MET Z N ALLEN WEG - CHAOS OP 27 JUNI Een verrassend onderhoud met Colijn in 1920 Voedselvoorraden in Biafra zijn uitgeput Succes voor mirakelspel van Benjamin Britten Wacht tot zaterdag Politie wil omleiden Grote drukte ook door TT-races herkiezingen in Gibraltar Lezers mogen krant maken Morgen 100 jaar geleden geboren Schuuring won in profronde Kamerik Slapende man zakte weg in smeltende hoop pek Nederlanders in pelot on Adorni sterkste in Zwitserland De Koning dicht bij prov. damtitel ZATERDAG 21 JUNI 1969 :c Verkeerspolitie paraat (Van or verkeersredacleur DRIEBERGEN De rijkspolitie zal dit jaar voor het eerst iD'beren op knelpunten in de grote vakantieroute6 het verkeer lier lecundaire wegen te leiden. Hoewel er niet veel mogelijk- tedenzijn, verwacht zij wel de grote stromen er enigszins door kuinen ontlasten. Voor het bepalen van die punten gaat men op le ervaringen tijdens het laatste Pinksterwee'keinde. De eeste moeilijkheden worden tlgend weekeinde verwacht als de srste yote groep op vakantie gaat. schëen gaan dan dicht, de me al krigt vrijaf en ook de andere illectië sluitende bedrijven in oord- en Zuid-Holland, Utrecht, elderlnd en ten noorden en wes- vai de grote rivieren gaan er in opuit. Daarlij komt, dat op zaterdag 28 ini d» TT-races in Assen worden thoudn, zodat men op vrijdagmid- ag en-avond 27 juni op een totale iaos lan rekenen als al deze groepen (gelijl in de auto en op de motor lappe. Staassecretaris Keyzer van Ver eer n waterstaat heeft deze week aaro» ook een dringend beroep op e vaantiegangers gedaan niet op rijdac al weg te gaan, maar te wach- !n tc zaterdag 28 juni. Majoor A. C. 'ogel hoofd van de sectie bijzon- n ere /erkeerstaken van de rijkspo- tie, vil echter zover niet gaan. „Als re idereen adviseren op 28 juni in laat van op vrijdag te gaan, ver- chuien we de drukte gewoon". Uitgerust c/fWl geeft hij in het algemeen het dv;s niet direct 's middags na het injer in de auto te stappen. Ht is belang- uitgerust op itie te gaan en joed voor te telen. Naast een ■*"SfBn moet men k een tijdplan 'ikn, waarbij i linke reserve- sjd moet wor- i ingecalculeerd K' o: het geval van sippingen. natuurlijk: moet geen !jksterafstanden i afleggen. Dat niet zo'n be ar voor de ver- nwoordiger, die )0 km per jaar t, maar wel de automobi- die zijn auto alleen huis-werk-rit- gebruikt (de sten). Elk jaar euw ervaren dat de meeste Ijkmobilisten zich- overschatten en •nd naar hun doel gaan." ndere tips vai tieman Vogel: luister, zo mogelijk, onderweg naar de radio; evenals met Pinkste ren en Pasen zal deze regelmatig in formatie geven over de situatie op drukke punten, zodat men tijdig van de weg af kan. Knelpunten Hoewel over stagnaties nooit iets met zekerheid is te voorspellen, kun nen, volgens de rijkspolitie, opstop pingen ontstaan op de volgende pun ten: op de weg naar Arnhem bij de brug bij Waddinxveen, voor het kla verblad Oudenrijn, waar op drukke dagen nog wel eens moeilijkheden ontstaan bij het voorsorteren. Op dezelfde weg bij de Galecop- perbrug bij Utrecht en mogelijk ook bij de verkeersrotonde Velperbroek achter Arnhem, op de weg naar het noorden bij het verkeersplein Hoevelaken en bij de brug over de IJssel in Zwolle (mogelijk zal de rotonde ditmaal enigszins worden ontlast doordat de Amsterdammers sinds kort via de Muiderbrug en Lelystad naar het noorden kunnen), op de Zeelandroute bij de Baren- Stromen auto's en opstopping: wachtend spookbeeld van vol- I gend