SPIRAAL DOORBREKEN takje toor u.. ilsirn tieuwe pr Uitkering één procent in metaal Pinay wil geen ministerspost Commentaren I I flandrta Vrede getekend aan Vrije Universiteit Het Kwartet SPREUKf (RITA) Zon en een bui SER: OVER EN WEER TOEGEVEN Eenstemmig advies aan de regering Spiraal Steenfabrieken fuseren Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10y p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Zaterdag 21 juni 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Hoed u voor vrouwen met een baard en voor mannen zonder baard ANONIEM ,Er ie geen handdoek in de bad kamer." DE BILT Verwachting tot jondagavond: Wisselende bewolking en plaat- ielijk enkele buien. In hoofd taak zwakke tot matige wind lit zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Van onze weerkundige medewerker ET WEER op deze langste dag en ook morgen is wat on- tabiel. De zon laat ons niet he emaal in de steek, maar via taid-Engeland komt nog een toringsgebied naderbij dat wel- icht in de nacht of morgen- •chtend met enkele buien pas- eert. Daarna zijn er opnieuw op- laringen waarbij de wind weer ïaar zuidwest is gedraaid met anvoer van koele lucht. De n 20 graden. emperatuur varieert tussen 7 Eerst na zondag is een heel sngzame verbetering met wat tabieler weer waarschijnlijk. looruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 3-11; Min. temp.: omstreeks nor- naal. Max. temp.: omstreeks nor- naai. Kans op een droge periode ran minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et- laal: 50 procent. Barometerstand: heden uur .54 cm (1005 millibar), constant 22 Juni: 4.19 - 21.03; 12.03 - 0.23. 23 uni E.K. 23 Juni: 4.20 - 31.03; 13.20 - 0.33. :erste Kwartier. Uitkering ineens run een procent Iconen volgend jaar proeent omhoog BTW niet hoger; huren pas in juli Vakbeweging en werkgevers hebben grote concessies gedaan om de sociaal-economische moeilykheden volgend jaar aan te kunnen. De regering zal moeilijk van dit advies kunnen afwijken, hoe ingrij pend het ook zal zijn. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het halfjaarlijks economisch rapport, dat dit jaar van uitzonderlijk belang is, omdat voor 1970 een moei lijke situatie wordt verwacht, heeft de Sociaal-economische raad gisteren met volledige eenstemmigheid vastgesteld en aan de regering uitgebracht. De unanimiteit van het rapport betekent dat de regering in haar beleid er moeilijk van zal kunnen afwijken. De meest opvallende voorstellen van de SER zijn: 1 Gepoogd moet worden de loons verhoging in 1970 op een niveau van vijf procent te houden. 2 De regering moet de BTW niet verder optrekken (wat een der ving aan inkomsten betekent van vijfhonderd miljoen gulden). 3 De huurverhoging van zes pro cent moet niet op 1 januari, maar op z'n vroegst op 1 juli 1970 wor den ingevoerd (wat de overheid nog eens enkele tientallen mil joenen nadeel oplevert). 4 De werkgevers gaan akkoord met een uitkering ineens van één procent van het jaarsalaris voor werknemers die nog geen duurte- toeslag hebben ontvangen, en voor wie een CAO is afgesloten waarin geen rekening kon wor den gehouden met de sterke prijsstijging in de eerste maan den van het jaar. 5 Om het gat van vijfhonderd mil joen gulden in de Rijksbegroting te dichten, zijn de werkgevers be- Hotel-café-restaurant „DE GOUDEN LEEUW" RUSTPUNT TIJDENS UW VAKANTIE Aert Wageveld - Goedereede fen gezellige verrassing psen alledaagse rekla i en onverwachte be stingaanslagen.. Ik geef op als nieuwe abonnee: \V betaalt: per kwartaal per maand plaats: als beloning voor mijn aWiviteif kies ik reid tot een vertraagde afbouw van de omzetbelasting op inves teringen (wat 250 miljoen gulden