schaak Geesink schijnt ook kampioen-knutselaar Probeer een In zijn eigen „Ponderosa" PUZZEL VAN DE WEEK Missers POLITIEKE MOORD ONDER POLITIEBESCHERMING ZWEDEN TRACHTEN MET WIJN ALCOHOLISME TE BESTRIJDEN f Verder kijken IB H a mr.nv ZATERDAG 21 JUNI 194? 4 „Iedereen die het hoorde, verklaarde me voor gek, maar ik heb geleerd me nooit veel aan te trekken van wat ande ren zeggen; enfin, dat ziet u ook wel aan het resultaat Kan het woord is Anton Geesink, wereldkampioen judo, alle categorieën. Geesink, eens bouwvakker, windt er geen doekjes om: „Dit huis is niet te betalen, het is mijn levenswerk geworden". Het lijkt wel, alsof Geesink ook graag de titel we reldkampioen „doe-het-zelver" in de wacht wil slepen. Ongelooflijk, wat hij van zijn Nederlandse „Ponder osa"-boerderij wist te maken. „Stel je voor, vier jaar hard werken aan een boerderij uit het jaar 1800 (in het Gelderse dorpje Rumpt), zeg maar gerust een bouwval. Ik kocht de boer derij voor een paar duizend gulden, had toen mijn handen vol aan de wedstrijdsport, maar zette toch door." „Eerlijk gezegd, kan ik achter •f bezien niemand aanraden, mijn voorbeeld te volgen, want het is monnikenwerk. Maar niets, maar dan ook niets, is bevredigender dan zo'n leef ruimte". „Och man. je zit hier zo lek ker, midden tussen de boom gaarden, met vlak voor je deur een helder stromend riviertje als de Linge". Geesink is trots op zijn boer derij. Zijn vrouw kan daarover meepraten. „Hij is hier'gewoon niet meer weg te slaan!" (Dat lijkt ons tpch al moeilijk). Geesink beaamt het. „Als ik een dag vrij heb, zit ik hier". „Kijk, die kade voor onze deur, heb ik samen met zo'n zeven jongens, kennissen van een bevriende frater, zelf aan gelegd. We sloegen maar liefst 130 palen met een handhei in de grond. Die palen kostten mij destijds bij een houthandel ƒ200, als je het laat doen, ben je minstens ƒ3000 kwijt. Ik heb dagenlang tot mijn middel in het water gestaan, heerlijk was dat!" Anton toont ons zijn huisbar, de wenteltrap, de open haard en de vele zitjes in warme kleuren zorgvuldig opgesteld tegen achtergronden als de ou de deel. De kop, hals en romp van de Brabantse boerderij zijn tot de laatste centimeter toe uitgebuit voor huiselijke verfraaiingen „Daar, waar de wenteltrap naar boven gaat, zat een schoorsteen Die moest weg, vonden we, en dus ging hij weg, steentje voor steentje, want dat ding stond op instorten". „Kijk die steunbalk daar bij voorbeeld", vertelt Geesink, wijzend op een houten pilaar in de hoek van de grote zitkamer, „die vind ik wel goed staan. Maar voor hetzelfde geld zet ik hem ook rustig een meter ach teruit als 'ie me niet bevalt". Dan is er nog een schuur. Er staat een oude kar gestald. „Opgehaald uit Alkmaar, zelf En ,Zó is-'t-gekomen", dat nu in Rumpt aan juweel „Doa-hat-zalf" pronkt. HOR.: 1. schittering; 5. het gepeupel; 9. riviertje op de grens van Dren te en Overijssel; 13. schaapkameel; 15. meisjesnaam; 16. slot; 17. voor zetsel; 19. openbare wandelplaats; 21. soort van kabeljauw; 22. muziek noot; 23. eikenschors; 25. verandering; 28. aanw. voornaamw.; 29. kneep; 31. zot; 32. plechtige gelofte; 33. meisjesnaam; 34. zuiver; 36. verzeke- rlngsbrief; 38. verdikking der opperhuid; 40. verdriet; 42. plaats in N.-Brab.: 43. vaarwel; 45. munt In China, 47. op die tijd; 49. levenslucht. 50. muzieknoot; 51. denkbeeld; 52. op geen plaats; 53. plaats in N.