PASAR MALAM WORDT ECHT FAMILIEFEEST Open vergadering curatoren Utrecht Tilanus: functie van partijvoorzitter is te zwaar voor boven de 55 Uit de Haagse hof geplukt I Elide zomerbeurs in Oosterse stijl Organisatrice Ellen Boon (32): jewsweek: 0.000 man jt Vietnam «duld Zware gevechten bij Suezkanaal Tropemidylle W ereldbe volking naar 3,5 miljard iVo aandrang van studenten: Boeren bezetten stad in Peru Achterstand van ontwikkelings landen groter Astronauten krijgen miljoen dollar MAANDAG 23 JUNI 1969 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Morgen gaat elfde Pasar Malam Tong ing van start in de Haagse Dutrusthallen, die tot zaterdag urt. De in Oosterse stijl inge- :hte zomerbeurs draagt een rikt amusementskarakter in 'enstelling tot de gewone urs, waar de harde zakelijk- id de boventoon voert. Dit takt de beurs zo uniek in Ne- rland, misschien zelfs in xopa. "We verwachten een omzet van ld de één miljoen gulden en een k en Boon, de organisatrice van de oosterse jaarbeurs. '11 NEW YORK Volgens het ierikaanse weekblad News. •eek is het Amerikaanse mi nisterie van defensie in op dracht van president Nixon be gonnen met plannen op te stel len voor het terugtrekken uit Zuid-Vietnam van „tenminste 350.000 man" rond Kerstmis 1970. Dit zou betekenen dat er zich tegen die tijd geen Ame rikaanse landtroepen meer in Zuid-Vietnam bevinden. President Thieu van Zuid- [Vietnam heeft gisteren laten eten dat hij thans geen poli- jtieke regeling met de Vietcong [voorbereidt. Berichten hierover worden volslagen onjuist ge noemd. bezoekersaantal van boven de 50.000", vertelt Ellen Boon (32). orga nisatrice van de Oosterse jaarbeurs. In haar tot kantoor ingerichte woonkamer aan de Prins Maurits- laan 36, waar een koortsachtige be drijvigheid heerst en waar de te lefoon roodgloeiend ataat, vertelt de charmante Ellen wat dit jaarlijks te rugkomend evenement voor de tal loze Indische Nederlanders betekent. "Een familiefeest", zegt ze lachend. Er wordt gegeten, naar muziek geluis terd. Oude vrienden zien elkaar weer terug na zovele jaren. Er wordt vriendschap hernieuwd of gesloten. Uit alle windstreken komen ze naar Den Haag toe en al maanden tevoren worden toegangskaartjes be steld. „Het is elk jaar zo, de mensen leven er naar toe", zegt Ellen, in haar vrije tijd studente psychologie. Vorig jaar tijdens de drukke voorbe- redingen van het tweede lustrum feest haalde ze en passant haar kan didaats. Aanvankelijk was de Pasar Malam een Indische aangelegenheid, maar de laatste jaren begint de westerling, zich ook er voor te interesseren. "Dat is voor ons een groot succes", zegt ze. Keukengeheim V Op de Pasar Malam komt men een sfeer tegen die men zeKdcn op andere beursen tegenkomt. Eten neemt een belangrijke plaats in op deze beurs. In de vele eetstands worden speci fiek Indische gerechten geserveerd: Padangse, Menadonese, Balinese. Ja vaanse en nog vele andere; gerech ten waarvan het recept een "keuken geheim" is. In restaurants kan men die meestal niet bestellen omdat men het bestaan ervan niet kent. Dat de jaarbeurs de laatste jaren zo enorm populair is geworden is voornamelijk te danken aan de activi teiten van Ellen en haar man Rogier, zoon van directeur - hoofdredacteur van het Indische tijdschrift Tong Tong. Tjalie Robinson. Nieuwe ideeën moesten worden gevonden en in praktijk gebracht. Dit alles om de beurs zo attractief mogelijk te te ma ken. „Onze eerste Pasar Malam werd gehouden in 1959 in de grote zaal van de Haagse Dierentuin. Hoewel zij toen nog het karakter droeg van een bazaar werd al een bezoekersaan tal genoteerd van 4000. Bij de vierde bleek de belangstelling fors te zijn gestegen: