Mades speelse weken ontploffingen Verhoging van West-Duitsland disconto in overdreven Discussie over Irian komt te laat Drs. J.W. de Vries geeft Nederlands in Djakarta T\ 4|" Tl "|f Arabier gedood FINANCIEEL WEEKOVERZICHT ben Rliodesië wil ^republiek als *4 staatsvorm „Niet-leden van vakbond moeten ook betalerf* bij klaagmuur Loonsverhoging van 40 procent bij Wescar [Twee miljoen voor omroepinstallaties op de stations Helderse vissers dreven 18 uur op rubberboot rond 196) ZATERDAG 21 JUNI 19(57 De speelse weken zijn niet van de lucht. Rotterdam kent al jiren een speelweek, gisteren is de Nationale Speelgoedweek ge iend, en het Brabantse Made heeft binnenkort ook zijn speel- reken. Café-theater De Buitelaar organiseert van zaterdag 5 juli tol met 3 augustus speelweken voor mensen, die met de kunst be- willen zijn. Pam van Hees-Steenbergen, eigenares van De ihitelaar: „Er bestaat zo'n inmens onbegrip over artiesten en Inst, dat we vonden daar iets aan te moeten doen." Huib Goudriaan Creatief centrum Café-theater De Buitelaar was vorig jaar nog een oude boer derij. In een jaar tfjd is het echt paar Van Hees-Steenbergen erin geslaagd een gezellig artiesten- tafé en een creatief centrum te fcheppen. In de gelagkamer >vordt cabaret gebracht, gezon ken en geëxposeerd en in een grote zaal („De Studio") wordt gemusiceerd, geschilderd, ge boetseerd en geacteerd. En dat zal in nog verhevigde mate iet geval zijn tijdens de komende ipeelweken, die tot doel hebben de jeelnemers tot creativiteit te brengen ïi meer begrip voor de kunst bij te Irengen. Wie kunnen deelnemen? Mevrouw Hees: „Iedereen boven de stien iaar. De kosten zijn 35 guldlen esgeld en verblijfskosten; wel moe de deelnemers zelf voor hun eten rgen. Ze kunnen gebruik maken [an een keukentent om eten te ko- [De deelnemers kunnen overnachten een slaaptent, die De Buitelaar eft geleend van het leger. Programma het maken van decors en costuums. Gastdocenten, ieder specialist op ge noemde terreinen, zullen de deelne mers de gewenste voorlichting geven. Tevens is er een expositie van het werk van Karei Appel. Pam van Hees: „Elke laatste zater dag kunnen de deelnemers hun werkstukken exposeren. Ik stel me voor dat de mensen van de nieuwe groep dan ook kennismaken met die van de oude groep en het gepresteer de van de afgelopen week bekijken." Voor kinderen Een van de weken wordt ge wijd aan film en fotografie. Spe cialisten op dat terrein zullen hierover komen praten. De speelweken zullen worden afge sloten met een expositie van wat de deelnemers hebben vervaar digd. Maar mevrouw Van Hees, die jaren geleden in Breda al veel aan vrije expressie voor school kinderen deed, vergeet ook nu de kinderen niet. Van 3 tot 13 augustus kunnen kinderen uit de omgeving naar hartelust schilderen en boetseren in De Buitelaar. Een zinvolle afslui ting;- het speelse is uiteindelijk nog steeds het domein van het kind. PAM VAN HEES: „Kunst bij mensen brengen" Wat er In de speelweken gaat ge ren? „Elke week komt er een iuwe groep, en in het begin van de •k moeten de deelnemers zelf een ï'jfen maken, gaan discussiëren, over cat ze zullen gaan doen." Onderwerpen, die op het program- - na staan zijn schilderen, boetseren, I Duitsland tot vijf procent en er meel, muziek, grime, toneelkappen, ikstschrijven van liedjes, mime en AMSTERDAM De finan ciële centra waren algemeen on geanimeerd gestemd deze week, welke in het teken stond van de strijd tegen de inflatie. In Frankrijk is het disconto tot ze ven procent verhoogd, in West- nen plaatsen tot een bedrag, dat is het financieringsplan voor de ko- I vastgesteld op ƒ250 miljoen. Als men mende jaren. Het kan allemaal wel in herinnering houdt, dat het Rijk I waar zijn, maar de Duitser heeft niet dit jaar circa ƒ400 miljoen op de gesproken, ook geen bod uitgebracht, I kapitaalmarkt nog moest lenen, blijft I zodat men niet oordelen kan. Wel ec ian, SALISBURY Het referendum in Rhodesië over de republiek als jtaatsvorm en de