Dr. Graham belegt Europese campagne in Dortmund Ben Hur al evangelist De kerk-als-instituut nieuw leven inblazen Canadese fusie in gevaar SYNODE HEEFT EEN EIGEN FUNCTIE Merkbare verkoeling met bestuur PvdA Een woord voor vandaag Najaarsgezinsweek Uw probleem is het onze.... O O O O O O O O O O O O O Een miljoen verwacht van Uniecollecte Nederland is eveneens uitgenodigd Dokter v. Riessen nu toch naar Celebes Class bisschop van Wiirttemberg Nieuw links gaat communiceren BEROEPINGSWERI Vorige week eindigde ik met de opmerking van Paulus dat Christus in de gestalte van God was. In Philippenzen 2 7 zegt hij verder, dat ChristtLs „het Gode gelijk zijn niet als een roof heeft geacht." Dat is een wat merkwaardige zin, om dat het een letterlijke vertaling is van een Griekse staande uitdrukking. We gaan die merkwaardige woorden wat heter hegrijpen, all we ze vertalen: Christus beschouwde het jeit dat Hij aan God gelijk was niet als een voordeel, dat Hij zich niet wilde laten ontgaan", zoals dr. G. J. Streeder deed. Je zou ook kun nen zeggen en ïk citeer een Amerikaanse professor: „niet als een schat waaraan Hij zich vastklampte." Misschien wordt het wel het duidelijkst, als ik vertaal dat Christus, toen Hij op aarde kwam Zich niet erop beroemde, dat Hij Gode gelijk was. In verband met deze tekst wordt vaak gezegd, dat Christus ,£ich ontledigde", dan klinkt dat alsof Hij het feit opgaf dat Hij Gode gelijk was. Dat kan ik niet aanvaarden. Christus was ook tijdens Zijn rondwande ling op aarde Gode gelijk, maar Hij liet Zich daarop niet voorstaan. Zou dat geen voordeel geweest zijn? Neen, Hij wilde niet tot ons komen, als Iemand die ver boven ons staat. Hij kwam tot ons als gelijke. Hij wilde volkomen solidair zijn met ons, leven zoals wij leven, denken zoals wij denken, lijden zoals wij lijden; opdat Hij werkelijk één zou kunnen zijn met ons. Christus wilde niet meer zijn dan wij waren, opdat wij alles zullen worden wat Hij was en is en zal zijn. We lezen vandaag: Haggaï 1:1-2: 1. MAANDAG 23 JUNI 1 Verbinding via draadtelevisie met talrijke steden op continent DRIEBERGEN „Ouders van op groeiende kinderen" is het onderwerp van de najaarsgezinsweek (19 - 26 oktober). De hervormde centrale voor vor mingswerk (De Horst 1, Driebergen), die deze interkerkelijke week voor bereidt, tekent bij dit onderwerp aan: Conflicten tussen de generaties zijn er altijd geweest. Vroeger kregen echter de ouderen op de duur altijd weer gelijk. Dat lijkt voorbij te zijn. De jeugd zet nu door. Daardoor komt het gezag in een crisis. Dat heeft grote gevolgen. In het gezinsweekboekje 1969, dat deze maand verschijnt, worden aller lei aspecten van het onderwerp be handeld. Prijs drie gulden franco thuis. De gezinsweek kan plaatselijk gestalte krijgen doro allerlei evene menten. nt*t In behandeling worden genomen. Ge heimhouding b verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar tn verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan poetze gels te worden Ingesloten. Vraag: "Onlangs kocht ik een kastje dat vermoedelijk als bewaar plaats van kamfer is gebruikt. Hoe kan ik die lucht eruit krijgen? Antwoord: Zet een schaaltje zout in het kastje. Mocht dit na enige tijd niet afdoende blijken, om de lucht uit olie naden van het hout op te slorpen, neem dan een vochtige oude spons, die voor u geen waarde meer heeft, en zet die op een scho teltje in het kastje. Vraag: Hoe moet ik hechthout (be- tontriplex) dat met betonolie is inge- seerd en waartegen beton is ge stort, watervast lijmen? Het gaat voornamelijk om de betonolie, want de betonstof kan ik er wel met een staalborstel af