De Matterhorn lokt Schriftelijk vonnis in proces Maagdenhuis Overplaatsing ABP naar Heerlen verloopt vlot Ultimatum Utrechtse studenten GEVAARLIJKE PYTHON ZOEK .Betrekkingen met Rhodesië verbreken' Nederlander verongelukt in Spanje Kritiek op tenlastelegging Ook extraatje ambtenaren? Arjos vindt fusie' voorbarig Mr. Berkhouwer vraagt in Kamer over West-Irian Film op tv over Brits vorstenhuis VRIJDAG 20 JUNI 1949 Alpinist Kartner thuis: Het zal er toch van moeten komen.* „Als je weer eens een berg i jziet, rijd er dan niet omheen, maar klim erop!" Een advies an Bredanaar C. Kartner, adat we hebben gepraat over ijn bobby, het beklimmen van ergen. Het liedje zegt: „Ik ga van het jaar niet naar Zwitser land, want ik heb een berg in mijn tuintje geplant." Dat gaat niet op voor alpinist Kartner, die morgen met vrouw en vijf kinderen weer naar Zwitser land vertrekt voor een „klim- vakantie". Vooral voor vader en zoon is het weer klauteren geblazen: „Mijn oudste zoon, die nu ne gen is, kan al heel aardig mee komen. M'n vrouw klimt de laatste jaren niet meer zo, maar we zijn wel eens samen op een berg geweest." 'oor iedereen Nederland telt betrekkelijk weinig echte alpinisten (de Ne derlandse Alpenvereniging heeft 1200 leden. Hoe komt dat? De heer partner meent dat nog te weinig wordt beseft dat het berg- j klimmen voor iedereen moge lijk is. Hy heeft zelf het voorbeeld ge geven. Na in 1953 in Noorwegen met deze sport te zyn begonnen, is hij helemaal op eigen benen uitgegroeid tot een eersteklas alpinist. En dat zonder ooit met Hecu gids te hebben geklommen: „Maar dan moet je er natuurlijk pniet zomaar op los gaan; je moet Iszelf het stuk dat je gaat beklim- L men verkennen, met behulp van een kaart of een boekje." Huib Goudriaan Zwitserland, wat een jaarlijks terug kerende traditie werd. De kanton Wallis werd zijn „klimgebied." In de loop der jaren deed hij heel wat er varingen op. Vermeend gevaar Sneeuwstormen: „Je zit dan in een wolk, een massa sneeuw onder, bo ven en naast je. Dit is iets on voorstelbaars. Bij het beklimmen van de 4200 rr.eter hoge Rimpfischorn: „Ik heb verschillende malen mijn handschoenen moeten uittrekken, om mijn handen op mijn blote buik te kunnen warmen. Ik kreeg ijspegels aan mijn wenkbrouwen van het uita demen. en als ik mijn hoofd schudde, rammelde het gewoon van het ijs. Als je dan zo bezig bent is het gek dat je het voor je plezier doet, want het is helemaal geen pleziertje, maar een geploeter." Wat is het aantrekkelijke? „Het vermeende gevaar dat eraan kleeft, trekt. Vermeend gevaar, want echt gevaar is er meestal niet, en het er toch goed afbrengen geeft de voldoe ning. Uitdaging Boven de schoorsteenmantel in het huis van de heer Kartner hangt een grote foto (hij fotografeert heel ver dienstelijk) van eigen hand van de Matterhorn. Deze bijna legendarische berg, die zoveel bergbeklimmers fascineerde, heeft hij in 1967 in zijn eentje tot een hoogte van 4200 meter beklommen. Hij moest ophouden toen een stijg- ijzer telkens van zijn voet afgleed. „Het is wel hard als je zo dicht bij de top zit, en je dan terug moet." Nu hangt als een soort uitdaging een fo to van de Matterhorn in zijn huis. Hij zegt: „De Matterhorn (4477 me ter) is mijn grote liefde, hè. Ik ben er nog nooit op geweest, maar hoewel het geen obsessie is, moet dat wel een keer gebeuren!" Voor het bewaren van zijn conditie loopt hij elke morgen een paar rond jes, fietst hij en is hij zuinig met alcohol. Roken: alleen maar sigaren. „Als je lichamelijk in een goeie con ditie bent, kun je bergbeklimmen tot op hoge leeftijd. Ik heb mensen van 70 jaar gezien, die tot boven de 4000 meter klommen." Aan een keuring is hij nog nooit begonnen: „Als je jaar in jaar uit steeds meer presteert, en je nooit lnst van je hart of iets der gelijks hebt, geloof je 't wel". Goedkoop Zijn sport kost hem weinig. „Als je eenmaal goede kleding en schoenen hebt, houdt het verder wel op. Het echte bergbeklimmen is heel wat goedkoper