oplevert) spreiding (dus gedeel telijke uitstel) van de belasting correctie in 1970 en verhoging van de vermogensbelasting met 150 miljoen gulden. De overheid zal daarnaast haar uitgaven zo- veel mogelijk moeten beperken. Met deze lange reeks voorstellen wil het bedrijfsleven samen met de overheid in 1970 een poging wagen de loon- en prijsspiraal te doorbre- ken. De vijf procent loonsverhoging zal in totaal autonome en andere verbeteringen meegerekend zeven procent loonkostenstijging meebren gen. Op deze wijze hoopt men de prijsstijging in 1970 van de geschatte 4,6 procent terug te brengen tot 3,5 procent. Voor de werknemers zit er in 1970 dan een reële loonsverbetering in van bijna drie procent, waarmee de vakbeweging tevreden is. Geen rekening is dan nog gehouden met arbeilstijdverkorting en verhoging van sociale premies. De reële verbetering van dit jaar bij een loonkostenstijging van onge veer tien procent bedraagt slechts een half procent. Voor vervolg zie pag. 2 Binnen 2 maanden DEN HAAG De raad van overleg in de metaalindustrie heeft gisteravond geadviseerd niet later dan op 31 augustus een uitkering ineens te doen aan alle werknemers, die op 1 juli in dienst zijn. Hiermee heeft de raad onmiddel lijk positief gereageerd op de voor gestelde duurtetoeslag van 1 pro cent, die gisteren door de SER is ge daan. De raad nam met voldoening ken nis van het feit, dat de SER gemeen schappelijke uitgangspunten heeft aangegeven ter bestrijding van de loon- en prijsspiraal. De heer A. Prins trad gisteravond voor het eerst op als werkgevers woordvoerder in de raad. Hij volgde onlangs ir. K. van der Pols op, die vele jaren lang functies heeft be kleed in overlegorganen in de me taalindustrie. Chaban-Delmas premier van Frankrijk PARIJS Enkele uren na zijn installatie als president van Frankrijk kreeg George Pompidou de eerste tegenslag te verwerken bij de vorming van een nieuw kabinet: oud-premier Antoine Pinay is niet bereid minister van financiën te worden in een kabinet dat door de gisteren benoemde premier Jacques Chaban-Delmas geleid zal worden. INTERIEUR VERZORGING MEUBEL TOONKAMERS SlPAPCNBUPGggl De 77-jarige Pinay zou echter pas vanmorgen definitief beslissen nadat hij gisteravond president Pompidou telefonisch heeft meegedeeld afwij zend te staan tegenover de ministers post van financiën. Pompidou heeft hem gevraagd de kwestie nog eens te overdenken. De nieuwe premier Chaban Del- mas (54) voerde al enige dagen offi cieuze besprekingen over de vorming van een kabinet, dat tot gisteren werd geleid door Couve de Murville. Vanmorgen is het officieel overleg begonnen. De aanvankelijke verwach ting dat het kabinet morgenavond gereed zou zijn, komt door de weige ring van Pinay ernstig in gevaar. Door de benoeming van Chaban- Delmas tot kabinetsformateur is het voorzitterschap van de Nationale Ver gadering vacant geworden. De Gaul listische fractie zal dinsdagmiddag een kandidaat voor deze functie aan wijzen. Achille Peretti, eerste vice- voorzitter van de Nationale Vergade ring en burgemeester van Neuilly en Jean Taittinger, voorzitter van de Chaban-Dalmas commissie van financiën, zouden de grootste kanshebbers zijn. De onafhankelijke republikeinen van Valery Gicard d'Estaing zullen waarschijnlijk hun fractieleider Ray mond Mondon voordragen. Chaban-Delmas verklaarde na een vijftig minuten durend onderhoud op het Elysée met president Pompidou dat hij ministers zou aanzoeken „die niet door moeilijkheden worden afge schrikt". Vermoed wordt dat Cha ban-Delmas zelf geen beleidsbepa lende rol zal spelen in de toekomstige binnen- en buitenlandse politiek van Frankrijk. De nieuwe premier was voor hij