-Brab 54. bekende afkorting; 55. nauwe opening; 57. half (Lat.); 59. bekende af korting; 60. slotwoord van liturgische gebeden; 61. hoofddeksel; 63. plaats In Gelderl.; 65. hemellichaam; 66. inhoudsmaat: 68. zwakke; 70. stad in Zwitserland; 71. vermoeid. 72. vordering; 74. slaapziekte; 76. eind; 77 dorpsvertelling; 80. zeepwater; 81. boom; 82. kan men uit drinken; 83. bergplaats; 85. welaan; 86. niet begroeid; 87. vordering; 89. boterton; 91 hoogmoed; 92. gekleurde plaat; 93. maand van het jaar. VERT.: 1. kleur, 2. reeds; 3. houten bakje; 4. plof; 6. bijwoord; 7. rij; 8. muzieknoot; 9. cirkelvormig voorwerp; 10. nauw; 11. bekende afkorting; 12. deel van een schrijfmachine: 14. palmboom; 16. zwemvogel; 18. vrucht; 20. welgevormd; 21. meisjesnaam; 22. grassoort; 24. rood in de wapen kunde: 26. bloeiwijze; 27. zuiver; 28 torenkraai (gew 30. vis, 33. plaats in Z.-H.; 35. nieuw (Gr.); 37. knijpbril; 38. plaats in Gelderl.; 39. insekt; 41. Europeanen; 43. stad in Drente; 44. boom; 46. meisjesnaam; 48. keu rig; 49. meisjesnaam; 50. bijwoord; 56. telwoord; 58. voorzetsel; 60. ka rakter; 61. jongensnaam; 62. zwak; 64. myth, figuur; 65. redelijk schepsel; 66. Limburgse klei; 67. munteenheid van Iran; 69. zoon van Seth; 70. dier; 71. keer; 73. kruipend dier; 75. afzonderlijk; 77. poel; 78. vette vloeistof: 79. plaats in N.-H.: 82. opening; 84 tijdrekening; 86. term bij het boksen: 87. bijwoord; 88. scheik. element (afk.); 90. voorzetsel. 14. sein 15. Ik. 16. Ta. 17. pali. 19. lev 21. dat. 24. Ot. 27. lep. 28. Ier. 29. arm. 30. ent. 33 setter 35. Iets. 36. Ede. 37 er 38 Erp. 39. neon. 40. parool. 45 semi, 46. L..K. 47. srt. 48. Nede, 50 ree 52. In. 54. rue. 56. Ee. 57. na. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op briefkaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linkerbovenhoek vermelden: „Puz- zeloplossing". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hort. 1. legast. 5. logger. 10. eer, 12. Lee. 13. glas. 15. let. 17 pink. 18 melk. 20. adat. 22. e.k.. 23. i e 25 al .26 os. 27 invitatie. 31. de. 32 nu. 34 p>ere- Wanneer de bieding niet vlekkeloos ver loopt, kunnen de spelers nog voor verrassin gen komen te staan. Vooral wanneer blijkt dat een fraai contract is misgelopen, kan men zich wel wat verwijten. Onderstaand spel is daarvan'een voorbeeld. Na passen van Zuid opende West met 1 waarna Oost al gauw met een SA-bod kwam. De bieding eindigde West zag het niet zo scherp tenslotte met 3 SA, een eindbod dat veel te wensen overlaat, zoals met open kaarten duidelijk is te zien. 10863 B 5 O B 8 4 2 V 8 4 HB742 N 95 O V 2 A H 7 6 O A 9 3 W 0 H V 10 A 9 6 z HB 105 AV 109843 O 765 732 Correspondsntls ssn de heer B. J. Nuys, Burg. Bsumsnnlaan 163c, Rotterdam. Zoals u ziet hebben West en Oost samen een prachtige kaart. Zij konden elkaar niet de kracht laten blijken, waardoor klein slem in sans atout werd gemist, dat gemakkelijk blijkt te kunnen worden gemaakt. Het enige probleem is V. Gokt Oost goed, hem ont breekt omdat Zuid en Noord niet aan de bie ding hebben deelgenomen elke informatie, dan is 6 SA eenvoudig te maken, ongeacht de uitkomst van Zuid. Zuid kan met C 10 komen, maar ook met A A en daarna de vrouw, omdat die gezien de bieding van West waardeloos is. Goed. ét A en -V. West wint de tweede slag, speelt en P, waarna hij V bij Noord eruit