weekend. lSS :eren< belast de auto te zeer. past u op de weg aan de ge dekte snelheid Zo'n 25 Porsches zullen worden in gezet om de drukte in goede banen te leiden. Rapport: al anderhalf miljoen doden GENÈVE De voorzitter van Internationale Rode Kruis, tof. Jacques Freymond, heeft (deren gezegd dat de voedsel- orraden in Biafra nu zijn uit put en dat het drie weken zal iren voordat voedsel via de (vier de Cross kan worden aan- jvoerd. Pe onderhandelingen over de dag- ichten zijn nog niet afgerond, hoe- p Biafra in principe akkoord is pan met deze wijze van hulpverle- og- De dagvluchten moeten volgens pymond zo snel mogelijk beginnen «dat de aanvoer over water een pbereidingsperiode van drie we- p vereist. PIBRALTAR De bewoners van paltar gaan op 30 juli naar de pibus om de 15 gekozen leden van f Huis van Afgevaardigden aan te Pen, dat krachtens de nieuwe Mwet in de plaats komt van de loevende raad. De eerste minister, Joshua Hassan, maakte dit giste- 1 bekend. De oude raad zal op 27 worden ontbonden. Prof. Freymond zei ook dat dr. August Lindt niet zal worden vervan gen nadat deze door Nigeria tot onge wenst persoon was verklaard en zijn ontslag had ingediend. Het hulpwerk voor Biafra wordt nu vanuit het hoofdkantoor in Genève geleid. In een rapport van drie Rode-Kruis- deskundigcn op landbouwgebied staat dat sinds het begin van de bur geroorlog naar schatting anderhalf miljoen mensen in Biafra zijn omge komen. Onderhandelingen Intussen wordt uit Lagos gemeld dat de berichten over geheime onder handelingen tussen Nigeriaanse en Biafraanse vertegenwoordigers „er gens in Europa" niet op waarheid berusten. Wel is bekend geworden dat de naaste medewerkers van Oejoekwoe druk op de Biafraanse lei der zouden uitoefenen om een soe peler houding aan te nemen met be trekking tot een politieke regeling van het geschil met Nigeria. Men is van mening dat Biafra de laatste tijd steeds minder steun krijgt van andere landen vooral van Afrikaanse. De oorzaak daarvan zou zijn de weigering van Oejoekwoe ak koord te gaan met de regeling waar bij Biafra zelfbestuur krijgt binnen een statenbond. Dit in ruil voor stop zetting van de Nigeriaanse aanval len. drechtsebrug en de Oosterschelde- brug, op de weg naar Limburg bij de ingang van Den Bosch. Hoe bij deze eventuele knelpunten de omleidingsroutes zullen lopen, heeft de rijkspolitie nog niet uitge maakt. Op het ogenblik worden de routes nog verkend en wordt over leg gepleegd met de gemeentepolitie korpsen ter plaatse. Wanneer ze worden uitgezet, zullen ze tijdig worden aangegeven, óf door politie mannen óf door borden. Patrouilles Öm een goed beeld te krijgen van de drukte zal evenals op vorige druk ke dagen ook worden gepatrouilleerd door de twee vliegtuigen van de luchtvaartdienst. Vanuit Driebergen, de centrale post, zal ook nauw contact worden onderhouden met de Duitse verkeers politie. Dit zal waarschijnlijk vooral nodig zijn in het weekeind van 12 juli, als Rijnland-Westfalen op va kantie gaat. In noodgevallen zal dit binnenkomend verkeer dan via Nij megen in plaats van langs Arnhem naar het westen worden gevoerd. Wat het vakantieverkeer op de Duitse Autobahnen betreft: voor Ne derlandse automobilisten zal het prettig zijn te weten, dat vrachtver keer daar verboden is van zaterdag tot zondagnacht In Frankrijk heeft men een derge lijke regeling: van zaterdagmiddag één uur tot zondagnacht geen zwaar verkeer op de snelwegen. België kent die bepalingen