nieuwe grondwet ieft een grote meerderheid opgele verd voor het blanke minderheidsbe- vind van Ian Smith. Ruim 80 procent de 87.000 kiesgerechtigden (van e 80 procent blank is) sprak zich voor de vorming van een repu- liek en ruim 70 procent koos voor n nieuwe grondwet. I Waarnemers verwachten, dat pre bier Smith spoedig zal overgaan tot terbreking van de laatste banden friet Engeland en de republiek zal jii troepen. .Ook wordt het zeker geacht, dat de Britse gouverneur, Sir Humphrey pibbs, zijn ontslag bij de kroon zal Indienen. Sinds de eenzijdige afkon diging van de onafhankelijkheid in hovember 1965 heeft hij Engeland in haam vertegenwoordigd. hoewel Smith zijn politieke vriend Clifford Pupont als „gouverneur" h'ad aan gesteld. DEN HAAG De bondsraad van metaalbedrijfsbond NVV heeft iisteren besloten op het komende MVV-congres voor te stellen, ongeor- laniseerden voortaan ook te laten bijdragen, dan wel voor georga- niseerden een voordeel te be werkstelligen, dat de ongelijkheid van het offer voor het totstandkomen van nieuwe cao's compenseert. De raad gaat zover, dat zij de aan vaarding van nieuwe cao's afhanke lijk wil stellen van het door de werknemers overnemen van deze voorstellen. Zij wil voorts een actie met het doel, andere vakcentralen tot eenzelf de standpunt te bewegen. Het moet één grote actie worden. iamerleden komen op voor wielrenner DEN HAAG De Tweede-Kamer leden drs. W. Dusarduijn en J. Jan sen (beiden kath. v.) hebben de minis ter van defensie schriftelijk gevraagd te bevorderen dat het vervullenvan de dienstplicht door de wielrenner fcené Pijnen te Woensdrecht zodanig wordt geregeld dat betrokkene kan rentevoet, deelnemen aan de komende Ronde Intussen heeft de Staat der Neder- Frankrljk. I landen zijn 7'/i procents lening kun- bestaat vrees voor een verdere stjjging hier te lande. Onze ef- fectenmarkt heeft zich in de ge geven omstandigheden vrij goed gehouden, al was de handel zeer lusteloos. De nieuwe staatslening deed gisteren een disagio van een kwart procent. Ook in de Ver. Staten is het re- gime-Nixon bezig om de inflatore tendenzen te bestrijden, welke uit komen in een sterkere stijging van het prijsniveau dan van de groei in het nationaal inkomen. Deze week was de New Yorkse beurs ongeani meerd gestemd en het Dow Jones gemiddelde is tot omstreeks 890 ge daald. De tien procent extra- belas ting, welke gehandhaafd moet blij ven en de dure rente in Amerika zijn bedoeld om de nodige afkoeling in de economie te brengen. In. West-Duitsland heeft men de al gemene tendens ter verhoging van de disconto tarieven en daarmede van de rente ook gevolgd en het disconto met een vol procent tot 5 verhoogd (was 4). In Denemarken is het al 9 procent! De motivering van de Duitse maat regel is, van internationaal stand punt gezien, onvoldoende. Men zegt van officiële zijde, dat de Westduitse economie op volle toeren loopt. De export zal meer stijgen dan verwacht werd, maar ook de import. Het over- schot op de Westduitse betalingsba lans zal dit jaar 14.000 miljoen D.M., naar verwacht wordt, bedragen. Het prijspeil zal met drie procent stijgen, terwijl 2Vs pet. verwacht werd. Onge twijfeld nemen de conjuncturele spanningen in Duitsland toe, maar alarmerend toch bepaald niet. Vol gens de Bundesbank bestaat het ge vaar. dat het land zal worden geïnfec teerd door de over de hele wereld heersende inflatiebacil. Het zal een hete zomer worden volgens minister Schiller en het probleem is, hoe de groei binnen de perken te houden. Overdreven Wij achten de discontoverhoging in West-Duitsland, gezien de zeer sterke positie van dit land, wel wat overdreven cji niet gericht op een internationale samenwerking. Het wordt voor andere landen weer moei lijker gemaakt (b.v. voor Frankrijk en Engeland) om de dispariteiten met Duitsland te overbruggen. De monetaire positie wordt er niet door verbeterd, internationaal gezien. Mogelijk zal ook Nederland gedwon gen worden het disconto verder te verhogen. Nu allerwegen zo aan de rente ge trokken wordt, kan het haast niet i anders, of dit heeft invloed op dc beursstemming. Het sterk gesteger renteniveau dwingt als het ware or af te remmen en „de kat uit de boor te kijken". Enerzijds voelt men dr de inflatie voortgang vindt, andei zijds kan men de hoge rente ook ni« verwaarlozen, want die remt investe ringen onvermijdelijk af en stelt oo hogere eisen aan de dividenduitkerir gen. 