OOK DE KONINGIN MOET BELASTING BETALEN 0LGA '1 Commentaar Onrust onder VU-studenten Uitbreiding Rotterdam stoppen MEER AMERIKANEN UIT VIETNAM? Uw matras Het Kwartet room bote r koekjes JAMIN Crita) Wind zwak Alarmnummer op de proef 108 JAAR Koninginnedag op Texel u kjezgn: >yp« w|„cht van vi uur: uur: f 27,50 50. - Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Donderdag 19 juni 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hieing Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Drie ..wijze mannen" adviseren de be lastingvrijdom voor het koninklijk huis te handhaven, voorzover het om staatsuitke- ringen gaat voor de uitoefening van de monarchie. Maar (een deel van) het privé- vermogen zou wel in aanmerking komen voor een aanslag van de fiscus. Vermogen niet sprootijje.saeht ig 1 Strek voor huitengetrone lusten De 28-jarige Britse verpleegster Sally Goatcher. die in Biafra twee weken lang was vastgehoudenom dat zij de grens zou hebben over schreden zij icerkte voor het Save the Children Fund, een charitatieve instelling die zich inzet voor de nood in Biafra is veilig en wel weer thuis. Op het vliegveld in Londen werd zij door haar ouders blij be groet. morgen 210 gram van 109 voor 95 niet te geloven voor die prijst (Van onze parlcmentsredactie) DEN HAAG De staatscommissie-Simons adviseert de belasting vrijdom voor de Koningin en leden van het Koninklijk Huis te hand haven voor uitkeringen uit de schatkist of uitkeringen ten laste van de begroting, voor zover deze uitkeringen nuttig en geboden zijn voor een goede uitoefening van de koninklijke functie. Als alle functionele uitgaven inderdaad door rijksuitkcringen ge dekt worden, kan het privé-inkomen en vermogen van de Koningin als een vrij inkomen worden beschouwd en belast worden. De anderhalf jaar geleden door het kabinet-De Jong ingestelde commis sie van wijze mannen, bestaande uit prof. mr. D. Simons, hoogleraar 'in Rotterdam, prof. mr. J. van der Hoe ven, hoogleraar in Amsterdam en drs. J. W. de Pous, voorzitter van de SER, maakt echter een uitzondering voor die bestanddelen van het privé- vermogen van de Koningin, die toch gebruikt worden zij het inciden teel voor de uitoefening van de monarchale functie. De rijksuitkerin gen zijn daarvoor niet toereikend en daarom zou dat een aftrekpost kun nen zijn. De commissie adviseert eveneens als een aftrekpost te beschouwen de uitkeringen aan verwanten. ..ter handhaving van hun staat van leden der Koninklijke familie". Prof. Si mons zei zich niet te willen begeven in een beoordeling welke uitkeringen en aan wie gesuggereerd werden prinses Irene en prinses Armgard daaronder zouden vallen. Dat is een zaak voor regering en Staten-Ge- neraal. Niet belasten Verder zouden buiten de vermo gensheffing moeten vallen: het genot van het wonen in paleizen en die bestanddelen die nauw samenhangen met de uitoefening van de koninklij ke taak. Dat zouden kunnen zijn be paalde onroerende goederen, juwe len, vaartuigen en andere goederen en waarden, zoals uitkeringen uit Kroondomeinen. Blijft dus dat ge deelte van het privé-vermogen, dat niet functioneel verbonden is aan het koningschap en dat belastbaar is. Veel groter In het rapport-Simons, dat giste ren werd vrijgegeven en dat aan de Staatscommissie-Cals-Donner is voor gelegd, wordt overigens gezegd, dat van de accountant van het Konink lijk Huis, Kraayenhof, voldoende ge gevens zijn gekregen om te conclude ren dat het vermogen van de Ko ningin niet uitzonderlijk groot is. De heer Simons: „Diverse Nederlanders hebben een groter inkomen uit ver mogen." Maar over de grootte van het vermogen wilde hij geen medede ling doen. Iedere hond is een leeuw als luj thuis is. TORRIANO „Hé mam, die hand hebt keer gewassen." Strandweer Ook morgen liggen wij nog aan de rand van de depressie bij West-Schotland. Hierdoor licht onstabiel en een kleine bui enkans, maar ook flinke zonni ge perioden. Frisse zuidwesten wind bij 17 a 18 graden, zeewa ter 16 graden. Vooruitzichten: Langzaam iets stabieler met matig tot goed strandweer. Barometerstand: lieden 10 uur 75.4 cm (1005 millibar), stijgend. Zon en maan 21) Juni: 4.19 - 21.03; 9.35 - 0.01. 23 Juni E.K. M BISTIMFCD ïx:. 