snijdt. U kunt zich voorstellen wat de spelers dachten die 3 SA boden Van onnauwkeurige bieding is ook In het tweede spel sprake. Het is toch een leuk spel. niet in het minst door de kaartverdeling. A H 10 5 4 2 <D «O VB 10876 108 A 9 8 AHB865 5 V 9 2 V B 7 6 Q? V109 O 9 A B 7 5 3 3 7432 O A H 4 3 2 H 6 4 Na passen van Zuid liet West 3 <C> horen. Noord doubleerde. Oost en Zuid pasten, en West ging uiteindelijk flink down. 3 als redding zou een betere score hebben opge leverd, dan blijft de schade beperkt tot één down. Noord en Zuid evenwel misten een manche in Alle spelers hebben duidelijk het beste bod gemist. West had met 3 moeten redden, terwijl Noord eerder, In plaats van het doublet, direct 3 V had moeten la ten horen, dan was ongetwijfeld een 4 Q?- contract tot stand gekomen. Toen Geesinks boerderij nog een bouwval was. afgeschaafd, ik moet hem nog opverven." Geesink gaat ons voor naar de zolder. Wij zijn verrast er een complete jeugdherbergin- ricnting aan te treffen. „Voor veel bezoek", vertelt Anton, wijzend op de acht zelfgemaak te kooien. Geesink spreekt vier talen, waaronder vloeiend Japans, en schrijft het ene boek na het an dere over sport. Thans leidt hij naast zijn vele werkzaamheden thuis nog een overbezet leven, gevuld met lesgeven aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in Amsterdam en het Cios-kamp. We vallen terug op de ju- do-sport en Geesink vertelt. „Onlangs kreeg ik een aanbod uit Japan om er een uurtje Amerikaans te worstelen, belo ning 60.000, reiskosten ver goed. Ik weet niet of ik het doe. Kijk, als je zo'n vijftien jaar aan de top zit, komt eens de tijd om daar de consequenties van te aanvaarden. Dat wil zeg gen, je wordt ouder, je takelt af en je hebt vaak ook niet meer zo'n zin. Bij judo is naast con ditie de mentaliteit van groot oelang, of liever gezegd de con centratie". „Ook cmdat ik zoveel neven- dingen te doen heb. die voor mij ook erg belangrijk zijn, ben je er soms niet meer zo zeker van of je dat allemaal nog zult kunnen opbrengen. Overigens heb ik niet helemaal afwijzend gereageerd, ik heb Japan een ander voorstel gedaan en daar is het wachten nu op". Voor het huis van de Griek* se schrijver Vossiiis Vossilikos werd 22 mei 1963 in Scrioniki de hoogleraar in de medicij nen Grigoris Lambrakis door een driewieler overreden. Hij overleed drie dogen later. Het ongeluk gebeurde nadat Lambrakis, afgevaardigde in het Parlement van de linkse ED A-partij, een vergadering vin politieke vrienden had toe gesproken. Op straat was een betoging tegen de bijeenkomst gaande. Demonstranten wierpen met stenen en stonden te genstanders naar het leven. Maar de politie deed niets. Schrijver Vassilikos hoorde van getuigen, dat Lambrakis die veel deed voor de arme be volking eerst was neergesla gen en daarna overreden. Hij ontdekte een politieke moord, gepleegd onder bescherming van de politie, die in het noor den van Griekenland sterk on der rechts-extremistische en fascistische invloed stond. Poli- tie-officieren konden tal van straatverkopers en dokwerkers naar hun hand zetten door een voudig hun vergunning in te trekken of te zorgen, dat ze geen werk kregen. Een jonge rechter van instructie, mr. Christios Sartze- takis pakt deze enorme zaak aan. Na moeizaam werken en het overwinnen van veel te genstand, wist hij enkele offi cieren en directe daders achter