er kwamen circa 9000 men sen. 1Vaar Houtrust We merkten al gauw dat de Dieren tuin te klein werd. Dus moest wor den uitgekeken naar een grotere ruimte. "De Houtrusthallen leek ons ideaal", aldus Ellen. ..In 1963 konden we in een gedeelte van deze hallen onze eerste lustrum vieren. Het was een nieuwe ervaring, want we hadden de beschikking over een grote ruimte. Vele standhouders moesten eerst over hun drempelvrees worden geholpen. Maar het viel reusachtig mee. We kregen de ruimte vol." In *67 hadden we geen moeite om standhouders te vinden. Het bezoe kerstal passeerde de 25.000 en op nieuw moesten we het marktterrein uitbreiden. In het tweede lustrum )RESIDENT Pompidou heeft bij de vorming van het Franse kabinet echts een deel van zijn verkiezings doften waar kunnen maken, iettemin heeft hij ondanks gaul- stisch verzet iets van zijn goede doelingen laten zien. et probleem was de portefeuille van litenlandse zaken, die aan de on- hankelijke republikein Giscard Estaing was toegedacht, oor de meeste gaullisten is deze te uropees. Zij verlangden van Pompi- i, dat de supergaullist Debré de Jrtcfeuille zou behouden, tvendien beschouwen zij hem als de iliticus aan wiens verzet tegen het; ferendum de nederlaag van dei meraal te wijten was. iscard heeft nu genoegen moeten, emen met de portefeuille van Na-' onale economie in de huidige om- andigheden een bijzonder zware. P deze plaats zal hij minder recht reeks betrokken zijn bij het uit- ippelen van Frankrijks nieuwe ïuropese" politiek. ekenend voor de verhoudingen te arijs is overigens ook. dat hij toch ecl uitmaakt van het kabinet, zij it dan niet op Buitenlandse zaken, uitenlandsc zaken wordt nu wel be- eerd door een „Europeaan". Maurice ehumann. Zijn invloed zal echter ;n betrekkelijke zijn. an belang is, dat hel ministerie van aorlichting een gaullistisch pro- aganda-apparaat ophoudt te be- aan. logelijk volgen nog meer maat delen, die een eind zullen maken an de regcringscontrole op radio n tv. et wachten is nu op de regerings- erklaring. Ook deze zal niet zonder loeilijkheden tot sland komen, 'och staat Frankrijk aan het begin an een nieuw tijdperk, waarin lang- aam maar zeker fouten uit het jong- e verleden kunnen verdwijnen. Het ordt een kwestie van geduld. j TEL AVIV Aan het Suezkanaal heeft zich zaterdag een van de zwaarste artillerieduels van de laatste weken afgespeeld. Ondanks pogingen van waarnemers van de Verenigde Naties om een einde aan de strijd te maken, duurde het duel de hele dag. Zaterdagnacht zou een Israëliscne commandogroep een Egyptische radarpost hebben over vallen en daarbij 15 Egyptische sol daten hebben gedood. Het feit wordt door Egypte ontkend. Egyptische commando's zouden die nacht twee maal het Suezkanaal hebben over gestoken om Israëlische patrouilles aan te vallen. President Qahtan Mohammed Al-Sja'Abi van Zuid-Jemen is afge treden, zo meldde radio-Aden zondag. Er is nu een presidentiële raad van vijf man in het leven geroepen, die alle staatsmacht bekleedt. Een Ara bisch meisje van 19 jaar is door een Israëlische rechtbank tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Zij had op 6 maart een explosieve lading ge plaatst in de universiteit van Jeruza lem, waarbij twintig mensen gewond raakten. jaar bezochten 45.000 mensen de Pa sar Malam. Nu, in 1969, zijn alle Houtrusthal len afgehuurd en wij verwachten bo ven de 50.000 bezoekers. Als dit zo door blijft gaan, dat hopen we na tuurlijk, moeten wij op het terrein van de Houtrust volgend jaar tenten gaan ;etten, zegt zij lachend. De blik is nu meer dan ooit gericht op de toekomst. Ellen: "Wij gaan de belangstellingssfeer vergroten en wil len daarom