burgemeester van Bordeaux werd, actief in het verzet. In 1946 werd hij in het parlement gekozen. In 1951 ging hij over naar de Gaullisten. Drie jaar later werd hij minister van openbare werken onder premier' Men- des-France. Hij speelde een beslissende rol bij het aan de macht helpen van ge neraal De Gaulle in 1958. In dat jaar was hij minister van defensie. Enkele Prins Bemhard is voor de Ca nadian Prairie Dancers voortaan hun broeder „Flying Eagle". Hij kreeg deze onderscheiding giste ren by het 150-jarig jubileum van Niemeyer NV in Groningen, waar hij een powwow van de prairiedansers uit de stammen van de Cree-, Sioux-, Peigan- en Blackfoot-indianen bijwoonde. Nadat Chief MacDoughall Black Horse hem de gevederde hoofd tooi had opgezet, werd de vre despijp gerookt. maanden later werd hij voorzitter van de Nationale Vergadering, welke functie hij steeds heeft behouden. In een telegram aan bondskanse lier Kiesinger zegt Pompidou dat de Frans-Duitse samenwerking de ba sis voor de vrede in Europa is. Hij hoopt op een spoedige bespreking met Kiesinger. In Bonn werd meege deeld dat dit overleg voor 4 augustus, wanneer de bondskanselier naar Washington vertrekt voor een gesprek met Nixon, moet worden ge houden. Pompidou heeft in een boodschap aan de Russische leiders de hoop uit gesproken op toenemende samenwer king. Soortgelijke boodschappen stuurde hij naar andere Oosteuropese leiders, zoals president Svoboda van Tsjechoslowakije en Tito van Zuidsla- vië. VU-dag TAE VU-dag in Assen heeft onge- y kende publiciteit gekregen. Zelf» via de televisie heeft men zich gister avond een beeld kunnen vormen van hetgeen zich daar heeft afgespeeld. Nooit is het voorgekomen dat een achterban zo direct btf hetgeen er on der veel jongeren aan een universi teit leeft, werd betrokken. Die dag was geen rustig uitje meer. met een vastgesteld programma, maar een rommelige confrontatie tussen be stuur en opstandige studenten. Nu is het gevaar groot, dat daaruit verkeerde en al te voor de hand lig gende conclusies worden getrokken. Zo van: de leiding is veel te verdraag zaam tegenover de rebellen; laten be stuurders er toch met harde hand tegen optreden; laten die jongelui stu deren, dat is hun plicht; aan anar chisten hebben we geen behoefte. De handelwijze van de studenten mo ge dan niet altyd even hoffelijk en gelukkig zijn, daarachter steken hoge idealen. Over recht en gerechtigheid in deze wereld. Over de taak van de universiteit, zich daarmee kritisch be zig te houden om van daaruit de we reld (lees: de samenleving) te beïn vloeden. Over echte en geen schyn- democratie, ook en juist aan die uni versiteit, waarmee ze direct te ma ken hebben. Prof. Brasz gaat daar in onze bijlage ZO van vandaag nader op in. Wantrouwen TVTU is de moeilijkheid, dat oud en jong elkaar in feite niet meer verstaan, waardoor over en weer wantrouwen vaste voet heeft gekre gen. Dat blijkt telkens, ook op zo'n VU-dag weer, als bijvoorbeeld een protesterende aanwezige, die niets met de studenten-activisten te ma ken heeft, door een aantal oudere VU-functionarissen ten onrechte on middellijk „mede in het komplot" wordt betrokken. Elkaar niet meer begrijpen zal ern stige gevolgen kunnen hebben en de door elk der partijen voorgestane de mocratisering bestuurders maken daar van hun kant zeker ernst mee gewoon onmogelijk maken. Zie daar dc impasse in het verschiet, met alle consequenties daaraan verbon den. Welicwaar hebben bestuurders en studenten elkaar gisteren na vele emotionele gebeurtenissen weer ge vonden een ontwikkeling waar men niet blij genoeg mee kan zijn maar dat betekent geenszins dat alle communicatieproblemen nu in eens zijn