'WW®. iftx::'-:! W DE BILT Vanavond nog enkele buien. Morgen overdag zonnige perioden en op da meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige zuidweste lijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. DE BILT Een randstoring die bij een depressie behoort waarvan het centrum in de buurt van Schotland ligt, trok gisteren over ons land en bracht op de meeste plaatsen regen. Deze randstoring strekte zich vanmor gen uit van de Duitse Bocht naar Zuidslavië. Ons land bevindt zich thans in de iets koudere lucht die met e»?i» matige westelijke wind naar ons land gevoerd wordt. Hierin kun nen zich enkele buien ontwikke len waarvan sommige vergezeld gaan van onweer. Inmiddels trekt een storing welke zich nu nog op de Atlan tische Oceaan bevindt, naar het oosten. Deze storing wordt voor afgegaan door een rug van hoge luchtdruk, die morgen over ons land zal liggen. Verwacht wordt dan ook dat er een wisselende bewolking zal zijn maar vrijwel geen neerslag. De wind zal zwak tot matig zijn waarbij de tempe raturen slechts weinig zullen ver schillen van die van vandaag. VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Aantal uren zon: 2 tot 10; Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven nor maal; Max. temp.: omstreeks normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Met nadruk zegt de commissie, dat de belastingvrijdom slechts kan ver vallen als een blijvende oplossing wordt bereikt over de grondwettelij ke uitkeringen aan de Koningin, zo dat slechts in incidentele gevallen een beroep op privé-vermogen zal moeten worden gedaan. Als ook de uilkeringen volgens de wet belast zouden moeten worden, zou dat be drag drie keer zo hoog moeten wor den. Zoals bekend wordt aan de Ko- ningin sinds de jongste wijziging 4.75 miljoen uitgekeerd. De integrale onkostenvergoeding aan leden van het Koninklijk Huis zou de loontrend moeUn volgen, in het algemeen de regeling die geldt voor Kamerleden. Vooi vervolg zie pag 2j 0011 inTilburg DEN HAAG Het algemene alarmnummer 0011 zal voor het eerst worden beproefd in het telefoon district Tilburg. Minister Beernink zal een provisorische installatie van de centrale in het hoofdbureau van politie in Tilburg op 30 juni in ge bruik stellen. Gedurende het proefstadium zal de 0011-centrale zich slechts beperken tot het ontvangen en doorgeven van de ingekomen meldingen. Alle poli- tie-organen, brandweren en ambu lancediensten in het district Tilburg, dat samenvalt met het stadsgewest Tilburg, zullen aan de proefneming deelnemen. Verwacht wordt dat binnenkort voorstellen worden gedaan om ook in het district Breda het nummer 0011 te beproeven. Getuige overleed in rechtszaal AMSTERDAM Een 65-jarige ge tuige die zich gistermiddag bij een strafzaak voor de Amsterdamse rechtbank opwond over een verkla ring van de verdachte, is later in de rechtszaal overleden. Een toevallig op de publieke tribune aanwezige se- mi-arts kon ook met behulp van een zuurstofapparaat de levensgeesten niet meer opwekken. Vofa van GS: (Van een onzer er,slaggevers) Er moet ROTTERDAM een eind komen aan de uitbrei ding van de Rotterdamse haven en industriegebieden. Die uit breiding is ongewenst en onaan vaardbaar. Dat is de mening van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die zij hebben weergegeven in een nota betreffende het streekplan Zuid- Holland-Zuid. GS stellen zich op het standpunt dat er aan de Maasstedelijke drift tot expansie een vaste begrenzing moet worden gesteld, gevat in een geschikt planologisch karakter. Wel zegt het college dat uitbrei ding moet doorgaan als blijkt dat zij onvermijdelijk is. Maar gelijktijdig wordt opgemerkt dat hiervan echter elke schijn van bewijs ontbreekt. „En toe te juichen valt zij ook niet". Voor vervolg zie pagina 5 De Koningin heeft haar tweedaags bezoek aan het noorden van Noord- Holland afgesloten met een tocht naar het eiland Texel. Enkele bewoners van het eiland droegen de oude dracht van Texel. Maar cle moderne tijd verloochende zich niet en kwam toch even om het hoekje gluren, toen deze heer in archaïsch kostuum zich van een moderne camera bediende Geruchten in Washington WASHINGTON Wellicht zullen nog 25.000 Amerikaanse mili- j tairen uit Vietnam worden teruggetrokken. Dit bericht circuleerde in kringen die in nauw contact staan met het Pentagon. Het kwam na de gematigde reactie van Noord-Vietnam op het besluit van presi dent Nixon 25.000 man uit Vietnam terug te halen. Koop 'm en win II. 1.000.