DRIE RECTORES LEIDEN UNIVERSITEIT NIJMEGEN TAN BEHUWDE lertens wil openheid en democratisering VAN REEUWUK nieuw Kroontapijt van zuiver scheerwol lies loedl ■en wel Minister Roolvink zal moties niet uitvoeren Uit de Haagse hof geplukt WELKOM THUIS Op stoel van Van Wijjibergen Maandag verkiezing Nieuwe bestuursvorm Verantwoordingsplicht ziekenhuisbesturen Zom er a voedster Studenten sturen telegram aan prinses Margriet De Gaulle terug in Frankrijk Telefoon King afgeluisterd Kinderen leggen blokken op rails Scholieren in actie tegen ontslag leraar 5 VRIJDAG 20 JUNI 1969 Ex-president de Gaulle is gister- n, na een lange welverdiende kantie in Ierland, met zijn rhtgenote in Frankrijk terug - iekeerd. Hij moet toch op tijd ijn voor de beëdiging van Pom- idou als president? De omstan- trs waarschijnlijk allen mllisten juichten het echt- lar een warm welkom toe, toen Colombey-les-deux-églises aankwam. NIJMEGEN Op de stoel van de afgetreden rector mag nificus aan de Nijmeegse universiteit, prof. mr. S. L. F. baron Van Wijnbergen, komt een college van drie rectores. Dit drie tal, dat ook bet volgende academische jaar in functie blijft, beslist collegiaal. Bij toerbeurt zal een van hen als voorzitter optreden, die tevens bij plechtige gelegenheden de titel rector- magnificus draagt. (Van onze speciale verslaggever) ITRECHT De voorzitter van het Neder- ds Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. rtens, zou de verantwoordingsplicht van cenhuisbesturen aanzienlijk willen uitbrei- t. Zowel naar binnen als naar buiten vindt een grotere democratisering en openheid tanst. Pok ziet hij een dringende noodzaak om de èturen van de ziekenhuizen anders samen te illen, het past niet meer in het tijdbeeld van •raak en medezeggenschap, de belangenbe- •tiging van patiënten uit de omgeving alleen te vertrouwen aan notabelen ter plaatse. ie heer Mertens sprak vanmiddag Utrecht op de algemene vergade- l van de Vereniging van Katho- je Ziekenhuizen. Hij zei dat zijn langen naar meer openheid niet loeit uit een gevoel van onbe- over de leiding der Neder- ziekenhuizen. Hij meende dat gezondheidszorg op een zeer peil staat en de toets der verge- met andere cultuurlanden rij- k kan doorstaan". en ander nam niet weg dat bezinning op de bestuurlijke letuur van dat ziekenhuiswezen laar plaats kon zijn, te meer om- de Vereniging van Katholieke Ikenhuizen bereid was openheid en Pauselijk het stond zwart op wit in Het ,De oecumenische wereld zal moeten gaan 'bezinnen op de ig of de christelijke kerk de paus erkennen of niet" (De paus heeft :ht gewezen op zijn oppergezag). bezinning is voor dr. Lukas ler niet meer nodig. Hij heeft zijn reeds gemaakt, getuige zijn «raak dat „de kerken, die het ge- Van de paus afwijzen, duidelijk fn moeten maken hoe de kerk van lus zich dan op een universeel kan manifesteren". :aam maar zeker voert de oe- de kerken onder het pri- :hap van de paus, hetgeen ook rbaar is bij de vele kerkelijk-ge- ide huwelijken, bij de inzegening an de meeste jongeren beide (en vertegenwoordigd willen zien. Pt is wel goed in deze tijd van Pakking en wereldse gezindheid te pren naar Petrus (die de r.k. zo jg de eerste paus noemen, maar [zichzelf mede- oudste noemt): liefden, daar gij het nu van tevo- weet weest op uw hoede, dat gij [afvalt van uw eigen standvastig- b'eningen M. C. Blok Kinderdoop F laatste dagen heeft de schrijver ..Een woord voor vandaag" het 1 eens over de verdeeldheid der en. Is één van de oorzaken daar- niet, dat wij niet doen wat de il ons leert? n voorbeeld is ook de kinderdoop rom dopen we zuigelingen? Staat in de bijbel? Wél lees ik: wic1 >fd zal hebben en gedoopt zal zijn. «houden worden, edam H. van Holten. inspraak te erkennen als pijlers van de moderne maatschappij. Met betrekking tot de medische staf constateerde de heer Mertens een zeer gelukkige ontwikkeling. Er was nauwelijks een ziekenhuis van enige betekenis aanwijsbaar waar de specialisten