ritiek en waardering voor »eleid van minister Klompé Mozarts opera in een feestelijke aankleding Strawinsky voor lege banken Studenten Utreelit bezetting Blad Officier van justitie is net juffrouw ooievaar Pick«mck in strofen Kunstenaars stellen eisen „COSI FAN TUTTE" IN STIJGENDE EIJN Kiesinger: geen erkenning van DDR MOEITE VU-studenten Nieuw proces om brand Rijksdag N abeschouwing BEZETSTER VAN MAAGDENHUIS: WOENSDAG 18 JUNI 1969 Een pick-nick als onderdeel van de solidariteitsactie van kunstenaars en studenten. Gistermiddag is zo'n gezellig bijeeenkomstje gehouden voor de ingang van het paleis van justitie in de Lange Leidsedwarsstraat te Amsterdam. Onder leiding van enkele „muzikanten' werden enkele vaderlandseliederen in de trant van het bekende Wij gaan door met de strijd en De bergen op, de dalen af ten gehore gebracht. SCHEVENINGEN In het kader van het Holland Festival gaf het Radio Kamerorkest on der leiding van Roelof Krol gisteravond in de Kurzaal een Strawinsky-concert. Ondanks het interessante pro gramma was slechts een bedroe vend gering aantal mensen komen opdagen. De leden van het Kamerorkest brachten on danks het grote kale podium en de lege zaal toch nog goede prestaties. Dat het concert toch nog een grote indruk heeft gemaakt, is in de eerste plaats aan de indringende strakke directie van Roelof Krol te danken. Met name de ritmische accenten en de vele metrische ver schillen werden nauwgezet gereali seerd en verleenden de muziek een duidelijk reliëf. Het belangrijkste werk deze avond „Abraham en Isaac", door Strawins ky op 81-jarige leeftijd in 1963 gecomponeerd, werd geheel door de stralende stem van de bariton Meinard Kraak, die als zang-decla mator deze tekst uit Genesis ver tolkte, gedragen. Vóór de pouze maakten drie ly rische Japanse verzen, uitstekend gezongen door de Japanse sopraan Emiko Liyama. indruk door hun vederlichte lyriek. Mooi en on grijpbaar. hadden ze iets weg van I de onbeweeglijke Japanse penteke ningen. Strawinsky's „Ragtime" maakte 1 zo'n indruk, dat het gedeeltelijk I moest worden herhaald. Het concertinio voor viool en cello, tegen een achtergrond van tien blazers, deed denken aan 1' Histoire du soldat, maar dan in een wat mindere versie. Het ..Dum barton Oaks" concert ten slotte be hoort tot de meest gemakkelijk in het gehoor liggende muziek van Strawinsky. De beweeglijke en prettige manier waarop het ge speeld werd maakte het aanhoren extra plezierig. E. J. B. I (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Veel waarde- ing voor haar beleid, zowel van Ie regeringspartijen als van de ippositie. Maar ook veel kritiek ip de financiële (on) mogelijk heden van het cultuurbeleid. Dat was de tendens van de alge mene beschouwingen in de Eer ste Kamer over de begroting van minister Klompé van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. „Ondanks alle goede bedoelingen dijkt overduidelijk de vormloosheid ;n onmacht van het cultuurbeleid". UTRECHT De Utrechtse studen ten zullen zich vanavond tijdens een grote Universiteitsvergadering in het Academiegebouw aan het Domplein uitspreken over een mogelijke bezet ting van de Rijksuniversiteit. Deze vergadering komt in de plaats van de bijeenkomst van de Senaat, die olgens dc rector magnificus, prof. dr. J. Lanjaouw, is uitgesteld. ..omdat de houding van dc Utrechtse studen- lenfaculteiten (USF) het recht van vrije vergadering wezenlijk heeft aan getast." Hij grondt deze uitspraak op een resolutie die de USF eergisteravond aannam en waarin wordt geëist dat ie senaatsvergadering van vanavond openbaar moest zijn. Zo niet, dan zou de Universiteit worden bezet. De stu denten eisten voorts dat ieder spreek recht zou hebben en dat niet op de agenda voorkomende punten zouden korden behandeld. De rector magnificus en de se la tus contractus hebben ten slotte de gehele vergadering afgelast toen lij vernamen dat de studenten zich desnoods ongevraagd toegang tot de bijeenkomst zouden verschaffen. Voor de Universiteitsvergadering an vanavond heeft de USF alle gele