zo veel mogelijk produk- ten uit Zuidoost-Azië op de Pasar Malam brengen." Ook wordt met de gedachte ge speeld om een tweede Pasar Malam in het oosten des lands op te richten, dicht bij de grens. „Wij denken bijvoorbeeld aan de steden Hengelo. Enschede, maar voor al aan Eindhoven", zegt ze peinzend. Maar zover is het nog niet. Ellens gedachten zijn op het ogenblik bij de komende Pasar Malam. Primeur „Wij hebben een primeur in de geschiedenis van de Pasar", vervolgt zij. Deze bijzonderheid brengt de Her vormde Stichting voor Kerkelijke So ciale Arbeid (KSA) en wel in de vorm van een kleutertuin." De Pasar Malam wordt nu een echt familie feest. Kleuters van 2 tot en met 5 jaar zullen zich op hun eigen manier kun nen vermaken onder leiding van de gezinsverzorgster, terwijl de ouders met een gerust hart de Pasar op kun nen gaan. Een kleutertuin met een zandbak, allerlei speelgoed en ook wandborden voor de wat grote kleu ters, waar ze naar hartelust kunnen tekenen, kleuren en vegen. Verder kan men op de Pasar Ma lam aantreffen: een tropische tuin, kermis, bioscoop, een stand waarin alle 92 Nederlandse folkloristische klederdrachten worden getoond en nog vele andere dingen die de moeite van het bezoeken waard zijn. Hoewel aan hel succes van deze Pasar Malan niet wordt getwijfeld, blijft Ellen toch pessimistisch: "Niets is wispelturiger dan het publiek", zo zegt zij. De Pasar Malam is niet meer uit Den Haag en Nederland weg te denken. Het is een tropische tra ditie geworden. Daarom is het niet erg als het wat vol is, het accen tueert de sfeer des te meer. En al schuifelend langs de vele stands is men even terug in het moederland... (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Drs. A. D. W. Tila nus heeft zaterdag in een brief aan de Unieraad van de Christelijk-histo- rische Unie laten weten, dat hij het voorzitterschap van de partij om ge zondheidsredenen niet meer op zich zal nemen zoals we zaterdag in een deel onzer edities nog konden melden. Drs. Tilanus zou weer voorzitter van de CHU worden, zodra de Twee de-Kamerfractie een nieuwe fractie voorzitter zou hebben gekozen. Waarnemend voorzitter C. J. .van Mastrigt is bereid voorzitter te blij ven, tot de dag waarop de Unieraad een nieuwe voorzitter zal kiezen. Dat zal dan 13 september zijn. Ook moet worden voorzien in de vacature van dr. H. Schuring, die vo rige week zijn functie als secretaris neerlegde. Ten slotte zal de Unieraad een extra vice-voorzitter kiezen. Drs. Tilanus verliet zaterdag het ziekenhuis, waar hij enkele weken geleden was opgenomen. In zijn brief aan de Unieraad schreef hij het niet meer verantwoord te achten dat mensen boven de 55 jaar partij- of fractievoorzitter zijn. „Een op de twintig mensen boven deze leeftijd Zaterdag was het (intiem) feest in Lausanne; toen werd het hu welijk voltrokken van Josephine Chaplin en de Griekse zaken man Nicolas Sistovaris. Hier zien we de aankomst van de bruid in de Grieks-orthodoxe kerk van Lausanne aan de arm van haar (beroemde) vader Charles Chaplin. NEW YORK Midden 1967 waren er ruim 3.4 miljard mensen op de wereld ofwel 516 miljoen meer dan omstreeks het midden van 1958. Dit valt te lezen in het statistische jaar verslag van de Verenigde Naties. In Azië wonen de meeste mensen: I 1,9 miljard, van wie 720 miljoen in j China en 511 miljoen in India. Euro- j pa. dat 452 miljoen zielen telt. is het I dichtstbevolkt, Oceanië met ruim 18 I miljoen mensen het dunst. In La- j tijns-Amerika wonen 259 miljoen I mensen ofwel 39 miljoen meer dan in Noord-Amerika. De jaarlijkse bevol kingsgroei in Latijns-Amerika be draagt 2,9 procent; nergens ter we reld neemt de bevolking zo snel