anders dan andere BRANDSTICHTINGEN NIET GEORGANISEERD' krant van FORMAAT tfSÊk Gouden medaille voor Dubcek J; n 3 m ïi 25 stuks 1.75 Lof Nederlandse mariniers In Moskou is een dans Minimum broodprijs in juli? alles goed en wel Vliegtuig met 100 Bij oma op schoot Cuba mensen naar wagenziek? Debré naar buitenlandse zaken? Uitvoer steeg ruim 14 pet 5 WOENSDAG 18 JUNI 1969 caballero Toneelspeler en TV-acteur Wies Andersen Minister van justitie Isa brengt in dc Staten van de Nederlandse Antillen een gedetailleerd verslag uit over de ongere geldheden op 30 mei in Willemstad. EDE Twee uit Assen afkom stige sergeants zijn bij een oefening in Ede ernstig gewond geraakt toen een mitrailleumabootser met losse munitie te vroeg ontplofte. Een van de militairen moet waarschijnlijk een oog missen, de ander raakte twee vingers kwijt. De soldaten zijn opge nomen in het streekziekenhuis in Bennekom. In Moskou is een balletconcours aan de gang, waar naast Russi sche sterren ook andere ballet groepen mogen excelleren. De vier Nederlandse deelnemers aan het concours hebben de eerste ronde met succes doorstaan en als welkom intermezzo maakten zij in gezelschap met collegae uit Amerika en Cuba een rondrit door de Russische hoofdstad. Geheel rechts en tweede van rechts op de voorgrond resp. Olga de Haas en Hélène Pex, met daarachter Simon Andrê en Sylvester Campbell (rechts). WILLEMSTAD Minister van justitie Isa heeft gisteren in de Staten van de Nederlandse Antillen (parlement) namens de Antil liaanse regering een gedetailleerd verslag uitgebracht over de on geregeldheden op 30 mei in Willemstad. Het onderzoek naar de achtergronden van de gebeurtenissen is nog in volle gang, maar nu al kan worden gezegd, dat er, althans voor wat betreft de brandstichtingen, van een georganiseerd geheel geen sprake kan zijn. Uiteraard wordt aan dit aspekt in het landsbelang byzondere aandacht geschonken, aldus minister Isa. Dc minister benadrukte dat het verzoek om Nederlandse mariniers noodzakelijk was. omdat de politie die ook tegelijk brandweer is, de si tuatie niet aan kon. Op 9 juni werd de militaire bijstand beëindigd. Minister Isa zei, dat de commissa ris een voortreffelijke samenwer king heeft ondervonden van de com mandant zeemacht Nederlandse An tillen en de commandant van net korps mariniers. De betrokken mili tairen hebben hun zware en uitput tende dienst op voorbeeldige wijze verricht en zijn, waar nodig, krachiig en doortastend, doch steeds hoogst gedisciplineerd en met grote zelfbe heersing opgetreden. De bewindsman benadrukte dat de militairen de instructie hadden gekre gen alleen .in noodzakelijke gevallen te schieten. Zonder militaire bijstand stond de politie voor een onmogelijke taak, aldus minister Isa. Vernielingen Bij de ernstige ongeregeldheden in de omgeving van Berg Altena vielen twee doden. Er werden 22 politieamb tenaren gewond. Overige gewonden: 57; totaal aantal gewonden 79. 43 han delszaken waren afgebrand, 10 an dere gebouwen ondergingen hetzelf de lot. Er werden circa 100 winkels vernield en geplunderd: op de wegen werden in totaal ca. 30 auto's ver nield. Er zijn in totaal 322 arrestaties verricht, onder wie veertien vrou wen. De laatste tijd wordt nog al eens over Esperanto geschreven, de taal die steeds actueler wordt naarmate de wereld „kleiner" wordt en de commu- re| nicatie moeilijker door de vele natio nale talen. Het is ondoenlijk al deze talen te leren, terwijl het bezoeken van vele landen steeds gemakkelij kei- wordt. De internationale taal Esperanto is dan ook de oplossing. Enige tijd gele-i den werd er in Leiden een Esperan-| to-weekend geho.uden, waarvoor ook belangstelling