'Het rendement op aandele- moet in de pas blijven met de hoger er een 150 miljoen nog te dekken over, geen groot bedrag. Gisteren deed de koers ter beurze 99 3/4 pet., terwijl de uitgiftekoers pari bedroeg. Als belegger behoeft men niet te dringen om nog gauw een stukje te bemachtigen, want er komen nog meerdere uitgiften, o.a. van de Bank voor Ned. Gemeenten. De internationale aandelen hebben zich deze week vrij behoorlijk weten te handhaven. Alleen K.L.M. moest terug van 221 tot 213, maar gezien de aanzienlijke uitbreiding van het aan delenkapitaal via een vrije uitgifte van nieuwe aandelen, is dit geen wonder. Op de lokale afdelingen was de stemming eveneens ongeanimeerd en hier en daar werden koersverliezen van betekenis geleden. Zo daalde El sevier van ƒ634 tot ƒ615. Ver. Ned. Uitg. van ƒ248 tot ƒ234. De dubbele emissie van Kluwer treft het ook niet met het beursklimaat. Gisteren werd de claim voor de aand. emissie voor ƒ21 ruim verhandeld, de claim voor de converteerbare obligaties voor 5.50. Hiervan heeft men er 50 stuks nodig, zodat een nieuwe obliga tie uitkomt op ruim 127 pet. met een rentevoet van 6pet. Opening van zaken Het bestuur van Hatéma heeft ope ning van zaken gegeven betreffende de onderhandse plaatsing bij Texo- print van 6.4 milj. nieuwe aandelen. Volgens het bestuur was een buiten lands textielfabrikant via een grote post aandelen Hatéma bij de zaak geïnteresseerd, maar zou deze Duit ser zijn uit geweest op het maken van een grote koerswinst, zonder dat de zekerheid bestond, dat Hatéma's bedrijf in het belang van alle geïnte resseerden in stand zou worden ge houden. Verder zou de plaatsing van de nieuwe aandelen precies passen in over het feit. dat een dergelijke on verhoedse plaatsing ven-- aandelen- eigenlijk ongepast is. 'De koers van Hatéma draait de laatste dagen om de 250 pot., het bod, dat Texoprint heeft uitgebracht. Het ziet er wel naar uit, dat Texoprint, waarbij Uni lever betrokken is, de eigendom over het Helmondse 'bedrijf zal verkrijgen. Onprettig De jaarvergadering van R.S. Stokvis Zn. was bijzonder onprettig voor het bestuur, dat volop kritiek op zijn beleid kreeg van de aandeel houders. Het is ook nogal wat, dat men ƒ16 miljoen aan het experiment in Venezuela heeft verloren. Reeds werd medegedeeld, dat de e.v. jaren nog moeilijk zullen zijn, gezien de kostenverhogingen, reorganisatie maatregelen, zodat voorlopig de divi- dendschaar zal blijven rusten. De nieuwe pres. directeur wordt overigens met vertrouwen begroet en men wil afwachten, of het hem ge lukt, deze vroeger zo mooie zaak, uit het slop te halen. Zou Stokvis een fusie-kandidaat zijn? Volgens het be stuur in de gegeven omstandigheden niet, maar er zijn meer zaken, die niet goed liepen, door anderen over genomen (b.v. (Havenwerken). De koers der aand. Stokvis was gisteren 82 pet. Wie is de koper van het aan de markt komend materiaal? Ver. Touwfabrieken blijft ook een zorgenkindje en het bestuur ver klaart dit in het verslag ook openlijk. Er wordt nog 10 pet. divi dend gegeven, maar eigenlijk is het niet verdiend in het afgelopen jaar. De koers der aand. zakte deze week van 116 tot 100 pet. Herbert Marcuse, de Amerikaan se filosoof wiens theorieën vooral onder jongeren veel aandacht krijgen, heeft in Rome een lezing gehouden. De bijeenkomst, die door veel jongeren werd bijge woond, verliep nogal rumoerig. Op de foto Marcuse in fel debat met een van zijn tegensprekers. JERUZALEM In de buurt van Jeruzalems historische Klaagmuur zijn gisteravond drie ladingen dy namiet