nog niet in stafverband verenigd waren. De betreffende regle menten spitsten zich echter toe op de medische verantwoordelijkheid van de individuele specialist, en zijn verantwoordelijkheid ten opzichte van de medische collectiviteit. Een directie zou reeds een begin kunnen maken met een interne ver antwoordingsplicht door het bestuur van de medische staf inzage te geven in begrotingen, investeringsschema's, financieringsprogramma's en balan sen. Bij het vaststellen van bepaalde prioriteiten zou een zekere inspraak mogelijk moeten zijn. Achter Als tweede belangrijk orgaan voor de interne verantwoordingsplicht noemde de heer Mertens de commis sie van overleg, die representatief diende te zijn voor het totale perso- Onze vaderlandse ploeg voor het songfestival in Knokke zal het dit jaar i)iet zo gemakkelijk krijgen, want de Britse concurrentie heeft niemand minder dan Julie Rogers mede-afgevaardigd om de beker van Nederland af te houden. Gistermid dag was ze er echter, even alle Knokkeproblemen vergetend, om morgenavond in het VARA-pro- qramma Zomaar een zomeravond van de partij te zijn. Dan kunnen we alvast, zien en horen wat ze kan en welke strategie Nederland moet be palen om haar en haar teamgenoten de vocale zege te onthouden neel, en die tot taak had de uitwer king van de arbeidsvoorwaarden en de controle op de toepassing daar van. Het moest hem van het hart dat de ziekenhuiswereld op dit punt ver achter liep op het bedrijfsleven. Bij hem rees de vraag of het zie- kenhuisbeleid geen openbare aange legenheid zou kunnen zijn. „Wij zullen in onze ziekenhuisbesturen ruimte moeten maken voor groeps- vertegenwoordigers uit het verzor gingsgebied. Te denken is aan een werkgeversvertegenwoordiging, een vertegenwoordiging van midden stands- en werknemersorganisaties, van kruisverenigingen en van land en tuinbouworganisaties". Met betrekking tot de externe ver antwoordingsplicht dacht de NKV- voorzitter aan de Centrale Raad voor de Volksgezondheid. Een van de voorwaarden zou echter moeten zijn dat de vertegenwoordigers uit de ge hele samenleving hierin worden op genomen. NIJMEGEN In een telegram aan prinses Margriet spreken de stu denten van de medische faculteit van de Nijmeegse Universiteit er hun vol doening over uit dat de prinses hun democratiseringsacties daadwerkelijk ondersteunt door zich als patiënte bij de Universiteit te laten inschrijven. „Hiermee benadrukt u", aldus het telegram „dat in tegenstelling tot de bewering van sommige Nijmeegse medische hoogleraren, de belangen van de patiënten door de democrati seringsacties, allerminst in gevaar worden gebracht". Tot deze voor ons land onbe kende vorm van leiding aan een j universiteit besloot gisteravond de senaat (alle hoogleraren), i Prof. mr. F. Duynstee, die de vergadering leidde, is tot maan- dag waarnemende rector magni ficus. Op die dag zal de senaat het driemanschap kiezen. Dc senatus contractus (het dage lijks bestuur van de senaat) zal wor den uitgebreid, met dien verstande dat alle faculteiten twee hoogleraren in dit college krijgen (tot nu toe één) Pinay gepolst PARIJS Generaal De Gaulle is gistermiddag met zijn vrouw terug gekeerd van een veertig dagen du rende vakantie in Ierland. Hij landde met een regeringsvliegtuig op het vliegveld van Saint Dizier en ging per helicopter naar Colom bey-les-deux-églises. De Franse gasten werden op het vliegveld van Dublin uitgeleide ge daan door de Ierse minister van bui tenlandse zaken, Aiken. Ex-president De Gaulle keelde naar zijn land terug op de dag dat zijn opvolger Pompidou door de constitutionele raad officieel tot de negentiende president van Frankrijk werd uitgeroepen. Vandaag is Pompi dou in het Elyssée beëdigd. Waarne mend-president Poher werd weer voorzitter van de Senaat. Intussen schijnt de vorming van een nieuwe Franse regering niet zon der moeilijkheden te verlopen. Giste ren had de 77-jarige conservatieve po liticus Antoine