toe. Afrika telt 328 miljoen mensen en kent een bevolkingsgroei van 2,4 pro cent per jaar. UTRECHT De Utrechtse studenten hebben de curatoren vergadering voor vandaag „opengepraat"'. AS'at ze woensdagavond niet is gelukt, «raat vanavond wel: de curatorenvergadering zal openbaar zijn. AMSTERDAM Dinsdag worden in de faculteit van de economische wetenschappen van de Universiteit van Amsterdam algemene studenten- verkiezingen gehouden. Ze zijn be doeld om drie vertegenwoordigers van de studenten aan te wijzen in de structuurcommissie. Alle in de facul teit ingeschreven studenten bijna 1800 zullen op een van de twee lijsten kunnen stemmen. Voor zover bekend is het de eerste keer. dat op een Nederlandse universiteit derge lijke algemene verkiezingen worden gehouden. Lectoren Als de gemeenteraad ermee ak koord gaat, zullen binnenkort enkele wijzigingen worden aangebracht in het bestuursreglement van de Uni versiteit van Amsterdam ter verster king van de positie van de we tenschappelijke staf. De wijzigingen, opgesteld door de curatoren, maken het mogelijk, dat ook lectoren zitting hebben in het senaatscollege en de besturen van faculteiten, interfacul teiten en subfaculteiten. De voorgestelde wijzigingen zijn een eerste stap op de weg naar het betrekken van alle groeperingen bin nen de universiteit bij het werk van de curatoren, menen de laatsten. In de curatorenkamer komen 21 extra stoelen voor de vertegenwoor digers van het wetenschappelijk korps de studenten en het technische en administratieve personeel. Voorts wordt een geluidsverbinding tot Rode-Kruisman in Lagos gearresteerd LAGOS Een Rode - Kruisfunc- tionaris is in de Nigeriaanse hoofdstad gearresteerd. Het is de arts Fisher, directeur van het ziekenhuis te Ihe bij Enoegoe. Volgens het Rode Kruis in Lagos, zou Fisher op het hoofdkwartier van het leger gevan gen worden gehouden. Van militaire zijde wordt het bericht tegengespro ken. stand gebracht met een collegezaal, waar ongeveer 350 mensen de be raadslagingen kunnen volgen. Ook zijn er voorzieningen voor de pers gemaakt. Dit vertelde zaterdagavond presi dent-curator jonkheer mr. Van Lyn- den van Sandenburg aan de studen ten die hun verzet tegen de besloten heid van de cu ra torenvergaderingen maandag inleidden met een perscon ferentie en donderdag vervolgden met een marathondiscussie bijeenkomst, die pas werd beëin digd na de toezegging van de presi dent curator. Ontstemd Het stafconvent van de Rijksuni versiteit in Utrecht is bijzonder ontstemd over de rechtspositie van lectoren en wetenschappelijke stafle den. Hun positie wordt precair ge noemd. Het ministerie, curatoren en senaat wordt verweten dat zij de ontwikkelingen te veel volgen, ter wijl zij in feite leiding zouden moe ten geven. Dinsdagavond belegt het stafcon vent een grote bijeenkomst voor alle lectoren en wetenschappelijke stafle den, waar de mening van het bestuur van het stafconvent zal worden ge toetst. Ultimatum De studenten stelden zaterdag- i avond, voordat zij de aula ontruim den. nog een ultimatum: voor 15 sep- I tember moeten er concrete voorstel- len komen ter realisering van de stu- i dentenmoties inzake openbaarheid van de beleidsbepalende en be- i leidsvoorbereidende vergaderingen en i stukken. sterft aan een hartinfarct," aldus drs. Tilanus. Hij blijft wel lid van de Tweede Kamer. Drs. Tilanus legde een jaar geleden het voorzitterschap van de partij tijdelijk neer. om de heer Mel- lema als fractievoorzitter te vervan gen. NEW YORK Uit het statistisch jaarrapport 1968 van de Verenigde Naties blijkt, dat de economische be drijvigheid in de wereld in de perio de van 1958 tot 1967 nieuwe records heeft