ontploft. Ongeveer driedui zend mensen waren juist in gebed bijeen aan het begin van de sabbat. Een Arabier werd gedood en een Is raëlische militair gewond. Veilig heidstroepen zetten met steun van pantserwagens het gebied af en hiel den ruim twintig verdachten aan. De menigte bij de Klaagmuur bleef kalm. Enkele toeristen liepen een ze nuwschok op. De ontploffing richtte veel schade aan. Bij een explosie in Gaza werd gis teravond een Arabier gedood. Zes tien mensen raakten gewond. Jordanië heeft de Veiligheidsraad laten weten dat donderdag bij een Israëlische luchtaanval negen militai ren zijn omgekomep en 23 mensen gewond zijn geraakt. Jordanië protes teert tegen het gebruik van napalm bij de luchtaanval. Het land heeft niet om een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad gevraagd. De Israëlische marine heeft in de Golf van Suez een Egyptische motor boot opgebracht. Negentien beman ningsleden werden gevangen ge nomen. De premier van Israël, mevrouw Golda Meir, heeft een uitnodiging van president Nixon voor een bezoek aan Washington, aanvaard. Waar schijnlijk zal zij eind juli vertrekken. Nieuwe cao WILLEMSTAD De directie van Wescar (Werkspoor Carbbean) en de Curagaose werknemersfederatie heb ben gisteren in Willemstad over eenstemming bereikt over een nieu we cao. Zoals bekend was de staking bij Wescar mede aanleiding tot de onlusten op 30 mei in Willemstad. Het personeel bij Wescar krijgt een loonsverhoging van dertig tot veertig procent. Deze zal in twee etappes worden uitgekeerd. De sociale voor zieningen voor de werknemers zijn sterk verbeterd. Ook de vakantieuit- kering is drastisch verhoogd. Ir. Vos, directeur van Wescar, zei j na de ondertekening dat deze cao een grote stap vooruit is. Reeds nu kon j hij merken dat de arbeidsprestaties vooruit zijn gegaan. j UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen zullen de komende jaren ongeveer twee miljoen gulden uit trekken voor het aanbrengen van nieuwe omroepinstallaties op de sta tions en in de treinen. Deze installa ties worden belangrijk op de stations die over enkele jaren nog slechts be mand zullen zijn door een centraal punt. Ze zullen bovendien worden gebruikt voor het bedienen van de treinaanwijsbakken en de verlichting op de stations. HUSUM Een Westduits red dingsvaartuig heeft gisteren vijf op varenden van de Nederlandse viskot- ter Martina uit Den Helder bij het Sleeswijk-Holsteinse schiereiland Ei- derstedt van een rubberboot opge pikt. Hun kotter was donderdag avond gezonden. Ze hadden 18 uur in een rubberboot rondgedreven. De geredden zijn naar Hüsum in Sleeswijk-Holstein overgebracht. Een van hen is met verwondingen aan de arm in een ziekenhuis opgenomen. De anderen maken het goed. VOLGENDE week zal de liberaal Berkhouwer mi nister Luns in de Tweede Ka mer op het matje roepen om te weten te komen of de mi nister de volksraadpleging op West-Irian, de „daad van vrije keuze", in overeenstemming acht met het Akkoord van New York. Er wordt de laatste tijd veel over West-Irian geschreven en gepraat. Wel begrijpelijk, ook door de vele berichten over opstanden, vluchte lingen, zelfs executies daar. Maar de discussie wordt vaak gevoed door gevoelsoverwegingen die de feitelijke status van West- Irian, de jongste geschiedenis en de be trokkenheid van Nederland bii dat gebied weinig of geen recht doen. Juist door de recente onlusten en ook door de vrij vage houding die de Nederlandse regering, in casu minister Luns, altijd heeft aangeno men, dreigt het beeld vertekend te worden in die zin. dat Nederland niet alleen de morele verantwoor delijkheid zou hebben de Papoea's bij te staan, maar ook de juridi sche. We hebben het ook in deze ru briek al meer gezegd: alle pogin gen de zaken reëel aan te pakken, worden juist door de gevoelsmatige discussie onmiddellijk verkeerd uit gelegd. Mr. Idenburg heeft het ge probeerd in AR-Staatkunde en er brak een storm van kritiek los. Zijn inzichten werden gevolgd door de