dingen van de Universiteit uitgeno digd inclusief de leden van de Se naat. kritiseerde mr. G. J. P. Cammelbeeck (soc.) en hij verweet zowel overheid atë particulier initiatief schuldig te i zijn aan die onmacht. Er moet een kunstnota komen met een grondwetsartikel en met de fi nanciële konsekwenties. Komt die nota er niet. dan zal de onrust zoals die zich bij de bezettingvan dc Naehtwachtzaal heeft gemani festeerd. snel toenemen. Overigens verweet mr. Cammel beeck de bewindsvrouwe niets: zij I pakt veel aan en daar heeft de PvdA I veel lof voor. De vier regeringspartijen hadden ook wel kritiek, maar schaarden zich allen achter het optreden van de mi nister bij de bezetting van het Rijksmuseum: niemand heeft het recht haar te commanderen. „Geanimeerd" Mevrouw Van Ommeren-Avink (comm.) vond dat de minister de kunstenaars niet zo moet „kapitte len". ,.U had naar het Rijksmuseum moeten gaan. Het had een geani meerde nacht kunnen worden." Senator Boetes (pac.soc.) confor meerde zich geheel met de eisen van de kunstenaars. En dat bleek niet j alleen uit zijn veelkleurige blouse, maar vooral uit het lijstje eisen, dat hij namens de kunstenaars op het bureau van de minister deponeerde. Belangrijkste eis: een beleid voor en door kunstenaars, en wat dat in- I houdt blijkt uit het volgende: Expositie een apart ministerie voor Cultuur - bouwvolume alle manifestatieruimten l - beschikbaar stellen culturele centra en collectieve werkplaatsen mèt ou tillage - subsidie voor alle onkosten bij expositie in Nederland - subsidie voor transport- en verzeke ringskosten bij exposities in het bui tenland - tegemoetkoming reis- en I verblijfkosten - vrijstelling in- en uitvoerrechten voor levende kunste naars - betere culturele attaché's in het buitenlarid (desnoods kunste naars) - percentage-regeling over- i heidsgebouwen verhogen tot acht procent - afschaffing BTW voor beel- j dende kunstenaars - een stem van de kunstenaar bij ruimtelijke ordening, stedebouw. schoonheidscommissies en landschapsarchitectuur - verruiming reisbeurzen en verhoging daarvan - onderhoud gezin als vader-kunste- naar op reis is. Mondriaan fonds Andere eisen zijn: geen enkele i schouwburg, concertzaal of museum mag zonder toestemming van de kunstenaars worden afgebroken - op richting Mondriaanfonds voor aanko- pen van werken van Nederlandse i kunstenaars en instelling van een cultuurtuchtcollege (geen enkele bur- i gemeester mag pornografie of to neelstuk verbieden,anders voor dit college), De heer Lctschcrt (kath.v.) vroeg om een nota over de kunste- j naarswensen, prof. dr. Van Hulst (ch) i laakte de Nederlandse mentaliteit (niet op vakantie in Portugal, maar i wel niet z'n allen naar de cupfinalc j in Madrid) en de heer Van Eetcn (ar) j pleitte voor coördinatie van subsidie regelingen tussen de departementen. BONN De AVestduitse bondskan selier Aicsinger blijft gekant tegen een volkenrechtelijke erkenning van Oost-Dui'sland. Erkenning van dc DDR door andere landen zal als een onvriendelijke daad worden be schouwd waarvoor in voorkomende gevallen een passend politiek ant woord zal worden gegeven. Kiesinger zei dit gisteren in zijn jaarlijkse regeringsboodschap. afge legd ter gelegenheid van dé herden king van de opstand in Oost-Berlijn op 17 juni 1953. AMSTERDAM De inleiding van Mozarts opera Cosi fan tutte deed vrezen, dat men andermaal werd geconfronteerd met een festival-voorstelling op teleurstellend niveau. Deze presentatie, onder auspiciën van de Holland Festival Opera, stond onder leiding van de Schotse dirigent Alexander Gibson, oudleerling van Marke- vitch en Paul van Kempen en dirigent van o.a. de Sadlers Wells Opera die gisteravond in de (niet uitverkochte) Stadsschouwburg moest werken .met het Nederlands Kamerorkest. Geen opera-begeleidingsapparaat bij uitstek, hetgeen men in de ouverture en de eerste scène duidelijk demonstreerde. Gibson nam het tempo gejaagd, waardoor het orkest slecht ging spelen. akte bijvoorbeeld nam hij veel te snel en te zwaar, waardoor het ge heel uit de toon