dan wanneer je normaal overdag en 's avonds tijdens een va kantie bezig bent." Dat komt omdat de echt alpinisten van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in touw zijn, en geen tijd hebben voor ander amu sement. Een van de voordelen is volgens de heer Kartner ook dat aan het bergbe klimmen geen wedstrijdelement is verbonden. Er wordt geen beroep ge daan op gevoelens van rivaliteit en ijdelheid. Het geeft alpinist Kartner een gro te voldoening, dat vrouw en kinderen zo enthousiast meedoen. De kinderen worden van jongsafaan ingewijd in het bergbeklimmen. De oudste, de negenjarige Jeroen, is zelfs al lid van de Nederlandse Alpenvereniging, evenals vader. De kinderen zijn eraan gewend met rugzakjes op in de Bergland-Ex pres te stappen en op grote hoogte te kamperen. In onder meer een dub- beldaks nylon tent werd gekampeerd op een hoogte van 2800 meter bij temperaturen onder nul. Tenten: Kartner ontwierp zelfs een eigen tent, waarvan het ontwerp werd overgenomen door tentenmaker Carl Denig. De „Gletschervlo" noem de Kartner deze tent. Een levende herinnering in het ge zin aan de bestijging van een berg is zijn dochtertje Maya. Tien jaar gele den beklom mevrouw Kartner, hoe wel ze in verwachting was, samen met haar man de berg La Maya. Ze haalde de top niet, maar wel een heel eind. Toen het kind werd geboren, noemde het echtpaar het Maya. De jongste van een jaar, gaat deze vakantie ook mee: in een zitje, een soort rugzak, zal ze pa en ma tijdens wandeltochten in de bergen vergezellen. Gaat niemand van het gezin mee, dan klimt vader Kartner ook graag alleen. Zonder gids en zonder metgezellen haalde hij eens bijna de Matterhorn: „Ik ga graag alleen; een „Alleingan- ger" zeggen ze in Zwitserland. Alleinganger Kartner kijkt dan verlangend naar de foto boven de schoorsteenmantel: de Mat terhorn blijft lokken. Curatoren onder druk UTRECHT m De studenten van de Utrechtse Rijksuniversiteit hebben in een ultimatum geëist dat de curato renvergadering van a.s. maandag openbaar moet zijn. Voor vanavond acht uur moeten de curatoren hun standpunt bekend maken. Deze eis werd gisteravond tijdens een plenaire vergadering in het Aca demiegebouw in een motie vastge legd. De studenten hebben alle cura toren uitgenodigd vanavond om ne gen uur hun standpunt nader toe te lichten. In een andere motie verzetten de studenten zich tegen poli ti sop treden tijdens de Universiteitsvergadering van eergisteravond. Ook werd een motie aangenomen waarin wordt ge protesteerd tegen hét besluit van de directie van Thomassen en Drij- yer-Verblifa om drie bedrijven te sluiten. De studenten verklaarden dat hun positie dezelfde is als die van de werknemers. Tevoren had de vergadering toestemming gekregen van net cura torium het Academiegebouw nog 24 uur als permanent discussiecentrum te gebruiken. De Utrechtse afdeling van de PPR heeft schriftelijk adhesie betuigd met de studenten. In een verklaring zegt de PPR de mening van de studenten tr delen, dat na twee jaar onderhan delen op verschillende niveaus de tijd thans rijp is voor het nemen van concrete beslissingen. De politie heeft tegen 62 jongelui, proces verbaal opgemaakt wegens lokaalvredebreuk. In de loop van de ochtend werden zij vrijgelaten. BAASRODE De inwoners van de Belgische gemeente Baasrode (bij Dendermonde) ziin gewaarschuwd voor een python, die wordt vermist uit een circus dat ter plaatse voor stellingen heeft gegeven, De slang is 2,5 meter lang, snel en kan desnoods een mens wurgen. Het circus bezit nog vier van deze mon sters. TV>v V NEW YORK Vijf landen uit Afrika en Azië hebben de Veiligheids raad gevraagd te bepalen dat alle landen hun betrekkingen met Rhode sië moeten verbreken en economi sche sancties toepassen tegen Zuid- Afrika en Mozambique. Het ontwerp-resolutie werd inge diend door de Algerijnse afgevaar digde. Het voorstel schijnt weinig kans te maken. Vooral Engeland heeft bezwaren tegen de maatrege len. Met opzet wordt niet gesproken