anti-revolutionaire fractie in de Kamer die minister Luns tot een actiever beleidinzake West- Irian wilden dwingen en enige tijd geleden heeft de vice- voorzitter van de ARP. prof. mr. P. H. Kooij- mans, in AR-Staatkunde nog eens haarfijn uit de doeken gedaan hoe het nu ligt met de juridische en politieke verantwoordelijkheid, ook en daar komt het op aan met name voor het recht van zelfbe schikking van de Papoea's. AKKOORD De tijd is al voorbij dat het ant woord van minister Luns. volgende week op de vragen van Berkhou wer, nog iets toe of af zal kunnen doen aan de toekomst van de Pa poea's en de status van West- Irian. En dan vraagt men zich af: hoe is dat nu mogelijk? Betekent dat nu dat we ons maar lijdzaam neer moeten leggen bij machtspoli tiek of zoals sommigen zeggen, chantagepolitiek? Beslist niet, maar het is wel zo dat Nederland (lees: minister Luns), het Akkoord van New York kennende, in de zeven jaar die ver streken zijn sinds 1962 alles had kunnen doen om het mariaal mo gelijke voor West-Irian te berei ken. Als men een akkoord sluü betekent dat niet dat je ervan af bent en dat je verder alles maar over moet geven. Voor goed begrip is het misschien goed zich in te leven in het Indonesische standpunt. Indone sië is alles gelegen, om der wille van de financiën, aan goede betrek kingen met het buitenland in hel algemeen, met Nederland in het bij zonder. Maar Indonesië kan het zich niet permitteren vanwege de binnenlandse situatie dat het probleem West-Irian in voor Djakar ta ongunstige zin wordt opgelost. Dat mag een afgeleid argument zijn, maar wel een reëel. DWANG Djakarta redeneert: in 1962 wa ren er drie alternatieven, te weten I een overdracht aan Indonesië via informeel overleg, umarbij Indone- I sië zich bereid verklaarde de Ne derlandse beloftes ten aanzien van de Papoea's over te nemen, een uitputtende oorlog of, de derde mo gelijkheid, overdracht onder dwang van derden. De eerste keuze was voor Luns en Nederland onaanvaardbaar. Hoe zou men ooit in het parlement te rug kunnen komen? De tweede was onaantrekkelijk voor beide lan den. Bleef de derde: overdracht on der dwang van derden. De VS kwam op het toneel, Robert Ken- nedv maakte zijn reizen, deed boos in Djakarta en in Nederland, maar vooral in Nederland en de dwang van derden was gecreëerd. In Djakarta zegt men nu: waar om heeft Luns in die jaren na 1962, wetend dat Indonesië bij de bespre kingen in New York niet over de souvereiniteit wilde praten, omdat men West-Irian reeds als een deel van Indonesië beschouwde, dat de souvereiniteit over het gebied ook niet in het Akkoord is geregeld, dat de feitelijke macht van Indone sië over West-Irian na het sluiten van het Akkoord zeer root, zelfs onaantastbaar zou zijn, waarom heeft Luns de positie van Indone sië niet wat gemakkelijker ge maakt door ruim voor 1969 het recht van zelfbeschikking, in het Akkoord geregeld, zodanig te inter preteren dat het een zelfbeschik king zou kunnen zijn binnen de staat Indonesië. ZWIJGEN Nu. zegt Djakarta, moeten wij alle mogelijke moeite doen onze goodwill ten opzichte van het bui tenland niet te verzwakken. Juist door het zwijgen van Nederland maakt de aanwijzing van de kies mannen in West-Irian een indruk van manipulatie. Indonesië wil het Akkoord niet openlijk frustreren, maar voor Indonesië staat het ook vast dat de volksraadpleging ten gunste van Indonesië moet uitval len. Djakarta zegt: Luns weet dat. Luns had enkele jaren geleden, in nauwe samenwerking met Indone sië kunnen bereiken dat aan de Papoea's een grote mate van auto nomie binnen Indonesië verleend had kunnen worden, waardoor dc hulp waartoe Nederland uit morele overwegingen zich verplicht voel de, rechtstreeks naar West- Irian had kunnen gaan. VERLOREN Nu Luns in al die jaren het niet op heeft kunnen brengen de con- sekwentie te trekken uit een verlo ren slag, het Akkoord van New York, nu Indonesië er volstrekt van overtuigd is dat de kiesman nen zich voor aansluiting bij Indo