staken Krijgt Sweet Charity het succes dat 't verdient? Gardisten willen Openluchtdiner in de regen „Drie-sterren''-show van zeer hoog niveau VERBROEDERINGSMAALTIJD Inbrekersbende gearresteerd Reclame zegt: de musical der zeventiger jaren Louis Dispa (37) dirigent bij het Gewestelijk Orkest Judy Garland overleden Onrust in Vaticaan Hearing wet op de loonvorming gaat niet door Ongedeerd na een dubbele treinaanrij ding LIESBETH. JASPERINA EN RAMSES MET HET METROPOLE-ORKEST Engelse leken maar lauw voor fusie Stockliausens Stimmung door publiek gestopt MAANDAG 23 JUNI 1969 AMSTERDAM Wanneer je besloten hebt gezellig met z'n allen" buiten te eten en tegen etenstijd worden de wolken alsmaar zwarter om bij het voorgerecht de eerste forse regen druppels los te laten, dan is er wel enige moed voor nodig om rustig aan tafel te blijven zitten. Die moed hadden zaterdagavond welgeteld zestig Amstelve- ners, die aanzaten aan het openluchtdiner, dat in hun straatde Pluimessenlaan, werd aangericht. Ze zijn blijven zittenlachend en wel, ook toen de druppels veranderden in stralen en para sols, paraplu's en plastic zeiltjes nauwelijks voldoende bleken. Enhet was er allemaal niet minder lekker en plezierig om. Dat het misschien wel eens zou kunnen gaan regenen, vond jeug dige hotelvakschoolleerling Louis Kleyn, die de hele zaak met col lega leerling Hans van Lohuuizen had georganiseerd, eigenlijk het grootste probleem. Voor de rest had de organisatie van de "verbroe deringsmaaltijd" hen nauwelijks voor grote vraagstukken gesteld. Sinds het fantaseren over de moge- lijkhedèn van een grootse, Brueghe- liaanse maaltijd in de open lucht in februari, hebben zij met veel animo het openludhtdiner gereali seerd. ZWIJNEN Het is allemaal begonnen ten hui ze van de familie Huffener, waar men op een avond in februari wat zat te fantaseren over een grootse Bruegheliaanse maaltijd, vlak voor de deur. Aanvankelijk fantaseerde men over gebraden zwijn aan het spit. Later, toen men er over ging denken om het werkelijk te doen, werden het kippen. En toen na een rondschrijven door de straat met zestien huizen (twee rijtjes van acht onder één kap) de animo bij de andere laanbewoners groot bleek, wilden de huisvrienden Hans en Louis de zaak wel even opknappen. Met het van de school (de Ho gere Hotelvakschool in Den Haag) geleende bestek, de borden, de gla zen en de kandelaars konden ze de lange midden op de straat gezette tafels dekken; met de op de school daags te voren al grotendeels klaar gemaakte gerechten kon leerling kok Sierd Hiddink in drie keukens best uit de voeten en de menuutjes waren eigenlijk ook "zo klaar". Wel, en toen gemeente, politie en VW ook wel wilden meewerken, de hotelvakschool ook nog wat leer lingen leverde om als kelner op te treden, toen bleef er inderdaad als grootste probleem het weer nog over. En dat heeft die enthousiaste jon ge mensen tegengezeten. Juist te gen zessen begon het te spetteren. Uitgerekend tijdens het diner re gende het fors. Maar niemand heeft zich daardoor laten intimide ren. In het straatje kent nu ieder een letterlijk iedereen. Dank zij deze „verbroederingsmaaltyd", waarvan ze in de straat nu al een traditie willen maken. (Van onze correspondent) gereageerd op de dreiging. Er werd gezegd dat de gardisten materieel ge zien geen k'agen hebben. Volgens de verklaring worden ze goed betaald en ontvangen ze een fikse vakantie, die naar gelang van hun diensttijd varieert van 20 tot 30 dagen per jaar Zoeken de gardisten persoonlijke verbetering volgens de methodes van onze tijd, kardinaal Bugnini riep de kerkgaande dames op. zich te houden aan de regels van het verleden. Nog altijd moet een vrouw met gedekt hoofd naar de kerk gaan, zei hij. Het feit dat sommigen denken dat die plicht is '«fgeschaft, noemde hij het „gevolg van een verschrikkelijke ver gissing." ZWOLLE Nauwe