viel. Het terzet van Alfonso en beide dames daar entegen werd prachtig gespeeld en gezongen. Dat brengt ons op de vocale prestaties. VOCALISTEN Zonder chauvinisme kan men zeggen, dat de enige Nederlandse vocalist in deze bezettin e. Peter v. d. Bilt. zich voortreffelijk van zijn taak als Guglielmo heeft ge kweten. Zang en spel waren van uitstekende kwaliteit en als geheel was sorake van een opvallende prestatie. Bleekjes stak Laios Kozma hier bij af. een lichte tenor die zijn keuze niet geheel waar kon maken. Dorabella werd vertolkt door Mar- gheraita Rinaldi. een sopraan met een geringe laagte, die in de aan vang nauwelijks te horen was en terughoudend speelde. Zij wist zich in de loop van de voorstelling te herstellen en boekte daarna meer dere welluidende prestaties op haar naam. De Alfonso-partij kreeg on in drukwekkende wüze gestalte door Alfredo Giacomotti. een zanger met nnvnllend.® kwr»l!tèl*«*n. St°r van d°ze avond was Julia Hamari. Vocaal wist zii door haar snan- ningsvolle stem bijzonder te boeien; van hoog tot laag ..zit" deze stem. Haar snel was ko«tel"k, speels en ondeugend, al dient zij voorzichtig te z»in met te veel maniertjes die st""»otien worden. Het snel van CMharina Gaver als Desn'na be-/nt on<«-etw"feld charme, vocaal werkte zii zich wat moei zaam door haar partij been. Al geeft deze voorstelling geen Dirigent Gibson réden tot gejuich zonder voorbe- l houd, de positieve kwaliteiten kun nen aanleiding voldoende zijn een van de volgende voorstellingen bij 1 tc wonen: Amsterdam 2 en 6 juli. j Rotterdam (Rott. Schouwburg) 20 juni en Den Haag (Kon. Schouw- burg) 22 juni en 4 juli. ADR. HAGER. Allengs kwam men beter op dreef en zo groeide langzaamaan een i voorstelling waar men met genoe gen naar keek en luisterde. Inder daad in de eerste plaats naar keek. Vlado Habunek en Harry Wieh. die respectievelijk tekenen voor regie en decors/kostuums, hebben deze Cosi fan tutte wel tot iets bij zonders gemaakt. De regie was spits, humorvol, vol verfijnde grap jes en charmante gebaren, waarbij men nimmer verviel in de klucht, in het uitbuiten van dolle situaties. Het decor kreeg bij de opening te recht een open doekje. Het Nederlands Kamerkoor moest niet alleen zingen (dat is de dames en heren wel toevertrouwd) doch ook de decors verwisselen, en zelfs dat werd beloond met applaus. De japonnen, in het bijzonder de zachtgele jap.on van Dorabella, wa-, ren e-ii lust voor het oog. En wat kreeg het oor deze avond? Dirigent Gibson had moeite óp I ware Mozartgeest met charme en spiritualiteit te verwezenlijken. Na 1 Lucas Vis en Lorin Maazel bewees I hij hoe moeilijk het is Mozart te vertolken. Het slot van de eerste Rozen! Nu binnen ieders bereik. Een feestelijke bloem. Om uzelf en anderen mee te verrassen. Vooral nn ze zó gevarieerd voorbanden zijn. Neem vaker een bloemetje mee! TV aan de muur De beeldbuis blijft een lelijke blikvanger in de huiskamer, overdag een leeg, starend oog dat soms als een hinderlijke spiegel werkt. In Japan is men nu op het idee gekomen, een plat toestel zonder buizen te produceren, zo dat de TV aan de muur kan worden gehangen. Zo'n plat toestel was al lang een droom van de in dustrie en die wordt nu werkelijkheid, dank zij „electro-luminesccntie". Geen buis meer, die het beeld (nu nog) tevoor schijn brengt. Vraag niet waar u het kunt kopen: nog even geduld. De muur-tv is nog in ontwik keling en zal op de EXPO 1970 in Osaka officieel ten doop worden gehouden. Het. beeld is nog niet zo scherp als van de „norma le" TV, maar de kinder ziekten hoopt men bin nenkort te boven te zijn. Binnen drié of vier jaar verwacht men de kijkkast in de winkel. Lepeltje Het Engelse Ministerie van Gezondheid hield zich bezig met de grootte van een theelepeltje. Dat is namelijk een bekende nprm, om medicijnen in te nemen. Gevolg: de Britten krijgen bij hun apotheker nu samen met de medica menten een plastic lepel tje dat afgestreken precies één cm3 van het voor geschreven geneesmiddel bevat Accessoires Wilt u een effen wit schoentje eens een ander