niet, maar heeft wél zijn nieuwe Schelde-tunnel, die voor het Frankrijk- en Spanje-toerisme een belangrijke zorg minder betekent. DEVENTER Onder het motto Doe het nu maar eens zelf, heelt de hoofdredactie van het Deventer Dagblad de lezers uitgenodigd van maandag tot en met woensdag op de redactie te verschijnen om daadwer kelijk mee te werken aan de samen stelling van de kranten van 24 en 25 juni. De abonnees, die zich hiervoor op geven, mogen kiezen uit het door de persbureaus aangeboden nieuws, wor den betrokken in de verslaggeverij, mogen commentaren schrijven en zul len beslissen wat de opening van de voorpagina zal worden. Het Deventer Dagblad bestaat hon derd jaar. De redactie gaat uit van de veronderstelling, dat de lezers na honderd jaar genoegen te hebben ge nomen met de keuze van „eigenwijze journalisten", wel eens zelf mogen beslissen wat er in de krant zal ko men. NEWCASTLE De schipper van de trailer Willy uit Katwijk is'vrijdag in Tynemouth tot een boete van ruim 2.100 gulden plus betaling van de proceskosten veroordeeld wegens hel vissen in verbonden wateren voor de noordoostkust van Engeland. De vangst, geschat op bijna 2.600 gulden, is in beslag genomen. De schipper bekende schuld. Noye's Fludde in Haagse Grote Kerk DEN HAAG In de Haagse Grote Kerk was gisteravond geen plaats onbezet! Niet alleen deze overweldigende belangstelling is bijzonder verheugend, doch zeer zeker ook het feit, dat de jeugd in grote getale vertegenwoor digd was. Aanleiding voor deze massale opkomst was de opvoe ring van het middeleeuws mira kelspel Noye's Fludde (de ark van Noach) gecomponeerd door de Engelse componist Benjamin Britten. De uitvoeriing was grotendeels in handen van de jeugd. Van de Haagse Vrije School kwamen de koren en kindersolisten (ingestudeerd door Wil lem Bruning), het instrumentale aan deel werd verzorgd door het Hof stads Jeugd Orkest (dirigent Lex Vee- lo) en leerlingen van de Vrije school vervaardigden de maskers. Britten heeft ook het publiek bij de uitvoering betrokken, o.a. tijdens de binnenkomst van de medewerken den zingen de aanwezigen het Ued „Lord Jesus, think on me". Dit is niet de enige vondst van Britten, ook de decorbouw tijdens de opvoering maakt het geheel bijzonder aantrek kelijk. Op deze wijze blijft er voort durend contact tussen uitvoerenden en publiek en ontstaat een boeiend en beeldend geheel. Visueel het best geslaagde onderdeel is natuurlijk de opkomst van de dieren vanachter uit de kerk, kostelijk! Vakman Vakman als hij is weet Britten hu mor en ernst met meesterschap door een te weven. De eigenwijze en klet sende mevrouw Noach. ontsproten aan de fantasie van Britten, die door man en kinderen overgehaald moet worden in de ark te stappen, is één van de facetten die aan deze opvoe ring een levendig karakter verlenen. Het is verheugend, dat het mogelijk is gebleken een dergelijk stuk voor een zo'n groot en gevarieerd publiek te presenteren in het Holland festival. Di was „kunst voor het volk" in op tima forma. Aan de uitvoering moet zeer veel Inspanning vooraf zijn gegaan. De uitvoerenden zijn er in geslaagd de bedoelingen van de componist uitste kend weer te geven. Vocaal mocht men de eisen niet hoog stellen (de jonge solisten zorgden nog wel eens voor een ongewenste dissonant), doch de levendigheid, de goedlopende re gie en de kleurrijkheid verleenden aan het geheel een bijzonder aantrek kelijk karakter. De beroepssolisten Meinard Kraak Hubert Waber