over maatregelen tegen Portugal. De indieners hopen hiermee de steun van Spanje te krijgen waardoor een meerderheid bereikt kan worden. GERONA Bij een ernstig ver keersongeluk in de omgeving van Ge- rona in noordoost-Spanje is gister morgen de Nederlandse toerist G. Bongers (30) uit Amsterdam om het leven gekomen. Een Frangaise en een Duitser werden eveneens gedood. De Nederlander R. Pruim uit Nieuwen- dam raakte gewond. Het ongeluk gebeurde toen een Duitse personenauto op een nat weg gedeelte slipte en in botsing kwam met een Nederlandse auto, waarvan de bestuurder gewond raakte en de twee inzittenden werden gedood. Ook de bestuurder van de Duitse wa gen was op slag dood. Zijn vrouw liep zware verwondingen op. Kartner op de ruim 4000 meter hoge Weissmies in Zwitserland. AMSTERDAM De Amster damse politierechter mr. Nomes heeft gisteren in één der zaken van de berechting van de bezet ters van het Maagdenhuis schrif telijk vonnis gewezen. Het be trof hier de zaak van een stu dente. De raadsman had om deze procedure verzocht omdat hij hoger beroep wil aantekenen. De advocaat had in het voor alle studenten geldende pleidooi aange voerd dat de dagvaardiging nietig is omdat daarin alleen gebruik wordt ge maakt van kwalificaties die onvol doende feitelijke betekenis hebben. Hij doelde op de term 'binnendrin gen' in de tenlastelegging. De raadsman voerde aan, dat het ten laste gelegde niet strafbaar is, aangezien er twijfel kan bestaan of een feitelijk gebeuren als het thans aan verdachte ten laste gelegde voor de wetgever bij het vaststellen van vroeg De 43-jarige Kartner vertelt dat iet klimmen hem in het bloed zit. .Ik geloof dat die drang al vroeg bij emand tot uitdrukking komt. Mijn 'om in de Peel had een 20 meter loge brandtoren. Als twaalfjarige 'lom ik naar boven, en dat zonder 'angnet: het was eigenlijk waaghal- erij. In Breda beklommen we als inderen een rij huizen van de voor- {ant en gingen er aan de achterkant iveer af." Dat had natuurlijk nog niets met Jergklimmen te maken. Hiermee naakte hij kennis na in 1944 als vrij williger bij de Britse luchtmacht, de HAF. te zijn gekomen. De RAF bood :m een vakantie in Schotland aan, an samen met een vriend kon hij daar geen weerstand bieden aan de uitdagende aanblik van rotsen. Pas in 1953 begon het echt met een vakantie in Noorwegen. Het jaar daarop trok hij naar DEN HAAG Nu het duidelijk wordt dat in het bedrijfsleven alsnog een duurtetoeslag van één procent van het jaarloon mogelijk wordt, heb ben ook de vertegenwoordigers van de ambtenarenorganisatics in het ge organiseerde overleg gisteren staats secretaris Van Veen gevraagd om een extra uitkering, vergelijkbaar met de duurtetoeslag voor het bedrijfsleven. Het overheidspersoneel kreeg tot nu toe in totaal 7 procent voorschot op de salarisverhoging voor dit jaar. Mi nister Roolvink verklaarde deze week dat de gemidddelde loonstijging in Nederland op dit moment 7,7 pro cent bedraagt. De heer Van Veen heeft toegezegd dat hij op 3 juli nadere mededelingen zal doen over een eventuele uitke ring ineens: op die datum is het half jaarlijkse rapport van de SER be- Promoties aan VU AMSTERDAM Aan de VU zijn vandaag twee promoties in de wiskun de en natuurwetenschappen geweest. In de eerste plaats van de heer P. de Koe, wetenschappelijk medewerker aan de VU, die binnenkort bij het Unilever Researchlaboratorium te Vlaardingen in dienst treedt. Verder van de heer H. Herstel in Amsterdam, ook werkzaam bij de VU. die naar het Unilever Re search laboratorium te Duizen zal over stappen. De heer De Koe promoveerde op een onderzoek naar een aantal fosforver- bindingen (Dibenzophosphorins)de heer Herstel gaf zijn proefschrift tot titel Ethers of phenyl (pyridyl) carbi- nols and benzhydrol. kend en zal definitief geformuleerd zijn wat er nog dit jaar voor het be drijfsleven op loongebied kan ge beuren. In het georganiseerd overleg is ook gesproken over de rechtspositie van het onderwijspersoneel. Veel vorde