Pinay, getipt als nieu we minister van financiën, een on derhoud met Pompidou. Na afloop zei Pinay dat hij over de voorstellen van Pompidou zou naden ken. „Als ik een portefeuille aan vaard. zullen wij het program samen moeten uitvoeren", aldus Pinay, die. zoals bekend, sterk voorstander is van een Verenigd Europa en daar door niet geliefd is in orthodox-gaul listische kringen. Nixon: Op bevel Kennedy WASHINGTON President Nixon heeft gisteren bevestigd dat de tele foon van (de vermoorde) ds. Martin Luther King destijds is afgeluisterd. Nixon zei de zaak persoonlijk te heb ben onderzocht. „Ik ben tot de con clusie gekomen dat de voormalige mi nister van justitie (de vermoorde Ro bert F. Kennedy) steeds het beluiste ren van telefoons heeft goedgekeurd, zoals de heer Hoover dat heeft ver klaard in 1964 en 1965". J. Edgar Hoo ver is de directeur van de federale recherche, de FBI. Deze uitgebreide senatus contractus stelt een aanbeveling op aan de se naat ten aanzien van de samenstel ling van het college van rectores. Hierop kunnen slechts personen staan die zich bereid verklaren. Het college van rectores zal fungeren tot dat een nieuwe bestuursstructuur wordt ingevoerd. De senaat nam ook een resolutie aan waarin wordt gesteld dat in overleg met andere gelederen wegen moeten worden gevonden om zo snel mogelijk te komen tot een voorlopige universiteitsraad. Daarmee zal de nieuwe senatus contractus worden belast. Een deel van de senaat vroeg gisteravond om een soort motie van vertrouwen in de afgetreden rec tor/magnificus. Dit voorstel kreeg echter geen instemming van dc meerderheid. BRUSSEL De Belgische Spoor wegen ondervinden de laatste weken veel last van kinderen in de streek van Luik die als liefhebberij spoor- wegsabotage schijnen te hebben. Drie kinderen van twaalf jaar, die hebben geprobeerd met houten blokken op houden. Ook gooiden zij met stenen de rails de treinenloop bij het station Haut - Pre te verstoren zijn aange- naar de treinen van de lijn Luik - Brussel, waarbij passagiers door glas scherven gewond raakten. Op het station Pepinster zijn vijf jongens aangehouden die de alarmin- stalme v»n ue i"> - Kpi. hcha dclijk in v erking hadden f esteld. presenteert lïam KROON TAPUTEN Nieuw bloemdessin geweven in maar liefst 18 kleuren op een fond van beige of fraise. Kamerbreed natuurlijk en van zuiver scheerwol. Warme, echte tinten, oersterk geweven Gripper-Axminster. Bloemdessins, die doen denken aan de paleizen van Versailles. Alleen in een echt wollen tapijt komen zulke briljante kleuren tot hun recht. Een nieuw wollen kroontapijt, gemaakt door de K.V.T. Dus sterk, onverwoestbaar en toch een stuk weelde, dat uw kamer tot uw trots maakt. Des te verwonderlijker is de prijs: f225,—per strekkende meter van 4 meter breed. Van Reeuwijk's service Is spreekwoordelijk! Dat wist u toch? Dit Kroontapijt wordt door Van Reeu- wijk-vakmensen GRATIS gelegd.Zo komt het prachtige nieuwe bloemdessin in de Kroon-collectie het beste tot zijn recht. Van Reeuwijk, de grootste woninginrichting van Nederland ROTTERDAM .OUDE" BINNENWEG 26. TEL. 010-141800 AMSTERDAM STADHOUDERS KADE 3. TEL. 020-160491 HILVERSUM LEEUWENSTRAAT 45-47. TEL. 021 50-145 6S TILBURG SPOORLAAN 340. TEL. 04250 - 22326 VENLO KONINGINNEPLEIN 46. TEL. 04700-16618 ZUTPHEN GROENMARKT 27-29. TEL. 05750 - 7620. LANGE HOFSTRAAT!. TEL. 05750-5273 Minimumdagloon stuit op verzet (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Rool- vink van sociale zaken zal twee door het PvdA-Kamerlid Van Lier ingediende moties niet uit voeren zelfs al worden ze door de Tweede Kamer aangenomen. De moties werden gisteren inge diend bij de behandeling van de wij ziging van de werkloosheidswet, waarin voorgesteld wordt de mini mum-dagloonvergoeding voor kost winners die werkloos worden en die het minimumloon verdienden of vlak daarboven zaten, tot 100 procent op te trekken. Tot nu toe was dat 80 procent voor iedereen, met .het