en Elsa Lioni volde den uitstekend. De Noach-rol leek voor Hubert Waber geschreven, een nobele en geloofwaardige creatie. Zeer veel lof voor Hofstads Jeugd Orkest, een voortreffelijke begelei ding. Jan Bouws was de regisseur die het geheel met vakmanschap leid de, Nico Out, Olivia Sarei en Rolf Otger tekenden voor de kleurrijke decors, costuums en maskers. Met as sistentie van een dirigent (in de kerk opgesteld) verrichtte Jochem Slothou wer op opvallend bekwame wijze de instrumentale begeleiding en wist hij het goed zingende koor en de solisten vaardig bijeen te houden. De tweede en laatste voorstelling van Noye's Fludde wordt heden avond, eveneens in de Grote Kerk in Den Haag gegeven. Adr. Hagel Benjamin Britten, van wie in de Haagse Grote Kerk de compositie I Noyes Fludde werd opgevoerd. Morgen 22 juni is het 100 jaor geleden, dot Colijn in de Haarlem mermeer te Burgerveen werd geboren. Ter gelegenheid hiervan schreef dr. E. van Raalte de volgende herinnering aan het eerste ont hullende gesprek, dat hij in 1920 mocht hebben met Colijn, die op het punt stond de leiding van de anti-revolutionaire partij op zich te nemen. In 1920 was de heer Colün een der directeuren van de Koninklijke. Voor die onderneming was hij toen werkzaam in Londen, al kwam hü elke maand wel eens even naar Den Haag over. Een persbericht ver meldde dat hij de leiding van de antirevolutionaire partij op zich zou gaan nemen. Dit trok natuur lijk in brede kring de aandacht. In verband met mijn medewer king aan „Vragen des Tijds", waar in ik maandelijks een binnenlands overzicht schreef, stelde ik het op prüs een gesprek met hem te heb ben over de vraag of hij, wanneer hij eenmaal een vooraanstaande rol in het politieke leven hier te lande zou gaan spelen, dan nog tegelijker tijd zijn functie bij de Koninklijke zou blijven vervullen. Op mijn telefo nisch verzoek of hij me voor een onderhoud, dat meer zou moeten dienen ter ver schaffing van „background- voorlichting" dan als interview, kon ontvangen, luid de de eerste onmiddellijke reactie: „Het persbericht is waar, maar het gaat toch eigenlijk niemand aan of ik van plan ben eventueel nog tegelijkertijd mijn leidende plaats bij de Koninklijke te handhaven." De tegenwerping hierop dat zijn aanstaand politiek leiderschap een publieke aangelegenheid was en dat in dat verband ook de vraag kon rijzen of het al dan niet als juist te beschouwen viel een belangrijke staatkundige positie te combineren met zijn directeurschap van een onderneming waartegenover de re gering en de volksvertegenwoordi ging volkomen onafhankelijk moes ten staan, had direct een tweede reactie ten gevolge. Zij luidde: „Goed, ik wil u wel ontvangen. Kom maar onmiddel lijk." Dat was nu, zoals latere er varing ook menigmaal leerde, echt typisch-Colijn. In het hierop gevolgde onderhoud kreeg ik te horen dat er omstandig heden waren waardoor hij zich niet terstond van de Koninklijke kon losmaken. Hij was echter wel van plan vóór de eerstkomende Kamer verkiezingen (1922) daartoe te zul len overgaan. Lachend voegde Co lijn er echter aan toe, dat men er overigens gerust op aan kon dat hij politiek en zaken heel goed uiteen zou kunnen houden! Daarna kwam het op enige pun ten die in de Nederlandse staat kunde destijds van actuele beteke nis waren. Twee verrassingen kreeg in dit verband de bezoeker te horen: „Het hele defensievraagstuk zal DOOR DR. E. VAN RAALTE SAO PAULO Een inwoner van de Braziliaanse stad