werd getoond door del burgemeester, enige wethouders en talj mensen uit de onderwijswereld. In gesprekken met niet-Esperantisten blijkt steeds weer hun verwondering als men over de Esperanto-literatuur spreekt. Nauwelijks realiseert men' zich dat er een uitgebreide literatuur in deze taal bestaat. Zowel gedichtenbundels van hoog1 niveau, als vele romans, novellen, ver halen, geschiedkundige en religieuze 51 werken, terwijl alle literaire meester- n9 werken (van Homerus, Dante, Goethe, Tolstoi, Shakespeare tot Sartre toe) in het Esperanto vertaald zijn. Het is dan ook jammer dat door de publiciteitsmedia hierover zo weinig 13 wordt geschreven en gesproken. Zo kreeg een openbare les over Esperanto aan de Amsterdamse universiteit nau- welijks aandacht. Bij haar toelating als privaatdocente in Esperanto aan deze universiteit hield mej. dra. A. J. Middelkoop, lerares oude talen te Hil versum, een rede over het humo- ie<f "stische element in de Esperanlolile- Id ratuur. Zij vestigde er de aandacht opl dat bij vertalingen in Esperanto de oorspronkelijke humor, woordspelin-1 enj gen. spot, satire enz. niet verloren gaan. Dra. Middelkoop zet met deze toela ting het werk voort van de overleden lector in de Romaanse letteren en in Esperanto, mr. ds. S. Pragano. De Leidse studenten-Esperantisten hopen, dat ook aan hun universiteit spoedig i een privaatdocentschap in Esperanto zal worden gecreëerd. De schat aan Esperanto-literatuur rechtvaardigt I volledig het bestuderen van deze in-! ternationale taal. Leiden J. T. Koopman»-Schotanus DEN' HAAG Het productschap voor granen, zaden en peulvruchten verwacht tijdens de bestuursvergade ring op 3 juli een minimumbroodprijs te kunnen vaststellen. Nog deze week verwacht men een brief van de mi nister van economische zaken waarin deze bevoegdheid aan het pro ductschap wordt toegekend. De landbouwwet en de prijzenwet laten niet toe dat de regering zelf een minimumprijs vaststelt. De Neder landse bakkerijstichting denkt dat het productschap de minimumbrood prijs op ongeveer 73 cent zal stellen. Eerdere pogingen van het pro ductschap om tot vaststelling van een minimumprijs te komen mislukten, omdat de regering en de bakkers het niet eens konden worden over de hoogte van de minimumprijs. Bij het productschap hoopt men nu dat de regering in de brief een prijs zal noemen. Dit laatste werd in Den Haag echter niet verwacht. Met de minimumbroodprijs in het vooruitzicht lijkt de actie, die de heer Den Bleker uit Etten-Leur mor gen met 250 Zeeuwse en Westnoord- brabantse bakkers tegen de stuntprij zen had willen ondernemen, afge wend. Toen berichten binnenkwamen dat gebouwen werden vernield en geplun derd en toen bleek dat de politie de situatie niet meer de baas was, werd pas om militaire bijstand gevraagd, aldus minister Isa. Het instellen van de avondklok heeft er vooral toe bijgedragen dat de rust spoedig terugkeerde. Paniek voorkomen De radiostations werden beperkin gen opgelegd alleen om paniek te voorkomen. Want, naast officiële be kendmakingen en berichten, werden geregeld ongecontroleerde geruchten omgeroepen, welke ertoe leidden, dat er een paniekstemming in de hand werd gewerkt, zo rapporteerde minis ter Isa. De Antilliaanse minister van econo mische en sociale zaken Bikker, ont kende nogmaals met nadruk, dat de regering bepaalde werkgevers (in de hotelsector en bij Texas instruments) opdracht zou hebben gegeven de lo nen laag te houden. In verband hier mee las minister Bikker brieven voor die van de directies van deze bedrij ven zijn ontvangen, waarin deze ont kennen zulks aan hun werknemers te hebben meegedeeld. Zakenman geeft jonge dief baan ARNHEM