bereikt, maar ook dat de ach terstand van de ontwikkelingslanden op de industrielanden weer groter is geworden. De industriële en agrarische pro- du kt ie steeg met 62 procent. De voedselproduktie per hoofd van de bevolking nam in Afrika toe met slechts een procent, in het Verre Oosten met 3,1 procent, maar in Noord-Amerika met 15.5 procent, in de Sowjetunie en Oost-Europa met 15.5 procent en in West-Europa met 18.9 procent. De industriële produktie steeg in de vrije wereld met 72 procent, in de ontwikkelingslanden met 85 procent en in de landen met geleide economie met 121 procent. NEW YORK .4Is volgende maand de maanlanding succesvol verloopt, dan valt er volgens Amerikaanse uitgeverskringen het jaar daarop voor de 55 leden tellende Amerikaanse astronau- tenploeg en acht weduwen van ruimtevaarders een miljoen dol lar aan auteursrechten te verde len. Publikaties over de belevenis sen van Armstrong en Aldrin. die zijn aangewezen om als eerste mensen voet op de maanbodem te zetten, zouden elk der betrok kenen circa 16.000 dollar opleve ren. De laatste jaren ontvingen de astronauten elk jaar ongeveer 2.100 dollar op grond van een contract met het tijdschrift „Li fe". haal gratis de speel goedweek vakantiespe tietjes kinderkrant bij de speelgoed winkel speelgoedweekkwartets pel gratis bij f4.-- aan speelgoed Een typisch Haagse publikatie is het Celerbulletin, een simpel gesten cild en geniet -aantal velletjes pa pier. waarin het supernieuws van Buitenlandse Zaken, namelijk de mutaties, is vermeld. Ook de mutaties van de diploma tieke missies in ons land. Alles bij elkaar een indrukwek kende lijst van namen van de ambtelijke burgerlijke stand. Voor de aandachtige lezer boven dien een open boekje van het stren ge protocol, waarin B.Z. gesnoerd is. Voorop komen de ambassadeurs. Eerst de benoemingen, dan eventue le pensioneringen. Voor ingewijden is het altijd wat oud nieuws, want de verzending van het bulletin gaat bezadigd. Zo lag vrijdag het Celerbulletin van 16 juni op ons bureau, vermeldende dat „binnenkort de benoeming is te ver wachten van Mr. J. A. G. Baron de Vos van Steenwijk, Ambtenaar van de Buitenlandse Dienst der eerste klasse, tot Harer Majesteits Buiten gewoon en Gevolmachtigd Ambassa deur ir. Zwitserland." Wat betekent, dat baron de Vos van Steenwijk de opvolger zal zijn van mr. E. Star Busmann. die 1 sep tember met pensioen gaat. Hem is per 1 september eervol ontslag ver leend uit de Buitenlandse Dienst „onder dankbetuiging voor de zeer goede diensten, gedurende vele ja ren door hem als zodanig aan Hare Majesteit de Koningin en aan het Koninkrijk bewezen". Vlak daaronder het volgende be richt: „Bij ministeriële beschikking is aan mejuffrouw C. A. Deys. Admi nistratief Ambtenaar B. op haar verzoek wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, met in- Versehil gang van 1 september 1969 eervol ontslag uit de Buitenlandse Dienst verleend onder dankbetuiging voor de diensten, gedurende zeer vele ja ren door haar aan den Lande bewe zen." Ziet u het subtiele verschil? Dat is nou protocol. De uitgewerkte burgerlijke stand var. B.Z.. opgenomen in een jaarlijks verschijnend boekwerk van 300 bladzijden, laat overigens nog een verschil zien. Mr. Eduard Slar Busmann, gebo ren 20-5-1904. heeft achter zijn naam de volgende geheimzinnige aandui dingen: (NI, 3 (ON4 (EVO la) (EKL I) LuB2) (LEF 2) (SON 3). Dit betekent dat hij is: ridder der orde van de Nederlandse Leeuw; of ficier der orde van Oranje-Nassau: drager van het groot gouden erete ken aan lint (grootkruis) le klasse voor Verdienste jegens de Republiek Oostenrijk; drager van het Groot kruis der Orde van de Eikenkroon