketten vertraagd zal worden door de brand die op 11 mei heeft gewoed in een plutonium-installatic te Rocky Flats in Colorado. De meeste kernwapens worden met behulp van plutonium tot ontploffing gebracht. Boeren verhinderden militaire oefening op Sardinië SARDINIë Dertigduizend scha pen en koeien hebben het militairen gisteren onmogelijk gemaakt oefenin gen te houden in de bergen van Sar dinië. De dieren waren het oefenge- bied binnengejaagd door boeren, die er niets voor voelen, dat de weiden door de militairen worden vernield. De veeteelt is een van de weinige bronnen van inkomsten in het arme gebied rondom het ook door bandie ten geplaagde dorp Orgosolo. Een duizendtal herders, vrouwen en kinderen versperden de wegen, toen de soldaten probeerden het vee te verdrijven. Vijftig van hen werden gearresteerd, maar na korte tijd vrij gelaten. ■jV/TlNISTER Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft vandaag in de jubileumvergadering van de Algemene werkgeversvereni ging enkele belangrijke uitspraken gedaan, die bijzondere aandacht ver dienen. De verhouding besprekende van de sociale en economische krachten in ons bedrijfsleven, legde hij grote na druk op het welzijn. Er zal voor de toekomst een compromis gevonden moeten worden tussen maximale economische groei en optimaal leef milieu. De enorme economische groei heeft het welzijnsprobleem in ver sneld tempo opgeroepen. Het is een gelukkige zaak dat de overheid tijdig signaleert dat econo mische welvaart voor het leven van een mens niet het een en het al is. De overheid zal leiding moeten ge ven bij de evenwichtige groei van ieders welzijn. Economische groei zal hierbij soms achtergesteld moeten worden. Hier komen zaken aan de orde als verontreiniging van lucht, water en bodem, maar ook van lichamelijk welzijn, menselijke er kenning en ontplooiing. De minister citeerde een uitspraak van prof. Wattèl op de algemene ver gadering van de CHU, dat we ervoor moeten waken dat onze onderne mingsgewijze produktie „door de uit wassen van het systeem geen wal ging oproept tegen het systeem". Prof. Wattèl keerde zich eveneens tegen de suggestieve reclame bij radio en televisie. De onderneming heeft weliswaar pri mair een economische functie, maar zij behoort tevens het menselijk wel zijn te dienen, wat zelfs een norm moet zijn bij haar handelen. Vergif "DOVENSTAANDE onderstreping van de noodzaak aan welzijn krijgt wel een schrijnend actueel accent door wat ons thans weer heeft opge schrikt: het ontstellende gebeuren met het Rijnwater. Het is niet aangenaam maar wel nut tig, en in elk geval onvermijdelijk, om te bedenken dat we tegenwoordig door allerhand giftige stoffen zijn omringd. De mens is diep gaan ingrijpen in de natuur, maar resultaten zijn: ont manteling van de natuur en versto ring van evenwicht. De chemie viert hoogtij met gunstige maar helaas ook met ongunstige gevolgen. De ge varen van verontreiniging van wal voor leven en welzijn van de mens noodzakelijk is blijken immers tel kens weer niet denkbeeldig. De jong ste kwalijke proef ervaren we thans. Wat hier te doen? Ook hier is het he dendaagse leven dermate gecompli ceerd geworden, dat een eenvoudig antwoord zich niet meer geven laat. Maar we behoren wel ons te bezin nen. Waarop? Op het leven zelf. Op zijn waarde. Op de plaats daarin van de weten schap. Op de plaats daarin van zeker een deel der industriële ontwikkelin gen. Op het verschijnsel dat we vaak al te simpel als vooruitgang aandui den. We zullen er wel dagwerk aan krij gen. Bovendien zullen we er mis schien des nachts van wakker liggen. Maar nodig is het wel. Het behoort tot de problemen die ook vele jon geren en stellig niet de minsten onder hen reeds bezig houden. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het CNV-be- stuur heeft in een brief aan het Wereldverbond van de Arbeid zijn verontwaardiging uitgespro ken over het feit dat in het laatst gehouden congres bij de be stuursverkiezing geen CNV-ver- tegenwoordiger is aangewezen. Dit vakverbond noemt dat on aanvaardbaar. Het CNV was een van de initia- 1 tiefnemers tot oprichting van het vroegere ICV. Het heeft de jaren door alles gedaan wat mogelijk was om deze internationale vakcentrale vaste voet te doen krijgen. Het heeft zich daarvoor samen met andere Europese organisaties grote offers getroost cn het heeft meer dan het mogelijke gedaan om ertoe bij te dragen, het ICV op een verantwoor le wijze om te bouwen tot het huidige Wereldverbond van de Arbeid. Het CNV vertegenwoordigt een groepering die binnen het WVA zeer zwak aanwezig is, eigen opvattingen heeft en een eigen geluid Iaat horen en daarom het recht mag opeisen, I op een adequate wijze in het WVA- I bestuur vertegenwoordigd te zijn. Het CNV is tevens een van de organisaties die zorg draagt voor het bijeen brengen van de financiële middelen die nodig zijn om het WVA te doen functioneren en aan deze be weging in de derde wereld gestalte 1te geven. Het CNV noemt hel een onover komelijke zaak, dat het niet in het WVA-bestuur vertegenwoordigd is en noemt de niet-verkiezing van een I CNV-vertegenwoordiger daarom on- 1 aanvaardbaar. Een oorlog is een veel te belangrijk iets om aan de ge neraals over te laten. CLEMEN CE AU RITA „Ik geloof «lat ik een slem planeet Aarde opvang. Strandweer Een kleine depressie boven het midden van ons land trekt met verspreide buien naar de Noord zee. Hierdoor ook morgen nog licht onstabiel met een wisse lende bewolking en een kleine onweerkans. Meest matige ooste lijke. later veranderlijke wind. Temperatuur ongeveer 19 a 20 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Nog licht onstabiel, maar wel een aangena me temperatuur. In BIAFRA vergaat het zingen je wel tijdens het werken pagina 11 PRINS CLAUS helpt daad werkelijk mee aan de ANWB- schoonmaakactie (pagina 5) WOOBINDA, romantiek van mens en dier. een nieuwe jeugd- tv-serie (pagina 10) DE BILT Een gebied met lage barometerstanden trekt vandaag over ons land. Het bij behorende front strekte zich vanmorgen langs de grote rivie ren uit. De minimum tempera turen in het zuiden van het land waren omstreeks 13 graden waarbij een zwakke westelijke wind waaide. Ten noordei» van het front waren de minimum temperaturen vannacht om streeks 17 graden bij een zwak ke oostelijke wind. Het reeds eerder genoemde front trekt langzaam naar het noorden zo dat ons land zich morgen in de westelijke stroming zal bevin den. Er kunnen plaatselijk buien ontstaan bij een in het al gemeen zwakke tot matige wes telijke wind. De temperaturen zullen vooral in het noorden van het land lager zijn dan vandaag» Barometerstand: Heden 10 uur 75 cm (1000 millibar), dalend Zon en maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1