slot en grendel te krijgen. Na zijn dood werd Lambrakis een soort nationale held. Achter zijn lijkwagen liepen in Athene 400.000 Grieken. Overal verscheen het teken Z. dat wil zeggen: „Zei": „Hij leeft". „Z" is ook de titel van Vassi likos' boek, cïat in ons land is verschenen bij A. W. Bruna en Tjoon (303 bldz. 13.75). Vassili kos. die tot aan het begin van de militaire dictatuur in Grie kenland woonde en uitweek naar Parijs, bestudeerde over de zaak Lambrakis de 5.000 bladzijden tellende gerechte lijke dossiers. Eigenlijk was deze stapel pa pier wat teveel voor hem. Het boek is verward en onoverzich telijk. Maar ook moet gezegd worden, dat er bewogen en treffende fragmenten in voor komen, waaruit zijn betrokken heid met de zaak van Lambra kis en Griekenland spreekt. Het boek bevatte voldoende materiaal voor een film (Frans-Algerijnse produktie), die nu ook in ons land wordt vertoond. Vassilikos heeft zijn boek, dat in Griekenland is verboden, haastig voltooid. Op de achter kant was nog ruimte voor een paar notities, ontleend uit het Franse blad Le Monde van 20 september van hét vorig jaar. In dit bericht wordt gemeld, dat de politie onder het 1 van de kolonels de rechter instructie mr. Sartzetakis, de zaak Lambrakis zo doo I tastend aanpakte, verhinde het land te verlaten. De beul die hem in staat zou stellen i Parijs te studeren, is hem afg i genomen. Bovendien is Sartzi 11 takis ontslagen als officier va justitie en mag hij ook get advocaat meer zijn. De veroo j' deelde officieren zijn gerehabll liteerd. Dit is het niet in het bi T zelf vermelde slot van de zi Lambrakis, die gepaard g ,v met straatterreur. BERT DE JONi Wijlen Lambrakis „De verkoop van sterke drank is verge leken met 1967 met 2.300.000 liter gedaald. Gedestilleerd liep het sterkst terug. Steeds meer mensen kiezen goede wijn inplaats van dure drank. Zelfs wjj, die dat in onze portemonnee voelen, vinden dit prachtig. Het lijkt vreemd: een maatschappij die eigen omzet wil verminderen en daa-r zelfs prat op gaat. Toch is dat in werkelijkheid niet zo vreemd. In Zweden behoren namelijk dronkenschap en alcoholisme tot de eerste volksziekten. Voor de regering reden genoeg: zich daarover zorgen te maken, te meer omdat de Zweden evenals onder meer de Noren bekend staan als zware en lastige drin kebroers. Al veertig jaar lang probeer de Zweden door middel van rantsoenering het drank misbruik in te perken. Te genstanders van dit systeem be weerden eehter dat de beper king zowel drankmisbruik als clandestiene stokerij in de hand werkt. In oktober 1955 werd daarom gestopt met deze halve droog legging. Iedereen ouder dan 21 jaar kon voortaan vrijelijk zo veel drinken als hij wilde, mits hij niet wegens belediging of het uiten van gemene taal op de zwarte lijst stond. Met andere middelen trachtte men toen het drankmisbruik te gen te gaan. De overheid zocht het vooral in de hoge belasting op alle soorten alcoholica. Thans liggen de prijzen van 90 tot 100 procent hoger dan in het laatste jaar van de rantsoene ring. Op een fles akvavlt een Zweedse jenever die steevast bij het Smorgaasbord wordt ge dronken wordt 89 pet. be lasting geheven. De detailprijs van een fles akvavit loopt van 23,40 tot 25,20. Een fles whisky van een gewoon merk, waarop evenveel accijns rust, kost 36. Op wijnen en zware biersoorten ligt half zoveel be lasting. Een