krijgen. Antwoord: Die betonolie kan geen kwaad, dus daarover behoeft u zich geen zorg te maken. Als lijm kan u gebruiken Cetaflex of Bisonkit Vraag: Wat is de waarde van een bronzen medalje, vermoedelijk uit 1920 met daarop „MCMXX" en ver der „VII m.e." en „Olympiade An- vers". Het is dus een Olympische plak. Antwoord: Inderdaad zijn de 7de Olympische spelen in 1920 te Ant werpen gehouden. Er worden echter naast de officiële medaljes legio an dere gedenkpenningen vervaardigd. De waarde is gering, tenzij ze nog een bijzondere metaalwaarde of ar tistieke schoonheid hebben. Vraag: Wanneer zijn er voor het eerst kinderpostzegels uitgekomen? Antwoord: In 1924, drie zegels met toeslag „Voor het kind". Ont werper G. Rueter. In 1923 zijn de eerste weldadigheidspostzegels uitge geven (voorlopers van de kinderze gels). Vraag: „Hoe houdt men een ama ryllis over? Antwoord: Na de bloei moet deze flink water hebben en eens in de 14 dagen kunstmest (de hele zomer door). In september minder water geven, in oktober geen water en dan het blad laten afsterven. Hierna de plant droog in een pot te bewa ren op een niet te koele donkere plaats. Eind december de oude aarde en verdroogde en gekneusde wortels verwijderen en in dezelfde pot op potten in twee delen bloemisten- grond. een deel oude mest en een deel scherp zand. Ook goede tuin aarde met turfmolm is goed. Daar na de pot op een warme plaats zet ten bij een temperatuur van 17-19 graden Celsius. De grond voorlopig praktisch droog houden. Als de bloemknop bo ven de bol uitkomt, meer gieten en bijmesten. Licht en warm zetten. Zo zal de amaryllus tussen januari en maart weer bloeien. Vraag: Kan urne helpen aan de spelregels van het oude Variétéspel? Antwoord: Groothandelaren in ge zelschapsspelen delen ons mede, dat dit spel na de oorlog niet meer in de handel is geweest. De uitvinder is als Jood in de oorlog omgeko men en met hem is het spel verlo ren gegaan. Misschien is er nog wel een lezer die zich het spel herinnert. Vraag: Als iemand vervroegd met pensioen gaat, gaat dan zijn AOW- premie door? Moet hij ook zieken fondspremie en andere premies beta len? Moet hij ook belasting betalen over de spaargelden die hij op neemt? Antwoord: Inderdaad gaat de AO W-heffing gewoon door tot en met zijn 64ste jaar, doch over een vermoedelijk zeer veel lager in komen. overigens hoeft hij alleen de vrijwillige ziekenfondsverzekering voort te zetten. De premie bedraagt gemiddeld ƒ31 per maand, doch is niet overal gelijk. De oDgenomen «paargelden behoeft hij niet bij zijn inkomen te berekenen; de rente is wél belastbaar voor inkomstenbelas- tin t en premieheffing. Kardinaal Alfrink: DEN HAAG Op de dag waarop zes jaar geleden Montini ge kozen werd tot paus Paus, schonk kardinaal Alfrink in het bqzonder aandacht aan de waarde van de komende bisschoppensynode. Hij zei dat het tijd is, dat dogmatisch en theologisch wordt uitgezocht welke functie Christus aan dit college heeft gegeven. „Men zou", vervolgde hij, „de bete kenis van de synode tekort doen, als men zou denken dat het slechts gaat om te horen wat er besloten is (door de paus) en dan tot uitvoering van de besluiten over te gaan. Dit zou slechts de dood van dit nieuwe insti tuut ten gevolge hebben." De bisschoppensynode moet als ac tief instituut zijn eigen bijdrage heb ben en zijn eigen inbreng in samen werking met de paus, zei de Neder landse kardinaal. Hij zei er niet bij in welke richting die eigen verant woordelijkheid gaat. Met nadruk herinnerde hij er wel aan dat dit nieuwe instituut volgens de decreten van het tweede Vaticaan se concilie in eenheid met de paus dezelfde theologische