De Dierense zaken man Vlasblom heeft de 24-jarige kruidenier R.H., die gisteren terecht stond wegens een aantal diefstallen bij relaties, aangeboden in zijn be drijf te komen werken. De officier van justitie had een jaar gevangenis straf met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist, omdat verdachte zich had schuldig gemaakt aan dief stallen voor een waarde van 120.000 gulden. Met dit geld bezocht hij dure gelegenheden en gaf hij zich uit als een zeer belangrijk persoon, soms zelfs van adel. Ook vertelde hij de zakenman Vlasblom uit Dieren te zijn. De echte zakenman Vlasblom ver klaarde gisteren als getuige voor de rechtbank dat hij deze jongen een kans wilde geven in zijn bedrijf. „Omdat hij hersens heeft en fantasie is het mogelijk van deze jongen een man te maken. Zelfs zou een leiding gevende positie voor hem zijn wegge legd." De zakenman, die een kennis is van de ouders van de verdachte, wil de een regeling treffen voor de enorme schulden van de kruidenier. Tsjechische leiders ontroerd door Nederlands geschenk SCHIPHOL De uit tien Kamerleden bestaande Nederlandse parlementaire delegatie, die op uitnodiging van het Tsjecho- slowaakse parlement een bezoek van een week aan Tsjecho- slowakije heeft gebracht, heeft daarbij aan Dubcek (tegen woordig voorzitter van het parlement) en aan president Svoboda een speciaal voor dit bezoek in Nederland geslagen gouden medaille aangeboden. Het bezoek van oma aan het kasteel Drakensteyn is altijd een groot feest. Ook voor de nu ne gen maanden oude prins Johan Friso. die hier op de schoot van oma zit. Koningin Juliana heeft haar bril afgezet, om de kleine Johan Friso niet te laten schrikken. Aan dc voorzijde vertoont deze medaille de beeltenis van de beide staatslieden. Aan de achterzijde staat een spreuk van de grote Tsjechische vrijheidsstrijder Comenius, die drie honderd jaar geleden in ballingschap in Naarden is begraven: „Ik geloof in God. Daarom geloof ik ook dat het beheer over je eigen zaken weer in je eigen handen zal terugkeren, o myn geliefd Tsjechisch volk". „Totdat wij deze penningen aanbo den. waren beide staatslieden in hun contact met ons voorzichtig heidshalve vrij onbewogen geweest", aldus delegatieleider mr. W. Aantjes (a.r.) gisteren bij terugkeer op Schip hol. „Maar hel voorlezen van de spreuk greep hen beiden zeer aan". Roerende tafereeltjes heeft de dele- NEW YORK De piloot van een Boeing-707 van de Amerikaanse maatschappij Trans World Airlines is gisteren gedwongen koers te zetten naar Cuba. Hij was met 97 passagiers en acht bemanningsleden op weg van San Francisco naar New York. Na dat een passagier op Cuba was ui1- gestapt, kon het toestel terugvliegen. Hogere vergoeding schade Deltawerken DEN HAAG Minister Bakker van Verkeer en waterstaat is bereid de vergoedingskosten, die worden be taald bij deverwijdering van bij voorbeeld woningen in of direkt langs dijken als gevolg van de uit voering van de Deltawerken, te bren gen van 75 of 85 procent op basis van de onteigeningsprocedure. De minister noemde het gisteren in de Tweede Kamer vanzelfsprekend dat deze regeling met terugwerkende kracht zal gelden. Hot weer in Enropa weer iï ax.temp. neer gisteren slag Amsterdam zw. bew. 20 0 BrusseJ regen 20 0.2 Frankfort 22 0 Genève 24 0 Innsbruck i bew 21 Kopenhagen zw. bew. 22 Locarno regen 25 1 Londen zw. bew. 19 3 Luxemburg onweer 20 0.3 Madrid zw. beu 0 Majorca mist 25 Munchen 0 Nice zw. bew. 22 0 ParÜ6 regen 21 0.3 Rome mist 24 0 Wenen onbew. 26 2 Zürlch h. bew. 22 [ÏWfïv Er zijn toch Yv/ Primatour tabletten tegen reisziekte! 