ge vaar dat men zich zou moeten wen den tot de Bijstandswet. De heer Van Lier wilde de mini- mumdagloonvergoeding niet beper ken tot kostwinners en hij wilde bo vendien de optrekking van de mini mumdaglonen welvaartsvast maken en koppelen aan de percentages waarmee het minimumdagloon in de Wet Arbeidsongeschiktheidsverzeke ring wordt opgetrokken. De heer Rooi- vink vond beide moties ongenuan ceerd. De kans bestaat evenwel dat mi nister Roolvink nog met een derde motie wordt geconfronteerd wanneer BOOR Ooit erbij nagedacht dat „koffie melk" een typisch Nederlands pro- dukt is? Om de waarheid te zeggen, ik nooit. De buitenlanders staan er paf van. Die kennen melk of room. vlees of vis zogezegd. En nog liever drinken ze de koffie zwart .maar dat is een ander hoofdstuk. Ik werd ,met mijn neus in de kof fiemelk gedrukt door enige leden van het aan de gemiddelde burgers vrij onbekende, maar desalniettemin zeer belangrijke corps, dat voorna melijk in Den Haag resideert. Ze rijden niet in CD-wagens, maar evenals de diplomaten zenden ze da gelijks rapporten naar hun respec tieve vaderlanden. Verschil met de CD-rapporten is dat hun tikmachine-, telex- en tele- foonprodukten niet in bestofte dos siers verdwijnen, maar door miljof nen gelezen worden. Het zijn namelijk de correspon denten der buitenlandse bladen. Ze houden niet alleen de vingei op de politieke pols van ons volksle ven; het oog op de Koninklijke Fa milie, maar duiken ook graag in het leven van de gewone burgermannen en -vrouwen, die nu eenmaal met elkaar het Nederlandse volk uitma ken. Zo zijn ze omangs naar Friesland getrokken en hebben daar een zui velfabriek bezocht, waar, hoe kan het anders, de koffiemelk in de fles sen stroomt. Doordeiikortjc Een journalist wil alles weten en daarom de vraag: „Hoe is het moge lijk dat deze vlees-noch-vismelk z« ■opulair is geworden?" Antwoord van de directeur der fa briek: „De Nederlandse vrouw heefl geen zin voor elk kopje koffie melk 2 warmen...." Daar schrik je wel van. Hij nad net zo goed kunnen zeg gen: „Ze is te lui om melk te ko ken...." Of wal schijnheiliger: „Ze heeft het te druk om melk te koken...." Misschien was hij te slim voor dit laatste antwoord, want een ieder weet, dat de Nederlandse keuken nog altijd weinig gecompliceerd is vergeleken bij de Engelse, de Franse, de Italiaanse, de Duitse, de Belgische en ga zo maar voort. We hebben maar één warme maal tijd, we bakken geen koekjes en taarten zelf, we houden ons niet be zig met ingewikkelde kruiderijento verij we knutselen geen ravioli en cataloni. We laten onze patates voorbakken en trekken de kroketten uit een automaat. Bovendien is het percentage ge huwde vrouwen met een baan bui tenshuis in Nederland nog altijd het laagste van heel Europa. Deze redenatie kan natuurlijk ook helemaal omgegooid worden. Ge woon zeggen: „De Nederlander heeft een heel exclusieve smaak en de Nederlandse huisvrouw is zo slim te ontdekken, wat het lekkerste is.„." Ik vind dit wel een nadenkertje. Moeten we fier het hoofd heffen omdat we het ei van Columbus in de koffiemelk hebben gevonden, of met beschaamde kaken naar de melkpan grijpen? volgende week de behandeling van zijn wetsvoorstel wordt voortgezet. Mej. Van Leeuwen (a.r.), die mede namens de CHU sprak, ontdekte een inkonsekwentie in de redenering van de minister. Volgens het wetsontwerp valt iedere kostwinner onder de mi- nimumdagloonbepaling, maar volgens de Minimumloonwet is er een leef tijdsgrens van 24 jaar. De redenering van mej. Van Leeuwen was: of de minimumloonwet is fout of dit wetsvoorstel. Ongehuwden Bovendien, en dat woog voor haar nog zwaarder, geeft Roolvinks voorstel geen oplossing voor de grote problemen waarmee ongehuwden te maken hebben. Zij worden niet als kostwinner aangemerkt en hebben vaak grotere kosten voor wonen dan gehuwden. Minister Roolvink vond dat de eer lijkheid gebiedt te zeggen dat je on gehuwden niet een vergoeding moet geven