samenwer- king tussen de politiekorpsen in Zwolle en Raalte heeft geleid tot de arrestatie van drie mannen, die minstens zestig inbraken hebben ge pleegd welke een buit van zeker meer dan een ton hebben opgeleverd. Het zijn drie Zwollenaren: de 25- jarige Willem van V., zijn 23-jarige broer Johannes van V. (lassers) en de 19-jarige Anton B. (leerling lasser). Het drietal opereerde de afgelo- pen drie jaren in heel de provincie Overijssel, waarbij inbraken bij Van Gend Loos in Zwolle en de wijn handel Siebrand in IJsselmuiden de grootste buit opleverden, nL resp. 30.000 en 20.000. Er zijn zestig in- braken bekend, maar volgens de politie kunnen het er nog meer zijn. Diner op de langste dag: in de regen, maar onder de parapln, zodat de stemming niet bedorven werd DEN HAAG Zal de reclame gelijk krijgen? De reclame zegt: West Side Story was de musical voor de jaren vijftig, Sound of Mu sic voor de jaren zestig en SWEET CHARITY zal de musical voor de jaren zeventig zijn! Dat men al een beetje vooruitloopt op die jaren zeventig mag men op rekening van de reclamepathetiek zetten. Het gaat om de prognose. Een uiterst hachelijke zaak, dit voor spellen van succes in de amusementssector. West Side Story beeld de, althans voor Europa, een nieuw jeugdbeeld uit: een swinging jeugd met eigen vormen en manieren. De ontvoogding van de jeugd is toen pas goed ingezet. De response die deze musical kreeg, is wel te verklaren. bloemen en liefde schenkende hippies en dat geeft haar weer een sprankje hoop, want in een wereld waar hip pies zijn, kan alles toch niet zo be roerd aflopen. Het blijde slot verschuift men tot na de film en met dit vriendelijke schouderklopje mag men gaan. En het publiek? De grote vreag blijft, hoe een pu bliek, dat verzot is op fyne, vrolijke, en als het zo uitkomt ook wel gevoe lige liedjes; op bruisende muziek vol romantische arrangementen; op wer velende, ritmische balletten; op gei nige dialogen en verrassende film grapjes; op oogverblindende kostuums en verrukkelijke decors, vol kleur en weelderige rijkdom, kor tom hoe zo'n publiek zo'n enigszins triestig slot zal verstouwen. Temeer omdat het hier emotioneel niet is op voorbereid. Liedjes en balletten DEN HAAG Met ingang van het seizoen 19691970 is tot dirigent van het Gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland benoemd de heer Louis Dis- pa te Vught. Hij is 37 jaar oud, werd geboren te Brussel, studeerde onder meer aan het Koninklijk Conserva torium te Gent (orkestdirectie en viool, piano en zang), bij prof. Hans Swarovsky te Wenen en bij Franco- ferrara te Hilversum. In 1956 werd de heer Dispa be noemd tot tweede dirigent van het Rotterdams Kamerorkest, in 1960 werd hij violist bij het Brabants Or kest en sinds 1965 dirigeert hij ook de Helmondse Orkestvereniging. Bij het Brabants Orkest vervulde hij enige malen per jaar gastdirecties. Voor de jeugdevneerten van het Brabants Orkest en het Brabants Kamerorkest verzorgde hij de in leidende commentaren. De straateter ij in Amstelveen een VVV-primeur voor Neder land. De musical is fijn. De liedjes zijn nu en dan werkelijk formidabel, zo als: Als mijn vriendinnen me nu eens konden zien, of het gevoelige: Er moet iets beters zijn dan dit, of het bruisende: Ik ben een fanfare, of (Sammy Davis jr. in): Rhythm of Li fe (werkelijk grandioos deze hy per-Amerikaanse religieTexplosie). De balletten zijn 'onovertroffen, zo als dat aangrijpende van de intrieste animeermeisjes in de dansclub, of dat van de hyper-culturele Pompeii Club, of de Rhythm of Life-groep in de parkeergarage, of de fanfare op de straat en zoveel meer. Het verhaal Ook het verhaal is fijn. De teke ning van het animeermeisje, dat zo hartstochtelijk verlangt naar het „echte" leven, ver weg van die troep van klatergoud, naar iemand die „echt" wat om haar geeft en die tel kens moet ontdekken, dat ze