van Luxemburg: grootofficier der orde van Leopold II van België; grootofficier der orde van het Legi oen van Eer van Frankrijk en com mandeur der Orde van St. Olav van Noorwegen. Achter de naam van mejuffrouw Catharina Augusta Deys, geb. 9-8-1904, sinds 1938 bij B.Z. met als standplaatsen Dublin, Havanna, Ad dis Abeba, Teheran, Warschau en Istanboel plus het ministerie in Den Haag. prijkt geen enkel geheimzin nig teken. Zo bekeken worden al die reeksen namen toch wel heel interessante lectuur. LIMA Tienduizenden Peruvi aanse boeren hebban zich gisteren meester gemaakt van de stad Huanta (600 kilometer ten zuiden van Lima) j na gevechten met de politie waarbij twaalf doden en vijftig gewonden j zijn gevallen. De hulpdiensten hebben met spoed j om medicamenten en plasma ge vraagd, hetgeen echter moeilijk is I aan te voeren omdat de bruggen die j toegang tot de stad geven, zijn opge- blazen. Volgens radioberichten, opgevan- gen in Lima, hebben de boeren de prefect en de onderprefect in gijze- j ling genomen. Zij dreigen hem te- recht te stellen als de boerenleider Calvanacanti Gamboa niet door de centrale overheid in vrijheid wordt I gesteld. De regering zou versterkingen naar Huanta hebben gezonden. De ongere- geldheden volgden na gevechten in j Avacucho, waar zaterdag vier bur- gers en drie politiemannen zouden zijn gedood. Oc Tliant kritiseert uitslag Rhodesische referendum SALISBL'RY Secretaris-ge neraal Oe Thant van de Verenigde j Naties heeft de uitslag van het refe- 1 rendum in Rhodesië gekenschetst als j „een nieuwe betreurenswaardige stap in de verkeerde richting voor Zuid- Rhodesië, voor Afrika en voor de we reld." Hij sprak van „het produkt van het soort racisme, dat de grote meerderheid van de mensheid afschu welijk vindt." Bij het vrijdag gehouden referen- j dum hebben 61.130 kiesgerechtigden zich uitgesproken voor het plan om de republiek uit te roepen. Er waren 14.327 tegenstemmers. Inzake de nieu we ontwerp-grondwet. die voorziet in een blijvende parlementaire meer derheid van de blanken was de stem verhouding 54.724 tegen 20.776 stemmen. Politiechef Rome beschermde geheime speelholen ROME Het hoofd van de politie in Rome, dr. Rosario Melfi, is zater dag afgetreden, nadat hij was onder vraagd in verband met een schandaal betreffende speelholen. Bij het on derzoek bleek, dat in de Italiaanse hoofdstad een aantal geheime speel huizen kon bestaan, dankzij de bescherming van politiefunctiona rissen. In totaal zijn arrestatiebeve len tegen 20 personen, onder wie zes politiefunctionarissen, uitgevaardigd. Het hoofd van de politie in Reggio Di Calabria in het uiterste zuiden van Italië, heeft zich zaterdag ter beschikking van de justitie gesteld, nadat zijn naam was genoemd in verband met de illegale uitvoer van Italiaanse kunstschatten. FRIESE PARTIJ LAAKT BELEID GROSHEIDE (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Friese Nationale Partij doet een beroep op staatssecre taris Grosheide (onderwijs), het lesge ven in de Friese taal op de scholen in Friesland niets in de weg te leggen. Ook pleit de partij voor schoolradio in het Fries. Zij verwijt de statssecretaris dat de regering niet verder gaat dan toezeg gingen. „U dient te begrijpen, dat wij als volwaardige staatsburgers wensen te worden behandeld en dat wij het beu zijn door een dienaar van de staat met een kluitje in het riet te worden gestuurd." Vissterfte in Rijn DUISBURG Talloze dode vissen zijn de laatste dagen over de gehele lengte van de Rijn door de West- duitse deelstaat Noordrijn- land-Westfalen waargenomen. De oorzaak van de vissterfte is nog niet bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5