en dogmatische waarde toegekend moet worden als aan het pauselijk primaatschap. Toch spande hij zich in om niet de indruk te wekken, dat hij aan dat laatste ook maar iets wilde af doen: „Niemand wi! iets afdoen van de taak van de paus in de kerk. Het gaat er sl»chts om dat de paus en het wereldepiscopaat gezamenlijk de plaats van de paus in de kerk vast leggen in de geest van het laatste Vaticaanse concilie." Kardinaal Alfrink sprak gisteren in Den Haag Hij schonk in zijn 2 3 i 6 7 8 10 11 12 13 INVULPUZZEL Vol hor. in: 1. jongen, 2. lijst, 3. gevangenis (barg.), 4. gezamenlijk vertier, 5. toon, 6. zwart in de wapenkunde, 7. soort sleutel, 8. punthoed. 9. water in Lim burg, 10. maand van het jaar, 11. familielid. 12. in tegenstelling van dag, 13. genieting. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes drie namen van vaartuigen. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. mees, 5. spar, 9. eed, 10. dek, 11. ore, 12. slee, 14. Eems, 15. restant, 19. riant, 21. tobbe, 22. gemet, 23. ander, 26. Haarlem, 29. Noor, 31. Nede, 33. adé, 34. ven, 35. lei, 36. Leda, 37. Aken. Vert.: 1. mest, 2. eel, 3. Eder, 4. delta, 6. poet, 7. arm, 8. rest, 13. eer baar, 14. enteren. 16. Siëna, 17. angel, 18. pon, 20. pen, 24. dries, 25. knal, 26. hoed, 27. melk, 28. rein, 30. ode, 32. Dee. preek ook aandacht aan de verander ingen die zich vandaag voltrekken in en buiten de kerk. De positie van de paus is moeilijk, zei hij. Hij is geroe pen om de kerk te besturen in een bijzonder belangrijke en delicate pe riode van haar geschiedenis. Maar zijn prediking bevatte ook wat verkapte goede raad voor de paus: .,Een kerk die een heilsbood schap aan de mensen van deze tijd heeft te brengen, kan niet doen of zij zich geen rekenschap geeft van de culturele veranderingen, die het be staan van onze medemensen ken merkt, of alsof zij ze zou willen nege ren. Zij moet er rekening mee hou den, op gevaar af haar eigen heils boodschap voor dovemansoren te pre ken." Volgens kardinaal Alfrink heeft het geen zin naar het ver'eden terug te grijpen. De wereld is ondertussen veranderd en de mens en zijn cul tuur veranderen ook. De boodschap van het heil is echter niet verander lijk, maar gegeven voor alle tijden en omstandigheden. Dat evangelie mag niet vervalst of verdoezeld worden, maar moet wel aangepast worden aan de mens tot wie men zich richt. DEN HAAG De Uniecollecte zal dit jaar in de week van 7 t.m. 13 september gehouden worden. School en Evangelie (vroeger Unie Een School met de Bijbel geheten) rekent op een miljoen. De opbrengst zal dit jaar in zijn geheel aan de centrale kas in Den Haag worden afgedragen. Vorig jaar was dat nog maar voor een gedeelte het geval. De gelden krijgen een bestemming volgens een verdeelsleutel die door de raad van beheer van de Unie is vastgesteld. Tien procent gaat naar het noodlijdend protestants christe lijk onderwijs in eigen land, twintig procent komt aan het buitengewoon onderwijs ten goede en het overige gaat naar het christelijk onderwijs in ontwikkelings- en emigratielanden. Voorts naar die Europese landen, waar het christelijk onderwijs in een minderheidspositie verkeert. Voor de verdeling laat de raad van beheer zich bijstaan door drie raden van advies. De projectenlijst omvat landen als Canada, Brazilië, Argentinië, Spanje, Portugal en Italië. DEN HAAG De Amerikaanse evangelist, dr. Billy Graham, komt volgend voorjaar weer naar Europa. Hij hoopt een evangelisa tiecampagne van acht dagen in Dordtmund te leiden. Toch zal dit geen Duitse actie worden. Officieel noemt de Billy Graham-orga- nisatie de campagne als een Europese actie. Op