steeds weer in die oude troep terugkomt na Charlie die haar in de vijver gooit en er met haar spaarcentjes vandoor gaat. Na de ontmoeting met de beroemde filmster, die haar met een kluitje in het riet stuurt en tenslotte na Oscar, de degelijke jongen met de com plexen, die haar „verleden" maar niet vergeten kan, altijd weer wordt Charity teruggegooid in het uitzicht loze bestaan van animeermeisje met als enige toekomst: animeermeisje met A.O.W. DEN HAAG De tweede open bare hearing van de vaste Kamer commissie voor sociale zaken over de wet op de loonvormihg gaat niet door. De hearing zou morgen op Verzoek van de drie vakbonden, de Raad van bestuur in arbeidszaken en het Koninklijk verbond van onder nemers bijeenkomen. De organisaties hebben de com- ROME De gardisten van het Vaticaan dreigen met. staking. De 150 leden meest Zwitsers vinden dat ze niet langer van hun inkomen kunnen i-ondkomen. Ze publiceerden dit dreigement op de dag dat paus Paulus nerdacht dat hij zes jaar gele den door het kardinalencollege uitge kozen werd om de kerk te gaan lei den. Tot verbazing van de waarnemers in en om Rome heeft het Vaticaan missie laten weten er geen behoefte meer aan te hebben nog een keer door de commissie te worden ge hoord. Shirley MacLaine Niemand echter had het waanzin nige-succes van Sound of Music kun nen voorspellen. Voor deze romantiek had de kritiek het publiek reeds te „volwassen" geacht, maar het won derbaarlijke gebeurde: men bleek nog ontzaglijk veel van honing te houden. Zal Sweet Charity nu aan de beurt zijn om weken en weken volle zalen te trekken? Zal deze musical het zusje Irma la Douce kunnen evena ren? Geen verdienste Dat is niet een kwestie van ver dienste. Als kwaliteit het succes zou bepalen, zou men bij zijn prognoses een betrekkelijk makkelijk te hanté ren maatstaf hebben: kwaliteit goed, succes verzekerd. De praktijk leert echter, dat het zo gemakkelijk niet ligt. Met een film is het vaak als met cognac. Die kan soms nog zo goed van kwaliteit zijn, maar als hij niet goed „valt", zit de beste kenner er plotseling als een ziek vogeltje bij. Zal Sweet Charity goed „val len"?...Pas in de jaren zeventig kun nen we dat zeggen. Wat zijn kwaliteiten betreft ver dient Sweet Charity ten volle de opti mistische reclame-prognose. Het is een bovenste beste musical. Adieu Fellini Men weet, dat het verhaal in de verte geparenteerd is aan de film „De nachten van Cabiria" van Fede- rico Fellini; ook hier ging het om een UTRECHT Twee mannen hebben zaterdag een dubbele aanrijding door twee passerende personentreinen over leefd. Ze liepen geen schrammetje op. Tegen negen uur passeerden de heren Leen heer en Rietveld (30) elkaar op een door automatische knipperlichten beveligde overweg in Nieuwerkerk aan de IJssel. De heer Rietveld reed in een bestel- wagentje, de heer Leenheer kwam hem tegemoet op de fiets en trok een aan- hangwagentje voort. De heer Rietveld wilde de fietser het eerst de overweg laten passeren, wenkte hem en reed iets terug. Het rechtvoorwiel van de auto kwam daarna naast de overweg bevloering terecht. Samen probeerden ze de auto in het rechte spoor te zetten, maar merk ten niet dat uit de richting Rotterdam een trein naderde. De bestelauto werd verpletterd. Het tweetal was nauwelijks van de schrik bekomen toen uit tegenovergestelde richting nog een trein naderde, die het autowrak voor de tweede keer ramde. Ook deze aanrijding overleefde het tweetal. AMSTERDAM De negen maan- De bekende tennisster Maureen den oude Eddy Meijer is zondag dood I Conolly Brinker, voor haar talrijke in zijn bedje aangetroffen. Het kind- i fans beter bekend als Little Mo", is je was gestikt, doordat het zich in j zaterdag in Dallas (VS) overleden. zijn laken had verstrikt. I Zij is 34 jaar geworden. Een scène uit Sweet Charity: elk detail een wervelende interpretatie van hedendaagse