- Men acht het niet uitgesloten dat nog voor het einde van dit jaar de Amerikaanse troepenmacht met 70.000 man /.al worden verminderd. Er zouden dan nog ongeveer 470.000 Amerikanen in Vietnam overblijven. Het aantal militairen dat zou worden teruggetrokken, zou echter afhanke lijk zijn van de houding van Noord-Vietnam, zowel op militair ge bied als aan de eonferentictafel in Parijs. De voormalige Amerikaanse mi nister van defensie, Clark Clifford, heeft voorgesteld alle Amerikaanse landstrijdkrachten voor 1970 uit Viet nam terug te trekken. In een artikel in het tijdschrift Foreign Affairs schrijft hij dat Amerika niet mag verwachten nog iets met militaire macht in Vietnam te kunnen berei ken. Intussen zijn in Saigon vier leden van een nieuwe oppositiegroep van Aanstaande zaterdag 21 juni viert Nederlands oudste bewoonster, Beppe Pruiksma uit IJlsl, haar 108ste verjaardag. Mevrouw Pruiksma heeft zich voor deze gedenkwaardige dag voor haat en vele anderen nu i al in feesttooi gestoken. Met een Friese muts op het hoofd kijkt zij nu al uit naar de zaterdag. Actie bakkers uitgesteld GOES - De broodblokkade van en kele honderden bakkers in zuid-west-Nederland, die vandaag zou beginnen is uitgesteld. De bak kers hebben reden om aan te nemen dat de minister van economische za ken een minimum-broodprijs over weegt. Vanavond zullen zij zich in Goes beraden over eventueel te ne men stappen als de minimumprijs volgende week nog niet is afgekon digd. De actie van de bakkers was ge richt tegen enkele grootwinkelbedrij ven en tientallen filialen in Zeeland en Noord-Brabant die brood verkoch ten voor minder dan vijftig cent. Ook in andere delen van het land, o.a. Overijssel, schijnt een broodoor log op komst te zijn. MÖNCHEN Bij Wildfleeken in Beieren is gisteren een hefschroef- vliegtuig van de Amerikaanse strijd krachten neergestort. Een soldaat kwam om het leven en elf werden gewond. Aan boord bevonden zich 13 militairen. intellectuelen, die streeft naar de vorming van een ..regering van ver zoening". gearresteerd. Vijf andere leden van de groep hebben bevel ge kregen vandaag voor een ondervra ging bij de politie te verschijnen Kennedy's meest btvvondèrd NEW YORK Een Amerikaans rooms-katholiek blad. de Saint An thony Messenger, heeft een onderzoek ingesteld onder jonge rooms-katho- lieke academici in de Verenigde Sta ten over de personen, die zij het meest bewonderen. De antwoorden leverden het vol gende resultaat op: 1. John Kennedy. 2. Robert Kennedy. 3. Martin Luther King. 4. Paus Johannes XXIII. 5. Je zus Christus. Churchill kreeg de achtste plaats en president Nixon de tiende. Klachtendienst bezorging 18 00—19.00 uur li Monarchie Tl ET is (le gewoonste zaak van de wereld, dal uit de sehakist dus door het volk geld op tafel ge legd moet worden voor een goede functionering van de staatsvorm waarop wij nog steeds prijs stellen: de constitutionele monarchie. Dat daarbij de historisch gegroeide belastingvrijdom, die in het verleden zin had. in onze t(jd onderwerp van discussie is geworden, is begrijpelijk, waar anderzijds van het volk ge vraagd wordt, alle kosten verbonden aan de uitoefening van het koning schap, op te brengen. Dan gaat het punt spelen dat het Huis van Oranje over een privé-vermogen beschikt, dat ais alle Nederlandse vermogens belast moet worden door inkomsten- en vermogensbelasting. Maar ook dan nog blijkt, dat geen waterdichte regeling is te treffen. Zelfs bij volledige onkostenvergoeding zal soms een beroep op het privé- vermogen gedaan moeten worden. Een privé-vermogen dat reeds sterk geslonken is om een goede ambtsver vulling mogelijk te maken. Het is goed dat in een nu gepubli ceerd rapport er nog eens de aan dacht op gevestigd is dat sprookjes over fabelachtige rijkdommen goed zijn voor sommige buitenlandse bla den en voor mensen die het constitu tionele koningschap in diserediet wil len brengen. Nuchter J^E gemakkelijkste weg zou zijn ge weest: handhaaf de belasting vrijdom over de hele linie. Het gevaar dat een volledige onkostenvergoeding in dat geval op verzet van een deel van het