ringen werden niet gemaakt en dit punt zal daarom ook weer in de be sprekingen van 3 juli worden be trokken. In Zuid-Holland DEN HAAG Het dagelijks be stuur van de Arjos in Zuid-Holland vindt de verklaring van de voor zitter van de provinciale KVP-een- trale, dat de drie christelijke par tijen bij de komende verkiezingen voor de Provinciale Staten met één program zullen uitkomen, voor barig. De Arjos is verbaasd over de verklaring, vooral omdat de leden vergaderingen van KVP, ARP en OHU nog- niet hun fiat aan' het akkoord hebben gegeven. Ten slotte meent het provinciale bestuur van de AR-jongeren, dat voordat tot daadwerkelijke samen werking kan worden overgegaan, eerst overeenstemming moet worden bereikt over het uitgangspunt, pro gram en uitvoering daarvan. Nadrukkelijk wordt gesteld, dat de samenwerking van de drie ohris- DEN HAAG Donderdag zal het liberale Tweede-Kamerlid mr. dr. C. Berkhouwer minister Luns mon deling vragen stellen over het ver loop van de reeds op gang gekomen volksraadpleging op West-Irian. Hjj wil weten of deze „daad van vrye keuze" in overeenstemming is met het tusen Nederland en Indonesië ge sloten akkoord van New York. Het Kamerlid zal ook vragen of Indonesische militairen Papoea's heb ben mishandeld en geëxecuteerd, of er en hoeveel Papoea's naar het aan grenzende Australische deel van het eiland zijn gevlucht, of de begelei ding van de volksraadpleging door funktionarissen van de Verenigde Naties voldoende is en of de Neder landse Unesco-medewerker H. Reiff onlangs is uitgewezen op beschuldi ging van deelneming aan een kom- plot om VN-vertegenwoordiger Ortiz Sanz te vermoorden. Mr. Berkhouwer gelooft niet dat de volksraadpleging volgens het Akkoord wordt uitgevoerd. Het is gebleken dat VN-funktionarissen slechts zijde lings bij de samenstelling van de kiesmannenraad zijn betrokken. Het C.H.-Kamerlid mr. C. A. Bos heeft de minister schriftelijke vra gen gesteld over een uitlating van de Indonesiër Soedjarwo Tjondronegoro. De vertegenwoordiger van Djakarta in Djajapoera (de hoofdstad van West-Irian) zou onlangs hebben ge zegd, dat de VN-functionarissen in derdaad slechts zijdelings bij het kie zen van de raadgevende vergadering zijn betrokken. Hij vraagt de bewindsman hoe dat te rijmen valt met een passage uit het Akkoord van New York, waarin is vastgelegd dat de VN moeten wor den belast met het toezicht op de voorbereiding en uitvoering van de volksraadpleging. het bewuste wetsartikel lokaalvrede breuk wel was voorzien. De raadsman stelde voorts dat de verdachte niet strafbaar is wegens het ontbreken van alle schuld op grond van verontschuldigde rechts dwaling. Dit omdat de minister van onderwijs en wetenschappen zich in de Tweede Kamer met betrekking tot gelijksoortige gebeurtenissen aan de •hogeschool van Tilburg, zeer genuan ceerd heeft uitgelaten en deze bezet ting wel betreurenswaardig heeft ge noemd maar bepaald niet afgekeurd. De politierechter argumenteerde, dat dit niet de conclusie wettigt dat een dergelijke handeling geoorloofd is of dat de minister daartoe heeft ge adviseerd. De advocaat voerde voorts aan dat verdachte niet strafbaar is wegens overmacht omdat onder de omstan digheden waaronder zich de Maag denhuisaffaire heeft afgespeeld spra ke is geweest van een zo grote psy chische druk dat onderhandelen voor verdachte onmogelijk was. Mr. No- mes overwoog dat door en namens verdachte geen enkel concreet feit is aangevoerd waarom een psychische druk juist zou moeten leiden tot het plegen van het ten laste gelegde mis drijf. Op die gronden verwierp de po litierechter het verweer van de stu denten en hun raadsman. De BBC-teïevisie heeft het tra ditiecordon mogen doorbreken en het heiligdom Buckingham Pa lace niet alle televisie-apparatuur „geïnfiltreerd" voor een film van de Britse koninklijke familie. Tijdens de opnamen was er ook nog wel even tijd voor een reeks exclusieve foto's zoals deze van prins Charles, die binnenkort met of zonder instemming