nesië zullen uitspreken, ziet men geen reden alsnog rekening te gaan houden met de Nederlandse wen sen en de Papoea's zelfbestuur te geven. Dat zou alleen maar gevol gen hebben voor Sumatra, Celebes en andere delen die de autonomie pok wensen. Dat is de redenering •an Indonesië. Met andere woorden: er is al ge manipuleerd met de volksraadple ging (Indonesië zegt dan: wij kon den niet anders) en het is allemaal gebeurd onder auspiciën van de VN. Een pijnlijke zaak voor Neder land, deze Indonesische politiek, maar wel verklaarbaar. Dan wordt ook wat begrijpelijker waarom de a.r. Geelkerken in zijn motie in de Tweede Kamer aandrong op overleg met Indonesië om al het mogelijke voor de Papoea's te berei ken. Minister Luns heeft inderdaad zijn collega Malik in Rome min of meer voorgesteld, dat Nederland hulp zou geven mits de Papoea's maar zelfbestuur kregen. Maar de klok is niet terug te draaien. Nu de volksraadpleging eenmaal in gang is gezet en de Papoea's zich voor Indonesië zullen uitspreken, is een dergelijk voorstel in Indonesische ogen zinloos ge worden. C. van der Wild Leraar uitgezonden naar Indonesië (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In het kader van het culturele verdrag tussen Ne derland en Indonesië, dat binnen kort zal worden bekrachtigd, wordt Irs. J. W. de Vries (leraar Neder lands aan de Christelijke Kweekschool J. D. de Visser Smits) uitgezonden naar Djakarta. Hij zal laar dc lessen en cursussen in de Nedcrla-ndse taal aan dc Universitas Tndonesia gaan coördineren. Drs. De Vries (31) wordt uitgezon- len door het ministerie van onder- .vijs en wetenschappen, maar de kos- en worden betaald door de afdeling ■ntwikkelingshulp van het ministerie nn buitenlandse zaken. Drs. De Vries heeft tijdens zijn le- iarschap op de school in de Haagse 'ortensiastraat gestudeerd aan de eidse Universiteit. Zijn doktoraal be- nalde hij cum laude voor de Neder- mdse taalkunde met als bijvak Ba- ussa Indonesia en de algemene let- •rkunde. Zijn bewondering voor de ndonesische cultuur steekt hij niet nder stoelen of banken. Hij is zich •rvan bewust een hiaat te moeten mvullen. Met zijn enthousiasme zal 'i een heel eind komen. „Allereerst moet ik de Nederlandse taalkunde aan de Universiteit coördi neren. Er zijn cursussen Nederlands die gegeven worden door Indone-- siërs. Zij moeten bijgeschoold wor den". Een tweede taak van drs. De Vries zal worden het benutten van het talenpraktikum dat ongeveer een jaar geleden in het kader van de ontwikkelingshulp door Nederland aan Indonesië is geschonken. Dit praktikum wordt thans gebruikt voor de Duitse, Franse en voor een groot deel ook voor de Russische taal. „Ik moet dus als het ware pro paganda gaan maken voor de Neder landse taal", zegt de heer De Vries Het einddoel, dat als het goed is na een kleine drie jaar bereikt moet zijn dan gaat de heer De Vries terug naar Nederland zal zijn het instel len van een literaire Nederlandse fa culteit op de Universitas Indonesia Pionierswerk Enthousiasme en avonturisme over heersen het gezin De Vries vlak voor het vertrek naar Indonesië. „Vrouw en twee kinderen gaan mee Ik wee' wel dat er aan de medische verzor ging nog wel wat zal ontbaker maar dat is het pionierswerk" Drs De Vries verklaart onbevangen tegen over Indonesië te staan. „Naar West- Irian. onze erfenis, zou ik niet wil- j len", voegt hij er snel aan toe. Hij is er zich wel van bewust, dat I Drs. J. W. de Vries de politieke instelling wel een woordje zal gaan meespreken. „Maar toch zie ik het hoofdzakelijk als een verruiming van de geest." De reis naar Indonesië zal overi gens wel wat vlekkelozer verlopen, dan de uitzending van de heer Mooi- man. die „Neerlandologie" zou gaan geven Zoals bekend kreeg de heer Mooi man op de valreep geen visum voor zijn reis. „Mijn visum ls al in orde", glimlacht drs. De Vries, die een injektie Nederlands zal gaan toe dienen aan de Universitas Indoneei*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11