Nederlandse volk zou stuiten, was niet denkbeeldig. Wanneer in deze tijd belastingvrij dom niet juist meer geacht wordt, kunnen wij het eens zyn met de ad viescommissie. dat de grens pas daar getrokken wordt waar het bescheiden privé-Icven van het Koninklijke fa milie begint. Aan de privé-kant van de grens is de Koningin als iedereen belasting plichtig. Maar en dat moet wel met nadruk worden gezegd zodra door onvoorziene uitgaven, die voortvloeien uit de monarchie het privé-bezit toch aangesproken moet worden, kan een beroep gedaan worden op aftrek we gens buitengewone lasten. Welke regering zal niet gelukkig zijn als deze kosten op andere wijze wor den gefinancierd dan door de indie ning van een suppletoirc begroting. Men kan zelfs een regering voorstel len die zou aarzelen een aanvullende begroting in te dienen. Hoe dan ook, men kan er lang over discussiëren en er zijn nog wel pun ten die duidelijker geformuleerd moe ten worden, het belangrijkste is dat de voorstellen van de commissic- Sirnons ertoe bijdragen deze zaak nuchter te bezien en uil een sfeer te halen waarin kreten over sportauto's en het „mooi weer spelen van onze eenten" het winnen. -^T^tgeeft u vleugels j "totaal vlo, 3 f™ f 45 A v -r, F.uropoort) A (boven hovens en t R Deltagebied of woonplaat. (boven type t vlucht van totaal vJoot 3 pers-, i 02'50 3 pers-, f 150. - vliegen over Om moeilijkheden met de indeling te voorkomen is het nodig dot u n vlocht opgeeft. Het is ook veel gezelliger: U komt ol'ijd bij elkaar te zitten ACTIVISTEN BEZETTEN PROVISORIUM (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Een groep van ongeveer zestig activisten onder de VU-studenten is gis termiddag, nadat hun de toe gang tot de bestuurskamers was ontzegd waarbij enig handge meen ontstond, een raam van het provisorium aan de De Boe lelaan binnengeklommen om een zg. sit-in te houden. In de hal van het gebouw zijn drie eisen geformuleerd, die curato ren en directeuren in de vorm van een ultimatum hebben be reikt. Dit ultimatum loopt vanmiddag om drie uur af. Met enkele bussen en gewapend met spandoeken gingen studenten vandaag naar de VU-dag in Assen om daar vanmiddag het ant woord te vernemen. Valt dit negatief uit dan worden „harde acties" in het vooruitzicht gesteld. De aanleiding tot deze protestde monstratie, die geleid werd door de voorzitter van de Studentenraad aan de VU (SRVU), Gerrit van der Wal, was de mededeling in het pas ver schenen universiteitsblad Ad Valvas, dat curatoren en directeuren een „overlegorgaan" in het leven willen roepen. Dit zou dc structurering van de universiteit moeten bestuderen. Autoritair De protesterende studenten achten dit een autoritaire maatregel en een ontkenning van het besluit op de uni versiteitsvergadering van 19 mei, waar dezelfde taak was toebedeeld aan een stuurgroep. Daarin zouden curatoren en direc teuren nu geen afvaardiging meer willen hebben, maar een der studen ten die juist een onderhoud met de secretaris van het college van curato ren. dr. J. D. Dengerink, had gehad, verklaarde aan de verzamelde sit- inners, dat men inmiddels op dit be sluit zou zijn teruggekomen. Omstreeks drie uur verzamelden de jongelui zich voor de ingang van het provisorium. Zij werden door Gerrit van der Wal per megafoon uitgenodigd de bestuurskamers te be zetten. In optocht wandelden de demon stranten ongehinderd het gebouw bin nen om in de kantine even halt te houden, waar de megafoon toeterde, dat de „collectieve bezetting" thans een feit was. (Zie verder pag. 9.) HOE EN WAT? Deze KWARTET-rondvluchten (alleen op woensdogen en zaterdogen) worden georganiseerd vonuil luchthoven RoHerdom en zijn alléén voor KWARTET-obonnees Er wordt gevlogen me) ervaren verkeersvliegers, die geen dolle slunfs uilholen moor u in een modern, comfortabel vliegtuig loten genieten van deze fascinerende ervoring. Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter beschikking, vanwoar men het of- en aanvliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtinge over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht word) u als herinnering een Oorkonde overhandigd Uiterlijk twee dagen voor u aan de beurt bent krijg) u de instapkaort thuis

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1