romantiek. luchthartig persoontje, dat nu een maal voor een dubbeltje geboren was en daarom nooit een kwartje werd. Echter, de welvaart is met rasse schreden vooruitgegaan. Van het ar me Italië is men verhuisd naar het rijke New York en dat is meer dan louter een geografische en sociale mi lieuverandering. Bovendien is men van de sobere filmbenadering van Fellini overge gaan tot de exuberante, bruisende vi taliteit van de de musical. Schouderklopje Ergens is men hier met het in de grond van de zaak tragische gegeven in de knel geraakt. Vroeger zou men zonder blikken of blozen vanwege de climax voor een blij en vrolijk slot gezorgd hebben. Tegenwoordig echter is het pessimisme „in" en zo heeft men de moed de musical toch in mi neur te laten eindigen, zij het wat verzwakt met toch nog een sprankje hoop voor het arme animeermeisje Charity, dat weer eens de kans op een gelukkig huwelijk zag vervliegen. Als immers aan het slot de brave, vol complexen zittende Oscar niet over het verleden van het meisje heen kan komen en van het voorge nomen huwelijk afziet, ontmoet de wanhopige Charity in het park de De rolbezetting is eveneens grandi oos. Shirley MacLaine was na haar Irma la Douce de aangewezen figuur om deze Charity te spelen. Wat is het toch een voortreffelijke, gevoelige ac trice. Voortreffelijk is ook John McMar- tin als Oscar Lindquist, de onhandi ge, wat bonkige Zweed. En zo zijn er zoveel voortreffelijke prestaties te noemen. De tekst en muziek van Dorothy Fields en Cy Coleman zijn eveneens verrukkelijk. Echt, „Sweet Charity" verdient het wel, maar óf het krijgt, wat het verdient?, het blijft een vraag. Van donderdag af in het Haagse Metropole. Ev. Grolle De actrice en zangeres Judy Gar land DEN HAAG In het kader van het Holland Festival zijn vrij dag in het Amsterdamse Concertgebouw, zaterdag in het Haagse Circustheater en wordt vanavond in de Doelen in Rotterdam drie Music Hall" concerten gegeven met Liesbeth List, Jasperina de Jong en Ramses Shaffy. De drie bekende vedetten hielden elk een „tour de chant", waarbij zij op voortreffelijke wijze werden begeleid door het Metropole orkest onder leiding van Dolf van der Linden. Een begeleiding die zeker voor Liesbeth List en Ramses Shaffy bijzon der was omdat zij zich meestal laten begeleiden door een combo. Aan het optreden van Ramses Shaffy verleende ook nog het trio Thijs van Leer medewerking. Vooral Liesbeth List toonde haar grote veelzijdigheid. Of het nu een Frans Chanson, een Engelse song of een Nederlands liedje is, deze zange res weet het elke keer weer een eigen stijl en uitvoering te geven. Persoonlijk prefereren wij deze toch wel bijzondere zangeres in ietwat dramatische en melancholieke liede ren zoals "La mer du Nord" en "Laat me niet alleen". Toch kregen ook de vrolijke songs zoals „Now you want to be loved" en „Timid Frieda" een goede vertolking. Opvallend is daar bij dat zij zich steeds bij het zingen van elk lied in de juiste gevoelssfeer inleeft. Geheel anders was de tour de chant van Ramses Shaffy. Hoewel de medewerking van het trio Thijs van Leer niet alle chansons verbeterde, moet toch gezegd worden dat Ramses Shaffy met deze „versterking" op weg is naar betere, eigen stijl. Vooral in de nummers "Amsterdam" en "The shrine of God" kwam dat tot uitdrukking. Een groot orkest zoals dat van Dolf van der Linden was daarbij ook de beste begeleiding. Ook Ramses Shaffy leeft zich ge heel in in zijn liederen die vaak iets hards en iets rauws hebben zoals we dat kennen van Gilbert Bécaud. Van imiteren is bij Shaffy echter geen sprake. Jasperina de Jong bewees ten slotte tijdens haar optreden dat zij een rasechte musicalster aan het wor den is. Of zij nu een verliefd hip meisje („Voor de revolutie"), een (on-) trouwe echtgenote („Zondagmiddag in de stad") of een toiletjuffrouw ("Juf frouw Millie van de retirade") moet