opgelost. Integendeel. Elkaar vinden Vf/"AAR de VU acuut behoefte aan heeft zijn vertrouwensmannen, die oud èn jong wèl begrijpen en hen tot elkaar proberen te brengen. Daar ligt een mogelijkheid om de vele kno pen te ontwarren. Die „wijze man nen" z ij n er. Zjj dienen wederzijds onverwijld te worden geaccepteerd. Daarbij mogen allen zich spiegelen aan de woorden, die dr. J. J. Buskea aan het begin van de VU-dag sprak. Hij zei: wat een kansen, wat een ver antwoordelijkheden, wit een risico's aan de VU van heden! Gryp die kan sen, want wie niet waagt die niet wint. Maar doe het in wijsheid, er aan denkende, dat het begin van alle wijsheid de vreze des Heren is. Dergelijke „ouderwetse" taal zou men bij alle emoties haast gaan vergeten. Maar daarin is ten diepste de moge lijkheid tot een elkaar vinden en (h)erkennen verborgen. 1 ONDERZETTEGEL/ D1 DEKSERVET Itzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. ARNHEM Twee grote steen fabrieken zijn gefuseerd: de Konink lijke steenfabrieken Van Lookeren Campagne in Zaltbommel en de NV Steenfabrieken Belvédère in Maas tricht. Gisteren is bekend gemaakt, dat j een holdingmaatschappij is opgericht, j waarvan beide ondernemingen zelf- 1 standig werkende dochters zullen i zijn. De beide bedrijven produceren thans 75 miljoen eenheden per jaar. Verhoging van de produktie tot 300 miljoen eenheden is het doel. Geen vervolging studenten Q N.v.v.d. velde Citroën ZOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN TELEFOON 21156 Wat een topper die brommer 2 jaar garantie op blokmoloren 20 modellen vanaf 1419 lincl. B.T.W.] Fa. DUSOSWA. Hoofddealer TURFMARKT I TELEFOON 24409 (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Uit eigen beweging zijn de rector magni ficus van de Vrfje Universiteit, prof. inr. W. F. De Gaay Fort man, en de president-directeur, prof. dr. G. J. Sizoo, gistermid dag naar een studentenvergade ring (aanwezig ongeveer vijf honderd man) gekomen, waar men elkaar nu alle emotionele gebeurtenissen heeft gevonden. Bestuurders hebben toegezegd on verkort aan de stuurgroep mee te werken, waarover bij de studenten wantrouwen bestond. Prof. Sizoo en een studentenvertegenwoordiger zul len zich met de justitiële autoriteiten in verbinding stellen om te trachten rechtsvervolging van de 62 gear resteerde en gisteren ook weer vrij gelaten VU-bezetters te voorkomen. Daarmee is, althans officieel, het vertrouwen in elkaar hersteld. Dat kon voor wat de studenten betreft met name. door prof. Sizoo namens curatoren en directeuren verklaarde oververkort aan de op een universi teitsvergadering van midden mei in gestelde stuurgroep mede te zullen werken. Deze stuurgroep gaat de herstructurering aan de VTJ nader bestuderen. „Slinks" Alle moeilijkheden in Assen en Amsterdam waren namelijk veroor zaakt door de mededeling in het Uni versiteitsblad Ad Valvas, dat curato ren en directeuren een overlegorgaan in het leven zouden roepen, hetgeen studenten in lijnrechte tegenstelling met de stuurgroeDeedachte vonden. De studenten achttten bovendien de methode om dit bekend te maken in Ad Valvas slinks, want dat blad is net zo goed van ons. zeiden zij. Prof. Sizoo deelde nu de vergade ring van gistermiddag die duide lijk het karakter van een universi teitsvergadering droeg mee, dat de gedachte aan zo'n overlegorgaan vol ledig zal worden ingebracht in de stuurgroep, waar deze dan nader on der osen kan worden gezien. Curato ren en directeuren zu'len onverkort van de stuureroeD deel gaan ui*ma- ken. De stuurgroen zal dan alle eele- dineen verteenwoordieen en in vol ledige openbaarheid werkzaam zijn,

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1