Sao Paulo, de 30- jarige Lucio Silveira, legde zich in een wat wazige toestand te slapen op een hoop pek langs de weg. Door zyn lichaamswarme ging de pek smelten, zodat de slapende geleidelijk wegzakte. Toen hij ten slotte ontwaakte, staken alleen zijn hoofd en schouders nog uit boven de zwarte massa, die inmiddels weer hard was geworden. Te hulp geroepen voorbijgangers konden Lueio niet bevrijden. Hiervoor moest de brandweer zorgen, die het slachtoffer uitzaagde en naar een zieken- j huis vervoerde. Daar waren verpleegsters geruime tyd bezig om de besmeurde j man te reinigen. KAMERIK Cor Schuu-ring uit Amsterdam heeft vrijdagavond de - eerste profronde van Kamerik (bij Woerden) gewonnen. Hij was in dc eindfase te sterk voor de Rotterdam mer Johnny Brouwer, die geen kans kreeg in de spurt zijn slag te slaan. In de Jaatste meters sprong Schuu ring overtuigend weg, om uiteinde lijk met een voorsprong van dertig meter over de streep tc komen. De ronde werd georganiseerd door supporters van de bekenae prof ren ner Gerard Vianen uit Kockengen. In deze laatste plaats weet vorig iaar een prof-ronde georganteerd. maar men kreeg nu geen toestemming. Vandaar dat men uitweek naar Ka merik, waar burgemeester Van Wijk alle mogelijke medewerking verleen de om de rit over 84 kilometer, ver deeld over zestig ronden, te laten houden. Burgemeester Van Wijk loste omstreeks zeven uur zelf het startschot voor de 42 renners die zich op het bochtige parcours in de slag gingen voor de diverse premies. Al in de eerste ronde was er een kleine valpartij, waarvan Vianen en Piet de Wit uit Wormer de dupe werden. Vi anen kreeg nog aansluiting met het peloton. Na twintig ronden sprongen Schuuring en Brouwer weg. Zij kre gen bij het opbouwen van de voorsprong de achtergebleven Piet de Wit aan hun wiel. He: drietal liep gestadig verder uit, ofschoon De Wit een ronde achterstand had. Dat be lette hem niet om vele premies in de wacht te slepen. De voorsprong groeide uit tot 65 seconden. Met nog tien ronden voor de boeg werd De Wit uit de strijd genomen, waarna Schuuring en Brouwer om de eerste plaats gingen stijden. Schuu ring won. De spurt van het peloton was voor Leen de Groot. Vianen kwam voor eigen publiek niet in het stuk voor. SUCEAVA De Poolse wielrenner Stefan Sucik heeft vrijdag de derde etappe van de ronde van Roemenië gewonnen. Hij legde de 155 km van Bacau naar Suceava af in drie uur 43 minuten 14 seconden. Tweede werd zijn broer Andrie Sucik. De Neder landers eindigden in het peloton. Ook in het algemeen klassement staan de twee Poten aan kop. De plaatsingen van de Nederlan ders in het algemeen klassement zijn: 23. Prinsen op 2.52 sec.. 27. Benja mins op 2.57 sec., 52. Kroon op 36.52 sec., 54. Van Donk op 49.56 sec. men thans op geheel andere wijze moeten aanpakken. Het moet en kan tot aanmerkelijke bezuiniging op militaire uitgaven komen." Een zeker even grote surprise was dc wijze waarop Colyn op dat ogenblik zijn denkbeelden over de onderwys-aangelegenheden schets te: „Men dient nu eens paal en perk te gaan stellen aan het in mijn ogen al te veelvuldig in het leven roepen van byzondere scholen, hoe klein dikwyls ook. De voorstanders van het bijzonder onderwijs horen zich in dat opzicht, vooral ook mede omderwille van de openbare kas, te gaan matigen. Zo nodig, zal ingrij pen van de wetgever op zijn plaats zyn." Hierna kon de vraag niet uitblij ven: „Gelooft u dat dit bereikbaar zal zyn? En zult u juist