uitbeelden, maakt voor haar geen probleem. Bijzonder geslaagd was haar parodie op de Zangeres zonder Naam in "Zij liep onschuldig in de val". Met dit experiment hebben in ieder geval deze drie Nederlandse ve detten bewezen tot de top te beho ren, waarbij dan nog wel vermeld dient te worden dat ook het Metropo le orkest zéker een internationaal ni veau heeft bereikt. M. van den Anker (Van onze kerkredactie) LONDEN De schaduwen die vallen over de fusie van de Engelse Kerk en de Methodis ten Kerk worden steeds donker der. Nu heeft de „leken-kamer" zich met zo weinig enthousiasme voor de fusie uitgesproken dat de laatste hoop wel ondergraven schijnt. Met slechts 109 tegen 96 stemmen besloot het „huis der leken", dat al leen een adviserende stem heeft, de voorgestelde verzoeningsdienst te aanvaarden. In die dienst zullen ang licaanse priesters en methodistische predikanten elkaar wederzijds de handen opleggen. Vele leken stemden tegen, omdat hun voorgangers zo weinig enthousi ast zijn voor deze verzoeningsdienst. Dat althans is de conclusie van het lid O. R. Johnston. Hij schrijft in de (hoogkerkelijke) Church Times: „Ve len onzer die nog wel voor de dienst kunnen stemmen, zijn er diep van onder de indruk dat zoveel godzalige en gewetensvolle priesters gewe tensbezwaren maken." Slechts met 115 tegen 105 stemmen werd uitgesproken, dat de eerste stap naar eenheid toch gedaan wordt. Merkwaardig echter was dat ook de volgende resolutie een meerderheid kreeg. Met 124 stemmen tegen 73 en met 16 onthoudingen werd uitgespro ken dat het huidige plan in zowel de anglicaanse als de methodistenkerk te veel verzet oproept. Daarom werd met 108 tegen 101 stemmen de hoogste kerkelijke ver gadering verzocht toch nog te onder zoeken of er niet een plan opgesteld kan wordèn dat beter bevredigt. LONDEN De bekende film actrice en zangeres Judy Garland is gistermorgen op 47-jarige leeftijd in haar woning in de wyk Chelsea te Londen plotseling overleden. Haar vijfde echtgenoot, Mickey Deans, met wie zij op 15 maari was ge trouwd, vond haar dood in de kamer. Judy Garland is als Frances Gumm te Grand Rapids (VS) geboren, heeft een nogal stormachtig leven geleid, maar voor haar vele bewonderaars bleef zij tot het einde een actrice met een magnetische persoonlijkheid. Reeds op 12-jarige leeftijd begon haar carrière in Hollywood. Haar eerste film was Every Sunday. In The wizard of Oz zong zij het beroemd geworden Somewhere over the rain bow. Zij kwam regelmatig in conflict met haar regisseurs. In 1940, 1941 en 1945 behoorde zij desondanks -tot de tien best betaalde filmsterren. Ook in vele musicals vierde zij triomfen. Een van haar bekendste films is A star is born geblewen. De laatste jaren heeft zij geen films meer ge maakt en trad zij voornamelijk op in grote revues en in nachtclubs, en voor radio en TV. AMSTERDAM Het is gister avond in het Amsterdamse Concert gebouw tot een rel gekomen tijdens het tweede concert in de serie Actue - le muziek in het Holland festival, waarin de muziek van Ide Duitse avant-gardecomponist Karl Heinz Stookhausen werd uitgevoerd. De aanleiding was het koorwerk „Stimmung", dat naar werd mede gedeeld ruim 75 minuten in beslag zou nemen. Het stuk was tien minu ten op gang toen de eerste symtomen van onrust onder het publiek merk baar werden. Er waren weglopers en lachers. Spoedig ontspoorde de onrust in een klaterend applaus tegen een koor van boe-roepers. De componist, die op het podium zelf de electro- nische apparatuur bediende, werd tot een discussie gedwongen. Na een tweede poging het stuk tot uitvoering te brengen ontstond er op nieuw rumoer, zodat dit experiment onmogelijk werd. Reeds voor de pau ze, bij de uitvoering van Stock- hausens „Oben und unten" bleek het publiek al niet erg ingenomen te zijn met deze muziek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7