gezicht geven? Probeer dan eens in een goede schoenenzaak om een le deren schoenstrik te be machtigen, ze zijn er in prijzen van zes tot onge veer tien gulden. Een wit pumpje krijgt door een blauw strikje met rode noppen een vrolijk accent. Voor beige zijn er bruine rozetten, voor een tikje romantiek zorgt het witte strikje met pareltjes. Ze worden bevestigd met een soort clip, net zoals uw oorbel. Geschikt voor al le effen schoentjes. Shawltjes zijn „in", fleur er een effen jumper of eenvoudig japonnetje mee op. Garneershawltjes in allerleit tinten en pa tronen. voorzien van een koper ringetje of clipje om het uiteinde vast te zetten, voor omstreeks zes gulden de uwe. in zaken voor damesmodeartikelen. Daar zijn ook de knopen met kettinkjes, die aan Zeeuwse knoppen doen denken, te kust en te keur. Ze worden ter hoog te van dc taille aange bracht op een effen japon. Tenslotte vindt u in zo'n zaak staflex, instrijkbare tussenvoering die u op de verkeerde kant van de stof strijkt, met de kleef- kant onder. U knipt de voering eerst in model, met een lauwe strijkbout voorzichtig aandrukken, zodat er geen lelijke rim peltjes in de voeringstof komen. Heel prettig spul ter versteviging van kra gen, overslagen, wat slap uitgevallen terlenka re genmantels; geschikt voor wol, jersey, katoen, ter lenka. Verkrijgbaar in een breedte van 90 cm, u telt er 6.50 voor neer. Gezien In kledingmagazijn: spijkerbroek die bijna wit was, aan het hangertje hing ook: een set viltstif ten. Dc mantalon was ver lucht met allerlei fel ge kleurde decoraties. De (Amerikaanse) fabrikant zegt erbij: niet de binnen zijde van de pijpen ver ven. heb je kans dat hel motief overdrukt. Op diverse plaatsen: een bungalow, waarvan de bewoners oude wagen wielen plaatsen naast het oprijhek, groen-wit ge verfd, héél decoratief! Gooi ze dus niet weg, die hou ten wielen. Zonnebril met aan weerszijden kettinkjes. aan het uiteinde waarvan stevige hanger is be vestigd. De hanger gaat jver het oor en is zo -.waar, dat .zelfs bij het 'ooroverbukken de zonne- •ril keurig op de neus ge plant blijft. De hangers komen speels achter het oor, als een soort oorbel, tevoorschijn. Verveelt dit nieuwtje, dan kan de opti cien ook normale „veren" aan de bril plaatsen. Speels idee! Maak hef zelf Mocassins zijn prettig bij watersport, in caravan of tent, of tijdens een lange (vakantie)-rit. Neef-Sport brengt een bouwpakket van rundle deren moccasins met bin nenzolen. Voor de lieve jeugd gaat u dat 20,20, voor dames- en herenma- ten 24,95 en met buiten zolen 27,90 kosten. Op kampeervakantie met bedplassende kinde ren? Leg tussen dc slaap zak en matras een lap grondzeil, dat camoufleert het euvel voor de buren en later hebt u er een aardige vloerbedekking aan bij de ingang of in dc keukenhoek. Sandaal of laars? Zij zet haar beste been tje voor in „doublecros- sers", schoeisel dat geïnspireerd is op het oude Rome. Het materiaal van deze summerbootee is leer, evenals het rokje met hesje, zodat de total look volmaakt is. Het ont werp is van Mary Quant, u weet wel; dat Engelse vrouwtje, dat progressieve mode lanceert en daar een geweldig (kas)succes mee oogst. Haar handelsmerk is het gestyleerde bloeme tje. Timtur vervaardigt dit jeugdig schoeisel, dat het midden houdt tussen sandaal en laars. U telt ei ƒ39,90 voor neer. Timtuf maakt het in ons land. Laat u de kinderen a- part slapen in een eigen tentje? Geef ze een fietsbel mee. kunnen ze alarm slaan als ze u nodig hebben. (Vervolg van pag. I) De studenten, die zeer verontwaar digd zijn over deze gang van zaken, willen op hun „sit in" voorstellen een ultimatum aan curatoren en directeu ren të stellen. Daarin zouden zij voor morgenmiddag (donderdag) de ver klaring eisen, dat curatoren en direc teuren zich alsnog zullen houden aan de op de laatste universiteitsvergade ring genomen besluiten. Naar Assen Mocht aan deze eis niet worden vol daan, dan willen de studenten op de VU-dag van morgen in Assen tot ver dere acties overgaan. Over het overlegorgaan delen cura toren en