het ogenblik worden pogingen in het werk gesteld om zalen in talloze steden in en buiten Duitsland via draadtelevisie te verbinden met Dortmund. Zaterdag was Harvey Thomas, een Brit die de Graham- samenkomsten organiseerde in Nieuw-Zeeland en Australië, even in ons land, om te zien of in Nederland ook belangstel ling is om dergelijke bijeenkomsten te organiseren Hij dacht vooral aan de steden Amsterdam Rotterdam en Den Haag, maar iedere Nederlandse stad zou een draadverbinding kun nen krijgen. De campagne wordt ge houden van 5 tot 12 april, 1970. Billy Graham is in Engeland begon- nen met dergeliike televisiebijeen komsten. In Amerika zijn ze niet no dig, omdat hij daar eenvoudig televi- sietijd kan kopen om zijn samenkom sten in de ene stad uit te zenden in een andere. Engeland In Engeland werkte hij echter met draadtelevisie. Zalen in meer dan 25 steden werden verbonden met Earl's Court, waar hij het laatst predikte. Voor deze televisiesamenkomsten bleek grote belangstelling te bestaan. Veel mensen gingen daar liever heen, dan met een bus naar Londen, niet alleen omdat ze minder tijd kwijt waren, maar vooral omdat ze Graham van dichterbij zagen dan ooit in een massameeting mogelijk is. Een opmerkelijk verschijnsel was dat de televisiebijeenkomsten veel in dringender bleken te zijn dan de sa menkomsten in Earl's Court. Na af loop van de bijeenkomst ktoam een veel groter percentage bezoekers in de televisiediensten naar voren voor een persoonlijk pastoraal gesprek met nazorgwerkers dan in de grote zaal waar Graham in levende lijve was. Reeds dertien steden in Duitsland, die Graham jarenlang vergeefs uitge nodigd nebben, besloten dergelijke te levisiediensten te beleggen. Enkele steden zijn Hamburg, Hannover, Keu len, West-Berlijn, Neurenberg en Miinchen. ISederland? Daarna is uit verschillende Euro pese landen het verzoek gekomen of daar ook niet dergelijke bijeenkom sten gehouden konden worden. In Frankrijk en Zwitserland zijn de plannen al in een vergevorderd sta dium. In enkele Scandinavische lan den vallen de beslissingen dezer da gen. Op het televisiescherm van mins tens vijf bij acht meter wordt het beeld via de nieuwe Eidopher-projec- tor van Philips, waarvan er nog maar ongeveer vijftig beschikbaar zijn, geprojecteerd In de plaats van de Duitse aankondigingen wordt een programma van ongeveer 15 minuten ingelast dat geheel op het land van ontvangst zal zijn ingesteld. Dit pro gramma zal van te voren op de band worden opgenomen. Terwijl cp het beeld de Duitse tolk te zien blijft, zal zijn stem worden vervangen door een Nederlandse tolk, als Nederlandse steden op het voorstel van de Graham - organisatie ingaan. Tn geen enkele stad is echter nog een beslissing genomen. NAHA, Okinawa Chri nen op het eiland Okinawa h ben de bekende film Ben gebruikt als evangelisatien del. Het idee was afkomstig Suitetsu Shigetomi, die zelf weldig onder de indruk was de film. Hij meende echter dat het slot de film niet duidelijk genoeg was eindigt met dp kruisiging Christus. Hij vreesde dat de mei daardoor de indruk zouden kri dat Christus niet meer was dan historische figuur die stierf als telaar. Hij vroeg een Amerikaanse zendt Arthur Austin een traktaatje schrijven, waarin de nadruk were legd op de opstanding van Chri In het traktaatje was een bon ing< ten die mensen konden invullen, zij een schriftelijke bijbelcursus den beginnen. Van de eigenaar van de biosc kreeg hij verlof bij de uitgang ie< bezoeker een traktaatje en een ev gelie van Johannes uit te reiken, gelijks v/erden drie voorstellingen geven in de bioscoop met 800 zitpl sen. Er zijn al vele invulformulii