goede fles wijn kost ongeveer ƒ7. Naast deze politiek wordt een gestage cam pagne gevoerd om het drinken van wijn te bevorderen. Dit is gezonder en goedkoper. Voorts Is onderricht over de uitwer king van alcohol op scholen en bij de strijdkrachten verplicht Het parlement heeft nu een wetsontwerp onder handen om advertenties voor sterke drank te verbieden. AI met al heeft Systembola- get een jaaromzet van een half miljard dollar dit is onge veer de helft van wat de rege ring jaarlijks aan defensie uit geeft. Zweden telt 250.000 personen met een alcoholprobleem ofwel meer dan een op elke dertig inwoners. Ook onder de tieners stijgt het drankmisbruik. In 1965 'Houden zo in 1969." Zo luidt de adverten tie, die Nya Systembolaget, het reusachti ge Zweedse staatsbedrijf dat de gehele kleinhandel in sterke drank, bier en wij nen bestrijkt, onlangs in de dagbladen plaatste. werden van de 1000 inwoners ruim achttien tieners van 15 tot 17 jaar wegens drankmisbruik opgepakt. Dronkenschap bij vrouwen neemt toe. Een staatscommissie heeft nu de regering geadviseerd om al coholisme als een ziekte te beschouwen en alle alcoholisten ziekengeld te geven zolang zij in staats- of particuliere klinie ken worden behandeld. 's Zomers is een zonnige vensterbank lang niet al tijd de meest ideale plaats voor kamerplanten. Inte gendeelze zijn daar gauw verdordde kleur verschiet en de totale bloeitijd laat veel te wensert over. Daar om zijn we verrast door een nieuwe canna, een plant die in tropische -en sub-tropi sche landen uitbundig bloeit en in nns land alleen in een zeer hete zomer op een zeer beschut plekje tot bloeien in staat is. Geen wonder dat deze bijzon der gevormde en gekleurde plant een kweker heeft geïnspi reerd ermee te gaan experi menteren om er een bloeiende kamerplant uit te kweken, met daarbij de eigenschap om ook 's zomers buiten in zonnige bloembakken volop en langdu rig te kunnen bloeien. Het is pas vijf jaar geleden dat de kweker Jac. Jongkind in Aalsmeer wat stekplanten uit Frankrijk betrok. Intussen is deze dwerg-canna via de keu ringen in het Proefstation Aalsmeer en de vakbeurs „Tuin en Park" onder de aandacht van het publiek gebracht. De in pot gekweekte planten bloeien met rode bloemen met gele rand; de naam „Lucifer" is er wel zeer toepasselijk voor. Hoewel de kweker door kruisingen ook effen rode en oranjegele heeft weten te ver krijgen, zijn deze nog niet zo volop voorradig als „Lucifer", die nu pracüisch overal te koop is. Wie een plant wil aanschaf fen, kan er het beste een nemen die in knop zit om het proces van knop tot bloem van nabij te kunnen volgen. U zet de plant zo licht en zonnlig moge lijk, eventueel buiten in de bloembak, vanaf juni. De canna heeft een knolvormige wor telstok, waaraan zich een of meer jonge uitlopers vormen. Die laten we rustig zitten, want ze zijn vol belofte voor het vol gend jaar. We concentreren ons voorlo- -#• Volop flour in pot en bloembak met deze rode geelgerande .Lucife' pig op de plant zelf, die meer dere bloemtrossen kan vormen en er ten slotte mee ophoudt. Is er geen knop meer te zien, dan snijdt u de plant juist boven de aarde af en laat de uitlopers rustig staan. Mochten er zich op den duur te veel scheuten ont wikkelen, dan kunnen we ze voorzichtig scheuren en apart oppotten. Vanwege hun tropische oorsprong zullen ze een plastic pot