niet in eigen kring, bij de rech terzijde, op heel wat tegenstand met betrekking tot dergelijke wensen stuiten?" Antwoord: „Dat kan best zijn, maar ik blijf van mening, dat men toch in 's lands belang die weg zal dienen te betreden en dat zal ik niet onder stoelen of banken ste ken." Wat er verder nog volgde, maak te de indruk dat Colijn helemaal niet zo bijster gebrand scheen op een voortzetting van de antithese, christelijke tegenover niet-christe- lijke partijen Men moest volgens hem op pu bliek terrein de zaken breder aan pakken en met een wijds gebaar wuifde hij als het ware de moeilijk heden weg, die hij in de politieke samenleving mogelijk zou ontmoe ten, wanneer hij werkelijk de door hem voorgestane richting zou trach ten in te slaan. Overbodig aan te stippen hoe in de praktijk later enige malen door Colijns optreden hetzij als Kamer lid hetzij als minister zijn kabi net op brede basis van 1933 was toen een laten varen van de tegen stelling christelijke niet christe lijke partijen de herinnering te rugkwam aan dat eerste contact met hem, zo rijk aan politieke ver rassingen. De heugenis daaraan is mij steeds bijgebleven, zeker ook wel doordat ik onmiddellijk na afloop van die ontmoeting de uitlatingen van de toen nog aanstaande a.r.-voorman aan het papier had toevertrouwd. DR. E. VAN RAALTE ZURICH Precies een week voor het begin van de Tour de France is de drieëndertigste ronde van Zwitserland vrijdag geëindigd in een overwinning voor de Italiaanse we reldkampioen Adorni. Op de laatste dag heeft Adorni laten zien dat hij ondanks zijn 31-jaar nog steeds bij zonder goed kan meekomen. Hij maakte dat vooral duidelijk in de 44 kilometer lange tijdrit van Zurzach naar Zurich. Jan Janssen, die met de Fransman Airmar ais favoriet voor de overwin ning gold, eindigde in het eindklasse ment op de tiende plaats. De tour winnaar werd wel eerste in het pun tenklassement. Wim Deelen, de twee de Nederlandse deelnemer, bezet in het eindklassement de 43e plaats. Italianen protesteren tegen vrijspraak Merekx ROME Na een buitengewone vergadering heeft de Italiaanse wie lerbond vrijdag in Rome een commu niqué uitgegeven, waarin gepro testeerd wordt tegen de opheffing van de schorsing van Eddy Merekx. De bond vindt het onjuist, dat na een diepgaand onderzoek, zoals in deze heeft plaatsgevonden, twijfel bestaan aan de correctheid. Voorts is de bond van mening dat door deze beslissing een precent is geschapen, dat vete onaangename ge volgen kan hebben. deinJucvc °!x-rettlrvg d" "tw^^pUaU nog navallen* damkampl°enschappen is LJ*^oning dateringen) heeft wel de beste kansen. Deze week won hil vemssemd van Van der Staay Tegen Roozenburg heeft hij een afgebroken par- «li'rJ „«"ü1,?' 1?^e,t een iets nadeliger v1!' schijven tegen Roozenburg drie schijven en een dam. Waarschijnlijk wordt de partll toch re- ïP* heeft dan drie punten. Wim Roozenburg moet uds van van der SU,y «"raien om met hem geHft te ko- men. Dan volgt weer een tweekamp. Bij de Jeugd werd de eerste beslis singswedstrijd om de eerste plaats tussen Brakus en Storm een punten verdeling. De tweede en derde partij wjden deze week In Den Haag gespeeld. ATHENE Zuid Korea heeft zich vrijdag geplaatst voor de halve fina les van het internationale militaire voetbalkampioenschap dat in Athene wordt gehouden. De Zuidkoreanen versloegen Irak met 2=^0. Beide doel punten werden in de eerste helft gescoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7