directeuren in een rond schrijven mede dat zij op korte ter mijn met een voorstel zullen komen „tot het formeren van dit voorlopige orgaan, waarin wij ons gezamenlijk kunnen bezinnen op de herstructure ring van bestuur en organisatie der Vrije Universiteit". In het overlegorgaan, aldus het schrijven, zal reeds een aanvang ge maakt worden met de uitvoering van de medezeggenschapsprocedure. Bij 'aanvaarding van dit orgaan zullen ook de uitkomsten van de opiniepei ling van belang zijn voor de ter zake te houden verkiezingen. (Zoals gemeld bestaan niet alleen bij studenten -maar ook bij tal van mensen uit de wetenschappelijke staf grote bezwaren tegen de opzet van deze peiling, die eenzijdig en onduide lijk is genoemd Red.) NEW YORK Markus van der Lubbe heeft de Amerikaanse jurist I dr. Robert Kempner, die tijdens de Neurenbergse processen tegen oor logsmisdadigers als plaatsvervangend Amerikaans hoofdaanklager optrad, verzocht een nieuw Rijksdag brand-proces te beginnen om de naam van zijn broer Marinus te zui veren. Volgens velen is de brand in de Rijksdag door de Nazi's zelf aan- i gestoken. Dr. Kempner heeft meegedeeld dat hij nog dit jaar een verzoek om een nieuw proces bij het Westduitse hooggerechtshof in Karlsruhe zal in dienen. Hij is ook van plan belonin gen uit te loven voor inlichtingen. De Amerikaanse jurist heeft kort na de oorlog de Nazi-leider Hermann Goering over de Rijksdagbrand on dervraagd. Ex-president de Gaulle heeft giste ren een bezoek gebracht aan de Ierse hoofdstad Dublin, waar hij met de Ierse president De Valera (rechts) luellicht de recente verkiezingsslag in Frankrijk bespreekt. Beide heren vermaken zich opperbest in de ttiin van de presidentiële residentie. AMSTERDAM De Amster damse politierechter veroordeel de gisteren de studente Wietske G. Miedema (22). woordvoer ster van de bezetters van het Maagdenhuis, conform de eis tot een boete van 200 gulden en een week voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Wietske, die behoorde tot de actie groep De loze kreet, vond de bezet ting een gerechtvaardigd pressiemid del om een ondemocratische struc tuur te breken. Twee keer had zij het gebouw met een paar anderen verla ten voor onderhandelingen met rec tor magnificus Belinfante en presi dent-curator burgemeester Samkal- den. Woensdag 21 mei was zij eruit gesleept door de politie. Het proces noemde zij een aanflui ting, zowel naar inhoud als vorm. „Het lijkt wel op de televisie om zeven uur met de officier van justitie als de kakelende juffrouw Ooievaar en de politierechter als Zoef de Haas", zo zei ze ter rechtszitting, het geen een 'uid applaus ontlokte van de oublieke tribune. „U moet zich een beetje matigen", zei de politierechter. De 20-jarige siudente van de soci - ale academie, Yvonne J. van Leeu wen. werd veroordeeld tot een boete j van 50 gulden. Yvonne vroeg schul- j digverklaring zonder strafoplegging. Zij had van de docenten opdracht gekregen om naar het Maagdenhuis te gaan om te observeren, rapporte ren en te analyseren. De politierechter merkte op dat zij bij haar observatie tc ver was ge gaan. Officier van justitie, mr. Van i Renesse. vond dat de studente een wat te goede leerlinge was geweest die te sterke richtlijnen had opge volgd. Het bestuur van de afdeling Amsterdam van D'66 heeft in een verklaring een dringend beroep ge daan op de overheid om de processen inzake de Maagdenhuis-affaire in de ze vorm stop te zetten. Uiteraard dient de bezetting aan de wet ge toetst te worden, maar, waarom heeft het OM de bezetters zo massaal ge dagvaard? Was het niet veel verstandiger ge weest deze zaak, in een beperkt aan tal „proefprocessen" tot voor de hoogste instantie te brengen en daar- j pa gijn beleid opnieuw te bepalen. Waarom heeft het OM deze zaak j voor de steeds meer in opspraak ko mende figuur van de politierechter gebracht en niet voor de meervoudi ge kamer, die door haar werkwijze j een veel groter vertrouwen inboe zemt, zo vraagt het bestuur zich af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9