bijzonder waarderen omdat in dit kunstmateriaal de aarde warmer blijft dan in aardewerk potten. Hoewel men in de omgeving van Aalsmeer veel succes heeft met een mengsel van bagger of veengrond met klei vermeni is aan dit mengsel voor doorsneeliefhebber moeilijk komen. We redden ons met kant en klare potgrond tuinturfhasis (met keur van Proefstation Aalsmeeren pi beren bij de zaadhandel wat droge koemest en zo mo\ lijk wat klei (eventv boetseerklei) te bemachtigen. Tegen de winter worden knollen droog bewaard, event andere zomerbloeiende knoli wassen. Alleen is een tempei tuur van 15 gr. C. te verkie De knollen worden in het vol jaar opnieuw opgepot in de vengenoemde grond. A. C WUULER-IDZERlj ni i* -if*#***-».*#*# -a- Et lutie Er bestaat een subtiel verschil tussen „het overzien van een tus- senzet" en „niet verder kijken dan de neus lang is", hetgeen wij In deze rubriek aan de orde stellen Evenals In de vorige rubriek, is ook nu Hans Müller onze gids. In het eerstgenoemde geval (tus senzot) kijkt de speler die een combinatie uitvoert wel degelijk vèr genoeg. HIJ heeft alleen niet nauwkeurig genoeg gekeken en gerekend, en daardoor een tus senzot van de tegenstander over zien. die hem de nek breekt. Er zijn echter ook spelers die zó door de mogelijkheid van een combinatie geboeid worden, dat zij zich uitsluitend daarop concentre ren, en er geen of onvoldoende aandacht aan schenken wat daarné komt Zo kan een combinatie sla gen en de partij verloren gaanl In deze rubriek dan enkele ge vallen van dit type: de combinatie slaagt, maar de uitvoerder ervan heeft niet verder gekeken dan zijn neus lang is. Indien sommigen van u zouden willen stellen dat het subtiele verschil met het overzien van een tussenzet hun te gortig is. dan laten wij hen gaarne hun me ning. Het is een feit dat de opga ven uit deze rubriek en die uit de vorige minder duidelijk van elkaar verschillen dan de daarbij gegeven toelichtingen. (1) Uiteen partij Paulsen-Anderssen (2) Uit een partij Marahall-Swiders- ki (Monte Carlo 1904) (3) Opgave 3 (Partijfragment N.N. - N.N.) n. 1 xlig port aap; ens ok je Eer I *A A AA AAA A flBflB *AB (2) Bronstoin Kotov, In deze «tel e o raag had de zwartepeler kennelijk van de gevaren waarin hl) verkee Bronsteln maakte de partij na 1. met één zet uit: 2 Lh6l. weliswaar l°rde probleemzet. maar toch ook weer nle Nart te moeilijk te vinden wanneer n Stel good In de kenmerken heeft verdiept, i de etel abcdefgh Zwart speelde na 1. Da7t 2. Kh1 met 2. Pg3t 3. hxg3 Tf6 op mataanval. En toen? abcdefgh Zwart won met de manoeuvre 1 Dxg2t 2. Kxg2 Pe3t 3. Kf3 Pxdl een pion. Maar toen? abcdefgh Zwart won door 1Lc5t 2. Kh1 Pf2t 3. Txf2 Dxf2 de kwaliteit. Maar toen? (3) Tylor Winter. Zoals gezi Zwart verwachtte 1. Txcl of 1 U en Maar wit had Iets geheel anders W zin. dat In het geheel niet door zwl voorafgaande zet belemmerd werd., volgde 1. Dh7t Kf8 2. Dh8t Kei Pf5tl exfS 4. Lc5t gevolgd door mat. Wi oud Correspondentie aan de H. J. J. Slavekoorde, Goudfa netstraat 125, Den Haag. Oplossingen Hieronder de oplossingen de opgaven uit onze rubriek 14 juni. (De tussenzet). (1) Flelschmann Blume. Na Txe4 speelde wit heel lakonlek 2. Kxg6 3. Lxe4t en zwart verloor gehele huisraad. Een wel heel drastle tussenzetl orp: itwi 'ien< Tijc odui irste tuna bo: In

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 20