binnengekomen van mensen die schriftelijke bijbelcursus willen ginnen. Bovendien vroegen drie n delbare schoolonderwijzers om tra) ten om aan hun leerlingen te ge' Diakenconferenti op 17 september UTRECHT „Samenwerking eenheid in de ambachten" is het derwerp op de jaarlijkse confere! van gereformeerde diakenen, woensdag 17 september in het bouw Tivoli zal worden gehoui Het onderwerp wordt ingeleid c de Arnhemse predikant dr. H. Weijland. Prof. dr. J. van den Berg: Eerst hervormd en gereformeerd bijeen (Van een onzer verslaggeefsters) VEENENDAAL Eeindelijkus het dan zover, na lang wachten kan de bekende vrouwelijke zendingsarts dokter E. van Riessen vertrekken naar het gebied Mamasa op Celebes in Indonesië. Ongeveer ander halve maand geleden kreeg zij het zo be geerde visum en half juli zal zij in Indonesië aankomen. Donderdag 26 juni wordt ze in een kerkdienst in de Pniëlkerk te Veen- endaal (Hoofdstraat 80) uitgezonden. Drie predikanten zullen voorgaan: ds. m. Baan te Zeist, ds. A .Bikker te Utrecht en ds. J. Brons te Veenen- daal. De dienst begint om half acht. Dokter Van Riessen, die christelijk gereformeerd is wordt uitgezonden door de zending van de Christelijke Gereformeerde Keerk. Hiervoor heeft zij in verband van de Gereformeerde Zendingsbond (hervormd op geref. grondslag) in Kenia gewerkt. Dokter Van Riessen is haar werk ook inver- band van de GZB in Rante Pao in Toradjaland begonnen. STUTTGART Helmut Class is gekozen tot kerkpresident van de Evangelische Landskerk in Wiirttem- berg. Op verzoek van de synode heeft hij evenals zijn voorgangers de titel van bisschop aangenomen. Class is sinds 1967 prelaat van Stuttgart. Daarvoor was hij jeugd- predikant. Hij volgt bisschop Eichele op, die in oktober met emeritaat gaat. Class noemde zichzelf na zijn verkiezing „geen spreker maar wel een liefhebber van het piëtisme." (Van onze kerkredactie) TORONTO Vrij wel alle fusieplannen van kerken waarbij Anglicaanse Kerken betrokken zijn staan op losse schroeven. In Groot-Britannië ziet het er donker uit voor de anglicaans-metho distische eenheid. In Canada zijn er duide lijke tekenen dat da fusie tussen anglica nen en de Verenigde Kerk van Canada zal stranden. De fusie zou in 1974 een feit moe ten worden. De Verenigde Kerk van Canada kwam tot stand door een fusie tus sen de Methodisten Kerk en de meerderheid van de presbyterianen. Even als overal elders vormt de anglicaanse visie op de apostolische successie het grote struikelblok. Ds. W. G. Berry, een vroegere tweede secreta ris van de Raad voor Evangelisatie en Hulp verlening, had onlangs felle kritiek op de com missie, die de fusie moet voorbereiden. Naar zijn mening hebben de (wei nige) fusie-voorstanders niet genoeg oog voor de tegenstanders van deze fusie in beide kerken. Federatie Beide kerkgemeen schappen moeten te veel van hun tradit onele inzichten prijsgeven, meent ds. Berry. Zou de fusie toch doorgaan, dan is de kans groot dat er drie kerken ontstaan, omdat in beide zich vere nigende kerken bepaalde groepen niet willen mee doen. Ds. Berry zei dat de kerken hun fusieplannen beter kunnen opgeven, omdat de nieuwe episco paalse kerk vele andere kerken buitenspel zal zetten, zoals de presbyte rianen, baptisten, luthe ranen en Quakers omdat die van geen bisschop willen weten. De kerken zouden be ter een federatie kunnen vormen, waartoe alle kerken kunnen toetre den, meent ds. Berry. Maar dan moet die fe deratie meer gezag krij gen dan de huidige Natio nale Raad van Kerken. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Het is een onloochenbaar feit dat het in stituut kerk op het ogenblik niet de wind in de zeilen heeft. Steeds meer mensen verwachten steeds minder van meerdere kerkelijke vergaderingen, of ze nu synode, bondsvergadering of kerkvergadering heten. En plaatselijk begint de gemeente aan invloed in te boeten. De „on vervangbare eredienst" blijkt steeds meer een vergeten zaak te worden. Sommigen willen dat we ons bij dat feit neerleggen. Dat bleek dui delijk uit de woorden van prof. dr. K. Strijd op de jongste zitting van de hervormde synode Hij -vond dat de kerk zich maar terugtrekken moet op de taken waarvoor nog geld is en belangstelling bestaat. Ds. F. H. Landsman was het echter helemaal niet met hem eens. Ook prof. dr J. van den Berg van de Vrije Universiteit denkt er anders over. In zijn kroniek in het Gerefor meerd Theologisch Tijdschrift schrijft hij: „Wij zullen, dacht ik, juist in deze tijd grote aandacht moe ten schenken aan de revitalisering van de kerk als instituut." Hij schrijft dit in een artikel over de pogingen van de anglicanen en me thodisten en van de presbyterianen en congregationalisten in Engeland om te fuseren. Prof. Van den Berg vervolgt: „Wanneer wij dit doen, kunnen wij de vraag naar de eenwording eenvou dig niet ontwijken. Wel zullen wij daarbij een zekere rangorde in het oog moeten houden. We zullen niet alle oecumenische hooi tegelijk op onze vork kunnen nemen. Qui trop embrasse, mal étreint." „Daar zijn experimenten, die zich zo ver verwijderen van de realiteit van het kerkelijk leven in ores land, dat zij naar hun aard geen „follow- up" kunnen hebben en daardoor, in tegenstelling tot hun bedoeling, lei den tot frustratie en conflict." Daarentegen is het van het grootste gewicht, dat de reformatorische ker ken in ons land, zich bewust van haar gemeenschappelijke achter grond en haar gemeenschappelijke opdracht in deze tijd, elkaar op een nieuwe wijze in het oog gaan zien. Natuurlijk mogen wij daarbij Rome niet uit het oog verliezen maar het groeiend contact met de „Catholi- ca" moet ons als reformatorische christenen te meer stimuleren, onder ling orde op zaken te stellen." „Zo is bijvoorbeeld op vele plaat sen in ons land eer nauwgezette inte gratie tussen de hervormde en het gereformeerde kerkelijke leven een zaak van zeer grote urgentie. Daarbij zal er niet een te grote discrepantie mogen zijn tussen wat plaatselijk en wat aan de „top" gebeurt: de sy nodes mogen niet achterblijven bij wat zich op het „grondvlak" af speelt." Op weg gaan „In concreto: ik hoop dat in Neder land hervormden en gereformeerden met niet minder moed en visie, zorg vuldigheid en vastberadenheid m elkaar op weg zullen gaan dan I Engeland anglicanen en methodistin presbyterianen en congregational! 1 ten dat doen." jel „Het zal geen gemakkelijke \t>c zijn: er zullen weerstanden moe ei worden overwonnen, misverstand uit de weg moeten worden geruir ir er zal geworsteld moeten worden een gezamenlijk verstaan van de in Christus geschonken waarheid het spanningsveld van deze tijd om een gezamenlijk inzicht in on'j taak en roeping in deze wereld. e als op die weg het Woord ons ko pas en de Geest onze leidsman komen we samen uit bij de Heer, e| Ene, wiens lichaam niet is gedeel Meer dan honderd Portugese militairen verdronken MOZAMBIQUE Meer dan hon derd Portugese militairen zijn in de nacht van zaterdag op zondag ver dronken, toen een transportvaartuig op de rivier de Zambesie omsloeg en zonk. De oorzaak van de ramp is niet bekend. De strijdmacht trok in noor delijke richting, waar Portugal sinds 1963 tegen nationalirten vecht. BENARES Minstens 70 mensen zijn omgekomen en 150 werden ge wond bij een treinramp in Noord-In- dia. De trein ontspoorde op een brug over een rivier nabij de stad Bena res. Zeven rijtuigen en de lokomotief vielen in de rivier. De Indische spoorwegen gaan na of er sabotage in het spel is geweest. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De windstille periode van Nieuw Links is voorbij. Zaterdag is in Utrecht een communicatieteam ingesteld, dat de activiteiten van de groep zal gaan coördineren. Die activi teiten zullen zich richten op de PvdA en op buiten-parlemen taire groepen die „vlak bij Nieuw Links staan", aldus Hans Kombrink. Dat zijn Pax Christi, Werkende jeugd, SJ, Sjaloom. Kortom, die groepen die de vernieuwing van de maatschappij in feite be werkstelligen, meenden de Nieuw Linksers. Wat de activiteit voor de PvdA zal betekenen, liet Jan Nagel merken toe hij de samenstelling van de fracties van de PvdA in de Staten-Generaal nog steeds de meest ernstige zaak noemde. De fractie is niet representa tief. meende hij, en stelt zich anders op dan velen in de partij willen. „Die slag moet in het najaar geleverd worden". Er was meer kritiek op de fractie, en ook op het partijbestuur, naar aanleiding van de kwestie-Maagden huis en het werkplan voor de komen de twee jaar dat de PvdA-Kamer- fractie aan de partij heeft voorge legd. Karei Nagel zei: „Het zal je als kiezer overkomen dat ie ie stem hebt gegeven aan de PvdQ die zelf weer programpunten onder tafel werkt". Leo Klatser vond de democratie een ornament en Arend Voortman fractie en partijbestuur „fatsoensrak kers". Er werd aangedrongen op een andere fractiesamenstelling. Slechts prof. G. Klein, lid van het partijbestuur (Van der Louw en Ten Cate waren er niet, de laatste leek ook nauwelijks welkom), had een an dere mening: „We kunnen het alleen maar van rechts winnen door fan tasievolle stijl en door te werken met middelen die ontleend zijn aan de volwassen maatschappij waar we naar streven en niet aan geweld. Het ik; or Maagdenhuis-optreden was niet fa ru tasievol, we zijn er geen stap ven ru mee gekomen. De reactie wel". To ie] wilde Nieuw Links een fonds sticht< n voor Maagdenhuis-veroordeelden. Stilte i pu oil V Partijvoorzitter Vondeling enk llï le maanden geleden onder donderei 1 applaus bij Nieuw Links ingehaald trok van leer tegen Karei en Jien Nagel die de fractienota hebben giet publiceerd. Nu geen applaus, wel e '*a stilte die men wantrouwend zou ku in.. nen noemen. Vondeling vond de no 'riJ juist een voordbeeld hoe een partij snelle wijze de leden in eei instantie ruim honderd de gel genheid biedt mee te denken, mee praten. Door het stempel „geheim" erop drukken, maakte Karei Nagel er karikatuur van, aldus Vondeling. Vondeling over Jan Nagel: Ik treur het in hoge mate dar Nagel de eerste plaats ter meerdere eer glorie van zichzelf, gemeend heeft te moeten handelen. Jan Nagel wees de partij geen dieast". Nagels reactie: „Wat mij in Voni ling zo irriteert, is dat hij alli krachtige uitspraken doet over rei blikeinen, bouwvakkers en student< en wel ter mindere glorie van zie zelf en de PvdA". Vondeling deelde ten slotte dat het partijbestuur het in grote nen eens is met de fractienota dat er hier en daar nog wel wijzigingen kunnen komen. De partijvoorzitter noemde Maagdenhuisdiscussie een „uitg kauwde zaak". Hij was gekomen o wat nieuws te horen, maar „dit hl geen handen en voeten". Hij had wi len horen: Hoe nu verder? Óver merkbare verkoeling tussen partij Nieuw Links: „Ach, men kan nl spreken van een standpunt Nieuw Links. Dat is jammer." NED. HERV. KERK Beroepen te Sommelsdijk. T. J. Ka merbeek te Rouwveen. h°Jka' nfvet die de Na toe Ge len

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2