die gelijk is aan het minimum loon. Van gehuwden kun je zeggen dat zij een bepaalde verantwoorde lijkheid getoond hebben door een ge zin te willen stichten en dat daarom van hen ook verwacht mag worden dat zij zo snel mogelijk weer aan het werk zullen gaan. De sociale verzeke ring moet men niet blijven op poetsen. aldus Roolvink. De minister verklaarde zich ook te gen een amendemenft-Rietkerk (lib.) die het zij het dat hij gevaren zag voor misbruik van de sociale uitke ringen eens was met de optrek king tot 100 procent voor lage lonen, maar die voor de hogere lonen tot 80 procent wilde gaan voor gehuwde mannen en kostwinners boven 21 jaar, tot 70 procent voor niet bij hun ouders inwonende ongehuwden en tot 60 procent voor de overige werkne mers. Het amendement maakt weinig kans en het zal dus blijven zoals het nu is voor de hogere lonen tot 20.000, namelijk 80 procent van het loon dat de werkloze zou hebben wa re hij niet werkloos. AMSTERDAM Gisteren hebben enkele tientallen leerlingen van de christelijke detailhandels vakschool na een protestvergadering in het Vondelpark een petitie opgesteld (en later aan de directeur, de heer J. I Terpstra. overhandigd), waarin van i het schoolbestuur wordt geëist dat het ontslag van de leraar Neder- j lands, de heer F. van Dam. ongedaan wordt gemaakt. Deze leraar werd ontslagen, om dat hij diverse malen leerlingen zou hebben geslagen. Er was al jaren lang wrijving tussen hem en de di recteur. Deze verklaarde later op dc dag in een onderhoud met* een leer lingen-delegatie, dat hij zich niet zou laten intimideren. Commentaar van 1 bestuurszijde was niet te verkrijgen. De kneep J^IXON heeft de kritiek op sijn Vietnambeleid beantwoord met een toezegging die weinig waarde heeft, zolang hij zijn politiek niet grondig wijzigt. Verdere terugtrekking van Ameri kaanse troepen is afhankelijk van vervanging door Zuidvietnamese strijdkrachten. Een andere mogelijk heid bestaat voorshands niet. Het tempo van die vervanging wordt echter door militaire leiders aange geven en is mede afhankelijk van de medewerking, welke het bewind te Saigon wenst te geven. Hier zit de kneep. Beslissingen over de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Vietnam moeten in Washington worden genomen door de politieke leiders. Die moeten in de eerste plaats aan sturen op het vermijden van bloe dige gevechten om heuveltoppen, die meer met prestige dan met strategie te maken lijken te hebben. Voorts moet niet worden gewacht tot het ogenblik, waarop ook Hanoi troe pen gaat terugtrekken. Voorlopig blijven er nog voldoende Amerika nen in Vietnam. Nixon moet een schema vaststellen, volgens hetwelk terugtrekking van Amerikaanse troepen zal verlopen onvoorziene omstandigheden daar gelaten. Het is de enige manier om het be wind van president Thieu in Sai gon te dwingen, ernst te maken met vervanging van de Amerikaanse troepen en het streven naar een vreedzame oplossing. Dat is heel wat anders dan de Zuid- vietnamezen aan hun lot overlaten. Bovendien: een half miljoen militai ren trekt men niet zomaar terug. Daar gaat nog veel tijd mee heen. Die tijd moet niet alleen worden ge bruikt om de militaire situatie de baas te blijven. Er moet mee ge woekerd worden om in Zuid-Viet- nam een politieke oplossing te be reiken. Tot dit laatste zal Saigon niet be reid zijn. zolang Nixon het de dienst laat uitmaken. Dat is óók nog het ge val na zijn persconferentie van gis teren. Afgestudeerden aan HTS krijgen titel DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide van onderwijs en weten schappen heeft besloten dat aan afge studeerden van de HTS de titel in genieur technische akademie (afge hort ing.) zal worden verleend. Dit dijkt uit zijn antwoord op vragen van het Tweede - Kamerlid Dijkstra D 66). Over de wetttelijke voorzie ning wordt nog met de ministers van justitie en landbouw en vicserij over legd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5