van de bevolking zal worden ge ïnstalleerd tot prins van Wales. Hij is zo zoetjesaan de publici teitsmedia wel gewend en maakt ongedwongen een praatje met jongste broer prins Edward. LONDEN Morgen komt op de Britse televisie een film over de koninklijke Engelse familie. De film, met beelden die nog nooit buiten de kring van het koninklijk huis zijn vertoond, heeft ongeveer 1,3 miljoen gul den gekost en is reeds (onge zien) gekocht door tv-maat- schappijen in de VS, Canada en Australië voor bijzonder hoge prijzen. De vertoningsduur van de film is biina twee uur. Het Engelse vorstenpaar is erg tevreden over de opnamen. Men krijgt dingen te zien. die het publiek zullen verbazen, amuseren, amuseren en boeien. Harer majesteits paarden bij voorbeeld krijgen wortelen aan geboden op een schotel, waarover een gesteven linnen doekje is gelegd. De Koningin heeft zo veel juwelen dat zij niet weet. welke zij wel dan niet heeft ge dragen. Op haar jacht, het zee schip de Britannia, worden de signalen met de hand gegeven omdat dat „rustiger" is. Voorts komt men erachter dat de koninklijke familie nog la kens in gebruik heeft uit de acht tiende eeuw en dat de nieuwste hofauto ook al antiek begint te worden, want die is acht jaar geleden gekocht. DEN HAAG Het algemeen ver bond ondernemers bouwnijverheid is van mening dat de bouwkosten be slist niet uit de hand zijn gelopen, zoals de meeste grote opdrachtgevers van bouwwerken doen geloven. De stichtingskosten zijn wel belangrijk gestegen als gevolg van hogere rente en grondkosten. Dit is echter geen zaak die de bouwondernemers in de hand hebben. Gepensioneerden verheugd over inspraak telijke partijen eventuele samen werking met andere constructieve partijen niet in de weg mag staan. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De drie sa menwerkende bonden van ge pensioneerde ambtenaren zijn tevreden over een nota van staatssecretaris mr. C. van Veen over het kontakt tussen de pen sioenbonden en het ministerie van binnenlandse zaken. De staatssecretaris heeft de Twee de Kamer hierover een nota gestuurd. Mr. Van Veen wil de drie bonden advies vragen over voorstel len, die door het georganiseerd over leg worden gedaan, voordat het kabi net daa-rover een beslissing neemt. Verder zullen de bonden tijdig op de hoogte worden gesteld van de sa- larisvoorstellen, zal het kontakt met de Raad van Toezicht worden verbe terd, terwijl twee kontaktpersonen zullen worden benoemd, die de klachten van de bonden .rechtstreeks bij het Algemeen Burgelijk Pensioen fonds aanhangig kunnen maken. De heer Van Veen deelde mee, dat het Pensioenfonds de achterstand in de uitbetaling heeft ingehaald, on danks de stagnaties die de over plaatsing naar Heerlen veroorzaakte. Wel gebeurt het nog dat men twee a drie maanden op de eerste pensioenbetaling moet wachten, maar over een half jaar zal ook dit euvel tot het verleden behoren, kencentrum voor beide bedrijven. De eerste fase van die verplaatsing j is voltooid. Er werken in Heerlen nu 400 man, in Den Haag nog 600. Het mereqdeel hiervan heeft geen be zwaar tegen overplaatsing naar Lim burg. Een deel van de hogere staf- funtionarissen had dat wel. Er zijn er vorig jaar dan ook veel vertrok ken. Men hoopt eind 1971 - begin 1972 hel hoofdgebouw in Heerlen gereed te hebben. Het aantal pensioenge rechtigden bedraagt momenteel 650.000, het aantal pensioentrekken- den een half miljoen. Rechtbank acht moord op Joden niet bewezen DORTMUND Een rechtbank in Dortmund heeft de 53-jarige West- duitse oud-rechercheur Günther Tab- bert vrijgesproken van de beschuldi ging dat hij in 1941 en 1942 in Rusland 3500 Joden heeft laten doodschieten. Het hof vond de mede delingen van de Joodse getuigen „on geloofwaardig". Ook was de bewe ring van de verdachte, dat hij tijdens de massa-executies in het hospitaal lag, niet ontzenuwd. Het proces heeft zeven maanden geduurd. Er zijn 99 getuigen gehoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13