4 werl,t snel en lang **n jlf product De vereniging bestaat uit ordente lijke lieden, die desalniettemin het niet geheel eens zijn met de gang van zaken in de maatschappij. Juist omdat ze zo ordentelijk zijn wordt er, in het bijzonde r door het bestuur, hard gezwoegd aan verbe teringen. Het eeuwige knelpunt zijn de fi nanciën. Er wordt gepingeld met dubbel - tjes, getobd over kwartjes. Er zijn al eens balletjes opgegooid over een subsidieaanvrage, maar tot nu toe is dat balletje nooit door de bevoegde instanties opgevangen. Het hevige nut, dat de organisatie in zichzelve ziet, wordt eenvoudig nog niet begrepen. Daar zijn vereniging en bestuur al jaren verdrietig om. Soms zelfs ver ontwaardigd. Maar dapper verga dert en noest werkt men door, over tuigd van noodzaak en recht der doeleinden. Om kosten te besparen wordt er ten huize van de bestuursleden ver gaderd, wat nog al eens complicaties veroorzaakt. Zoals die keer. dat men juist aan een hoogst belangrijke en principiële zaak toe was en gastheer-voorzitter een weldoor dacht en lang ingestudeerd betoog ten beste gaf De kamerdeur ging zachtjes open IN'og even en daar verscheen de zesjarige zoon des huizes, ten enorme luchtballon torsend. Nog geen drie stapjes was hij na der gekomen tot de tafel, overladen met papieren en omschaard door het bestuur, toen het gebeurde, net op het ogenblik dat pa-voorzitter zijn speech omschakelde op een bars: „Eruit we hebben nu geen tijd..." Debal Ion ging niet zoals het bal lonnen betaamt omhoog, maar zakte steeds lager uit de knellende jon gensarmen glippend, plofte op de grond en... opeens was er een plas water, die zich met .ongelooflijke snelheid tot een meer, wat zeg ik, binnenzee uitbreidde. Het knaapje brulde, de moeder vloog binnen en weer weg om teil en dweil te halen en heel de vergadering verdronk in het waterballet uit de ballon van het zoontje- Om r-en lang verhaal kort te ma ken. Men zoekt vergaderruimte. De agenda is inmiddels zo uitgegroeid, dat er een hele vrije zaterdag aan zal moeten worden opgeofferd. Iedereen is berèid. Enige vraag nog: waar? Ze kijken nu uit naar een aardige zaal om te bezetten, de picknick mandjes staan al klaar. En die subsidie drukken ze er dan ook wel door. Ze moeten alleen hun ordentelijk heid nog even overwinnen. PARIJS In Franse politieke kringen in Parijs wordt gezegd dat generaal De Gaulle bij Pompidou heeft aangedrongen Miche Debré in de nieuwe regering te benoemen tot minister van buitenlandse zaken. De Gaulle zou dit telefonisch vanuit Ier land hebben gedaan. Pompidou heeft gisteren een boodschap gezonden naar Nixon waarin hij hem de verzekering geeft I dat hij trnaar zal streven dat de be trekkingen tussen Frankrijk en Ame rika, in overeenstemming met de tra- I ditie. gebaseerd zullen blijven op we- I derzijds vertrouwen en hartelijkheid, i Debré (57) is mlniste'r-precident en minister van economische zaken en van financiën geweest. DEN HAAG Dc waarde van dc Nederlandse invoer bedroeg in het cersle kwartaal ƒ9.103 miljoen. Dat is 9.1 procent meer dan in hetzelfde kwartaal van 1968. Dc waarde van de uitvoer steeg met ruim veertien pro cent tot 8.116 miljoen. Het Centraal orgaan voor de eco- nomische betrekkingen met het bui tenland aarzelt deze voor de han delsbalans wel bevredigende totaal cijfers als onverdeeld gunstig te be oordelen. De sterk gestegen uitvoer was vooral gericht op Frankrijk 40 pet.) en Duitsland 20 pet). Dat I onze uitvoer zo sterk toenam, zou wel j eens verband kunnen inhouden met de invoering van de BTW. waardoor export aantrekkelijker werd. Men j vraagt zich af in hoeverre hier ver der sprake is geweest van bijzondere en wellicht in hun uitwerking zeer i tijdelijke factoren. De invoer van granen uit Frankrijk j was zo sterk, dat er in ons land nau- i welijks voldoende opslagruimte meer I aanwezig is. DJAKARTA De Indonesische autoriteiten hebben twee Westiriane- se politici, die drie weken geleden naar Australisch Nieuw-Guinea zijn gevlucht, beschuldigd van de samen zwering tegen de VN-vertegenwoor- diger Ortiz Sanz. De twee verdachten mogen van de Australische regering in Nieuw-Guinea blijven ondanks het verzoek van de regering in Dja karta om uitlevering. gatie op straat meegemaakt Zoals bij het graf van Jan Palach, waar velen van de daar voortdurend voorbijtrek kende Tsjechen hun tranen de vrije loop lieten, toen zij zagen dat er Ne derlandse belangstelling was voor de jongeman, die zich voor zijn land opofferde. Op een top van het hoge Tatrage- bergte in Slowakije, staken enkele parlementariërs wat bergbloemetjes achter de lijst van een portret van Dubcek. een gebaar dat de omstan ders prompt een daverend en dank baar applaus ontlokte. „Het volk heeft recht op de morele steun uit het westen." zo meende mr. Aantjes. „Het schikt zich min of meer in de onvermijdelijke situatie. Het land i9 door de omstandigheden in het oostblok beland en het volk realiseert zich, dat er bijna een we reldoorlog voor nodig is om het daar uit los te maken. De Tsjechen en Slowaken betalen dus dc prijs voor het behoud van de wereldvrede en als het westen al geen kans ziet daarin verandering te brengen, dan dient het de Tsjechoslo- waken toch wel bij iedere mogelijke gelegenheid blijk te geven dat het ze tenminste in moreel opzicht niet in de steek laat". Opzet J-JET I Kremlin heeft met dc topcon ferentie van communistische partijen, die gisteren te Moskou is geëindigd, niet bereikt wat het al ja ren voor ogen heeft gestaan. Veroordeling van China is uitgeble ven. Het wordt niet uit de wereld gemeenschap van communistische partijen gestoten voorzover daar van uiteraard nog sprake kan zijn. Wc moeten ons echter afvragen of de Russische leiders werkelijk gehoopt hebben dat het tot veroordeling zou komen. Zy wisten van tevoren dat die mogelijkheid er niet in zat. Het is zelfs dc vraag of men in het Kremlin verwacht heeft, dat alle con ferentiegangers blinde gehoorzaam heid aan Moskou zouden beloven. Zo naïef is men daar ook weer niet. Dc conferentie werd voornamelijk ge houden omdat verder uitstel het na de invasie in Tsjechoslowakije ern stig aangetaste Russische prestige nog meer zou kunnen schaden. Moskou wist dat van volledig herstel van de eenheid niets kon komen en was bereid genoegen te nemen met een zo groot mogelijke eenstemmig heid. met name onder de Oosteuro- pese landen. Een sterke aanwyzing in die richting was, dat de conferentie in alle open baarheid werd gehouden en dat ieder een kon kennisnemen van de afwij kende meningen. Het Kremlin lijkt in zyn opzet te zijn geslaagd: het kwam niet tot veroor deling van de invasie in Tsjechoslo wakije en dc daarna verkondigde Brezjnef-doctrine. Op vijf na tekenden alle 75 delega ties het door het Kremlin ontworpen basis-document, waarvan enkele (zo als die van Italië en in mindere mate Roemenië) onder voorbehoud. In dat document staat minder dan Moskou zich had voorgesteld. Maar ook daar weet men, dat overvragen de enige manier is om ten slotte te krijgen wat men graag wil hebben. Het ging er de Russische leiders voor al om tegenover de buitenwereld de gelederen te sluiten. Helemaal gelukt is dat niet. Dat kon ook niet worden verwacht. Moskou kan echter met zyn gedeelte lijke succes tevreden zijn, omdat het een streep zet onder een stukje ver leden. dat tot grote verdeeldheid leidde. Voorlopig althana.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5